zažij jaro | Rok na trhu v naší knihovnině

A Velikonoce jsou tady. Pěvně věřím, že už máte taťky doma a užijete si je hezky společně 🙂 . A ještě než se rozloučíme, mám tu pro vás poslední článek tohoto týdne. Bude knižní, promlsaný a hlavně procházkový. Vezmeme vás na procházku na trhy a hned na to i do naší knihovny.

Dneska je to prvně na vás, holky

Pamatujete na zážitkovou hru Zažij JARO, kterou jsme pro holky udělala a vy všichni si ji u nás můžete volně stáhnout? Tak my poctivě plníme úkoly a včerejšek byl ve znamení nákupů. Vůbec poprvé vyrazily holky samy a já jen stála opodál a pozorovala, občas trošku radila a neustále se tetelila 😀 . Ony byly prostě boží.

Zážitková hra Zažij JARO je ke stažení zde

Vyber, domluv a zaplať

Nelince bylo tohle pondělí 6 roků a Julince jsou 4 už celé dva týdny 😀 . Penízky své mají, peněženky též, počítat obě umí minimálně do padesáti, tak přišel nejvyšší čas. „Rozbili“ jsme doma prasátka a holky si šly na trhy samy vybrat, co si koupí.

Hned v první řadě jsem neuvěřitelně pyšná z jejich výběru, který jsem se snažila „nešikanovat“, ale trochu jsem se bála, zda nebude třeba vysvětlování, že tohle my úplně nejíme. Však víte, že jsem na ně přísňák. Nebylo to ale vůbec třeba 🙂 .

Na trzích jsme strávily všechny tři asi půl hodiny, vše se očichalo, osahalo a teď už si holky můžou vybarvit políčka do své hrací karty Zažij JARO 🙂 . Už jste to někdy zkusili? Ten jejich ostych byl přesladký, možnost cokoli si vybrat a za své koupit pak dodala pocit „už jsem velká holka“ a zbytek dne se u nás mlsalo.

Očichej, osahej a hlavně dobře vyber

Když vyrazíte na trhy, strašně krásně vám děti otevřou oči. Nákup je pro ně rázem výletem. Samy se podiví, že se nedávají jablka ani zelenina do pytlíků jako v krámu a mile je překvapí, jak na ně každý reaguje. Tomu se holky divily asi nejvíc. Zatímco v Albertu ani Kauflandu o ně pohledem nikdo nezavadí, tady se usmál každý farmář, a taky jim každý strašně rád radil.

Ptal se co mají rády (kde mají maminku 😀 ) nebo co se jim líbí. Vtipné bylo, jak si neustále držely peneženky (joo to se v práglu musí 😀 ), ale jakmile nakoupily, nechaly je ležet na lavičce a pod vidinou hřiště mastily pryč 🙂 .

Jeden takový den a kolik nového jsme si mohli říct. Od prodeje přes farmáře až po hlídání vlastních věcí.

Co si vyberou, když to není na mamince?

A k čemu holky běžely jako první? K mému údivu to byla jablka, která jí normálně každý den. Měla jsem snahy je směrovat do míst, kde najdou, co ještě neznají, ale je fakt, že začátkem jara toho na trzích ještě tolik není. Takže to si schováme na později a teď hurá na jablka.

Řeknu vám, že dívat se na ně, jak hledají „to největší“, to byla fakt radost… která mě bavila si tři minuty 😀

Co mě moc mile překvapilo, že holky nakupovaly dohromady spolu. Čekala jsem, že si každá vytáhne peněženku a vybere něco jiného. Ony se ale zastavily u jablek, do jednoho pytlíku si každá jedno dala a šly dál. Jediná nápověda, která byla z mojí strany, to bylo dělení 🙂 . Když paní trhovkyně chtěla 28 korunu, poradila jsem holkám, že si každá vyskládá z peněženky 14 korunek a paní už zaplatily samy.

Malé zákaznice si vše ukládají do batůžků, o výběru batohů se dočtete tady – klik

Druhá zastávka pak byla u oříšků a sušeného ovoce. Tady si nabíraly do pytlíku kešu oříšky a k tomu usoudily, že nejchutnější bude sušený banán. A máme tady další krásu trhů, kterou zprostředkoval sám pan farmář.

Pán holkám oříšky zabalil, moc je pochválil a ještě jim každé dal do pytlíku dvě meruňky, datle a švestky. „To máte na ochutnání“. A holky díky tomu zjistily, že datle jsou fajn šmakuláda a příště si je přihodí k objednávce 🙂 . Ani tohle se nám v Kafu či Albertu nestane a je to důvod, proč trhy jsou radostná procházka a ne pruda nákup.

Máte děti ještě malé a chcete společně nakupovat? Vyrobte si společně „Nákupníček“, podle kterého zvládnou děti nakoupit samotné 🙂 . Není těžké udělat z raubíře skvělého pomocníka. Nákupníček si u nás můžete stáhnout. Pak stačí vytisknout a hurá na trhy či do krámu.

Nákupníček stáhnete na blogu tady – klik

Obecenstvo. Holky jako doprovodný program 😀

😀 😀 😀 Tak tady u téhle fotky se směju pokaždé, když se na ní podívám. Prosím vás, to není fronta, která čeká až holky spočítají každá 25 korun, ale to jsou kolemjdoucí, kteří se zastavili, aby se podívali 😀 a asi pobavili. Holky si jako třetí zboží vybraly pekárnu a v ní koupily bezlepkovou pudinkovou kostku s kešu oříšky 🙂 .

Tady přišel trochu oříšek, protože se jich slečna zeptala, zda ji chtějí s sebou😀 . Teď už ví, že s sebou znamená, že jim, to paní hezky zabalí a na hřiště si to tak snáz odnesou.

Břicho plné, sváča v batohu a ještě nám zbylo

Nacpaly jsme bříška, naládovaly vše do batůžků a vyrazily směr hřiště. Holky teď mají nové misky MLSAČKY. Dostaly je od naší úžasné paní učitelky Libušky, která aktuálně nemá ani jednu z nich, ale ony ji obě milují jak vlastní babičku 🙂 .

K narozeninám od ní dostaly krabičku na poklady a největším pokladem? To je přece jídlo. Takže maličká mlsačka teď jezdí všude s námi a patří do ní oříšky a vešleré sušené ovoce, které se uzobáva kdykoli je chuť.

Dobrou zprávou pro mě bylo, že v pěněženkách jim korunky ještě zbyly a neměly tendenci utrácet, dokud tam něco je 🙂 . Slíbily jsme si, že na trh si s polu dojdeme každý týden a vždy to spojíme s hřištěm, které je tam kousek a holky ho mají moc rády.

Trh je navíc dopoledne dost vylidněný, takže žádný stres s nákupem a já se těším, že některé prodejce už si holky budou pamatovat a začnou si s nima povídat víc a víc 🙂 . To je krása, která je velkým městům často vzdálená, ale na trzích se dá taková maloměstská atmoška pořád ještě hezky najít 🙂 .

ROK na trhu v naší knihovničce

A protože už máme nějaký pátek doma tuhle knížku a témeticky se do dnešního článku hodí, ráda vás jí nechám prolistovat. Leporela Rok v lese nebo třeba ve školce už znáte, tak si pojďme přidat i tuhle.

Rok v lese si prolistujte tady – klik. Rok ve školce prohlídnete tady – klik.

Překvapuje mě, když se traduje, že leporela jsou pro nejmenší děti. Myslím si, že každá knížka, která je bez textu, v podtstatě nemusí mít věkové určení. Třeba u těchto leporel, stejně jako ty Jaro, Léto, Podzim, Zima a Noc, na věku nezáleží ani trochu. Je na nás, jak knihu využijeme a nám se líbí i dnes, kdy je holkám 4 a 6 let.

Knížka je rozložena na 12 měsíců v roce a my si můžeme prohlídnout, co se který měsíc děje. Nejprve se ale seznamte se všemi, které v knížce můžeme pozorovat a pak už hurá na cestu časem.

Pro listování knihou stačí použít následující šoupátkovou fotku a prstem odsouvat fotky 🙂 . Však už to znáte.

Rok_na_trhu_kniha-4
Rok_na_trhu_kniha-5
Rok_na_trhu_kniha-6
Rok_na_trhu_kniha-8
Rok_na_trhu_kniha-9
Rok_na_trhu_kniha-11
Rok_na_trhu_kniha-12
Rok_na_trhu_kniha-14
Rok_na_trhu_kniha-15
Rok_na_trhu_kniha-16
Rok_na_trhu_kniha-17
Rok_na_trhu_kniha-18
Rok_na_trhu_kniha-19
previous arrow
next arrow
 

My už vám přejeme krásné Velikonoce a zdravíme z výletu. Užijte si čas s rodinou, nechte se od synáčků a tátů vyšlehat a těšíme se na vás zase v příštím týdnu 🙂 . A do kalendáře už si piště – neděle 12.5. společný Piknik ve Stromovce. Už brzy bude informací víc 🙂 .

MUDr. Michala Knězková

All posts

No Comments

Leave a Reply

Vítejte u nás na blogu!

Mé jméno je Míša a jsem dětská lékařka. Především jsem ale mámou 4 dětí. Blog je o všem co mě naplňuje, co máme rádi, co nám dává smysl. Tedy o prevenci, zdraví, cestování a o našem životě. Doufám, že se Vám tu s námi bude líbit.

Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

Internet je plný informací, které ale mají skutečnou váhu? Co mám dělat? Povíme si vše od porodnice, prvních horeček a průjmů, přes otázky o očkování až po syndrom náhlého úmrtí a nácvik resuscitace kojence. Doma už vás nic nezaskočí! Nově i ON-LINE!

Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

Úspěšný projekt První pomoc dítěti už běží třetím rokem! Často si říkáte Co mám dělat? Přijďte a tenhle myšlenkový kolotoč dostane řád a vy pocit jistoty, že v případě nutnosti skutečně pomůžete! Nově i ON-LINE!

Už potřetí MAMAblogem roku! Děkujeme!

Kam za námi

Nejnovější příspěvky

MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

Děkujeme, že jste se zatoulali až k nám. Narazili jste na blog mladé lékařky a především mámy, který je o lásce k dětem, zdraví, hraní, cestování, Project Life, vzpomínkách a všem smysluplném co nás baví a naplňuje. Doufáme, že se vám bude líbit.

×