letní puťák DEN 1. | VIDA centrum Brno – Bratislava

30.7.2018 in Výlety, Za kulturou - 4 Comments

Je tady týden plný článků 🙂 . Doufám, že alespoň část z vás potěším, protože tenhle týdenní seriál bude sledovat úplně přesně naše „dovolenkové tempo“, na které se často ptáte. A co tu bude tento týden k vidění?

Pondělí: Vyrážíme z Prahy do Bratislavy, cestou děláme zastávku ve VIDA centru v Brně
Úterý: Užíváme den v rodinném penzionu s rančem a vinicemi na Slovensku
Středa: Přesouváme se na sever do Beskyd a stavíme na hradě
Čtvrtek: Beskydy s dětmi a výlet za nejkrásnějším výhledem
Pátek:
přesouváme se do polského Hotelu Lyson a vegetíme v zábavním parku
Sobota: Zábavní rodinný park Inwald na od rána až do večera
Neděle: Směr Praha – Stavíme v rodinném parku Ochaby

VIDA! Science centrum Brno

Cestování autem není pro naší rodinu zrovna hitem, protože jsme si pořídili kinedrylové děti 😀 , ale už jsme se naučili trochu nějakému rytmu a cestování docela zvládáme. První den naší dovolené nás čekal přesun Praha – Bratislava. Cestu jsme si příjemně rozdělili a udělali větší zastávku v Brně, kde jsme byli omrknout místní VIDA! Science centrum 🙂 .

Máte to blíž do Plzně? Mrkněte na Techmania science centrum – tady klik.

VIDA! je zábavní vědecký park u brněnského výstaviště a je úplně pro všechny. Možná batolata si to tu úplně neužijí, ale jinak se tu zabaví každý. A ještě se i něco dozví! Holky pojaly centrum jako jednu velikou hernu a Nelinka (5 let) už si odnášela domů i nějaké ty vědomosti 🙂 .

sekce 1: PLANETA

Jak se chová oceánské dno, jak vznikají vlny, jak fungují stavidla…? Nejdřív rozpoutejte tornádo a pokuste se ustát zemětřesení, pak si v rotující místnosti užijte účinky odstředivé síly a pohrajte si s oceánem v lahvi.

Celý areál je rozdělený do několika zón, takže se nám líbilo, že procházení má svůj řád a smysl. Nejoblíbenějším se staly hry vodní a pak taky celá sekce o lidském těle 🙂 . Podle fotek jsem zjistila, že zastávka asi nebyla až tak kvůli dětem 😀 . Ale joo, občas je k tomu táta i pustil 😀 .

Podaří se vám potopit loď?

Jak na to: Pumpujte vzduch do válce s vodou, pokud ho v podobě bublin napumpujete dostatek, lodička plovoucí na hladině se potopí 🙂 . Bubliny vzduchu ve vodě totiž snižují její hustotu, což znemožňuje lodičce udržet se na hladině. Změněná hustota vody je jednou z hypotéz usilujících o vysvětlení jevů v Bermudském trojúhelníku.

Na ploše téměř 5000 m² je přes 170 interaktivních exponátů, díky kterým můžeme objevovat, jak funguje svět kolem nás. Unikátní stálá expozice je rozdělena do pěti tematických celků: Planeta, Civilizace, Člověk, Mikrosvět a Dětské science centrum pro děti od 2 do 6 let.

Pošlete horkovzdušný balon ke stropu

Tahák: Stiskněte tlačítko, které začne zahřívat vzduch uvnitř balonu. Když dosáhne určité teploty, vznese se balon vzhůru po napnutém lanku, když vzduch vychladne, vrátí se zpět dolů 🙂 .

Jaké bude zítra počasí?

Vyzkoušejte si moderovat předpověď počasí, která se v televizním studiu natáčí před tak zvaným klíčovacím pozadím. Na televizních obrazovkách přitom můžeme sledovat moderátora, který se pohybuje před mapou České republiky nebo předpovídá počasí nad Evropou.

Tahák: Této technice snímání obrazu se říká barevné klíčování. Dochází při ní ke skládání dvou vrstev obrazu do jednoho výsledného, který vidí divák.

Staňte se prodavačem či prodavačkou

Tady se dozíte víc o původu zboží, které prodáváte.Vyberte si potravinu z nákupního košíku a čárovým kódem ji přiložte ke čtečce. Na obrazovce se dozvíte, odkud se potravina do České republiky dováží a s tím spojené vyprodukované množství emisí CO2, nebo její výživové hodnoty 🙂 .

To mělo u holek veliký úspěch, i když je samozřejmě žádné emise nezajímaly. Zem původu už si ale nechaly přečíst u všech potravin a stavili jsme se tady mnohokrát během návštěvy 🙂 .

Roztočte to na větrném kolotoči

Větrný kolotoč, tak tady se stála fronta. Navštívili jsme centrum v posledním červnovém týdnu a i když lidí bylo málo, na tenhle kolotoč chtěli děti i dospěláci 😀 . Sedněte si na sedačku na dlouhém rameni a začněte šlapat. Tím se roztočí vrtule a kolotoč se dá to pohybu.

sekce 2: Dětské Science centrum

Na nejmenší návštěvníky tu čeká dopravní hřiště, kuličková dráha, archeologické pískoviště, obří piano, oblíbený tobogán i vodní hrátky s mlýnky.

Když skládají symfonie dětské hnátky

Vyzkoušejte obrovské piáno, na které můžete zároveň hrát i po něm tančit 🙂 . Piano už známe z pár heren a mělo úspěch zase. Škoda jen, že vydávalo zvuky tak potichoučku, že já třeba ani neslyšela, co holky „hrajou“.

Vytvořte světelnou mozaiku

Umisťujte průhledné válečky na světelnou stěnu, pozorujte jakou barvou se rozsvítily. Pomocí válečků můžete vytvářet různé světelné obrazce. Julinka tady vytvořilo cosi psychadelicky zářivého, že jsem jí tam raději nechala samotnou. běžet kolem, stihne mě epileptický záchvat 😀 .

Expozice jako autodráha

Autodráha měla u prťat úspěch a samozřejmě se Juli nezapomněla vetřít mezi ně 😀 . Nelinka s tátou vlezli do vodních hrátek, které s autodráhou sousedí a zkoušeli vystřelit vodou míček a celkově se dost zráchat vodou 😀 .

Báboviček netřeba

Tak trochu jiné pískoviště. Ponořte své ruce do písku, vytvořte písečné duny a pozorujte, jak se mění vrstevnice, které se na vzniklé kopečky promítají. Při přepnutí na jiný mód pak můžete třeba vytvořit koryto řeky rozlévající se údolím nebo sopečný vulkán, který chrlí lávu do údolí. Suprové!

Vyzkoušejte si práci automechanika

Odmontujte a přimontujte zpět autu kola, vyzkoušejte různé druhy nářadí. Nebo si sedněte za volant a prozkoumejte auto i z pohledu řidiče.

Vzhledem k tomu, že autem jezdíme málo, tohle bylo terno 😀 . Obě se hádaly o volant, pomačkaly každé tlačítko třikrát a já si tady stihla i vypnout foťák 😀 .

Dokážete správně přiřadit různé vůně?

Přičichněte k barevným trubkám s různými vonnými esencemi a pokuste se určit, o jaké vůně se jedná. Stejné trubky tu pak máte i pro testování hmatu, akorát už se k nim nečichá, ale strká se do nich ruka 🙂 .

Borovice, citróny a spousta dalších vůní. Některé se nám podařily poznat, jiné zase vůbec 🙂 . Tak schválně jestli budete úspěšnější než my 🙂 .

Co jsem tady moc nefotila, jsou různé prolézačky. Do horního patra můžete jít buď po schodech nebo si vylezete takovými těmi chachaboxy. Prostě prolézačka z žíněnech a sítěmi, asi víme ne 🙂 . Dolů pak můžete buď zase po schodech nebo dlouhým krouceným tobogánem, ze kterého měla Nelinka nejdřív respekt, ale když ho dala, chtěla zas 🙂 .

sekce 2: ČLOVĚK

V obřím srdci se zaposlouchejte do vlastního tepu, vyzkoušejte si, jak namáhavá je činnost tlustého střeva a pokuste se masáží srdce zachránit lidský život. Lidské srdce, uprostřed centra, lákalo všechny malé návštěvníky 🙂 .

Poslechni své srdce

Tahák: Srdce je centrálním dutým orgánem oběhové soustavy. Jeho hlavní funkcí je udržovat oběh krve v organismu, což zajišťuje svým stahováním srdeční svalovina. Uvnitř je srdce rozděleno na čtyři dutiny: pravou a levou síň a pravou a levou komoru. Součástí výstelky srdce jsou chlopně. Tyto chlopně mají za úkol udržovat jednosměrný tok krve mezi jednotlivými dutinami 🙂 .

A jak to uvnitř srdce vypadá a co se tam vše dovíte? Nás to tam bavilo všechny čtyři 🙂 . Tak pojďte na následující šoupátkovou fotku. Pro další fotku stačí posunout fotku vlevo.

VIDA_centrum_Brno-39
VIDA_centrum_Brno-37
VIDA_centrum_Brno-38
VIDA_centrum_Brno-36
previous arrow
next arrow
 

Jak to patří správně?

Celkem čtyři modely představují jednotlivé části lidské trávicí soustavy, vylučovací soustavy, dýchací soustavy a také lidský chrup. Některé části soustav můžete během zkoumání i rozložit.

Tip: Na modelu chrupu uvidíte 16 zubů. Osm z nich je zdravých, na zbývajících si můžete prohlédnout zubní plak, zubní kámen, zubní váček, zánět závěsného aparátu zubu nebo zubní kaz.

Poskytni první pomoc v nouzi

Vyzkoušejte si manipulaci s různě těžkými figurínami představujícími postižené osoby i transport zraněného v bezvědomí. Manipulace s bezvědomým člověkem není jednoduchá.

Tahák: Proto s ním hýbeme jen tehdy, je-li to nutné – například pokud zraněnému hrozí na daném místě nebezpečí, nebo pokud nedýchá a chceme zahájit resuscitaci.

Když si kleknete k figuríně a položíte ruce doprostřed hrudní kosti, začněte mačkat frekvencí alespoň 100krát za minutu. Po prvním stisknutí se spustí metronom udávající správnou frekvenci. Zároveň uslyšíte zvukový signál správného stlačení a na obrazovce se objeví informace o probíhající masáži.

Jak vidí lidé s vadami zraku nebo zvířata

Tahák: Vady zraku mohou být způsobeny špatnou lomivostí paprsků, které vstupují do oka, a následným chybným promítnutím obrazu na sítnici (krátkozrakost, dalekozrakost, astigmatismus). V důsledku toho je vidění rozmazané.

Tahák: Další příčinou očních vad je porucha vnímání barev. Barvoslepost vzniká, pokud čípky na sítnici nefungují správně. Každý živočich vnímá jiné barevné spektrum. Psi jsou sice barvoslepí, ale vnímají dobře žlutou a červenou. Hmyz je dokonce schopen vnímat ultrafialovou barvu. Právě ultrafialové barvy obsahují květy a tím hmyz lákají 🙂 .

Pošlete ozvěnu potrubní poštou

Vidíte tu dlouhatánskou trubku? Jeden z váš (šťastlivec) zůstane tady, zbytek party si vyšlápne k druhému konci červené trubky 😀 . Zavolejte do trubice a poslouchejte ozvěnu. Tlačítky v ní můžete zavírat a otevírat klapky a tím měnit vzdálenost, ve které se zvuk odrazí. Než zvuková vlna někam doletí, chvíli to trvá.

Tichá komunikace

Otáčejte destičky exponátu a vyzkoušejte si znakování podle obrázkového návodu, který ukazuje počáteční i konečnou polohu znaku. Pokud jste ve dvojici, můžete vyzkoušet hádat, který znak ten druhý právě předvádí 🙂 .

Znakový jazyk je plnohodnotným komunikačním jazykem neslyšících.

Lámejte si hlavu s malými hlavolamy

Jupííí zajásala jsem, když jsem uviděla na stole pyramidu nebo třeba tangram. Po patnácti inutách neschopnosti jsem to s žílou na čele odstrčila a šla raději „ke svému“ – lidskému tělu a jemu podobým exponátům 😀 .

Tahák: Čeká na vás šest různých hlavolamů a úkolů. Zvládnete přeskládat Hanojské věže, vytvořit krychli z kostky Soma či pyramidu z koulí? Zkusíte sestavit obrázek ze sedmi dílů hlavolamu Tangram, poskládat podle předlohy jednotlivé části hlavolamu Burr nebo čtverec z hlavolamu Pentomino.

Tangram byl ze všech nejsnažší a Nelinka si k němu zasedla s chutí. Do dalších hlavolamů se moc nehnala, protože jí padl zrak na obrovského ježka v kleci, který byl v sousední expozici 🙂 .

Joo, byl to macek a jsme rádi, že se nám (jojo, tátovi, my se k němu nedostaly 😀 ) ho podařilo vysvobodit z klece ven. Vrátit ho tam byl ale oříšek větší 😀 .

Jak objet svět co nejkratší cestou? 

Na mapě a glóbu máte možnost stát se obchodním cestujícím. Ten potřebuje najít co nejkratší okružní trasu přes všechna města vyznačená kolíčky. Trasa se znázorňuje lankem ukazujícím její délku a značkou vyznačující nejkratší možnou cestu.

Jaký máš postřeh a obratnost?

Jak na mřížku? Stoupněte si na startovní dlaždici a v co nejkratším čase projděte bludištěm na mřížce až do cíle. Můžete se pohybovat pouze o jednu dlaždici vpřed, vzad, vpravo nebo vlevo. Na zakázaný krok vás upozorní světelný a zvukový signál. V takovém případě musíte udělat krok zpět 🙂 . Vyzkoušet můžete také hru s názvem Chytni světlo!

Jak z článku vidíte, během třech hodin tady jsme stihli 3 sekce výstavy. Mikrosvět a Civilizace byly pro holky ještě zbytečně složité, taže na ty si přijedeme zase za čas 🙂 . Rozhodně se tady nudit nebudou. VIDA! centrum je dle mého ideální za nepříznivého počasí nebo jako u nás, jako fajn zastávka na delší trase, která vede kolem Brna 🙂 .

Praktické info k VIDA! Science centru

webová stránka – https://vida.cz
Facebook fun page – tady klik
adresa science centra – Křížkovského 554/12, 603 00 Brno
vstupnétady klik

Dobrou chuť

Pokud se budete chtít ve VIDA! centru občerstvit, je tady k dispozici v mínus jedničce restaurace. My si tady dali polévku, holky si ještě chvilku pohrály v místním koutku a vydali jsme se dálna cestu. Chyběla nám ještě nějaká ta hodinka a v podvečer jsme dorazili do penzionu nedaleko Bratislavy, o tom už ale zítra 🙂

Na ten článek se těším moc, protože se nám tam líbilo, holky se svezly na koních, v okolí byly vinice a dali jsme si tady pauzu na následující dva dny. Dnešní den byl tedy na cestě, ale vůbec to nevadilo, protože už zastávky jako VIDA! science centrum se moc vyvedly. Zbytek dne jsme se jen vybalili a osedlali na slovensku hřiště vedle penzionu 🙂 . Tak ahoj zítra.

MUDr. Michala Knězková

All posts

4 Comments

  • Hana Rambousková 30.7.2018 at 10:39

    Takto to vypadá moc hezky a koukám, že jste neměli ani moc lidí. My byli v Brně už dvakrat, vždy narváno. Ze všech technologických parků, které jsme navštívili (Liberec, Plzeň, Brno, Olomlouc a Ostrava), mi Brno přišlo nejméně zábavné, ale tím neříkám, že nestojí za návštěvu. Top je pro mě ale Liberec 😉.

  • VercaS 30.7.2018 at 12:15

    Děkuji Míšo za skvělý tip. Tam by jsme jistě strávili cely den. Stačilo nám zemědělské muzeum v Praze, kde jsme byli 5 hodin a jednu expozici jsme ani nestihli. U nás bohužel letos prstem po mapě. Měla jsem připravených par akci jenže vzhledem k rizikovem tehotenstvi jsem musela všechno odvolat. Takže sbírám u vás inispiraci na cestování na příští rok, kdy snad v rozšířeném počtu se nám zadari.

  • Sylva Sejpková 31.7.2018 at 16:42

    jé, jak já bych ještě výletnila 🙁 bohužel tu „hlavní“ dovču už máme za sebou a úplně podle plánů nevyšla… shodou okolností jsme byli ubytovaní v Čechticích, takže jsme vymetli v Hulicích Včelí svět i Vodní dům a pak Mirakulum 🙂 bohužel nám spoustu plánů pokazil úpal střídavě u obou holek (a to jsme se snažili se vyvarovat) a následně jsme všichni lehli, takže přes půlku dovči jsme strávili doma zavření 🙁 tak snad si to vynahradíme až se trochu umoudří počasí a zvládneme ještě nějaké výlety… díky za další inspiraci 🙂

  • Verca Sembokova 1.8.2018 at 21:33

    Tak to jste si uzili super pauzu pri cestovani.My jsme byli v Brne na zacatku cervence,ale meli jsme v planu ZOO,i kdyz zacalo poprchavat a zacali jsme uvazovat o VIDu,ale nakonec si to pocasi rozmyslelo a my zvladli planovane ZOO (a musim kriticky zhodnotit, ze jedna z nejhorsich – kam se Brno hrabe na Lešnou nebo Ostravu).Ale druhy den jsme si to uzili plavbou na parniku smer Veveri a bajecne jsme si pak uzili den na plazickach u reky.

  • Leave a Reply

    Vítejte u nás na blogu!

    Mé jméno je Míša a jsem dětská lékařka. Především jsem ale mámou 4 dětí. Blog je o všem co mě naplňuje, co máme rádi, co nám dává smysl. Tedy o prevenci, zdraví, cestování a o našem životě. Doufám, že se Vám tu s námi bude líbit.

    Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

    Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

    Internet je plný informací, které ale mají skutečnou váhu? Co mám dělat? Povíme si vše od porodnice, prvních horeček a průjmů, přes otázky o očkování až po syndrom náhlého úmrtí a nácvik resuscitace kojence. Doma už vás nic nezaskočí! Nově i ON-LINE!

    Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

    Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

    Úspěšný projekt První pomoc dítěti už běží třetím rokem! Často si říkáte Co mám dělat? Přijďte a tenhle myšlenkový kolotoč dostane řád a vy pocit jistoty, že v případě nutnosti skutečně pomůžete! Nově i ON-LINE!

    Už potřetí MAMAblogem roku! Děkujeme!

    Kam za námi

    Nejnovější příspěvky

    MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

    MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

    Děkujeme, že jste se zatoulali až k nám. Narazili jste na blog mladé lékařky a především mámy, který je o lásce k dětem, zdraví, hraní, cestování, Project Life, vzpomínkách a všem smysluplném co nás baví a naplňuje. Doufáme, že se vám bude líbit.

    ×