Harrachov | Mumlavské vodopády s konečnou v muzeu

Mumlavské vodopády Harrachov

K zimě patří zasněžené články a já mám radost, že sem můžu přidat další kousek 🙂 . Obzvlášť když se dívám na zimu v Praze, kde jsme sněhu dvakrát moc nezahlédli. Už jsem vás zavezla na výlet do Resident Harrachov, kde jsme bydleli a byli moc spokojení, ukázali jsme si 13 nezbytností, které vozíme na hory a dnes ještě pobudeme v Harrachově. A nelekněte se sněhu, tenhle výlet si totiž užijete v každém ročním období 🙂 .

Na Liščí ministezce

Kdo se bojí nesmí do lesa. To by se dalo říct i o všech stezkách, které dostávaj v zimě správný grády 😀 . Na pěší výlet po hodině v lyžařské škole jsme si vyrazili v pátek. Čekala nás totiž cesta do Špindlerova Mlýna, kde jsme měli v plánu zůstat až do neděle. A aby nám holky dobře spaly v autě, vymysleli jsme cestu, která nám je trochu zmorduje 😀 .

Cesta začíná na kraji centra od chaty Šidelka a k Mumlavskému vodopádu jdete do mírného svahu. Délka trasy je 1,2 km, což je ve sněhu o něco náročnější, ale po zbytek roku je to fajn asfaltka, která je sjízdná s kočárkem i na odrážedlech.

Na téhle cestě jsme byli poprvé, když byly Nelince 4 měsíce a já jí tady nesla ve svém milované TULA nosítku. Bylo vedro, já měla sukni a tílko a dnes tu běhaj dvě nabalené koule, které jásaj, že našly ministezku. Poměrně nové odpočinkové místo – Liščí stezka je kousíček od cesty a jsou to spíš takové menší prolejzačky.

Pro holky to ale bylo moc fajn zpestření. Zas jsme ale ocenily, že mají pořádné boty, gatě a rukavice. Dokonce jsem jim nechala na hlavě i kukly z lyžování a nasadila na ně zimní čepky.

Přelezli jsme, vylezli a prolezli, aby se mohlo frčet dál. Celkově nám cesta i s pauzou na oběd zabrala dvě hodiny, takže v létě to máte za chvíli ujité. Pro zdatné turisty z řad dětí ale dobrá zpráva. Cesta nekončí u Mumlavského vodopádu, můžete si jí prodloužit až třeba ke Krakonošově snídani, kam jsme šli před těma 4 lety.

K Mumlavským vodopádům

Ehm, co jsem to říkala k utahání dětí, aby dobře spaly? Po 800 metrech už to totiž vypadalo, že děti nechaly své síly na Liščí stezce a teď se snaží přivodit příjemné usínání řidiči naší té naší čtyřkolé rakety 😀 .

Jenže náš táta je fištrón, který ze sebe prý nenechá dělat otroka. Takže jde se na zimní olympiádu 😀 . Trefování do stromů, skákání, stavění, koulování, a pak hurá k vodopádu…

A nebo prej ne …sorry táto 😀 . Trochu jsem si vzpomněla na jeho „dvě děti a dost“. Nechápu proč, vždyť tam vidím ještě jednu ruku volnou 😀 . Ono se nám to totiž po olympiádě trochu zkomplikovalo, když Nelinka prohlásila, že potřebuje kakat a do sněhu prej nejde.

To jsme museli značně zrychlit k vodopádu, kde je možnost teplého ulevení si. A nezbyla jiná možnost. Náklad naložit, razíme. A aby bylo jasno, já táhnu krom sebe a foťáku na zádech i všechny věci pro nás čtyři 😀 . Nevysmívám se je tak „nalehko“.

Jakmile dojdete k Mumlavské boudě, máte vyhráno. Tam se bude dětem moc líbit a cesta zpátky je už celá z kopečka. Zázrakem nebyl nikdo promrzlý ani promoklý, ale byl čas na jídlo.

Příležitost pro zub

V tomhle srubu najdete místo k sezení, slíbený záchod (nejen) pro Nelu a několik jídel, kde se dalo vybrat i dětem. Holky si za 89 Kč daly špagety s boloňskou omáčkou a sýrem, my s tátou šly do domácí zelňačky, která byla ale po pobytu v Resident Harrachově dost slabá. Co už ale, hlavně že je teplá a nemusela jsem vařit já 🙂 .

Po prohřátí bříšek hurá dolů. Od cesty je to jen kousek, ale i v létě to je celkem sešup, takže my prej neriskujeme a dle vzoru starší dcery prý lezeme jak kočky.

Nápad krásný, ale ze strachu o poslední suché hadry – ZAMÍTNUTO. Všechno máme totiž sbalené v autě a jediné suché věci mají holky teď na sobě. Ty musí zvládnout ještě cestu zpět a taky muzeJum, které jsme Julince slíbili 🙂 .

To je on. Deset metrů vysoký Mumlavský vodopád má po většinu roku stálý tok a stává se tak jedním z nejvodnatějších vodopádu v ČR. Nejmohutnější je vodopád při jarním tání. Naopak v zimě proud vody zamrzá a vytváří unikátní přírodní dílo tzv. ledopád. To se nám bohužel nepoštěstilo, ale už jsem viděla fotky, kde děti na vodopádu bobovaly 😀 .

Praktické informace – Mumlavské vodopády

začátek trasy: Chata a muzuem Šindelka Harrachov
délka trasy: 1,2 km
terén: bezbariérový, vhodný pro kočárky, kola i odrážedla
možnost občerstvení: Restaurace Mumlavská bouda
časová náročnost s dětmi: 2 -3 hodiny

Cesta zpátky k muzeu nám pak trvala si 15 minut 😀 . Byl na nás asi docela veselý pohled, protože poslední nadechnutí jsme stihli u vodopádů, když jsme strčili do bobů s dětma 😀 . Pak už to chtělo jen utíkat.. Tak rychle jsme ten kilák asi nikdy „neušli“.

Mumlavské vodopády Harrachov

Interaktivní expozice Šindelka

Konečná výletu byla stejná jako jeho začátek. Chata Šindelka, která je muzeem se svou expozicí o místním lese, ekosystému a vůbec všem Krkonošském. Julinka už dlouho touží po muzeJu, takže jsme to brali jako docela dobrý nápad. Tady se pokocháme, vzděláme, ohřejeme, převlékneme, vyvenčíme děti a hurá na cestu směr Špindlerův Mlýn.

Expozice Šindelka Harrachov

Musím poděkovat milé paní z obsluhy, protože jsme se pokusili dovnitř dostat i přesto, že byla zrovna v otevírací době pauza. Ejhle, dveře se otevřely a paní jen zvesela „jasně pojďte dál“. Byli jsme tam jediní, nikomu nepřekáželi a výstava je moc příjemná. V přízemí si prohlédnete vše o dřevinách, těžbě dřeva, děti si pohrají s interaktivním modelem řeky, kde budou pouštět klády po řece a přesouvat je tak z bodu A do bodu B, jak se to dělá.

V prvním patře je pak moc hezká expozice, kde uvidíte místní zvířenu. Lišku, veverku, jelena, divokého kance nebo třeba tohohle fešáka.

Na veliké tabuli si dáte hádačku v poznávání stop, kterou pak rozluštíte zvednutím tabulek a stop je tam víc, než jsem já sama znala 🙂 .

Nový turistický deníček

Z muzea si krom zážitku ale odnášíme i deníček. Už ho sleduju dost dlouho a pořád si říkám, že pro nás nemá cenu. Teď ale holky nadchlo razítkování a já se přiznám, že na kupování turistických známek nemám chuť ani prostor 😀 .

Vyřešil nám to tedy celé právě on. Turistický zápisník, do kterého se lepí turistické známky. My si tady v muzeu nalepili rovnou tři. Všechny jsme si vybrali v bílém kabátku, protože jsme tu v zimě a deníček teď bude cestovat s námi. Mohli bychom naráz doobjednat vše, kde jsme byli, ale spíš to pojmeme tak, že Mumlava je start a budeme teď plnit na následujících výletech. Jedna známka nás vyšla 12 Kč, samotný deníček stojí 50 Kč.

Praktické informace – Expozice Šindelka

webová stránka: www.krnap.cz
Cena vstupného: 40 Kč, rodinné (2+2 os.) 90 Kč
časová náročnost: 45 minut s dětmi, 1,5h bez dětí 🙂
adresa: Harrachov 269, 512 46 Harrachov
otevřeno: od úterý do neděle od 9 do 17 hodin
Polední přestávka 12 – 13 hodin.

Kam v okolí? Mrkni na mapu a najdi inspiraci v jiném článku!

MUDr. Michala Knězková

All posts

7 Comments

 • Martina N. 30.1.2018 at 8:38

  Super článek,byli jsme tam v lete,ale v zime to musi byt taky paradni vylet.Martina N.

 • Zuzana 30.1.2018 at 8:38

  Jéé, turistický deník zbožňujeme, je to náš společník už více než 2 roky (dcera aktuálně 4,5) a vedeme ho trošičku jinak, je krásné, jak to každý vidí a dělá po svém. My sice taky dáme razítko, ale pak buď dcera něco dokreslí nebo (převážně) já dopíšu z daného výletu zážitky. Malou nálepečku dáme dopředu a označíme si na které straně se dá který výlet dohledat (brzy totiž budeme začínat druhý deníček). Hezké sbírání přejeme 🙂

 • Soňa Zemanová 30.1.2018 at 11:46

  Ahoj Míšo,

  také jsme letos na Medvědí boudě koupili deníčky, jeden Amálce a druhý Maxovi. Lepí samolepky a razítkujeme. Pro děti super zábava. Říkala jsem si to samá, že dokoupíme ale nakonec jsem se rozhodla, že Medvědí bouda bude start pro lepší zítřky. A hlavně už z těch výletů začíná mít i rozum Maxík, který v prosinci oslavil své druhé narozeniny.
  Děkuji za pěkný tip na výlet k Mumlavským vodopoadám a do muzea. Až pojedeme na Medvědí boudu v červnu, tak určitě cestou tam nebo domů navštívíme. Jinak ž mám naplánované výlety do okolí Medvědí boudy a takový cíl je dostat se až k prameni Labe.
  Už se těším na článek ze Špindlu 🙂

  Amálka v rádiu slyšela tuto písničku https://www.youtube.com/watch?v=YyVymXyB60c a místo v Nashvillu, zpívá sejdeme se ve Špindlu.

  Takže se třeba někdy sejdeme ve Špindlu.

  Mějte se s holčičkami hezky.
  Soňa

 • Petra Benešovská 30.1.2018 at 14:46

  Díky za další pěkný tip na výlet! do Krkonoš jsme zatím ještě nezavítali, ale budeme to muset určitě někdy dohnat;) A deníčky jsou skvělý výmysl, se starší v tom jedeme už ňáký rok a už se těšim, až doroste i mladší a bude lepit s náma.. Mějte se hezky!

 • Hana Rambousková 31.1.2018 at 17:40

  Také náš oblíbený výlet, pokud jsme v Harrachově. Ale takto krásné počasí jsme neměli nikdy 😕. A turistické deníky máme už tři, bereme všude se sebou.

 • Marcela 21.2.2018 at 13:24

  S denickem zacali moji rodice jiz pred par lety pro sve dovolene a vylety a ja se tesila, az ho poridim i ‚me rodince‘. VZDYCKY ho ale zapomenu vzit s sebou, takze razitko mame jen z ‚rodneho mesta‘ (meho rodneho, protoze zijeme v cizine) na prvni strance a pak uz mame vyplnene jen nalepky (i kdyz tam mame take vynechama policka, kdyz jsme si zrovna nevzpomneli :-)) – a tak aspon pridavam na tu pravou prazdnou cast komentar k vyletu 🙂

  A mate 1 spolecny denik pro holky nebo ma kazda svuj? Premyslela jsem nad tim uz u vaseho projektu life – budete si pak vsechno nechavat vy nebo mate nejake exemplare pro holky ‚az pujdou z domu‘ :-)? Ja se zatim snazim delat vsechno 2x (fotoknizky a deniky pro sebe a pro dcerku), ale za chvili tu bude druhe prte a to nevim, zda dam 3x 🙂 Na jednu stranu jim to chci jednou predat (ale budou o to stat nebo to uklidi na pudu?) a na druhou se mozna spis radi budou vracet domu a prohlizet si to prave vzacne na rodinnych navstevach a tak. Zajimalo by me, jak to vidite/planujete vy? 🙂

  PS: to rodne mesto Trebechovice pod Orebem doporucuji jako vylet, zejmena ve vanocnim case, protoze tu mame krasne muzeJum betlemu (a nejvetsi dreveny pohyblivy betlem) : http://www.betlem.cz 🙂

  • Míša 21.2.2018 at 13:52

   Milá Marcel,

   děkuju za komentář a dobrou otázku 🙂 . Já sama nad tím totiž hodně přemýšlela. Plnohodnotná Project Life dělám jen jeden. Takový ten, kde se snažím psát detaily, každý důležitý mezním,… Holkám chci udělat každé zpětně jedno album, které by zahrnovalo ten předškolní věk. Druhé album bych im pak chtěla udělat od první třídy až do konce školy. Do prvního alba tedy bude patřit vše od porodnice a těch mezníků (jídlo, lezení, sed, stoj, slůvka, zuby, atd) až po školkové období. Myslí si, že tohle budou chtít. Budou to chtít ukázat svým dětem, bude je zajímat co kdy která uměla. O zbytek alb se asi jednou budou muset poprat 🙂 . Přiznám se, že víckrát nedělám. V plánu je zatím udělat každé jedno album a asi začnu v létě 🙂 .

   Krásný den
   Míša

  Leave a Reply

  Vítejte u nás na blogu!

  Mé jméno je Míša a jsem dětská lékařka. Především jsem ale mámou 4 dětí. Blog je o všem co mě naplňuje, co máme rádi, co nám dává smysl. Tedy o prevenci, zdraví, cestování a o našem životě. Doufám, že se Vám tu s námi bude líbit.

  Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

  Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

  Internet je plný informací, které ale mají skutečnou váhu? Co mám dělat? Povíme si vše od porodnice, prvních horeček a průjmů, přes otázky o očkování až po syndrom náhlého úmrtí a nácvik resuscitace kojence. Doma už vás nic nezaskočí! Nově i ON-LINE!

  Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

  Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

  Úspěšný projekt První pomoc dítěti už běží třetím rokem! Často si říkáte Co mám dělat? Přijďte a tenhle myšlenkový kolotoč dostane řád a vy pocit jistoty, že v případě nutnosti skutečně pomůžete! Nově i ON-LINE!

  Už potřetí MAMAblogem roku! Děkujeme!

  Kam za námi

  Nejnovější příspěvky

  MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

  MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

  Děkujeme, že jste se zatoulali až k nám. Narazili jste na blog mladé lékařky a především mámy, který je o lásce k dětem, zdraví, hraní, cestování, Project Life, vzpomínkách a všem smysluplném co nás baví a naplňuje. Doufáme, že se vám bude líbit.

  ×