Letní putování den 5. | Okruh za lomňanským hřištěm

Pátý den na cestě a máme za sebou den putování po beskydských vrších. Než se vydáme dál směr Polsko, vyrážíme ještě na výlet, který utahá děti tak, že zvládnou přejezd „Beskydy – Polsko“ v poobědním limbu 🙂 .

Polana, muzeum a hned dvě hřiště na cestě

Cílem výletu ale byla taková trasa, kde potkáme hřiště, hezký výhled a bude to okruh, který nás zase zavede zpět na start do Dolní Lomné.

Vyrážíme od Zemědělského dvorku

Z Penzionu Rzehaczek jsme vyšli okolo Zemědělského dvora kratičký úsek po silnici. Tenhle dvorek si určitě prohlédněte, protože je tu naučný koutek, spousta zvířátek, chytré tabulky, spousta programu nejen pro děti.

Nechybí ani včelín a ochutnávky výrobků z ovčího mléka. Součást stezky je 7 zastavení, na kterých najdete informace o místní zvířeně. Největším lákadlem je možnost hlazení i krmení všech místních hospodářských zvířat.

Hned za dvorkem už vykukuje jediná dřevěná chaloupka na pravé straně silnice, a tou je Turistické informační centrum. My tady koupili turistické samolepky do deníčků za výlety, které jsme absolvovali a vyrazili nahoru směr první výhled.

Tip: Informační centrum je v provozu od 1.6. do 15.9., otevře v 9 ráno a zavírá v 16 hodin.

Přímo před informačním centrem je ale i hřiště, takže kdo máte malé děti, bude se jim tady líbit. A protože bylo po dešti, stihly tady holky zrušit boty a nahoru jdeme durch 😀 .

U informační centra se odpojíte z hlavní silnice a začnete stoupat do mírného kopce po silnici, kde už těch aut jezdí úplně minimálně. My potkali jedno 🙂 .

Holky si užívaly podešťové přírody, takže jsme stavěli nad každou louží nebo bahnem a tak tak se stihli vrátit na oběd a odjezd z penzionu 🙂 .

Stoupání na Polanu

Taky vaše děti seberou v lese ty největší klacky, aby se jim šlo do kopce fakt blbě a na radu „vem si menší, půjde se ti líp“ vás ignorují? 😀 Holky už docela pochopily, že na naše rady se vyplatí dát a rady jim pomáhají, tak je tohle první výlet, kdy netahají do kopce klády 😀 .

Stezka Krajinou dávných horalů

V okruhu, který jsme vybrali, potkáte i cedule naučné stezky, protože tudy vede Stezka krajinou dávných horalů. Její trasa je dlouhá 4 km, má 7 zastavení, vede po nově vyznačené trase kolem Glovčína a nové chaty Nová Polana (sem dojdeme 🙂 ) až na hřeben Malé Kykuly.

Na celou stezku můžete podívat sem – klik

Na panelech si můžete přečíst o životě horalů, kteří zde žili před 100 – 150 lety a zabývali se pálením dřeva v milířích nebo jako zemědělci obdělávali svá, mnohdy vysoko položená kamenitá horská políčka, která jim poskytovala skromnou obživu.

Vylidněná Nová Polana

Cesta vzhůru nebyla nijak zvlášť dlouhá a její vršek se nám rozhodně vyplatitl. Jakmile vyjdete nahoru a jste cca v polovině našeho výletu, obšťastní vás chata Nová Polana nádherným novým hřištěm. Co nás fascinovalo o dost víc, že všechno na vršku bylo zavřené.

Až později jsme se od majitele našeho penzionu dověděli, že není pracovní síla, takže se objekty uzavřely a je tu pusto 🙁 .

Z tohoto místa máte nejhezčí pohled na údolí a Dolní Lomnou. Já se přiznám, že jsem se těšila na výhled kávou v ruce, jako tomu bylo den před na nádherném hřebení u chaty Kamenitý.

Výlet za nejkrásnějším výhledem Slezských Beskyd najdete tady – klik

Nevadí 🙂 , nakonec mi bohatě stačil pohled na holky, které byly doslova nadšené z hřiště. Nikdo z nás totiž nečekal, že tady taková hravá krása bude 🙂 .

Jakmile dojdete nahoru, už se líp propočte i čas na cestu zpátky. To už totiž půjdete jen a jen dolů, dokud nedojde k cíli do Dolní Lomné. Nenechte děti nechat na hřišti zbytek sil, protože to hlavní hřiště je pořád ještě před vámi 🙂 .

Kde máš tu píšťalku?

Minulý týden mi přišel jeden moc krásný email. Paní Maruška psala jak jí baví číst výlety, ale že sama se s dětmi bojí, že cesta lesem bez hřiště děti nebude bavit a ona nebude vědět co tam s nima. Nebojte se toho a prostě to jednou zkuste.

Nechoďte daleké okruhy, ale uvidíte samy, že ony se nudit nebudou. My chodíme pravidelně a já žasnu pokaždé a znovu, kolik nového si holky vymyslí a dokonce co všechno se chtějí účit a poznávají.

Vždycky sezobou vše jedlé a naposledy v Beskydech byly úplně hotové z toho, že se na trávu dá pískat 😀 . Juinka si myslela, že schováváme v dlani píšťalku. Foukaly tátovy do dlaně, zbytek cesty to zkoušely samy a jak je taková „hloupost“ dokázala naplnit 🙂 .

Nebojte se a zkuste to, nevěřím, že se naplní vaše očekávání 🙂 .

Cesta dolů už jde sama, čas od času uvidíte hezký výhled, ve vhodnou roční dobu tady sesbíráte houby, protože tudy moc výletníků nechodí a nebude dlouho trvat a dojdete až k němu 🙂 .

Lomňanské muzeum

Hlavní odměnou bylo pro holky velké a poměrně nové hřiště, které může závidět i leckterý pražák 🙂 . Po veliké louce jsme si zkrátili cestu do Dolní Lomné a z louky vyšli přímo u Lomňanského muzea.

Tip: Krásná roubenka je replikou původní školy, kterou v roce 1974 převezli do Rožnovského skanzenu. Můžete si tady ochutnat výbornou medovinu, zakoupit suvenýry a budou vás čekat denně od 10 do 17 hodin. Přímo naproti školy pak můžete s dětmi odskočit na nádherné a prostorné hřiště, které je celé ze dřeva a zajásá každé dětské oko.

KABÁTKY UNUO NAJDETE NA E-SHOPU PŘÍMO TADY – KLIK

Hřiště na Stezce zbojníků

Vstup na hřiště uvidíte naproti Hotelu pod akáty a jakmile vejdete, děti se vám rozutečou do všech stran 😀 . Celodřevěné hřiště nabízí zábavu maličkým, ale i větším dětem.

Dlouho proléžačková „opičí dráha“, pískoviště, houpačky nebo „jen tak“ dřevéné prvky, na kterých si dělejte co se vám zamane 😀 . Juli na jednom skoro usla. Jojo, níže vyfocený trakař 😀 .

Na hřišti jsme zůstali asi hodinu a přišel čas na Kinedryl, pořádný oběd a pak výtuh holek, protože jsme přejížděli směr Polsko. Moc jsem chtěla, abychom za týden na cestě stihli nějakou kulturu a poznání, výlety přírodou a závěr jsem naplánovala doslova pouťový 🙂 .

Holky, víte kam dnes jedeme? 

Díky voucherům na ubytování ujsme ušetřili dost peněz a právě při výberu ubytování jsem narazila na rodinný park Inwald. Je to jedna velká (obrovská!) pouť, kde se ale za jednotlivé atrakce neplatí a právě tady na hřišti nastal čas tohle místo dětem představit.

Asi si umíte představit tu radost, když jsem jim řekla, že jedeme do Polska, kde budeme dva dny na pouti, kde budeme i spát 🙂 .

Ve dvě hodiny jsme odjížděli, ještě odpoledne dojeli do Inwaldu a akorá jsme se stihli ubytovat a prozkoumat místní hotel Lyson. Takže já se pro dnešek loučím a zítra už se přivítáme v Polsku, kde bude článek doslova pouťový 🙂 .

Pár věcí nás ale překvapilo, tak na tyhle tipy nezapomenu, kdybyste se chtěli inspirovat a vyrazit, ať jste připravenější než my 🙂 .

Mapa dnešního výletu je tu – 7 km

Pro podrobnou mapu se stačí prokliknout skrz fotku (na mapy.cz) 🙂 .

MUDr. Michala Knězková

All posts

No Comments

Leave a Reply

Vítejte u nás na blogu!

Mé jméno je Míša a jsem dětská lékařka. Především jsem ale mámou 4 dětí. Blog je o všem co mě naplňuje, co máme rádi, co nám dává smysl. Tedy o prevenci, zdraví, cestování a o našem životě. Doufám, že se Vám tu s námi bude líbit.

Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

Internet je plný informací, které ale mají skutečnou váhu? Co mám dělat? Povíme si vše od porodnice, prvních horeček a průjmů, přes otázky o očkování až po syndrom náhlého úmrtí a nácvik resuscitace kojence. Doma už vás nic nezaskočí! Nově i ON-LINE!

Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

Úspěšný projekt První pomoc dítěti už běží třetím rokem! Často si říkáte Co mám dělat? Přijďte a tenhle myšlenkový kolotoč dostane řád a vy pocit jistoty, že v případě nutnosti skutečně pomůžete! Nově i ON-LINE!

Už potřetí MAMAblogem roku! Děkujeme!

Kam za námi

Nejnovější příspěvky

MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

Děkujeme, že jste se zatoulali až k nám. Narazili jste na blog mladé lékařky a především mámy, který je o lásce k dětem, zdraví, hraní, cestování, Project Life, vzpomínkách a všem smysluplném co nás baví a naplňuje. Doufáme, že se vám bude líbit.

×