Výletnice | Techmania science center Plzeň

Pokud jste čirou nááááhodou zavítali minulou neděli do Techmanie v Plzni, nemohli jste přehlédnout mladou milou hostesku u vchodu, která všechny vítala svým tancem ve stylu nejznámějších tanečnic současné POPscény. Naštěstí pro nás, se její tělo hodně rychle unavilo a mohli jsme celá rodina navštívit tohle hravě-naučné zábavní centrum. A teď už jsem jak ty babičky, ale „Kdyby tohle  bylo za nás…“ :-D. Neuvěřitelné kolik informací si odnesete po jedné návštěvě. Řekla bych, že se to dá srovnat s měsícem učení na střední škole. A teď to, co vás asi zajímá nejvíc. Má to smysl, jezdit tam s tak malými dětmi?

Do Techmanie jsme se vydali cestou z Německa do Prahy. Vraceli jsme se domů a holky si usmyslely, že tak dlouhou cestu si dají v autě v šatičkách. Po zveřejnění několika fotek na Instagramu už mi přišly zprávy, zda nebudu oblečení prodávat nebo odkud je. Možná si někdo vzpomene, ale trika, která mají na sobě holky jste mohli vidět na mně :-D. Samozřejmě ve věším. jde o oblečení slovenské značky Mile, které už ale seženete i u nás.Milá Verča, která je šikovnou maminkou na mateřské, vytvořila nový e-shop, kde sdružuje ty nej značky, které už jste často u mě na blogu viděli. Mimo jiné tam má právě i oblečení jako je tohle. Verča je čtenářkou našeho blogu, takže o to větší jí chci udělat reklamu a určitě na její nový e-shop proprcky.cz mrkněte :-).

Holkám jsou teprve čtyři a dva roky. Když jsem sondovala, kam se v Plzni vydat a kde se schovat před nepřízní počasí, vyjelo na mě Techmania science centrum. Odrazovalo mě hned několik lidí naráz, protože je to určeno hlavě školákům a taky dospělým, ale za sebe říkám, že jakmile pojedeme do Plzně, stavíme se tam znovu, i kdyby mělo být nádherné počasí.

V obrovské hale se představuje několik sektorů, kde každý nabídne něco jiného, vše ale formou zábavy. Malé děti, které ještě neumí číst si ale se vším mohou pohrát a dokáží se zabavit a najít si své v každé části expozic.My jsme jako první navštívili expozici věnovanou potravinám a technologiím zpracování – Budoucnost na talíři. Po expozicích se holky spíš jen dívaly a zkoušely si vše, kam se mohlo vlézt, nač si sáhnout nebo skočit. Tady jsme, spolu s dětským koutkem, byli asi nejdelší dobu 😀 nečekaně.

Trocha tréninku pro předškoláky taky nechybí. Na jednom ze stanovišť „jídelní“ expozice si děti zkusí vytvořit prostírání ve třech pomyslných prostředích. Tady vidíte mé holky v restauraci. Musely vymyslet umístění talířů, různých skleniček, příborů včetně vidliček na salát či dezert. Dalším úkolem bylo klasické prostírání doma posledním byl fastfood :-D. Ležel tam prostě jen tác, pití v kelímku a dřevěný hambáč. Ke stolu tam byla postavena barová stolička. No, byla jsem ráda, že holky nepoznaly oč jde :-D.

Z velké potravinové sekce jsme se hnuly dál, k neméně zajímavému vodnímu světu. Několikero vodních mlýnů, které se ovládaly volanty, pákami a vším možným. Nechybí klasické rýžování zlata, které holky zaujalo především proto, že to zahrnovala hrabání se v písku a vodě a obě tam dosáhly až na dno, takže plavky s sebou. Julie měla durch i pupek :-D.

Zatímco starší děti si hrály s proudem, Julinka si dřepla a užívala si následky hraní větších kluků. Proud, který kluci dělali, ovládal všemožné lodičky a ty si na konci řeky ovila Julča :-.

Naprosto spokojená, mokrá a řekla bych nadšená. Než jsme prošli a pohráli si u jídla a vodního ráje, byla za námi první hodina. Pokud máte děti starší, u všeho je zábavnou formou mraky popisků, obrázků, vysvětlivek. Všechny tyhle hry mají nějaké to fyzikální vysvětlení a představa, že se danou látku zrovna učím ve škole, není lepšího způsobu jak to dětem předložit.

Zatímco svět jídla byl propojen se světem vodním, na vodní dílo naváže hrací část pro malé děti – Malá věda. Je to svět nejmenších, kde si užije i batole. Velký hrací koutek, kde se děti vyzují a brouzdají po žíněnkách plných molitanových kostek.

Julinka tu byla naprosto nadšená a jsme na dvou hodinách návštěvy. Areál je opravdu veliký, takže ani o víkendu dopoledne tam nebyl žádný nášlap a malé děti se dostaly všude, kam se jim zachtělo zrovna jít.

Do téhle herny jsme chodili odpočívat. Rozumějte my s tátou. Jedna z nevýhod návštěvy s malýma dětma je fakt, že celý areál je jedna obří místnost a jednotlivé expozice do sebe přecházejí volně, takže jakmile vám dítě veme roha (Julie! Kde si????), tak si dáte trochu honičku, protože to má miliony zákoutí. ALE. Tenhle dětský koutek je na konci v rohu místnosti, takže odtud vám neutečou a vidíte je i ze sedu. Body pro nás, tady se prostě odpočívalo.

Krom molitanu, kostek a prolézačky tu je i obří skluzavka. Pokud se podíváte na web Techmanie, určitě bude místem, které vás zaujme. Já se na ni děsně těšila, protože z webu vypadá fantasticky. A taky byla.

Holky na ní vlezly obě dvě, před Julinkou smekám, protože já s ní nahoru nešla a ona si tam dřepla a prostě odevzdaně jela :-D. Statečně, ale jen jednou. Neplakala, zážitek ji ale uspokojil natolik, že už jen fandila Nelince. Klouzačka je do 75kg, tak oblečte lehké hadry a můžete jet s dětmi :-). Pěně mrška nakopává, což je vidět i na fotce, kde drandí svou jedinou jízdu i Julča :-).

Táta zůstal s Nelinkou ještě na pár jízd, protože ta byla v to bílém tunelu ve svým živlu. Já s Julčou přešla na další expozici – hudební. Zase tady nepotřebují děti chápat hudbu ani fyziku, prostě si jen užívají tu akci a reakci. Struny, harfy, ale i malé skladatelství. Tady byla škoda, že některé interaktivní prvky nebyly funkční, takže neplnily takový účel, který měly.

Tohle bylo moc krásné. Mně se tady líbilo asi nejvíc. Mám vystudovanou hudební školu, takže od třetí třídy základky mě hudba provází a s holkama jsme si mohly složit i své malé hudební kousky. Do předem formovaného žlábku ve stole si skládáte plastové čtverečky. Jakmile zaplníte řadu, stisknete tlačítko a do sluchátek se vám pustí vaše veledílo.

Holky si to samozřejmě skládaly podle barev, které se jim líbí :-D, ale postřehly, že písničku si mění. Větší dítě už si bude moci vymýšlet a snažit se skládat, holky si to sázely jak se jím líbilo, ale po hudebním koutku už za námi byly téměř tři hodiny v Techmanii, bez minuty nudy.

Když se tak na ni dívám, ta by za mixážním pultem nebyla úplně marná :-D. Co jí ale běží do sluchátek, to si zpracovává a hodnotí jen sama. Tak uvidíme, co z ní jednou bude :-).

Opouštíme dětské hraní a jde se do dalších expozic. Zjistili jsme, že malé děti si ale dětské hřiště udělají ze všeho. Moc hezky vymyšlená hra s kameny a barvami. Dětem se na obrazovce ukáží různé kameny v různě barevných čtvercích a ony je musí na speciální podložce sešlápnout. Pokud se to povede, pokračují do dalšího kola. Tyhle stanoviště tu byly dvě, jedno mimo provoz, ale tím, že nebyl nával, zase nikde žádná fronta a dostali jsme se v klídku na fungující hru.

První kol zvládnete i sami, protože vám stačí dvě nohy. V dalších kolech ale kamenů přibývá, takže jedna osoba musí využít všech končetin a ještě třeba jeden kámen zasednout. Holky to měly snazší a ve dvou si jen stoupaly na správné barvy. Bylo parádní, jak poprvé takhle musely spolupracovat, aby se dobraly zdárného výsledku, Jejich hry jsou zatím vždy bez pravidel, tahle je měla a bylo moc pěkné, že se dokázaly domluvit. Nela Julču dirigovala a nějak ty šutry vždy sešlapaly 😀

Vedle kamenů bylo několik skřínek. Na každé skřínce byl obličej osoby. Mladí, staří, ženy i muži. Stačilo si vždy jednoho vybrat, otevřít skřínku a přečíst si jak daný člověk žil. Zkuste se někdy podívat na osobu a tipnout, co asi dělal. Tady Nela tipovala řidiče tramvaje…no, neměla úplně pravdu :-D.

Ještě si myslíte, že to je jen pro velké? Ano využitelnost informací pro malé děti není velká, ale je to takový reálný svět, ve kterém se dá hrát. Kdo by nestál o tom, aby mohl řídit opravdový bagr? Tady to jde. Nejezdíte jen lžící nahoru a dolu, ale můžete si nabrat pořádný matroš a ten přemístit kam je libo. Zase, víkend a fronta nikde žádná.

To jsme si proběhli největší část a seběhli dolů do sníženého patra na další expozici. Hlavolamy – MáToHáček. Že jsou pro děti náročné? Však ony to berou jako stavebnice a zase vůbec neřeší, že nesplní úkol.

Byly tam i jednoduché provlíkačky a kostičky. Parádní je, že v areálu si hrají i zaměstnanci, kteří s i tam občas dělají chemické hokusy a pokusy, ukazují nějakou tu zábavu nebo třeba staví kostky, které zrovna chtějí mé holky :-D. A že děti chtějí kostky, no dobře. Holky běžte dál a dívejte se. Díváme!

Nevíme kolik dní to pán stavěl, ale když děti chtějí kostky … :-D. Jedna dobře mířená rána a můžete si hrát jak je libo. Děkujeme.

Přiznám se, že tady už se holky začínaly trochu nudit. Proč? Nějak jsme se odsud nemohli dostat, protože táta si dal hlavolam a bylo to samé „ještě chvíli a budu to mít“ :-D. No co vám budu povídat, musela to přijít vyřešit Julie.

Centrum jsme proběhli skoro celé. Bohužel jsem až doma zjistila, že jsme nějako minuli expozici Vesmír a Hurá dolů, takže ty na nás čekají příště. Vstupenky jsme si koupili do základních expozic, můžete využít ještě planetárium, kde se navíc promítá krásný dětský film. Bohužel pro nás, film trvá hodinu a to je na Julču moc, takže další důvod, proč se sem vrátíme.Zas je jasné, že film bude naučný. je ale pohádkový, takže malé dítě nemusí nutně mí vědomosti a představení na nebi s užije.

Z hlavolamů jsme se úspěšně vyhrabali. Teda táta tam sedí, já s holkama jdeme dál :-D. Do tmy. Edutorium . Děti zaujme tma a blikání, svícení, barvičky. Ty velké se tu naučí třeba jak funguje lidské oko, pochopí Ohmův zákon, moment hybnosti nebo třeba Pythagorovu větu a spousta dalšího.

Velký bílý model simuluje lidské oko, na kterém vidíme překlopený obraz. Pro školáka krásná ukázka, pro Nelinku hračka, se kterou se dalo otáčet a ona v něm hledala písmenka.

Sem jsme se vrátili hned několikrát. První probíhání celých expozic bylo hodně rychlé, v druhém kole se už se vším hýbalo a seznamovalo se.

Na oběd se nikam extra nemusí. V areálu je velké občerstvení, kde jsou hotová jídla a celá rodina jsme se i s pitím najedli asi za 350 Kč. Tady musím podotknout, že příště bych se asi zajela najíst jinam. Na to jak se nám samotné centrum líbilo, oběd byla prostě bída a to jsme zkusila skoro vše z jídel. Vždy si dáváme každý jiné jídlo a necháme si vybrat holky, zbytek dojídáme. Druhově jídla dobrá, ale nevím zda to byla jen smůla, ale vše jak kdyby bylo vařené minulý den. Na fotkách vidíte náramky, které mají holky na ruce. Jiné vstupenky do areálu nedostanete, leda na planetárium a samostatně hrazené programy. Do základních expozic je to právě tenhle náramek. Škoda, že k areálu není přehledná mapka, alespoň my ji nenašly, takže možná proto jsme dvě celé expozice úplně minuly :-/.

Tak co říkáte? Líbilo by se tam vám a vašim dětem? Základní expozice jsme prošly skoro všechny, ale nestihli jsme si toho říkat tolik, co by šlo, kdyby bylo času víc. Věřím, že při další návštěvě se zase někde zasekneme dýl a víc se dovíme.  Hlavně projdeme ty ztracené a taky asi zkusíme 3D planetárium.

Praktické informace

Webové stránky centra – www.techmania.cz
Ceník centra – děti do 3,99 let zdarma
(platili jsme 2*180 Kč a Nela 110 Kč)Otevírací doba
o víkendu až od 10 hodin

Tip na výlet v Plzni máme za sebou. Byl to vlastně závěr naší dovolené v Legolandu, takže to beru tak trochu odzadu, ale to nevadí. Kdo sledoval náš instagram, ten měl info průběžné a já děkuju, že i tam na nás chodíte mrknout :-). Pokud se do Plzně vydáte a nebude úplně bájo počasí, Techmania se nám i přes několik nedostatků líbila.

MUDr. Michala Knězková

All posts

3 Comments

 • Anonymní 6.5.2017 at 15:33

  O techmanii jsem slysela a do tex me tam nenapadlo s detma jet.Po precteni clanku si myslim,ze minimalne by si to tam ta starsi paradne uzila.A jeden dotazek.Jak to delate,ze jsou holcicky porad tak ciste?Ja uz bych je mela minimalne po jidle prevlecene:-)))).

 • Anet 7.5.2017 at 19:09

  Jůva, Míšo, to vypadá super. Hned bych tam zašla, jen to nemít tak daleko. Ale třeba někdy budeme mít cestu, tak díky za tip 🙂

 • Pavel 9.1.2018 at 15:57

  Možná typ na zamyšlení. Podobné instituce jsou také v Brně a Liberec (Vida IQ landie) Případně menší v Třebíči, Ostravě a Olomouci.
  Spousta návštěvníků zůstává celý den ve větší budově a ten ztracený vesmír je v menší budově 3D planetária. Takový Polaris zvládají i děti z mateřské (délka. 26 minut).

 • Leave a Reply

  Vítejte u nás na blogu!

  Mé jméno je Míša a jsem dětská lékařka. Především jsem ale mámou 4 dětí. Blog je o všem co mě naplňuje, co máme rádi, co nám dává smysl. Tedy o prevenci, zdraví, cestování a o našem životě. Doufám, že se Vám tu s námi bude líbit.

  Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

  Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

  Internet je plný informací, které ale mají skutečnou váhu? Co mám dělat? Povíme si vše od porodnice, prvních horeček a průjmů, přes otázky o očkování až po syndrom náhlého úmrtí a nácvik resuscitace kojence. Doma už vás nic nezaskočí! Nově i ON-LINE!

  Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

  Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

  Úspěšný projekt První pomoc dítěti už běží třetím rokem! Často si říkáte Co mám dělat? Přijďte a tenhle myšlenkový kolotoč dostane řád a vy pocit jistoty, že v případě nutnosti skutečně pomůžete! Nově i ON-LINE!

  Už potřetí MAMAblogem roku! Děkujeme!

  Kam za námi

  Nejnovější příspěvky

  MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

  MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

  Děkujeme, že jste se zatoulali až k nám. Narazili jste na blog mladé lékařky a především mámy, který je o lásce k dětem, zdraví, hraní, cestování, Project Life, vzpomínkách a všem smysluplném co nás baví a naplňuje. Doufáme, že se vám bude líbit.

  ×