Letní puťák den 2. | Kam v okolí Rozálky

Bože, to je vedro! Kdo mě zná, ví jak miluju horko a sluníčko, ale tenhle hicák v centru Prahy a bez vody, to je děs. Holky už zalehly po obědě a já přidávám druhý článek k druhému dni našeho letního putování. Že jsme na Slovensku bydleli v Hotelu Rozálka už jsem psala v první dnešním článku, tak teď zbývá program našeho druhého dne.

Pezinok a sobotní farmářské trhy

Holky vytáhly nohy z postele dost brzy, takže jsme se hned po snídani zabalili na první procházku směr centrum městečka Pezinok. Už kousek od hotelu jsme si ale dali první zastavení, protože tu je sportovní středisko, kde měli zrovna venku děti trénink. Trenér jim dával dost do těla a holky si daly rozcvičku s nima 😀 . Tak ruce v bok a hezky rohýbat tělo dámy 😀 .

Když jsme dorazili do městečka,  okamžitě si nás získal místní farmářský trh. Holkám jsme řekli, že si každý z nás vybere jeden druh ovoce nebo zeleniny a ten mu koupíme, takže jsme odcházeli s krásnýma švestkama, merňkama, vínem a třešněma. Víkendový trh tady můžu jen a jen doporučit. Milí místní farmáři si s vámi rádi popovídají a vy se dobře najíte 🙂 .

Velký park nedaleko Pezinského zámku

Ideálním místem pro spořádání našich úlovku se stal Pezinský zámok, který vedle sebe velikánský park. Podle mapy jsme navíc věděli, že tu bude i nějaká ta voda a taky hřiště.

Mile nás pak překvapila i dětská stezka, která tady je a děti naučí některá zvířata, špetku infa o rozkladu odpadu v přírodě a na velkém hřišti se vydovádí malí i větší 🙂 .

Pezinok je okresní město ležící na jihozápadě Slovenska. V roce 2016 zde žilo 24 557 obyvatel. Město leží 18 kilometrů severovýchodně od Bratislavy na úpatí Malých Karpat. 

Všechny děti nejvíc lákalo molo u rybníčku, kde je spousta ochočených kačenek. Jen bohužel stále většina rodičů neví, že pečivo pro ně není zrovna výhrou, tak se tu rohlíkovalo o 106.

Užívali jsme si jak si k nám ochotně jdou, i když jak viděli naše prázdné ruce, zas rychle pochodovaly pryč 😀 . V místním zámeckém parku (vstup zdarma, kočárek i odrážedlo úplně v pohodě zvládne) jsme pobyli až do oběda, na který jsme si zašli do skvělé restaurace v městečku 🙂 .

O té jsem vám psala v dnešním ranním článku tady – klik.

Na víc fotek z dopolední procházky parkem se můžete podívat sem do šoupací fotky 🙂 . Po obědě v místní restauraci jsme si procházkou (20 minut) došli zpět do Rozálky a holky si šly na pokoj lehnout. Já se zatím odebrala dolů na výborné kafe a další stránky z knížky, kterou jsem s sebou vezla 🙂 .

IMG_1449
mapa-zamocky
IMG_1438
IMG_1305
IMG_1462
IMG_1425
IMG_1354
previous arrow
next arrow
 

Po modré na Vinohradský chodník

Jakmile se holky probraly po poledním spaní (cca 15h), vyhrabali jsme se se svačinou ven a vyrazili omrknout místní vinohrad. V plánu bylo vrátit se až na večeři, a to se povedlo splnit úplně akorát. Já jsem holka úplně na vinice, takže já bych tam trajdala klidně celý den 🙂 .

Přímo od Rozálky vede modrá turistická značka a jako první vás vezme k malému rybníku, kolem kterého dokola sedí plno rybářů 🙂 .

Holky se daly na první průzkumy a i když bylo krásně slunečno a modro, měli jsme asi 11°C , takže na kraťasy a trika nebylo vůbec. Balení na tuhle „Tour de sousedi“ bylo asi mé nejhorší. Musela jsem vzít všechno a ve výsledku jsme kraťasy a trika s krátkým rukávem nebo snad sandále, nevyužili ani jednou 😀 . Klasika. Jedna taška mohla klidně zůstat doma 😀 .

Vzhůru mezi víno a výhledy

V recenzích k hotelu byla jedna, kde pán psal „ošklivé prostředí, hotel je mezi panelákama“ . Štěstí, že ani na tohle jsme nedali. Když totiž k Rozálce přijíždíte, tak vážně jedete mezi panelákama a já už se děsila, že tady to bude. Vůbec. Ze sídliště se odjede bokem od městečka a vy máte před sebou dřevěnou Rozálku, stáje a tenhle výhled do vinohradu.

Na kolech i odrážedlech

Tady už s golfkama pochodíte trochu hůř, i když teréňák a odrážedla dětí to snese dobře. My s sebou nevezli nic, dovču jsme pojali jako čistě pěší a holky se nám mezi tím vším vínem pěkně učojdaly 🙂 .

Moc se mi líbí výraz „chodník“ což je ekvivalentem našeho“stezka“. Těch mají v Pezinoku spoustu a najdete jejich seznam i s mapkama na oficiálním webu městečka 🙂 . My četli jen některé cedule, ale v zásadě jme šli trasu právě podle stezky.

Jste pivaři nebo vinaři?

Holky poprvé viděly jak roste víno a v červnu už začínala být vidět bohatá úroda. Jak to máte vy, jste spíš pivaři nebo vinaři? Já se přiznám, že pivo pozřu leda ovocné 😀 .

A takový burčák, na ten se těším každý rok. My si s manželem vyšli prvně právě na Vinohradské vinobranní, takže sladký burčák je má slabina 😀 .

S vínem do vinohradu

A když mi táta šeptal „vzal jsem nám s sebou víno“ a já se na něj půl cesty tulila v domnění, že si u vinice přihnu ze sklínky, vytáhl z batohu hrozny 😀 . Hrozný! Šeptal proto, aby holky nechtěly hned svačit, ne jako super překvápko pro mě 😀 .

Vinohradský chodník je tak příjemným okolím Rozálky a neměli jsme potřebu od hotelu vůbec nikam jezdit. V pátek jsme sem dorazili a zůstali tady celý víkend, kdy až v neděli nastal čas hnout se dál 🙂 .

Jste-li z východu republiky a budete hledat něco poblíž Bratislavy třeba na cestě za mořem, klidně si tady dejte přestávku, zamluvte si koníky a udělejte oddych v Rozálce. Bratislava je odsud kousek, a to ticho tady se nevyrovná asi žádnému bydlení v hlavním městě 🙂 .

Jste ze Slovenska a máte tipy na příjemné klidně ubytování? Sem s ním, prosím 🙂 .

Na víc fotek kolem vinice se můžete podívat do šoupátka a uvidíte tam i ty paneláky, které za Rozálkou jsou. Jako mínus pobytu je rozhodně neberu 🙂 .

IMG_1600
IMG_1712
IMG_1750
IMG_1770
IMG_1711
IMG_1819
previous arrow
next arrow
 

A poslední tip? Když si pospíšíte a nedorazíte k Vinohradnickému domčeku Celestín pozdě jako my, můžete ochutnat místní víno a dát si něco dobrého k němu 🙂 . My měli smůlu, protože jsme dorazili a zrovna sklidili poslední stůl. Tak třeba jindy 🙂 .

Večer jsme si zašli do Rozálky na večeři, já zapakovala tašky, abych ráno nemusela nic moc dělat a v neděli na polední spaní holek jsme vyjeli Slovenskem severně směr naše Beskydy, kde už na nás čekalo další bydlení. O cestě, kterou jsme si zpříjemnili fajn zastávkou v Trenčíně tu ale budu psát zase zítra, ať ty články odpovídají slíbenému tempu, které jsme na dovče měli 🙂 .

Tour de sousedi – harmonogram

Pondělí: Vyrážíme z Prahy do Bratislavy, cestou děláme zastávku ve VIDA centru v Brně
Úterý: Užíváme den v rodinném penzionu s rančem a vinicemi na Slovensku
Středa: Přesouváme se na sever do Beskyd a stavíme na hradě
Čtvrtek: Beskydy s dětmi a výlet za nejkrásnějším výhledem
Pátek:
 přesouváme se do polského Hotelu Lyson a vegetíme v zábavním parku
Sobota: Zábavní rodinný park Inwald na od rána až do večera
Neděle: Směr Praha – Stavíme v rodinném parku Ochaby

MUDr. Michala Knězková

All posts

1 Comment

 • Petra 2.8.2018 at 11:36

  tento článek si ukládám do podvědomí, když budeme chtít vyrazit na Slovensko

 • Leave a Reply

  Vítejte u nás na blogu!

  Mé jméno je Míša a jsem dětská lékařka. Především jsem ale mámou 4 dětí. Blog je o všem co mě naplňuje, co máme rádi, co nám dává smysl. Tedy o prevenci, zdraví, cestování a o našem životě. Doufám, že se Vám tu s námi bude líbit.

  Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

  Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

  Internet je plný informací, které ale mají skutečnou váhu? Co mám dělat? Povíme si vše od porodnice, prvních horeček a průjmů, přes otázky o očkování až po syndrom náhlého úmrtí a nácvik resuscitace kojence. Doma už vás nic nezaskočí! Nově i ON-LINE!

  Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

  Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

  Úspěšný projekt První pomoc dítěti už běží třetím rokem! Často si říkáte Co mám dělat? Přijďte a tenhle myšlenkový kolotoč dostane řád a vy pocit jistoty, že v případě nutnosti skutečně pomůžete! Nově i ON-LINE!

  Už potřetí MAMAblogem roku! Děkujeme!

  Kam za námi

  Nejnovější příspěvky

  MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

  MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

  Děkujeme, že jste se zatoulali až k nám. Narazili jste na blog mladé lékařky a především mámy, který je o lásce k dětem, zdraví, hraní, cestování, Project Life, vzpomínkách a všem smysluplném co nás baví a naplňuje. Doufáme, že se vám bude líbit.

  ×