Děti a EMOCE | Ferda a jeho mouchy

8.5.2017 in Emoce, Knihovna - 2 Comments

Poslední z článků, který je souhrnem všech emocí, je tu dnes. Zbylé příspěvky už budou věnované jednotlivým emocím, takže dnes tip od vás. Když jsem zveřejnila první plán tohoto seriálu, začali jste mi psát vážně ve velkém. Posíláte své tipy na knížky a hračky, posíláte své příběhy a opravdu hodně často se ve zprávách objevoval Emušákov a Ferda a jeho mouchy. Když už to bylo tolikrát černé na bílém, vygooglila jsem ho i já, a už to chápu. Jde o vzdělávací sadu knihy a hračky, která je z dílny SCIO a na vaše přání je tu i její představení, protože skutečně do tohoto seriálu patří.

Ferda je žabí borec, který žije v Emušákově, kam taky chodí do školy. Plyšáky já nemusím a i tuhle hru bych se bez nich obešla (pokladem je pro mě hlavně kniha), ale cesta jak se děti dostanou ke knize a jak ji pochopí, je právě přes plyšáky, kteří v balíčku jsou, takže pro ně by to bez nich nešlo.

Ferda je žabák s pořádným úsměvem, který ale umí být i hodně ztrápený, smutný nebo taky naštvaný. Daleko raději se ale směje, věří ve své kamarády a je zvědavý.

Kdo zná Emušákov jako své boty a taky všechny plyšové obyvatele, jsou tyhle mouchy. Každá moucha vyjadřuje jednu z emocí či pocitů. Mouchy lítají po městečku a hledají si k sobě své plyšáky. Když je Ferda naštvaný, okamžitě si to k němu namíří červená moucha, která vyjadřuje hněv. Je Ferda zvědavý, jestli budou v koláči rozinky nebo povidla? Je s ním i modrá moucha vyjadřující zvědavost. To je jednoduchá ukázka, jak si mouchy ve městečku vybírají, na koho si sednou.

Mouchy jsou v přilepené na oranžové mucholapce. Každá má na zadečku suchý zip. Ten je našitý i v žabí pusince, takže mouchu stačí přilepit Ferdovi do pusinky a vyjádříte tím, jakou náladu zrovna žabák má.

Hlavní práci odvede v téhle hře dospělý a kniha „Ferda a jeho mouchy“. Je moc hezky zpracovaná, interaktivní a vybízí ke konverzaci i takové rodiče, kteří prostě neví jak na to. Knížka má 137 stran a najdete v ní 16 příběhů. Každé emoci se tu věnují dva příběhy. Knihu můžete číst se záložkou, hezky postupně nebo si ji otevřete, když je pro vás nějaká emoce aktuální.

Na začátku se vám představí Emušákov jako kouzelné městečko, kde nežijí žádní lidé, ale je to malebné doupě plyšových hraček. V Emušákově najdeme školu i školku a Emušáci vyvádějí vše, co známe od našich dětí.Ferda do městečka nepřišel sám, s ním se přistěhovaly i barevné mouchy, které vyjadřují jeho pocity. Ukazují Ferdovi jakou má on i jeho kamarádi náladu. Hned v úvodu knihy se vám všechny mouchy představí, o každé si můžete s dětmi něco přečíst.

Nela si ve 4 letech už je schopna zapamatovat mouchy a jejich názvy, u pocitů pak pozná, jestli „ho chce nebo ne“. Juli ve 2 letech má hru jako zábavu a pozná jen naštvanost a radost. Kniha je určena dětem od 4 do 10 let.

Abych vám přiblížila knihu, vyfotila jsem jeden z příběhů v knize. Nemusí vám každý sednout, právě proto je jich tam více. Pro ukázku ale tenhle určitě postačí.Aby bylo vyjádření přehlednější, je příběh vždy v barvě nějaké té mouchy. Hnědá moucha, vyjadřující strach, má jako první příběh Tobogán.

Na boku stránek jsou vždy poznámky, které vám pomáhají s příběhem pracovat. Najdeme tam otázky pro děti, na které se ptáte v průběhu, kdy příběh čtete. Žluté bubliny, u kterých přerušíte čtení, zeptáte se dětí nebo jen řečnicky, a pak se pokračuje dál.

Text je doplněn i o drobné rady, na co nemáme zapomínat, čeho se případně držet. No a nechybí  situace a aktivity pro děti, kde se předpokládá, že se dítě zapojí a bude s vámi spolupracovat.

V závěru každého příběhu najdete na boku stránek Střípky. To jsou autentické odpovědi dětí, které autorky shromáždily v průběhu psaní a vytváření téhle edukativní sady.

Samy autorky nedoporučují číst více jak jeden příběh denně. Je s výhodou, když necháte příběh doznít, v následujících dnech se k němu vracíte a děti si propojí své činnosti s muškama. Nejednou se tak stane, že si dítě nese do ordinace na očkování šedou nebo červenou mouchu, naopak do divadýlka si vykročí s tou světle zelenou či modrou.To je asi zásadní rozdíl v uvažování našem a jejich. Ony ty plyšáky potřebují a jsou jakousi metaforou, která je pro děti snadno vstřebatelná. A tak, u nás už lítaj :-).

K Ferdovi existuje ještě druhý díl, pro děti starší: Ferda v tom zase lítá (od 6 do 10 let).O celém projektu, Emušákově a Ferdovi si můžete přečíst na webu SCIO – tady.

Seriál o dětech a jejich emocích

Děti a jejich EMOCE
1. Co ty naše nálady? – KLIK
2. Začněme u sebe v rodině – KLIK
3.  Ferda a jeho mouchy

Děkuji všem za hezké zprávy a nápady, které mi posíláte, snažím se je vždy po večerech zpracovávat, jen se o mě teď pokusil nějaký moribundus a zdá se, že tohle kolo prohraju, takže čajům třikrát zdar :-/. Mějte krásný týden.

 

MUDr. Michala Knězková

All posts

2 Comments

 • Ziii 8.5.2017 at 19:09

  Super tip,moc hezky udělané a dobrý nápad,když se prckum nechce zrovna mluvit-nalepi mouchu a rodiče hned mají jasno…určitě pořídíme. Jen…nemáš tip,kde to sehnat za rozumnější peníz? 😉 Dej se brzo dohromady 🙂

 • Markéta Kuzebauchová 9.5.2017 at 9:43

  Knížka vypadá hodně dobře a děkuji za krásně zpracovaný článek. Ať je Ti brzy lépe 🙂

 • Leave a Reply

  Vítejte u nás na blogu!

  Mé jméno je Míša a jsem dětská lékařka. Především jsem ale mámou 4 dětí. Blog je o všem co mě naplňuje, co máme rádi, co nám dává smysl. Tedy o prevenci, zdraví, cestování a o našem životě. Doufám, že se Vám tu s námi bude líbit.

  Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

  Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

  Internet je plný informací, které ale mají skutečnou váhu? Co mám dělat? Povíme si vše od porodnice, prvních horeček a průjmů, přes otázky o očkování až po syndrom náhlého úmrtí a nácvik resuscitace kojence. Doma už vás nic nezaskočí! Nově i ON-LINE!

  Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

  Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

  Úspěšný projekt První pomoc dítěti už běží třetím rokem! Často si říkáte Co mám dělat? Přijďte a tenhle myšlenkový kolotoč dostane řád a vy pocit jistoty, že v případě nutnosti skutečně pomůžete! Nově i ON-LINE!

  Už potřetí MAMAblogem roku! Děkujeme!

  Kam za námi

  Nejnovější příspěvky

  MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

  MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

  Děkujeme, že jste se zatoulali až k nám. Narazili jste na blog mladé lékařky a především mámy, který je o lásce k dětem, zdraví, hraní, cestování, Project Life, vzpomínkách a všem smysluplném co nás baví a naplňuje. Doufáme, že se vám bude líbit.

  ×