Pokladnice do postýlek

21.9.2016 in Knihovna - 5 Comments
Tak schválně, jak to děláte vy? Čtete dětem večer před spaním pohádky z knížek? Nebo zpíváte, povídáte si nebo děti peláší do postele samotné a sotva dají pusu na dobrou noc? My se snažili číst doma odmala, ale první dva roky to byla spíš čtecí bída a šlo hlavně o to být spolu. V Nely dvou letech se to zlomilo, pohádky začala opravdu vnímat a nebylo už třeba tolik obrázků v knihách. Museli jsme ale zrušit její oblíbený  večerníček v televizi, protože po něm už nezbylo soustředění na knihu. Vyřešilo se to ale samo, čteme a tady přináším tip na krásně zpracovaný výtah těch nej pohádek i bájí v jedné vazbě.

Že se to u nás s televizním večerníčkem vyřešilo samo jsem nakousla, teď to tedy dohryznu. Abychom Nelče nesebrali večerníček úplně (ona nikdy jindy TV zapnutou nevidí, protože  u nás jinak nejede) udělali jsme z večerníčku raníček a když chystáme snídani, ona se dívá na raníček. Někdy ho stíháme hezky společně. Juli už se začíná taky pomalu zajímat (blíží se k těm 2 rokům), takže už jsou na tu telku dvě. Večer pak nemáme problém se soustředěním a naše rituály večeře – zoubky – pohádka v postýlce jsou zachované. Na čtení chodíme už všichni 4 a já si moc užívám, že je to za celý den většinou první klidná chvíle, kdy máme tátu doma a soustředíme se všichni na to samé.
Před týdnem jsem byla u Svojtky vyzvednout meeega objednavku knih (víte, že mají až do konce září slevu 25% na všechny dětské knihy?), se kterou si teď vystačíme opravdu dlouho. Jsou tam už i knížku pod Jedličku našemu okolí, takže Vám to zkusím nějak postupně servírovat. Dnes mám pro vás postýlkovku. Tahle kniha se nezdá, ale má téměř 400 stran, je v ní více textu než obrázků, zdá se tedy být ideální právě na čtení do pelechů.

 

 

My už jsme vystřídali několik Špalíčků pohádek, kdejaké Klasické pohádky a teď začínáme tuhle. Kniha je psaná jinak, je pro děti na vnímání trochu náročnější, takže určitě bych s ní nezačínala ve dvou letech. Pokud máte navíc dítka, které té pozornosti moc nedají, přečkala bych ještě i rok třetí. Starším dětem ale moc doporučuji. V téhle sbírce jsou pohádky od fantastických autorů. Přečtete tak 20 pohádek převážně o zvířatech.

 

 

Je to první kniha ze Svojtkova nakladatelství, která je u nás doma s úplně jiným druhem ilustrací. My se doposud soustředili hlavně na ty okýnkovky, na knížky kreslené „dětskou řeší“. Tahle kniha, ta už lahodí i oku mému :-).

 

Z Alenky v kraji divů je tu třeba Paželvův příběh, který možná někdo z vás bude znát. Tak daleko ještě s Nelinkou nejsme, ale časem se tam taky prolouskáme. Každý večer čteme kousek, dokud nás to baví, síly stačí nebo dokud je pozornost přítomná. Nela se samozřejmě zálibně dívá na obrázky a v některých knihách občas děláme to, že vynecháme z textu slovo, zastavíme čtení a ona ho zkusí doplnit. To zkuste, protože je to naprosto geniální. Někdy nás úplně vyšokuje tím co řekne, jindy zase tím, že přesně trefí co v textu mělo být :-). Zjistili jsme, že takhle ji krásně donutíme držet krok se čtením a udržet si pozornost tak, že i druhý den ví co se četlo. 

 

Doufám, že holky bude tohle naše společné čtení dlouho bavit, že nás nezačnou z pokoje vyhánět „jee nebuď trapná, už nejsem malá“ 😀 a užijeme si ještě nějakou chvíli při té rodinné seanci, která se u nás koná každý den v 19 hodin přesně.

 

 

Jestli máte tipy na hezké a milé čtení před spaním – potřebujeme více textu než obrázků – tak za něj budu moc ráda, protože většinu našich „špalíčků“ už jedeme ve třetím kole. A komu se zalíbila tahle Svojtkovina, doporučuji mrknout do odkazu níže.
do konce září mají totiž velké slevy. 35% sleva na všechny knihy pro děti (a ano, že je to dětské nakladatelství 🙂 ). Takže doporučuji využít a nasyslit pod Jedličku jako to děláme už teď my.

Knihu Příběhy zvířátek jsme pořídila přímo – TADY

Krásný zbytek dne a nezapomínejte s dětmi taky občas číst 🙂

 

MUDr. Michala Knězková

All posts

5 Comments

 • Karolina bílková 22.9.2016 at 7:55

  Ahoj Miso, dekuju moc a tvuj clanek – pro me tip na knizku skoro na miru 😉 Tonik bude mit narozky a miluje vsecko o zviratech, takze tahle knizka by mu mohla kapnout do noty. Pokud to nevadi, oplatim ti tip tipem ;-). V knihovne kam chodime nam poradili knizku Medovnicel a Medulinka. Pujcila sem.ji, protoze mi bylo blbe odmitnout, ale.rikala sem.si, ze to uz asi kluky moc bavit nebude – hlavne Tonika, ten uz ma rad dobrodruzny a podpbne. Ale spletla sem se,je to moc pekn knizka a hlavne, ty pribehy jsou jednak psane jako pohadka a jednak jsou tam i fakta – napriklad pohadka o tom, jak Medovnicek pomahal vcelam a do toho jsou zakomponovane informace jak to.chodi v ulu, jakou funkci ma jaka vcelka a podobne. Takze pekna pohadka a jeste poucna. A je uz vic knih vzdycky Medovnicek a….. Tak pokud neznate, doporucuju. A az budou holky a rok dva vetsi, tak u nas boduji jeste Starohradske pohadky Carodeje Archibalda – ty jsme objevili kdyz jsme byli na vylete na Starych hradech u Jicina (byli jste tam uz? Je to tam super, maji tri okruhy prohlidek a pro deti patada, my tam uz byli asi petkrat a kluci se furt dozaduji dalsi navstevy).Ty pohadky jsou o postavach, ktere jsou k videni na prohlídkách, maji myslim uz sesty dil a my je cteme porad znova, jsou moc pekny. Kaja

 • Učitelka Hanička 22.9.2016 at 8:10

  To s tím raníčkem je super nápad! Na večerní čtení a společné válení v posteli se těším, zatím ale stačí dvě ukolébavky.

 • Dida 22.9.2016 at 9:18

  Já u Svojtky nakoupila pod stromeček a k narozeninám (budeme mít tři roky)už před dvěmi týdny, měli až 35% slev. Po večerníčku pravidelně čteme i zpíváme. Teď u nás frčely knížky z Alberta, vydržela poslouchat…. Ale teď když zase řeknu, vyber si pohádku, tak sáhne po knížkách od Svojtky s odklápěcími okénky, ty prostě miluje. Dá se u toho povídat, dávat i úkoly, aby něco nalezla a to ji moc baví, zároveň jich je řada i edukativních, takže paráda. Právě je nemocná, a tak jsem to nevydržela a jednu okénkovou s určováním tvarů a barev jsem hold vyndala :-))). Sama se na ně totiž těším a koukám, co pod okénky nalezneme :-)))

 • Jana Zdvihalová 22.9.2016 at 18:54

  I u nás je večerní čtení pravidelný rituál. Nejčastěji čteme s dětmi Indigové pohádky, Buddhovy pohádky na dobrou noc a Vílí pohádky. Nemusím u nich vynechávat či zaměňovat nevhodná slova, nejsou to "krváky", ale jemné pohádky s ponaučením.

 • Anonymní 23.9.2016 at 10:13

  U nás se večer taky čte, ale někdy je trochu oříšek skolubit co by se líbilo oběma – pětiletému klkovi i tříleté holčičce. Sázka na jistotu jsou klasické Děti z Bullerbinu, to ale není moc tip, protože to každý zná. Vedle taky obvykle nesáhneme v Albatroské edici První čtení, kde jsou třeba příběhy o Kvakovi a Žbluňkovi nebo Krtkovi a myšce. A momentálně je naše top čtení příběhy o pejsku Brunovi, který už má asi čtyři díly – ve městě, na venkově v cirkuse a u moře. U toho se opravdu bavím i já…pro lustraci Bruno bydlí u pana a paní Leskbotkových a jeho nejlepší kamarád je ponožka pan Žmolkofuska 🙂 Kristee

 • Leave a Reply

  Vítejte u nás na blogu!

  Mé jméno je Míša a jsem dětská lékařka. Především jsem ale mámou 4 dětí. Blog je o všem co mě naplňuje, co máme rádi, co nám dává smysl. Tedy o prevenci, zdraví, cestování a o našem životě. Doufám, že se Vám tu s námi bude líbit.

  Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

  Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

  Internet je plný informací, které ale mají skutečnou váhu? Co mám dělat? Povíme si vše od porodnice, prvních horeček a průjmů, přes otázky o očkování až po syndrom náhlého úmrtí a nácvik resuscitace kojence. Doma už vás nic nezaskočí! Nově i ON-LINE!

  Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

  Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

  Úspěšný projekt První pomoc dítěti už běží třetím rokem! Často si říkáte Co mám dělat? Přijďte a tenhle myšlenkový kolotoč dostane řád a vy pocit jistoty, že v případě nutnosti skutečně pomůžete! Nově i ON-LINE!

  Už potřetí MAMAblogem roku! Děkujeme!

  Kam za námi

  Nejnovější příspěvky

  MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

  MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

  Děkujeme, že jste se zatoulali až k nám. Narazili jste na blog mladé lékařky a především mámy, který je o lásce k dětem, zdraví, hraní, cestování, Project Life, vzpomínkách a všem smysluplném co nás baví a naplňuje. Doufáme, že se vám bude líbit.

  ×