Jedináčná Farma Blaník

Proč má den jen 24 hodin? Ten kdo to vymyslel asi neznal Project Life, neměl rodinu a rozhodně nerad výletoval. Zase nám byl den málo. V úvodu chci poděkovat Vám, protože od té doby, co jsem začala na blog přidávat tipy na výlet, vy nám na oplátku posíláte ty své a tenhle se u Vás opakoval hned několikrát. Tolik z Vás zmínilo pojem Farma Blaník, že jsem ještě ten večer našla na netu a ….wooow. Tam jsme nesměli chybět a zase nám vyšlo tááák dokonalé počasí. Z našeho dne tu pro Vás mám alespoň pár fotek, snad i užitečných poznámek a řadím mezi další výlety, kam se jednoznačně vrátíme!

Své dětství jsem, já i manžel, trávila především po výletech, výpravách se skautem a sportem. K tomu samému se snažíme vést děti a to i přesto, že Praha takový život zrovna moc nepodporuje. Co víkend se tedy snažíme vyjet ven a tahle vyjížďka byla parádní.

Jsme tady!

Farma Blaník je na první pohled jiná. Když přijedete do areálu, zaparkujete na obyčejném venkovském parkovišti. Už tam bylo znát, že jsme přijeli do rodinného prostředí, kde si farmu spíš hýčkají než masivně budují. Na první pohled se Vám zdá, že jedete k někomu na návštěvu, protože nenajdete asfaltem zalité parkoviště, žádné agresivní upoutávky, ale to hlavní co vidíte je krásně zrenovovaná farma. Deset hektarů v krásném kraji pod Blaníkem, desítky dětských her, výběhy stovky zvířat, farma na půdě pro deštivé dny a ráj nočních skřítků. To a dost dalšího jsme našli díky Vašim typům.
Teda, to vidí oči dospěláka. Nelinky pohled byl úplně jiný… 😀 Tady je na fotce zodpovězena i otázka sjízdnosti pro kočáry. Ten náš to dal v pohodě, golfky bych ale trávou netahala :-).  Značnou dobu jsme se zasekli hned na prvních prolézačkách, ale celé to bylo v tom, že jaksi Nela netušila, co bude dál 😀
…a kdyby Juli neměla plnou pusu jablka, asi by se na „kůlačku“ vrhla taky :-D. Tohle místo je komplet dělané dětem. Mimochodem taky vaše děti nejezdí na klouzačce po zadku? Já to nechápu, ale Nela jezdí po břiše hlavou dolu, Julča zase po břiše nožkama napřed…kde to viděly naprosto nechápu… ale zpět k výletu.
Na dospěláka se myslelo taky, ale v první řadě je to ráj pro děti. Přikládám scan mapky areálu. V prostoru farmy najdete prolézačky, klouzačky, trampolíny, koutek kde se můžete pomazlit se zvířátky a nakrmit místními kukuřičnými křupkami, můžete…proč to popisuju, když to uvidíte vše dál? 😀
Co jsme si tu zkusili úplně prvně, bylo dojení krav. No jasně, není to jako u živé kravičky, ale už jsme mohli Nelče krásně ukázat, kde se to mlíčko vlastně bere a nebyla to jen slova, teď už si to totiž dokáže propojit. Nebyla to hračka, ale dojili jsme a dojili 😀 (což prý manželovi děláme pořád 😀 Cože? )

Asi by stálo za zmínku, že farma je fakt zasazená do klasické přírody, takže areál nabídl vše od rovin, přes svahy až po strmé stráně. Jeden z kopců je dokonce super využitý. Otevřené dveře nás totiž pozvaly do Blanické jeskyně, kam se Nelince zrovna dvakrát nechtělo :-D. Ale když vydržíte a dojdete až na konec, uvidíte i blanického rytíře :-).
Ooooch aaach, ano…tady jsme se zasekli, zase a znovu. Radím areál prvně projít a pak dát dětem trochu volnost. My ho za ten den vlastně proběhli celičký asi 10x. To mi vlastně bylo děsně sympatické. Areál není až tak ohromný, takže dětské nohy zvládnou, navíc je pravidelně zaplněný aktivitami pro děti. Žádné prostoje, z jedné aktivity vidíte na další, takže Nela byla celý den v běhu :-). Pro starší děti je pak připravený Blanický desetiboj, který je na zadní straně mapky, kterou dostanete. Můžete, ale nemusíte se účastnit, nicméně starší děti tam s papírem lítaly snad všechny a plnily úkoly. Třeba zrovna ten klučina, který je vidět vzadu za Nelinkou, tak ten čeká až naše milejdy přeleze, aby mohl na čas odstartovat prolejzání jako úkol do desetiboje :-).

Kozí mazlírna

Ale už jsem psala, jeli jsme hlavně za přírodou a zvěří a té se nám opravdu dostalo. Krom koní a dojení kraviček asi nejvíc oslovil, nás všechny, mazlící koutek. U pokladny jsme za symbolický poplatek pořídili krmení (kukuřičné křupky) a vlezli si do dřevěné ohrádky ke kozím miminům :-).
To, že zvířata obrážíme poměrně často se potvrdilo, protože i přesto, že v bytě kozy nemáme, z Nelinky už je prvotřídní krmič. Strach žádný zato grif propracovaný :-). A když mi chovatelka oznámila, že kozičky nemají horní zuby a určitě nekousnou, spadl z nás všechen ostych a  holky mohly rozdávat křupky jak se jim jen chtělo…
… no 😀 některým se nechtělo kukuřičných křupín zrovna dvakrát vzdát a tak nechybělo ani žárlení na kozy 😀 Rozhodně další Julinky „poprvé“, ale abych nebyla matka krkavčí, ne vše jsme rozdali a pár kukuřičných kuliček vyfásla i Juli :-).
No, chvilku mi přišlo žárlení roztomilé, ale po chvilce mi došlo, že Juli vážně teskní. My kočár i batoh plný jídla a ona žárlí kuli kukuřičné kuličce velikosti hrášku! Naštěstí je vedle kozí mazlírny na louce hned další ráj. Jak Nelča poznala a oblíbila si trampolíny v cca 2,5 letech, Julinka by na ní byla až do večera. 
Děsně se jí líbilo, že když ostatní skočí, s ní to hází :-D. To, co mě na takové trampolíně nejvíc vytáčí a ona to miluje! Já jako malá neměla ráda ani skákací hrad, protože vždy se našel někdo, kdo vedle mě skočil a mě to odstřelilo dva metry daleko. A když jsem se už už sbírala, skočil vedle mě další floutek… no moje nervy už tehdy :-D.  Holkám se to ale líbilo, a moc.

 

„Mami taktoool… Nelinko to není traktor to je… já běšíííím“. Tolik k rozdávání zkušeností a rozvíjení nových poznatků :-D. Nelinka zmizela a osedlala první stroj… I když je celý areál na obrovité louce, pro traktůrky, čtyřkolky a motorky je udělaný spešl silniční okruh. Malý, ale prckům rozhodně stačil.
Ani Julinka si nestěžovala, když zasedla za volant či řídítka a jak celý den běhaly holky na farmě bez bot, tady jsme je do silničního provozu raději do bot nacpali :-).
Že ale ten největší požitek přijde až z největšího stroje? Holky si to trochu pletou. Nela tam hodinu jezdila na malé motorce, jak po silnici tak po trávě a Julie, ta si musela vést Pampers-zadek na pořádné mašině :-D. Co bylo trochu hloupé, že tuhle mašinu nedokázala rozpohybovat sama, takže to závánělo pěknou otročinou :-D.
Tenhle krasavec byl náš největší parťák. Lehli jsme si na deku, vybalili žvanec, odpočívali a on (snad to nebyla ona :-D) si to napochodoval hned k plotu kousek od nás.

 

Žádná celoplastová a kovová hřiště, které známe od nás. Chvíli jsem přemýšlela co ty tunely budou, zda to není nějaký výběh pro menší zvířenu, ale děti tohle dilema vyřešily za nás a Nelinka se k nim hodně rychle přidala. Špinavá jak čuně, ale zatraceně spokojená. 
Areál Farma-park stojí bokem od samotné farmy. V té je restaurace, moc hezký hotýlek, zastřešená herna, trampolína, ale i kancelář a informace parku. Nelinka si tam vyhlídla, asi jako na každém výletě, kočárek, který byl naštěstí erár. S kočárem pak drancovala farmu a vozila miminka a živou kočku Mikeše, zatímco jsem si šla prohlédnou pár dalších zvířat. Ano, podle fotky husy je vidět, že zvířata mě vážně viděla ráda :-D.

Čas na oběd

Další sympatická věc. Na celé farmě jsem nenašla snad jediný zákaz určený dětem. Na vlastní zodpovědnost si můžete dělat co chcete, jídlo i pití si můžete dovézt taky vlastní, areál je komplet nekuřácký a jsou to jen další drobnosti, díky kterým jsme se tam cítili jako na prázdninách u babičky. Za celý den jsem neměla ani chvilku pocit, že by tohle místo mělo být turistickou atrakcí na které je v první řadě záměr vydělat.

A tohle přesvědčení se mi potvrdilo na obědě. Přisedl si k nám totiž samotný majitel celého areálu. A já Vám zaručuji, že ho nejspíš všichni znáte. Farmu totiž založil Miloš Zapletal, kterého asi každý pamatuje jako tatíčka soutěže MISS ČR. Během oběda nám povídal o historii farmy, o tom jak se rozhodl žít jinak, odešel na tohle místo, prodal nemovitosti v Praze a veškeré finance a pozornost zaměřil na tohle místo. Na to, aby udělal kouzelné místo pro děti a já osobně si ho díky Farmě Blaník budu pamatovat víc, než kvůli promenádě krásných dam. Díky němu byl totiž další náš den perfektní.

 

Dověděla jsme se, že Farma Blaník nežije z žádných evrovpských dotací, vše se dělá na koleně a s láskou, postupně a to je přesně to, co na nás dýchlo už při příjezdu na parkoviště!
V areálu je tedy jedna restaurace, která je cenově dražší, ale z pochopitelných důvodů. Jídlo v ní je totiž luxusní. Nelinka si užila kuřecí polévku, my s manželem kuřecí a telecí a Julinka? Pro tu tam byla připravená spešl mikrovlnka pro maminky, takže i té jsme mohly ohřát domácí jídlo a nakrmit v restauraci. Bezinková limonáda na závěr a …
…a pak frr “ na odpočinek“ :-D. No, tak lehké to mít asi nebudu :-D.

Jak jsme provdali Nelinku

S plným pupkem jsme se museli hnout dál, protože víkendový program byl nabitý. Měli jsme velké štěstí, protože jsme přijeli v sobotu, kdy se jednak stavěla májka a druhak konala pravá farmářská svatba. No vážně, kdo z Vás viděl někdy opravdovou zvířecí svatbu? My na ní byli a to nejlepší bylo, že nevěsta se jmenovala Nelinka :-D. Brala si úžasného štramáka a celé to bylo se vší parádou.

 

Oddávajícím byl samotný majitel areálu pan Zapletal a stejné bylo i příjmení dvou nastávajících :-).  Nově tedy Nelinka Zapletalová :-). Máme to ale štěstí, že?

Vesnička skřítků

 

Nejradši bychom se pomazlili s oslíkama, ale na ně už čekalo svatební odpoledne ve stáji, takže jsme se pohli dál a zašli navštívit noční skřítky. Cesta za nimi je s kočárem krapet dobrodružnější, protože se dostáváme do té části parku, kde jsem mluvila o svahu a stráni 😀 …ale kočár, pasažér i řidič to zvládli.
V korunách stromů mají postavené malé domečky, je jich opravdová fůra a dokonce mají před barákem i šňury s prádlem :-D. To se Nelince líbilo moc. Vydržela sedět u domečku a cpát skřítkům do domečku oknem klacíky 😀 Asi aby měli čím topit, protože my je na chalupě dovnitř nosíme :-D.

 

Aaaa našla jsem ji, fotka s prádlem :-). Tu jsem sem fakt chtěla dát!

 

Postavíme májku

Poslední plánovanou akcí bylo stavění májky. Náš taťka se účastnil psychickou podporou a děti spolu s panem Zapletalem se pustily do díla. Povedlo se a naše holky viděly prvně májku a Nelča ji dokonce pomáhala stavět. Teď jen držet palce, aby ji někdo z vedlejší vesnice nepřišel podříznout (májku, ne Nelču).

Farma na půdě

 

Už jsem si myslela, že jedeme domů, realita byla jiná. Jak je někde herna, nemůžou holky domů dřív, než v ní udělají pořádnou inventuru. Takhle byla naprosto jedinečná. Celý areál jsou zrekonstruované staré budovy, interiéry jsou zrenovované stylově a tak, že se cítíte jako v oné době. Dá se vylézt po schodech až na půdu, kde herna pokračuje v podkroví, tam si Juli oblíbila tuhle houpačku a já se jí ani trochu nedivím…

 

..pokud se na tohle místo dostanete, všimněte si výstavy těch nejstašidelnějších panen a pánů :-D. Brrrr, vypadají jak živé :-D.

 

Půl šesté večer….. Uff, to jsme to pěkně natáhli, když normálně holky chodí v sedm spát…a bylo to znát. Jakmile už neměly energii na hraní, byl čas se vrátit domů. Přes veškerou únavu stejně našla Nela sílu na své klasické „ale já si ci ještě hlát“!

 

 

Od toho už je ale rodič. Táta zavelel, nasedli jsme do auta a my všechny padaly únavou. Nelča odpadla po neskutečných 4 minutách …a to pozor, že ona běžně v autě neumí usnout a cestování s ní je vážně oříšek, protože když nespí tak se jí dělá zle. Juli to zalomila na 18.minutě a probraly se dámy před vchodovýma dveřma :-D.
Splněno! Po všech stránkách kouzelné a to včetně počasí, které si naplánovat nemůžeme. Děkujeme za Váš tip na výlet, děkujeme za krásný den na farmě a děkujeme panu Zapletalovi za nápad, realizaci a že se o tohle místo tak krásně stará. Pro Vás snad tip na další cíl výletu s dětmi. Tak co, vyrazíte?

 

Praktické info:


oficiální web Farmy Blaník: www.farmablanik.cz
facebooková fun stránka: ZDE
mapa farmaparku: ZDE
Platit lze jen hotovostí!

 

Toť dnes od nás z Vinohrad :-). A pokud máte ještě minutku navíc a dnešní článek se Vám líbil, až do 1.6.2016 nám můžete dát hlas v soutěži zajímavých MAMAblogů. Hlasovat můžete až jednou denně a každičký jeden hlas je naším osobním úspěchem!
Děkuji Vám!
 

HLASUJ ZDE!

kategorie Lifestyle: MK Life

 

 

MUDr. Michala Knězková

All posts

13 Comments

 • Lucie Jirakova 25.5.2016 at 5:55

  Tohle je super!
  Moc se mi libi, ze vychovavas deti na farme – ja bych nemohla byt bez ruchu velkomesta ale proste si nejak myslim, ze tohle je pro deti lepsi, nauci se vic, nikdy se nenudi.. 🙂
  Moc pekny clanek!

  http://www.lucyjirak.com

  • Míša 26.5.2016 at 8:14

   Luci my zijeme v Praze 😀 To jen na víkendy se snažíme děti vytáhnout a je to takový kompromis mezi zitim na vesnici a ve městě 🙂

 • Lucie Michková 25.5.2016 at 6:48

  Opět jedním dechem. Už se těším až se vydáme někdy tím směrem, že se zajedem podívat. Naštěstí tady na Moravě nejsme ochuzeni o podobné zážitky, májka tu stojí téměř na každém roku a kousek od domu máme i staroměstský dvorek plný všech domácích zvířat, kvůli kterých nakupujeme víc pečiva, abych ho mohla usušit a měli jsme čím krmit.

  • Míša 26.5.2016 at 8:16

   Luci to máte uplne perfektní, na výlety pro děti mi přijde Morava uplne dokonala. Ale přesně, škoda te dálky. Jet tam na dva týdny na dovču tak se nenudíme ani minutu 🙂

 • Jana B. 25.5.2016 at 7:11

  to vypadá dobře, díky za super TIP na výlet, Míšo!

  • Míša 26.5.2016 at 8:17

   Já dekuju, Jani 😀 A urcite zkuste, je to kousek a pro stáří našich dětí určitě vhodnější jak Mirakulum

  • Jana B. 26.5.2016 at 8:48

   tak Mirakulum je srdcovka, tam se musí každý rok 🙂 ale Blaník taky vyzkoušíme

 • Monika Pestrová 25.5.2016 at 10:53

  No to vypadá naprosto skvěle!! A teda domečky skřítků se šňůrami na prádlo mě totálně odrovnaly 🙂 Tam se rozhodně vypravíme. Díky za tip, Míšo. P.S. A na mamablogu už jsem dnes hlasovala 😉

  • Míša 26.5.2016 at 8:18

   Moni vam se tam bude urcite líbit. Moc doporučujeme a za hlas veliký dík 🙂 dela nám radost, když to tu rádi čtete a nás takhle odměníte 🙂

 • Jedeeeemeeee a rovnou na nekolik dni, ale to uz jsem ti psala, ted jen vybrat volny termin a odfrcet…nebyt tebe, tak se o tyhle zasny farmicce ani nedozvim. Jeste ze te mam a muzu cerpat inspiraci. Uz na webu jsem si vcera rikala, ze to je bomba, ale ted po precteni vaseho resume z vyletu jsem nadsena daleko vic, protoze to bude fakt bomba a Filipka tam uplne vidim radit. Proste bomba, fakt a pan Zapletal, pokud cte, tak tomu vysekavam velkou poklonu, vic takovych krasnych mist.

  • Míša 26.5.2016 at 8:19

   Jedteeeeee :-D. Já bych si tam dovedla týden dovcu s holkama představit. To si fakt užijete :-).

 • asmeena 25.5.2016 at 17:11

  Nádhera a k tomu ty tvé úžasné holčičky a fotky. Luxus (Verča S.)

  • Míša 26.5.2016 at 8:20

   Veru ja se červenam 😀 děkujeme mockrát

  Leave a Reply

  Vítejte u nás na blogu!

  Mé jméno je Míša a jsem dětská lékařka. Především jsem ale mámou 4 dětí. Blog je o všem co mě naplňuje, co máme rádi, co nám dává smysl. Tedy o prevenci, zdraví, cestování a o našem životě. Doufám, že se Vám tu s námi bude líbit.

  Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

  Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

  Internet je plný informací, které ale mají skutečnou váhu? Co mám dělat? Povíme si vše od porodnice, prvních horeček a průjmů, přes otázky o očkování až po syndrom náhlého úmrtí a nácvik resuscitace kojence. Doma už vás nic nezaskočí! Nově i ON-LINE!

  Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

  Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

  Úspěšný projekt První pomoc dítěti už běží třetím rokem! Často si říkáte Co mám dělat? Přijďte a tenhle myšlenkový kolotoč dostane řád a vy pocit jistoty, že v případě nutnosti skutečně pomůžete! Nově i ON-LINE!

  Už potřetí MAMAblogem roku! Děkujeme!

  Kam za námi

  Nejnovější příspěvky

  MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

  MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

  Děkujeme, že jste se zatoulali až k nám. Narazili jste na blog mladé lékařky a především mámy, který je o lásce k dětem, zdraví, hraní, cestování, Project Life, vzpomínkách a všem smysluplném co nás baví a naplňuje. Doufáme, že se vám bude líbit.

  ×