2.den | na Šaunštejn do Českého Švýcarska

Je čas na naše letno-podzimní vzpomínky. Výlety jsem si šetřila, aby jich mohlo být v kalendáři co možná nejvíc. Ráda bych, aby byl letošní advent na blogu v inspiracích spíš zážitkový než materiální, tak snad se i vám budou tyhle tipy hodit. Vybrala jsem i dnes tématický dárek do adventního okýnka. Ten se zase moc líbí nám, tak můžeme vyrazit?

Skalní hrad Šaunštejn aneb výlet za klidným večerem

V Českosaském Švýcarsku jsme jako doma. Holek táta tam doslova vyrostl (jojo, jsem náplava 😀 ), takže už chodíme poměrně „na jistotu“. Sobotní podzimní den měl být jako malovaný, tak jsme už v pátek přemýšleli, kam poslat holky, abychom je utahali natolik, že bude sobotní večer jen náš 🙂 . Zároveň to ale nesmělo zdrchat úplně mě, protože už jsem tahala těhu-břuch. Nejlepším kompromisem se zdál skalní hrad Šaunštejn.

České Švýcarsko je parkem národním, tak si tady zas a znovu vyjmenováváme, co se tu nesmí oproti klasickým lesům, na které jsme zvyklí a holky už se začínaj docela orientovat 😀 . K našemu štěstí jdeme na výlety vždy po nějaké bouřce nebo místním orkánu, taže z popadaných stromů máme hřiště, ani nás to neláká mimo cestu 😀 .

Pokud byste si chtěli dát na Šaunštejn výletní okruh, zvládnou ho i ti menší. Julinka tu byla prvně asi ve dvou letech, ale ona je poměrně zdatným dítkem, takže bych stanovila dolní limit 3-4 roky. Menším dětem budete muset při výstupu pomáhat a hlídat je. Jakmile už dáváte s přehledem schody a ukázněnost 😀 , můžete vyrazit.

Zaparkovali jsme pod hradem u restaurace, odkud máte Šaunštejn téměř na dohled. Cestou jsme pohladili a nakrmili co šlo a rozbrečeli Julinku elektrickým ohradníkem u koní 😀 .

Ne ne, nedostala ránu, ale vedle nás byl ještě koňský prcek, který do ohradníku strčil čumák. A jak dostal ránu on, lekl se a zaržál, začala Julinka plakat, že koníkovi ublížila ona. Poslední půlrok má vůbec hodně empatický a krom Lotranda a Zubejdy moc nedává ani žádnou pohádku, protože je tam na ní vždy moc smutku.

Jako nejhorší vyhodnotila Hledá se Dory, na kterou se dívaly s Nelčou už ve školce na výletě. U té Julinka poprvé celou dobu plakala, protože byla smutná, že Dory zapomněla na rodiče a ani hezký konec jí náladu nezlepšil.

Na druhou stranu, k té empatii. Včera bylo špatně mně (proto článek k festivalu mini přišel tak pozdě) a Juli za mnou přišla do ložnice s pohlazením a laskavým slovem: Maminko až umřeš, budu ti na hrob nosit svíčky. Tak asi tak 😀 .

Jako fakt v sukni do lesa?

Tak na to už se přestal ptát i náš táta 😀 . Jojo, zprvu tuhle lesní ženskost nenesl úplně statečně, ale už pochopil, že ten „pruh látky přes zadek“ víc jak sukně vypadá než skutečně slouží. Holkám ale dělá strašnou radost, takže vždy vyhlíží jaro a podzim, aby si ji mohly obléct. Nosí ji na výlety už dvě sezóny a ještě dlouho z ní ani jedna nevyroste.

Sukýnky Didriksons jsou teplé, reflexní a hodí se i do sněhu – tady klik.

Jeden z mála měkoušů, který pod stromečkem oči holčičkám rozzáří spolehlivě 😀 .

Kdyby někoho napadlo, že by si dal Šaunštejn s kočárkem, tak prosím raději ne. Pokud nejste hrdou majitelkou BVP (bojové vozidlo pěchoty) či tanku. Cesta je to echt lesní a jak za chvilku uvidíte, stejně byste se přes skalní uličky a schůdky na vršek nedostali. Chodilo kolem nás ale dost rodičů s šátkem či nosítkem, tak to je potom jiná 🙂 .

Já sama už mám doma připravené nosítko (ehm ne jedno 😀 ) jsem zamilovaná už teď. Stejně jako u holek jsem vsadila na TULA značku, ve které byly obě holky moc spokojené, krásně se nasazuje a skvěle sedí i tatínkům – a ten náš se na nošení zase těší 🙂 . Takže už příští jaro se nebudeme držet cest „pro kočárek“ a určitě si vykročíme zase jen po svých. Miminko nemiminko.

Konec flákání, vzhůru k nebesům

Konec flákání dětí, to mé tady právě začíná. Jestli jsem za celé těhotenství měla někdy strach, bylo to právě v tomhle místě. Z ničeho nic se mi stáhlo břicho a začalo pravidelně tvrdnout. My v lese, celý výstup před námi a já si neuměla představit ani sedět, natož lézt do skal.

Vůbec prvně jsme se proto rozdělili a dál pokračoval s holkama jen Tom. Já se jak (podnapilý) dědeček hříbeček skácela na zem a rozhodla se raději počkat. Telefon u sebe (aplikace Záchranka v něm – třetí dítě rodit v lese nechceš, obzvlášť když tomu prvnímu to trvalo jen 4 hodiny 😀 ) a čekačka. Zbytek výletu pak byl i pro mě takovým „článkem na blogu“, který mi vyprávěly holky po sestupu.

Šaunštejnské prolézání jednoho vyčerpá

A zatímco já se válela, táta dokumentoval zbytek cesty. Povšimněte si Julinčiných vlasů na cestě tam, zpět měla takovou záclonu před očima, že nechápu, že se cestou nikde nepřerazila 😀 .

Šaunštejn není klasickým hradek. Je to jen hradní pozůstatek, takže to spíš vnímejte jako výstup na skalnatou vyhlídku. Žádné hradby, kiosky a nic podobného nečekejte :- ).  Cesta nahoru (i dolů) je pak ale super hřištěm. České Švýcarsko je vůbec dokonalá pískovcová oblast, kde jsou úzké chodbičky, žebříky a skulinky časté. Proto holky nesou v batůžcích čelovky, bez těch už na žádný výlet!

Už jen poslední a budeš tady, polez!

Neuběhlo ani dvacet minut a už mi přišla zpráva o dosažení vrcholu. Počasí nám přálo, takže se konal zasloužený výhled a odpočinek. Když byste se na Šaunštejn vypravili, čekejte nahoře vždy mnohem větrněji než po zbytku cesty. Je škoda se cestou opotit a nahoře profouknout. 🙂 .

Zasloužený výhled z vrcholku hradu Šaunštejn

Vítejte u nás na hradě. Krátký výlet, kdy za málo dřiny přijde hodně muziky 🙂 .

Pověst o Loupežáku, hradu zvaném Šaunštejn

V čase křížových výprav přišel do míst Vysoké Lípy cizí nemocný rytíř. Celé měsíce ležel v jednom statku. Když se zase uzdravil, zůstal v krajině, která se mu stále více líbila. Na skále si postavil hrad. Byl to temný, mlčenlivý muž, který si přinesl z východu velké bohatství, ale jehož svědomí nebylo ani čisté, ani klidné. Každou noc chodil dlouhými tmavými souvratěmi kolem hradu a neustále vzdychal a sténal, jakoby něco hledal. Když po několika letech zemřel, hrad upadal. Nebylo potomků a nikdo cizí se neodvažoval do hradu vstupovat, protože tam každou noc strašilo.

Jednou přijel na zámeček jakýsi tovaryš a poprosil o nocleh. Správce ho však odmítl, a tak si tovaryš nalezl úkryt ve stodole na slámě. V noci slyšel ze dvora šramot a hlasy. Zvědavě se podíval škvírou ve vratech stodoly a ve světle planoucí pochodně viděl, jak správce a jeho pacholek nesli jakousi ženskou postavu se zacpanými ústy, jak ji strčili do pytle a hodili na povoz, s kterým pacholek odjel.

Tovaryš se vyplížil ze stodoly a naskočil ze zadu na povoz. Byla temná noc, a tak k sobě pytel pomalu přitáhl a nechal sklouznout na zem. Seskočil k němu, rozvázal a ženu osvobodil. Byla to vlastní dcera správcova, který její duši upsal čertu, aby mohl provádět všelijaké čarodějnické kejkle. Dnes se ale chtěl vykoupit tím, že její duši slíbil jiným zloduchům. Jak tak povídala, uviděli velkou záři. Vyběhli na stráň a uviděli zámeček v plamenech. Utíkali k požáru a když už byli blízko, jakási síla je zastavila, že nemohli ani krok dále. Stejně jako na pomoc spěchající vesničané. Zámeček shořel do základů a když je neznámá síla konečně propustila, nalezli na místě jen hromadu popela, který vítr rozfoukával na všechny strany. Po správci a jeho pacholku nebylo ani vidu ani slechu. Tovaryš zůstal ve vsi a správcovu dceru si vzal za ženu.

A tak se mé dvě cestovatelky rozhlédly po kraji, snědly oříšky ze své mlsačky a prolezly každou možnou cestičku a jeskyňku, do které se vlézt dalo. Aspoň tak mi to vyprávěly 😀 .

Můžeme už za maminkou?

Cesta dolů holkám trvala skoro stejně dlouho jako ta nahoru a já se pomaličku vydala zpět směr začátek naší cesty, protože mi bylo jasné, že moje tempo rozhodně nebude vražedné 😀 .

Julinčina záclona před očima mě fascinovala tehdy stejně jako dnes 😀 . Já bych se přerazila. Jen táta se mě i při pohledu na fotku ptá, co jako je špatně 😀 😀 😀 .

A jsme zase na začátku. Nakrmíme?

Jakmile se dostanete pod hrad, je už cesta stejná. Opět se projdete krásnou cestou podél pastviny a když budete mít štěstí, narazíte na ovce nebo koníky. Tady už jsme šli zase všichni společně, holky na mě čekaly každých dvacet metrů a ač jsem se těšila do postele, bylo mi jasné, že o nějaký ten čas přijdeme ještě u koní a oslíků 🙂 .

Nelinku jsme nacpali kinedrylem, protože cesty delší jak 20 minut ještě stále dobře nedává, ale ani jsme nečekali celou hodinu a vyrazili dřív. Poňuchňali jsme místní zvířenu, Julinka si dávala pozor, by nikdo nebyl blízko elektrického ohradníku a když byl, slušně je požádala, ať se seberou a jdou se pást pryč 😀 .

Vzhůru do chaloupkových postýlek

A večer byl skutečně klidný. A to hlavně pro tátu, protože holky odpadly po sedmé večer a já si šla lehnout hned ve čtyři, když jsme se vrátili. Šaunštejn ale dobře znám, protože na chalupu jezdíme už hezkých 14 let a byl to jeden z prvních výletů, kam mě ten můj tehdá „kluk“ vzal 😀 .

Výletů v ČSŠ už je na blogu víc. Je to nádherná oblast s nespočtem možností na ubytování a určitě vám doporučuju se sem vypravit.

 

2.den: Toulky s dětmi z Báglu aneb výletuj s jistotou

I týden je málo a zaručuju tu krásnou přírodu, ticho a (nezaručím na 100%) unavené děti 😀 . My to tu sice známe dobře, ale kdo zamíří do našich končin na dovču a nechtěl by šlápnout vedle, tomu doporučuju dnešní adventní okýnko. Je tomuhle článku šité jako na míru.

Janča je máma se srdcem v báglu. Její blog se jmenuje S dětmi v báglu a právě pro děti žije 🙂 , protože je to cítit z toho co a jak dělá, a to se mi líbí. Umí si udělat legraci sama ze sebe, užívá si chvilek bezdětných a nejradši je v lese, mezi skálama a poslední dobou je tomu našemu Českému Švýcarsku nevěrná s Rakouskem. Joo, exotický vztahy lákaly asi každou z nás. Do dnešního okýnka pro vás Janča věnovala dvě své knihy, které jsou plné inspirace, fotek a ušetří neskutečného času a nervů při plánování výletů s dětmi.

A protože to nechci rozseknout za vás, můžete si dnes vybrat, jestli dárkově zůstanete věrné půdě domácí, nebo zdrhnete za exotikou do Rakouska 😀 . A pokud chcete knížku jako dárek a na soutěže moc nejste, můžete si je objednat na adrese: TOULKYSDETMIVBAGLU@SEZNAM.CZ

Výhra 1.: Toulky s dětmi v báglu – Českosaské Švýcarsko a okolí

Prvním knižním dítětem Janči z blogu S dětmi v báglu, byla tahle Českosaská kráska. Dnes už seženete vydání druhé, které je doplněné o další výlety. Knížka je mnohem tenčí než ta rakouská a má měkkou vazbu. Pro nás ale super, že se dá strčit do batůžku a vyrazit i s ní. Rakouskou krasavici raději nechat v knihovně, pač je to pořádná macatice (jako já teď 😀 ) .

Obrovským bonusem knihy je, že ji psala máma, která má okolí prochozené křížem krážem, a taky pochopila, že základem všeho jsou prostě fotky. Neumím si představit průvodce, kde by převažoval text či mapy nad obrázky. To se tady nestane.

Výhra 2.: Toulky s dětmi v báglu – Rakouské alpy a okolí

Druhou výherní možnstí je pak macatice (ne ne, nebojte, nezalehnu vám knihovnu já 😀 ), která vás provede Rakouskem, konkrétně vás vezme do hor. My na příští rok už projednáváme dovolenou a horkého počasí se chceme s miminkem pochopitelně vzdát. Dilema je tedy mezi Itálií a Rakouskem, v obojím chceme hory.

Díky tomuhle průvodci má ale zatím víc bodů Rakousko, protože by mi to ušetřilo spoustu času plánováním a ty hory a výhledy a hřiště?

Holky tu knihu mají moc rády a věřím, že dovolená v aplách v Rakousku by se jim líbila moc – já bych se zároveň díky mackovi poporodně odmackovala, takže win win 😀 .

PRAVIDLA SOUTĚŽE:

1. Pro účast v soutěžích je nutné odebírat novinky na blogu emailem. Odběr si snadno přihlásíte na blogu dole v zápatí, kde vyplníte email do políčka tabulky o zasílání novinek 🙂 Odběr zkontroluji dle vyplněného emailu.

2. Odpověz na otázku zde na blogu nebo na facebooku: Kterou knížku byste si z dnešního okýnka chtěli odnést vy?

3. Pokud sleduješ náš Facebook MK life / mom of 2 & our life a okomentuješ nám tam tento článek „soutěžím na blogu“, zařadíme tvé jméno do losování ještě jednou.

4. Pokud budeš soutěž sdílet na Facebooku, zařadíme Tě do slosování opět ještě jednou. Šance vyhrát je tak vyšší.

Soutěž končí na první adventní neděli 1.12.2019 v 20 hodin,  výherce vyhlásíme na blogu v tomto článku.

MUDr. Michala Knězková

All posts

202 Comments

 • Lenka Pěnkava Kotroušová 26.11.2019 at 17:50

  Rakousko už jsme si pořídili na letošní dovcu, takže bychom brali ještě českého průvodce 🙂 mimochodem rakouského určitě můžu vřele doporučit 🙂

  • Soňa R. 26.11.2019 at 21:14

   Libili by se mi Toulky Rakouskem. Je to pro nas zatim zeme neprobadana.

  • Jana 26.11.2019 at 21:22

   Jsem tu, sleduju, šmíruju, píšu si plusové body:-). Moc děkuji! Jana, S dětmi v báglu

  • Helena K. 29.11.2019 at 23:10

   Moc by se mi líbila kniha Toulky s dětmi v baglu – Rakouské Alpy a okolí, už dlouho přemýšlím, že bych tam holky vzala a inspirace by se mi určitě hodila.

 • Adéla Ž 26.11.2019 at 18:27

  Rakousko už doma mám a výlety zatím jen plánuji v hlavě.
  Takže pro nás variantu číslo jedna!

  • Katka 26.11.2019 at 21:30

   Tak za rodinu variantu číslo jedna, takže domácí půdu, mě by ale lákalo Rakousko 😀

 • Petra 26.11.2019 at 18:40

  máme to blíž do Rakouska, tak jsem pro Rakousko.

 • Daniela Mašková 26.11.2019 at 19:58

  Pro nás by byla praktičtější varianta 1 tedy český průvodce 🙂

 • Buroška 26.11.2019 at 20:04

  Ahojky Míšo, do Českého Švýcarska se chci zase moc vrátit, byla jsem dvakrát a učarovalo mi, chystám se i s dětmi, jen počkám až mladší povyroste. Moc by se mi tedy líbilo Českosaské Švýcarsko. Děkuji za nádherný tip na výlet.

 • Romana Popelková 26.11.2019 at 20:10

  Rakousko

 • Zuzana 26.11.2019 at 20:12

  Těžko vybrat, zalusk mame na obe👍

  • Míša Endresová 26.11.2019 at 23:31

   Krásný článek. Hned bych se tam vydala 😍. Brala bych Ceskosaske Svycarsko, Čechy jsou Čechy 🥰

  • Lucie 3.12.2019 at 15:30

   Českosaské Švýcarsko, abychom poznali naše místa, než se vydáme za hranice.

 • Katka K. 26.11.2019 at 20:13

  Brala bych Alpy 🙂 Uz jsme tam s detmi jednu dovolenou stravili a byla paradni! A dalsi tipy na fajn mista se vzdycky hodi 😉

 • Jana 26.11.2019 at 20:13

  Hodily by se nam oba pruvodci, vic mozna ten Cesky 🙂

 • Paja K. 26.11.2019 at 20:14

  My na tu cizinu zatim moc nejsme,doma je doma a inspirace na vylety neni nikdy dost:) takze bych brala variantu jedna;)

 • Markéta Němčanská 26.11.2019 at 20:17

  Nám by se hodil průvodce Rakousko 😊

 • Věra 26.11.2019 at 20:18

  Ceskosaske Švýcarsko

 • Soňa Zemanová 26.11.2019 at 20:18

  Ahoj, asi bych byla pro ty Alpy..Tam jsme ještě nebyli… I když u nás je také krásně.

  • Tereza Vykydalova 30.11.2019 at 8:22

   Vybrala bych si Rakousko 😉

 • Lenka 26.11.2019 at 20:19

  Dobrý večer, my bychom brali českého průvodce.

 • Paya 26.11.2019 at 20:20

  Pro nas radeji ceskeho pruvodce.

 • Lucie 26.11.2019 at 20:25

  Nám by se více šikla varianta 2 🙂

 • Lucie F. 26.11.2019 at 20:25

  My zůstaneme v našich vodách, takze radi si vybereme českou verzi

 • Jana L. 26.11.2019 at 20:26

  Moc se mně líbí český průvodce. Určitě bychom využili tuto výhru 🙂 J.

 • Michaela K. 26.11.2019 at 20:26

  Brala bych určitě knížku ceskosaske Švýcarsko, hodně cestujeme s dětmi po Čechách a tuhle oblast ještě projezdenou úplně nemáme :))

 • Veronika Mlejnková 26.11.2019 at 20:27

  Nám by se líbily Toulky s dětmi v báglu – Českosaské Švýcarsko a okolí 🙂 na výlety jezdíme moc rádi a taky by se mi hodilo abych nemusela před výletem strávit několik hodin podrobným plánováním 🙂

 • Zuzana Kudrnová 26.11.2019 at 20:29

  Brala bych ceskou variantu 🙂

 • Tereza Audy 26.11.2019 at 20:29

  Líbil by se mi průvodce Rakouskem.

 • Veronika Šulcová 26.11.2019 at 20:29

  Rakousko, ukázka z knížky zaujala moc 🙂

  • Zuzka 27.11.2019 at 18:24

   Brala bych Českosaské Švýcarsko, už dlouho se tam chceme vypravit 😉

 • Pet 26.11.2019 at 20:29

  Rozhodně Českosaské Švýcarsko, to máme za humny 😉

 • Markéta K. 26.11.2019 at 20:31

  já bych raději Rakousko 🙂

 • Marie Gregorová 26.11.2019 at 20:32

  Rakouské Alpy nás lákají už dlouho, jen čekáme až děti povyrostou. Takže mně by udělalo radost Rakousko 🙂

 • Tereza Krestova 26.11.2019 at 20:32

  Sukynky bych hned brala, ale mame doma same kluky 😃 diky clanku jsem poznala nekolik dobrych knih pro kluky a tady tato by byla skvela pro celou rodinu a vzali bychom si variantu 1 – nikdy jsem v Ceskosaskem Svycarsku nebyla a urcite bych jej chtela s detmi navstivit.

 • Martina Valentova 26.11.2019 at 20:33

  Pro nas urcite varianta c.1 🙂

 • Bára 26.11.2019 at 20:38

  Český průvodce by se hodil😇

 • Lucie Chmielová 26.11.2019 at 20:39

  Český průvodce

 • Eva 26.11.2019 at 20:39

  Pro nás určitě Rakousko, páč čekám, že tam bude víc bezbariérových cest než u nás (:

 • Markéta P. 26.11.2019 at 20:39

  Brala bych českou variantu, i když i ta rakouská mě láká. Ale nejprve bych s dětmi chtěla objevovat krásy naší země a pak se vydáme dál 🙂
  Soutěžím na blogu a sdílím na FB

  • Jana Seidlová 26.11.2019 at 21:30

   Nám by udělala radost druhá varianta Rakousko. Jana

 • Iveta 26.11.2019 at 20:40

  Líbila se mi první česká varianta

 • Ivona 26.11.2019 at 20:41

  Protože do Rakouska jezdíme rádi a často, měli bychom velkou radost z varianty č. 2 o Rakousku 😊

 • Pavla Tesařová 26.11.2019 at 20:43

  Chtěla bych průvodce Českým Švýcarském. Prožili jsme tam naši krásnou svatbu a i přesto, že to máme přes 400km daleko, rádi bychom tam vzali na dovolenou naše 3 děti. ♥️

  • Michaela 26.11.2019 at 21:06

   Radeji bych rakouskou verzi;)

 • Kateřina Kolářová 26.11.2019 at 20:44

  U nás by určitě mělo větší úspěch Českosaské Švýcarsko – v létě je plánovaná dovolená pravé tam.

 • Andrea S. 26.11.2019 at 20:45

  Určitě zůstaneme v ČR. Každý rok vyrážíme nejen na Silvestra na jiné místo, tak by se výlety hodily.

 • Helena 26.11.2019 at 20:46

  Bolo by mi to asi jedno,zatiaľ sme boli iba tak light v Alpách,takže nepoznáme ani jedno😁

 • Zuzana 26.11.2019 at 20:49

  Brala bych obojí, ale přednost dám Rakousku, kam se v létě chystáme 😉

 • Eva Mezerová 26.11.2019 at 20:50

  I kdyz se Rakousko zda dost lakave, radeji jeste chvilku zustaneme v Cechach 🙂 takze bych byla rada za knizku o Ceskosaskem Svycarsku.

 • Martina 26.11.2019 at 20:51

  Brala bych Rakousko… kdyz vidim ty fotky detskych hrist, chci tam hned! 🙂

 • Mária Kučerová 26.11.2019 at 20:52

  Prosím Česko

 • Martina 26.11.2019 at 20:55

  Byla bych pro toulky zatím v ČR,i když mám už zálusk na obě.

 • Viktorie 26.11.2019 at 20:57

  Ráda bych průvodce pro Rakousko. Chystáme se tam příští rok v létě.

 • Iveta Šafránková 26.11.2019 at 21:05

  Nám by se hodili obě. Nicméně Rakousko by se asi hodilo víc 🙂

 • Zuzana 26.11.2019 at 21:08

  My zatím určitě Čechy.

 • Petra w 26.11.2019 at 21:08

  Jeden výlet v českém Švýcarsku už jsme letos navštívili, díky článku v blogu jsem chtěla navštívit i mydlarnu Rubens, což se mi podařilo. Takže bych určitě ráda knihu u českého prostředí.

 • Misa 26.11.2019 at 21:09

  Nam by se hodil pruvodce do Rakouska. Snad se tam zas brzy dostaneme.

 • Michaela 26.11.2019 at 21:13

  Radeji bych rakouskou verzi;)

 • Barbora Vaňková 26.11.2019 at 21:14

  Libila by se nam vyhra c. 1.

 • Anets 26.11.2019 at 21:16

  Potěšil by mně průvodce Českosaským Švýcarskem😉

 • Katka Jachnová 26.11.2019 at 21:18

  Radeji bych Rakouskeho pruvodce..je to pro nas skoro bliz!😇

 • Lucie Buriánková 26.11.2019 at 21:20

  Ráda bych výhru č. 1 – Toulky s dětmi v báglu – Českosaské Švýcarsko a okolí. Bydlím v tomto regionu a stále je zde co objevovat.

 • Aneta Blazova 26.11.2019 at 21:20

  Libily by se nam oba pruvodci, ale radeji Rakousko 🙂

 • Míša 26.11.2019 at 21:20

  Vybrala bych Rakousko, přece jen mě láká víc a máme hotovo blíž. Je tam nádherně a tipy na výlet i s dětmi by byly super

 • Jindřiška 26.11.2019 at 21:22

  Průvodce Českosaským Švýcarskem 👍.

 • Martina 26.11.2019 at 21:22

  Rakousko <3

 • Verča S 26.11.2019 at 21:27

  Je to dilema ale asi Rakousko. Byli jsme tam letos o květnových svátcích. Starší tapal jak divy a mladší se tulila v nositku a moc jsme si to užili.

 • Lenka 26.11.2019 at 21:30

  Rakouske Alpy me lakaji uz hodne dlouho, takze bych radeji knizku rakouskou 🙂

 • Ivana 26.11.2019 at 21:32

  Já bych byla raději pro Ceskosaske Švýcarsko, mám to přeci jen blíž 😀

 • Kateřina Žídková 26.11.2019 at 21:32

  Ráda bych českého průvodce, aneb všude krásně, doma nejlíp 🙂

 • Hanka Houšková 26.11.2019 at 21:35

  Více by se mi líbil průvodce Českým Švýcarskem.

 • Jana Habaskova 26.11.2019 at 21:35

  My bychom se radi inspirovali k dalsim vyletum ve Svycarsku, ale v tom Ceskem.:)

 • Anna 26.11.2019 at 21:36

  Víc bychom využili průvodce Českým Švýcarském.🙂

 • Renata 26.11.2019 at 21:44

  Ráda bych variantu 1 české, i když jsme tam byli vloni na dovolené (mimochodem také jsem byla těhotná 😊) rádi bychom se tam vrátili znovu, je to tam prostě nádherné

 • Adéla B. 26.11.2019 at 21:52

  Výhru č. 1: Českosaské Švýcarsko – konečně bychom ho mohli pořádně prozkoumat 😉

 • Gabi 26.11.2019 at 21:52

  České Švýcarsko bylo tento podzim a všichni z něj byli nadšení (hlavně táta, který tam nikdy nebyl),byla to super dovolená, naštěstí mimo hlavní sezónu. Závidím, že máte chalupu u takové nádhery.
  Příští léto se ale chystáme do Rakouska do hor (my na moře moc nejsme,holky ano), takže Rakouské Alpy by pro nás byly super!

 • Marcela 26.11.2019 at 21:53

  Pro nás určitě Rakousko. Stavíme si obytné auto a moc rádi s holkama projedeme pravé Rakousko 🙂

 • Veronika Hamplová 26.11.2019 at 21:53

  To je teda oříšek, lákají mě obě. Švajc mám sice prošlapaný docela dost, ale, co kdyby se tam našel nějaký parádní výlet 😊a hlavně… Já to šlapala bez dětí a tak může být můj objektiv uuuuplne neobjektivní 😳😊takže České Švýcarsko joo!

 • Raduš Šmitalová 26.11.2019 at 22:00

  Rakouske Alpy a okoli. Letos nam to nevyslo, tak snad uz pristi leto se tam dostaneme a budeme mit alespon o par starosti s planovanim vyletu mene 🙂

 • Jiřina Bogdanová 26.11.2019 at 22:01

  Brala bych Rakousko, CS Svycarsko uz mame a ke super! 🙂

 • Lenka 26.11.2019 at 22:09

  VÝHRA c. 1.: TOULKY S DĚTMI V BÁGLU – ČESKOSASKÉ ŠVÝCARSKO A OKOLÍ

 • Kami 26.11.2019 at 22:13

  Líbila by se mi Rakouská varianta 🙂

 • Lucie Košťálková 26.11.2019 at 22:14

  Pro nás by byl lepší 1.průvodce, tedy Čechy 😉

 • Lucie 26.11.2019 at 22:17

  Přála bych si Českosaské Švýcarsko. Už dlouho si t chceme vyrazit a dcerka už je taky výletová 🙂

 • Jana 26.11.2019 at 22:17

  Rakousko!😊

 • PetraD 26.11.2019 at 22:18

  Vybrala bych pro nás Českosaské Švýcarsko.

 • Vendy 26.11.2019 at 22:19

  Teď by se nám více hodilo Českosaské Švýcarsko a okolí 🙂

 • Martina 26.11.2019 at 22:21

  Rada bych zkusila ceskou verzi😉

 • Dana 26.11.2019 at 22:34

  Volila bych průvodce Česko saským Švýcarskem. Byla jsem tam několikrát, ale stále je co objevovat.

 • Hana Procházková 26.11.2019 at 22:42

  Já bych volila Rakousko, jelikož ho máme “ za domem“ a ČSŠ daleko.

 • Pavla 26.11.2019 at 22:43

  Rakousko uz nas dele laka,takze by vyhralo.

 • Pavla 26.11.2019 at 22:44

  Rakousko by vyhralo,uz nas laka delsi dobu.

 • Míla S. 26.11.2019 at 22:47

  Uvažujeme o letní dovolené v Rakousku, takže tipy na výlety v této oblasti by se hodily.

 • Barbína 26.11.2019 at 22:58

  Česko 😉

 • El 26.11.2019 at 22:59

  Toulky s dětmi v báglu – Rakouské alpy a okolí… jednou se tam doufám podívám

 • Katerina 26.11.2019 at 23:01

  Varianta č.1 by byla super 👍

 • Martina H. 26.11.2019 at 23:03

  Já bych si vybrala průvodce „po Česku“, protože toho rakouského už v knihovně máme a letos jsme díky němu prožili nádhernou dovolenou v Alpách! Doporučuji ho, kudy chodím!

 • Lucie Johaníková 26.11.2019 at 23:10

  Rakousko už doma máme a je to úžasný průvodce. Teď bychom si přáli Českosaské Švýcarsko.

 • Helena Novotna 26.11.2019 at 23:49

  Rakousko prosim!

 • Alena H. 27.11.2019 at 0:06

  určitě by se hodila česká varianta

 • Irena Durdilová 27.11.2019 at 0:19

  Obě knihy jsou krásné, nicméně vybrala bych Rakousko.

 • Veronika Vilímová 27.11.2019 at 0:19

  Já bych brala toulání po domácí půdě, takže Českosaské Švýcarsko 🙂

 • Martina 27.11.2019 at 1:01

  Líbí se mi obě, zkusila bych Alpy😉

 • Monika Charvát 27.11.2019 at 1:05

  Nám by se líbilo Rakousko.Už ho máme v plánu delší dobu 🙂

 • Iveta 27.11.2019 at 4:57

  Ahoj, líbil by se mi Český.
  Hezký den,
  Iveta

 • Petra 27.11.2019 at 7:04

  Rakousko jsem nám nadělila k výročí svatby. Toulky po naší vlasti ve sbírce ještě nemáme a bylo super mít to kompletní. S dětmi vyrážíme na výlety často. Tak se neztratí.

 • Hana 27.11.2019 at 7:32

  Zdravím, my zatím zvládáme jen krátké výlety po Česku, takže bych ráda tu českou verzi

 • Hanka jonakova 27.11.2019 at 7:42

  Ceskosaske Švýcarsko, už delší dobu se tam plánujeme vydat, jen čekáme až holky trosku povyrostou, ale na jste už by to asi slo😉

 • Monika Plonková 27.11.2019 at 8:01

  Míšo, děkuji za další úžasný článek, už se vážně neskutečně těším na plánování naší příští dovolené. Knihy vypadají skvěle obě, ale jelikož máme pouze služební auto, kterým na dovolené do zahraničí jezdit nemůžeme, zvolila bych pro tuto chvíli Českosaske Švýcarsko a Rakousko dokoupila v dalších letech 🙂

 • Marcela Horakova 27.11.2019 at 8:20

  Kniha o Rakousku by byla fajn 🙂

 • Kateřina Bednářová 27.11.2019 at 8:22

  Já bych brala Českosaské Švýcarsko, je to mé dětství, už víc než 25 let tam jezdíme na tábory 🙂 Jen teda – odebírala jsem novinky emailem, ale už mi dlouho žádná novinka nepřišla – nejsem si teda jistá, jestli nemám odběr zrušený? Buď adresa kacii.karesova@gmail.com nebo kacii.bednarova@gmail.com.

 • Lenka 27.11.2019 at 8:37

  Rakousko. Dovolenou na horach bych s holkama a muzem rada absolvovala 😊

 • Marie Formánková 27.11.2019 at 9:12

  Já bych raději českou verzi. 🙂

 • Karolína 27.11.2019 at 9:20

  Obě varianty jsou stejně lákavé 🙂

 • Hana 27.11.2019 at 9:25

  Asi by se mi líbila Česká varianta. Ale těžko vybrat 🙂

 • Kristyna 27.11.2019 at 9:40

  Protože máme Rakousko v plánu už delší dobu, zvolila bych knihu o něm.

 • Lenka N. 27.11.2019 at 9:59

  Víc by se nám asi líbilo Rakousko 🙂

 • Katka 27.11.2019 at 10:07

  Nám by se asi víc hodila rakouská varianta, máme to blíž.

  A čtyřhodinový porod teda krutě závidím 😀

 • Denisa 27.11.2019 at 10:12

  Libi se nam moc obe, tezko vybirat. Zadnu z oblasti nezname vice, ale uz dlouho planujeme tury v alpach.

 • Karolína Dvořáčková 27.11.2019 at 10:20

  Českosaské Švýcarsko a okolí 🍀

 • Martina Boučková 27.11.2019 at 10:46

  Me se nejvic libi Toulky s dětmi v báglu – Českosaské Švýcarsko a okolí, Rmarci@seznam.cz

 • Tereza 27.11.2019 at 11:07

  Za nás rozhodně knížka “ ČESKOSASKÉ ŠVÝCARSKO A OKOLÍ “ 🙂 Tereza B.

 • Barbora 27.11.2019 at 11:21

  Brala bych Rakousko. Do Alp jezdíme každý rok i několikrát a zrovna letos, když jsme byli ve Schladmingu jsem se inspirovala na blogu „s dětmi v báglu“. To ještě nebyl průvodce dokončený. I blog je psaný suprově, vtipně a člověk zároveň najde spoustu užitečných informací, takže kniha by urcitě potěšila.

 • Kateřina 27.11.2019 at 11:31

  já bych si moc přála rakouského pruvodce 🙂 a jen tak mimo soutez… co maji na sobe holky za mikinu, suken a puncocháčky? moc jim to slusi! děkuji

 • Martina Nováčková 27.11.2019 at 12:22

  Průvodce jsou super, uz po nich dlouho pokukuju. Rakousko by se hodilo 🍀😉

 • Martina K. 27.11.2019 at 12:23

  Mě by se moc líbilo Rakousko 🙂

 • Hanka 27.11.2019 at 12:37

  Vybrala bych Českosaské Švýcarsko

  • Jana 28.11.2019 at 9:27

   Vybrala bych pro nás Českosaské Švýcarsko, kam se chceme v brzké dobe vydat.

 • Paperilla 27.11.2019 at 13:29

  Určitě by byla super to cestování po Rakousku, protože v příštím roce nás čeká „horská dovolená“ (jeden rok moře a druhý rok hory….prostě tak, aby si užila jak maminka, tak tatínek 😀 ) a za dobré tipy s dětmi bychom byli moc rádi.

 • Jana 27.11.2019 at 13:40

  Nám by se hodil průvodce po česku, nejmladší má 4 měsíce, tak si Rakousko nechám až děti povyrostou a užijeme si to i s výšlapy.

 • Lucie 27.11.2019 at 14:22

  Raději bych chtěla Rakousko, je to oblíbené na hory:-)

 • diona.ea 27.11.2019 at 14:51

  Líbily by se mi Rakouské Alpy

 • Andrea 27.11.2019 at 14:56

  Brala bych Rakousko 😀.

 • Květa Sedláčková 27.11.2019 at 15:35

  Vybrala bych Rakouské Alpy. Byli jsme tam už letos a využili jsme pár tipů od autorky, které jsme našli na netu.

 • Květa 27.11.2019 at 16:22

  Líbily by se mi obě knihy, o prázdninách plánujem výlet do Českého Švýcarska a už dlouho bych chtěla do Alp.

 • Jana S. 27.11.2019 at 17:15

  Vybrala bych si Alpy, protože to tam vůbec neznám. Inspirace by mi tedy přišla vhod.

 • Kamila Malá 27.11.2019 at 18:07

  Měli bychom radost z průvodce po českosaském švýcarsku, máme to tam moc rádi 🙂

 • Lenka 27.11.2019 at 18:36

  TOULKY S DĚTMI Z BÁGLU ANEB VÝLETUJ S JISTOTOU

 • Andrea Daňková 27.11.2019 at 19:45

  Průvodce po Česku 😊

 • Terez 27.11.2019 at 20:00

  Vybrala bych Rakousko. Letos jsme tam na dovolené byli a rádi bychom tam vyrazili i na příští dovolenou. Takže tipy a inspirace by se hodila 😉

 • Radka 27.11.2019 at 20:22

  Velké dilema 🙂 Vybrala bych si Českosaské Švýcarsko a okolí

 • Eva 27.11.2019 at 20:24

  Já bych si přála českou variantu. Průvodce vypadá krásně! 🙂

 • Marie Zikmundová 27.11.2019 at 20:29

  Určitě bych ocenila oba průvodce, uz po nich pokukuju delší dobu 😉 Jany blog sleduju a obě knihy mám ve wishlistu. Na začátek určitě zvolím průvodce Českosaským Švýcarskem🙂

 • Helena 27.11.2019 at 20:37

  Českosaské Švýcarsko

 • Marcela Jonáková 27.11.2019 at 20:37

  Určitě průvodce po českosaském švýcarsku.

 • Jitka 27.11.2019 at 20:42

  Dekuji moc za tip. Určitě bych brala Rakousko. Tam moc radi jezdime.

 • Katka 27.11.2019 at 20:48

  Rakousko máme moc rádi a nové tipy a inspirace bychom ocenili.

 • Hanka 27.11.2019 at 20:54

  Urcite prvni variantu, az prozkoumame Cesko, vydame se dal.

 • Soňa 27.11.2019 at 20:56

  Českosaské Švýcarsko a okolí

 • Aneta Vejvodová 27.11.2019 at 20:57

  Líbilo by se i Česko saské Švýcarsko 🙂

 • Zuzana 27.11.2019 at 21:05

  Brala bych Českosaské Švýcarsko…už jsme odbourali kočárek i u mladšího kousku, tak bychom se tam rádi vydali.

 • Pavlína 27.11.2019 at 21:11

  Potěšila by nás varianta 1, tj. český průvodce.

 • Eva S. 27.11.2019 at 21:12

  Jsme z jihu, takze jsme urcite pro Toulky Rakouskem.

 • Jana Provazníková 27.11.2019 at 21:14

  Rakousko by se nám hodilo 😊

 • Anna H. 27.11.2019 at 21:32

  Pro nás jsou příhodnější Alpy, Českosaské Švýcarsko máme daleko.

 • Jana Csandalová 27.11.2019 at 21:32

  Druhou variantu, Rakousko je blíž jak Švýcarsko:-) skoro

 • Iva 27.11.2019 at 21:36

  Planujeme vylet do rakouských Alp, tak by se tipy na vylety urcite hodily..

 • Eliška Gřešková 27.11.2019 at 21:42

  Ju, super tip na výlet, děkuji 😉 Za nás 100% Českosaske Švýcarsko 😍😍

 • Martina K. 27.11.2019 at 21:56

  Dobrý den,
  ráda bych soutěžila o první knížku Českosaské Švýcarsko a okolí.

 • Martina 27.11.2019 at 22:11

  Potešilo by nás Rakúsko.

 • Jitka J.Š. 27.11.2019 at 22:31

  Já bych vybrala Českosaské Švýcarsko 😍
  Máme zatím projetou Moravu a tak se začneme rozhlížet dál 😉

 • Michala 27.11.2019 at 22:32

  Líbili by se mi oba průvodci, rodinná rada vybrala Alpy 🙂 tam jsme ještě nebyli

 • Zdenka P 27.11.2019 at 22:37

  Nám by se hodilo Rakousko! Hory k dovolené prostě potřebujeme!

 • Libka 27.11.2019 at 22:40

  Uz nejaky cas planuju vylet do Ceskosaskeho Svycarska, takze urcite preferuji tuto variantu.

 • Bohdana Pejchalová 27.11.2019 at 22:50

  ja určitě ceskou variantu, rakouskou uz mam doma;)

 • hanka macháčková 27.11.2019 at 23:01

  zůstala bych v Čechách.

 • Michaela Hofericová 27.11.2019 at 23:20

  Brala bych českosaské švýcarsko. Janči blog sleduju moc ráda .

 • Pavlína 27.11.2019 at 23:41

  Vybrala bych si Rakousko, bylo by prima se podívat s dětmi do Alp. 🙂

 • Pavla FJ 27.11.2019 at 23:59

  Rakouské alpy a okolí. Máme rádi cestování po CR, ale tohle by nám bodlo víc 🙂

 • Jana 28.11.2019 at 3:36

  Rakousko🙂

 • Daniela Raiskubova 28.11.2019 at 7:54

  Českosasské Švýcarsko

 • Martina Kubice 28.11.2019 at 8:44

  radost bychom doma meli z obou knizek, ale prednost bych dala prvni variante s vylety po CR.

 • Jana Rambousková 28.11.2019 at 9:15

  Nám by se líbili Toulky Rakouskem. Děkujeme za soutěž!

 • Jana Budková 28.11.2019 at 12:27

  Krásný článek, děkuji. My to máme kousek do Českosaskeho Švýcarska, takže bych brala tu. Ale pokud se mi ji podaří vyhrát, druhou určitě dokoupím.

 • Milada 28.11.2019 at 14:30

  Ráda bych Toulky Rakouskem 🙂

 • Pavla 28.11.2019 at 14:41

  já bych raději TOULKY S DĚTMI V BÁGLU – ČESKOSASKÉ ŠVÝCARSKO A Okolí 🙂

 • Andrea Šustrová 28.11.2019 at 17:03

  Českosaské Švýcarsko je nádherné, ráda bych se tam v budoucnu znovu podívala i s našima holkama. A proto bych brala knihu Českosaské Švýcarsko.

 • Katka 28.11.2019 at 17:20

  A nás by potěšilo Rakousko! 🙂

 • Alena 28.11.2019 at 17:54

  České Švýcarsko, máme to tam moc rádi!

 • Nikola Šimková 28.11.2019 at 21:15

  Za nás Rakousko, děti se tam v létě chystají s babičkou a dědou.

 • Petra 28.11.2019 at 21:24

  Vybrali bychom si Česko

 • Jana D. 28.11.2019 at 23:25

  Uvažujeme o letní dovolené mimo ČR, takže by se spíše šiklo Rakousko:-)

 • Ivča 29.11.2019 at 10:48

  Mě by se líbilo Rakousko, vždy jsme tam byli jen na pár dní, tak bych tam ráda konečně strávila delší a dobře naplánovanou dovolenou 🙂

 • Katka Röslerová 29.11.2019 at 21:32

  Díky za tipy na zajímavé knížky! Pokud bych vyhrála, vzala bych si českou 🙂

 • Lenka 29.11.2019 at 22:02

  Líbilo by se mi Českosaské Švycarsko 🙂

 • Simona 29.11.2019 at 22:24

  Již delší dobu mám vyhlídnutou tu v Rakouských Alpách. Moc mě tam láká dovolená s holkama. Jen mám strach z počasí, protože jsme ještě jako bezdětní měli v Rakousku často smůlu na špatné počasí.

 • Petra Vychodilova 30.11.2019 at 8:32

  I když mě Rakousko hodně láká, tak bych vybrala toulky Českosaske Švýcarsko. Je to pro nás dostupnější a reálnější varianta 😀

 • Kristýna 1.12.2019 at 0:19

  Bydlíme na jižní Moravě, takže rakouské Alpy 🙂

 • Kateřina Klimentová 1.12.2019 at 8:32

  Určitě Českosaské Švýcarsko a okolí 🙂

 • Verča R 1.12.2019 at 9:04

  Obe vypadaji skvěle. Pokud musim volit jen jednu, tak asi tu ceskou. Prece jen ted musime trochu setrit :).

 • Hanka 1.12.2019 at 10:27

  Moc by se nám líbila kniha Toulky s dětmi v báglu – Českosaské Švýcarsko a okolí.

 • Lucie 1.12.2019 at 11:24

  Rakousko milujeme v zimě i v létě a průvodce by se nám moc hodil🙂

 • Michaela Hanáková 1.12.2019 at 12:13

  Rakousko je nádherném ale že jsme nevyzkoumali všechny možnosti u nás, tak bych si vybrala č. 1 Českosaské Švýcarsko a okolí 🙂

 • Irena 1.12.2019 at 13:15

  Moc se mi líbí obě dvě knížky, ráda bych s dětmi vyrazila do Rakouska, a nebo si znovu prošlápla cestička Českosaského švýcarska, kde jsem trávila značnou část dětství a dospívání připomněla si jej tak 🙂

 • Pavlína 1.12.2019 at 13:38

  Českosaské Švýcarsko

 • Erika 1.12.2019 at 15:51

  Za nás určitě Česko. Pocházím z Maďarska a krásy Čech teprve objevují, moc se mi tu ale líbí :).

 • Lenka Scholleová 3.12.2019 at 13:47

  Koukám, že jsem ty první soutěže prošvihla, ale to nevadí. Knížku o Českém Švýcarsku máme už dlouho doma, protože my tam máme taky chatu a ačkoli to tam máme prochozené, chtěla jsem projekt podpořit. Na Rakousko si brousím zuby, až holky povyrostou a já se odvážím za hranice 🙂
  Hahaha, s tou záclonou jste mě, Míšo, pobavila, jak je to úplně typické. Já se před pár měsíci rozhodla, že holkám nechám dorůst ofiny, a manžel mi narovinu řekl, ať nepočítám s tím, že vezme do ruky sponku nebo nedejbože gumičku 😀 vůbec neví, co s tím. Teď byl sám se starší dcerou na víkend v Opavě a když posílal fotky, obracela jsem oči vsloup, dcera byla všude jak pes komondor, nechápu, že to nevidí 😀
  Těmahle fotkama jste mě totálně nalákala na jaro a léto a výletní sezónu a napadlo mě, že se příští rok někdy zkusím ozvat, až budeme na chatě, jestli náhodou nejste taky, že bychom mohli na nějaký výlet spolu…

 • Michaela G. 3.12.2019 at 16:58

  Rakousko by bylo top, konečně by nás to dokopalo si vybrat kam jet

 • Lenka Bůžková 3.12.2019 at 23:25

  Rakousko

 • Barbora Liskayová 4.12.2019 at 18:14

  Osobne ma lákajú Rakúske Alpy 🙂

 • Barbora H. 6.12.2019 at 13:43

  Radi cestujeme po CR, takze by se nam libilo Ceskosaske Svycarsko.

 • Leave a Reply

  Vítejte u nás na blogu!

  Mé jméno je Míša a jsem dětská lékařka. Především jsem ale mámou 4 dětí. Blog je o všem co mě naplňuje, co máme rádi, co nám dává smysl. Tedy o prevenci, zdraví, cestování a o našem životě. Doufám, že se Vám tu s námi bude líbit.

  Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

  Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

  Internet je plný informací, které ale mají skutečnou váhu? Co mám dělat? Povíme si vše od porodnice, prvních horeček a průjmů, přes otázky o očkování až po syndrom náhlého úmrtí a nácvik resuscitace kojence. Doma už vás nic nezaskočí! Nově i ON-LINE!

  Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

  Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

  Úspěšný projekt První pomoc dítěti už běží třetím rokem! Často si říkáte Co mám dělat? Přijďte a tenhle myšlenkový kolotoč dostane řád a vy pocit jistoty, že v případě nutnosti skutečně pomůžete! Nově i ON-LINE!

  Už potřetí MAMAblogem roku! Děkujeme!

  Kam za námi

  Nejnovější příspěvky

  MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

  MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

  Děkujeme, že jste se zatoulali až k nám. Narazili jste na blog mladé lékařky a především mámy, který je o lásce k dětem, zdraví, hraní, cestování, Project Life, vzpomínkách a všem smysluplném co nás baví a naplňuje. Doufáme, že se vám bude líbit.

  ×