3.den adventu na blogu | Naše hraní s předškoláčkem

Třetí den adventního kalendáře a já si užívám relaxu, kterým pro mě tyhle články jsou. Je to hlavně proto, že jsou to všechno vzpomínky. Dnes se vrátíme do července. Nelinka těsně po proběhlých neštovicích, my hlídáme kočku našim, kteří odletěli na dva týdny k moři a vymetáme kouty Liberce, kde jsem trávila dětství já 🙂 .

První čtené slovo Nelinky

Zcela pochopitelně jsme museli využít nádherného počasí a skončili v dětském koutku v Lidových sadech. Tady jsem doslova vyrostla 🙂 . A proč se dnes vracím právě sem? Ve čtvrtek 25.7.2019 tady Nelinka přečetla své úplně první slovo! Do školy jde sice až příští září, ale léto s časopisem Předškoláček jí naučilo číst. Luštila křížovku a tajenku vůbec prvně přečetla úplně sama. H-R-A-D-Y. Hrady 😀 !

Mami, HRADY 😀 !

Ke čtení ani poznávání písmen holky aktivně nevedeme. Vždy jsme jen pasivně odpovídali na vše, co je zajímalo, nač se ptaly. Teď těch otázek přišlo víc a víc a od července jsou u nás písmena jako doma. A tenhle zájem už jsme podpořit chtěli 🙂 . Co a jak doma s Nelinkou (6 roků) děláme, a jak do toho všeho zapadla Julinka (4 roky)?

První skutečná knížka – pro naší čtenářku

První přečtené slovo a ta obrovská radost ze slova „hrady“, přišly týden před odletem k moři. Nelince jsem proto jako překvapení chtěla koupit knížku, která by byla psaná jen hůlkovým písmem. Nebo alespoň časopis. Vběhla jsem tehdy do Luxoru, požádala prodavačky a byla nadšená, že existují nejen knížky psané hůlkovým písmem, ale také v jednoduchých slovech. Kratší věty, slova krátká a určená ke čtení genetickou metodou.

Krásné knížky s božskými ilustracemi Venduly Hegerové – Pohádkový svět

Genetická metoda čtení:
Umožňuje rychlé čtení s porozuměním – děti mají pocit, že čtou opravdu rychle a čtenému rozumí. Je označovaná též jako hlásková – spočívá v hláskování slov. Dítě nejprve „přehláskuje“ slovo, pak je teprve přečte dohromady. Spojuje tedy hlásky bez slabikování (s-l-o-v-o – slovo). Zjednodušeně řečeno, vychází se z intuitivního čtení po hláskách, které si osvojují už předškoláci. Tato metoda se dnes pojímá jako metoda přirozená vývoji dítěte. A to je přesně ono. Nic jsme neučili a přišla si na ní Nela sama.

A tak si Nelinka louská své první dvě knížky. Zprvu četla slova, rozuměla slovům, ale nevnímala celý kontext věty. Proto jsme se naučili knížku číst tak, že po každém přečteném slovu si zopakuje slova, která ve větě už byla. Pochopila tak, že potřebuje víc než jen jedno slovo a začala vnímat věty 🙂 . Ty jsou v knížce krátké, takže už je to pro ní zábava a radost, že jí „to jde“.

Písmenka baví, to my podpoříme – česká dřevěná abeceda

V říjnu letošního roku jsem narazila na tohle. Dřevěná abeceda, která je hlavně ČESKÁ. Má diakritiku a ještě skvěle barevně odlišené samohlásky 🙂 .

Proč? Hezky to holkám ukázalo, že písmenka, která ve slovech často neslyší, jsou právě ta modrá písmena. Ještě na jaře Nelinka psala jídelníček do své restaurace a snídaňové menu znělo:

RHLK S MRMLDOU (rohlík s marmeládou 😀 )

Samohlásková hluchota v léčení

Dnes už Nelinka jede poměrně těžká slova a v hláskování chyby téměř nedělá. Neuvěřitelně s sebou táhne i Julinku, takže ve čtyřech letech už od léta čte i píše slova, která mají 3 písmena. Občas jí ale vyskočí nějaká ta samohláska, takže ještě bude léčit samohláskovou hluchotu 😀 . Jak ale říkám, nikdy nejsem já ta, co by holkám řekla, že se jde na čtení, psaní nebo písmena.

Výrobcem a zároveň prodejcem téhle sady velkých písmen je internetový obchod Samostatné dítě. Najdete v něm především montessori pomůcky. Ježíšek tam loni Julince kupoval například sadu na úklid – smetáček, lopatku a velký smeták 😀 . Uklízíme dodnes. Tentokrát jsme vybrala abecedu velkou a Ježíšek Nelince donese pod stromeček tuhle stejnou dřevěnou abecedu, ale již s malými tiskacími písmenky.

S holkama si hrajeme takový diktát. Jak jsou dvě, tak mě k tomu kolikrát ani nepotřebují. Někdy to na nás vytáhnou v autě. My hláskujeme a ony „čtou – spojují“. Pokud by byla Nelinka jedináček, vymýšlela bych pro ní slova (psát je pro ní těžší než číst). Tím, že jsou holky dvě a nevidí mezi sebou rozdíl 2 let, mají tuhle sadu jako kooperativní hru.

Julinka vymyslí Nelince slovo, Nela jí říká, která písmenka má podat a na víko krabice pak Nelča skládá slova. Na víku jsou na to speciální linky, takže se tím děti učí pokládat písmenka do jedné roviny, ne halabala jak na papíře 🙂 . A když Juli neví, Nelinka jí pomůže. Já mám klídek, ony se baví a ještě se i něco naučí 🙂 . Boží 🙂 .

Velikost písmene: cca 50 mm
Tloušťka písmene: cca 4 mm
Množství: 5x souhláska, 10x samohláska
Samohlásky jsou modré, souhlásky růžové.

Jak mezi tyhle dvě vpadne naše třetí, na to jsem sama zvědavá 😀 . Rozhodně je ale jasné, že to budou skvělé starší ségry a já moc doufám, že ještě třetího sourozence vezmou časem do party a nebude jedináčkem vedle „dvojčat“ 🙂 . Dívat se totiž na jejich hraní mě nikdy nepřestane bavit.

Když máte starší ségru, rostete rychleji

Jakmile v srpnu spojila Nelinka své první slovo, nezůstala Julinka pozadu a během pár dní pochopila „jak na to“. Spojovat začala třípísmenná slova a dnes už většinu z nich zvládne i napsat. Baví jí to pořád, takže už jsem si stáhla slovník ke hře Scrubble, kde je zásoba těchhle slov bohatá 😀 .

Asi před týdnem jsme Julče přidali slova obsahující písmena s háčky, protože je vidí v knížkách a ptá se na ně. Dokonce jsme se tím dostali i na krásy češtiny. Juli zadala Nele slovo PRÁZDNINY, které Nelinka poskládala přesně tak, jak slovo slyší. Jak jinak 🙂 .

Vznikly nám z toho PRÁSŇINI. A na tomhle jednom slově jsme si alespoň ukázali, k čemu je to tvrdé Y a jak vykouzlíme Ň i bez háčku nad en.

Nelinka má kamarádku Ninu. Na té se to skvěle zkoušelo. Ono totiž napsat Nina a ně Ňina nebo dvě Niny a Ňini či Ňiny se zdálo být vyšším dívčím, ale po chvilce už to Nelinka slyšela. Od té doby jsem to nezmínila, takže už je to asi dávno zapomenuté, ale tu složitost a krásu češtiny si opakuju i já sama moc ráda.

Narazili jsme i na mít a mýt a to se zase líbí Nele. Jedno písmeno a hned je slovo úplně o něčem jiném.

Mánie Anny a Elsy došla i k nám, takže humor stylu:

táta: Dáš si k večeři těstoviny?
Nela: Ano!
táta: Já se neptám Anny, já se ptám tebe 😀 .
Tak tohle už dnes neprojde, protože vám na to odpoví:
Nela: Já říkám Ano, ne ANNo dvě N 😀

Úkoly, rébusy a cvičení, to bavilo a bavit bude

Dřív sloužily na období nemocí, teď jsou zábavou mnohem častější. Holek oblíbené se staly úkoly, hádanky a rébusy. Především ve formě sešitové. Dokonce už bodují víc než nálepkové sešity, a to je co říct. Koupila jsem proto Nelince Písmenkového detektiva a Julča dostala sešit „ze stejné rodiny“ jen pro děti o kousek mladší 🙂 .

Rozvoj řeči – zvuky a slabiky pro Juli (4 roky)

Oba „pracovně-hravé“ sešity ilustrovala opět naše oblíbená Vendula Hegerová. Ta do včerejška nevěděla, že ten článek vůbec vznikne. Je to dost náhoda, že na ní narazím vždy, když sháním něco užitečného pro holky. Je to už naše pátá kniha či sešit, které ilustrovala a každý kousek jsem pořídila jinde 🙂 .

Pracovní sešity jsou krásně barevné, holkám se ilustrace líbí a tady jsou prvně vidět i slova psaná klasickým psacím (vázaným) písmem. Holky jen ví, že je to písmo, které se ve škole budou učit, ale víc se na něj neptají. Je to logické, žádná naše knížka ho doma neobsahuje, a tak ho neberou jako písmo důležité. Vždyť všechny ty pohádky, které rády čtou, jsou písmem tiskacím 🙂 .

V sešitech se stříhá a lepí a maluje a skládá. Každý má pořádnou nálož stránek, takže to není záležitost na dva večery jako mnoho jiných nálepkových sešitů 🙂 .

Cílem knihy je pomoci hravou formou rozvinout sluchové vnímání, fonematický sluch, jazykový cit i slovní zásobu, jakožto i další poznávací schopnosti 🙂 . A hlavně – baví.

Písmenkový detektiv pro předškoláky

O krok dál pokračuje řada Písmenkovým detektivem. Je pro předškoláky, cca do 7 let.

V pracovní knížce nechybí veselé obrázky, omalovánky, vystřihovací kartičky ani tolik oblíbené hledačky. K řešení úkolů stačí mít po ruce pouze tužku, pastelky a nůžky, proto je také Písmenkový detektiv skutečně praktickým pomocníkem. Využít lze knihu nejen doma, ale i v mateřských školkách, školách i na volnočasových kroužcích či v logopedické praxi.

Co se mi v sešitě zatím líbilo nejvíc, to je cvičení, kde se Nelinka učila používat sílu hlasu. Ano, máme dítě, které neumí křičet 😀 . Lego kostičkou se jezdí po osnově, od mínusu k plusu a různé zvuky tak zesiluje a zeslabuje. Jak naučit dítě křičet? Nelča je hodně veliká, takže ve škole vyfasuje nejspíš (stejně jako já každý rok) jednu z posledních lavic, tak jsem zvědavá, jak jí pan učitel uslyší.

Pokud máte tip na další takhle krásné sešity, které nejsou jen o lepení nálepek, ale mají další přidanou hodnotu, určitě budu ráda za tipy. Jako nevýhodu by někdo mohl vnímat fakt, že při tomhle hraní se dětem musíte aktivně věnovat, jinak ztrácí smysl. Je to tak. Ale my si vždy domluvíme, kdy budeme „sešitovat“ a pak je ten čas využitý na maximum a užíváme si ho společně 🙂 .

A protože je tohle výcuc našeho léta i podzimu, domluvila jsem všechny tyhle kousky i do dnešního adventního okýnka 🙂 .

1.výhra: Česká dřevěná abeceda

2.Výhra: Písmenkový detektiv

3.Výhra: První knížka, s hůlkovým písmem pro první čtení

PRAVIDLA SOUTĚŽE:

1. Pro účast v soutěžích je nutné odebírat novinky na blogu emailem. Odběr si snadno přihlásíte na blogu dole v zápatí, kde vyplníte email do políčka tabulky o zasílání novinek 🙂 Odběr zkontroluji dle vyplněného emailu.

2. Odpověz na otázku zde na blogu nebo na facebooku: Přemýšlíte o výběru školy/školky nebo rovnou volíte spádovku?

3. Pokud sleduješ náš Facebook MK life / mom of 2 & our life a okomentuješ nám tam tento článek „soutěžím na blogu“, zařadíme tvé jméno do losování ještě jednou.

4. Pokud budeš soutěž sdílet na Facebooku, zařadíme Tě do slosování opět ještě jednou. Šance vyhrát je tak vyšší.

Soutěž končí na první adventní neděli 1.12.2019 v 20 hodin,  výherce vyhlásíme na blogu v tomto článku.

MUDr. Michala Knězková

All posts

346 Comments

 • Lenka Pěnkava Kotroušová 27.11.2019 at 18:39

  Řešila jsem to dost a ani jedno nevybrala spádové, naštěstí tak vyšlo, protože přetlak byl velky🙂 dcera chodí do státní školy, ale Montessori třídy, žádné známky, žádný stres, ale naučí se víc než dost, zatim velká spokojenost 🙂

  • Michaela 27.11.2019 at 19:52

   Skolku jsme resili tak, ze pro nas byla dulezita jednak kvality a jednak vzdalenost od domova a vyberu nelitujeme;)

   • Marie 28.11.2019 at 12:52

    Nad vyberem skolky jsme dlouho premysleli, nakonec “dojizdime” trochu dal do bezvadne skolky a nelitujeme. Skolu nastesti resit nemusime, mame jednu hodne dobrou asi 10 minut od domu.

  • Andrea S. 27.11.2019 at 21:44

   Školku jsem hodně řešila. Do spádové školky, kde je 30 děti jsem syna dat nechtěla. Nakonec jsme vybrali soukromou, méně děti, zaměření na vše a je to ta nejlepší volba. Syn je tam moc spokojený.

  • Michaela K 27.11.2019 at 23:08

   U nás jsou tři školky, jedná fakt velká, tu jsem nechtěla a naštěstí se teď ve čtyřech letech dostal do té menší, kde jsme moc spokojeni. Od tří let chodil do soukromé školičky a ta byla úplně super, ale byli tam opravdu děti kteří se jen ten rok nedostali do státní a jen na dopoledne.

 • Daniela Mašková 27.11.2019 at 19:53

  U školy moc na výběr není, zvolit musíme spádovou a „stěhovat“ se mi kvůli tomu nechce. Školku jsme vybírali letos a vypadá to, že jsme zvolili dobře. Dcerka je moc spokojená a tím pádem i my s mužem 🙂

 • Kač 27.11.2019 at 19:54

  Jsme na malém městě, takže u nás spádovka, protože ostatní školky jsou strašně daleko a bez auta jenom hromadnou by nám to sežralo půl dne. Nicméně hodně jsme vybírali do které třídy a nakonec máme pro nás tu nejlepší a skvělé paní učitelky.

  • Radana Krajnakova 27.11.2019 at 20:32

   Máme naštěstí super spadovou školku 😉

  • Lenka 27.11.2019 at 22:32

   Nejsme velke mesto takze se u nas na spadovost nehraje, ale i tak jsem velice přemýšlela do ktere skolky/skoly budou moje deti chodit. Skolku navstevuje uz syn, dcera pujde az od zari, skolu budeme vybirat za rok, dyn bude mit odklad.

 • Terez 27.11.2019 at 19:56

  U nás máme dvě školy, řekla bych, že obě srovnatelné a i kvalitní. Budeme volit pravděpodobně tu s menším rodinným kolektivem a do budoucna i s ohledem na možnost, že mohou od druhého stupně přejít do třídy s IT a technickým zaměřením.

 • El 27.11.2019 at 19:58

  Holky jsou ve spádovce, ale naštěstí s dobrou pověstí. Což ale nemusí být také výhra, ale zatím spokojenost.

 • Kristýna Tomšíková 27.11.2019 at 20:00

  Jelikož jsem sama učitelka, tak o výběru školky / popřípadě následující školy přemýšlím a přemýšlet budu. Myslím, že podle toho, jak si člověk vybere, tak tím hodně ovlivní další roky a směřování dítěte. Ráda dopředu zjišťuji, jak to tam funguje, co všechno nabízí za aktivity atd.

 • Lenka 27.11.2019 at 20:01

  Volim spadovku. Je to dobra skola, se kterou nemam problem 😉

 • Markéta 27.11.2019 at 20:01

  Zvolili jsme spádovou školu i školku a jsme spokojeni.

  • Beatrice 27.11.2019 at 21:11

   Sama jsem se učila doma, a tak jsem školu hodně řešila. Začala jsem působit jako průvodkyně v lesní školce, a když přišel čas, aby šel můj starší do první třídy, zapsala jsem ho do domácího vzdělávání a spolu s dalšími lidmi jsme založili komunitní lesní školu, kde také učím.

  • Misa Endresova 27.11.2019 at 22:35

   Přemýšlím o ni dost, vybrat tu správnou, s ohledem na kamarady, stravu a přístup jako takovy, neni vubec jednoduche 🙂

 • Martina 27.11.2019 at 20:01

  Máme ve vsi jednu školku, do které dcera nastupovala zrovna v období, kdy přišla nová paní ředitelka a já byla nesmírně nadšená, mladá paní, která pracovala v lesních školkách, má blízko k montessori a snaží se i na malé vesnici udělat skvělou školku a myslím, že se jí to daří.

  • Veronika Budínská 27.11.2019 at 20:35

   Zvolili jsme spádovou a jsme spokojený. Písmenka i časopisy vypadají skvělé a u nás by to využili určitě oba kluci. 😊

 • Marcela 27.11.2019 at 20:01

  Se školou máme jasno od začátku. Obě děti budou pokračovat v naší vesnické škole, kterou si lidé hodně chválí. Není to sice žádná speciální škola, ale dětí ve třídě je málo, ne voní jim tam, mají blokovou výuku a hodně se soustředí na to, když děti něco baví.

 • Veronika Hamplová 27.11.2019 at 20:03

  My to máme snazší, protože babička má svou dětskou skupinu, kam Elinka chodí dvakrát týdně se trošku otrkat… Ale od příštího roku už nastoupí do klasické školky, která je sice o kus dál, než školka spádová. Rozdíl je ale obrovský, takže máme jasno 🙂 i když to pro nás znamená neustálé domácí tvoření a kostymní a jiné přípravy. Asi se budu muset víc skamaradit s jehlou 😀

 • Dita Bilíková 27.11.2019 at 20:03

  Po delší době zdravím a hned musím napsat že dnešní výhra je pro nás naprosto top! Pro moji předškolačku naprosto nezbytné, takže pokud nevyhraněné, určitě pořídíme! Děkuji za super inspiraci. Jinak škola spádová, máme totiž na výběr jenom jednu 😉 hezký večer Dita

  • Martina Kubice 28.11.2019 at 8:31

   skolku jsme vybirali dle doporuceni od starsich kamaradu a dokonce je i nase spadova. Skolu budeme resit letos, ve spadove je 33 deti ve tride, tak se zkusime poohlednout po okolnich skolach a uvidime, zda syna vezmou treba jinde.

 • Hanka 27.11.2019 at 20:04

  Školku jsme zvolili spádovku. Nad školou už přemýšlím, protože máme doma předškoláka, ale asi bude oříšek se domluvit s manželem.

 • Kateřina Klimentová 27.11.2019 at 20:05

  Přemýšlím už teď a to nás čeká ještě rok a půl ve školce. Bydlíme za Prahou v malé obci kde škola není. Takže nás čeká dojíždění do jedné z okolních měst. To spádové se mi moc nezamlouvá, ale bohužel do toho druhého se možná ani nevejdem. Tak co teď?

 • Kami 27.11.2019 at 20:06

  Řešila jsem to dost, nakonec malý chodí do vzdálenější (nespádové) školky. Zatím je spokojený, tak snad to tak bude i do budoucna 🙂

 • Jana Habaskova 27.11.2019 at 20:06

  Posledni dobou premyslime o Montesorri, ale mame jeste 2 roky cas. Kazdopadne pismenka nas bavi uz ted.

 • MartinaLeontynkaAmalka 27.11.2019 at 20:07

  Přemýšlela jsem kam dáme dcerku, mohla by jít do malehoměsta autobusem jednu zastávku nebo do druhé vesnice kde je škola do 9tridy.
  Nakonec vyhrála škola v druhé vesnici. Všichni ji chválí, není ve třídě 30 děti jako ve městě.,ale není to zas ta jakoby stará škola. Nový pan ředitel ji vylepšil a všichni o něm jen mluví pěkně. Chystáme se na dny otevřených dveří a mužem kdykoliv vejít do výuky a omrknout to.
  Do této školy jdou i Leontýnky kamarádi. Takže i to hrálo velkou roli. A jelikož je dcerka bojácná, stresar, moc si nevěří i když je šikovná. Tak se přechodu na školu bojím.

 • Jana 27.11.2019 at 20:11

  Spádovou školku jsme zavrhli hned, kdy se dcera narodila. Sice se situace asi lepší, ale oba jsme zvyklí dojíždět do práce a za kvalitou (lékaři atd.), takže jsme hledali mimo bydliště v rozumné vzdálenosti. A sotva nastoupila do školky, už mám noční můru se školou.
  Přijde mi ale ta spádovost poněkud diskriminující. Jako nemístní ztrácíme body v přijímacím řízení.

 • Marie Zikmundová 27.11.2019 at 20:12

  Řeším už od synových dvou let, až si přijdu divná. A stále se nemůžu rozhodnout mezi lesní a montessori. Nejraději bych kombinaci:-) Do spádové bych nerada. Tak uvidíme jak to dopadne…

 • Zdenka 27.11.2019 at 20:12

  Řešila jsem a stejně vyhrála spádová. 🙂

 • Iveta 27.11.2019 at 20:13

  Brali jsme MS i ZŠ v miste bydliště, děti se znali s kamarády z dětského centra a z hřišti. Obema se jim tam líbí a jsou spokojeni 🙂

 • Magda Hoxha 27.11.2019 at 20:14

  Premyslela jsem o nejake „lepsi“ skolce pro deti, jako je napriklad Montessori. Ovsem nejblizsi takova je od naseho bydliste vzdalena 35 km. A i presto, ze chci pro sve deti to nejlepsi, tohle uz mi prijde moc. Proto jsem svolila se skolkou, kterou mame asi 100 metru od domu. Deti maji na zahrade kus lesa a obrovsky prostor na hrani. Maly jde do skolky az na podzim, tak verim, ze tam bude spokojeny a prinese mu to jen ten nejlepsi zaklad pro budouci vzdelavani.

 • JanaK 27.11.2019 at 20:15

  Přemýšlím o výběru hodně, školku jsme také nezvolili spádovou. Zatím se mi, místní škola celkem zamlouvá, ale ukáže se až za dva (tři) roky 😉.

 • Radka 27.11.2019 at 20:17

  Přemýšlela jsem, ale naštěstí naše spádovky jsou zrovna z těch, na které bychom se stejně koukali 🙂

 • Lenka 27.11.2019 at 20:17

  spádovku

 • Romana Chocova 27.11.2019 at 20:19

  Volila jsem spadovou..a nevim nevim…

 • Petra 27.11.2019 at 20:19

  Hodně jsme řešili. Nakonec nám ze tří možností vyšla jen jedna – ta spádová. Ale ve finále jsme všichni spokojeni.

 • Jana 27.11.2019 at 20:20

  Skolku jsme vybirali v podstate spadovou, ale podle recenzi a jsme tam velmi spokojeni. Skolu chci vybirat nejak vic, ale opet to musi byt v nejake dojezdove vzdalenosti

 • Romana Popelková 27.11.2019 at 20:21

  Řešila jsem u školky. Vybírala jsem mezi lesní, která je přes celé město a ve špatném počasí dostupná pouze autem (které nemám každý den), a státní, která není úplně naše spádová, ale stále je v dochazkové vzdálenosti, a líbila se mi nejvíce. Nakonec zvítězila státní.

 • Barbora Vaňková 27.11.2019 at 20:22

  Určitě budu řešit, jak co se tyce vyuky tak treba i jidla a prostredi. Snad vybereme dobre a prckovi se tam bude libit.

 • Martina Opletalová 27.11.2019 at 20:23

  Dobrý večer, školku řešíme a přemýšlíme o ní, ale zatím nemáme jasno, jestli státní nebo soukromou, s konkrétním zaměřením nebo bez. Zatím mám dcerku doma a od září se uvidí, buodu jí v té době skoro 4 a snad všichni budeme moudřejší. Jedno vím ale jistě – do spádu určitě nepůjde, i když to máme tři minuty od domu. Vídáme na vycházkách učitelky s dětmi a tohle bych dcerce udělat nemohla.

 • Buroška 27.11.2019 at 20:23

  Taky jsem nad výběrem školky hodně přemýšlela, nakonec jsem zvolila spádovou. Bydlíme na vesnici a dojížděním by Cipísek ztratil vazby, které stále na vesnicích mezi dětmi jsou. Nicméně naše školka je ‚rodinná‘, kde se všichni znají, dětí je málo a učitelek dost. A zatím je tam spokojený. Hodně jsem ale také uvažovala nad Montessori vzděláváním, moc se mi líbí.

 • Lenka 27.11.2019 at 20:24

  Nad výběrem školky i školy hodně přemýšlím. Po novém roce to bude aktuální a již teď z toho mám nervy. Spádové nejsou špatné, ale ty v okolí jsou o něco lepší. Bohužel šance jsou malé.

 • Lucie Veverková 27.11.2019 at 20:25

  Školku máme spádovou, ale školu rozhodně spádovou mít nebudeme! Snad se dostaneme jinam!

 • Petra W. 27.11.2019 at 20:25

  Jsme z vesnice, školu i školku máme 100 m od domu, takže není co řešit. Ve školce je dcera spokojená, mají i kroužky. Škola bude také jasná volba.

 • Sylva 27.11.2019 at 20:25

  U nás na malém městě zase, tak na výběr není. A spadova škola je asi nejlepší ve městě.

 • Markéta Růžičková 27.11.2019 at 20:26

  Mame 3 holcicky a školku i školu jsem si vybírala, a rozhodla se pro vesnickou,ale velice dobrou školku spolupracujici se školou ve vesnici,vzdálené několik kilometru,ikdyz by bylo jednodušší vodit holcicky do skolky u našeho bydliště.

 • Kateřina Soumi 27.11.2019 at 20:28

  Školu momentálně řeším. Žijeme v Německu, kde je uz prihlaska odeslána v listopadu. Mam z toho ale nervy protoze se ještě behem roku musime přestěhovat, tim pádem nevim co bude k výběru

 • Marcela 27.11.2019 at 20:28

  Přemýšlím nad tím hodně, ale jakákoliv alternativní škola je drahá a zaplatit ji pro čtyři holky je nereálné. Takže se snažím zjistit, jaká je aspoň škola spadova a v okolních vesnicích.

 • Edita Rozehnalová 27.11.2019 at 20:29

  Školu budeme volit v místě bydliště, tím, že bydlíme na vesnici by dojíždění bylo složitější. Tak bude aspoň pokračovat s kamarády ze školky. Snad budeme spokojení všichni.

 • Kateřina Horáková 27.11.2019 at 20:30

  Dobrý den Míšo,
  Máme školku doslova 5 metrů od domu. Dcerka otevře branku, přejde přes cestu a je ve školce. Takže volba byla jasná. Je to legrační, protože když jsme na zahradě a ostatní děti jdou ze školy, vždycky hned běží k naší bráně a volají na nás. Pak vždycky slyším: „Mamí, já chci taky bydlet tak u školky jak Andrejka.“ 😄

 • Lucie Hyková 27.11.2019 at 20:30

  Vyber skoly resim uz asi rok 😞 presto,ze spadovou skolu mame 2 minuty od domova,ani chvili jsem o ni,bohuzel,neuvazovala a to diky jeji dlouhodobe spatne povesti.Budoucich prvnacku tu mame moc,takze to bude „boj“ o mista,ale verim,ze to dobre dopadne a dcerka se dostane na dobrou ZS 🙌

 • Petra 27.11.2019 at 20:31

  Zdravím, dlouho jsme hledali vhodnou školku a nakonec vyhrála naše spádová 🙂

 • Petra Akrab Kohoutova 27.11.2019 at 20:31

  Jelikoz ma dcera vyvojovou dysfazii, tak velmi peclive vybiram skolku/skolu. Tento rok je ve specialni MS.
  Pristi rok bude mit odklad a rada bych ji dala do pripravne tridy. 🙂 Snad to vyjde. 🙂

 • Soňa R. 27.11.2019 at 20:32

  Nad skolkou jsem premyslela, syn ma opozdeny vyvoj reci, makame na logopedii, sama logopedka, doporucila beznu MS, ze by ho deti mohli potahnout. Nakonec som zvolila teda spadovu beznu MS, a syn je spokojny. Stale ale premyslim, ci nakonec nepujdeme do logoskolky, i ked logopedka rika, ze neni potreba.

  • Petra D. 29.11.2019 at 20:54

   U nas je akualni skolka, snazime se vybirat, ale bohuzel, soukrome, ktere se mi libi, jsou moc drahe. Takze vybiram ze statnich a budu doufat ze ji vezmu do te, ktera se mi libi.

 • Veronika H 27.11.2019 at 20:33

  Ano skolu resime a momentalne koukame jake jsou moznosti. Do spadove z 90% urcite nepujde, nema dobrou povest.

 • VerčaS 27.11.2019 at 20:33

  U nás je o teď aktuální téma, ve městě jsme relativně nový, kamaradky co znám mají většinou mladší deti a tak nakonec budeme volit asi spadovku, ale celkem se mi její nápln a vize líbí. Stejně ale vždycky záleží na paní ucitelce a moc bych si přála nějakou, která by jim hned v první třídě tu školu neznechutila.

 • Eva Sklářová 27.11.2019 at 20:33

  Moc pěkné okénko 😀 školku máme naštěstí super spádovou, školu pro dceru už jsme vybírali nespádovou. I když nešla s kamarády ze školky, jsme naprosto spokojeni.

 • Míša Drozdová 27.11.2019 at 20:34

  Bydlíme v menší obci kousíček za Prahou. Školku i školu máme tady. Jsem hrozně ráda, jekoliz školka byla úžasná a se svými kamarády přímo pokračovala do 1. třídy. Školu, tedy tu část, kam chodí dcerka, je úplně nová a krásná (v září slavnosti otevření). Krásné prostorné zázemí. Učitelka úžasná, trpělivá. Děti jí mají moc rády. I jsem to tak vždy chtěla. Stěhovat se za Prahu a pak dítko vozit do školy tam, když veškerou tuto vybavenost máme v obci mi přišla nesmyslná. Doufala jsem hlavně v to, aby tady (jak ve školce, tak i ve škole) byla dcerka spokojená, ráda a to je a to my stačí

 • Nikol 27.11.2019 at 20:37

  Dcera chodi do lesni skolky, vozime ji 5km a platime ranec, ale denne me presvedcuje o tom, ze to ma vyznam, bude ji 5, resim ted spadovou skolu s mistnimi kamarady a jine alternativy.

 • Tereza H. 27.11.2019 at 20:37

  Školku jsme vybrali nakonec spadovou, ale to jen z důvodu, že je nejlepší z okolí. Nyní mám doma také predskolacku a už teď řešíme, do jaké školy ji dát. Máme dvě možnosti-lepší úroveň školy, kam ale půjde víceméně sama, či o trochu horší úroveň školy, kam ale půjdou všechny dcery kamarádky, včetně té nejlepší. Jelikož se dcera hůře seznamuje, tak se spíše přikláníme k té variantě chozeni do skoly s kamarády.

 • Veronika 27.11.2019 at 20:39

  Řešili jsme to hodně. Nakonec jsme vybrali spádovou školu a to ze dvou důvodů – 1. je nejblíž, takže odpadají ranní stresy, spěchání a cestování přes půl města, 2. chodí tam i děti z okolí, takže se odpoledne zase většina sejde na hřišti, navštěvují se. Usoudili jsme, že vše je jen o lidech, takže i na super škole může narazit na špatnou učitelku a naopak na průměrné škole na skvělou učitelku (v tom jsme měli štěstí).

 • Zuzana 27.11.2019 at 20:39

  Výběr školky jsme hodně řešili, vybrali jsme nespadovou a teď nás to čeká s výběrem zakladky.

 • Terka 27.11.2019 at 20:39

  Ráda bych měla na výběr (preferoval bych školu s jazykovým zaměřením) ovšem na vesnici si moc vybírat nemůžete. Ale jsem koneckonců ráda. Dcera, která navštěvuje ZŠ již 4.rokem, skvělé prospívá nejen díky svému zápalu ale i díky skvělé p. učitelce která se nenechala pohltit starým systémem. Jsme nadmíru spokojeni! Synek nastupuje v září 2020 a skvělá p. učitelka povede i jej!

 • Jana Kemrová 27.11.2019 at 20:39

  Aktuálně řeším školu, zatím nemám problém se spádovou školou, i já jsem tam chodila. Ale přeci jen se stejně rozhlížím po okolí a sháním informace co kde je jiné a pod.

  • Andrea D. 5.12.2019 at 15:42

   Chtěli jsme aby se syn dostal do školky, co máme hned u domu. No vlastně to vypadalo, že budeme rádi, když se dostane vůbec někam.

 • Aneta 27.11.2019 at 20:40

  Syn chodi do skolky kde jsem chodila I ja. Nejspis tam bude pokracovat I ve skole. Neni to sice uplne top pro me, ale lepsi nez spadovka. P. S. Z odběru novinek jsem se neodhlasovala, ale posledni mi prisel v kvetnu. Tak nevim zda pak uz nic nebylo… Ja to moc nehlidam, vzdy na me novy clanek vyskocim na fb

 • Kateřina Valdmanová 27.11.2019 at 20:40

  Já tyhle vaše rady a tipy miluju! Majdu též fascinují písmena a ta sada by nám též zaručila zábavu na pekne dlouho :). Pokud jde o výběr školky/školy, máme již vybráno. Majde je 4,5 roku a školku jsme vybrali na vesnici 4 km vzdálenou, kde ke navázný i první stupeň základní školy. Mají skvělé hodnocení, je to takové ‘rodinne’ prostředí a jsou často venku v přírodě. 🙂

 • Klára 27.11.2019 at 20:40

  Školku momentálně řešíme a to celkem dost. Zvažujeme jak spádové, tak nespádové i soukromé, které jsou pro nás dostupné 🙂 ale hodně se řídím intuicí

 • Barbora 27.11.2019 at 20:43

  Řešila jsem to dost, ale jelikož tady není moc na výběr a přetlak je veliký, tak jsme zkusili spádovku a uvidíme, jak to půjde.

 • Zuzana Šlapáčková 27.11.2019 at 20:43

  Na výběr školy máme ještě poměrně dost času, ale řeším to už teď. Klasickou státní školu máme přes silnici, ale lákají mě i více svobodné alternativy.

 • Nikola Š. 27.11.2019 at 20:44

  Nad výběrem školy přemýšlím dost, a spádová to nebude.

  • Aneta Vejvodová 27.11.2019 at 20:53

   Zvolili jsme školu i školku spádovou a jsme spokojeni

  • Lenka Novackova 27.11.2019 at 22:01

   Jsem rada, ze v nasi male dedince skolku mame, jeji kapacita je 23 deti a vsichni chodi do spolecne tridy, dcera do ni nastoupi az v zari 2020. Je to klasicka statni skolka, za alternativni pristup ke vzdelani bych byla radsi, ale to snad dozeneme sami doma. Takze u nas je vyber spis pragmaticky. Lenka

 • Hana Procházková 27.11.2019 at 20:44

  Míšo,tak to je pro mě velice intenzivní a aktuální otázka. Mám doma předškoláka a musím tedy školu řešit. Máme v blízkosti bydliště 2 alternativní, dále kvalitní klasiku ( jazyky, IT…) a jednu sportovní….no babo a teď raď….a já, jsem přístupná všemu, ale já se neumím rozhodnout.takze do jara/ září se moc nevyspim😀

 • Hana Vinklerová 27.11.2019 at 20:44

  Školku a školu volíme v místě bydliště a jsme za to rádi, že ji tu máme (malotřídní dvojtřídka).

 • Katka 27.11.2019 at 20:45

  Školku jsme vybírali tak, aby to to pro nás bylo v prvním roce s čerstvým miminkem hlavně praktické, a v příštích letech zvažujeme přestup do lesní školky. Pro výběr školy už ale budou kritéria volby jistě složitější a sofistikovanější.

 • Markéta Němčanská 27.11.2019 at 20:46

  Jsme z vesnice, děti chodí do místní školky a budou chodit i do do naší školy. Zatím jsme spokojení a dojíždění by pro nás bylo složité.

 • Jana Dadáková 27.11.2019 at 20:46

  Školka je téma, které řešíme celý tento rok.. do spádové školky nás kvůli nedostatečné kapacitě nevzali a nakonec bude dcera od ledna chodit do vybrané školky v městě, kde pracuju. Problém však je, že ji tam můžu vyzvedávat pouze já, protože manžel pracuje v městě úplně na jinou stranu. Zatím uvidíme, jak to půjde, ale od příštího školního roku opět budeme řešit asi i naši spadovou školku, abych v případě dalšího těhotenství nemusela řešit dojíždění. Navíc i vyzvedávání bychom tady měli zajištěné z více stran. A taky si říkám, že bude dcerka s kamarady, co tu máme v okolí a pak půjdou společně do školy. I když na druhou stranu si myslím, že tady u nás máme spíše vesnickou školku a tam kam bude chodit teď je vyloženě moderni městská a trošku se bojím, že si tam zvykne a nebude chtít přecházet po půl roce jinam.

 • Alena Hájková 27.11.2019 at 20:49

  my jsme zvolili spádovou, protože jsme z vesnice a jezdit pro dítě autobusem s mladším sourozencem kdoví kam jsem nechtěla. A nelituju. Školka sice první rok nebyla procházka růžovou zahradou – nemoci, nijaké paní učitelky a stýskání. Teď už tam chodí třetí rok a je opravdu spokojená, že se mnou ani nechce jít domů. U nás se vyměnili paní učitelky, opravili koupelny a záchody, přibylo super hřiště a bezva kroužky. Takže jsme moc spokojení a těším, že příští rok tam půjde i ta mladší.

 • Helena 27.11.2019 at 20:49

  Cas jeste mame,ale i kdyz premyslim a rada bych mela na vyber, kvuli vysokemu poctu deti budu rada,kdyz se dostane aspon do te spadovky :-/

 • Lucie Košťálková 27.11.2019 at 20:49

  Máme teď doma taky předškolačku a jelikož jsme z malého městečka, školu i školku máme přímo pod nosem, tak jsem ani neuvažovala, že bych ji vozila jinam… Od září nastoupí i mladší dcerka do školky a jelikož jsme spokojení, nemám důvod dávat jí jinam 🙂

 • Hanka 27.11.2019 at 20:50

  Skolka nespadova, skola bohuzel diky pretlaku nevysla uplne podle predstav.

 • Andrea Šustrová 27.11.2019 at 20:51

  Školku máme pro obě dcery nespádovou, líbila se nám. Na příští rok vybíráme pro starší dcerku školu. Je to důležité rozhodnutí. Pro nás je nejdůležitější paní učitelka a přístup k dětem, snad vybereme dobře. ☺️

 • Lucie 27.11.2019 at 20:53

  Školu zatím neřešíme, školku jsme řešili podle kvality a aktivit (např. chodit ven za každého počasí). Výběru nelitujeme, dcerku nemůžeme odpoledne dostat domů, je tam spokojená. A tak to má být 🙂

 • Marie Gregorová 27.11.2019 at 20:53

  Nás čeká výběr školy až za 2 roky, takže to zatím neřeším. Spádovou školu máme kousek od domu, takže nejspíš ani jinou řešit nebudeme 🙂

  • Jana 27.11.2019 at 23:01

   Ano, řešíme školu, rádi bychom třídu s menším počtem žáků,s výukou angličtiny a např. právě zmiňovanou genetickou metodou čtení. Určitě má smysl hledat a řešit 🙂

 • Eva 27.11.2019 at 20:53

  Spadovku urcite ne. Premyslime spise nad alternativnejsi skolou.

  • Tereza Vykydalova 30.11.2019 at 8:33

   U nás je moc dobrá spádová školka, jen 3 minuty pěšky od domu. Škola úplně v blízkosti není, ale zatím moc neresime (starší dcerce jsou 4 roky).

 • Magdaléna Zemanová 27.11.2019 at 20:53

  Písmenka se u nás zabydlela ve dvou letech staršího. Teď mu je 5 a nadiktoval si dopis pro Ježíška a začal jednoduchá slova číst. A protože se ve školství pohybují, nad volbou školy hodně přemýšlím. Spádová škola pro nás je ve vedlejší vesnici. Má hodně výhod, takže hodně vede pořád.

 • Kateřina 27.11.2019 at 20:55

  Ano, přesto, že nás to všechno čeká až za pár let, tak už jsme s manželem téma školka/škola probírali. Prozatím jsme nakloněni naší vesnické – spádové – školce/škole :).

  • Iva Bidmonova 27.11.2019 at 21:32

   Dobry vecer. Naseho synka vozime zatim parkrat v tydnu do skolky kde pracuje babicka, ma to spoustu vyhod ale znamena to pro nas 2 30minutove jizdy autem… Od ledna zacne chodit do skolky u nas na vsi tak snad si zvykne…

 • Markéta 27.11.2019 at 20:55

  Stále nad tím přemýšlím. V září jde malá do školy tak už je čas to rozseknout…

 • Marie 27.11.2019 at 20:56

  Dobrý den, dcerka začala chodit do školky od letošního září. Koukali jsme po všech školkách ve městě, ale i vylučovací metodou ohledně kvality, nám vyšla „spádová“ školka. Teď má tedy menší blok, ale jinak je ona ( i my) se školkou spokojená.

 • Katerina 27.11.2019 at 20:57

  Dobry vecer,dceri jsou teprve 4,ale nad zakladni skolou premyslim.Primo u nas je malotridka,ktera ma moc prima pedagogy,v nedalekem meste je pak vyber vetsi,ale zadna alternativa ke statnimu vzdelavani…vsechno klasika,takze je to o uciteli,ne o smeru.

 • Eva Mezerová 27.11.2019 at 20:57

  O skolce uz premyslime, ale porad nevime, jestli dame syna do mistni male skolky, kde by se vice seznamil s detmi z obce, nebo pak do mesta, kde mame druhe bydleni a manzel i praci. Neni to vubec jednoduche rozhodnout, kdyz mate vice moznosti 🙂

 • Zuzana 27.11.2019 at 20:57

  Školku jsme vybírali ze spádových (ale na výběr jich máme v okolí hodně a s rozdílými programy). Školu budeme asi volit spádovou – chodila jsem tam i já a dostala se z ní bez přípravy na víceleté gymnázium, ale ještě máme rok na rozhodování, tak se uvidí.

 • Raduš Šmitalová 27.11.2019 at 21:00

  Premyslela a stale premyslim. Zatim je syn prihlaseny do spadove, kam by mel od ledna na dopoledne dochazet, ale pokud se uvolni misto, rada bych ho dala do lesni

 • Iva Sedláčková 27.11.2019 at 21:00

  Budeme řešit spádovou ale i tu co máme dále, rozhodující pro mě bude velikost třídy – počet dětí ve třídě a také kdo je bude učit, učitel je dle mého zásadní.

 • Lenka 27.11.2019 at 21:00

  Řešili jsme školku a to dost. Nakonec kluci chodí do lesní školky a jsou velmi spokojení. Škola nás teprve čeká, tak uvidíme.

 • Kateřina 27.11.2019 at 21:01

  Co se týče výběru školy pro syna máme jasno pouze jediná škola pro nás vhodná je kde mají logopedickou třídu.

 • Eva Janečková 27.11.2019 at 21:01

  Skolku jsme vybrali spadovou, ale je dobra a dceri se libi.
  Sice bydlime ve meste, ale skoly jsou vesmes stejne a klidne se muze vybrat jakakoliv, neni v nich moc rozdil.
  Rada bych brala pismenka.

 • Alice 27.11.2019 at 21:02

  Ahoj Míšo, řeším to dnem i nocí…vysněná státní Montessori je doslova loterie (losuje se z řad zajemcu a dostane se každý třetí) a pokud na nás los nepadne, spádovka volaaaaa :-/

 • Soňa 27.11.2019 at 21:02

  Řešili jsme dlouho. Nejdřív školku, pak školu. Se spádovkou jsme chvílema koketovali, ale syn by nešťastný. S lesem nesrovnatelné! Takže pro někoho jsme divní, pro někoho ne… a po pravdě, vůbec to neřešíme 😀

 • Hanka 27.11.2019 at 21:04

  Řešíme to a doufáme, že se dostaneme do jiné než spádové ZŠ. Ale zase nebudeme kvůli tomu podnikat nějaké extrémní kroky.

 • Jana Provazníková 27.11.2019 at 21:05

  Pro starší dceru neřešila, spádovou školku máme dobrou. Pro mladší ano, protože mi ji nevzali, tak jsem vybírala.

 • Eva S. 27.11.2019 at 21:07

  Zvolili jsme spadovou skolku a jsme spokojeni. Ted budeme resit skolu. Diky za bezva tipy pro predskolaky ;-).

 • Kačka Ku 27.11.2019 at 21:07

  Školku i školu mám v plánu velice pečlivě vybírat. Jdeme se podívat i na spádovou a uvidíme, co nám nejvíce bude vyhovovat a kde se dětem bude nejvíce líbit 🙂

 • Jindra 27.11.2019 at 21:08

  Řeším velmi intenzivně a ve hře je i doma i vzdělávání.

 • Terezie 27.11.2019 at 21:08

  Spadova skolka

 • Kačka Ku 27.11.2019 at 21:08

  Školku i školu mám v plánu velice pečlivě vybírat. Jdeme se podívat i na spádovou a uvidíme, co nám nejvíce bude vyhovovat a kde se dětem bude nejvíce líbit.

 • Lýdie 27.11.2019 at 21:11

  Moje dcerka chodila nejprve do soukromé miniškolky a když jsem jí chtěla dát do státní MŠ, zvolila jsem tu co byla sice o kousek dál od místa bydliště, ale zdála se mi „lepší“. Se školou to bude horší. Spadová škola se mi úplně nelíbí tak budu zjišťovat možnosti, ale ještě máme více jak rok čas 🙂

 • Petra 27.11.2019 at 21:11

  Školku jsem vybírala pečlivě. A vyplatilo se. Školu mě čeká vybírat letos (nejstarší bude v lednu 6).
  Moc děkuji za typ na pracovní sešity. Zatím velkou úkolů, které s holkama dělám píši já včetně křížovek a osmisměrek, které u nás vedou. Ale ty sešity vypadají skvěle. Knížky znám a moc se mi líbí.

 • Michaela Mazálková 27.11.2019 at 21:11

  Školku právě začínám řešit a vypadá to na spadovku, u nas je relativně v pohodě 😉

 • Monika Zemanová 27.11.2019 at 21:11

  U nás máme „spádových“ šest a stejně bylo těžké vybrat. Nejvíce by se nám líbila soukromá až na ty finance. Takže máme státní spádovou, ale zkoušíme teď už druhou (po prvním roce jsme museli kvůli přístupu učitelek měnili)

 • Michaela G. 27.11.2019 at 21:12

  Bydlíme na vesnici, možnost výběru školky tady bohužel není, školka je jen jedna. I tak jsem moc spokojená, synovi se tam líbí, školka je v podstatě taková “rodinná”, kdy se všichni ve vesnici znají a zatím nám to takto vyhovuje.

 • Iveta ž. 27.11.2019 at 21:13

  Určitě přemýšlím. Naštěstí máme velký výběr v okoli.

 • Zuzka 27.11.2019 at 21:13

  Prosla jsem s dcerkou temer vsechny skoly v okoli (rok predem), moc radi bychom se dostali do montessori, ale je tam tezke se dostat, moc deti se hlasi a berou malicko, tak mame ve vyberu 2 dalsi ,statni, ani jedna neni spadova, tak uvidime, ktera to nakonec bude :-).

 • Michaela Žuškova 27.11.2019 at 21:14

  Zatím jsme řešili jen školku. A jsme spokojeni jak se vzdálenosti, tak i s kvalitou.

  • Kateřina 28.11.2019 at 10:00

   Školku jsme si vybírali. A vybrali jsme dobře. Dcera je ve školce moc ráda.

 • Hana 27.11.2019 at 21:14

  Zvolili jsme waldorfskou, kam jí vozime 20 km každý den, ale nelituji. Opravdu to stojí za to. Horší je to se školou ta je vzdálena 36 km a to už mi přijde moc 🙂

 • Zuzana 27.11.2019 at 21:16

  Výběr školy hodně řeším, protože máme v těsné blízkosti domova dvě a v jedné z nich učím. Dcera zná to prostředí, počítá s tím, že tam půjde. Do školy se netěší, nemá ráda změny a „neznámo“, takže se také přikláním k této variantě, i když mi spousta kolegyň říká, ať to nedělám. Spádovou máme zrovna tu druhou. Snad se nakonec rozhodneme dobře.

 • Jaroslava Pastorová 27.11.2019 at 21:16

  Já jsem školu řešila, chtěla jsem genetickou metodu čtení, Hejnyho metodu a comenia script a ve výsledku vše měla ve spádové škole a jsem za to fakt moc ráda.

 • Lucie Reichová 27.11.2019 at 21:17

  My budeme řešit už přespříští rok, u nás je možnost alternativnejsi školy, ale asi půjdeme do spádové. Nemám ještě úplně nastudováno a rozhodnuto, ale zase pokud nebude nějaký problém, nechala bych ji a dětmi, s kterými je ve školce…..

 • Jana 27.11.2019 at 21:22

  Ačkoli máme spádovou školku minutu chůze od domu, vozíme děti do montessori školky, prozatím nelitujeme:)

 • Aneta 27.11.2019 at 21:23

  Měli jsem štěstí, že ,spadovka, byla i ta, kterou by jsme si vybrali, kdyby ní nebyla. Ulehčilo nám to i skloubení s prací, i Em nadšení.

 • Romana 27.11.2019 at 21:23

  Navštěvujeme spádovou MŠ, stejně tak to bude i se ZŠ a jsme za to rádi 🙂

 • Lenka 27.11.2019 at 21:23

  Školku jsme zvolili spádovou, hlavně kvůli dostupnosti. Syn je tam spokojený a to je hlavní 🙂

 • Andrea Č 27.11.2019 at 21:24

  O výběru školky jsem hodně přemýšlela a taky jsme jich dost obešli. Můj syn si vlastně tak trochu vybral sám a je tam spokojený.

 • Iva 27.11.2019 at 21:24

  Skolku mame spadovou, hned naproti domu.. Takze chodime opravdu takřka v backurkach a neni to jediná vyhoda 😊

 • Miriam 27.11.2019 at 21:24

  Moje 4 leta dcerka navstevuje klasickou mestskou skolku, kterou mame pres silnici ale zvazovala jsem predtim i skolku ve vedlejsi vesnici prave kvuli tomu ze mi prisla sympatictejsi jak prostredim tak prinosem
  pro dcerku ale nakonec zvitezila lokalita – vzhledem k tomu ze s velkou pravdepodobnosti bude navstevovat i skolu u nas na sidlisti tak mi prislo fajn aby mela uz ze skolky kamarady s kterymi eventuelne bude pokracovat do skoly.

 • Anna H. 27.11.2019 at 21:26

  Řešili jsme a nakonec přesně, když jsme potřebovali, vznikla nová lesní školka splňující všechny naše požadavky v pěší vzdálenosti od našeho domu 🙂

 • Aneta Procházka 27.11.2019 at 21:27

  Pořád přemýšlím jaký typ či vůbec školku volit. Ale asi hodně rozhodne i to kde budeme žít.

 • Eliška Gřešková 27.11.2019 at 21:29

  Míšo, to jsou nádherné dárečky. 😍 S Filípkem (5,5let) teď hodně probírame písmenka, aby měl aspoň přehled. Ještě se mu dost pletou. V loňském roce jsme se přestěhovali do nového bytu a cca 300m máme ZŠ. Měla by být dobrá, zatím jsme neuvažovali nad jinou.

 • Jana Csandalová 27.11.2019 at 21:29

  Přemýšlíme, škola asi spadova nejbližší. Školka druhá nejbližší, ale nejlepší:-)

 • Veronika Mlejnková 27.11.2019 at 21:30

  Nás se zatím týkala jen školka, vybírala a zjistovala jsem hodně a nakonec syn chodi do státní spádové školky kterou máme vedle baráku, vyzvedávám ho každý den po obědě, má tam kamarádku s kterou se znají odmalinka a jsme všichni spokojení 🙂

 • Lucie Buriánková 27.11.2019 at 21:30

  U nás to bylo složitější. Syn je dítě se speciálními potřebami. Školka byla jasná – máme ve městě školku, která se na „tyto“ děti specializuje. A musím říci bylo to super, syn se tam c