Letní puťák den 3. | na Trenčínském hradě

Přišel čas na loučení s Rozálkou a třetí den naší putovné dovolené se přesouváme směr Beskydy. Zvolili jsme přesuny tak, abychom netrávili dlouhé časy v autě a ještě si cesty dělíme na další menší zastávky. Jednou z nich je právě tohe krásné zastavení v Trenčíně, kde jsme byla prvně ve svém životě 🙂 .

Dominanta nad Trenčínem

 Na hrad se lze dostat přímo z centra města z Matúšovy ulice, nebo po zrekonstruovaných strmých hradních schodech, které vedou od městské brány ke gotickému kostelu na hradním vrchu. A právě tuhle cestu jsme zvolili my, protože po vysedávání v autě si nohy zasloužily nějaké protažení 🙂 .

Holky překvapivě ani nepíply a do kopce nám stihly i utéct 😀 .

Už v podhradí začaly překrásné výhledy a fascinovalo nás, jaké je všude naprosté prázdno. To asi do Trenčína dorazil Goťák nebo nevím, ale hrad i výhledy jsme měli sami pro sebe 🙂 .

Při vstupu do areálu si můžete zvolit, kterou část budete chtít navštívit. Pro nás rozhodně nebyly komentované prohlídky, protože se obávám, že Julinka by ve slovenštině rozuměla jen názvy jídel 😀 a na prohlídky nechodíme zatím ani u nás, tak jsme si vybrali vstup pouze do venkovního areálu hradu.

Trenčín na dlani i bez azurové oblohy

To je parádička. A vidíte to počasí? Tak přesně takhle jsme měli celou dovolenou, takže se znovu směju iluzi o šatech, kraťasech a sandálkách, které jsem měla v tašce 😀 .

Prohlídka hradu byla naším tempem asi na hodinku. Nelinka zkoumala zákoutí, lezla na kanóny, vymetla každou díru včetně hladomorny, zahrála si místní venkovní kuželky a Julinka…

Živé divadlo a překrásní dravci

…ta koukala, co by kde snědla 😀 . Nakonec její prosby o svačinu přerušili dravci, kteří se už v amfiteátru chystali na svojí show. Byla to strašně fajn zastávka, od které se nám dostalo víc než jsme čekali.

Divadýlku sice holky moc nerozuměly, protože byl příběh pro starší děti a ještě ve slovenštině, ale jak přišlo na dobrovolnictví a lákání dravců a sov na rukavici, byly holky první (a poslední 😀 ) ve frontě.

Vidíte ten výraz Nelinky? Ten já ani neznala. Tak strašně se soustředila, aby sovu chytila a tak se jí to líbilo, že se jí ve tváří vykreslilo „něco úplně nového“ 🙂 .

Potrajdání zahradami

Jak to máte s dětmi vy? Kdy jste si troufli na první „větší kulturu“? My se pořád hrabeme v hlíně a brodíme potoky, že si kolikrát říkám, jestli není na čase ukázat holkám už i něco z těchhle výletů. Přiznám se ale, že cokoli organizovaného je pro mě trochu drsná představa a na prohlídkách a organizovaných programech spíš „držím“ a přežívám. Mnohem víc si nás dnes užiju v lese nebo někde, kde se to nehemží národy.

Před dětma jsem byla (alespoň myslím) daleko větší bavič, extrovert, asi jsem rozdávala mnohem víc úsměvů a dneska, dneska jsem spíš tichý pozorovatel, který si rád vyfotí a vychutná zážitek, moment a pravou chvilku. Na tu si dnes vydržím opravdu počkat 🙂 .

A smích? Mně se smějou pořád všichni 😀 . A já, já se dnes víc uculuju a rozněžněle pozoruju, než že bych bavila okolí jako kdysi. A i když to možná nezní úplně nejlíp, je mi tak teď strašně dobřě. I to je asi část toho, co se mnou udělaly holky. Užívám si sama pro sebe, už ne pro ostatní.

Než pojedem dál…

Kdyby se náááhodou stalo, že se na tohle místo dostanete, určitě si užijte v podhradí některou z kavárniček, které na mě působili až přímořsky a „tavernově“. S tímhle překrásným výhledem je to totiž zážitek a přesně ta pravá pauza na cestě za dalšími zážitky 🙂 .

Beskydy a Penzion Rzehaczech jsou na tři dny naše!

Kolem čtvrté hodiny jsme dorazili do Beskyd, kde jsme si stihli dát menší procházku a já totál marod plic pofuňávala a brblala, proč jsme nevybrali pro přejezd nějakou tu nížinu 😀 . O Beskydech a tím nejkrásnějším výletu za výhledem už zítra. Na ten se moc těším.

Bude tam spousta hezkých fotek a krásný okruh, který si můžete dát s dětmi taky.

TOUR DE SOUSEDI – HARMONOGRAM

Pondělí: Vyrážíme z Prahy do Bratislavy, cestou děláme zastávku ve VIDA centru v Brně
Úterý: Užíváme den v rodinném penzionu s rančem a vinicemi na Slovensku
Středa: Přesouváme se na sever do Beskyd a stavíme na hradě
Čtvrtek: Beskydy s dětmi a výlet za nejkrásnějším výhledem
Pátek:
 přesouváme se do polského Hotelu Lyson a vegetíme v zábavním parku
Sobota: Zábavní rodinný park Inwald na od rána až do večera
Neděle: Směr Praha – Stavíme v rodinném parku Ochaby

MUDr. Michala Knězková

All posts

6 Comments

 • Verca Sembokova 1.8.2018 at 21:41

  Ja mam Miso diky tvym clankum pocit,jako bych byla na tech vasich vyletech s vama i s myma detma. 😂

 • Hana Rambousková 2.8.2018 at 1:50

  Co se týče kultury, záleží, co přesně máte na mysli. Na hradě jsme byli zatím jednou v Rakousku, kde byla prohlídka s audio pruvodcem a koukala jsem, jak tehda kluci (3 a 5) poslouchali. Do kina či divadla chodíme pravidelně. Letos jsem koupila i permanentku na hudební představení pro děti v Rudolfinu. Doporučuji. Jinak super články, nádherné fotky. Hrozně mě baví, jak to máme podobné s tím rozdílem, že my máme dva kluky a jsme „o rok starší“ ☺. Akorát s tim spanim jste na tom o mnoho líp. Těším se na další tipy.

 • Petra 2.8.2018 at 11:28

  Super tip a krásný fotky. Já jsem návštěvy hradů a zámků měla vždycky moc ráda, ale hrozně mě iritovaly děti, které se na prohlídkách objevovaly. Proto jsme od návštěv komentovaných prohlídek také upustili- i když loni jsme absolvovali komentovanou prohlídku na hradě Rábí, ale jen venkovní okruh, distancovali jsme se od hlavní skupiny, ale stejně tam bylo dost i jiných dětí. Emma měla 2,5 roku a myslím, že jsme to zvládli bez problémů. Hrad Kašperk jsme ale jen prohlédli zvenčí.

 • Lucia 2.8.2018 at 23:59

  Ak by ste pri gotickom kostole odbocili na druhu stranu a presli cez branku v hradnom mure, okrem kultury by ste zazili uzasny lesopark brezina, ktory je priamo pri hrade, pre mna najlepsie miesto v trencine

  • Míša 3.8.2018 at 0:08

   Jeeee Luci,

   tak to mě mrzí, že jsem to tehdy nevěděla. My zastavili proto, že jsme hrad už z dálky od Trenčína viděli, nijak jsme okolí nezkoumali. Tak příště určitě zastavíme tam. Moc děkuju za tip, a taky za komentář, protože inspiruje jistě další maminky, které okolo pojedou 🙂

   Děkujeme 🙂
   Míša a holky

 • Cukr Káva 3.8.2018 at 22:37

  Taky jsme se prohlídkám dlouho vyhýbali, ale u dětské prohlídky v DC na zámku jsme ztratili strach a vybíráme jenom takové – s hledáním , zkoušením a dobrodrůžem
  http://umedunek.blogspot.com/2018/04/zamek-decin.html?m=1

 • Leave a Reply

  Vítejte u nás na blogu!

  Mé jméno je Míša a jsem dětská lékařka. Především jsem ale mámou 4 dětí. Blog je o všem co mě naplňuje, co máme rádi, co nám dává smysl. Tedy o prevenci, zdraví, cestování a o našem životě. Doufám, že se Vám tu s námi bude líbit.

  Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

  Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

  Internet je plný informací, které ale mají skutečnou váhu? Co mám dělat? Povíme si vše od porodnice, prvních horeček a průjmů, přes otázky o očkování až po syndrom náhlého úmrtí a nácvik resuscitace kojence. Doma už vás nic nezaskočí! Nově i ON-LINE!

  Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

  Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

  Úspěšný projekt První pomoc dítěti už běží třetím rokem! Často si říkáte Co mám dělat? Přijďte a tenhle myšlenkový kolotoč dostane řád a vy pocit jistoty, že v případě nutnosti skutečně pomůžete! Nově i ON-LINE!

  Už potřetí MAMAblogem roku! Děkujeme!

  Kam za námi

  Nejnovější příspěvky

  MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

  MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

  Děkujeme, že jste se zatoulali až k nám. Narazili jste na blog mladé lékařky a především mámy, který je o lásce k dětem, zdraví, hraní, cestování, Project Life, vzpomínkách a všem smysluplném co nás baví a naplňuje. Doufáme, že se vám bude líbit.

  ×