Děti a SMRT | O smrti smrťoucí

30.5.2017 in Emoce, Knihovna - 87 Comments

Další díl seriálu o dětech a jejich emocích se dnes týká seznámení dětí s konečnou každého živého tvora, se smrtí. Knih na toto téma mám několik a moc doporučuju, pokud plánujete nějakou knihu pořídit, počkejte až je představím a uděláte si obrázek, která je právě pro vás ta nejlepší. Každá je totiž úplně jiná. Vzhledem, ale i přístupem a pojetím, takže jestli to nehoří a na knihu nespěcháte, sečkejte :-). Dnes tady je jedna milá a poměrně originálně ilustrovaná kniha O smrti smrťoucí, na kterou jsem si musela chvíli zvykat, než jsem dokázala říct, že je vlastně fajn. A jestli se vám bude líbit, necháme vás jednu si vyhrát :-).

Ono téma samotné tak trochu nutí držet si od téhle literatury odstup. Když v rodině někdo blízký onemocní nebo zemře, už to není jen o smutku a truchlení našem. Jsou tu ještě ony, naše děti, kterým se musíme nebo budeme muset věnovat, vysvětlovat a být jim oporou, ať už se se situací budou vypořádávat jakkoli. Pokud zemře v rodině někdo blízký nebo třeba i domácí mazlíček a vy máte doma předškoláčka / malého školáčka, je tahle knížka určitě vhodná.Komiksově názorné ilustrace, které vás celou knihou provedou, vám dovolí se rozhodnout, jaké vysvětlení smrti se vám líbí nebo které uznáváte právě vy. To musím na knize vyzdvihnout. Líbí se mi, že nevede jen jedna cesta, která by tady řekla, jak má vypadat pohřeb nebo třeba co následuje po smrti. Otázky, na které se děti nejspíš ptají a na které my budeme hledat odpovědi.

 

Autoři knihy se dokázali vžít do malých dětí a na prvních stránkách najdete způsob, jak si povídat o tom, co smrt vlastně je a proč musíme zemřít. Vysvětlí, že smrt je běžnou součástí života, ale taky to, že většinou umírají až lidé staří, kteří už tu jsou dlouho.

A co bude dál? To je asi nejčastější otázka dětí. Kde teď dědeček je? Ať si to připouštíme nebo ne, smrt bude k dětem patřit čím dál častěji. Bohužel se hodně posunula hranice, kdy máme své první dítko, a když jsem byla v posledním ročníku medicíny, byl průměrný věk na první dítě v ČR už 27 let. Není tak nic překvapivého, že málokteré dítě má ještě nějakou prababičku nebo že babičky a dědečkové uvidí svatby svých vnoučat. Všechno se to posouvá a kdo má mladé rodiče a sám je mladým rodičem, má dnes většinou obrovské štěstí.A tak čím dál mladším dětem bude třeba vysvětlovat, co se stane s tím, kdo vlastně zemřel? V knížce máte několik možností, je na vás, která je vám nejbližší a dětem ji představíte nebo řeknete o všech a díte si s vlastní fantazií vybere, která cesta je jako vysvětlení ta nejlepší. Pochopitelně dost záleží na věku dítěte.

 

Nejčastěji slýchám nebo čtu o verzi, kdy zemřelý se stane andílkem, který sedí na mráčku a dívá se na nás shora. V knížce máte jednak variantu spojenou s Bohem, kdy tělo zemřelého opustí duch a dostává se k němu.

Ale i varinaty bez náboženského založení. Pesimistické černo, které si děti jako vlastní formu pro smrt určitě (???) nevyberou, ale taky barevno, abstraktno nebo třeba kytičkovo. Tahle forma se mi moc líbí. Třeba právě dítě si vysní, jak to asi bude vypadat a najde svou vlastní formu toho, kam jejich nejbližší odešel.

No, humor v knize nechybí. Pro odlehčení tématu je to určitě fajn, i když musím přiznat, že ani tak se nedokážu do tématu vžít natolik, abych si řekla „Holky, přečteme si dneska tuhle?“

 

Kniha určitě nekončí jen představením smrti a zamyšlením nad tím, co po ní přijde. Ukáže dětem, jak bude probíhat rozloučení a zase dává na výběr. Klasický obřad, kdy je tělo uloženo do rakve s obřadem v kostele, svíčkami a věnci. Pohřeb je posledním rozloučením a knížka to dává najevo.Obřad je to něco, kdy se řekne poslední ahoj a jestli se někdy ještě setkáme, bude to právě na místě, o kterém jsme si povídali a shodli se, třeba právě v tom kytičkovaném světě.

 

Průběh obřadu může být smutný a nepěkný a pro mě osobně je to důvod, proč dle mého na pohřeb děti patří, ale do obřadní síně bych je nutit nechodila. O smrti si povídat chci, vysvětlovat taky, rozloučit se taky, ale třeba dvouletou Julinku bych na celý obřad nevzala. Každý tohle cítíme jinak a já vím, že ona by víc než smrt řešila smutek ostatních. Patří k tomu, ale zatím cítím, že by s námi byla, jen celého obřadu bych se s ní neúčastnila.

Děti se v knížce setkají i s možností, že tělo jako takové nemusí být nutně uloženo v zemi. Existuje i zpopelnění, a tak si myslím, že pokud vás taková událost bude čekat, v knížce najdete i svou verzi.Vzala bych tuhle knihu dost jako příručku toho „co se stalo a co teď bude následovat“. Další knihy, které budu představovat, jsou spíš příběhové a takové povídkové. Tahle se s ničím nemaže a ukazuje vše reálně jak to je a bude dál. Pořád dává ale na výběr vám, jakou verzi si vyberete.

Myslím, si že Nela už by si po projetí knihy dokázala sama zvolit, zda na pohřeb jít chce nebo nechce. V knížce se nezapomíná i k tomu, co patří ke smrti všech blízkých. A to je vzpomínání. Nemusí to být nutně truchlení. Nejkrásnější je si najít vlastní formu vzpomínání a je jedno, zda to bude nad svíčkou, prskavkou, fotkami nebo třeba jídlem, které babička vařila líp než maminka :-).

A krom toho všeho, knížka naučí děti, jak o smrti mluvit. Na zážitky se jich děti budou ptát, ve školce se zmíní taky, a tak si můžete povídat i o tomhle. Musím uznat, že kniha o nemilém tématu mě v bodech jako „Neklepla Helču pepka?, Max se odebral do věčných lovišť nebo třeba Richard už je pod drnem“ i trochu pobavila.

Tak nebo tak, mám strašnou radost, že většinu téhle „práce“ za mě udělá kniha. Já si ji můžu s holkama přečíst, vysvětlit, ale to nejdůležitější je, že už někoho napadlo do takové literatury jít a já za to zase moc děkuju Nakladatelství Cesta domů. Díky, že se toho nebojíte a věnujete se tak i našim dětem.

Knížku O smrti smrťoucí najdete zase přímo na webu nakladatelství Cesta domů a pokud tam některou vyberete, podpoříte tím smysluplnou činnost celé neziskové organizace. Žádný z článků prosím neberte jako reklamu, samo nakladatelství asi ani o blogu neví :-D. Já jsem jen ráda, že dělají co dělají a doufám, že se jim bude dařit knížky rozšiřovat a já tam zase ráda vyberu.A taky se vám občas stane, že nakupujete přes net a pak zjistíte, že jste měli něco v košíku dvakrát? Mně už se to stalo, zase. Takže tyhle knihy mi došly dvě a určitě holky nepotřebují každá tu svou, takže jednu pošlu dál přímo tady.

Mějte se krásně a moc děkuju, že vás téma dětských emocí tolik zajímá. Vidím to na čtenosti článků a moc mě to těší.

Knihu O smrti smrťoucí seženete nejen na e-shopu nakladatelství Cesta domů, ale taky na ZOOTu, kde si ji můžete nechat zaslat na Výdejnu radosti a omrknout si ji :-).

 

 

Chcete si zahrát o knihu O smrti smrťoucí?

 

1/ buď nebo se staň fanouškem naší FB stránky MK-Life
2/ Do středy 31.5. napiš komentář pod tento článek nebo na FB,
(nezapomeň na sebe nechat kontakt!)
3/ pokud navíc budeš sdílet veřejně článek i na FB, zařadíme Tě do slosování hned 2x

4/ DOBROVOLNÉ: Vím, že už to trvá dlouho ale pokud najdeš minutu času a líbí se ti tu, budeme vděčné za hlas do ankety Mamablog roku, smí se 1 denně. Hlasovat můžete pro MK Life blog TADY

 

MUDr. Michala Knězková

All posts

87 Comments

 • Kateřina Muchka 30.5.2017 at 7:24

  Je to sice blbe,ale nekdy se muze(bohuzel) hodit
  horakol_volny.cz

 • Věra Srbová 30.5.2017 at 7:26

  Jůůůů to je úžasná kniha! Zrovna máme období, kdy to pořád řešíme a nějak z toho neumíme vybruslit:-) To by byl skvělý průvodce. Díky Věrka verka.srbova@seznam.cz na FB jako Věrka Srbová

 • Kacka 30.5.2017 at 7:28

  Nejlip,kdybysme ji nikdo nepotreboval 🙁 k.kata@centrum. cz

 • Anonymní 30.5.2017 at 7:30

  Smutné �� téma, ale bohužel že života…a popravdě řečeno, je tato situace, kdy budu muset toto dětem vysvětlit, mou noční můrou….
  Petra.jurkova@centrum.cz

 • Jana 30.5.2017 at 7:34

  Velmi zajímavá kniha, určitě by se hodila jako vysvětlení toho, co je součástí života. Líbí se mi 🙂 pospisilovaja@seznam.cz

 • Nikol Horáková 30.5.2017 at 7:55

  Ráda bych se zapojila. Milujeme všechny druhy knížek. Navíc jsou věci, které ani rodič nedokáže dítěti pořádně vysvětlit… slunicko1321@seznam.cz budu i sdílet

 • Marie Vlasáková 30.5.2017 at 8:13

  Uplne jsem si vybavila sebe okolo 7.roku. Odesel nam dedecek a ja jsem chtela na pohreb. Mamibka rekla ze tam deti nechodi a tim to uzavrela. Nepochopila jsem to. A vzpominam jak jsem po nocich brecela, protoze jsem nechapala proc bych mela umrit a strasne se bala.
  Myslim, ze tahle kniha mi bude dobry pruvodcem az jednou prijde tohle smutne vysvetlovani.
  Sdilim, mariavlasak (zavinac) seznam.cz

 • Anonymní 30.5.2017 at 8:20

  tohle je pro me tezke tema a jeste neni treba uplne resit, ale blizi se to a tahle knizka me zaujala.. protoze musi se mluvit o vsem.. Klara Drdova, klarkaa.k@seznam.cz

 • Michaela Kratochvílová 30.5.2017 at 8:23

  Bohužel i tohle patří k životu a je dobře, že takové knihy jsou.
  MK.Michaela@seznam.cz

 • Barbora Jastrzembská 30.5.2017 at 8:27

  Krásná knížka o smutném tématu, které je hold součástí života.
  Jsem zdravotník a pro dcerku by se hodila.
  Barajastrzembska@gmail.com
  Sdílím i na fb.

 • Anonymní 30.5.2017 at 8:32

  krásná knížka do praktického života, bohužel všichni jsme smrtelní, doma říkám dětem, že neumřeme, ale odejdeme…je to pro ně zatím snesitelnější..
  l.tailorka@gmail.com

 • Anonymní 30.5.2017 at 8:38

  Knížka mě zaujala. Můj předškoláček se o smrt velmi zajímá, i když jí asi úplně nerozumí. Snažím se seč mohu, tahle knížka by nás oběma asi pomohla
  med.vik@seznam.cz

 • Anonymní 30.5.2017 at 8:43

  Starší syn už toto téma občas nakousne, takže by se nám hodila pro lepší pochopení. A protože naše děti mají ještě 3 prababicky a jednoho pradedecka…
  kalousovaluc@seznam.cz

 • Anonymní 30.5.2017 at 8:48

  Je to aspoň pro mě jedno z těžkých témat na vysvětlování.Krásné nazorna knížka. hankafb@centrum.cz

 • Natalie Karasova 30.5.2017 at 8:57

  jedna babicka uz nam bohužel odesla… snad uz ted tato zajimava knizka bude delsi dobu jen stat u nas na polici.
  natalie.karasova@hotmail.com

 • Anonymní 30.5.2017 at 8:57

  Knížka vypadá moc krásně, zajímavý nápad a odvážný námět na knihu. Knížka by se nám do budoucna určitě hodila 🙂
  zuzana.fabi@gmail.com

 • Renata Ševčíková 30.5.2017 at 9:04

  Smrt je součástí života a je fajn, že jsou i knížky, které s tímto tématem pomohou pracovat.

  PavlikovaRenata@seznam.cz (na fb sdíleno Renata Ševčíková)

 • Anonymní 30.5.2017 at 9:12

  Sdílím na fb jako Alexandra Ševčíková, email Michel.ova@seznam.cz

  • Anonymní 30.5.2017 at 9:12

   Jako Alexandra Pavlíková, já už jsem vážně přepracovaná 😀

 • Anonymní 30.5.2017 at 9:23

  Tak skusim zasutazit aj ja,nas 3 lety sa ma naposled pytal co je to dusa a kde je dedecek?��mrodakova@gmail.com

 • Jana Považská 30.5.2017 at 9:27
 • Anonymní 30.5.2017 at 9:35

  Velmi pekne napisany clanok, dakujem!
  Vsetko co ma byt je olajkovane a aj odhlasovane.
  Lenka V.
  mrkvatko@gmail.com

 • Romana Ryglová 30.5.2017 at 9:39

  Jak bylo již řečeno, kéž bychom takovou knihu nepotřebovali. ryglova.romana@gmail.com

 • Anonymní 30.5.2017 at 9:44

  Těžké téma. Kniha může být dobrým pomocníkem jak přiblížit tuto oblast dětem. P.S. Dekujeme za všechny super články! Piackova@centrum.cz

 • Jitka 30.5.2017 at 9:49

  Neumím dceři odpověď na spoustu otázek ohledně smrti. Třeba by mi knížka pomohla a toto téma odlehčila. ptackova.jitka@gmail.com. Děkuji.

 • Anonymní 30.5.2017 at 9:51

  Moc si to nepamatuju, ale na pohrbu dedecka jsme byli, kdyz mi bylo sest let. Asi jsem to uplne nepochopila, tak mi to musel starsi bracha po pohrbu vysvetlit. A rozbrecela jsem se az pak, kdy mi doslo, ze dedu uz neuvidime.
  Takova knizka se urcite hodi.
  jana.herr@gmail.com

 • Anonymní 30.5.2017 at 10:03

  Knihu na takové téma ještě doma nemáme, tak třeba se na nás štěstí usměje :). Kvetahan@seznam.cz

 • Anonymní 30.5.2017 at 10:08

  Konečně by tomu naše holky porozuměly. Krásně zpracované. sedlackova.kveta@gmail.com

 • Kaca 30.5.2017 at 10:10

  Určitě nás toto téma nemine 🙁 prave dnes uspávají babička s dědečkem pejska a je jasné, že se dcerka po něm bude ptát…katvald@centrum.cz

 • Petra Hladká 30.5.2017 at 10:15

  Knížka vypadá hezky, určitě by se nám časem hodila … hladkpe@gmail.com

 • Veronika Trpišovská 30.5.2017 at 10:21

  Jedno z nejtěžších témat, kdy nevím jak na to.Knizka je moc fajn nápad a pomohla by, jak to vysvětlit a nenapachat víc škody než užitku.
  Děkuji za tip.
  avionka@gmail.com

 • Katka Roslerova 30.5.2017 at 10:22

  U nás začíná být tohle téma celkem aktuální. Smrt v rodině jsme naštěstí ještě prožívat nemuseli (myslím tím s téměř čtyřletým synem), ale skoro denně teď umírá jeho medvídek a my ho oživujeme. Syn to dost prožívá, skoro se slzami v očích přijde, že Míša zas umřel. Snad už to brzy vystřídá nějaká jiná hra 🙂
  Katerina.roslerova@seznam.cz

 • Anonymní 30.5.2017 at 10:34

  Je dobre,ze se na trhu najde takovato kniha,abychom meli mensi vypomoc pri vysvetlovani 😉 helena.xxxxx (Helena Kotrchova)

 • Anonymní 30.5.2017 at 10:36

  Zase krásný článek. Tak zkusím štěstí ��irena.durdilova@seznam.cz

 • Anonymní 30.5.2017 at 10:46

  Už po ni pokukuju nějakou dobu, ale stále přemýšlím mezi ní, děvčátkem s kosou, velkým skokem kamzíka a annou a aničkou. Když jsem byla v první třídě, zemřel mi tatínek, a až po dvaceti letech jsem se s tím jakštakš vyrovnala, měla jsem to někde zamčené v sobě, objevovalo se to, smrt byla pro mě osobně tabu a dodnes nevím, jak k ní pořádně přistupovat. Proto chci u svých dětí tu "smrt" trochu odlehčit, takže kniha by se hodila:) (argonek@seznam.cz)

 • Anonymní 30.5.2017 at 10:46

  Je dobre,ze se na trhu najde takovato kniha,abychom meli mensi vypomoc pri vysvetlovani 😉 helena.xxxxx@seznam.cz (Helena Kotrchova)

 • Veronika Kubištová 30.5.2017 at 10:46

  U nás je to teď docela časté téma, i když ne přímo, nikdo nám neumřel, tak to děti zajímá. V.Belikova@seznam.cz

 • Monika Vágnerová 30.5.2017 at 10:49

  kez by nebyla potreba ale bohuzel je to zivot 🙁
  vagnerovamonikaz@seznam.cz

 • Anonymní 30.5.2017 at 11:00

  Navnadila jste me a knihu urcite zakoupime-pokud se na nas neusmeje stesti. Mame 4 letou a pulrocni dceru,tudiz urcite se bude hodit. Dekuji moc M zdanskamarketa@seznam.cz

 • Jitka Křížková 30.5.2017 at 11:03

  čekala jsem, až vyjde článek o tomto tématu. Malá pořád oplakává pradědečka, zítra nás čeká rozptyl na loučce, přestože na samotném pohřbu byla a vše jsme vysvětlili, bylo by fajn, ji o tom přečíst, jak to vnímají ostatní a jakým stylem vše řešit. děkujeme za další dobře vybranou soutěž. Jitka (smallion@seznam.cz)

 • Anonymní 30.5.2017 at 11:15

  smutné téma, ale příprava na životní cestu nutná. Děkuji za tip, Míšo,případně knihu rádi vyhrajeme, pěkný den :o) chlapkova.jana@email.cz

 • Anonymní 30.5.2017 at 11:29

  U nás bohužel často používané téma, neboť děti mají už jen jednu babičku, ale knížka vypadá moc zajímavě a líbí se mi její zpracování. Pokud nebudeme mít štěstí v soutěži určitě koupím. Hezký den přeji 🙂 ZuzkaKubatova@seznam.cz

 • Veronickaaa Vojtkova 30.5.2017 at 11:30

  Takového knižkoveho pomocníka se určitě hodí mít po ruce především ve chvílích když sami jen těžko hledáte vysvětlení… (Veronika.c@email.cz)

 • Anonymní 30.5.2017 at 11:31

  Dobrej nápad zrovna téma co doma probírané už asi týden:-) Srb.lucie@seznam.cz

 • Aneta Sajdok 30.5.2017 at 11:46

  To je tema se kterym jsem jako dite strasne bojovala a probrecela hodne noci. Asi to nemam do dnes vyresene. Dekuji za tip
  A.saj@centrum.cz

 • Anonymní 30.5.2017 at 12:08

  Téma, o kterém se ani dospělí moc nebaví… pro děti vůbec těžko uchopitelné. Naše skoro čtyřletá má ještě téměř všechny praprarodiče, pravidelně za všemi jezdíme. Ale co až tu nebudou? Zaujala mě i kniha Anna a Anička http://www.ceskatelevize.cz/ct24/kultura/1023715-jak-detem-vysvetlit-umirani-pomuze-kniha-anna-a-anicka. O smrti smrťoucí je možná pro trochu starší – šest a více let, už se snaží o nadsázku, což může ulehčit čtení a přijetí tématu. magali@email.cz

 • Anonymní 30.5.2017 at 12:13

  Opravdu fajn knížka. 🙂 Děkujeme za soutěž a hlasujeme. 🙂 Sdílím veřejně na FB jako Luci Es. Lucie Skřejpková (lucius.shine@seznam.cz)

 • Dida 30.5.2017 at 12:20

  To je život a my se o něm taky běžně od prvních dotazů bavíme. Tak jak to je. A toto to pěkně dokresluje. Určitě fajn mít doma! dita.brezinova@seznam.cz

 • Marie Marečková-Nosálková 30.5.2017 at 12:20

  Dekuji za prilezitost k soutezeni. Jezdim s mobilnim hospicem , kde coby psychoterapeut pracuji i s rodinami terminalne nemocnych. Rada bych tak knihu vyuzila zejmena v teto oblasti-i kdyz s mymi detmi ji jiste take prolistujeme, aby vic rozumely tomu, co delam. Sdilim…

  Marie Mareckova, Nejste sami, info@psycho-terapeut.com

 • Marcela Urbanová 30.5.2017 at 12:25

  Mame vazne nemocnou babicku a bojim se, ze to budeme muset brzy zacit resit. Tato knizka by se nam bohuzel asi hodila. marcelaxurbanova@gmail.com

 • Anonymní 30.5.2017 at 12:56

  Zkusim stesti. Diky za clanek Šárka saui.dj@seznam.cz

 • Hana Jacková 30.5.2017 at 14:03

  Nas kloucek s nama dal cely obrad v kostele, cestu na hrbitov i kondolence u hrobu :)bylo mu 9 mesicu a skoro cele to prospal, vzbudil se az pri ukladani rakve do hrobu a vsem zvednul naladu, navic ho vsichni obdivovali, jak je statecnej. Ze smrti by se nemelo delat tabu, je to soucast zivota, stejne jako narozeni. Diky za clanek.
  hanapotmesilova@gmail.com

 • Anonymní 30.5.2017 at 14:09

  Už jsem psala i na FCB (panprag@seznam.cz). Tady jen hlásím, že už jsem hlasovala i do ankety Mamablog ;o) Helena K.

 • Míla Hlinovská 30.5.2017 at 15:46

  tak tato kniha by se nám doma hodila umřela prababička a nevíme jak to dětem vysvětlit stále chtějí za babičkou na návštěvu hlinovskamiloslava@seznam.cz

 • Anonymní 30.5.2017 at 17:11

  Díky moc za tohle téma, jelikož v dnešní době si mnoho maminek pokládá otázku jak tohle řešit s dítětem a zda vůbec, jestli brát dítě na pohřeb atd. Já jsem z té starší generace, kdy smrt byla ještě tzv. součástí života, přesto vítám každou možnost, jak tohle téma uchopit a předat dítěti, aby to bylo co nejméně bolestné pro všechny. A také, že neopomíjí ani úmrtí domácích mazlíčků, což může být pro dítě mnohem větší trauma, než si myslíme. m.molova@gmail.com

 • Anonymní 30.5.2017 at 18:35

  Naši kluci se už o toto téma taky začínají zajímat a ptát se. Smrt se bohužel nevyhne ani pohádkám. Kniha vypadá zajímavě a určitě nám pomůže vše klukům vysvětlit.
  kaca.val@seznam.cz

 • Anonymní 30.5.2017 at 18:45

  Musim priznat, ze tento serial sleduji velmi pozorne, nebot opravdu vyhlizim knihu, ktera by sedla mym dcerkam, a tak budu sledovat nadale! Preci jen starneme a ted nas ceka vice pohrbu nez svateb, a tak se urcite pidobne zpracovane tema hodi! Dekuji! Sdilim fb debbie debbiova, debbie@post.cz

 • Petra Stárková 30.5.2017 at 18:53

  Bohužel i toto téma je třeba dětem vysvětlit… Knížka by se hodila peta.starkova@seznam.cz

 • Anonymní 30.5.2017 at 19:03

  Bohuzel nas ceka ted uz vice pohrbu, nezli svateb:-( netrpelive vyhlizim cely serial, protoze nejakou knihu urcite poridime. Sdilim fb debbie debbiova, debbie@post.cz

  • Anonymní 30.5.2017 at 19:05

   Aha, tak super, i predchozi odpived se nacetla, tak jsem tu dvakrat! Pozor na me a jednou vyradit, prosim:-) dekuji

 • Soňa Mašková 30.5.2017 at 19:15

  Jsem moc ráda, že se píšou knížky i o tomto tématu! Určitě to pomůže dětem vše lépe pochopit. Děkuji za tip! Soňa sonka.maskova@seznam.cz

 • Radka H. 30.5.2017 at 19:45

  Knížka vypadá hezky….Já jen doufám a pevně věřím, že toto téma budeme řešit co nejpozději resp. přímo danou situaci.
  r.harabisova(zavinac)gmail.com

 • Klara 30.5.2017 at 19:50

  Tentokrat netradicni vyhra, ikdyz bych za ni byla rada, protoze musim priznat ze take uplne nevim jak toto tema uchopit.Takze dekuji.kotaskova.klara@seznam.cz

 • Anonymní 30.5.2017 at 19:56

  Smutné téma, ale součástí života. Také už jsme na něj narazili. Knížka se nám moc líbí.
  Sdílím na fb Jitka Hrnčiříková
  Jitkahrncirikova@seznam.cz

 • iva 30.5.2017 at 20:22

  Velmi tezke tema, je dobre, ze se o nem pise. Iwuska.s@seznam.cz

 • Anonymní 30.5.2017 at 20:31

  Díky, kniha by se nám hodila, poslední dobou je to u nás časté téma. misfis@seznam.cz

 • Anonymní 30.5.2017 at 20:31

  Moc díky za tip na knížku, smrt by neměla být tabu hanka.ba@seznam.cz

 • Žaneta Amélie Bašistová 30.5.2017 at 21:17

  Nejak se na toto tema netesim.Ale kniha vy mohla byt dobrym pomocnikem az na to bude vhodny cas…. zanys@seznam.cz

 • Anonymní 30.5.2017 at 21:38

  Knizka vypada zajimave a je fajn, ze se i o tomto tematu pise pro deti. Pokud se na nas usmeje stesti, rada se ji ujmu 🙂 matonozka@seznam.cz

 • Hana Dlouhá 31.5.2017 at 0:32

  děkuju za hezký článek…už je na mém seznamu přání 🙂
  Hana
  hana.dlouha125@seznam.cz

 • Jana Sándorová 31.5.2017 at 4:53

  Téma smrti ve mne vyvolává úzkost. Pohledem zpět hodnotim,ze se mnou o ni nikdo vlastně poradne nemluvil,skoro tabu.Ráda bych,aby v mých dětech tolik úzkosti pri zmince o smrti nebylo.abych s nimi o tom svedla správně mluvit, mohla by mi pomoct tato kniha jako inspirace. ..;-) díky za ní. johanka81@centrum.cz

 • Anonymní 31.5.2017 at 5:21

  Určitě i toto téma patří k životu a pro děti ta správná forma jak se s ním seznámit. Lendy123@email.cz

 • Anonymní 31.5.2017 at 6:04

  Děkujeme za článek! Knihu vnímám jako perfektní pomůcku, protože toto téma je pro mě samotnou velmi citlivé, nesmiřitelné a bojím se ho. Ráda bych, aby mé děti to vnímaly jinak. Martaa.K@seznam.cz

 • Anonymní 31.5.2017 at 7:33

  nejradši bych knížku nikdy nepotřebovala .( Nikolce budou v červenci 4, zatím jsme vysvětlovali jen u kočiček a knížka by asi byla dobrá forma, jak dítku vysvětlit tohle téma. Iva Heringová, hering.iva@post.cz

 • Anonymní 31.5.2017 at 8:02

  Velice zajímá kniha.Dcera školačka ve 2 třídě se mě pořád ptá,proč lidé musejí umírat.Pořád dokola ji to vysvětluji.
  stepankapac@seznam.cz

 • Unknown 31.5.2017 at 8:22

  Tak takovou knizku doma proste musim mit! evapavlickova@seznam.cz

 • Anonymní 31.5.2017 at 10:53

  Moje dcera ted toto téma dost řeši, už je to delší doba, co nám umřel pejsek a pořád se ohledně toho na něco ptá, určíte by se nám ted hodila. cagovka.helga@seznam.cz

 • Renata Cvancigerová 31.5.2017 at 11:27

  paradna 😀
  chrrenka@gmail.com

 • Lucie Volejníková 31.5.2017 at 11:43

  Dobrý den, tenhle článek se mi bohužel hodí… Nedávno nám umřel během týdne nečekaně tchán. Syn (2,5) se s tím zatím neumí popasovat, nechápe, kde děda je, když není doma ani v nemocnici. Báli jsme se tvrdit cokoliv o duši, andělech, o nebi… Takže jen ví, že děda umřel, i když neví, co to přesně znamená. Říkáme, že už se neuvidí, ale stejně se vždy zeptá, zda tam bude či zda mu můžeme zavolat. Vnímá ty emoce kolem – táta je smutný, babička je smutná… Až konečně dostaneme urnu, chci ho vzít na hrob, abych mohla říct, že tam je děda a dáme mu tam kytičku…
  Lucie.volejnik@gmail.com

 • Kateřina Ottmarová 31.5.2017 at 12:03

  waw.. tak jsem zustala docela koukat. Vubec jsem nevedela o existenci takove knizky 🙁

  hhranolkakatka@seznam.cz

 • Adela Vejvodova 31.5.2017 at 12:07

  O tomto tématu jsem zatím s dcerou (dikybohu) nemusela ještě mluvit. Jinak velmi zajímavá kniha.

  vejvodova.adela_seznam.cz

 • Anonymní 31.5.2017 at 12:34

  Asi bych ji stejně koupila, líbí se mi tohle zpracování tématu a jednou se bude hodit… conearix@seznam.cz

 • Šitý.domov 31.5.2017 at 17:47

  Kniha me zaujala,diky za popisky dablik.lida@seznam.cz

 • Petra 31.5.2017 at 19:33

  Do teď si pamatuju, jaké to bylo, když mi nečekaně ve 3. třídě umřel milovaný děda. Nechápala jsem, proč právě on. Bylo to týden před začátkem prázdnin a ja ve škole brečela ještě při předávání vysvědčení. Na pohřbu v kostele jsme byly já, i o dva roky mladší sestra, jen ne na hřbitově při spouštění rakve. Do teď nevím, jestli by nebylo lepší byt i tam…V každém případě za to, že jsem byla v kostele jsem určitě ráda. Bylo úžasné vidět, jak byl plný, kolik lidí se přišlo rozloučit. Vím, že jsem to brala jako potvrzení, že byl děda dobrý člověk.
  Petra Kundeliusová
  Cllowie@gmail.com

 • Anonymní 31.5.2017 at 19:38

  Dobrý večer,
  horakkatka@gmail.com

 • Míša L. 31.5.2017 at 20:14

  Smutne tema, ale jsem rada, ze takove knihy existuji. Urcite by v nasi knihovnice misto nasla. michaela.larruchon@centrum.cz

 • Haňula 31.5.2017 at 20:24

  Smrt je téma, cesta, patří k nám. Naše děti zajímá. Občas se jdeme projít na hřbitov, děti zkoumají zvířátka co uhynula, ptají se i na smrtky na cedulích u silnice. Je dobré aby rozumnely ale i cítily respekt k životu a neubližovaly živým tvorům, ani sobě. Téma smrti vítám, vítám všechno co děti zajímá. hana.liparovaZAvinaCgmail.com

 • Leave a Reply

  Vítejte u nás na blogu!

  Mé jméno je Míša a jsem dětská lékařka. Především jsem ale mámou 4 dětí. Blog je o všem co mě naplňuje, co máme rádi, co nám dává smysl. Tedy o prevenci, zdraví, cestování a o našem životě. Doufám, že se Vám tu s námi bude líbit.

  Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

  Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

  Internet je plný informací, které ale mají skutečnou váhu? Co mám dělat? Povíme si vše od porodnice, prvních horeček a průjmů, přes otázky o očkování až po syndrom náhlého úmrtí a nácvik resuscitace kojence. Doma už vás nic nezaskočí! Nově i ON-LINE!

  Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

  Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

  Úspěšný projekt První pomoc dítěti už běží třetím rokem! Často si říkáte Co mám dělat? Přijďte a tenhle myšlenkový kolotoč dostane řád a vy pocit jistoty, že v případě nutnosti skutečně pomůžete! Nově i ON-LINE!

  Už potřetí MAMAblogem roku! Děkujeme!

  Kam za námi

  Nejnovější příspěvky

  MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

  MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

  Děkujeme, že jste se zatoulali až k nám. Narazili jste na blog mladé lékařky a především mámy, který je o lásce k dětem, zdraví, hraní, cestování, Project Life, vzpomínkách a všem smysluplném co nás baví a naplňuje. Doufáme, že se vám bude líbit.

  ×