babí soutěž o Svojtkovinu | Včelí stezka na horách

Zima na horách sice sbírá bodů dost, ale jaro s létem a babím létem k tomu, ti tu zimu spolehlivě porazí. Na jeden z posledních víkendů jsme si to namířili směr Harrachov. Počasí nám přálo celé tři dny, bydleli jsme v penzionku s vlastní kuchyní, takže jsme se měli krásně „jako doma“.

Včelí naučná stezka Jana hraběte Harracha

A protože víkend bez výletů není pro nás, našli jsme v Harrachově tuhle krásnou, žlutočernou naučnou stezku 🙂 . Částečně vede po silnicích, ale ty už jsou jen málo frekventované a jen výjimečně bylo třeba hnout tělem 🙂 .

Na téhle stezce byl i náš penzion, takže nebylo třeba dlouho hledat. Výlet má pouchých 3,5 procházkových kilometrů a až na pár úseků ho zvládnou i kočárky 🙂 (závěr stezky k lanovému parčíku už vhodný jen pro teréňáky).

Záměrem autorů stezky je přiblížit všem návštěvníkům včelaření a zdůraznit význam hmyzích opylovačů pro život na Zemi 🙂 . Během 11 zastavení si vždy přečtete naučnou ceduli, které se nám líbily a dost nového jsme se dověděli i mi velcí.

Věděli jste, že čmelák má jazyk stejně dlouhý jako je jeho tělo? Může mít až 2 cm 😀 . Jo!

Uč se, projdi a pokochej…

Ob jedno stanoviště najdou děti skládací hru v podobě takovéhle krychle. Nicmeně holky víc bavilo skládat legrační patvary zvířat než zvěř samotnou, takže tenhle kompletní mravenec je zázrakem, který jsem stihla vyfotit 😀 . Julie už mu hledá kozí nohy 😀 .

Celá stezka vede hezkou přírodou, která je kolem vás a když se k tomu přidalo modré nebe a barvy podzimu, moc rádi jsme si výlet protáhli z běžných 2 hodin na téměř 4 🙂 .

Trasa včelí stezky je lemována úly se živými včelami 🙂 . To je super, ptotože je tahle stezka opravdu živá! Úly jsou seřazeny podle historického vývoje včelaření a na stanovištích 4, 6 a 11 si úly můžete dokonce otevřít beze strachu, že by vás včela píchla 🙂 .

Domácí med u lavičky v potoce

Na čtvrtém zastavení jsme si poprvé na delší čas odfrkli. Byl tu totiž jasný důvod. A co že je kosa, ony chtěj potok 😀 .

Jednak si tu samozřejmě přečtete cedulku, ale taky si můžete otevřít kmen stromu, uvnitř kterého je pozůstatek včelího úlu 🙂 .

Poprvé jsme taky našly včelí kameny, které v průběhu stezky potkáváte a největší senzací bylo „koupací místo“. Těch v průběhu stezky najdete hned několik, takže v horkých měsících cachtací obléčo s sebou 🙂 .

Cachtací tipy: k ochlazení můžete využít přístupy k Ryzímu potoku st. 4  (tady, na lavičce v potoce) a 5, případně u tůňky na st. č. 7  můžete pozorovat nejstaršího pstruha Pepu a podívat se na vodníka, který tůňku hlídá 🙂 .

Holek podzimní výbava?

Softshellové soupravy UNUOBunda se souhvězdími medvědice a Bunda s kytičkovým vzorem
Softshellové kalhoty UNUO – tady klik
Čepice UNUO s jednorožcem a s medvědicema
sluneční brýle KiETLA
Boty Julinka (lehce širší noha) Campery a Nela (široká noha) Livie and Luca

Podzim v hmyzím domečku

Hmyzí hotely jsou čím dálvíc k vidění, a i když na podzim to tu bylo dost vybydlené, v létě se to tady breberkama jen hemží 🙂 . Na každém stanovišti je i posezení, takže se tady bez problémů občerstvíte (z vlastních zásob 🙂 ).

Julinka se rozhodla něco k snědku ulovit, ale když už byla promrzlá a v břiše prázdno, vzala na milost i po domácku připravenou housku se sýrem a nějakou tou paprikou 😀 .

Hravé zastavení Na zátiší

A tady jásá každý, kdo má děti hřišťově závislé 😀 . Holky už to sice dávaj dobře i bez různých hřišť, ale když už někde je, dají mu co proto 🙂 . Štěstí, že jsme s sebou vezli komplet softshellovou výbavu, protože jsem nemusela řešit durch promoklé prolézačky a houpajdy od rosy.

V Harrachově ta rosa i za sluníčka vydřží až do odpoledne. Minimálně na podzim rozhodně 🙂 .

Odkud se bere včelí vosk, jak ho včely potí a kolik je třeba šupin, aby vznikl 1 kg vosku? Tomu a všemu okolo se věnuje sedmé zastavení. Vosk zajímal spíš nás ale holky letěly hledat pstruha Pepu, obejmout vodníka a posedět si na pohádkovém pařezu 🙂 .

Dnes tu máte zase plno fotek, ale už tam jsem je zredukovala na polovinu, tak budeme předstírat, že je všichni všechny potřebujete 😀 . No, minimálně naše babičky jsou za ně vždycky moc rády 😀 .

A jestli se vám včelí tématika líbí tolik jako nám, víte, že je na blogu včelám věnovaná celá sekce? Najdete v ní včelí knížky, mlsání, ale taky včelí výlety!

Seriál (knihy, výlety, první pomoc) na včelí téma najdete tady – klik

Včelí výšlap za výhledem

A scházíme z asfaltky, je čas na krátké stoupání. Podle terénu z fotek poznáte, jestli si to váš kočár nebo kolo dá či nikoli 🙂 . Stoupání není nijak moc dlouhé a výhledy z něj jsou fantastické. I když chápu, že kdyby bylo šedo a lilo nám, asi bych ty ódy tolik nepěla 😀 .

Aroma-čmuchálci, do budky!

Na vršku kopce najdete ještě další dvě zastavení. To zajímavější z nich je dokonce s aromabudkou 😀 . No kdo z vás ví, ja voní včely, vosk nebo med? Sem si můžete bezpečně zalézt a čmuchat 🙂 . Holky to tam nosíkama projely dost slušné, já unudlaná tehdy necejtila vůbec nic.

Na devátém stanovišti můžete napsat vzkaz svatému Ambrožovi a rozhlédnout se po okolí, právě tady totiž budete na nejvyšším místě naší trasy. Na devítce taky najdete deníček (byl úplně plný, tak kdo pojede, můžete vzít nový a udělat krásný skutek pro fůru dalších návštěvníků 🙂 ).

Nás v deníčku najdete, holky se tam vtipně podepsaly 🙂 . Poděkuje vám tady za podpis dřevěný Ambrož v životní velikosti.

Když Harrachov není jen o sněhu

No vážně. Proč tak málo lidí jezdí na jaro a podzim do našich hor. Už třetí rok jezdíme mimo hlavní sezónu do Krkonoš a to kouzlo je tady neskutečný. Lidi nikde kolem (všichni se tlačí u Mumlavských vodopádů 😀 ) , výletů nespočet a dá se tady vyvalit a jen tak si tady být.

Harrachov | Mumlavské vodopády s konečnou v muzeu – tady klik

Od Ambrože už si to míříte dolů z kopce a nohy vás ponesou samy. Jen se nezapomeňte pozastavit na dalším stanovišti 🙂 . Dovíte se tu zajímavosti ze světa čmeláčků, ale taky se blížíte k dětskému ráji a včelí podívané.

Včelí skleněná podívaná

Skleněný úl, ve kterém to krásně žije, kde se pilné včelky snaží a makají seč jim síly stačí 🙂 . Vždy u úlů samozřejmě dávejte pozor na vstupní bránu pro včelky a hlavy dětí strkejte k zadním stěnám, kde je bezpečno 🙂 . Rozhodně na takový výlet nezapomeňte lékárničku a nastudujte pár řádků o tom co dělat, když už to žihadlo přijde 🙂 .

První pomoc | Co když dojde na žihadlo – tady klik

Lanová tečka na závěr – děkujeme Renato

A tady jedno „štěstí v neštěstí“ nakonec. Představte si, že jste alkoholik a já před váma třesu lahví s vodkou. Tak nějak se budou cítit děti, když dojdete na závěr Včelí stezky. U hotelu Renata je totiž velké dětské hřiště a lanový park pro malé návštěvníky, ale děti na něj nesmí 😀 .

Jenže! Když máte štěstí a majitelné tu jsou, zajdete sem na dobré kafe, pousmějete se a necháte dýško za kafe (nevím co z výše zmíněného zabralo nejvíc 😀 ), nechají vás tu si pohrát (nás nechali). Jinak na hřišti najdete cedule, že je pouze pro ubytované hosty hotelu Renata.

Takže my měli štěstí a děti neměly abstinenční příznaky. Potřeby a touhy ukojeny 😀 . Já doplnila kofein, vystavila se na horské sluníčko, nasadila v říjnu sluneční brýle a jenom lebedila!

Od Renaty už to bylo jen pár desítek metrů zpět na hlavní cestu, kde jsme stezku začínali a kde jsme vlastně i bydleli 🙂 . Takže poslední poskočení na trampošce, vrácení nádobí, orazítkování rukou „včelím razítkem“, které je u hotelu a hurá dolů „domů“.

Včelí stezka v Harrachově – praktické info

webová stránka stezky – tady klik
Facebook fun page – tady klik
mapa Včelí stezky – tady klik
délka výletu – 3,5 km
možnosti občerstvení: možnost se občerstvit na zastavení číslo 6 , tady se můžete schovat před deštěm a děti zabaví hřiště s trampolínou a houpajdama či pískem

Bylo to sice dlouhé, ale jestli chcete včelky domů..

K tomuhle tématu se prostě hdí a já mám tématické soutěže moc ráda.proto vám chci dnes rozdat tuhle Svojtkovinu o včeličkách. Jde o okýnkovou knížku, kterou jsem už na blogu představila a podrobně si ji s námi můžete prolistovat tady:

okýnková Svojtkovina | Proč potřebujeme včely? tady klik

PRAVIDLA SOUTĚŽE:

1. Pro účast v soutěžích je nutné odebírat novinky na blogu emailem. Odběr si snadno přihlásíte na úvodní straně blogu, kde vyplníte email do políčka s názvem „Ať ti nic neunikne“. Blog vám pak pošle zprávu, kdykoli se tady objeví nový článek 🙂 Odběr zkontroluji dle vyplněného emailu.

2. Odpověz na otázku zde na blogu nebo na facebooku: Jak jste na tom doma s alergiema? Máte vy nebo děti?

3. Pokud sleduješ náš Facebook MK life / mom of 2 & our life a okomentuješ nám tam tento článek „soutěžím na blogu“, zařadíme tvé jméno do losování ještě jednou.

4. Pokud budeš soutěž sdílet veřejně na Facebooku, zařadíme Tě do slosování opět ještě jednou. Šance vyhrát je tak vyšší.

Něco navíc: Moc děkujeme, že tu s námi jste a pokud se vám tu s námi líbí, jsme nominováni v poslední letošní anketě Czech social awards, kde si šance nedáváme, ale každá příležitost se ukázat je možnost, jak nalákat na naše výlety a články víc maminek, a to my rády 🙂 .

Stačí jeden váš hlas, bez zadávání mailů a telefonů 🙂 . Děkujeme. Pro hlasování stačí kliknout na obrázek:

Soutěž končí v neděli 21.10.2018, výherce vyhlásíme zde v článku a na našem Facebooku.

MUDr. Michala Knězková

All posts

183 Comments

 • Anna 18.10.2018 at 19:58

  Alergie se nám zatím naštěstí vyhýbají, snad to tak zůstane i nadále 🙂

 • Maria 18.10.2018 at 20:03

  Alergie bohužel v rodině máme. Manžel je alergik. Na ořechy, pily, trávy, plísně a dokonce má i alergické astma. Já dikybohu ne a dcera má zatím 14 měsíců a o ničem nevím.

 • Jana 18.10.2018 at 20:09

  Mame alergii na psy a kocky, bohuzel.

 • Adéla Urbancová 18.10.2018 at 20:10

  Miso děkuji za další super tip na výlet. Jednou snad vezmeme bandu a vyrazime tím směrem. 🙂
  Co se alergii týče, tak zatím musím klepat co to jde. Já nebyla alergická nikdy na nic,možná trochu na orechy, šimrá mě občas patro po vlašských …a naše malá (půl roku) zatím taky ok. Uvidíme, jak se to vyvine. Je toho teď všude kolem nějak moc 🙁

 • Pilařová Lenka 18.10.2018 at 20:11

  U nás doma nikdo alergii nemá, nebo o tom aspoň zatím nevíme.

 • Marie 18.10.2018 at 20:15

  U nas nastesti zadna alergie. Snad casem k nicemu neprijdem😂.

 • Luci 18.10.2018 at 20:16

  Já mám alergii na 1 druh antibiotik a děti zatím naštěstí žádné alergie nemají. Doufám, že to tak zůstane.

 • Alena 18.10.2018 at 20:16

  Zatím trpí tatínek

 • Eva H 18.10.2018 at 20:16

  U nas nikdo alergii nastesti nema 😉

 • Zuzana 18.10.2018 at 20:18

  U nas nastesti bez alergii, snad se nic ani casem neobjevi..

 • Jana 18.10.2018 at 20:18

  V naší rodině co vím má alergii pouze moje babička (na prach, seno a píchnutí včelou).

 • Michaela Novotna 18.10.2018 at 20:18

  U nas nastesti alergie nejsou. Ale z manzelovi strany je jich pozehnane, tak se spis obavam, kdy se u prcka neco ukaze. Treba bude ale mit zdravicko po me a vyhne se nas to 🙂

 • Hana Priibylova 18.10.2018 at 20:21

  Alergii jsem trpela jako mala na prach, roztoce. Rodice si se mnou „uzili“ byla jsem dosti nemocna. Ale nastesti jsem z toho vyrostla a ted v dospelosti bez problemu. A doufam, ze moje dve holcicky nezaziji nic z toho, co ja v jejich veku.

 • Tana 18.10.2018 at 20:22

  Nastesti u nas nic 😉

 • Romana 18.10.2018 at 20:22

  Zatím se žádné alergie neprojevily, za což jsme rádi, tak snad to tak zůstane! :)) a mě sezónní alergie záhadně „vymizely“ ..díky těhotenství 😀
  …včelí okýnková knížka je úžasná!

 • Taťána 18.10.2018 at 20:23

  Krásný článek a tip na výlet, taky mám ráda podzimní výlety.. 🙂 k alergii… zatím jsem alergik jen já (hl, na pyly), u staršího syna to ještě nemáme potvrzené, ale vypadá že alergie na pyly ho také nemine 🙁

 • Kristýna M. 18.10.2018 at 20:26

  Největším alergikem je u nás manžel. U staršího syna se alergie objevuje na začátku sezóny, ovšem potvrzena zatím není.

 • Martina Nováčková 18.10.2018 at 20:28

  Diky za super vyletni tip 🙂 alergie doma bohuzel mame, ja na vceli bodnuti, syn na BKM, zazvor, postupne vymizely alergie na ruzne potraviny, ale projevily se ve forme alergii pylovych… no bojujeme 🙂

 • Karolína Dvořáčková 18.10.2018 at 20:30

  Já jsem alergická na peří. Moje děti jsou zatím v pohodě, ale syna podezírám, že je možná alergický na peří také. Potvrzeno to zatím nemám a ani nemáme moc příležitost to vyzkoušet. Nicméně budu ho sledovat 🙂

 • míša 18.10.2018 at 20:30

  Zatím se u nás projevily jen lehké alergie. U mne na pyl jarních stromů, u syna na prach. Snad se nám další vyhnou. Míša

 • Klárka 18.10.2018 at 20:31

  Alergie se nám bohužel nevyhnuly. Manžel na prach a roztoče, já mám nespecifikovatelnou alergii a chronickou rýmu, syn si prošel ekzémem, dcerka naštěstí zatím nejeví známky alergie…

 • Kateřina 18.10.2018 at 20:32

  Ja s manzelem mame alergii na pyly, u deti se zatim nastesti nic neobjevilo.

 • Jana Herrmannova 18.10.2018 at 20:33

  Mame alergie, ja i muj syn. Ja mam potvrzene testem jarni pyly a hlavne roztoce, u syna jeste testy nedelali, tak se snazim vysledovat, co mu nedela dobre, kdy ho pali oci a tak.
  Knizka o vcelkach by se nam moc hodila 🙂

 • Petra 18.10.2018 at 20:38

  U mladého pána se zatím žádná alergie neprojevila. U mě by se nějaká našla 🙂

 • Iva Sedláčková 18.10.2018 at 20:42

  Zarim jsme zjistily ze syn je vnímavějším na včelí bodnutí…ale nas lekar mel tenkrat dovolenou tak jsem s nim musela k zastupu ( slapl na vcelu a noha otekla až do půlky lýtka a do fialova :-() a zastupna lekarka je zároveň homeopatka a musím říci ze homeopaticke přípravky v tomto případě zabraly uzasne. Na píchnutí od te doby používám a jssm velmj spokojena. Taky aby nezbaraly kdyz jsou z propolisu 🙂 vceli bodnutí tedy lecime pomocí od vcel :-)))))

 • Nikol 18.10.2018 at 20:43

  Ja ani manzel alergie nemame,ale synek 23 mesicu ma polyvalentni alergie,k dnesnimu dni snese pouze 12.potravin.A alergie na pejsky a roztoce.Bojujeme,zkousime,snad bude mesic od mesice lepe.

 • Lucie 18.10.2018 at 20:44

  Dekuji za tip na vylet!
  Alergie jsou u nas aktualni na jare a v lete. Ja i manzel mame alergii na pyl a vypada to, ze syn to schytal taky :/ Dcerka se zatim drzi a snad vydrzi 🙂

 • Katka Röslerová 18.10.2018 at 20:46

  Krásný článek 🙂 Včelí knížku mám v plánu pořídit, okýnkové knížky jsou u nás pořád oblíbené.
  Obě děti mají alergii na bílkovinu kravského mléka a syn k tomu na ořechy a ač by z toho podle statistik měli vyrůst, tak ani v synových pěti letech se žádné zlepšení nekoná. Ale jsou horší věci, nějak jsme se s tím sžili 🙂

 • Simona 18.10.2018 at 20:47

  U syna naštěstí alergie žádná, zato já jsem na pyl, prach a roztoče, do toho ekzematik. Knížky od Svojtky milujeme a na tomhle místě jsme se letos pohybovali o dovolené. 🙂

 • Věra 18.10.2018 at 20:51

  V rodině alergie nemáme a věřím, že to tak i zůstane 🙂

 • Hana Misery Charvátová 18.10.2018 at 20:52

  Já naštěstí nemám nic (i když minulý měsíc jsem zrovna byla na prick testu a naměřili mi nějaké stopové množství břízy, včelky a psa, ale zároveň jsem měla zvýšenou citlivost, takže spíš nejsem) no a u dcery nevím, ale zatím nic. Muž má alergie skoro na všechno, na druhou stranu hodně mírné, akorát když kvete tráva a bříza, tak si stěžuje, ale nic, co by nezachránil zyrtec 😀

 • Jana Stecová 18.10.2018 at 20:56

  U nás zatím naštěstí bez alergií. Tak snad to tak i zůstane.

 • Markéta P. 18.10.2018 at 20:58

  V širší rodině pár alergiků máme, doma to ale zatím naštěstí řešit nemusíme a doufám, že to tak zůstane i do budoucna a alergie se nám budou vyhýbat obloukem. Jen mě teď napadá, že jsem si vlastně jednu takovou specifickou alergii „užila“ jako dítě, a to na sinice v rybnících. Jako malí jsme se totiž ještě normálně koupávali ve všech rybnících v našem okolí, což už si dnes neumím moc dobře představit. Ale tenkrát to bylo běžné. Mně však po každém takovém těle vyskákala na těle hodně svědivá vyrážka a nějaký ten den trvalo, než se vše uklidnilo a zase zmizela, takže mě maminka uplácela ledňáky, abych do vody raději nelezla. Ledňák byl fajn, ale stejně mi to bylo moc líto, že se ostatní koupou a já nemohu.

 • Renáta 18.10.2018 at 20:58

  Mám dcerku 2 roky a zatím jsme žádnou alergii neobjevili…snad to tak i zůstane. Ani já s manželem žádnou alergií netrpíme.

 • Andrea 18.10.2018 at 20:58

  Mám doma malého i velkého včelaře, takže knížka by se hodila :). Kluci maji ABKM, ale dá se to 😉😀. Díky za soutěž.

 • Romana 18.10.2018 at 20:59

  Alergie naštěstí žádná.

 • Jolana Hrubá 18.10.2018 at 21:00

  Alergie bohužel máme.
  Ale bojujeme s nimi.
  Hezký den. Jh 🍀🌻🍀

 • Petra 18.10.2018 at 21:00

  Dcera alergie na bílkovinu kravského mléka a ja alergii dosud nezjištěného původu.

 • Aneta 18.10.2018 at 21:03

  Alergie se naší rodině zatím vyhýbají (ťuk, ťuk). Ale poslední dobou na sobě pozoruji jistou alergii na slovíčko „proč?“ 🙂

 • Petra 18.10.2018 at 21:03

  Alergie žádné a doufám, že to tak vydrží i do budoucna

 • Martina K. 18.10.2018 at 21:04

  Děkuji za hezký tip na výlet a pěknou soutěž na závěr. U nás je alergik jen táta – na prach, roztoče, kočky, u dětí se naštěstí zatím nic neprojevilo a snad to tak i zůstane.

 • Pavla 18.10.2018 at 21:05

  Dcera jako miminko trpěla alergií na bílkovinu kravského mléka a vejce, naštěstí po prvních narozeninách alegie postupně vymizela a teď jsme úplně bez alergií.

 • Radka 18.10.2018 at 21:07

  Opět díky za krásný článek.. V Harrachově máme prolezlé opravdu jen ty Mumlavské vodopády, takže díky za další tip, už aby bylo zase jaro 🙂 Alergie nás docela trápí – já prachy, pyl, zvířata, manžel trávy, stromy, dcera docela v pohodě a u syna zase řešíme atopický ekzém…

 • Jana 18.10.2018 at 21:07

  O alergii zatím u žádné z holek nevíme, já pochazím ze včelařské rodiny, manzel taky vcelari, tak budeme doufat, ze alergické ani nebudou a budou chodit s tatínkem za vcelkama. Na me zbývá ta „cista“ prace a to stavět med do sklenic a prodavat. 😊 A v Harrachove jsme letos v létě byli, na včelí stezku jsme se chtěli vydat, ale už bylo pozdněji odpoledne a holky jsou ještě malé tak by jsme to časově nezvládli bez beku, tak jsme to vzdali, ale jsem rada, ze jste to nafotila a můžeme se podívat a někdy priste to projdeme.

 • Tereza Meravá 18.10.2018 at 21:09

  Já mám alergii na vše možné, nejvážnější je na vosu. Nosím epipen, léky atd. a zrovna dnes jsem nastoupila pětiletou injekční vakcicnaci, tak držte palce, ať to pomůže.
  A ještě jedno zamyšlení off topic. Moc se mi líbí tento blog, pro občasnou inspiraci je naprosto super a hodně jsme toho už podle něj navštívili (navštívíme). U výletů by se mi ještě líbila možnost filtrace dle kraje (jako, jedeme na dovolenou do jižních čech, podíváme se, co nám MK radí:). Ale stejně mám takovou jednu neodbytnou myšlenku poslední dobou, a trochu se jí snažím zúročovat ve výchově. A tou je pocit „přesycení dětí zábavou pro děti“. Hned vysvětlím. Každý výlet – a nejen na tomto blogu – s dětmi – by měl mít ideálně interaktivní výstavu, stezku se stanovišti a úkoly, zábavní park. Každý kniha – a opět nejen na tomto blogu – by měla být ideálně okýnková, prosvětlovací atd, atd. Každá hračka by měla být vysoce kreativní, dřevěná a vzdělávací. Mám trochu pocit, že z dětí pak rostou určití rozmazlenci, kteří se pak dost těžko budou adaptovat na svět/umění/výlety atd dospělých. Dokážou děti, navyklé na všechny stezky v korunách stromů, interaktivní expozice a neuvěřitelná hřiště někdy ocenit výlet na houby, pěkný potůček, západ slunce, obyčejný výklad o zámecké historii? Budou na základní škole schopné číst normální příběhy, bez obrázků? Budou zvyklé na to, že se taky občas někdy někde může člověk pekelně nudit, svět se netočí podle nich, atd? Mám dnes pocit, že všech Stezek, Farmaparků, Houbových parků, Zábavních parků, Dětských festivalů a prohlídekadt už je u nás až moc, třeba na Lipně kousek volné krajiny abys pohledal. Trochu se snažím v tomto jít proti proudu. Poslední dobou „jedeme“ v obyčejných procházkách na kachny, do lesa a na houby a výlety do hezké krajiny (svatý jan pod skalou, mumlava). Povídáme si o místních legendách, strašidlech, kytičkách, pojmenováváme ptactvo, co vidíme, a zatím jako dobrý a myslím, že se starší dceři (5) dost tříbí fanzatie:) Přijde si cestou na své hry:) Chodíme na obyčejné opery (světe div se, naše malá zvládá dospělácká představení, ani nedutá), na dospělácké zámecké prohlídky (taky v pohodě!), čteme kocoura Mikeše, Deník kocoura Modroočka, kmotru Lišku, Pejska a kočičku nebo teď jedou Děti z Bullerbynu, a dlouho už jsem nekoupila žádnou novou hračku, zato jsem vytahala ještě po mě panenky a bárbíny a musím říct, že to docela frčí:) Ale jak jsem psala výše, výjimky budou i nadále potvrzovat pravidlo a zrovna včelí stezka vypadá, že je v tak nádherné krajině, že nejspíš neodoláme. Tak zábavě s rozumem zdar!:)

  • Míša 18.10.2018 at 21:33

   Dobrýden Terez,

   moc děkuju za tenhle komentář a ve velkém s vámi souzním 🙂 . Děkuju za podnět na rozdělení podle krajů. Je pravda, že výletů už je tu tolik, že bych je mohla zkusit více filtrovat. Zatím byla mapa vrcholem mých IT dovedností 😀 .

   U otázky „cílů“ výletů jsem s vámi úplně zajedno a maličko mě překvapuje (vaše jméno už dobře znám 🙂 a pamatuji si, že tu s námi jste dýl), že máte takový pocit i tady u nás na blogu. Naopak se snažím ukazovat fakt, že jít jen tak, je někdy lepší a není třeba velkých cílů. Takový je náš každý všední den s holkama. Doporučuju mrknout na článek sem 🙂 :

   Proč jet tam, kde nic není? – https://mklife.cz/do-prirody-proc-jet-tam-kde-nic-neni/

   Otevřela jsem si výlety na blogu a hned z posledních když dám příklady, máte tam vlastně „nijaké“ cesty, které jsou skvělé. Často narazíme natřeba lesní hřiště, což je náhoda anebo je mají často restaurace, co jsou na trase. Já je do článků zmiňuji vždy, protože většina rodičů je pro děti chce a díky nim se stane článek pro ně inspirativní.

   Krásný výlet do Beskyd, kde jsou jen výhledy a vy 🙂 https://mklife.cz/letni-putovani-den-4-ten-nej-z-vyhledu-beskyd/
   Výlet na kolech, který ujdete pěšky, zase „jen tak“ https://mklife.cz/vyletnicke-dolanky-hura-na-malou-skalu/
   Horní Mísečky a procházka na horách https://mklife.cz/slevomat-cyklo-drama-na-horni-misecky/
   Výlet k Dolskému mlýnu – jen příroda a vy https://mklife.cz/zpet-k-pohadkam-za-certy-a-princeznou-k-dolskemu-mlynu/

   A je jich fůra. Na blogu záměrně filtruji ZA PŘÍRODOU a pak ZA KULTUROU, což chci přejmenovat nějak výstižněji. Tam najdete právě tyhle různé parky, výstavy apod. Jinak si myslím, že se dětem snažíme naopak ukazovat víc to „nic“ než něco. To by ale sekce výletů nebyla úplně inspirační, kdyby tam bylo pouze toulání cestami, i když mi to milujeme a touláme se často 🙂 .

   Já toto cítím u mnoha dětí a rodičů třeba v jídle. Proč se dětem nabízí od batolat Lipánky, když ony vemou a budou mít rády jogurty bílé. Proč dáváme bonbony a čokolády, když si děti zamilují sušené ovoce… Proč dítěti dáváme od kojeneckého věku jahodové zubní pasty, když jsou i takové, které jsou pro děti, bez příchutí a nepálí? To je důvodem, proč při přechodu na samočištění se začnou zuby kazit. Ne že si dítě neumí zuby čistit, ale s pro něj „hnusnou“ bílou pastou bez příchuti už není důvod, proč by mělo čistit dost dlouho a zkracuje a snižuje se kvalita…promiňte, zase jsem se rozepsala 😀 .

   Cítím to stejně.
   A když nás výlet může vzdělat (miluju naučné stezky 🙂 ), tak je to jedině bonus. Určitě nejdou děti výet kvůli cedulím 🙂 .

   Jsem ráda, že tu s námi jste, Terez 🙂
   Míša

   • Tereza Meravá 18.10.2018 at 22:06

    Tak „Proč jít tam, kde nic není“ jsem minula a ten mě nadchl:) A musím se Vám omluvit, ten můj dojem s výlety nebyl fakt asi úplně přesný, musím zpětně uznat, že ty odkazy, které jste mi sem dala, jsou super:) Asi mě „rozčilila“ další okýnková knížka:) (Paradoxně se zařazuji do soutěže, ale k nám by výhra rozhodně neputovala, to spíš někomu jinému pod jedli, protože tohle všichni chtějí:D) A já totiž jdu proti proudu a nechci to:D Okýnka batolata trhají. Okýnka vyrušují děti od čtení. Okýnka je pudí to zavírat, otvírat a neposlouchat. Okýnka vylučují si něco zapamatovat – protože se děti soustředí na zavírání a otvírání. Okýnka se skvěle hodí na to zalepit je izolepou a zkoušet, nakolik pak půjdou votevřít. Okýnka se hodí na to, je všechny pozotvírat a zkoušet, jestli na nich kniha bude stát. Okýnka se nehodí k večernímu čtení, protože než dá člověk dohromady pár vět, už je celej nasr…:D Mikešovi, Dětem z Bulerbynu a Vám, Míšo, zdar!:)

    • Míša 18.10.2018 at 22:18

     😀 😀 😀 😀 😀 děkuju 😀 😀 😀 nečekala jsem, že se ještě dneska tak naplno zasměju 🙂

     Vám a zavřeným okýnkám dobrou noc (otevřít v případě laringitidy! 😀 )

 • Daniela 18.10.2018 at 21:09

  S manželem máme oba sennou rýmu, u starší dcerky teď byly alergie vyloučeny, jen hodně reaguje na štípnutí od komárů nebo muchniček, mladší syn má občas sklony k lehkému ekzému, ale alergie zatím žádná.

 • Adéla Moravcová 18.10.2018 at 21:12

  Syn je zatím bez alergií. Já.smrkám a.funím na jaře. Mám tedy ještě potravinové alergie a intolerance, ale ty mi pro pobyt v přírodě nevadí:)

 • Michaela 18.10.2018 at 21:16

  Naštěstí žádnou alergii zatím nemáme a snad to tak i nadále zůstane..

 • Martina h. 18.10.2018 at 21:18

  Moc krásný podzimní článek! My si užívali v ten víkend také hor, Božího daru, už poněkolikáté tuto sezónu a zbožňujeme to tam 😍 (a doporučujeme!) já bohužel alergii mám, jako zdravotník samozřejmě vcelku netypickou – hořčice a metronidazol 🤔dcerka zatím bez alergii.

 • Lenka 18.10.2018 at 21:18

  U nas mam ja pylove alergie, jinak nikdo nic a snad to tak i zustane.

 • Adriana 18.10.2018 at 21:18

  U nás starší dcera má astma, alergie prach, srst,seno a rajčata. U té mladší dcery se na testy alergie teprve chystame. Mějte se krásně a užijte si víkend 😊😊

 • Lenka Hermanová 18.10.2018 at 21:20

  Muž na pyl, já na zvířecí srst. U dětí se zatím nic neprojevilo, tak doufám, že to tak zůstane.

 • Katka 18.10.2018 at 21:21

  U nás se zatím žádné alergie neobjevily. Ťuk ťuk 😊

 • Hana Procházková 18.10.2018 at 21:23

  Míšo, odpověď bude krátká. Nám vsem se zatím alergie vyhýbají. Můžeme kdykoliv a kamkoliv.

 • Eliška Gřešková 18.10.2018 at 21:24

  Děkuji za bezva tip na výlet. Krkonoše milujeme, takže se tam určitě vydáme.
  U nás doma naštěstí alergii na nic nemáme. Jen vím o rodině od sestry a švagrové.

 • Lenka 18.10.2018 at 21:24

  Manzel ma alergie na kde co, pyly, roztoce travy, hodne zvirat.. Dcerka se sve alergie na mliko, zda se, pomalu zbavuje, tak snad bude mi aspon ona klidek.
  Vcelicky u nas frci, knizka by moc potesila. Diky za soutez.

 • Monika Ch. 18.10.2018 at 21:32

  Dcera se narodila s ABKM,ale kolem 1roku naštěsti alergie zmizela. Za to jsme ve 2,5letech začali bojovat s ekzémem.V létě je skoro bez ekzému,ale s příchodem podzimu se jí to hodně zhoršuje🙁
  U syna zjistili alergii na plíseň vnitřní i venkovní.Již několik let každé ráno smrká a pokašlává,někdy i v noci,zatím nepomohlo nic:🙁
  Já s manželem nemáme alergii na nic.
  Knížka o včelkách by se nám hodila.Syn z nich má panickou hrůzu.Třeba by je díky knížce,začal mít rád 😊

 • Michaela Hofericová 18.10.2018 at 21:34

  Potvrzené alergie nemáme žádné, ale když jsme měli pejska, nějak se tu víc kejchalo a kašlalo… Ale zvířata venku dětem nevadí…

 • Šárka 18.10.2018 at 21:34

  Alergiemi naštěstí netrpime vůbec. 🙂

 • Lucie 18.10.2018 at 21:34

  Hlas jsem dala, nějak jsem se v tom nemohla vyznat , ale našla jsem. Alergie zrovna na včelu má manžel, syn dostal jednou žihadlo od včely a pak od vosy a dobré, dcera zatím nedostala. Já mám jen na slámu / seno a vzpomněla jsem si až letos při hrabání slámy po letech, protože jsme pořídili pro děti králíčka,aby měl podestýlku a já se osypala a zrudla. 🙂

 • Romana Navrátilová 18.10.2018 at 21:35

  U dcerky jsou alergické reakce na určité prací prostředky od miminka a citrusy a letos (budou jí čtyři) poprvé zvýšená reakce na píchnutí komárem (opravdu velké boule). K bodnutí jiného hmyzu zatím nedošlo.

 • Jana 18.10.2018 at 21:37

  Syn bohužel má alergii na různé pyly. Letos nám alergie dala opravdu zabrat.

 • Zuzana Till 18.10.2018 at 21:38

  Nemáme, snad to tak vydrží 🙂

 • Petra Zh. 18.10.2018 at 21:43

  Hezký večer,

  dcerka Aneta byla testovaná na jaře a naštěstí se žádná alergie neprokázala – byly jsme na alergologii odesláni kvůli několika astmatickým záchvatům a mnoha zvířátkům doma 🙂 Já, maminka, mám jen na prach a roztoče, ale nepozoruji to na sobě a občasné „pšíknutí“ nepřikládám alergii :). Díky za další soutěž, ráda Vás sleduji a čerpám inspiraci a posíláme hlas! Petra a Any 🙂

 • Iveta Ptáčková 18.10.2018 at 21:43

  Musím zaklepat, u nás nikdo netrpí žádnou alergií. Ani po bodnutí včelkou se žádná nežádoucí reakce nekonala.

 • Marta 18.10.2018 at 21:44

  Alergie se objevila u naseho prcka, na mleko a vejce, ale s blizicim se 3.rokem uz zacina pomalu tolerovat, tak doufam, ze brzy bude bez omezeni! Bezva soutez o krasnou cenu! 🙂

 • Monika 18.10.2018 at 21:45

  Žádné alergie se v naší rodině naštěstí zatím neobjevily a doufám, že ani nikdy neobjeví.

 • Dáša 18.10.2018 at 21:47

  Já mám alergii hlavně na pyl. Ostatní se tak trochu časem mění. U malého 2,5 roku zatím nepozorujeme. Tak doufám, že se mu to vyhne. Mně na ni přišli v pubertě.

 • Nikol Horáková 18.10.2018 at 21:59

  Mě všechno svědí a chce se mi kýchat poblíž zlatého deště a v blížkosti šeříků je mi nevolno a omdlévám 🙁 jaro jak má být. Syn je zatím snad v pořádku, nic jsme nevypozorovali a je teprve malý, takže nikde se nechávat otestovat nebyl. Knížečka by se mu určitě líbila, má Odkud přichází déšť ze stejné řady, rád si čte 🙂 na CSA hlas máte už od včera.

 • Iva Pelikánová 18.10.2018 at 22:01

  Zatím se nám to vyhýbá,ale nikdy nerikej nikdy…

 • Lucie chmielová 18.10.2018 at 22:01

  Alergie se u mě mění, v pubertě na seno-suché trávy, později Lípa, med a Paralen. Manžel je alergický je taky alegik, vždy v květnu smrká… U dětí se zatím nic neprojevilo.

 • Johana 18.10.2018 at 22:03

  Krásný článek a ty fotky!!! Díky.

  Alergii mám jen já a to na roztoče. Nic dramatického 😊

 • Soňa Mašková 18.10.2018 at 22:15

  Já bohužel alergii mám, na peří, prach, pyl… ale naštěstí ne moc vážnou, jen ucpaný nos, rýma mě občas potrápí. Kluci zatím naštěstí nic a doufám, že jim to tak vydrží!!

 • Martina Barnikova 18.10.2018 at 22:16

  Chvala Bohu 🙏 ziadne alergie nemame a som za to nesmierne vdacna 🤗💥❤️

 • Pavla 18.10.2018 at 22:17

  Ja zadnou alergii nemam a u moji holcicky se zatim take nic neprojevilo. Super clanek jako vzdy. Miluji hory a na podzim, kdyz se barvi lesy je to nadhera. Milujeme to, takze Vasimi fotkami jsem se pokochala.

 • Alžběta 18.10.2018 at 22:17

  Mam alergii na plisen, roztoce, pyly, prach, … u deti se nastesti zatim nic neprojevilo 🙂

 • Misa 18.10.2018 at 22:17

  Alergii mám jenom já .- na kočky 😀 :

 • Lucie Zlesáková 18.10.2018 at 22:26

  Alergie se nám zatím vyhýbají, doufám, že to tak zůstane 😊

 • Lucie 18.10.2018 at 22:33

  Ja mám asi nějaké slabé alergie na nějaký pyl, nevím jaký, na některá jablka, liskove oříšky a kůži broskve nebo tak něco, proste mi trochu natece ret a stipe v puse, nekdy i z moc mandli, ale na alergologii jsem teda nikdy nezasla, radši 😀 Deti zatím snad OK.

 • Marzb 18.10.2018 at 22:38

  Ťuk, ťuk, ťuk… toto alergické téma můžu naštěstí zaklepat a doufám, že se nám bude vyhýbat i nadále :o)

 • Radka 18.10.2018 at 22:40

  Starší dcera nemá alergii potvrzenou, ale v období května-června má problémy s podrážděním dýchacích cest. Taktéž hůř reaguje na štípance a v podkolenních jamkách má potvrzený atopický exém, který je tento rok naštěstí víceméně v klidu. U mladší dcery naštěstí zatím žádné projevy, tak uvidíme….

 • Michaela Navrátilová 18.10.2018 at 22:43

  U nás doma jsem jediný alergik já, a to na seno a na pyl. Moje problémy ale skoro vymizely, když jsme si pořídili pejska. Nejříve jsem měla šílenou rýmu, až to vypadalo, že se s ním budeme muset rozloučit a pak najednou z ničeho nic klid 🙂

 • Eva 18.10.2018 at 22:47

  Zatím zjištěná alergie na kešu (necelé 3 roky) :(.

 • Veronika 18.10.2018 at 22:57

  My jsme oba alergici, dcera měla cca do 10ti měsíců abkm, syn podezření na abkm, teď už mléčné výrobky jí normálně, ale alergii na čočku a nově jsme zjistili i hrách. Ale myslím, že toho bude víc. Občas se mu po nějakém jídle objeví flek v obličeji.. stejně tak po koupání v chlorovane vodě. 🙁

 • Lucie Kostolanská 18.10.2018 at 22:58

  S manželem nemáme alergii vůbec na nic, maximálně na lidskou hloupost a ta je myslím dědičná, takže dcera jí bude mít nejspíš také 🙂 Dceři bude za měsíc rok, zatím je bez alergie a doufám že to i tak zůstane.

 • Jana 18.10.2018 at 23:05

  Alergie me docela dost v detstvi potrapila, ted uz je to lepsi

 • adara 18.10.2018 at 23:09

  Tak u nas to vypadá,že jsme snad bez alergie, ikdyž musím ohlídat případné štípnutí od včely nebo vosy. To syna ješte nepotkalo, tak reakci neznám…;-)

 • Anna 18.10.2018 at 23:16

  Alergie se nám do tohoto roku vyhýbali. Bohužel tento rok na jaře vše kvetlo najednou a 9r. dcera dostala velikou alergickou reakci a je sledována v alergo-imunologické ambulanci. Potvrdili jí snad 10 -15 alergií, většinou pyly jarních stromu, trav a kytek, takže „paráda“. Bere prášky a v případě potřeby to řešíme akutně s dr. Jsem zvědavá, jak to zvládneme další jaro 😉 Mladší a já s manželem jsme zatím bez alergií… .ale koukám, že člověk nikdy neví 😛
  Děkuji za super soutěž o skvělou cenu, holky by knížka moc potěšila 🙂

 • Katharina 18.10.2018 at 23:20

  Děkuji za další krásný článek.
  Já jsem bohužel silný alergik (pyl, jídlo, kočky, léky). Kdybych to měla podrobně vyjmenovat, bude toho až nad hlavu. Dcerka (1,5 roku) měla v létě dvakrát reakci na pyl. Doufám, že alergie nebude mít.

 • Katka Uličná 18.10.2018 at 23:25

  Já teda musím zaklepal, alergie zatím u nikoho u nás doma nepropukly…teď mě trápí dcery Elišky ekzém, ale snad s ním co nejdřív zatočím 🙂

 • Alena Hájková 18.10.2018 at 23:25

  My máme doma sbírku – já mám alergii na roztoče a prach (proto uklízím pořád, jinak bych se doma ani nenadechla), mám atopický ekzém a manžel má alergii na pyly, takže od jara do léta má z nosu kohoutek. U holek se zatím lokálně objevil ten atopický ekzém, ale při poctivém mazání to není tak hrozné. Jiné alergie zatím prokázané nemají. Před 3 týdny se nám ale ta starší nějak osypala a měla vysokou teplotu. Podle paní doktorky je to prý potravinová alergie, ale na co fakt zatím netušíme a od té doby se to už neobjevilo.

 • Dita 18.10.2018 at 23:26

  Naštěstí se nám zatím alergie vyhýbají. Čekáme teď druhý přírůstek tak doufám že se vyhnou i jemu 😉

 • VercaS 18.10.2018 at 23:32

  Jelikož se dědí to vždy to nejlepší tak syn po moji rodině posedí také alergie a už od 2,5 let bojujeme s alergii na brizu.
  Knížka by se nám moc líbila, to mi ty okynkove zase mužem. Večer před spaním čteme klasické knížky. Ale okynkove během dne proč ne. A zvlášť tahle by se nám líbila. Ondra totiž pomaha dědovi s včelami. Letos si s nim výročí i vlastní med.

 • Gabi 19.10.2018 at 0:33

  Díky bohu nikdo na nic (vlastně manžela trochu dráždí prach a některé pyly,ale jen když je má přímo u nosu a pak kýchá), naše holky jsou zatím v pohodě.

 • Hanka 19.10.2018 at 0:34

  U nás jsou alergie fest, mám je já, má je manžel i další rodinní příslušníci… Dcera zatím ťuk, ťuk nic, ale jsou jí 2,5 v té době já měla první záchvat, manžel až o několik let později, máma a jiní třeba až v dospělosti….
  No a já jsem extrém, mám tak silnou alergii na cokoliv ze psů, že nade mnou i doktoři kroutí hlavou. Naposledy jsem měla reakci po tom, co mi kamarád, dal letmou pusu na tvář na pozdrav, hodinu před tím se doma mazlil se psem na rozloučenou, asi mu něco zůstalo ve vousech :/

 • Veronika 19.10.2018 at 0:47

  Tak alergie se nam nastesti zatim vyhybaji. Ja mela pred lety jen nejakou docasnou intoleranci na mleko, ale po porodech uz mi zase nevadi. Manzel je astmatik a atopik, tak doufam, ze se deti v tomto nepotati. 😉

 • Marie Vlčková 19.10.2018 at 5:50

  U nás naštěstí nikdo alergii nemáme😉

 • Hana Lorencová 19.10.2018 at 5:51

  Alergii nemám a u dcerky se naštěstí také zatím nic neprojevilo. Hůře je na tom manžel, každé jaro doslova protrpí – rýma, oteklé oči, pálení v krku. Prášky moc nezabírají, když je nejhůř, jde na injekci.

 • Jana 19.10.2018 at 5:51

  Alergie se nám všem naštěstí vyhly 💛.

 • Hanka 19.10.2018 at 6:24

  Opět krásný typ na výlet! Už se tesim až dvojky trochu povyrostou a my budeme vyletovat více a bez kočáru! Jinak naštěstí u děti se zatím žádná alergie neobjevila. A já mám jednu zvláštní a otravnou alergii a to na alkohol☹️

 • Katy 19.10.2018 at 6:29

  Děkujeme za tip na výlet. Máte krásné fotky jako vždy 😉 Alergii mám jen já na pyl a dcera intoleranci kravského mléka.

 • Hanka 19.10.2018 at 6:30

  Alergii mám jen já na peniclin, u dětí se zatím (ťuk ťuk) naštěstí nic neprojevilo.

 • Monika Plonková 19.10.2018 at 6:34

  Děkuji za další úžasnou výletní inspiraci Míšo, letošní rok jste si s holkama vážně skvělé užili a to vás ještě čeká zimní lyzovacka 🙂
  Jinak co se týče alergií tak u nás jsme alergici oba s manželem – pyl, plísně, srst. Manžel má k tomu navíc atopický ekzém, takže dcerka má základ do života s alergií docela velký, uvidíme s věkem, zatím musím zatukat na drevo, se u ní žádná neprojevuje.

 • Bohdana Pejchalová 19.10.2018 at 6:43

  U nas zatim nikdo nix.snad.i kdyz mi posledni dpbpu prijde,ze s muzem zaciname byt alergicti na prach..kdyz lehnem do postele,zaciname soplit..a posledni dny soplime jen proto,ze je podzim a skolka a prskaji vsichni okolo:)

 • Jana 19.10.2018 at 6:43

  Jsme moc rádi, že alergie u nás prozatím nejsou. Snad to tak zůstane 🙂

 • Hana H. 19.10.2018 at 6:44

  V rodině alergii mám hlavně já a trochu mladší syn Vašík, a to převážně v létě na trávy a pyly, bojujeme s tím a pšíkáme ostošest.

 • Anna 19.10.2018 at 6:51

  Ahoj Míšo,krásný článek i fotky. Naše rodina včelaři,takže máme ke vcelkam blízko a s partnerem jsme se dokonce poznali na včelařském učilišti v Nasavrkách 😍. Co se týče alergií,tak syn měl silnou na psy,dokonce se v jejich přítomnosti dusil. Ale samo se to upravilo a nyní je bez problémů. Já mám alergií na pyl a zvířecí chlupy,ale po porodu taky výrazně lepší,léky neberu,nebo jen nárazově.

 • Erika 19.10.2018 at 6:53

  Syn ma alergii na brambory. Doufam, ze to jeste vekem prejde, ale zatim staci jedno sousto a je rudej nekolik dni.

 • Irena 19.10.2018 at 7:24

  My naštěstí žádné závažné alergie nemáme, jen já mám na náplast.

 • Pavla 19.10.2018 at 7:24

  Ja alergická nejsem, ale manžel je alergický na pyly. Snad se to u našich dětí (3 a 1rok) neprojeví!

 • Zuzana Kudrnová 19.10.2018 at 7:29

  Já ani syn naštěstí žádné alergie nemáme a doufám, že to tak vydrží. Dost věřím na vliv střevní mikroflóry a snažím se, alespoň v rámci možností dodržovat to, že vařím doma ze základních surovin. Možná je to blbost, ale já na to věřím. :-).

 • Jana 19.10.2018 at 7:43

  Alergie a senná rýma to je príma – teda vlastně není. Roztoči, jarní pyly, pelyněk, ambrózie, psí chlupy a lepek 😀 Malá zatím nevím, ale beztrestně z toho asi nevyjde.

 • Kateřina Vítů 19.10.2018 at 7:55

  Ani já ani synátor alergie nemáme. Tak snad to tak zůstane i napořád 🙂

 • Dita 19.10.2018 at 8:03

  Dceři před rokem zjistili silnou alergii na břízu a trávy….a Svojtkoviny jsou super a okenkove ještě víc super, beru je od jejího ranného dětství a knih se nezbavuji neb je před spaním obměňujeme a vracíme se i k těm úplně prvním :-). A včely jsou nyní velkým zájmem, mraky informací.

 • Eva Šamonilová 19.10.2018 at 8:11

  Děkuji za další výletní inspiraci. U nás aktuální, manžel se chystá začít sám včelařit 🙂 A k alergiim. Nejstarší holčička je bez alergii, ale obě mladší mají alergii na mléko. Doufám, že z toho nějak vyrostou. Obě mají mléko a vše mléčné moc rády, jenže nesmí …..a protože nejmladší je stále kojená, tak i já „jedu“ bez mléka.

 • Adéla 19.10.2018 at 8:11

  Alergie naštěstí zatím nemáme.

 • Veronika 19.10.2018 at 8:25

  Tak u nás jsou alergie bohužel v rodině, já to „podělila“ po otci (astmatik) i po mámě. Sama mám alergii snad na vše možné (kočky, píchnutí vosy a vše ostatní co jde), už mi to přerostlo až na alergické astma. Bojujeme s tím i u starší dcery, která má alergii na traviny a břízu. U mladší dcery se zatím alergie neprojevila.

 • Martina Malečková 19.10.2018 at 8:32

  Super tip na výlet, bude se líbit našemu tatínkovi, ten včelky zbožňuje. Alergii u nás mám já na prachy a plísně, zbytek rodiny, ťuk ťuk zatím dobrý!

 • Nikola 19.10.2018 at 8:35

  Ano, bohužel. Já jsem alergik a ekzematik. Obě dcery poděděly ekzém, starší dcera bohužel i alergii – má silnou alergii na rozztoče a na břízu + potravinovou alergii na arašídy, ořechy, mandle, sezam a mák 🙁

 • Barča Richtrová 19.10.2018 at 8:49

  Moc děkuji za další krásný článek plný inspirace.V Harrachově jsem byla několikrát a včelí stezka mi teda unikla….příště napravím 🙂
  Co se týče alergií, já osobně mám pouze alergii na mango, což mě v životě nijak neomezuje.Manžel nic.Ale dcerka je alergická na kdeco, má i atopický ekzém, který velmi reaguje na jídlo.Teď už to celkem jde, ale začátky byly krušné.Jediné, co k jídlu tolerovala, byla cuketa a vepřové maso.Zkuste z toho udělat plnohodnotné příkrmy…..Má alergii i na bílkovinu kravského mléka, takže dostává speciální mléko od Nutrilonu pro alergiky.Bohužel jsem musela v roce přestat kojit, takže dostává toto umělé.Postupně se povedlo zařadit i jiné druhy zeleniny, masa, ovoce, ale stále má velkou reakci na kuřecí, krůtí maso, brokolici, porek, špenát, jablka, lepek a hlavně na mléčné výrobky, ty jen olízne a hned má puchýřky po těle.Nechápeme, proč to takto je, když my jako rodiče žádné alergie nemáme, to mango nepočítám….:-/
  Ale stále doufám, že z toho postupně vyroste…..musíme věřit.Hezký den přeji! 🙂