3.den adventu na blogu | Naše hraní s předškoláčkem

Třetí den adventního kalendáře a já si užívám relaxu, kterým pro mě tyhle články jsou. Je to hlavně proto, že jsou to všechno vzpomínky. Dnes se vrátíme do července. Nelinka těsně po proběhlých neštovicích, my hlídáme kočku našim, kteří odletěli na dva týdny k moři a vymetáme kouty Liberce, kde jsem trávila dětství já 🙂 .

První čtené slovo Nelinky

Zcela pochopitelně jsme museli využít nádherného počasí a skončili v dětském koutku v Lidových sadech. Tady jsem doslova vyrostla 🙂 . A proč se dnes vracím právě sem? Ve čtvrtek 25.7.2019 tady Nelinka přečetla své úplně první slovo! Do školy jde sice až příští září, ale léto s časopisem Předškoláček jí naučilo číst. Luštila křížovku a tajenku vůbec prvně přečetla úplně sama. H-R-A-D-Y. Hrady 😀 !

Mami, HRADY 😀 !

Ke čtení ani poznávání písmen holky aktivně nevedeme. Vždy jsme jen pasivně odpovídali na vše, co je zajímalo, nač se ptaly. Teď těch otázek přišlo víc a víc a od července jsou u nás písmena jako doma. A tenhle zájem už jsme podpořit chtěli 🙂 . Co a jak doma s Nelinkou (6 roků) děláme, a jak do toho všeho zapadla Julinka (4 roky)?

První skutečná knížka – pro naší čtenářku

První přečtené slovo a ta obrovská radost ze slova “hrady”, přišly týden před odletem k moři. Nelince jsem proto jako překvapení chtěla koupit knížku, která by byla psaná jen hůlkovým písmem. Nebo alespoň časopis. Vběhla jsem tehdy do Luxoru, požádala prodavačky a byla nadšená, že existují nejen knížky psané hůlkovým písmem, ale také v jednoduchých slovech. Kratší věty, slova krátká a určená ke čtení genetickou metodou.

Krásné knížky s božskými ilustracemi Venduly Hegerové – Pohádkový svět

Genetická metoda čtení:
Umožňuje rychlé čtení s porozuměním – děti mají pocit, že čtou opravdu rychle a čtenému rozumí. Je označovaná též jako hlásková – spočívá v hláskování slov. Dítě nejprve „přehláskuje“ slovo, pak je teprve přečte dohromady. Spojuje tedy hlásky bez slabikování (s-l-o-v-o – slovo). Zjednodušeně řečeno, vychází se z intuitivního čtení po hláskách, které si osvojují už předškoláci. Tato metoda se dnes pojímá jako metoda přirozená vývoji dítěte. A to je přesně ono. Nic jsme neučili a přišla si na ní Nela sama.

A tak si Nelinka louská své první dvě knížky. Zprvu četla slova, rozuměla slovům, ale nevnímala celý kontext věty. Proto jsme se naučili knížku číst tak, že po každém přečteném slovu si zopakuje slova, která ve větě už byla. Pochopila tak, že potřebuje víc než jen jedno slovo a začala vnímat věty 🙂 . Ty jsou v knížce krátké, takže už je to pro ní zábava a radost, že jí “to jde”.

Písmenka baví, to my podpoříme – česká dřevěná abeceda

V říjnu letošního roku jsem narazila na tohle. Dřevěná abeceda, která je hlavně ČESKÁ. Má diakritiku a ještě skvěle barevně odlišené samohlásky 🙂 .

Proč? Hezky to holkám ukázalo, že písmenka, která ve slovech často neslyší, jsou právě ta modrá písmena. Ještě na jaře Nelinka psala jídelníček do své restaurace a snídaňové menu znělo:

RHLK S MRMLDOU (rohlík s marmeládou 😀 )

Samohlásková hluchota v léčení

Dnes už Nelinka jede poměrně těžká slova a v hláskování chyby téměř nedělá. Neuvěřitelně s sebou táhne i Julinku, takže ve čtyřech letech už od léta čte i píše slova, která mají 3 písmena. Občas jí ale vyskočí nějaká ta samohláska, takže ještě bude léčit samohláskovou hluchotu 😀 . Jak ale říkám, nikdy nejsem já ta, co by holkám řekla, že se jde na čtení, psaní nebo písmena.

Výrobcem a zároveň prodejcem téhle sady velkých písmen je internetový obchod Samostatné dítě. Najdete v něm především montessori pomůcky. Ježíšek tam loni Julince kupoval například sadu na úklid – smetáček, lopatku a velký smeták 😀 . Uklízíme dodnes. Tentokrát jsme vybrala abecedu velkou a Ježíšek Nelince donese pod stromeček tuhle stejnou dřevěnou abecedu, ale již s malými tiskacími písmenky.

S holkama si hrajeme takový diktát. Jak jsou dvě, tak mě k tomu kolikrát ani nepotřebují. Někdy to na nás vytáhnou v autě. My hláskujeme a ony “čtou – spojují”. Pokud by byla Nelinka jedináček, vymýšlela bych pro ní slova (psát je pro ní těžší než číst). Tím, že jsou holky dvě a nevidí mezi sebou rozdíl 2 let, mají tuhle sadu jako kooperativní hru.

Julinka vymyslí Nelince slovo, Nela jí říká, která písmenka má podat a na víko krabice pak Nelča skládá slova. Na víku jsou na to speciální linky, takže se tím děti učí pokládat písmenka do jedné roviny, ne halabala jak na papíře 🙂 . A když Juli neví, Nelinka jí pomůže. Já mám klídek, ony se baví a ještě se i něco naučí 🙂 . Boží 🙂 .

Velikost písmene: cca 50 mm
Tloušťka písmene: cca 4 mm
Množství: 5x souhláska, 10x samohláska
Samohlásky jsou modré, souhlásky růžové.

Jak mezi tyhle dvě vpadne naše třetí, na to jsem sama zvědavá 😀 . Rozhodně je ale jasné, že to budou skvělé starší ségry a já moc doufám, že ještě třetího sourozence vezmou časem do party a nebude jedináčkem vedle “dvojčat” 🙂 . Dívat se totiž na jejich hraní mě nikdy nepřestane bavit.

Když máte starší ségru, rostete rychleji

Jakmile v srpnu spojila Nelinka své první slovo, nezůstala Julinka pozadu a během pár dní pochopila “jak na to”. Spojovat začala třípísmenná slova a dnes už většinu z nich zvládne i napsat. Baví jí to pořád, takže už jsem si stáhla slovník ke hře Scrubble, kde je zásoba těchhle slov bohatá 😀 .

Asi před týdnem jsme Julče přidali slova obsahující písmena s háčky, protože je vidí v knížkách a ptá se na ně. Dokonce jsme se tím dostali i na krásy češtiny. Juli zadala Nele slovo PRÁZDNINY, které Nelinka poskládala přesně tak, jak slovo slyší. Jak jinak 🙂 .

Vznikly nám z toho PRÁSŇINI. A na tomhle jednom slově jsme si alespoň ukázali, k čemu je to tvrdé Y a jak vykouzlíme Ň i bez háčku nad en.

Nelinka má kamarádku Ninu. Na té se to skvěle zkoušelo. Ono totiž napsat Nina a ně Ňina nebo dvě Niny a Ňini či Ňiny se zdálo být vyšším dívčím, ale po chvilce už to Nelinka slyšela. Od té doby jsem to nezmínila, takže už je to asi dávno zapomenuté, ale tu složitost a krásu češtiny si opakuju i já sama moc ráda.

Narazili jsme i na mít a mýt a to se zase líbí Nele. Jedno písmeno a hned je slovo úplně o něčem jiném.

Mánie Anny a Elsy došla i k nám, takže humor stylu:

táta: Dáš si k večeři těstoviny?
Nela: Ano!
táta: Já se neptám Anny, já se ptám tebe 😀 .
Tak tohle už dnes neprojde, protože vám na to odpoví:
Nela: Já říkám Ano, ne ANNo dvě N 😀

Úkoly, rébusy a cvičení, to bavilo a bavit bude

Dřív sloužily na období nemocí, teď jsou zábavou mnohem častější. Holek oblíbené se staly úkoly, hádanky a rébusy. Především ve formě sešitové. Dokonce už bodují víc než nálepkové sešity, a to je co říct. Koupila jsem proto Nelince Písmenkového detektiva a Julča dostala sešit “ze stejné rodiny” jen pro děti o kousek mladší 🙂 .

Rozvoj řeči – zvuky a slabiky pro Juli (4 roky)

Oba “pracovně-hravé” sešity ilustrovala opět naše oblíbená Vendula Hegerová. Ta do včerejška nevěděla, že ten článek vůbec vznikne. Je to dost náhoda, že na ní narazím vždy, když sháním něco užitečného pro holky. Je to už naše pátá kniha či sešit, které ilustrovala a každý kousek jsem pořídila jinde 🙂 .

Pracovní sešity jsou krásně barevné, holkám se ilustrace líbí a tady jsou prvně vidět i slova psaná klasickým psacím (vázaným) písmem. Holky jen ví, že je to písmo, které se ve škole budou učit, ale víc se na něj neptají. Je to logické, žádná naše knížka ho doma neobsahuje, a tak ho neberou jako písmo důležité. Vždyť všechny ty pohádky, které rády čtou, jsou písmem tiskacím 🙂 .

V sešitech se stříhá a lepí a maluje a skládá. Každý má pořádnou nálož stránek, takže to není záležitost na dva večery jako mnoho jiných nálepkových sešitů 🙂 .

Cílem knihy je pomoci hravou formou rozvinout sluchové vnímání, fonematický sluch, jazykový cit i slovní zásobu, jakožto i další poznávací schopnosti 🙂 . A hlavně – baví.

Písmenkový detektiv pro předškoláky

O krok dál pokračuje řada Písmenkovým detektivem. Je pro předškoláky, cca do 7 let.

V pracovní knížce nechybí veselé obrázky, omalovánky, vystřihovací kartičky ani tolik oblíbené hledačky. K řešení úkolů stačí mít po ruce pouze tužku, pastelky a nůžky, proto je také Písmenkový detektiv skutečně praktickým pomocníkem. Využít lze knihu nejen doma, ale i v mateřských školkách, školách i na volnočasových kroužcích či v logopedické praxi.

Co se mi v sešitě zatím líbilo nejvíc, to je cvičení, kde se Nelinka učila používat sílu hlasu. Ano, máme dítě, které neumí křičet 😀 . Lego kostičkou se jezdí po osnově, od mínusu k plusu a různé zvuky tak zesiluje a zeslabuje. Jak naučit dítě křičet? Nelča je hodně veliká, takže ve škole vyfasuje nejspíš (stejně jako já každý rok) jednu z posledních lavic, tak jsem zvědavá, jak jí pan učitel uslyší.

Pokud máte tip na další takhle krásné sešity, které nejsou jen o lepení nálepek, ale mají další přidanou hodnotu, určitě budu ráda za tipy. Jako nevýhodu by někdo mohl vnímat fakt, že při tomhle hraní se dětem musíte aktivně věnovat, jinak ztrácí smysl. Je to tak. Ale my si vždy domluvíme, kdy budeme “sešitovat” a pak je ten čas využitý na maximum a užíváme si ho společně 🙂 .

A protože je tohle výcuc našeho léta i podzimu, domluvila jsem všechny tyhle kousky i do dnešního adventního okýnka 🙂 .

1.výhra: Česká dřevěná abeceda

2.Výhra: Písmenkový detektiv

3.Výhra: První knížka, s hůlkovým písmem pro první čtení

PRAVIDLA SOUTĚŽE:

1. Pro účast v soutěžích je nutné odebírat novinky na blogu emailem. Odběr si snadno přihlásíte na blogu dole v zápatí, kde vyplníte email do políčka tabulky o zasílání novinek 🙂 Odběr zkontroluji dle vyplněného emailu.

2. Odpověz na otázku zde na blogu nebo na facebooku: Přemýšlíte o výběru školy/školky nebo rovnou volíte spádovku?

3. Pokud sleduješ náš Facebook MK life / mom of 2 & our life a okomentuješ nám tam tento článek „soutěžím na blogu“, zařadíme tvé jméno do losování ještě jednou.

4. Pokud budeš soutěž sdílet na Facebooku, zařadíme Tě do slosování opět ještě jednou. Šance vyhrát je tak vyšší.

Soutěž končí na první adventní neděli 1.12.2019 v 20 hodin,  výherce vyhlásíme na blogu v tomto článku.

Míša

All posts

346 Comments

 • Lenka Pěnkava Kotroušová 27.11.2019 at 18:39

  Řešila jsem to dost a ani jedno nevybrala spádové, naštěstí tak vyšlo, protože přetlak byl velky🙂 dcera chodí do státní školy, ale Montessori třídy, žádné známky, žádný stres, ale naučí se víc než dost, zatim velká spokojenost 🙂

  • Michaela 27.11.2019 at 19:52

   Skolku jsme resili tak, ze pro nas byla dulezita jednak kvality a jednak vzdalenost od domova a vyberu nelitujeme;)

   • Marie 28.11.2019 at 12:52

    Nad vyberem skolky jsme dlouho premysleli, nakonec “dojizdime” trochu dal do bezvadne skolky a nelitujeme. Skolu nastesti resit nemusime, mame jednu hodne dobrou asi 10 minut od domu.

  • Andrea S. 27.11.2019 at 21:44

   Školku jsem hodně řešila. Do spádové školky, kde je 30 děti jsem syna dat nechtěla. Nakonec jsme vybrali soukromou, méně děti, zaměření na vše a je to ta nejlepší volba. Syn je tam moc spokojený.

  • Michaela K 27.11.2019 at 23:08

   U nás jsou tři školky, jedná fakt velká, tu jsem nechtěla a naštěstí se teď ve čtyřech letech dostal do té menší, kde jsme moc spokojeni. Od tří let chodil do soukromé školičky a ta byla úplně super, ale byli tam opravdu děti kteří se jen ten rok nedostali do státní a jen na dopoledne.

 • Daniela Mašková 27.11.2019 at 19:53

  U školy moc na výběr není, zvolit musíme spádovou a “stěhovat” se mi kvůli tomu nechce. Školku jsme vybírali letos a vypadá to, že jsme zvolili dobře. Dcerka je moc spokojená a tím pádem i my s mužem 🙂

 • Kač 27.11.2019 at 19:54

  Jsme na malém městě, takže u nás spádovka, protože ostatní školky jsou strašně daleko a bez auta jenom hromadnou by nám to sežralo půl dne. Nicméně hodně jsme vybírali do které třídy a nakonec máme pro nás tu nejlepší a skvělé paní učitelky.

  • Radana Krajnakova 27.11.2019 at 20:32

   Máme naštěstí super spadovou školku 😉

  • Lenka 27.11.2019 at 22:32

   Nejsme velke mesto takze se u nas na spadovost nehraje, ale i tak jsem velice přemýšlela do ktere skolky/skoly budou moje deti chodit. Skolku navstevuje uz syn, dcera pujde az od zari, skolu budeme vybirat za rok, dyn bude mit odklad.

 • Terez 27.11.2019 at 19:56

  U nás máme dvě školy, řekla bych, že obě srovnatelné a i kvalitní. Budeme volit pravděpodobně tu s menším rodinným kolektivem a do budoucna i s ohledem na možnost, že mohou od druhého stupně přejít do třídy s IT a technickým zaměřením.

 • El 27.11.2019 at 19:58

  Holky jsou ve spádovce, ale naštěstí s dobrou pověstí. Což ale nemusí být také výhra, ale zatím spokojenost.

 • Kristýna Tomšíková 27.11.2019 at 20:00

  Jelikož jsem sama učitelka, tak o výběru školky / popřípadě následující školy přemýšlím a přemýšlet budu. Myslím, že podle toho, jak si člověk vybere, tak tím hodně ovlivní další roky a směřování dítěte. Ráda dopředu zjišťuji, jak to tam funguje, co všechno nabízí za aktivity atd.

 • Lenka 27.11.2019 at 20:01

  Volim spadovku. Je to dobra skola, se kterou nemam problem 😉

 • Markéta 27.11.2019 at 20:01

  Zvolili jsme spádovou školu i školku a jsme spokojeni.

  • Beatrice 27.11.2019 at 21:11

   Sama jsem se učila doma, a tak jsem školu hodně řešila. Začala jsem působit jako průvodkyně v lesní školce, a když přišel čas, aby šel můj starší do první třídy, zapsala jsem ho do domácího vzdělávání a spolu s dalšími lidmi jsme založili komunitní lesní školu, kde také učím.

  • Misa Endresova 27.11.2019 at 22:35

   Přemýšlím o ni dost, vybrat tu správnou, s ohledem na kamarady, stravu a přístup jako takovy, neni vubec jednoduche 🙂

 • Martina 27.11.2019 at 20:01

  Máme ve vsi jednu školku, do které dcera nastupovala zrovna v období, kdy přišla nová paní ředitelka a já byla nesmírně nadšená, mladá paní, která pracovala v lesních školkách, má blízko k montessori a snaží se i na malé vesnici udělat skvělou školku a myslím, že se jí to daří.

  • Veronika Budínská 27.11.2019 at 20:35

   Zvolili jsme spádovou a jsme spokojený. Písmenka i časopisy vypadají skvělé a u nás by to využili určitě oba kluci. 😊

 • Marcela 27.11.2019 at 20:01

  Se školou máme jasno od začátku. Obě děti budou pokračovat v naší vesnické škole, kterou si lidé hodně chválí. Není to sice žádná speciální škola, ale dětí ve třídě je málo, ne voní jim tam, mají blokovou výuku a hodně se soustředí na to, když děti něco baví.

 • Veronika Hamplová 27.11.2019 at 20:03

  My to máme snazší, protože babička má svou dětskou skupinu, kam Elinka chodí dvakrát týdně se trošku otrkat… Ale od příštího roku už nastoupí do klasické školky, která je sice o kus dál, než školka spádová. Rozdíl je ale obrovský, takže máme jasno 🙂 i když to pro nás znamená neustálé domácí tvoření a kostymní a jiné přípravy. Asi se budu muset víc skamaradit s jehlou 😀

 • Dita Bilíková 27.11.2019 at 20:03

  Po delší době zdravím a hned musím napsat že dnešní výhra je pro nás naprosto top! Pro moji předškolačku naprosto nezbytné, takže pokud nevyhraněné, určitě pořídíme! Děkuji za super inspiraci. Jinak škola spádová, máme totiž na výběr jenom jednu 😉 hezký večer Dita

  • Martina Kubice 28.11.2019 at 8:31

   skolku jsme vybirali dle doporuceni od starsich kamaradu a dokonce je i nase spadova. Skolu budeme resit letos, ve spadove je 33 deti ve tride, tak se zkusime poohlednout po okolnich skolach a uvidime, zda syna vezmou treba jinde.

 • Hanka 27.11.2019 at 20:04

  Školku jsme zvolili spádovku. Nad školou už přemýšlím, protože máme doma předškoláka, ale asi bude oříšek se domluvit s manželem.

 • Kateřina Klimentová 27.11.2019 at 20:05

  Přemýšlím už teď a to nás čeká ještě rok a půl ve školce. Bydlíme za Prahou v malé obci kde škola není. Takže nás čeká dojíždění do jedné z okolních měst. To spádové se mi moc nezamlouvá, ale bohužel do toho druhého se možná ani nevejdem. Tak co teď?

 • Kami 27.11.2019 at 20:06

  Řešila jsem to dost, nakonec malý chodí do vzdálenější (nespádové) školky. Zatím je spokojený, tak snad to tak bude i do budoucna 🙂

 • Jana Habaskova 27.11.2019 at 20:06

  Posledni dobou premyslime o Montesorri, ale mame jeste 2 roky cas. Kazdopadne pismenka nas bavi uz ted.

 • MartinaLeontynkaAmalka 27.11.2019 at 20:07

  Přemýšlela jsem kam dáme dcerku, mohla by jít do malehoměsta autobusem jednu zastávku nebo do druhé vesnice kde je škola do 9tridy.
  Nakonec vyhrála škola v druhé vesnici. Všichni ji chválí, není ve třídě 30 děti jako ve městě.,ale není to zas ta jakoby stará škola. Nový pan ředitel ji vylepšil a všichni o něm jen mluví pěkně. Chystáme se na dny otevřených dveří a mužem kdykoliv vejít do výuky a omrknout to.
  Do této školy jdou i Leontýnky kamarádi. Takže i to hrálo velkou roli. A jelikož je dcerka bojácná, stresar, moc si nevěří i když je šikovná. Tak se přechodu na školu bojím.

 • Jana 27.11.2019 at 20:11

  Spádovou školku jsme zavrhli hned, kdy se dcera narodila. Sice se situace asi lepší, ale oba jsme zvyklí dojíždět do práce a za kvalitou (lékaři atd.), takže jsme hledali mimo bydliště v rozumné vzdálenosti. A sotva nastoupila do školky, už mám noční můru se školou.
  Přijde mi ale ta spádovost poněkud diskriminující. Jako nemístní ztrácíme body v přijímacím řízení.

 • Marie Zikmundová 27.11.2019 at 20:12

  Řeším už od synových dvou let, až si přijdu divná. A stále se nemůžu rozhodnout mezi lesní a montessori. Nejraději bych kombinaci:-) Do spádové bych nerada. Tak uvidíme jak to dopadne…

 • Zdenka 27.11.2019 at 20:12

  Řešila jsem a stejně vyhrála spádová. 🙂

 • Iveta 27.11.2019 at 20:13

  Brali jsme MS i ZŠ v miste bydliště, děti se znali s kamarády z dětského centra a z hřišti. Obema se jim tam líbí a jsou spokojeni 🙂

 • Magda Hoxha 27.11.2019 at 20:14

  Premyslela jsem o nejake “lepsi” skolce pro deti, jako je napriklad Montessori. Ovsem nejblizsi takova je od naseho bydliste vzdalena 35 km. A i presto, ze chci pro sve deti to nejlepsi, tohle uz mi prijde moc. Proto jsem svolila se skolkou, kterou mame asi 100 metru od domu. Deti maji na zahrade kus lesa a obrovsky prostor na hrani. Maly jde do skolky az na podzim, tak verim, ze tam bude spokojeny a prinese mu to jen ten nejlepsi zaklad pro budouci vzdelavani.

 • JanaK 27.11.2019 at 20:15

  Přemýšlím o výběru hodně, školku jsme také nezvolili spádovou. Zatím se mi, místní škola celkem zamlouvá, ale ukáže se až za dva (tři) roky 😉.

 • Radka 27.11.2019 at 20:17

  Přemýšlela jsem, ale naštěstí naše spádovky jsou zrovna z těch, na které bychom se stejně koukali 🙂

 • Lenka 27.11.2019 at 20:17

  spádovku

 • Romana Chocova 27.11.2019 at 20:19

  Volila jsem spadovou..a nevim nevim…

 • Petra 27.11.2019 at 20:19

  Hodně jsme řešili. Nakonec nám ze tří možností vyšla jen jedna – ta spádová. Ale ve finále jsme všichni spokojeni.

 • Jana 27.11.2019 at 20:20

  Skolku jsme vybirali v podstate spadovou, ale podle recenzi a jsme tam velmi spokojeni. Skolu chci vybirat nejak vic, ale opet to musi byt v nejake dojezdove vzdalenosti

 • Romana Popelková 27.11.2019 at 20:21

  Řešila jsem u školky. Vybírala jsem mezi lesní, která je přes celé město a ve špatném počasí dostupná pouze autem (které nemám každý den), a státní, která není úplně naše spádová, ale stále je v dochazkové vzdálenosti, a líbila se mi nejvíce. Nakonec zvítězila státní.

 • Barbora Vaňková 27.11.2019 at 20:22

  Určitě budu řešit, jak co se tyce vyuky tak treba i jidla a prostredi. Snad vybereme dobre a prckovi se tam bude libit.

 • Martina Opletalová 27.11.2019 at 20:23

  Dobrý večer, školku řešíme a přemýšlíme o ní, ale zatím nemáme jasno, jestli státní nebo soukromou, s konkrétním zaměřením nebo bez. Zatím mám dcerku doma a od září se uvidí, buodu jí v té době skoro 4 a snad všichni budeme moudřejší. Jedno vím ale jistě – do spádu určitě nepůjde, i když to máme tři minuty od domu. Vídáme na vycházkách učitelky s dětmi a tohle bych dcerce udělat nemohla.

 • Buroška 27.11.2019 at 20:23

  Taky jsem nad výběrem školky hodně přemýšlela, nakonec jsem zvolila spádovou. Bydlíme na vesnici a dojížděním by Cipísek ztratil vazby, které stále na vesnicích mezi dětmi jsou. Nicméně naše školka je ‘rodinná’, kde se všichni znají, dětí je málo a učitelek dost. A zatím je tam spokojený. Hodně jsem ale také uvažovala nad Montessori vzděláváním, moc se mi líbí.

 • Lenka 27.11.2019 at 20:24

  Nad výběrem školky i školy hodně přemýšlím. Po novém roce to bude aktuální a již teď z toho mám nervy. Spádové nejsou špatné, ale ty v okolí jsou o něco lepší. Bohužel šance jsou malé.

 • Lucie Veverková 27.11.2019 at 20:25

  Školku máme spádovou, ale školu rozhodně spádovou mít nebudeme! Snad se dostaneme jinam!

 • Petra W. 27.11.2019 at 20:25

  Jsme z vesnice, školu i školku máme 100 m od domu, takže není co řešit. Ve školce je dcera spokojená, mají i kroužky. Škola bude také jasná volba.

 • Sylva 27.11.2019 at 20:25

  U nás na malém městě zase, tak na výběr není. A spadova škola je asi nejlepší ve městě.

 • Markéta Růžičková 27.11.2019 at 20:26

  Mame 3 holcicky a školku i školu jsem si vybírala, a rozhodla se pro vesnickou,ale velice dobrou školku spolupracujici se školou ve vesnici,vzdálené několik kilometru,ikdyz by bylo jednodušší vodit holcicky do skolky u našeho bydliště.

 • Kateřina Soumi 27.11.2019 at 20:28

  Školu momentálně řeším. Žijeme v Německu, kde je uz prihlaska odeslána v listopadu. Mam z toho ale nervy protoze se ještě behem roku musime přestěhovat, tim pádem nevim co bude k výběru

 • Marcela 27.11.2019 at 20:28

  Přemýšlím nad tím hodně, ale jakákoliv alternativní škola je drahá a zaplatit ji pro čtyři holky je nereálné. Takže se snažím zjistit, jaká je aspoň škola spadova a v okolních vesnicích.

 • Edita Rozehnalová 27.11.2019 at 20:29

  Školu budeme volit v místě bydliště, tím, že bydlíme na vesnici by dojíždění bylo složitější. Tak bude aspoň pokračovat s kamarády ze školky. Snad budeme spokojení všichni.

 • Kateřina Horáková 27.11.2019 at 20:30

  Dobrý den Míšo,
  Máme školku doslova 5 metrů od domu. Dcerka otevře branku, přejde přes cestu a je ve školce. Takže volba byla jasná. Je to legrační, protože když jsme na zahradě a ostatní děti jdou ze školy, vždycky hned běží k naší bráně a volají na nás. Pak vždycky slyším: “Mamí, já chci taky bydlet tak u školky jak Andrejka.” 😄

 • Lucie Hyková 27.11.2019 at 20:30

  Vyber skoly resim uz asi rok 😞 presto,ze spadovou skolu mame 2 minuty od domova,ani chvili jsem o ni,bohuzel,neuvazovala a to diky jeji dlouhodobe spatne povesti.Budoucich prvnacku tu mame moc,takze to bude “boj” o mista,ale verim,ze to dobre dopadne a dcerka se dostane na dobrou ZS 🙌

 • Petra 27.11.2019 at 20:31

  Zdravím, dlouho jsme hledali vhodnou školku a nakonec vyhrála naše spádová 🙂

 • Petra Akrab Kohoutova 27.11.2019 at 20:31

  Jelikoz ma dcera vyvojovou dysfazii, tak velmi peclive vybiram skolku/skolu. Tento rok je ve specialni MS.
  Pristi rok bude mit odklad a rada bych ji dala do pripravne tridy. 🙂 Snad to vyjde. 🙂

 • Soňa R. 27.11.2019 at 20:32

  Nad skolkou jsem premyslela, syn ma opozdeny vyvoj reci, makame na logopedii, sama logopedka, doporucila beznu MS, ze by ho deti mohli potahnout. Nakonec som zvolila teda spadovu beznu MS, a syn je spokojny. Stale ale premyslim, ci nakonec nepujdeme do logoskolky, i ked logopedka rika, ze neni potreba.

  • Petra D. 29.11.2019 at 20:54

   U nas je akualni skolka, snazime se vybirat, ale bohuzel, soukrome, ktere se mi libi, jsou moc drahe. Takze vybiram ze statnich a budu doufat ze ji vezmu do te, ktera se mi libi.

 • Veronika H 27.11.2019 at 20:33

  Ano skolu resime a momentalne koukame jake jsou moznosti. Do spadove z 90% urcite nepujde, nema dobrou povest.

 • VerčaS 27.11.2019 at 20:33

  U nás je o teď aktuální téma, ve městě jsme relativně nový, kamaradky co znám mají většinou mladší deti a tak nakonec budeme volit asi spadovku, ale celkem se mi její nápln a vize líbí. Stejně ale vždycky záleží na paní ucitelce a moc bych si přála nějakou, která by jim hned v první třídě tu školu neznechutila.

 • Eva Sklářová 27.11.2019 at 20:33

  Moc pěkné okénko 😀 školku máme naštěstí super spádovou, školu pro dceru už jsme vybírali nespádovou. I když nešla s kamarády ze školky, jsme naprosto spokojeni.

 • Míša Drozdová 27.11.2019 at 20:34

  Bydlíme v menší obci kousíček za Prahou. Školku i školu máme tady. Jsem hrozně ráda, jekoliz školka byla úžasná a se svými kamarády přímo pokračovala do 1. třídy. Školu, tedy tu část, kam chodí dcerka, je úplně nová a krásná (v září slavnosti otevření). Krásné prostorné zázemí. Učitelka úžasná, trpělivá. Děti jí mají moc rády. I jsem to tak vždy chtěla. Stěhovat se za Prahu a pak dítko vozit do školy tam, když veškerou tuto vybavenost máme v obci mi přišla nesmyslná. Doufala jsem hlavně v to, aby tady (jak ve školce, tak i ve škole) byla dcerka spokojená, ráda a to je a to my stačí

 • Nikol 27.11.2019 at 20:37

  Dcera chodi do lesni skolky, vozime ji 5km a platime ranec, ale denne me presvedcuje o tom, ze to ma vyznam, bude ji 5, resim ted spadovou skolu s mistnimi kamarady a jine alternativy.

 • Tereza H. 27.11.2019 at 20:37

  Školku jsme vybrali nakonec spadovou, ale to jen z důvodu, že je nejlepší z okolí. Nyní mám doma také predskolacku a už teď řešíme, do jaké školy ji dát. Máme dvě možnosti-lepší úroveň školy, kam ale půjde víceméně sama, či o trochu horší úroveň školy, kam ale půjdou všechny dcery kamarádky, včetně té nejlepší. Jelikož se dcera hůře seznamuje, tak se spíše přikláníme k té variantě chozeni do skoly s kamarády.

 • Veronika 27.11.2019 at 20:39

  Řešili jsme to hodně. Nakonec jsme vybrali spádovou školu a to ze dvou důvodů – 1. je nejblíž, takže odpadají ranní stresy, spěchání a cestování přes půl města, 2. chodí tam i děti z okolí, takže se odpoledne zase většina sejde na hřišti, navštěvují se. Usoudili jsme, že vše je jen o lidech, takže i na super škole může narazit na špatnou učitelku a naopak na průměrné škole na skvělou učitelku (v tom jsme měli štěstí).

 • Zuzana 27.11.2019 at 20:39

  Výběr školky jsme hodně řešili, vybrali jsme nespadovou a teď nás to čeká s výběrem zakladky.

 • Terka 27.11.2019 at 20:39

  Ráda bych měla na výběr (preferoval bych školu s jazykovým zaměřením) ovšem na vesnici si moc vybírat nemůžete. Ale jsem koneckonců ráda. Dcera, která navštěvuje ZŠ již 4.rokem, skvělé prospívá nejen díky svému zápalu ale i díky skvělé p. učitelce která se nenechala pohltit starým systémem. Jsme nadmíru spokojeni! Synek nastupuje v září 2020 a skvělá p. učitelka povede i jej!

 • Jana Kemrová 27.11.2019 at 20:39

  Aktuálně řeším školu, zatím nemám problém se spádovou školou, i já jsem tam chodila. Ale přeci jen se stejně rozhlížím po okolí a sháním informace co kde je jiné a pod.

  • Andrea D. 5.12.2019 at 15:42

   Chtěli jsme aby se syn dostal do školky, co máme hned u domu. No vlastně to vypadalo, že budeme rádi, když se dostane vůbec někam.

 • Aneta 27.11.2019 at 20:40

  Syn chodi do skolky kde jsem chodila I ja. Nejspis tam bude pokracovat I ve skole. Neni to sice uplne top pro me, ale lepsi nez spadovka. P. S. Z odběru novinek jsem se neodhlasovala, ale posledni mi prisel v kvetnu. Tak nevim zda pak uz nic nebylo… Ja to moc nehlidam, vzdy na me novy clanek vyskocim na fb

 • Kateřina Valdmanová 27.11.2019 at 20:40

  Já tyhle vaše rady a tipy miluju! Majdu též fascinují písmena a ta sada by nám též zaručila zábavu na pekne dlouho :). Pokud jde o výběr školky/školy, máme již vybráno. Majde je 4,5 roku a školku jsme vybrali na vesnici 4 km vzdálenou, kde ke navázný i první stupeň základní školy. Mají skvělé hodnocení, je to takové ‘rodinne’ prostředí a jsou často venku v přírodě. 🙂

 • Klára 27.11.2019 at 20:40

  Školku momentálně řešíme a to celkem dost. Zvažujeme jak spádové, tak nespádové i soukromé, které jsou pro nás dostupné 🙂 ale hodně se řídím intuicí

 • Barbora 27.11.2019 at 20:43

  Řešila jsem to dost, ale jelikož tady není moc na výběr a přetlak je veliký, tak jsme zkusili spádovku a uvidíme, jak to půjde.

 • Zuzana Šlapáčková 27.11.2019 at 20:43

  Na výběr školy máme ještě poměrně dost času, ale řeším to už teď. Klasickou státní školu máme přes silnici, ale lákají mě i více svobodné alternativy.

 • Nikola Š. 27.11.2019 at 20:44

  Nad výběrem školy přemýšlím dost, a spádová to nebude.

  • Aneta Vejvodová 27.11.2019 at 20:53

   Zvolili jsme školu i školku spádovou a jsme spokojeni

  • Lenka Novackova 27.11.2019 at 22:01

   Jsem rada, ze v nasi male dedince skolku mame, jeji kapacita je 23 deti a vsichni chodi do spolecne tridy, dcera do ni nastoupi az v zari 2020. Je to klasicka statni skolka, za alternativni pristup ke vzdelani bych byla radsi, ale to snad dozeneme sami doma. Takze u nas je vyber spis pragmaticky. Lenka

 • Hana Procházková 27.11.2019 at 20:44

  Míšo,tak to je pro mě velice intenzivní a aktuální otázka. Mám doma předškoláka a musím tedy školu řešit. Máme v blízkosti bydliště 2 alternativní, dále kvalitní klasiku ( jazyky, IT…) a jednu sportovní….no babo a teď raď….a já, jsem přístupná všemu, ale já se neumím rozhodnout.takze do jara/ září se moc nevyspim😀

 • Hana Vinklerová 27.11.2019 at 20:44

  Školku a školu volíme v místě bydliště a jsme za to rádi, že ji tu máme (malotřídní dvojtřídka).

 • Katka 27.11.2019 at 20:45

  Školku jsme vybírali tak, aby to to pro nás bylo v prvním roce s čerstvým miminkem hlavně praktické, a v příštích letech zvažujeme přestup do lesní školky. Pro výběr školy už ale budou kritéria volby jistě složitější a sofistikovanější.

 • Markéta Němčanská 27.11.2019 at 20:46

  Jsme z vesnice, děti chodí do místní školky a budou chodit i do do naší školy. Zatím jsme spokojení a dojíždění by pro nás bylo složité.

 • Jana Dadáková 27.11.2019 at 20:46

  Školka je téma, které řešíme celý tento rok.. do spádové školky nás kvůli nedostatečné kapacitě nevzali a nakonec bude dcera od ledna chodit do vybrané školky v městě, kde pracuju. Problém však je, že ji tam můžu vyzvedávat pouze já, protože manžel pracuje v městě úplně na jinou stranu. Zatím uvidíme, jak to půjde, ale od příštího školního roku opět budeme řešit asi i naši spadovou školku, abych v případě dalšího těhotenství nemusela řešit dojíždění. Navíc i vyzvedávání bychom tady měli zajištěné z více stran. A taky si říkám, že bude dcerka s kamarady, co tu máme v okolí a pak půjdou společně do školy. I když na druhou stranu si myslím, že tady u nás máme spíše vesnickou školku a tam kam bude chodit teď je vyloženě moderni městská a trošku se bojím, že si tam zvykne a nebude chtít přecházet po půl roce jinam.

 • Alena Hájková 27.11.2019 at 20:49

  my jsme zvolili spádovou, protože jsme z vesnice a jezdit pro dítě autobusem s mladším sourozencem kdoví kam jsem nechtěla. A nelituju. Školka sice první rok nebyla procházka růžovou zahradou – nemoci, nijaké paní učitelky a stýskání. Teď už tam chodí třetí rok a je opravdu spokojená, že se mnou ani nechce jít domů. U nás se vyměnili paní učitelky, opravili koupelny a záchody, přibylo super hřiště a bezva kroužky. Takže jsme moc spokojení a těším, že příští rok tam půjde i ta mladší.

 • Helena 27.11.2019 at 20:49

  Cas jeste mame,ale i kdyz premyslim a rada bych mela na vyber, kvuli vysokemu poctu deti budu rada,kdyz se dostane aspon do te spadovky :-/

 • Lucie Košťálková 27.11.2019 at 20:49

  Máme teď doma taky předškolačku a jelikož jsme z malého městečka, školu i školku máme přímo pod nosem, tak jsem ani neuvažovala, že bych ji vozila jinam… Od září nastoupí i mladší dcerka do školky a jelikož jsme spokojení, nemám důvod dávat jí jinam 🙂

 • Hanka 27.11.2019 at 20:50

  Skolka nespadova, skola bohuzel diky pretlaku nevysla uplne podle predstav.

 • Andrea Šustrová 27.11.2019 at 20:51

  Školku máme pro obě dcery nespádovou, líbila se nám. Na příští rok vybíráme pro starší dcerku školu. Je to důležité rozhodnutí. Pro nás je nejdůležitější paní učitelka a přístup k dětem, snad vybereme dobře. ☺️

 • Lucie 27.11.2019 at 20:53

  Školu zatím neřešíme, školku jsme řešili podle kvality a aktivit (např. chodit ven za každého počasí). Výběru nelitujeme, dcerku nemůžeme odpoledne dostat domů, je tam spokojená. A tak to má být 🙂

 • Marie Gregorová 27.11.2019 at 20:53

  Nás čeká výběr školy až za 2 roky, takže to zatím neřeším. Spádovou školu máme kousek od domu, takže nejspíš ani jinou řešit nebudeme 🙂

  • Jana 27.11.2019 at 23:01

   Ano, řešíme školu, rádi bychom třídu s menším počtem žáků,s výukou angličtiny a např. právě zmiňovanou genetickou metodou čtení. Určitě má smysl hledat a řešit 🙂

 • Eva 27.11.2019 at 20:53

  Spadovku urcite ne. Premyslime spise nad alternativnejsi skolou.

  • Tereza Vykydalova 30.11.2019 at 8:33

   U nás je moc dobrá spádová školka, jen 3 minuty pěšky od domu. Škola úplně v blízkosti není, ale zatím moc neresime (starší dcerce jsou 4 roky).

 • Magdaléna Zemanová 27.11.2019 at 20:53

  Písmenka se u nás zabydlela ve dvou letech staršího. Teď mu je 5 a nadiktoval si dopis pro Ježíška a začal jednoduchá slova číst. A protože se ve školství pohybují, nad volbou školy hodně přemýšlím. Spádová škola pro nás je ve vedlejší vesnici. Má hodně výhod, takže hodně vede pořád.

 • Kateřina 27.11.2019 at 20:55

  Ano, přesto, že nás to všechno čeká až za pár let, tak už jsme s manželem téma školka/škola probírali. Prozatím jsme nakloněni naší vesnické – spádové – školce/škole :).

  • Iva Bidmonova 27.11.2019 at 21:32

   Dobry vecer. Naseho synka vozime zatim parkrat v tydnu do skolky kde pracuje babicka, ma to spoustu vyhod ale znamena to pro nas 2 30minutove jizdy autem… Od ledna zacne chodit do skolky u nas na vsi tak snad si zvykne…

 • Markéta 27.11.2019 at 20:55

  Stále nad tím přemýšlím. V září jde malá do školy tak už je čas to rozseknout…

 • Marie 27.11.2019 at 20:56

  Dobrý den, dcerka začala chodit do školky od letošního září. Koukali jsme po všech školkách ve městě, ale i vylučovací metodou ohledně kvality, nám vyšla “spádová” školka. Teď má tedy menší blok, ale jinak je ona ( i my) se školkou spokojená.

 • Katerina 27.11.2019 at 20:57

  Dobry vecer,dceri jsou teprve 4,ale nad zakladni skolou premyslim.Primo u nas je malotridka,ktera ma moc prima pedagogy,v nedalekem meste je pak vyber vetsi,ale zadna alternativa ke statnimu vzdelavani…vsechno klasika,takze je to o uciteli,ne o smeru.

 • Eva Mezerová 27.11.2019 at 20:57

  O skolce uz premyslime, ale porad nevime, jestli dame syna do mistni male skolky, kde by se vice seznamil s detmi z obce, nebo pak do mesta, kde mame druhe bydleni a manzel i praci. Neni to vubec jednoduche rozhodnout, kdyz mate vice moznosti 🙂

 • Zuzana 27.11.2019 at 20:57

  Školku jsme vybírali ze spádových (ale na výběr jich máme v okolí hodně a s rozdílými programy). Školu budeme asi volit spádovou – chodila jsem tam i já a dostala se z ní bez přípravy na víceleté gymnázium, ale ještě máme rok na rozhodování, tak se uvidí.

 • Raduš Šmitalová 27.11.2019 at 21:00

  Premyslela a stale premyslim. Zatim je syn prihlaseny do spadove, kam by mel od ledna na dopoledne dochazet, ale pokud se uvolni misto, rada bych ho dala do lesni

 • Iva Sedláčková 27.11.2019 at 21:00

  Budeme řešit spádovou ale i tu co máme dále, rozhodující pro mě bude velikost třídy – počet dětí ve třídě a také kdo je bude učit, učitel je dle mého zásadní.

 • Lenka 27.11.2019 at 21:00

  Řešili jsme školku a to dost. Nakonec kluci chodí do lesní školky a jsou velmi spokojení. Škola nás teprve čeká, tak uvidíme.

 • Kateřina 27.11.2019 at 21:01

  Co se týče výběru školy pro syna máme jasno pouze jediná škola pro nás vhodná je kde mají logopedickou třídu.

 • Eva Janečková 27.11.2019 at 21:01

  Skolku jsme vybrali spadovou, ale je dobra a dceri se libi.
  Sice bydlime ve meste, ale skoly jsou vesmes stejne a klidne se muze vybrat jakakoliv, neni v nich moc rozdil.
  Rada bych brala pismenka.

 • Alice 27.11.2019 at 21:02

  Ahoj Míšo, řeším to dnem i nocí…vysněná státní Montessori je doslova loterie (losuje se z řad zajemcu a dostane se každý třetí) a pokud na nás los nepadne, spádovka volaaaaa :-/

 • Soňa 27.11.2019 at 21:02

  Řešili jsme dlouho. Nejdřív školku, pak školu. Se spádovkou jsme chvílema koketovali, ale syn by nešťastný. S lesem nesrovnatelné! Takže pro někoho jsme divní, pro někoho ne… a po pravdě, vůbec to neřešíme 😀

 • Hanka 27.11.2019 at 21:04

  Řešíme to a doufáme, že se dostaneme do jiné než spádové ZŠ. Ale zase nebudeme kvůli tomu podnikat nějaké extrémní kroky.

 • Jana Provazníková 27.11.2019 at 21:05

  Pro starší dceru neřešila, spádovou školku máme dobrou. Pro mladší ano, protože mi ji nevzali, tak jsem vybírala.

 • Eva S. 27.11.2019 at 21:07

  Zvolili jsme spadovou skolku a jsme spokojeni. Ted budeme resit skolu. Diky za bezva tipy pro predskolaky ;-).

 • Kačka Ku 27.11.2019 at 21:07

  Školku i školu mám v plánu velice pečlivě vybírat. Jdeme se podívat i na spádovou a uvidíme, co nám nejvíce bude vyhovovat a kde se dětem bude nejvíce líbit 🙂

 • Jindra 27.11.2019 at 21:08

  Řeším velmi intenzivně a ve hře je i doma i vzdělávání.

 • Terezie 27.11.2019 at 21:08

  Spadova skolka

 • Kačka Ku 27.11.2019 at 21:08

  Školku i školu mám v plánu velice pečlivě vybírat. Jdeme se podívat i na spádovou a uvidíme, co nám nejvíce bude vyhovovat a kde se dětem bude nejvíce líbit.

 • Lýdie 27.11.2019 at 21:11

  Moje dcerka chodila nejprve do soukromé miniškolky a když jsem jí chtěla dát do státní MŠ, zvolila jsem tu co byla sice o kousek dál od místa bydliště, ale zdála se mi “lepší”. Se školou to bude horší. Spadová škola se mi úplně nelíbí tak budu zjišťovat možnosti, ale ještě máme více jak rok čas 🙂

 • Petra 27.11.2019 at 21:11

  Školku jsem vybírala pečlivě. A vyplatilo se. Školu mě čeká vybírat letos (nejstarší bude v lednu 6).
  Moc děkuji za typ na pracovní sešity. Zatím velkou úkolů, které s holkama dělám píši já včetně křížovek a osmisměrek, které u nás vedou. Ale ty sešity vypadají skvěle. Knížky znám a moc se mi líbí.

 • Michaela Mazálková 27.11.2019 at 21:11

  Školku právě začínám řešit a vypadá to na spadovku, u nas je relativně v pohodě 😉

 • Monika Zemanová 27.11.2019 at 21:11

  U nás máme “spádových” šest a stejně bylo těžké vybrat. Nejvíce by se nám líbila soukromá až na ty finance. Takže máme státní spádovou, ale zkoušíme teď už druhou (po prvním roce jsme museli kvůli přístupu učitelek měnili)

 • Michaela G. 27.11.2019 at 21:12

  Bydlíme na vesnici, možnost výběru školky tady bohužel není, školka je jen jedna. I tak jsem moc spokojená, synovi se tam líbí, školka je v podstatě taková “rodinná”, kdy se všichni ve vesnici znají a zatím nám to takto vyhovuje.

 • Iveta ž. 27.11.2019 at 21:13

  Určitě přemýšlím. Naštěstí máme velký výběr v okoli.

 • Zuzka 27.11.2019 at 21:13

  Prosla jsem s dcerkou temer vsechny skoly v okoli (rok predem), moc radi bychom se dostali do montessori, ale je tam tezke se dostat, moc deti se hlasi a berou malicko, tak mame ve vyberu 2 dalsi ,statni, ani jedna neni spadova, tak uvidime, ktera to nakonec bude :-).

 • Michaela Žuškova 27.11.2019 at 21:14

  Zatím jsme řešili jen školku. A jsme spokojeni jak se vzdálenosti, tak i s kvalitou.

  • Kateřina 28.11.2019 at 10:00

   Školku jsme si vybírali. A vybrali jsme dobře. Dcera je ve školce moc ráda.

 • Hana 27.11.2019 at 21:14

  Zvolili jsme waldorfskou, kam jí vozime 20 km každý den, ale nelituji. Opravdu to stojí za to. Horší je to se školou ta je vzdálena 36 km a to už mi přijde moc 🙂

 • Zuzana 27.11.2019 at 21:16

  Výběr školy hodně řeším, protože máme v těsné blízkosti domova dvě a v jedné z nich učím. Dcera zná to prostředí, počítá s tím, že tam půjde. Do školy se netěší, nemá ráda změny a “neznámo”, takže se také přikláním k této variantě, i když mi spousta kolegyň říká, ať to nedělám. Spádovou máme zrovna tu druhou. Snad se nakonec rozhodneme dobře.

 • Jaroslava Pastorová 27.11.2019 at 21:16

  Já jsem školu řešila, chtěla jsem genetickou metodu čtení, Hejnyho metodu a comenia script a ve výsledku vše měla ve spádové škole a jsem za to fakt moc ráda.

 • Lucie Reichová 27.11.2019 at 21:17

  My budeme řešit už přespříští rok, u nás je možnost alternativnejsi školy, ale asi půjdeme do spádové. Nemám ještě úplně nastudováno a rozhodnuto, ale zase pokud nebude nějaký problém, nechala bych ji a dětmi, s kterými je ve školce…..

 • Jana 27.11.2019 at 21:22

  Ačkoli máme spádovou školku minutu chůze od domu, vozíme děti do montessori školky, prozatím nelitujeme:)

 • Aneta 27.11.2019 at 21:23

  Měli jsem štěstí, že ,spadovka, byla i ta, kterou by jsme si vybrali, kdyby ní nebyla. Ulehčilo nám to i skloubení s prací, i Em nadšení.

 • Romana 27.11.2019 at 21:23

  Navštěvujeme spádovou MŠ, stejně tak to bude i se ZŠ a jsme za to rádi 🙂

 • Lenka 27.11.2019 at 21:23

  Školku jsme zvolili spádovou, hlavně kvůli dostupnosti. Syn je tam spokojený a to je hlavní 🙂

 • Andrea Č 27.11.2019 at 21:24

  O výběru školky jsem hodně přemýšlela a taky jsme jich dost obešli. Můj syn si vlastně tak trochu vybral sám a je tam spokojený.

 • Iva 27.11.2019 at 21:24

  Skolku mame spadovou, hned naproti domu.. Takze chodime opravdu takřka v backurkach a neni to jediná vyhoda 😊

 • Miriam 27.11.2019 at 21:24

  Moje 4 leta dcerka navstevuje klasickou mestskou skolku, kterou mame pres silnici ale zvazovala jsem predtim i skolku ve vedlejsi vesnici prave kvuli tomu ze mi prisla sympatictejsi jak prostredim tak prinosem
  pro dcerku ale nakonec zvitezila lokalita – vzhledem k tomu ze s velkou pravdepodobnosti bude navstevovat i skolu u nas na sidlisti tak mi prislo fajn aby mela uz ze skolky kamarady s kterymi eventuelne bude pokracovat do skoly.

 • Anna H. 27.11.2019 at 21:26

  Řešili jsme a nakonec přesně, když jsme potřebovali, vznikla nová lesní školka splňující všechny naše požadavky v pěší vzdálenosti od našeho domu 🙂

 • Aneta Procházka 27.11.2019 at 21:27

  Pořád přemýšlím jaký typ či vůbec školku volit. Ale asi hodně rozhodne i to kde budeme žít.

 • Eliška Gřešková 27.11.2019 at 21:29

  Míšo, to jsou nádherné dárečky. 😍 S Filípkem (5,5let) teď hodně probírame písmenka, aby měl aspoň přehled. Ještě se mu dost pletou. V loňském roce jsme se přestěhovali do nového bytu a cca 300m máme ZŠ. Měla by být dobrá, zatím jsme neuvažovali nad jinou.

 • Jana Csandalová 27.11.2019 at 21:29

  Přemýšlíme, škola asi spadova nejbližší. Školka druhá nejbližší, ale nejlepší:-)

 • Veronika Mlejnková 27.11.2019 at 21:30

  Nás se zatím týkala jen školka, vybírala a zjistovala jsem hodně a nakonec syn chodi do státní spádové školky kterou máme vedle baráku, vyzvedávám ho každý den po obědě, má tam kamarádku s kterou se znají odmalinka a jsme všichni spokojení 🙂

 • Lucie Buriánková 27.11.2019 at 21:30

  U nás to bylo složitější. Syn je dítě se speciálními potřebami. Školka byla jasná – máme ve městě školku, která se na “tyto” děti specializuje. A musím říci bylo to super, syn se tam cítil dobře a pro vstup do běžné ZŠ byl dobře připraven. Základku už jsme vybírali dle toho, jaký mají přístup k dětem se speciálními potřebami, radila jsem se i v speciálním pedagogickém centru, kam se synem pravidelně docházíme.

 • Martina Valentova 27.11.2019 at 21:33

  U syna resim teprve skolku, spadova se mi zatim nejevi jako spatna, ale ani jako nijak vyrazne dobra. Poohlizim se tedy po skolkach soukromych, ale vse take zavisi na financni situaci. Jako samozivitelka musim zohlednit mnoho faktoru pri vyberu – blizkost k pracovisti, naklady a samozrejme vzdelavaci uroven na prvnim miste.

 • Jana 27.11.2019 at 21:33

  Spadovost u nás nemáme, ale i tak je výběr škol i školek velmi omezený 🙂 J.

 • Markéta K. 27.11.2019 at 21:33

  Nemohu volit skolku někde dál od nás,tak jsem vybírala ze 3 co mám poblíž a snad jsem vybrala dobře. Mám na ní kladné recenze od kamarádky i doktorky. V lednu se uvidí:)

 • Jana 27.11.2019 at 21:35

  Výběr školy jsem dost řešila a na spádovou syn nechodí. Nakonec jsme moc spokojeni my i on.

 • Věrka Srbová 27.11.2019 at 21:36

  Milá Míšo, moc děkuji za další typ do výuky😉👍
  Jsem ucitelka a výběr skoly pro mou prvorozenou dceru byl opravdu zásadní. Spádová škola pro mě nepripadala v úvahu ( sama jsem tam chodila a zjistila jsem si dost na to, abych se utvrdila ve svém názoru). Snažila jsem se zjistit vsechno možné o školách v okolí, premýslela jsem nad dojizdenim, ale vedela jsem ze nejzásadnější je paní ucitelka. Když jsem se dozvěděla ze na skole v okolí učí moje kamaradka z vysoké a zrovna na ní vycházeli prvnacci, bylo rozhodnuto:-) na skole jsem začala taky pracovat a jsem rada ze tak muzu trochu ovlivnit i výběr paní učitelky pro tu mladší 😊👍první roky ve skole jsou to nejdůležitější ! Přeji Vam šťastnou ruku😉
  Věrka

 • Veronika Lencová 27.11.2019 at 21:39

  Měli jsme možnost vybrat z několika školek, které máme spádové. Dopadlo to tak, že jsme byli rádi, že ho do jedné vzali a teď díky tomu, že tam je jeden, tak vzali i toho druhého. A ač si sama myslím své, nejdůležitější je, že tam je syn spokojený (druhému to začíná od příštího týdne)…fingers crossed 🙂

 • Vendula 27.11.2019 at 21:41

  Řešila jsem spádově a jsme moc spokojeni

 • Lucie Johaníková 27.11.2019 at 21:41

  Řešili jsme to. Při dnech otevřených dveří jsme objeli několik školek a u té naší spádové se syn sám rozhodl, že “sem já budu chodit” a vyšlo. Dostal se, i když je ve třídě skoro nejmladší. Byla to skvělá volba, má úžasné paní učitelky a do školky se těší na kamarády a na jídlo 😀 Dcera chodí do třídy pro dvouleté děti a ta je u nás na malém městě jen jedna, takže nebyla možnost volby. Ale nelitujeme, “tety” jsou skvělé a umí pracovat i s tak malými dětmi.

 • Jana Dřevjaná 27.11.2019 at 21:42

  U starší dcery jsem školku řešila spádově. U mladšího syna bude problém s kapacitou školky, takže musím volit školku mimo bydliště, tím pádem budu i více řešit, jakou školku bude navštěvovat.

 • Lucie 27.11.2019 at 21:42

  Máme doma předškolačku a výběr školy je momentálně téma č.1.

 • Helena 27.11.2019 at 21:44

  Řešili jsme hodně, nakonec mladší syn chodí do spádové školky (chtěl tam a je skvělá), ale starší holky jsou v alternativní škole (mimo klasický státní systém).

 • Martina 27.11.2019 at 21:45

  Dobrý den,
  máme doma předškoláka, takže výběr školy je u nás dost aktuální. Spádovou školu máme hned za rohem, ale blízkost pro nás není to nejdůležitější, takže se ještě rozhodujeme mezi jednou, která je trochu dál, ale má úplně jiný styl výuky.

 • Milena 27.11.2019 at 21:46

  Zdravíme z Liberce ! My volili spádovou školku – nejdřív jsme vyzkoušeli u první dcery a teď do té samé chodí i druhá dcera.

 • Věra 27.11.2019 at 21:48

  Výběr školky jsem řešila. Rozhodovala jsem se mezi státní a soukromou. Dcera je naštěstí spokojená.

 • Lenka 27.11.2019 at 21:50

  Od te doby, co je starsi dcera v nespadove skolce, premyslime nad skolou pro starší a skolkou pro mladsi kazdy rok. Pristi rok pujdou do skolky uz obe a starsi ceka posledni rok. Tak přemýšlíme, jestli pujdou obe do spadove nebo se mladší přidá do skolky ze starsi. Nekdy je to kunst to vymyslet😁

 • Noemi Vaňková 27.11.2019 at 21:54

  My zvolíme nejspíš spádovku, bydlíme na vesnici, tak by další moznosti pro nas byli velkou komplikací. Navic syn chce jit do školy s kamarády z naší ulice a ze školky. Takže budeme respektovat jeho přání 🙂

 • Martina 27.11.2019 at 21:55

  Tú správnu škôlku stále hľadáme.

 • Petra Lukešová 27.11.2019 at 21:57

  Školku jsme vybrali spádovou, syn má ale domácí vzdělávání. Školu už vybíráme pečlivěji, opět budeme pokračovat s IV

 • Myskyyy 27.11.2019 at 21:57

  Mame tu hned dvě školky, z nichž jsem vybírala a zvítězila u mně ta s označením zdravá školní jídelna. Takových školek tu je fakt málo, tak jsem si toho moc cenila a jsme moc spokojeni. Chvilku chodil náš Maty do soukromé školky ve městě a teda ta doprava tam a zpět byla za trest. Teď to máme ani ne dvě minuty a je to super.

 • Klára 27.11.2019 at 21:57

  Vzhledem k tomu, že učím u nás na malém městě na základce (jsou tu jen dvě), tak je volba jasná – syn půjde k nám. 🙂

 • Lucie G. 27.11.2019 at 21:59

  U našeho dnes již druháka jsme volili spádovou. A proč ne, má tam vazby, protože tam odcházeli i děti z jeho školky. Dcera příští rok půjde do té samé, ačkoliv už není spádová. Také tam půjdou děti ze školky, její kamarádka, se kterou je téměř srostlá a navíc už máme vybudovanou komunitu.

 • Hanka Houšková 27.11.2019 at 22:02

  Se školkou to máme složitější – dcera začala chodit do spadové, ale pak jsme se stěhovali. Hodně jsem řešila, zda ji ve školce nechat, nebo další rok přihlásit do nové spádové, ale nová školka na mě nepůsobila dobře, takze zůstala v původní a jsme obě moc spokojené, i když pro mě je to dojíždění s mladším ditkem náročné. Školu řeším pomalu a jistě také a jde mi o kvalitu.

 • Anna 27.11.2019 at 22:03

  Ahoj Míšo, nás čeká rozhodování příští rok, ale jelikož je Kuba dost konzerva a špatně snáší změny, půjde na 99procent do spadovky s ostatníma detma že školky. Škola má dobrou pověst, takže dal pátrat raději nebudu 😁

 • Ingrid Malá 27.11.2019 at 22:03

  Řeším, ale přikláníme se k té, co mame nejblíž (já jsem totiž neridic a je tak pro mě důležitý bod, jestli tam s dítětem a kočárkem dojdeme pěšky za 5 minut nebo s MHD za 25 minut). Ale kdybych narazila na “ideální” školku, tak se snad i řídit naučím 😀

 • LucH 27.11.2019 at 22:14

  Výběr školky nás teprve čeká, zprvu asi zkusíme v místě bydliště, jsme na vesnici, tak není moc na výběr 🙂

 • Martina 27.11.2019 at 22:14

  Zatím jsme řešili jen školku – a naštěstí máme super spádovou, takže jsme vlastně moc řešit nemuseli 🙂 Se školou to bude asi obdobně..

 • Zuzana Kudrnova 27.11.2019 at 22:15

  Školku jsem volila castecne dle spadu ale i dle referenci. Ale nebylo moc na vyber. Jsem celkem spokojena, mohlo by byt i hur. Skola u nas jeste neni na poradu dne, ale situaci uz monituruju a jsem si jista, ze pokud to pujde, podle spadu vybirat nebudu, pokud tedy situace vydrzi.

 • Katka 27.11.2019 at 22:17

  Měli jsme štěstí, že spadáme do školy, kterou jsme vyhodnotili jako tu správnou. Věřím, že naše rozhodnutí bylo správné

 • Žaneta Střiteská 27.11.2019 at 22:19

  U nas to vypada na spadovou skolu. Ma dobrou povest, tak snad to bude spravne rozhodnuti. Navic ji mame primo pred domem 🙂

 • Pavla 27.11.2019 at 22:23

  Budeme volit spádovou školu. Jsme z malinkého městečka. Nikde poblíž není jiná škola, která by se nám líbila až natolik, že bychom kvůli tomu trávili denně hromadu času dojížděním. Bude tam pokračovat v podstatě se všemi spolužáky ze školky, tak věříme, že to pro něj bude příjemnější. Škola je klasická státní a nemyslím si, že to nutně znamená špatný přístup. Vždy je to o lidech.

 • klara marova 27.11.2019 at 22:24

  Skolku deti nenavstevuji, vzdelavame doma a o skole hodne premyslim a zatim vubec nevim, ceka nas to za par let.

 • Michala 27.11.2019 at 22:25

  Spádová je u pro nás vesnická malotřídka s individuálním přístupem a malým počtem žáků ve třídě, zatím to vypadá, že jsme zvolili dobře.

 • Lenka 27.11.2019 at 22:26

  Dceři jsou 4,5 tak na to máme ještě čas. Ale už o tom dost přemýšlíme. První volba je, zda ji dát do školy v Praze nebo v Rakousku, kde monentálně žijeme a pak druhá, zda školu spádovou nebo nějakou alternativní/vybranou. Je to docela těžká volba, co jen lepší/horší…

 • Dana 27.11.2019 at 22:26

  Zvolila jsem spádovou školku, krásná zahrada uprostřed centra Brna a milá ředitelka, ale vzali nás až na odvolání. Vlastně jsem svého 3 letého syna přihlásila do 3 státních školek (nejsou peníze na dojíždění nebo na soukromou/lesní školku, jsem se synem sama) v centru Brna a ani na jedné nás nevzali. Až pak to odvolání. Teď, po dvou letech na této školce, jsem z ní trošku rozpačitá a smutna. Žádné kurzy či koníčky při školce, minimální předškolní příprava… Málo kvalifikovaného personálu, ale jsou tam milý. Teď už mě čeká výběr školy a začínám se trošku děsit.

 • Dita Kopečná 27.11.2019 at 22:27

  O výběru školy cíleně přemýšlím. Spádovost je v tomto u mě až na druhém místě. I kdybych mela malou vozit až na druhou stranu města, udělám to, když si budu jista a budu věřit, že je to tam pro ni něj.

 • Jitka J.Š. 27.11.2019 at 22:27

  Řeším už teď 😉 Kubík má ještě rok a půl čas, ale už tak se rozhlížím a sbírám informace 🙂

 • Soňa  Zemanová 27.11.2019 at 22:30

  Ahoj.

  Jsme ve spádové školce, i škole. Jiná možnost u nás není. Dojíždět není jak,přišli by o své kamarády, já nemám řidičák.
  Amálka se do školy moc těšila, ale vychytali učitelku pedanta (zaskakuje za učitelku na mateřské). A teď dost bojujeme. Amálku se nad tím učím povznést. Ale takhle dlouho to fungovat nemůže.
  Ta knížka je super nápad na dárek, či ty písmenka.A ty pracovní sešity úžasný..

 • Libka 27.11.2019 at 22:34

  My jsme skolu resili, dlouho, hodne lidi nas zrazovalo, ale nelitujeme, ze jsme sli proti davu. Nase spadova skolka je nastesti prima.

 • Žaneta 27.11.2019 at 22:40

  Tak tenhle clanek me oslovil. Za prve mam doma predskolacku, ktera se diky analyze a synteze naucila porozumet v 5ti letech slovum a citit se tak “jako dospela”. Genetickou metodou uci i deti mamka na Smysluplne ZŠ, takze o ni i neco vim… No a ja ji sama nenasilne vyuzivam s predskolacky u nas ve skolce. Martankovska rec deti bavi a zaroven je pripravuje na cteni…. Drevenou abecedu bychom si moc prali. Mame ji ve skolce a je zkratka super….. Od autorky sesitku mame doma asi 3 knizky basnicek s pohybem a i kdyz uz jsou holky na ne prerostle, tak vzdat se jich nehodlaji…..

 • Vanilka Bourbon 27.11.2019 at 22:41

  Vybrali jsme nespádovou, soukromou Montessori školku a bylo to skvělé rozhodnutí – úžasný přístup k dětem i komunikace s rodiči.

 • Gabriela Gaudlová 27.11.2019 at 22:43

  Nase Anna (se dvema N!:) ) pujde do skoly taky v zari. Hlasit se bude tam, kam ted chodi do skolky. Mne by se mozna vic libila jina, ale ona chce zustat s kamaradkama a ja to respektuju. Stejne je v prvni tride klicova tridni ucitelka a tu nebudeme predem znat nikde. Takze to budeme sledovat, az skola zacne, a pokud by byl problem, zvazime prestup v pololeti. Ale ja pevne verim, ze to potreba nebude:)

 • Marie M. 27.11.2019 at 22:47

  Pro první dítě jsme vybrali školku spádovou. Ve třídě bylo hodně dětí a paní učitelky “unavené” svou prací. Po roce jsme spádovou školku vyměnili za školku na malé vesnici – menší kolektiv a hlavně dobré paní učitelky. Nastoupilo tam i naše 2. dítě. Obě dvě děti mají svoji školku rády.

 • Pavla 27.11.2019 at 22:47

  Skolka nespadova a jsme moc radi,skola bude asi spadova,ale pidim se po informacich.

 • Bohdana Pejchalová 27.11.2019 at 22:48

  školku jsem dost řešila a řešit budeme s dalšími dcerami, naštěstí vyšla nespádová a přitom v relativně dobré dojezdnosti.

 • Marie Formánková 27.11.2019 at 22:49

  Dcera chodí do spádové školky a je tam spokojená. Má tam spoustu kamarádů, jsou to víceméně naši sousedi, tak si vyhrají i mimo školku.

 • Pavla Malkovska 27.11.2019 at 22:51

  Mame spadovou take kvuli penezum. Bohuzel nejsem moc spokojena a budeme menit. Dcera je sikovna, ale myslim, ze s lepsi peci ve skolce by byla jeste o dost dal. Ale ne vzdy vidi clovek do hloubky a nemusi vybrat to nej, protoze misi prihlizet i k jinym vecem. Ale Vas blog nam take moc pomaha o nekterych vecech bychom vuuubec nevedely. Dekuji

 • Kamila 27.11.2019 at 22:56

  O školce jsme přemýšleli hodně. Chtěli jsme do státní Montessori, která je od nás docela daleko, ale dceru nepřijali kvůli nízkému věku. Nakonec jsme vybrali v blízkosti našeho bydliště a jsme spokojeni.

 • Monika 27.11.2019 at 22:59

  V naší lokalitě si moc vybírat nemůžete.Všude je přetlak,vezmou vás jen spádové a ani tam to není jisté.Syn se do školky dostal až ve 4letech.Pokud chcete jinou školku,tak je tu v okolí pár soukromých,ale ty ceny rozhodně nejsou pro každého. Naštěstí naše spádová školka patří mezi ty dobré.Teď do té samé chodí i dcera.
  Se školou je to horší. Spádovou máme ve vedlejší vesnici,ale je tam jen první stupeň a neměli jsme z ní dobrý pocit. Podařilo se nám syna dostat do jiné školy,ale nejede tam žádný autobus a z naší vesnice tam šel jako jediný. Pokud se někdy stane,že nebudu moct řídit,jsme v háji 🙂

 • Veronika 27.11.2019 at 23:06

  U nás jasná volba ve formě Lesní školky, miluje být venku… Školy obkoukavam. Výběr je, jde o to, co bude malá upřednostňovat a na co budou peníze. Ale raději bych volnější pokračování jakoby lesní školky 😊

 • Petra K. 27.11.2019 at 23:09

  Školku budeme řešit na jaře, ale už teď přemýšlím, zdali zvolit spádovou nebo jinou.. obě mají své pro a proti, tak uvidíme jak to vlastně dopadne 🙂

 • Andrea 27.11.2019 at 23:13

  Jako učitelka MŠ jsem u kluků hodně řešila i školku – a vyplatilo se 😊. Teď se chystá starší syn do školy a snad klapne naše vysněná 😀.

 • Gabi 27.11.2019 at 23:15

  Snažím se to řešit, ale zatím mi vychází spádová škola (školka pro předškoláky taky,je zdarma,odpadá stres z přezkoušení a pozná budoucí spolužáky, i když loučení s první školkou mi bylo líto,tak jsem tam nechala alespoň mladší dceru). Škola je vesnická,v každém ročníku jedna třída, spolužáci budou jen z jedné obce a hodnocení je snad taky dobré ( zatím jsem neslyšela nic negativního). Takže asi do páté třídy spádová a pak se uvidí 😀.
  Knížky od Evy Horákové má dcera taky ráda a po slovech je občas louská.

 • Michaela Hofericová 27.11.2019 at 23:16

  Mám velký štěstí, že spádovka je zrovna tou nejlepší školou v okolí. Mají hodně individuální přístup a mimo jiné mi jejich filosofie naprosto sedla.

 • Erika 27.11.2019 at 23:18

  Přemýšlím o školce a budu přemýšlet i o škole. Není to pro mě otázka spádové školky/ školy, ale kvality dané instituce, filozofie, atd. Dle mého je to po výchově doma další nejdůležitější prostor, který utváří jedinečnou osobnost mého dítěte a na tom mi bude vždy záležet…

 • Ludmila 27.11.2019 at 23:33

  Skolku sme si vyberali a sme spokojni🙂

 • Pavlína 27.11.2019 at 23:34

  Díky za krásné tipy.
  Školku jsme si vybrali a naštěstí se i dostali (i když není spádová), na školu máme ještě chvíli čas, nejspíš půjdeme do spádové (nejdůležitější je, že tam neučí maminka ;-). Myslím, že není tak důležitá škola jako paní učitelka a taky to, aby si s ní dítě sedlo. Tak snad to pak klapne… 😀

 • Pavla FJ 27.11.2019 at 23:53

  Školku řeším-dojíždíme cca 15minut, i kdyz máme skolku za rohem. Vybrala jsem montessori třídu, která má i navazující 1.stupeň ZŠ

 • Adéla 28.11.2019 at 0:00

  Školku máme spádovou a jsme nadmíru spokojeni 😊
  Stejně tak to nejspíš dopadne i se školou, hlavním důvodem budou kamarádi. Přála bych si, aby dcera s dětmi mohla “lítat” v blízkosti domova. Ne aby měla kamarády a školu na jedné straně města a domov na druhé 🤷

 • Simona Loňková 28.11.2019 at 0:20

  Tak vzhledem k tomu, že jsem se přes léto odstěhovala od manžela do 300km vzdáleného města, byla jsem ráda, že nás vzali hned do té spádové školky. Na soukromou by finance nebyly ani náhodou a s druhým malým dítkem a bez auta si nedokážu představit, že bych ještě cestovala ráno přes celé město, když mám co dělat, abychom se do té školky pod barákem dostaly do 8 😊
  U školy to už ale řešit chci. Ségra je učitelka, která nejede vyloženě klasiku, takže asi dám na ni

 • Jindřiška 28.11.2019 at 0:42

  Malá půjde do spádové. Zejména i proto, že manžel učí na ZŠ, pod kterou tato školka spadá, tak doufám, že vše bude v pořádku a do školky se bude jen těšit :)!

  • TerezaS 28.11.2019 at 7:04

   Ano přemýšlím jestli pokračovat v montessori zaměření a po montessori školce ho přihlásit do montessori školy nebo zda přihlásit do místní školy kvůli kamarádům 🙈

 • Markéta Michálková 28.11.2019 at 1:00

  Školku jsme vybírali (lesní, která je nejblíž od nás), školu budeme taky vybírat. Spádovce se nebráním. Ale ješte je hromada času 🙂 Hlavně Vám ale chci napsat, že v mém dětství byl boží pracovní sešit od Jiřího Žáčka Lenka Podkolenka. Na to kdybyste někde asi v antikvariátu narazila, určitě by se to Vašim holkám líbilo.

 • Irena Durdilová 28.11.2019 at 1:23

  Zatím jsem vybírala pouze školku a volila tu, která je nejblíže. Kvůli organizaci 3 malých dětí (0,2,4) je to téměř nutnost. Naštěstí je to moc fajn školka.😀

 • Katka K. 28.11.2019 at 1:53

  Spadova skola pro nas nebyla a porad jeste neni jasna volba, v hledacku mame jeste dve dalsi. Ale po setkani s rodici budoucich prvnacku a prohlidce skoly me prave ta nase spadovka mile prekvapila a prozatim vede pred ostatnimi.

 • Iveta 28.11.2019 at 3:19

  Jelikož máme 6.rokem novou moderní školu s klasickým stylem vyučování ale respektujícím přístupem byla a je škola jasná.

  Nemrzí Tě zpětně, že jsi Nelinku nedala do školy, když ji to tak jde?

 • Lenka 28.11.2019 at 3:21

  Pokud nezruší, půjdeme k nám na vesnici vozit denně dítko hlavně v zimě autem nejméně 5-15 km s dalším na cestě pokud budu zas skoro nemohoucí těhule by byl děs,školu uvidíme,ale každá tu v okolí má své pro a proti a vyloženě Monte tu kolem stejně není a co tu alternativní je,tak tam je dost těžké se dostat, málo míst, dost zájemců

 • Jana 28.11.2019 at 3:32

  Jsem spokojena se spadovou, tak to mame vyreseno🙂

 • Dominika 28.11.2019 at 4:59

  U syna jsme školku hodně řešili. Měl problémy s řečí, tak jsme chtěli aby byl v menším kolektivu děti a pokud možno, aby probíhala každý den logopedické učení. Naštěstí se podařilo najít, je v logopedické školce a je tam moc spokojený. Vše krásně dohnal, mají super kroužky na rozvoj dítěte ( grafomotorika, slabiky ). Jsme moc spokojeni. Dcera nastoupila do spádové školky a jsme ale taky spokojeni. Dětem se věnují hodně.

 • Katka Jachnová 28.11.2019 at 5:32

  V okoli mame 3 skolky statni, 1 cirkevni a 3 soukrome..jako spadove je brane cele mesto, takze jsme si to obesli a i kdyz byly Terce 3 roky “az 8.9.”, nastesti sitem pocitacoveho programu prosla a dostala se do statni..je moc spokojena a my tim padem taky! (pismenka ji zajimala taky uz od leta, takze ted dela kazde rano s pani ucitelkou dochazku!😂🤦‍♀️)

 • Bára D. 28.11.2019 at 5:54

  Těžká otázka 🙂 Ze začátku jsem hodně uvažovala o lesní školce asi 20 km od domova (bohužel však na opačnou stranu, co je práce). Nakonec jsme zvolili spádovou a nelitujeme. Všechno je o lidech 🙂 Ale na vesnicích či maloměstech je to otázka složitá, když není tolik možností vývěru.

 • Kateřina 28.11.2019 at 6:06

  Syn chodí zatím do malé miniškolky, od příštího roku využijeme školku spádovou. Slyšeli jsem na ni chválu, tak snad se mu tam bude také líbit.

 • Lucia 28.11.2019 at 6:33

  Urcite to resime, spadova je nic moc. Vypada to ze statni asi volit nebudeme, ale diky narozeninam v zari mame jeste cas.

  • Adéla Vejvodová 28.11.2019 at 20:32

   Dávám přednost spádu, ale ověřím si vždy i reference.

 • Renata Hovorikova 28.11.2019 at 6:37

  Starsi syn chodil do monte skolky,mladsi dcerka poputuje tamtez,az prijde cas. S klasickou skolkou srozumeni nejsme 🙂

 • Jana Hejralová 28.11.2019 at 6:57

  Dobrý den, volím aktuálně lesní klub a až to bude aktuální, tak bude syn chodit do komunitní školy. Forma vzdělávání je pro mě hodně důležitá.

 • Lucie Chmielová 28.11.2019 at 7:07

  U obou jsme školu vybrali nespadovou, jako bonus k tomu máme, že jsem tam letos nastoupila i já. U třetí zatím máme čas na výběr, za rok budeme řešit školku (starší do školky nechodili)

 • Katka 28.11.2019 at 7:22

  Zdravím, tak tyhle výhry jsou naprostá prcka! Příští rok budem mít doma předškolačku a hodily by se všechny. Do školy půjde u nás na dědině, jako většina místních dětí.
  Jinak taky mám dva rarášky blízko sebe (holku a kluka) a teď čtyřměsíčního chlapečka a chovají se k němu krásně. Pořád mi vykládají, co všechno ho naučí až povyroste 😀

 • Jana 28.11.2019 at 7:27

  My školku vyřešili spádově a školu vyřešíme nejspíš taky tak, protože tam bude mít alespoň kamarády.

 • Paja K. 28.11.2019 at 7:46

  Skolka nas ceka za necelyrok,resim ji,protoze jsem hrozny puntickar,ale zrejme zvitezi “ta nase”… chodime denne kolem,uz ji zna,bude tam mit kamarady,protoze kamaradky rodily v r.2017 jako na bezicim pasu:D,o lepsi stravu se snazi:) a oba mame pracovni dobu od 6,30 a nedovedu si predstavit nekam dojizdet,uz takhle to bude mazec:)

 • Zuzana D. 28.11.2019 at 7:56

  Skolku som celkom dost riesila a nakoniec som usudila, ze spolu nam je najlepsie a ze skolku vlastne nepotrebujeme 🙂

 • Daniela Raiskubová 28.11.2019 at 8:02

  My máme v okruhu 10km čtyři školky, do našeho užšího výběru prošly jen dvě a to ty vzdálenější, no a nakonec jsme se dostali do perfektní školky s moc šikovnými učitelkami.

 • Jana Šaurová 28.11.2019 at 8:07

  Řešila jsem to u obou (zatím) dětí. Starší dcera pod dlouhém uvažování montessori třída na soukromé školce s dojížděním. Syn také pod dlouhé úvaze ve spádové školce “za rohem”. Oba spokojení, samozřejmě každá varianta má své plusy a mínusy a nelze najít jedno obecné řešení. Každá rodina je jiná, každá školka, každé dítě a taky situace v rodině se neustále mění.

 • Renata Ševčíková 28.11.2019 at 8:22

  Výběr určitě řešíme, i když jsme trochu limitování financemi, ale zatím se to vyplácí 😉

 • Veronika Vilímová 28.11.2019 at 8:24

  Jsme z maloměsta, takže školu jsem volila spádově, hlavně z toho důvodu, aby ji dcera měla blízko a nemusela chodit přes půl města. Naopak školku spádovou nemáme. První i druhou dceru vozíme a vozili jsme přes celé město, ale jsem přesvědčená, že ta školka za to stojí. A u školky ani není předpoklad, že dítě bude chodit časem samo, takže na tom tak nesejde.

 • Jana 28.11.2019 at 8:42

  Děkuji za krásné ukázky! Knížka pro první čtení se mi moc líbí 🙂 My docházku řešili jen chvíli, uvažovali jsme o montessori školce, ale nakonec šla dcerka spádově. Jsme malá vesnice, kde se všechny děti znají, do jedné třídy spolu chodí kamarádi, sourozenci , bratranci a setřenky 🙂 Měla na výběr, ale rozhodla se právě pro ty kamarády, takže chodíme do Mš v místě bydliště a ZŠ tak taky budeme navštěvovat 🙂 teda pokud nezmění názor 😀

 • Kristyna 28.11.2019 at 8:43

  Školku jsme zvolili spadovou a jsme moc spokojení, ale o škole už budem přemýšlet víc, tak uvidíme co najdem a co nám situace dovolí.

 • Veronika 28.11.2019 at 8:50

  Školu jsme zvolili spádovou, výběrovou, jazykovou, kam je velký přetlak dětí a je to katastrofa… Učitelé jedou tvrdě na výkon, každá chyba je hned po zásluze ohodnocena. Dál se s ní ale nepracuje. Za mě velké zklamání.

 • Karolína 28.11.2019 at 9:08

  Řešila jsem dlouho před nástupem do školy, ale dcera vše nakonec vyřešila za nás. Chtěla do spádové s kamarády ze školky a je zatím moc spokojená a my tím pádem samozřejmě také 🙂

 • Monika Moravcová 28.11.2019 at 9:19

  Nad výběrem školky jsme ani moc dlouho nepřemýšleli, měli jsme dobrá doporučení a teď máme i ty nejlepší zkušenosti. Výběr školy je pro nás teď aktuální, od září nás to čeká a už máme nejspíše vybráno, tak snad budeme spokojeni jako se školkou 😊

 • Lenka 28.11.2019 at 9:38

  Výběr jsem řešila dost, ale nakonec šly děti do spádové MŠ i ZŠ z logistických důvodů. U MŠ spokojenost, u ZŠ teprve uvidíme :).

 • Martina H. 28.11.2019 at 9:40

  Máme ještě chvilku čas, ale už se aktivně zajímám o montessori školku, na školky v okolí nemám nejlepší reference. Ta dřevěná písmenka jsou super! A holky parťačky, krásné fotky ❤️

 • Katka 28.11.2019 at 9:41

  Pro nás venkovany je volba jasná, děti budou chodí a budou chodit do spádové školky/školy – i tam je vozíme. Na to, abychom je vozili třicet kilometrů někam do města fakt nebudeme mít asi nikdy kapacity 🙂

 • Helča 28.11.2019 at 9:45

  Vzhledem k tomu, že bydlíme na vesnici, je pro nás volba školy i školky jasná – máme jen jednu. I když bych někdy byla radši, kdyby holky chodily do školky či školy “ve městě”, protože ne úplně všechny věci se mi v těchto zařízeních líbí (mám problém hlavně s častým používáním nespisovných slov – jako městské kulturně vedené dítě s tím hodně bojuji, když přijdou holky ze školky a na otázku, co měly na oběd, odpoví “zemáčky” místo “brambory” 😀 ), na druhou stranu je nechci ochudit o místní kamarády, takže prozatím zůstáváme u varianty místní škola/školka a dál se uvidí, jak se to bude vyvíjet 🙂 Starší dcera se jako předškolák do školy hoodně těší, mají speciální předškoláckou třídu ve školce, takže by byla hloupost ji od kamarádů a parťáků od září odtrhnout.

 • Kateřina Dostálová 28.11.2019 at 9:54

  Spádová není nic pro nás. Dcera chodí do dětské skupiny, za dva roky nastoupí do nově se otevírající Svobodné školy

 • Monika 28.11.2019 at 10:05

  Do skolky letos nastoupily obe dcery a chodi do soukrome skolky a s tim souvisi i dojizdeni. Skolu pro starsi budeme tez resit mimo spadovost. Je pro nas dulezite nadale pokracovat v alternativnim vzdelavani.

 • Kateřina Spejchalová 28.11.2019 at 10:07

  Ano i ne 🙂 V rámci nejbližších školek jsme vybrali tu pro nás nejlepší.

 • Jana Haluzova 28.11.2019 at 10:08

  Vybirali jsme nasi spadovou skolku, protoze prave ta patri u nas ve meste mezi 2 nejoblibenejsi a mame ji blizko. Bohuzel jsme se nevesli do vyberu, odmitali 21 deti… tak jsme zkusili dcerku prihlasit do druhe nejblizsi skolky, o ktere jsme predtim neuvazovali, ale nakonec je to skvela volba. Skolka je mensi, rodinnensi a dcerka je moc spokojena. Skolu budeme resit az za dlouho, tak uvidime.. 🙂

 • Tereza 28.11.2019 at 10:24

  Hezky den Miso, teeeda to jsou zase uzasne tipy, musim kouknout do knih😁 My urcite premyslime a vybiram skoly, synek diky svemu omezeni ma mit praktickou, coz i na Prahu je problem sehnat a vybrat tu nej + kde je pravdepodobnost, ze se dostane…. Nooo a dcerka, ta ma sice 2 roky, ale uz nyni uvazuji o skole a budu asi nejake objizdet a chtit je okouknout… Zdravi Tereza B.

 • Eva 28.11.2019 at 10:46

  Přestože nejstarší dcera půjde do školy až příští rok v září, tak to řešíme už cca 2 roky. Naše spadova škola nám vůbec nevyhovuje. Takže teď máme vybranou menší školu, kde nejsou predimenzovane třídy a kde se snad bude dceři líbit ☺

 • Dana 28.11.2019 at 11:27

  Zatím rozebírám své poznatky s kamarádkou, která učí v MŠ. Budeme mimo jiné řešit dostupnost od domova nebo od práce, nechci složité přesuny autem.

 • Markéta P. 28.11.2019 at 11:30

  Na výběr školy máme ještě relativně čas – starší Julinka bude teprve předškolačka, ale už teď toto téma řeším. Do školky chodí do malé vesnické, která sousedí s naší – je tam i malotřídka do čtvrté třídy, kdy jsou vždy dva ročníky spolu – to s sebou nese výhody i nevýhody. Kolektivy jsou malé (letos byli prvňáčci pouze čtyři), takže když to porovnám s třídami, kde jich má učitelka třicet, tak úplně super i v případě, kdy připočtu sedm druháčků. I paní učitelka se nám líbí, jenže problém nastává, kam po té čtvrté třídě. Budeme muset vybírat znovu a může se stát, že půjde úplně sama do nového kolektivu školy, kde už se děti budou čtyři roky znát. A to se mi nelíbí, protože jsem to sama zažila. Chtěla bych jí dopřát klidný pohodový start – rodinné prostředí, kde se všichni znají, kde se tolik nekouká na výkon, jako v městských školách. Ale pak stejně přijde facka a bojím se, aby nebyla pozadu, protože ten tlak na učivo je hold v některých školách jiný. Takže nevím, asi se budu rozhodovat až podle toho, kam půjdu do práce. Třeba ještě narazím na nějakou školu ve městě, která mě zaujme a budeme usilovat o ni.

 • Marcela Lajbnerova 28.11.2019 at 12:11

  O školce jsem přemýšlela, vybírala – hlavně u dcery, syn šel do stejné, aby byl se sestrou. Školu máme ve městě jedinou, tam jsem nezvažovala jiné město, škola nám moc vyhovuje a dcera je spokojená a doufám, že za rok bude i syn

 • Martina Švejdová 28.11.2019 at 12:23

  Vybírala jsem, hledala, chodila koukat se do hodin, ale pro velký počet uchazečů jsme ve spádové škole, dcera je tam moc spokojená.

 • Guna 28.11.2019 at 12:26

  Ten rok nějak rychle utekl a je tu zase adventní kalendář 🙂 Musím vás pochválit, že fotky na blogu jsou čím dál krásnější. A odpověď na otázku – když jsme před asi 10 lety se nastěhovali do bytu, kde teď bydlíme, říkala jsem si – jo, to je fajn, hned přes ulici je školka. A dnes vozíme děti 10 km do té nejlepší lesní školky, co pro ně může existovat. Škola nás bude zajímat nejdřív za dva roky, ale i tady přemýšlíme o menší škole za hranicemi města.

 • karolina Brůžková 28.11.2019 at 12:29

  My školku volili podle bydliště a také referenci, naštěstí jsme měli štěstí a děti tam jsou spokojene

 • Ivona 28.11.2019 at 13:07

  Zatím nás výběr školky i školy teprve čeká. Nicméně pravděpodobně to budu řešit dost, protože se plánujeme v dohledné době stěhovat a v dané lokalitě už mám přehled o všech školách i školkách. 🙂

 • Barča V. 28.11.2019 at 13:21

  Zatím řešíme školku a o to je peklo. Přes ulici máme statni, ale přeci jen bych ráda něco víc… Moc se mi líbí vzdělávací program v jedné školičce poblíž, ale zkrátka řeším vesnické dilema, co lidi na to… A se školou to bude ještě horší.

 • Eva K. 28.11.2019 at 14:02

  Přemýšleli jsme, ale nakonec vyhrála spádová škola.

 • Haňulka 28.11.2019 at 14:14

  Julinka zacala chodit do skolky az na povinny rok a ve spadove neni a to kvuli jidlu, ze si nemohla nosit vlastni. Ted resime skolu a je to na dlouhe reseni.

 • Zdena 28.11.2019 at 14:22

  Nám školu zrušili, takže se musíme rozhodovat mezi okolními městy, dojíždění není hračka, ale nic jiného nám nezbývá.

 • Milada 28.11.2019 at 14:35

  U vnučky jsme celá rodina dlouho přemítali, jestli ji dát na výběrovou soukromou školu nebo na spádovku, kam šly kamarádky ze školky. Dcera s zeťem se rozhodli pro výběrovou školu a jsme z ní nadšení všichni, obzvláště pak vnučka. Škola se liší malým počtem žáků ve třídách a velmi individuálním přístupem. Snad se jí bude dařit i nadále.

 • Petra Pivoňková 28.11.2019 at 15:03

  Zatím ještě máme do vybírání školy rok, ale myslím, že budu volit spádovou případně tu, co bude cestou do práce a bude se mi zdát fajn 🙂

 • Pavla 28.11.2019 at 15:03

  Přemýšlíme, ale myslím, že u té spádovky nakonec skončíme 🙂 co víme není špatná, má pokrokového ředitele, máme ji 5 min od domu a počítám, že tam bude mít kamarády že školky.. když na misku vah položím dojíždění a poměrně nákladné školné ovlivňující rodinný stres, vychází mi ta klasická škola líp

 • Hanka jonakova 28.11.2019 at 15:16

  Tak jelikož naše spadova skolka je jedna z nejlepších ve meste, tak tam byla volba jasná, naopak školu chci volit jinou než tu spadovou😉

 • Anna 28.11.2019 at 15:33

  U první dcery jsem to neřešila, šla do školky i školy v naší obci. Se školkou jsme byli více-méně spokojeni, i když nějaké výhrady jsme měli… Škola byla první 2 roky super, pak nám odešla skvělá paní učitelka, vyměnila se ředitelka (stejná i pro školku) a třetí ročník byl katastrofa. Do čtvrťáku jsme ji dávali do nejbližšího města, kde jsme ji pečlivě vybrali školu i třídu. Vše šlo a s ničím nebyl problém 🤩
  Teď je v páté třídě spokojená a my rodiče taky.
  Pro mladší (necelé tři roky) vybírám školku už skoro půl roku, hlavne dle zkušenosti rodičů. Půjde rovnou do blízkého města (tedy nespádové školky) a následně rovnou i do školy 😉

 • Jana Seidlová 28.11.2019 at 15:33

  Školku jsem státní úplně nechtěla, ale nakonec, na základě toho, že lesní školka nikde poblíž nebyla, a s druhým prckem a třetím na cestě jsem nikam daleko jezdit nemohla, vyhrála. Spokojeni úplně nejsme, ale syn tam moc času nepobyde, spíš je s námi, tak to nějak zvládáme.

 • Tereza 28.11.2019 at 15:51

  Školku jsem až tak neřešila, ale popravdě jsem byla ráda, že ta, kterou máme nejblíž, je malá školka s 2 třídama, je asi 300 metrů od nás, takže paráda. A ještě štěstí, že se tam obě děti dostaly, ačkoliv to není naše spádová
  Školu řeším už o dost víc a nejspíš nebude chodit do spádové, která je u školky, ale dojíždět 12 minut autobusem..

 • Bára 28.11.2019 at 16:52

  Ano, o školce i škole přemýšlíme ( není škola jako škola, bohužel). Zatím je to naštěstí za dlouho.

 • Veronika Seifertová 28.11.2019 at 17:04

  Pro dceru jsme školku i školu vybrali,syna vzali pouze do spádové školky a jsme velmi mile překvapeni! Pověst neměla nejlepší, ale naše paní učitelky jsou naprosto úžasné! Takže jsme rádi, že to takto dopadlo! Syn tam chodí moc rád!

 • Petra Bemová 28.11.2019 at 17:09

  Naše starší dcera chodí do státní spádové školky. Nejdřív jsem uvažovala o různých alternativách, ale bylo by to logisticky i finančně náročné. Nakonec je dcera spokojená a příští rok se tam už snad dostane i naše mladší.

  Nad školou poslední dobou docela přemýšlím. Starší bude předškolák až příští rok, tak mám ještě chvíli čas. Zajímá mě Scio škola, tak uvidíme, jak to dopadne.

 • Veronika R. 28.11.2019 at 17:42

  Školu budeme hodně řešit a uvažujeme i o domácím vzdělávání. Rozhodně bych dítě neposlala do spádovky jen proto, že je to nejbližší škola. 😉

 • Monika M. 28.11.2019 at 17:43

  Školek máme u nás víc. Určitě budeme pečlivě vybírat.

 • Alena 28.11.2019 at 17:50

  Zvolili jsme spádovou školku, dojíždění jinam by pro nás bylo moc složité. A jsem přesvědčena o tom, že když se dětem věnujeme hodně v rodině, tak to je to zásadní 🙂

 • Kateřina Kolářová 28.11.2019 at 18:43

  Zatím nás výběr teprve čeká, ale fakt bych chtěla, aby syn chodil do lesní školky, tak snad budou peníze na školkovné.

 • Mirka 28.11.2019 at 19:00

  Z finančních důvodů volíme spádovou…

 • Dana Müller - mazan 28.11.2019 at 19:18

  Školku jsme řešili že jsme obešli všechny školky v okolí. Naštěstí u nás okolo našeho sídliště máme na výběr více školek, takže jsme volili kde tu naši předškoláku dobře přípravy do školy a školu volíme hned tu co máme spojenou přímo se skolkou. Sdilim

 • Adéla Ž 28.11.2019 at 19:43

  Školka je z nás velké téma a stále nedořešené :(.

 • Markéta 28.11.2019 at 19:44

  Školku máme zaměstnaneckou, navíc waldorfskou – to nebylo co řešit. Školu jsme vybírali snad celý předškolní rok, nakonec jsme skončili ve spádové, protože nás uchvátila paní učitelka. Je to spíše o konkrétních lidech, než o škole.

 • Marcela 28.11.2019 at 20:11

  Určitě jsem přemýšlela a byla si některé okouknout ale nejlépe mi vyšla spádová školka a nemohla jsem vybrat lépe. Dcera je spokojená a já nemůžu říct na školku křivého slova

 • Nikola Šimková 28.11.2019 at 21:18

  Určitě přemýšlím, do školky jsme dříve dojížděli, spádová škola nám vyhovuje.

 • Martina 28.11.2019 at 21:22

  Zatím jsme vybírali školku pro starší dcerku a řešili jsme jakou cestou jít. Nakonec to dopadlo tak, že je na spádové, ale takové, kde jsme spokojeni;-) Uvidíme, co škola, to bude u nás asi bude větší kovbojka…

 • Petra 28.11.2019 at 21:31

  Řešili jsme zatím teda jen školku, a vybrali jsme nakonec ve vedlejší obci, není tudíž spadova, ale máme ji blíž a je i kvalitnější

 • Jana 28.11.2019 at 22:13

  Máme děti ve věku 4, 2 a 4 mesice, zatim ještě nechodí do školky, užívám si je doma, ale doufám, ze nam to vyjde a vezmou nas do skolky co nemáme daleko, kamarádky co tam mají děti jsou tam velmi spokojene.

 • Anna 28.11.2019 at 22:15

  Školu řešíme a mám z toho od léta nervy na pochodu. 😀 Ale syn je na konci července, tak nevíme, jestli nebude mít na konec odklad.

 • Anna M. 28.11.2019 at 22:20

  Školu řešíme a mám z toho od léta nervy na pochodu. 😀 Ale syn je na konci července, tak nevíme, jestli nebude mít na konec odklad.

 • Viktorie 28.11.2019 at 22:36

  Čeká nás zatím výběr školky, ale přemýšlíme už i nad školou. Volba školky bude čistě na nás, protože naše obec nemá (k našemu překvapení) žádnou spádovou školku.

 • Šárka 28.11.2019 at 22:43

  Školka zřejmě bude spádová, byť uz i coby bezdětná, jsem toužila potom, dát své děti do nějaké extra.. Ale vesnice je vesnice… No, tak třeba základku vybereme alespoň nějakou top.
  Ale už jsem před manželem nedávno zmínila. Že bychom měli začít uvažovat nad zařízením, kde jedou na individuální přístup. Protože naše dítě si jede silně jen to svoje a rozhodně i na kurzu plavání plave proti proudu toho, co zrovna mají děti dělat 😮😀

 • Jana D. 28.11.2019 at 23:10

  Řešíme školu, ale asi vyhraje spádovka, stejně jako vyhrála školka, do spádové základky půjdou i kamarádi ze školky, navíc je to malá rodinná škola, takže i to je jedna z výhod:-)

 • Jana 28.11.2019 at 23:14

  Má před sebou ještě rok a půl školky, ale už intenzivně přemýšlíme. Každá z variant má své pro i proti. Shodli jsme se, že nakonec bude stejně nejvíc záležet na jaké osobnosti natrefíme.

 • Lucie Pospíšilová 29.11.2019 at 0:17

  Volila jsem spádovou školku, do jazykové, sídlící v našem městě dcera chodit nechce 😒

 • Katerina 29.11.2019 at 0:33

  Premyslela jsem o tom, ale nakonec spadova se osvedcila jako dobra volba. Kamaradi ze sidliste jsou blizko, spousta aktivit ve skolce a krouzku okolo, AJ v ramci skolky pro vsechny deti.. a samozrejme i cena oproti soukromym skolkam.

 • Hana 29.11.2019 at 1:04

  Resime resime, ale vypada to , ze spadovost nas prevalcuje…

 • Monika 29.11.2019 at 6:56

  U školky jsme moc neřešili, státní máme přes ulici, vyšli nám vstříc vzhledem k dcerinym polyvalent.potravin.alergiim. Ale.skolu začínáme.resit a upřímně nevíme 🙁

 • Šárka 29.11.2019 at 9:17

  Dceru máme v logo školce. Tam je spokojená, věnují se jí tam, hodně jí to pomohlo. Určitě lepší než ve státní školce. Ale do předškoláků půjde už do spádové vesnické školky, protože chci aby si našla už před školou kamarády. A syna nejspíš čeká taky logo školka.

 • Petra 29.11.2019 at 10:03

  nejdříve jsem s ohledem na synkovy vlastnosti i moji situaci volila školku mimo spádovost – vesnickou, nám více známou. Pak ale z důvodů řeči nastoupil do logopedické třídy, která je spádová. V obou jsme spokojeni.

 • Ivča 29.11.2019 at 10:45

  Já výběr školy řeším hodně, hlavním důvodem je vývojová dysfázie mého předškoláka. Je strašně důležité, aby dobře začal a škola pro něj nebyla stres, takže potřebuji sehnat školu, kde mají s tímto problémem zkušenosti, vhodný přístup a kde budou respektovat individuální vzdělávací plán. Zatím jsem z toho spíš nešťastná, ale doufám, že něco objevíme a dobře to dopadne 🙂

 • Jana S. 29.11.2019 at 10:49

  Chtěla jsem vybírat ze škol u nás ve městě, ale když jsem zjistila, že budeme rádi, když se dcera vůbec dostane aspoň do spádové školy, přestala jsem to řešit.

 • Paya 29.11.2019 at 13:30

  Zatim jen sonduji, mame tady hodne druhu skolek, tak uvidim, kterou nakonec vybereme.

 • Zuzana 29.11.2019 at 15:40

  Dnes se moc ráda přidám do soutěže, protože vyhrát Písmenkového detektiva by se líbilo hodně především mě, ale i naší předškolačce, protože často “plníme úkoly” a tato (podle mě docela novinka) nám zatím unikla. Školu jsem hodně řešila, zvažovala, posuzovala, přemýšlela, ale nakonec to všechno vyšlo tak, že dcera půjde na spádovku, která nakonec nejlépe splnila naše “požadavky” a přání. Díky za soutěž a inspiraci.

 • Efcza Lexa 29.11.2019 at 20:19

  Děkuji za článek!!! Syn chodí od září do Montessori školy a všichni jsme moc spokojeni! Písmenka ho zacala zajímat až ve škole, ale o to intenzivněji. Pokud vyhrajeme jednu z cen, budu kupovat už jen dvě, protože to je to, co teď potřebujeme .)

 • Bety 29.11.2019 at 20:20

  Školku jsme zvolili nespádovou (státní) a u školy se nám to snad podaří udělat také tak.

 • Katka Röslerová 29.11.2019 at 21:44

  Syn v září nastoupil do první třídy, takže rozhodování máme čerstvě za sebou. Byla to ale lehká volba, protože škola, kterou máme za domem je Montessori a to je moje srdcovka už delší dobu. Nejen Montessori pedagogika, ale hlavně úžasní lidé, kteří ji tvoří.

 • Veronika 29.11.2019 at 21:46

  My jsme zvolili spádovou školku a jsme moc spokojeni. Ve třídě je jen 12 dětí a hlavně se tam synovi líbí. Školu budeme řešit až za dva roky.

 • Šárka 29.11.2019 at 21:54

  Školku jsme zvolili spadovou a jsme spokojeni. Synovi se libi a máme kousek od domu, ale školu bychom chtěli jinou.

 • Lenka 29.11.2019 at 21:55

  Hezký den, ano nad školkou jsme hodně přemýšleli. Ty, které byly dostupné našemu bydlišti jsme navštívili a pak se teprve rozhodli.

 • Lenka 29.11.2019 at 21:58

  Ano, nad školkou jsme hodně přemýšleli, navštívili spádové i další v našem okolí a až poté padlo rozhodnutí kam dcerku dát.

 • Věra Šimůnková 29.11.2019 at 22:02

  starší dcera chodí do školky do místní, o jiné jsme neuvažovali, na školu máme ještě čas, počkáme, jak se děti i místní škola budou vyvíjet 🙂

 • Ivana U. 29.11.2019 at 22:12

  Sice máme ještě rok a půl čas, ale uz teď tuto otázku dost řešíme. Zatím to vypadá, že do spádové školy syn nenastoupí.

 • Jana 29.11.2019 at 22:24

  Školu pro naší prvňačku jsme řešili hodně i vzhledem ke stěhování. Jednodušší pro nás bylo, že i spádovka je na dojezd, takže jsme si vybírali. Nakonec jsme zvolili kombinaci domácího vzdělávání (3 dny v týdnu) a docházky do Montessori školy (2 dny v týdnu). Kolektiv, vzhledem ke čtyřem dětem a kroužkům zajištěný máme. My i dcera jsme spokojení a v pololetí vše probereme, zkonzultujeme s výbornou průvodkyní a uvidíme, ale snad budeme úspěšně pokračovat i nadále.

 • Lenka 29.11.2019 at 22:31

  Skolu resim, ale zatim vubec netusim, kam syna dat. Jedine co vim, ze ne do spadovky. V lednu nas ceka vysetreni v PPP ohledne nadani, tak uvidime, jestli nam primo tam neco doporuci. Zapis se kvapem blizi 🙁
  Moc diky za tipy na knizky, syn zacal geneticky cist kratce po 5.narozeninach a rebusy, hadanky a hlavne unikovky a detektivky uplne miluje. Nemuze se dockat kazdeho noveho dilu casopisu Tecka a hned listuje dozadu na unikovky 🙂

 • Andrea Daňková 29.11.2019 at 23:29

  Školku jsme vybrali z důvodu, že jsem do ní chodila i já, chodí do ní její bližší rodina a malá je moc spokojená a šťastná 😊

 • Petra Vychodilova 30.11.2019 at 8:28

  Ano hodně uvažuji jakou skolku/školu zvolím. Chci pro své děti to nejlepší a hlavně, když je umístil do školky, tak chci být přesvědčena, že o ně bude dobré postaráno, nikdo na ně nebude řvát…

 • Aneta 30.11.2019 at 9:54

  Školku nespádově a vybírali jsme. Školu spádovou chtít nebudeme, je jednak daleko a taky nic moc. Taky budeme vybírat. Luxus velkého města

 • Mária Kučerová 30.11.2019 at 12:44

  O výběru školky přemýšlím, ale jsem připravená i na jinou variantu

 • Martina 30.11.2019 at 15:10

  Skolu stale vyberam a vobec neviem.Ani netusim ako to je, ak nie sme spadovi, vezmu nas? Paci sa mi drevena abeceda.

 • Katka Kozlová 30.11.2019 at 19:40

  Mám tři děti a ani jedno z nich nechodilo do spádové školky či školy. Jedná se o velké sídlištní školy, což byla první věc, která se nám nelíbila. Také pověst ani jedné z nich nebyla nejlepší. Takže všechny děti chodí do menší znovu otevřené školky a školy, sice dojíždíme, ale jsou na jednom místě a spokojené. Skvělé učitelky, individuální přístup, pochopení pro kde co. Hlavně se tam děti těší, což je nejdůležitější.

 • Alice Gažarová 30.11.2019 at 22:01

  My už přemýšlíme o škole a budeme volit spádovou školu, kterou máme asi 2 min od baráku Zároveň je tam i školka pro mladšího sourozence.

 • Marketa 30.11.2019 at 22:50

  Ano resili jsme a stale resime. Skolku i skolu a doufam ze dcerky vezmou. A nejsou to spadove.

 • Bara 30.11.2019 at 23:20

  MŠ jsme zvolili spádovou a i přesto jsme se nedostali. Následovalo kolečko s losováním, odvoláním a čekáním. Nakonec se syn dostal, ale bylo to velmi nepříjemné. Se školou máme ještě chvíli čas i když syn by šel hned zítra🙂

 • Tereza 30.11.2019 at 23:55

  Spádových školek jsme měli na výběr hodně, jsme z Prahy a za spádové se považují školky v celé městské části. Vybrali jsme jednu z nich, nicméně na své přání má syn individuální vzdělávání a tedy “domácí školku”. Školu a vůbec variantu školního vzdělávání aktuálně řešíme.

 • Tereza 30.11.2019 at 23:58

  Jsme z Prahy a za spádové školky se považuí všechny v naší městské části. Vybrali jsme jednu z nich, nicméně syn má na své přání “domácí školku”, tedy individuální vzdělávání.

 • Verča R 1.12.2019 at 0:05

  Chci dat dceru do Montessori školky, bohužel je tam dost pretlak a reditelka nevi, jestli se od pristiho skolniho roku dostane :(. Snad to vyjde, idealne i driv nez v září.

 • Barbora 1.12.2019 at 0:07

  Školku jsme volili spádovou, v naší vesnici, jedna smíšená třída, fajn učitelky, děti mají pestrý program a jsou hodně venku. Se školou to tak jednoduché nebude 😕.
  U nás v knihkupectví jsem narazila na zajímavý pracovní sešit “Dobrodružná výprava za poznáním – divoká zvířata” z edice Svět kolem nás, nakladatelství Universum. Navíc zlevněný na 49 Kč.

 • Kristýna 1.12.2019 at 0:15

  Velmi pečlivě jsem vybírala školku, školu budu určitě taktéž 🙂

 • Jana Braunová 1.12.2019 at 1:37

  Do spádové školy dát děti nechci. Ráda bych, aby se učily jiným nežli “tradičním” způsobem. Nejraději bych do Montessori školy nebo programu, který by moje specifické děti individuálně rozvíjel.

 • Eva 1.12.2019 at 7:21

  Skolku jsme vybirali a spadovou nevolili

 • Květa 1.12.2019 at 8:44

  Mám tři děti – nejstarší ve spádové škole, kde je moc spokojená, a další dvě v místní vesnické školce a je to super. Při hezkém počasí vyrážíme do školky na kole/odrážedle a děti mají ve školce kamarády z naší ulice…

 • Martina 1.12.2019 at 8:55

  Řeším, spádová mi nevyhovuje vzdáleností (15 min pěšky plus 2 zastávky trolejbusem), máme mnohem blíž malou hezkou školku u lesa, ale paradoxně naše ulice do ní nespadá. Teď dcerka chodí do dětské skupinky, takže nás to čeká až příští rok😉

 • Petra 1.12.2019 at 9:02

  My máme ještě chvíli čas, ale zatím to vypadá na spádovku, kterou máme nejblíže, malou školicku jen s prvním stupněm, tak uvidíme 🙂

 • Andrea 1.12.2019 at 9:34

  Obě děti chodí do spádové školky a jsme maximálně spokojeni 🙂

 • Hanka 1.12.2019 at 10:35

  Školku jsem vybírala hlavně na základě zkušenosti ostatních maminek, a také pro mě byl důležitý jídelníček. Celé dětství se snažím syna vést ke zdravému jezení a pití, ale podle jídelníčku mnoha školek v našem městě by pil samý cukr a jedl další nezdravosti:(
  Jídelníček sice není úplně to “ono” (ale jsem hodně náročná:)), ale je o dost zdravější než ty další v okolí, a stále ho vylepšují. A na zápisu u “naší” školky mě nadchl přístup paní ředitelky, takže bylo jasno hned… i když chodíme docela daleko, místo do školky hned za domem.

 • Jana Budková 1.12.2019 at 12:41

  Řešili jsme školku i školu. Školku jsme raději zvolili soukromou a nelituji, syna výborně připravili na školu. Do školy nás naštěstí vzali do nespadove , zatím spokojenost, ale uvidíme, jak to bude dál. Zpočátku syn hrozně nechtěl do školy jít ani tam chodit, ale teď už se to zlepšuje.

 • Verca 1.12.2019 at 12:50

  Skolku jsme zvolili tu, co mame primo pod okny bytu. Je velika a berou i mladsi deti 3 let, coz rozhodlo. Je ale pravda, ze uplne uzasna neni.. Do skoly pujdou holky spadove, vzhledem k tomu, ze tam pujdou i vsichni kamaradi ze skolky

 • Irena 1.12.2019 at 13:08

  Syn je nyní předškolák a kvůli výborné montessori školce jsme se přestěhovali za Prahu, počítáme s tím, že příští rok bude pokračovat i v montessori škole. Pokud budou finance, byla bych ráda, aby školku a školu navštěvovala i dcera za pár let :-).

 • Pavlína 1.12.2019 at 13:32

  Zvolili jsme spádovou školku i školu.

 • Kristýna Č. 1.12.2019 at 13:44

  Bohužel jsme neměli jinou možnost než zvolit spádovou školu, ale zatím spokojenost 😉

 • Tereza Kučerová 1.12.2019 at 14:06

  Syn sice chodí do státní školky, ale zapálení nejen učitelek, ale celkový přístup – empatie, projekty, výlety a atmosféra školky je báječný.. přidaná hodnota pak je skvělá parta rodičů. O tuto školku je u nás velký zájem, proto jsme rádi, že se nám poštěstilo a my se dostali.. letos jde k zápisu dcera, tak budeme doufat znovu. Téma školy se u nás bude skloňovat příští rok. Pravděpodobně to bude státní školka, ale ráda bych Štěpánka zapsala do třídy “Začít spolu”. I tady to bude o štěstí.

 • lenka T. 1.12.2019 at 14:57

  ke spádové školce mám své výhrady, ale dát děti do vybrané vzdálenější školky a vozit je tam každý den bylo nad naše logistické možnosti, tudíž byly ve spádovce a taky to přežily, stejné je to i se školou….
  sdílím na FB.

 • Nikola Krátká 1.12.2019 at 15:36

  Školka i škola jsou pro mě téma už od doby, co se mi narodilo první dítě, syn, kterého čeká školka příští rok. Bydlíme na venkově, takže školka i škola je tu jen jedna, do ostatních nemnoha se musí dojíždět docela daleko. No a upřímně jsem z toho docela nešťastná, nemám ze zdejší školky moc dobrý pocit, zejména kvůli paním učitelkám (kvůli jedné odešlo již několik dětí). A škola… vybavená naprosto perfektně, ale… mí synovci tam chodí a je to docela neštěstí, zejména druhý stupeň (na tom prvním záleží na štěstí, kterou třídní učitelku dostanou). Já do stejné školy chodila taky, ale ti skvělí učitelé jsou už v důchodu (případně ještě dál…) a od té doby se to tam hodně změnilo. Nejblížší lesní školku máme 18 km od domu. Na Montessori a pod. se tu nikde v okolí nehraje. Stěhovat se ze zdejších lesů a kopců ale nechceme. Na domácí vzdělávání nemám, nevěřím, že bych to zvládla, navíc obě děti jsou společenské. Takže… je to pro mě oříšek a to nás to všechno teprve čeká… 🙂

 • Ivana 1.12.2019 at 17:51

  Školku sme vyberali dlho, nakoniec vyhrala Monte skolka. Ale od buduceho skolskeho roka zvazujeme prestup do lesnej. Dcerka je uz vacsia, ma vacsiu vydrz a hovori, ze v Monte sa nudi :/

 • Helena K. 1.12.2019 at 18:15

  U nás ve městě je to velký problém dostat děti do školky, starší dcera se nakonec dostala do menší školky se 2 třídami na kraji města. A já byla za to nakonec moc ráda, bylo to tam takové rodinné, paní učitelky skvělé, dětem se věnovaly, podnikly s nimi spoustu výletů a hlavně když byla dcera předškolák, měla tu nejlepší paní učitelku, která je skvěle připravila na první třídu. Chodila jsem starší dceru vyzvedávat s mladší a začala ji připravovat, že sem také začne chodit. Bohužel pak začaly být i školky podle spádovosti a mladší dcera měla začít chodit jinam, moc mě to mrzelo a ikdyz jsme to zkoušeli, do už nespadove školky se nedostala a začala chodit do jiné. Člověk jak už má srovnání, tak je to těžké, ale musím říci, že jsme měli zase štěstí na skvělé paní učitelky, za což jsem moc ráda, ale kdybychom si mohli vybrat, dcery by chodily určitě do té stejné.

 • Ivana 1.12.2019 at 19:51

  Skolku jsem resili dost, ale nakonec vybrali spadovou, ktera ma tady dobrou povest a hlavne tam sli vsechny kamaradky, coz byla obrovska vyhoda. Ted jiz je ale dcerka ve specialni logopedicke skolce, po odkladu a budeme vybirat skolu, ktera bude pro ni vhodna vzhledem k recove vade.

 • Aneta 1.12.2019 at 22:48

  Nemáme spádovou, ale zas v nějaké rozumné (dochozí) vzdálenosti 🙂

 • Zuzka 2.12.2019 at 11:38

  U nás nemáme školky spádové, je to tedy na rozhodnutí rodičů a my máme v okolí 3 školky a nakonec jsme zvolili tu, kde nám přijdou dobré aktivity a pěkná zahrada pro hraní dětí..

 • Martina Boučková 2.12.2019 at 14:19

  školku jsme resila hodne a skolu take budu resit, chci spise kvalitu nez dojezdovku,dulezity je rpo em rpistup a kvalita vzdelavani a tez rpistup k detem

 • Martina Boučková 2.12.2019 at 14:21

  školku jsme resila hodne a skolu take budu resit, chci spise kvalitu nez dojezdovku,dulezity je rpo em rpistup a kvalita vzdelavani a tez pristup k detem

 • Zuzka 2.12.2019 at 15:55

  Školku jsme vybírali. Přestože máme jednu hned vedle domu, nemám rada ty velké “kolosy”, jezdíme proto do školky ve vedlejší vesnici, mají velkou zahradu kde tráví dost času, super paní učitelky a do lesa kousek. Jednou týdne vozím syna do lesní školky, kdyby jsme ji nemuseli tolik platit, dala bych ho tam na cely týden, protože pobyt venku a waldorfsky přístup mu vyhovuje nejvíc.

 • Lenka Scholleová 3.12.2019 at 14:05

  Je tak tady je mi opravdu líto, že jsem soutěž prošvihla – ty pracovní sešity vypadají nádherně. Píšu si! 🙂 Paní ilustrátorku znám moc dobře z časopisu Puntík, který milujeme a ještě dlouho milovat budeme. Na Raketu si zatím netroufám, ale Puntík je pro mě zatím naprosto dostačující a velmi vkusný a propracovaný sešit co do příběhů, to do vyrábění a kreativity. Moc děkuji za tip na sešity, opravdu využiju!

  Protože jsem učitelka v MŠ, tak jsem školku řešila hodně, i vzhledem k velmi citlivé povaze dcery. Soukromé školky ale nemám úplně v oblibě, prošla jsem mnoha a z každých deseti mi sedla tak jedna… Já kopu za státní školky, myslím si, že v České republice má předškolní vzdělávání dlouhou tradici a že se tam dělá přesně to, co by se mělo dělat, pokud je správná ředitelka a správná učitelka. Jediná nevýhoda je ten vysoký počet dětí.
  Jenže se školou vůbec nevím… Čeká nás to naštěstí až za dva roky (dcera je listopadová), ale už teď vím, že se toho v mém rozhodování do té doby moc nezmění. Máme hned vedle domu spádovou školu, která není ani přes ulici, zkrátka děti by zvládly chodit samy, já bych neměla strach, mohly by klidně vstávat v 7:45 🙂 Jenomže moc dobrou pověst neměla. A já vůbec nevím, jak zjistit, která škola je dobrá. V okolí nikoho se staršími dětmi neznám, a když, tak to není zrovna člověk, na jehož názor bych dala. Na dnu otevřených dveří toho moc nepoznám… No vážně netuším. Nemáme auto a rozvážet ráno každé dítě někam úplně jinam po celé Praze se mi teda také nechce, takže se nakonec zřejmě budeme rozhodovat spíš podle praktičnosti a lehčí organizace a budeme doufat, že dcery narazí na skvé učitele :(.

 • Lucie 3.12.2019 at 15:25

  Budeme volit spádovou.

 • Jitka Šteflová 3.12.2019 at 16:03

  Bydlíme ve velkém městě, takže na výběr máme. Příští rok budeme poprvé řešit školku, v okolí máme kromě státní spádovky i soukromou, lesní, waldorfskou. Sama jsem zvědavá, co nakonec vybereme a zároveň se bojím špatné volby.

 • Lucie Serbousková 3.12.2019 at 16:45

  Děkujeme Míšo za krásné ukázky! Ráďa v září nastoupil do první třídy a jelikož školu máme skoro za barákem, tak jsme nad jinou ani nepřemýšleli. Pár recenzí jsem měla, ale vyloženě další informace jsem nesháněla. Myslím, že se vždycky najde nějaký ten učitel, který nám nesedne a nebo nějaký žák, který bude tropit neplechu 🙂 tak je to i v životě, takže vyhrál přístup “blízko domu” tedy spádová škola. 🙂 Ale pokud by jasně nastala nějaká situace, která by se nám nelíbila, tak to řešit budeme.

 • Michaela G. 3.12.2019 at 17:06

  Zvolili jsme spádovou a zatím jsme spokojeni.

 • Michaela G. 3.12.2019 at 17:08

  Zvolili jsme spádovou a zatím jsme spokojeni

 • Lenka 3.12.2019 at 23:33

  Zatím poptávám názory ostatních maminek, jsem z malého města, takže výběr ze 4 školek. Spádová školka má výhodu, že by mohl mít kamarády na hraní venku nebo na navštěvovaní spolužáků. Myslím.

 • Eva 4.12.2019 at 0:30

  Školku máme spádovou, je vyhlášená jako dobrá a my jsme spokojeni. Kdyby nebyla, tak bych to řešila jinak, ale není důvod. Před nástupem do spádové jsem zvažovala soukromé školky Montessori a lesní, ale každodenní ztráta cca 1 hodiny na dojíždění a hlavně druhé dítě mimi , které nesnášelo cestování a v autě ukrutně řvalo, moje zvažování ukončilo.

 • Barbora Liskayová 4.12.2019 at 18:11

  Škôlku pomaly riešime, bohužiaľ nám spádová vôbec nevyhovuje,tak hľadáme.

 • Barbora H. 6.12.2019 at 13:47

  Dcerka se dostala do Montessori skoly, o coz jsme moc stali, tak denne najezdime skoro 40 km, ale stoji to za to! Dalsi 2 bumbrlici tam budou chodit snad taky, ale to je jeste hudba budoucnosti.

 • Veronika 7.12.2019 at 0:19

  Zatim mame jeste cas, ale skolku mame spadovou.

 • Leave a Reply

  TOP 20 NAŠEHO JARA

  TOP 20 NAŠEHO JARA

  Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

  Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

  Internet je plný informací, které ale mají skutečnou váhu? Co mám dělat? Povíme si vše od porodnice, prvních horeček a průjmů, přes otázky o očkování až po syndrom náhlého úmrtí a nácvik resuscitace kojence. Doma už vás nic nezaskočí! Nově i ON-LINE!

  Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

  Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

  Úspěšný projekt První pomoc dítěti už běží třetím rokem! Často si říkáte Co mám dělat? Přijďte a tenhle myšlenkový kolotoč dostane řád a vy pocit jistoty, že v případě nutnosti skutečně pomůžete! Nově i ON-LINE!

  Darujte poukaz na kurz první pomoci pro tatínky

  Darujte poukaz na kurz první pomoci pro tatínky

  Nechce se tátům mezi houf žen? Už mám řešení. I tátové tráví s dětmi aktivní čas. Dokáží v případě potřeby pomoci? Pošlete mi partnery a táty vašich dětí na kurzy speciálně pro táty. Vždy odchází spokojení a mají odpovědi na všechny své Co mám dělat? otázky. Nově i ON-LINE!

  Už potřetí MAMAblogem roku! Děkujeme!

  ×