knihovnička | Praha pro malé vypravěče

30.5.2017 in Knihovna - 14 Comments

Znáte velká leporela Jaro, Léto, Podzim, Zima a Noc od Rotraut Susanne Bernerové? My je milujeme, všechny díly, a tak jsem byla nadšená, že i v naší kotlince se objevila tahle. Tak trochu kopíruje právě ta velká leporela a to velikostí, stylem i pojetím. Dostala se nám po ruku na návštěvě a já ji rovnou nafotila, protože si myslím, že bude zajímat nejednoho z vás. Názor dětí asi nebude úplně objektivní, ty jsou z velkých leporel paf, ale já vám poskytnu informací trochu víc.

 

Kdo by neznal leporela od R.S.B., tak krátce představím, o čem tyhle knihy jsou. Nenajdete v nich téměř žádný text, naopak příběhů je tam ale mraky. Na začátku knihy vám autor představí ty nejhlavnější postavy, které pak sledujete v průběhu celé knihy. Každý tam má svůj příběh, každému se něco děje nebo něco jiného prožívá. Děti baví hledání, vyprávění a dokáží to úplně samy, protože v knize dokáže číst každý.
V sérii od R.S.B. je to navíc tak dokonale promakané, že všech 5 dílů na sebe navazuje a všechny postavy se v knihách opakují a vyvíjí.
 
Když si prohlížíte zimu, zjistíte například seznámení páru, který se další dvě roční období posune od seznámení až ke společnému bydlení apod. Tahle knížka je maličko jiná.
 

V Praze žije mnoho lidí, seznamme se

Autor knihy vás na samém začátku seznámí s lidmi, kteří žijí v Praze a které budete potkávat. Moc se mi líbí, že je představení promakané, příjmení všech je krásně popisné ke vzhledu nebo vlastnostem daných osob a vůbec je milé, že je to celé takové nám blízké, české a hezké.Kniha vás provede jedním rokem života v Praze. Setkáte se s jarním sluníčkem na Malostranském náměstí, nahlídnete během letních prázdnin na turistický Karlův most, na podzim zaběhnete pouštět draky do Stromovky a v zimě nebudete chybět u stromečku na trzích Staroměstského náměstí.

Abychom vám ukázaly, jak kniha funguje, vybraly si holky pro sledovačku dvě legrační postarší dámy s krosnami na zádech :-). Na první straně je jejich představení: Paní Červenková (rudé šaty) s paní Braunovou (hnědé šaty) jsou členkami Klubu českých turistů. Jezdí do Prahy pravidelně, za každého počasí, a nic nenechávají náhodě. Jsou připraveny na každou situaci. Vidíte ty obrovské batohy, které nosí na zádech? Copak v nich asi je?

Jarní sluníčko na Malostranském náměstí

Znáte Malostranské náměstí? My ho máme moc rády, obzvlášť krásné prostory Malostranské besedy, kde jsou často výstavy  a milé akce, takže mě potěšilo, že v knize je jaro zastoupeno právě tímhle místem.

Jsou tu davy a najít konkrétní postavičky je vždy napoprvé trochu zabíračka. Tenhle styl „čtení“ baví Julinku od jednoho roku, kdy si hledala v leporelech zvířátka. Teď ve dvou už vše popisuje a krásně u nich vymýšlí a povídá.

Po chvilce už holky hlásí, že dvě milé dámy našly. Já zrovna vařila pórkovou polévku a z pokojíčku si mě holky volaly, když objevily co měly :-D. Já se vždy ptala, co starší dámy dělají, a když se to podařilo holkám popsat, šla jsem vše zkontrolovat a udělat fotku pro vás. Tady si ty turistické baťůžkářky zaskočily na ranní kávu, kde ani u toho kafíčka nesundaly batohy ze zad.

 

V prvním momentě jsem byla trochu zklamaná z ilustrací, které nejsou úplně má káva, ale je to asi jen konzervatizmus ve mně. Jsem rozmazlená ročním obdobím od R.S.B. Holkám se líbí moc a dokonce bych řekla, že díky detailům jsou pro ně postavy zábavnější.

Letní prázdniny na Karlově mostě

 

V létě vás kniha zavede na Karlův most. Jestli by něco nemělo chybět, asi by to byl právě ten Karlák. Je trochu škoda, že není v knížce víc lokalit, ale víc než o Praze má být kniha příběhová, takže to už bych asi byla náročná moc.

Vždy když holky knihu otevřely, našly nové a nové příběhy. Víc knih v takovém duchu by se mi líbilo a ony by byly nadšené ještě víc.

Od krájení pórku mě zas vyrušilo volání „jsou na mostěěě“. Holky babči našly. Štrádují si to po mostě a líbí se mi, že holky všechna místa z knihy znají, takže s Nelou už se dá víc promýšlet, že kam asi jdou, protože má vzpomínky, kam jsme šly my. Nicméně shodly jsme se, že na šlapadla určitě ne, leda by si v krosnách vezly defibrilátory :-D.

Bohužel já knihy nevidím tak famfárově jako Nela s Julčou. Mám radost, že se i u nás o takové knihy pokouší, nicméně čím knihy neskutečně trpí, je jejich zpracování. Nerozumím tomu, že když udělám takovou knihu, neudělám ji ani trochu pořádně. Na první omak se zdá, že je kniha stejná jako leporela ročních období od R.S.B.Jakmile ji ale čtete, zjistíte, že se okraje knihy nejsou začištěné, takže se rychle třepí, stránky nemají žádný ochranný potah, takže se od okrajů obrázky slupují a co je asi nejhorší, celá kniha se strašně kroutí


Zvažovala jsem, zda je „vadný“ jen náš kus a šla na lov do Neoluxoru. Tam mi pán bohužel řekl, že pokroucené mají úplně všechny a je to způsobené špatným vyschnutím knih, které se nenechají doschnout a expedují se. Tím se tahle kniha po čase víc kroutí a nám třeba zavřená vůbec nevydrží, ale je jak kdyby do kolíbky. A to už zamrzí.

Podzimní dovádění ve Stromovce

Tři měsíce vzala voda na Karláku a přišel podzim. Holky batůžkářky se zase vydaly do Prahy a co asi můžou dvě důchodkyně v parku dělat? Já bych je tipovala kávičku u jezírka nebo odpolední šláfung pod lípou (s batohem na zádech, pochopitelně 😀 ).

Nooo, zaručeně tam nosej defibrilátory :-D. Holky hrajou fotčus a ve svém věku se nebojí poodhalit stehýnka. Já už mezitím vytáhla krupičku a vajíčka a chystám se dodělat polívku, ale holkám ještě chybí zima. Tak jdeme hledat babky v kulichu?

Zima na Staroměstském náměstí

Zima patří Staromáku. Je to tradiční, i když já tam v zimě byla asi jen dvakrát. Jak je to centrum a hlavní turistická křižovatka, dostane se tam víc člověk mimopražský než my s holkama. Ani kniha nezapomněla pořádně náměstí naplnit, takže babči najít byla pro holky docela fuška a pomohla jsem až já.

Takhle hloupě je nacpat až do rohu knihy, tam holky nikdy nehledají :-D. Vyprávěčka ve frontě u orloje je babiček poslední turistická zastávka v zasněžené Praze.

Suma sumárum. Knížka je podle dětí jednoznačně super. Pro mě trochu rozpaky. Příběhově se mi líbí, provedením za sebe říkám „trochu k pláči“. Možná máme ale vážně smůlu na kusy, takže jestli ji někdo máte a jste nadšení a nemáte pocit, že tak trochu aušus, určitě to sem napište do komentářů, ať je celá recenze zase trochu víc objektivní.Krásný den a ještě předposlední den vás prosíme. Zahlasujete nám, jestli se vám naše články líbí. V anketě MAMAblog roku jsou poslední dva dny na zaslání hlasu a může se jeden denně zaslat. Jestli najdete minutku, budeme moc rády.

HLASOVAT MŮŽETE TADY.

(blog MK Life v kategorii Lifestyle)

DĚKUJEME.

MUDr. Michala Knězková

All posts

14 Comments

 • Martina Šlapáková 31.5.2017 at 7:13

  Já bych ji do sbírky brala 😊 Chybí mi Praha 😁😂 Holky jsou nadšené to je dobře. Libi se mi jak spolu vše prožívají.

 • Limetka 31.5.2017 at 7:26

  Susanne milujeme! A máme ještě tři další knihy podobného ražení a velikosti, ale od jiných autorů. Kvalita zpracování by mě taky asi naštvala. Moc ráda hledám příběhy, s holkama i po 4 letech co máme Susanne najdu vždycky něco nového. Nebudu ale kupovat Vánoce 🙁 zatím nechci aby viděli maminku jak balí dárky…

 • Anonymní 31.5.2017 at 7:29

  Ahoj Míšo, taky jsem ji vzala několikrát v knihkupectví do rukou a zase vrátila. Nějak se mi nelíbí, jestli to ztvárnění? Čekala jsem tu Prahu trošku lépe zpracovanou – vždyt je krásná historická. kai@email.cz

 • Bienvenue chez nous 31.5.2017 at 7:30

  Krásný den, obrázkové knihy mám také moc ráda (i když prcek 2 roky preferuje čtení 🙂 ) a nad touto jsem také uvažovala… radši se ale na ní zajdu do knihkupectví nejdříve podívat, špatné zpracování by nás oba rozčilovalo 😀

 • Anonymní 31.5.2017 at 8:27

  Já nad knížkou také uvažovala, ale po prolistování jsem byla zklamaná a nepořídila ji. Ještě že už hezkou knížku o Praze máme. Ani edici Bernerové ale nepokládám za žádný skvost, který bych musely mít děti v knihovně a stačí jeho vypůjčení. Já vybírám knížky hodně i podle ilustrací a tyto mě nějak nechávají chladnou. Obdobný problém mám třeba s většinou knížek od Svojtky, ale dětem se líbí a tak ustupuji 🙂 G.

 • Andrea Salvétová 31.5.2017 at 11:35

  Zatím mámr jen knihu Zima, ale určitě vhci poŕídit všechny díly. Moc se líbí, ale musím říci, že i tak dostává kniha dost nafrak. Jak je velká, tak musí být na rovné podložce, což někdy je malinko problém (i když se snažíme relativně vše uklidit).

  Jak máte řešenou knihovničku? Těch knížních tipů je tu spousta a zajímá mi, kam se Vám to vejde 😀 Holky knížky dostávaji celoročně nebo jen ve významné dny?

  Děkuji moc za odpověď. Andrea

  • Petra 1.6.2017 at 18:33

   Dobrý večer,

   to by mě taky zajímalo 😀

   Petra

  • Míša 1.6.2017 at 20:57

   Dobrý večer, děkuju za otázku :-). Knihovničku taky brzy nafotíme :-). Knihy jsou jediné, které dostávají holky celoročně, v podstatě i bez důvodu. Jdeme na procházku a občas se zastavíme u Svojtky a přivezeme si knihu. Máme to kousek a holky si je tam rády prohlíží.
   Knihovnu máme řešenou tak, že holky mají prostor, kde mají nejčtenější knihy. Pak máme police, na které nedosahnou a tam jsou ty, o které se buď bojím, že by je Juli trochu pomackala nebo omylem natrhla, pripadne tam davam ty, ktere si cteme jen v posteli pred spaním a na které jsou treba holky jeste moc male :-).
   Hezky vecer
   Misa

 • Anonymní 31.5.2017 at 11:43

  Jaro,léto,podzim,zima máme,chybí nám Noc a ted vidím že i Praha :-)Popravdě ilustrace nejsou tak dobré jako v ostatních,ale možná to děti vidí jinak :-).Odhlasováno..přeji krásné dny !

 • Anonymní 31.5.2017 at 12:22

  Máme Léto a Zimu, naslepo jsem objednala Prahu a dětem se moc líbí. Jinak je pravda, že knížek od Svojtky moc nemáme, jen 2 ze série Otázky a odpovědi. Preferuji knížky z nakladatelství Baobab, u nás jede série To je Londýn, Paříž…., Včely (P.Socha), Mapy, Rostlinopis, Havětník, Velká kniha havěti, Dějiny českého národa (Lucie Seifertová). Teď ke dni dětí dostanou Celý svět v obrázcích. A chci jim koupit Cestu časem. Možná nějaké knížky předčasně, ale jsou ozdobou knihovničky. Katka

 • Anonymní 31.5.2017 at 13:30

  Zahlasováno holky ! 🙂 Jaro a Léto dostane mladší k 1.narozeninám příští týden, snad se budou líbit 🙂 knížky od Svojtky se nám ve všeobecně moc líbí, dětské i dospělácke edice kupř.Ptáci na krmítku , ta vedla v zimě 🙂 Starší miluje od 18m edici od Infoi -U hasičů, U popelářů, Na stavbě, Na statku. Akorát mě štve, proč je většina leporel vytištěna v Číně?! Hezký den Zuzana Kozderová

 • Zuzana 31.5.2017 at 16:44

  Jen pro upřesnění, Praha není od autorky leporel Jaro, Léto, atd. Susanne Rotraut Berner! Měla to být asi jen stejná idea. Výše zmiňované vydala Paseka a tuto Prahu vydalo Presco.

  • Míša 31.5.2017 at 16:46

   Zuzi ano ano píšu, že je to pokud o konkurenci. Je to kniha českého autora 😊 dekuju za dodatek

 • Monika Vágnerová 31.5.2017 at 20:47

  Teda tak to se schvalne nekdy podivam 😀

 • Leave a Reply

  Vítejte u nás na blogu!

  Mé jméno je Míša a jsem dětská lékařka. Především jsem ale mámou 4 dětí. Blog je o všem co mě naplňuje, co máme rádi, co nám dává smysl. Tedy o prevenci, zdraví, cestování a o našem životě. Doufám, že se Vám tu s námi bude líbit.

  Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

  Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

  Internet je plný informací, které ale mají skutečnou váhu? Co mám dělat? Povíme si vše od porodnice, prvních horeček a průjmů, přes otázky o očkování až po syndrom náhlého úmrtí a nácvik resuscitace kojence. Doma už vás nic nezaskočí! Nově i ON-LINE!

  Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

  Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

  Úspěšný projekt První pomoc dítěti už běží třetím rokem! Často si říkáte Co mám dělat? Přijďte a tenhle myšlenkový kolotoč dostane řád a vy pocit jistoty, že v případě nutnosti skutečně pomůžete! Nově i ON-LINE!

  Už potřetí MAMAblogem roku! Děkujeme!

  Kam za námi

  Nejnovější příspěvky

  MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

  MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

  Děkujeme, že jste se zatoulali až k nám. Narazili jste na blog mladé lékařky a především mámy, který je o lásce k dětem, zdraví, hraní, cestování, Project Life, vzpomínkách a všem smysluplném co nás baví a naplňuje. Doufáme, že se vám bude líbit.

  ×