Rok pro mámu: LEDEN | První lékař s krasopisem

Kurz krasopsaní Pen pals

Protože mateřská to nejsou jenom děti. Protože i já miluju místa a večery, které nejsou babyfriendly, a protože učení by nemělo skončit školou. Právě proto vzniká tenhle seriál Rok pro mámu. Mám před sebou poslední rok doma s dětmi a cítím, že je čas se zase začít věnovat víc sama sobě. Rozhodla jsem se, že si ale musím vyhranit každý měsíc čas, protože jinak to dopadne jako má cesta do obchoďáku, kdy si plánuju sehnat gatě a přinesu tři trika Julince a Nele knížku 😀 .

Každý měsíc tu tak najdete článek o tom, co jsem pro sebe udělala. Občas se zkusím něco naučit, jindy oživit (třeba takovou angličtinu) a někdy udělat něco jen pro radost. Leden jsem zahájila radostně vzdělávacím večerem na kurzu Krasopsaní a jak mě znáte, jsem stále nadšená 🙂 . Kurzy Krasopsaní teď hodně frčí, protože každý chce ovládat moderní kaligrafii, ale tenhle večer byl jiný.

Letteringová královna Karolina spolu s Rozi, která plánuje a naplňuje společné vize téhle dvojice, nás přivítaly v ateliéru na Vinohradech.

Kolem podlouhlého stolu se usadí vždy maximálně šest zájemců o poznání krasopisu a následující tři hodiny budete společně psát, krášlit a učit se. Co určitě dělat nebudete je kopírování a učení se cizího písma. Jak už jsem říkala, proto je kurz jiný. Kurz holek je založený na vašem vlastním rukopise. Cílem není naučit se abecedy, kterými ozdobíte přáníčko, svatební pozvánku či jmenovku, ale zdokonalení a poznání vašeho vlastního písma.

Na základě toho ale dokážete ovládat ruku a ta moderní písma vám půjdou aniž byste je složitě opisovaly. Vymyslíte je a co hlava vymyslí, to ruka napíše..

Kurz krasopsaní Pen pals

Pro každého z nás čekal na stole základní balíček, se kterým se na kurzu pracovalo, pak krásný černý tečkovaný sešit Pen Pals, který si odnášíte domů na trénink a speciální fix a nejměkčí obyč tužka (B6 značka ideál 🙂 ) Za tři hodiny popíšete fůru papírů (jojo eko dnes stranou 😀 ), uhladíte a zdokonalíte své vlastní písmo a díky tomu budete kurz využívat kdykoli sáhnete místo ipadu po papíru a tužce 🙂 .

Kurz začal kratičkým představením, potykáním a rovnou jsme se na to vrhly (ano, byly jsme tam ten večer samé dámy 🙂 ). První část tříhodinového kurzu mě naučila pracovat s tužkou, naučit se pravidla, která pomohou a udělají krásný efekt a hlavně jsme se každá rozepsala a rozvolnila ruku. Kurz je určený i pro leváky (což hodně kurzů krasopsaní není).

A zpátky na první stupeň 🙂 . V pondělí tu byl článek o dětech a učení písmen, čtení či psaní a dnes zasedám do školní lavice já. Do speciální písanky jsme se snažili zautomatizovat pohyby ruky. Nešlo o krásu, ale o to, aby byla ruka schopná volně a přirozeně pracovat.

Pokud to nejde v malém, otoč a využij celou A3ku 🙂 . Karolina nám navíc pomáhala a když vám někdo vede ruku, zjistíte během vteřiny jak na to. Po chvilce jsme tužky vyměnily za speciální fix a naučily se jak využít jeho vlastností a svých schopností. Tady už začala být písma moc hezká a to stačilo jen vyměnit nástroj.

Po rozepsaní jsme si dali teoretickou přestávku. Další co oceňuju na tomhle kurzu. Karolina není samoukem co si odkoukává co frčí, ale od začátku svých studií se písmu a grafice věnuje, takže jsme se dověděli hodně informací, které se mi pospojovaly ve smysluplný celek. Vysvětlila nám proč vlastně děláme co děláme, proč se učíme upravovat jen své vlastní písmo a co vše s tím následně dokážeme, když vlastní kr(pr)asopis vyšperkujme 🙂 .

Ty tři hodiny neskutečně rychle utekly. Výsledkem je fůra popsaných papírů, vyzkoušení nových stylů a utřídění toho mého. Já jsem tak trochu psací endemit, protože píšu v životě pouze písmem tiskacím (ano ráda bych pro své děti ve škole Comenia script 😀 ), sklon písma mám vlevo, což jsem se snažila na kurzu měnit a papír mám při psaní zásadně vytočený 😀 .

Ani to není úplně správně, protože až se rozhodnu někomu jednou pomalovat výlohu, nebudu si jí moct přeci otočit jak ten papír 😀 .

No bylo to skvělé. A kdo u holek byl, ten mi dá jistojistě za pravdu. Člověk odchází s pocitem, že si propojil spoustu věcí, s nadšením, že večer hned sedne k novému krásnému sešitu (který sprasí prasopisem hned na první straně) a doufám, že za pár stránek to bude prostě ono.

Vtipný komentář mi přistál včera na instagramu u fotky z kurzu. Prý budu prvním doktorem, který bude čitelně psát a lékárnice ze mě budou mít velkou radost. Jojo tak v době e-receptů jsem to trochu prokaučovala 😀  .

Krom sešitů si domů nesete i fůru papírů se vzory písem, s teorií a rozhodně je doma nad čím se zastavit, co prohlédnout a vyzkoušet. Já se už moc těším až holky vypíší pokračující kurzy, protože si takový večer tuze ráda zopakuju 🙂 .

A jestli máte odvahu, tak u tužek a fixu rozhodně nekončíte. Zkusíte si psaní s perem a tuží a holky se vytasí s dalšími nástroji 🙂 . A že už nějaké základy krasopsaní máte? Díky tomu, že je vás na kurzu jen max.6, je tříhodinovka velice individuální a Karolina s vámi skočí zase někam jinam, dá jiný nástroj, poradí a uhladí váš, už krasopisecký, styl.

Radami se však řídit můžete, ale nemusíte. Holky už ale vědí, jak dostat vaše písmo do takové formy, aby se vám dobře psalo a zároveň bylo vizuálně učesané 🙂 . Takže tohle byla moje chvilka pro leden. Nečekejte, že vám tady za únor napíšu jaké jsem ochutnala v kavárně dorty 😀 . Ráda bych celý rok udržela tenhle seriál v tom duchu, že opravdu udělám něco pro sebe. Něčemu se přiučim nebo třeba rozmazlim, tak já už jdu vybírat na co bude chuť v únoru 🙂 .

A jestli vás tenhle kurz zaujal, přihazuju opět i ty praktické informace 🙂

Praktické informace ke kurzu krasopsaní

webová stránka kurzů – klik
Facebook fun page – klik
místo konání: Prah, Vinohradská sokolovna – ateliér
cena kurzu: 1390 Kč
balíček ke kurzu: 3 hodiny psaní a poslouchání, 1 sketchbook, základní balíček psacích nástrojů, pracovní listy na hodinu i na domácí trénování

Těším se na všechny komentáře, budu ráda za sdílení svým kreativním kamarádkám a moc doufám, že se do Roku pro mámu zapojíte se mnou a něco pro sebe uděláte i vy 🙂 .

Nějaké nápady na témata do nového seriálu? Výhledově chci zdokonalit angličtinu, sednout po letech zase za volant a zkusit vyřešit ty své oči, které už čočky mít nemohou a s brýlemi se mi do práce nechce 🙁 .  Zároveň se ale plánuju i pobavit, takže znáte něco co se moc líbilo vám? Sem s tím 🙂 .

MUDr. Michala Knězková

All posts

18 Comments

 • Guna 31.1.2018 at 11:39

  Skvělý koncept! Já v rámci věci pro sebe začínám s Project life a po strašně moc letech jsem vytáhla pleteni. A ještě trochu yogy do toho. Vše má za cíl i omezit sezení u počítače. Na krasopsani budu muset se podívat blíž právě kvůli Project life, kde jsem rozhodla, že na journaling kartičky budu psát ve své rodné lotystine. Děkuji za inspiraci!

 • Denisa 31.1.2018 at 11:40

  Jeee to by se mi libilo v Brne:) dekuji za krasny clanek

  • Karolína 31.1.2018 at 12:54

   Podle rozvrhu na stránkách je Brno v plánu 7. a 8.2. 🙂

 • Petra 31.1.2018 at 11:57

  Po kurzech krasopsaní taky pokukuji, hrozně se mi to líbí. Tak třeba se letos také odhodlám 🙂 díky za super článek

 • happy mum 31.1.2018 at 12:11

  Projekt rok pro mámu se mi líbí teda uplně nejvíc 🙂 Jako mamka třech dětí potřebuju dělat něco pro sebe jako sůl. 🙂 V práci se věnuji zase jen dětem, takže jakékoliv odbočení od dětské tématiky mi dělá velmi dobře.
  Těším se na víc takových mam článků 🙂 A krasopis je super.

 • Tři mušketýrky 31.1.2018 at 12:30

  Skvělé téma! Prožívám to samé 😉 Doufám,že se u článků Rok pro mámu sejde hodně maminek a podpoříme se navzájem. Protože mě také čeká poslední rok. V prosinci jsem začala plánovat co s ním. V lednu jsem se po 15letech vrátila k tanci -Salze. A každý měsíc jsem si slíbila,že udělám něco jen pro sebe (abych se „neztratila“). Mé pracovní já začalo s prací s Excelem (trochu vyšší dívčí) a chci nějak oprášit angličtinu-jestli tohle téma budete rozebírat,budu ráda. Moje 4leťačka se sama zajímá,jak se co řekne anglicky (a vše si pamatuje). Ale umím jí dát jen slovicka a ne mluvit běžné dětské fráze a pokládat otázky.A na moje poslední léto s holčičkama chci připravit zase prázdninové sešity,tentokrát více propracované než jsem si dělala loni.Možná to pojmu i fotkama…zdraví Míša

 • Zuzana Vacková 31.1.2018 at 12:38

  Miso, krasny inspirujici napad. Take me ceka posledni rok (a pul) na materske a pak zpet do prace.
  Ja jsem se k rizeni po dvanacti letech dokopala skoro pred rokem. Ke tricetinam jsem si od rodiny prala penize na kurz a kondicni jizdy a na jare jsem je absolvovala. Muzu jen a jen doporucit kurz rizeni pro zeny (www.bojimseridit.cz a http://www.jizdyprozeny.cz). Dve uzasne bytosti, ktere rozumi zenam i sve praci a delaji ji s laskou.
  Drzim palce, at se Rok pro mamu vyvede podle ocekavani a tesim se na dalsi inspiraci.

 • Karolína 31.1.2018 at 12:48

  Skvělý projekt, doma mám sice už jen jedno dítě (druhé už věkem do této kategorie nespadá), ale i tak si čas pro sebe vyhradím výjimečně. Od února se chystám na kurz kreslení a už se nemůžu dočkat. Krasopsaní vypadá také zajímavě, jen bohužel Praha a všední den je kombinace, která je pro mě, jako učitelku, úplně nereálná. Snad se objeví i nějaký prázdninový či víkendový termín. A doufám i v další zajímavý článek s tipy pro mámy. Díky.

 • Renata 31.1.2018 at 13:01

  Myslím, že nás bude víc, které tenhle projekt nakopne udělat něco pro sebe 🙂 Jsem tři roky doma se synkem a teď čekáme v květnu holčičku, která ale trochu zlobí, takže mám nařízený klidový režim, no a už mi z toho celkem hrabe 🙂 Ale plánů a nápadů je spousty, po krasopsaní taky nějakou dobu pokukuju, tak je asi na čase aspoň ty méně fyzicky náročné plány trochu rozhýbat, než zase zapadnu mezi plínky a kojení 🙂 Děkuju za inspiraci a těším se na další!

  • Renata 31.1.2018 at 13:04

   A jinak mám v hledáčku ještě antigravity jógu, já teda fakt až po porodu 🙂 ale třeba naopak inspiruju další 😉 moc mě zaujala

 • Renáta 31.1.2018 at 13:33

  Je to super nápad, určitě se pokusím zapojit 🙂 Leden trávím dost ne-kreativně, učím se na státnice z angličtiny, mým cílem je konečně se zbavit školy a mít papír v ruce a klid na duši. Už se moc těším a doufám, že to klapne 🙂 A pak si budu užívat jiných a určitě příjemnějších věcí pro mámu 😉

 • Jindra 31.1.2018 at 13:38

  Kurzy olejomalby. Doma si na to neudělám čas, tam to bylo pod dohledem a ještě mi tam vždy vše připravili a pak po mně uklidili 🙂

 • Zuzana Pataky 31.1.2018 at 14:56

  Děkuji za super tip. Krasopsaní jste mi představila až vy a úplně jsem se nadchla. To chci, to musím vyzkoušet ☺
  Své tvoření scrapbooking, cardmaking zkrátka tvoření s papírem a fotkami jsem začala také na kurzu (nemravka.cz) a je to můj relax. Bohužel při dokončení dětského pokojíčku jsem vše zabalila do krabice a už mne svrbí ruce. Naštěstí se nám blíží stěhování do většího, kde jsem si vyprosila kousek místa jen pro sebe a budu moci řádit.
  Ještě bych chtěla navštívit kurz malování/razítkování na trička a šití.
  Děkuji za Vaše tipy a už se těším na další články. Zuzka

 • Hana Rambousková 31.1.2018 at 17:36

  Míšo, díky za tip. Po něčem podobném jsem pokukovala, ale bála jsem se právě toho „levactvi“. Teď už vím, že to jde. Jinak já už jsem dva roky v pracovním procesu, čas pro sebe mám na večerní joze a take večerní „lepení“ (project life). Moc by se mi líbil vikend o samotě doma, jen s oblíbenými či nejakymi novými filmy (před dětmi jsem chodila každý týden aspoň jednou do kina). To se ale asi jen tak nestane … A ráda bych absolvovala kurz focení. Těším se na další tipy!

 • Nikola 1.2.2018 at 16:53

  Úžasný článek, moc se těším na další inspirace. Krasopis mě láká a taky třeba ještě akvarel. A plno jiného 🙂 Na mateřské mě s druhým synem čekají ještě skoro dva roky, ale už teď si často kradu chvilky pro své tvoření – háčkování, pletení, malování. Nemůžu bez toho prostě být.

 • Michaela Dostálová 3.2.2018 at 22:49

  Děkuji moc za inspiraci,asi vím,co si budu přát k narozeninám..

 • Andrea 5.2.2018 at 12:24

  Perfektny napad a uzasny clanok 😀 Hned by som sa aj ja zapojila, len skoda, ze mne ostava cas do konca rodicovskej len 1 mesiac … Za ten cas vsak chcem stihnut dostudovat vsetky zakony, co sa pocas mojej 6-rocnej pauzy v praci zmenili a zacat soferovat. Viac za ten cas uz urobit pre seba nestihnem 😀 Ale rada si kazdy mesiac precitam novy clanok a komentare, ako sa dari tento skvely plan naplnat. Drzim palce 🙂

 • Sylva Sejpková 7.2.2018 at 16:00

  Míšo, super 🙂 závidím ti účast na kurzu 🙂 pokukuju po nich už delší dobu, zatím si doma jen tak sama „blbnu“. Bohužel jsou kurzy mimo můj dosah (večerní kurzy nebo ranní s Iriskou jsou pro mě časově pasé kvůli dopravě). Snad se poštěstí a budou třeba někde blíž… 🙂 manžel mě „donutil“ začít opět s tancováním orientu už po šestinedělí po Julince, takže tancování a PL jsou ty moje „chvilky pro sebe“ 🙂

 • Leave a Reply

  Vítejte u nás na blogu!

  Mé jméno je Míša a jsem dětská lékařka. Především jsem ale mámou 4 dětí. Blog je o všem co mě naplňuje, co máme rádi, co nám dává smysl. Tedy o prevenci, zdraví, cestování a o našem životě. Doufám, že se Vám tu s námi bude líbit.

  Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

  Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

  Internet je plný informací, které ale mají skutečnou váhu? Co mám dělat? Povíme si vše od porodnice, prvních horeček a průjmů, přes otázky o očkování až po syndrom náhlého úmrtí a nácvik resuscitace kojence. Doma už vás nic nezaskočí! Nově i ON-LINE!

  Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

  Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

  Úspěšný projekt První pomoc dítěti už běží třetím rokem! Často si říkáte Co mám dělat? Přijďte a tenhle myšlenkový kolotoč dostane řád a vy pocit jistoty, že v případě nutnosti skutečně pomůžete! Nově i ON-LINE!

  Už potřetí MAMAblogem roku! Děkujeme!

  Kam za námi

  Nejnovější příspěvky

  MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

  MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

  Děkujeme, že jste se zatoulali až k nám. Narazili jste na blog mladé lékařky a především mámy, který je o lásce k dětem, zdraví, hraní, cestování, Project Life, vzpomínkách a všem smysluplném co nás baví a naplňuje. Doufáme, že se vám bude líbit.

  ×