První podzimní toulky

Tím, že pro nás léto ještě úplně neskončilo, nějak jsem nepočítala s tím, že ještě před dovolenou „zažijeme podzim“. První zářijové týdny nás namlsaly na tropické teploty a kraťásek a sukýnek se špatně vzdávalo. Dnes mám pro vás nejeden tip. Krásná procházka přírodou v Praze, skvělá možnost využití sportovišť, hezký sklípek cestou a tip na to, co na sebe dětem, když jste aktivní rodina jako my. Nečekejte tedy outfity do šopingcentra :-).
O víkendu vážně přišel. Déšť, šero, mlha a následně i holek oblíbené kaluže. Na jaře jsem z nich nebyla zrovna odvařená, protože Julinka teprve začínala chodit a vlastní boty neměla. Jenže, když ona chce a vážně musí mít vše, co vidí u Nely. Takže představa Nely v kalužích a Juli zabedněná ve fusaku …žádný šlágr. Podzim už je ale jinde. Z Julinky se stal rovnou běžec, boty má velké skoro jak Nela 😀 a už brázdí se ségrou každou louži. Ohákli jsme se tedy na bahno a les a vyrazili směr příroda v Praze.

Hamr na Jezeře zná asi každý, co ale ten v Praze. Znáte? Pokud to nemáte do hlavního města zrovna daleko, moc doporučujeme procházku okolo rybníka. Zabere s dětma bez kočáru hezké odpoledne, děti si pohrají, prošlapou louže, nahází šutry do vody, zastavíte se ve sklípku, můžete využít sportovišť a třeba se zastavit na beach. Hřiště mého volejbalového mládí, kam jsme zašli v rámci tréningů.
Celá procházka bude u vody. Pokud se tedy vydáte teď na podzimní Babí léto, bude tam krásně, ale trochu chládek. Nezapomeňte přibalit něco na zub nejen sobě, ale i všemožné zvířeně, která za dětmi připlave okamžitě, jakmile uvidí kus rohlíku nebo jiných dobrot.

Tady jsem prvně trochu trnula, když sebou holky kecly do toho mokra. Abyste dobře rozuměli. Loňský rok jsme Nele pořídili jedny nepromokavé gatě, ale protože byla Juli malá, nemělo smysl investovat do kdejaké kvality. Teď už je i ségra velká holka a máme v plánu být i na podzim na výletech, takže s investicí do kvalitního nepromokavého oblečení jsem počítala. Původně jsem plánovala počkat na softshellovou kolekci Tchiba, které ji má každý rok, ale bundy a kalhoty pro obě holky by nás prostě vyšly draho. Ono se to řekne – to jim vydrží do jara, jenže v září nás čekají ještě dvoje podzimní boty a na zimu zase dvoje zimní. Už ani nevím, kdy jsem sobě pořídila něco tak drahého jako jsou dětské boty :-D.
Takže kdo plánujete s dětmi výletit, mám pro vás super tip. Koupili jsme holkám tyhle bundy a kalhoty (barevně jsem si to namíchala sama) a pro jednu jsem se vešla za komplet do 800Kč. Od tohoto víkendu můžu prohlásit, že jsou bundy i gatě vážně vodyvzdorné a teplé. Mají pod bundou jen trika a je jim parádně.

Bundy i gatě jsou podšité fleasem a okolo rukou i dole na nohavicích jsou gumičky, takže i když jsem vzala Julince záměrně větší velikost, vůbec ničemu to nevadí a troufám si říct, že v téhle bundě zvládne nejen tento podzim a jaro, ale nejspíš i podzim příští.

Objednala jsem vše u české firmy, takže zase větší radost, že podpoříme i lokálního prodejce. UNUO je firma, která šije nejen pro malé, ale i pro větší děti, modelů mají více a najdete v nabídce moc hezké věci., Jejich softshell nyní ověřen.

Softshellové komplety zakoupeny ZDE

Hodně dlouho jsem si pohrávala s myšlenkou, že si je obléknu do tyrkysové nebo hráškové, protože ty barvy miluju, ale nakonec rozhodly boty. Julinky první holinky, se kterými si v chůzi poradila líp než bych čekala.
Cestou okolo rybníka se můžete doslova kochat. Ano, občas na vás nějaký ten panelák vykoukne, protože je to prostě ve městě, ale děti ani psi nemusí být „na vodítku“. Žádný kočár, žádné oči na zádech a napružení zda nás něco nezajede.
Holkám se samozřejmě nejvíc líbily mostíky. Mají to vaše děti také tak? Už jsem si toho všimla v Průhonickém parku. Vždy jsme nejvíc času trávili na mostě. Jasně, lepší než pod ním :-D. A to tam ani nemusela být voda. Tady teda byla. Holky sbíraly vše co jim pod ruku přišlo a já byla hodně vděčná, že se tam neválely žádné odpadky. Šutry, klacky, listí …no vypadaly jak dvě maliny ze směťáku.
Stejně je to hrůza. Definitivně je ze mě mamina bez kočáru. To, že nemám miminko už vím dlouho, ale teď už to vypadá, že Juli se ve svých 17 měsících rozhodla, že naplno opustí kočár a půjde světem po svých. Na jednu stranu jsem ráda, protože jsem je nikdy nechtěla vozit dlouho v kočáru natož na mezi fázi třeba pořizovat dvojkočár, ale najednou zjišťuju, že jsem se tři roky opírala o kočár, ruce se držely a já teď nevím co při chůzi s nima. Taky si připadáte bez kočáru zvláštně? No, možná je to jen můj pocit, ale budu se teď učit chodit :-D.
Na druhém břehu Hamerského rybníka, naproti tomu krásnému kostelíku je tenhle pěkný Lechovický sklípek. Ne, že bych někoho nabádala, aby nasával v době věnčení dětí, to vůbec. Ale vzít si domů na večer nějaký ten ochutnávkový vzorek…co? Až děti usnou :-D. To víte, já už pět let buď kojím nebo těhotním, takže já už se na svou decku tuze těším :-).
A že nejsou holky z cukru? Nejsou! Juli bere svět nejen s otevřenou náručí, ale i pusou. Zase se kochala, smála se na celé kolo a ani si nevšimla šutrů na cestě. Zakopla a jak největší pytel šlupek se skácela do rygolu u cesty. Nejen náruč byla dokořán :-D. Hlínu a kameny jsme jí z pusinky dolovaly zbytek cesty domů. A Julča? Vysmátá na nás volala „mňňňňam“. 😀 Fajnšmekr. Jak říkám, ony jedí vše.
Tady jsou, Nafotila jsem vám i první Julinky holinky. Mají je tedy obě holky, ale pro Julu jsou to vlastně první boty vůbec. Doteď (téměř 18m) chodila jen v kožených capáčkách nebo bosa. Mám pro ní nachystané botičky na podzim, ale dřív přišly na řadu holiny. Nejsou barefoot, kterým se alespoň trochu snažím jít, nicméně jsou to holiny. Nebudou v nich běhat celý den, nebudou v nich ani déle než to jedno odpoledne.

Vybírala jsem je tedy s Nelinkou a dávala jsem pozor převážně na tvar boty. Obě holky mají nohy velké na svůj věk a hlavně je mají hodně široké. Potřebuji pro ně tedy holinky, které nebudou mít špičku boty úzkou, ale bude tu dost prostoru pro všechny prsty i vysoký nárt. To tyhle botičky splňují a víc od nich nechci.

Dětské holinky Crocs jsem pořídila ZDE

Designové jsou krásné, Crocsy už máme na plavání a tak vím, že ve vodě jsou super, nekloužou a podzim a jaro nám výborně poslouží. Pro obě holky se mi podařilo najít velikost i barvu v internetovém obchodě Urbanlux, kde mají mimo jiné i mé milované botky TOMS. Dost z vás se na ně ptalo, takže i Urbalnux ano :-).
Finále výletu, tedy okruh okolo rybníka jsme zakončili na malém hřišti vedle sportovišť. Je tu příjemná restaurace, dá se sedět venku a holkám malé hřiště vystačilo téměř na hodinu. Stačil jim domeček s klouzačkou a písek.
Na hřištích má Juli ještě dost handicap, protože čím dál častěji se do těchhle domečků nedá dostat po schodech, ale musíte využít žebřík nebo tu mini-horolezeckou stěnu. Pro tříleťáka bomba, ale prcek si pro sklouznutí nevyleze. Já vím, ani se nenaděju a bude horolezit jako ďas.
Jéé tady ji máme :-D. Ono to možná tak nevypadá, ale takhle to vypadá, když se Juli mračí :-D. To zrovna stojí u jedné z horo-stěn a kňourá, že ono to nejde. Štěstí, že s sebou vozíme tatínka :-D.
Když se na tyhle hřišťovky koukám, je ten podzim definitivně tady. Jako včera si pamatuju, že jsem říkala „miluju červen, protože je celé léto teprve před námi“. A ano, miluju i babí léto, protože ty barvy a krása všude kolem je prostě božská. Ale tak ten rok zase utekl.
Hřištěm okruh končí a zase se dostanete na břeh ke kostelu, kde vás přivítá zvířena, takže doufám, že jste neudělali tu začátečnickou chybu a nerozdali všechno jídlo v prvním kole :-D. My zamávali labuťkám i kačenkám a pomalu se vydali směr auto a domů, kde jsme odbahnili vše co šlo, vysvlékli maliny z jejich nových nepromokavých hábitků, okoukli nožky, že nové botky nenapáchaly škody a spokojeně si zalezli do vany, aby už mohla přijít ta ochutnávka slíbené decky :-D.
Všem vám přejeme s holkama krásné babí léto. Nepodlehněte pošmournému počasí a vyrážejte ven dokud se dá. Nás většinou zastaví nemoc, případně cokoli hojně padajícího z nebe. To si pak raději i my zalezeme a hrajeme si doma. A to je další věc, co jsem někam chtěla připsat. Inspirace na hraní a tvoření s dětma nekončí, blíží se i dny, kdy budeme sedět doma, takže zase něco přijde. Jen se nám léto chce spíš výletit a dovádět venku než vymýšlet kreativnosti. Na to máme do jara zase moře času.
Krásný zbytek dne a těším se i na vaše výletnické tipy, případně nahoďte i vy funkční oblečení, které je pro vás pohodlně, užitečně a nesežere celý rodičák.
Zase brzy „na přečtenou“.

 

MUDr. Michala Knězková

All posts

5 Comments

 • Anonymní 21.9.2016 at 7:48

  Snažím se už týden rozlousknout, jakou velikost a barvu těchto kalhot. Barvu jsem mimochodem vybrala stejnou a teď se mi potvrdilo, že v reálu je to krása. 🙂 A jestli se můžu zeptat… Julinka má ty kalhoty pro nejmenší dole s nápletem? Překvapuje mě, že není vidět… A o kolik jste vybírala větší?
  Díky
  Jana

  • Míša 21.9.2016 at 8:00

   Dobrý den Jani, ano komplet je naprosto uzasny, hlavne teply a vazne funkcni. Holky v nem doslova prosedely i louzi a domu dosly suche. Julinka ma kalhoty pro nejmensi, jsou ji hodne velike a ajk vidite, ani to neni videt. Jsou to tya s upletem :-). Maji vysoky pas – ten ma skoro u prsou, ale krasne to zahreje, takze pro nas jedine dobre.

   Velikostne jsem volila vzdy vetsi nez nosi pro obe holky. Nele jsou temer 3,5 roku a nosi klasika veůlikost 110. Setik jsem ji vzala 110/116. Julinka je temer 18m a vzala jsem ji velikost 98/104 uz, i kdyz ji jeste nezacala nosit (nosi 92) a je ji treba bunda hodne dlouha. Cely vylet a zustala takto zahrnuta a drzela, i kdyz dole na bunde guma neni. Prosti podzim uz bunda nebude ohrnuta a stejne bude hezky kryt zada i s presahem na zadecek.

   Snad jsem Vam trochu pomohla 🙂
   Hezky den
   Míša

  • Anonymní 21.9.2016 at 11:25

   Pomohla jste mi opravdu moc, jelikož dcera nosí zrovna velikost 92. 🙂 Vysoký pas se mi právě taky líbí, aspoň nikudy neprojde zima.
   Ještě jednou děkuji…
   Jana

 • Anonymní 21.9.2016 at 10:42

  Pokud se ji libi úchytky na holinkách Crocs, zkuste mrknout na zimu na neoprenove Bogs, taky nad nima spekuluju pro prcka ;-). Jinak holínky me ted zaujala značka Move by Melton a cenove se také dá, kolem 500 a je to relativne BF 😉

 • Blog Zrzky 25.9.2016 at 9:04

  Ahoj Míšo, funkční a softshelové oblečení je i u nás nutností a obě děti mají své oblečky tak od půl roku. Já nechávám šít na Fleru, softshellové kalhoty u prodejkyně Emma09, bundy kupuju na Pidilidi.cz. A taky nedám dopustit na merino oblečení od Crawler. Díky za tip na gumáky crocs, klára má taky širokou nohu a vyšší nárt. Unuo taky znám a je moc fajn. Mějte se hezky, Jana

 • Leave a Reply

  Vítejte u nás na blogu!

  Mé jméno je Míša a jsem dětská lékařka. Především jsem ale mámou 4 dětí. Blog je o všem co mě naplňuje, co máme rádi, co nám dává smysl. Tedy o prevenci, zdraví, cestování a o našem životě. Doufám, že se Vám tu s námi bude líbit.

  Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

  Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

  Internet je plný informací, které ale mají skutečnou váhu? Co mám dělat? Povíme si vše od porodnice, prvních horeček a průjmů, přes otázky o očkování až po syndrom náhlého úmrtí a nácvik resuscitace kojence. Doma už vás nic nezaskočí! Nově i ON-LINE!

  Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

  Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

  Úspěšný projekt První pomoc dítěti už běží třetím rokem! Často si říkáte Co mám dělat? Přijďte a tenhle myšlenkový kolotoč dostane řád a vy pocit jistoty, že v případě nutnosti skutečně pomůžete! Nově i ON-LINE!

  Už potřetí MAMAblogem roku! Děkujeme!

  Kam za námi

  Nejnovější příspěvky

  MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

  MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

  Děkujeme, že jste se zatoulali až k nám. Narazili jste na blog mladé lékařky a především mámy, který je o lásce k dětem, zdraví, hraní, cestování, Project Life, vzpomínkách a všem smysluplném co nás baví a naplňuje. Doufáme, že se vám bude líbit.

  ×