s dětmi do Rakouska #6 | Hopsiland na Planai

17.8.2020 in Výlety - 5 Comments

První noc ve Schladmingu je za námi a asi nejjednodušší výlet, na který koukáme z balkónu apartmánu, je Planai a zcela nečekaně další dětský okruh. Využít hory po celý rok, to tu opravdu umí. Na Planai je dětem věnovaný Hopsiland. Zní to jak šílený lunapark plný trampolín, ale nebojte se.

Je to fajn procházka s božím výhledem, kde zase zatáčka co zatáčka je nějaká ta prolézačka pro děti. Vkusná, čistá a snažící se vaši ratolest utahat 😀 .

Tuhle mapu si vyzvednete u lanovky a máte na ní zase úplně vše, co na vás daný den čeká 🙂 .

Lanovkou za hopsáriem

Ráno kolem půl desáté už míříme směr lanovka, kterou máme přímo ve Schladmingu. V Intersparu u lanovky ještě nakoupíme ovoce a něco k snědku na cestu, a pak už hurá směr vrchol Planai.

Lanovku máme zdarma, protože jsme si vybrali ve Schladmingu takové ubytování, na které je vázaná slevová karta Schladming-Dachstein Sommercard. Pokud chcete jet do Rakouska jen na pár dní, doporučuji okolí Schladmingu (Štýrsko) s ubytováním, kde kartu dostanete. Neplatíte za ní nic a šetříte.

U Wagrainu (Salzbursko) jsme první 4 dny museli koupit SLC kartu a už tedy měli na slevy počáteční náklady.

Cestou na Planai pozor, byla to jedená cesta lanovkou, která měla prostřední stanici Seilbahn Mittelstationna té nevystupujete 🙂 . Jedem hezky nahoru.

Začínáme z tuha – výšlapem

A ja už bylo řečeno, večer chceme klidný, takže začínáme výšlapem 😀 .

Tip: Na výlety doporučuju co nejstrakatější trika – zjistila jsem, že ať jsou v nich holky jakkoli upatlané, furt to vypadá reprezentativně 😀 . Takže tyhle volné Didriksons strakáčky (Juli má takovou i super mikinu) jsou prostě TOP.

Cesta na vrchol Planai není dlouhá. Čekají pak na vás výhledy, kdy za hezkého počasí je vskutku co obdivovat 🙂 .

Víc než výhledy jsou ale dětmi oblíbené kouzelné (ne kadi)budky 😀 . Lehneš, natáhneš, zatáhneš a nějaká Hopsiweg ti může být ukradená 😀 . No tak krátké poležení a už jen…

společnou fotku na památku do deníčku a pak teda hurá na Hopsiweg – cestu s králíkem 🙂 .

Zpátky na okruh – startuje Hopsiland

Pro mě nejpříjemnější a nejhezčí byla hned část Schaf-Alm u lanovky. Lanové prolézání hezky ve stínu. A protože jsou od lanovky všichni natěšení na Hopsiweg,…

Vkusný chládek se zkouškou balancu

…utečou na okruh dřív, než si tenhle kousek chládku najdou a my tu byli vždy téměř sami 🙂 . Kočárkem se sem dalo sice zajet jen zespoda (kolem restaurace na konci kuličkové dráhy), ale za hodinu Violčina spánku to stálo 🙂 . Nás tu totiž zastihlo téměř 30 stupňů Celsia.

Železka vždy po ruce

Letos už jsme přehodili na holky víc zodpovědnosti a chceme, aby si samy balily věci a batoh měly každé ráno nachystaný 🙂 .

Krom vody, kterou vždy hlídáme, že mají, už necháváme batoh na nich, takže tady třeba Julinka zjistila, že si nedoplnila mlsačku (krabička na dobroty – oříšky, sušené ovoce apod.) a jde s prázdnou krabičkou 😀 .

Štěstí, že má hodnou ségru 😀 a ta jí kousek toho svého štěstí dala.

Tenhle lesík jsme si dali několikrát tam a zpět a zastavili se tu ještě cestou domů k lanovce 🙂 .

Ocenění dne získává…

Asi nejlepší byla tahle řetízková houpajda, která když se pořádně rozhoupe, máte pocit, že si sáhnete na mráček 🙂 …

Čerstvě pizizubá Nelinka, které vypadl zoubek tady na dovolené 🙂 .

Když překonáš sama sebe

Jako na každé stezce v Rakousku je tu od každého prolézání něco. Tady se sice lezlo po lanech, ale pro holky to bylo spíš o překonávání strachu. Mám ráda tyhle okamžiky, kdy je na začátku strach a nejistota…

Hele mami, vsaď se, že si cvrnkne do gatí 😀 .

…pak přijde odhodlání s rozhodnutím „tohle zvládnu“…

Ty sou tak šikovnýýýý…

…a na konci čeká TEN pocit z překonání sebe sama 🙂 .

Veškeré hraní pod bedlivým dozorem

Na mnoha místech najdete cedulky, že veškeré hraní by mělo probíhat pod dohledem…ten za nás obstarala raViolka 😀 .

Nejprve jsme si říkali, zda jí dovolená v kočárku nebude nudit, ale ona si z toho udělala stezku malé Kelišky a kochá se spolu s námi 🙂 .

Ternénu se bát netřeba a tady snad ani s těma golfkama 🙂 .

Proklouzni až do vodního světa

Krom lan a houpaček bodoval v horku i vodní svět. Nenechte se ale zmást 😀 , velké vedro totiž vůbec neznamená teplejší vodu 😀 . Všechno to bývají průtoková jezírka, takže se voda nestihne ohřát a je to…vskutku osvěžující 😀 .

Holkám se tu líbilo, na mě bylo na tomhle místě až moc lidí. Ale asi jsme spíš zmlsaní teď těmi výlety, kde nic a nikdo nebyl, takže mě v tomhle berte s rezervou 🙂 .

Fujtajblová stezka pro bosonožky

A protože celou noc na dnešek lilo a my se báli, zda vůbec půjde někam jít, připravila si pro nás příroda boží bosou stezku 🙂 .

Hele vidíš to taky? Jako větvě dobrý, ale co je to za nima???

Větve, šišky, kameny, na to je zvyklá každá noha – tahle prasečí tůně ale byla jinej level 😀 .

Sleduj táto, vo co, že tam nevleze!

😀 😀 😀 nechtělo se tam ani Nelince, která si běžně s nohama lebedí všude

Tak si to holky proběhly, nohy vypadaly jak kdyby byly obě dvě ropačky, ale ve vodním světě vám to je dost šumák – ropa byla dole raz dva – jen to krapet studilo 😀 .

Až vyrostu, tak žádný bahno! Chci TOHLE!

Natáhni, zaber a tref!

Doma máme tři holky a zbraň ani podobnou hračku ani jednu, takže si umíte představit míru vyplavených endorfinů 😀 .

Tady jsme chvilku pobyli – Julinka pobila 😀

Království sýrů s bandaskami

Kdo jste četli předchozí díly z Rakouska, tak si možná vzpomenete na náš úžas z využitelnosti prvků z běžného života. Tady na sýrovém hřišti to bylo mléko, bandasky a sýr 🙂 . Kdo chtěl, mohl si počkat na lanovku a malou Hopsi-kabinkou se vyvézt na vršek okruhu, tedy zpět k lanovce.

Tím se ale připravíte o část okruhu, takže doporučuju sledovat Hopsiweg po svých. Výlet ujdou i nožky dvouleté.

I dřevěné drobnosti radost udělaj

Před sebou máme pomalé stoupání, protože okruh je ve svahu. Cestu vám ale zpříjemní drobnější i větší hrátky…

Ooooch, ach, něco pro nás mámy

Zkuste se tady chvilku dostat z kolotoče „ten potřebuje to a ta zas tamto“, protože když se budete dívat kolem, dostanete z okolí tolik energie, že vám ani nepřijde, že na ruce táhnete dvě děti, na zádech krosnu nebo třeba tlačíte kočár 😀 .

Docela populární jsou v alpách fotokoutky – nebo spíš výhledová místa s pohlednicí, do které si zkrátka vlezete, takže můžete udělat radost a poslat známým pozdrav třeba právě z Planai. Julinka ho posílá vám 🙂 .

Nejdelší z nejdelších i s výhledem

Blížíme se ke konci okruhu. O tuhle megaskluzavku se připravíte, když se vyvezete s Hopsim nahoru lanovkou. A to by byla škoda 🙂 .

Tak Neli, škola nanečisto je tu

Domek s toboganem doporučuju navštívit 🙂 . Na Nelinku čeká za pár dní první školní den, tak taková zkouška v alpské škole byla potřeba 😀 .

„A bude to tak vypadat i u nás ve škole?“

A okruhem zpět k lanovce

Závěrečná rovina je před námi. Kdo si ale myslí, že těch pár kroků už je na deset minut a lanovku dom, tak se plete. Krok co krok zas něco pro děti 😀 .

Zasednout a jedem…

Jaký si to uděláš, takový to máš 😀 .

Tělocvična s výhledem

Když si na netu zadáte do vyhledavače Planai, asi nepřehlédnete tuhle fotogenickou dřevěnou kukaň, která je pro mě větším symbolem Planai než sám Hopsi 🙂 . Pokud tu nebude přelidněno, doporučuju se usadit …ano správně…a kochat 😀 .

Dokonce i holky se tu dokázaly zastavit

I když ne na úplně dlouho 😀 .

Rakousko nás moc mile překvapilo nejen tou všudypřítomnou čistotou, ale taky tou šťavnatou zelenou, kterou máte kolem sebe, když projíždíte z Čech. Trávy, louky, pole, zahrady u statků i domů – všude vše nádherně zelené. Jako by tady sucho nikdy ani nebylo.

Takže Planai si naplánujte 🙂 , bude vám tu hezky.

Jen se nenechte zmást větříkem. Je vám tady sice příjemně, ale sluníčko peče, takže mazat a atrakce za atrakcí svádí k tomu, že zapomenete na sebe, takže jíst a hlavně pít.

Lanovka nakopávačka pro pevné držáky

Julinky „nástup s náskokem“ jí tady neprošel, protože lanovka je hodně vysoko a už to vás má varovat 🙂 . Na téhle lanovce se pořádně držte, asi větší náraz jsem na konci žádné lanovky neviděla 😀 .

Tak holky, sklouznout a…

Auf Wiedersehen. 🙂

Čekání na lanovku a hurá dolů

U lanovky před Shaf-Alm je malé hřiště a jeden den si jedem hrát jen sem, i když už jsme celou Hopsiweg prošli.

Jééé, mami oni jedou zajíčkem, proč my nééé?

Asi 4 kabinky mají na sobě zajíce, takže závist a slina vždy, když jede kolem 😀 . To by byla velká náhoda, kdyby vyšla na nás…

Erlebnisbad Schladming – Doražení zbytku sil

A jak bývá naší zvykem, výlet končíme na koupališti Erlebnisbad-Schladming, které máme zdarma, protože vlastníme Schladming-Dachstein Sommercard, kterou jsme dostali od majitele našeho ubytování 🙂 .

Tenhle koupák je venkovní, ale má i bazén a tobogan vnitřní, takže jestli bude ošklivo, jako že deště nám hlásí hodně, tak si zalezeme sem do vnitřní části. Na tohle koupaliště koukáme z naší Hochstrasse, kde bydlíme a jsme na něm za chviličku 🙂 .

Holky už jsou větší a víc toho dovedou, tak jsme letos prvně vzali na dovolenou malou kameru a sem tam si jí na sebe přidělají a potápí se nebo máme v plánu ten sjezd na kárách, který se nám ve Wagrainu nevyvedl, protože holky nemají 150 cm. Tak držte palce 🙂 .

A dneska už se ani nehneme

V 17 hodin jela poslední lanovka, do 19:00 jsme na koupáku a teď už se schyluje na večerní povinnosti. Takže zatímco já chystám rizoto k večeři…

…holky si čtou, mazlí se a sledují Violku, která se dnes poprvé začala plazit 🙂 . Rakousko jí svědčí.

Tak lítající koberec říkáš? A že s dekou to funguje taky????

Abraka dobra…LEŤ!

Tak ale LEŤ ti řikáááám!

😀 😀 😀 tak ahoj z Rakouska

MUDr. Michala Knězková

All posts

5 Comments

 • Ubytování 24.8.2020 at 21:37

  Dobrý den, mohla bych se zeptat na ubytování, kde jste bydleli ve Schladmingu? Moc děkuji a přeji hezký den. Petra

  • Míša 25.8.2020 at 8:02

   Dobrý den,
   bydleli jsme v apartmánu se zahrádkou (tak trochu kvůli koronaviru,abychom měli jistotu soukromí mimo výlety) na Hochstrasse v Piekvier lodge. Bylo to senzační.

   Krásný den 🙂

   Míša

   • Ubytování 26.8.2020 at 12:30

    Moc děkuji za odpověď 🙂

 • Lenka P. 25.8.2020 at 21:31

  Božská dovolenka…ďakujem

  • Míša 25.8.2020 at 21:57

   Leni děkuju, že tu s námi pořád jste 🙂 . Rakousko moc doporučuji, je to naše poprvé a moc mile jsme překvapení 🙂 .

   Krásný večer
   Míša a holky

  Leave a Reply

  Vítejte u nás na blogu!

  Mé jméno je Míša a jsem dětská lékařka. Především jsem ale mámou 4 dětí. Blog je o všem co mě naplňuje, co máme rádi, co nám dává smysl. Tedy o prevenci, zdraví, cestování a o našem životě. Doufám, že se Vám tu s námi bude líbit.

  Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

  Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

  Internet je plný informací, které ale mají skutečnou váhu? Co mám dělat? Povíme si vše od porodnice, prvních horeček a průjmů, přes otázky o očkování až po syndrom náhlého úmrtí a nácvik resuscitace kojence. Doma už vás nic nezaskočí! Nově i ON-LINE!

  Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

  Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

  Úspěšný projekt První pomoc dítěti už běží třetím rokem! Často si říkáte Co mám dělat? Přijďte a tenhle myšlenkový kolotoč dostane řád a vy pocit jistoty, že v případě nutnosti skutečně pomůžete! Nově i ON-LINE!

  Už potřetí MAMAblogem roku! Děkujeme!

  Kam za námi

  Nejnovější příspěvky

  MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

  MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

  Děkujeme, že jste se zatoulali až k nám. Narazili jste na blog mladé lékařky a především mámy, který je o lásce k dětem, zdraví, hraní, cestování, Project Life, vzpomínkách a všem smysluplném co nás baví a naplňuje. Doufáme, že se vám bude líbit.

  ×