#9 v kalendáři | Dávej bacha a procestuj svět

Mám radost. Víte proč? Zdá se totiž, že společenské hry vás baví a nezáleží ani tak na tom, zda jsou to hry karetní nebo deskovky. V tomhle duchu totiž dnes pokročíme a na řadu přichází článek, který bych chtěla recyklovat, protože hry považuju za TOP a baví nás již několik let. Sama jsem oběma kousky uchvácená a zvlášť musím vyzdvihnout dnes i knihu, která mě neskutečně mile překvapila.

A bude se cestovat

Podíváme se na karetní hru Dávej bacha, která je sestřičkou té první – Nešťourej se v nose. Obě se trochu tématicky prolínají, ale Dávej bacha vám děti vyškolí k ostražitosti a zase se jí to povede formou zábavnou.

A až se vám děti naučí bezpečnosti, můžete je bez obav vypravit do světa. A aby se v tom velkém světě neztratily nebo aby věděly kam vyrazit, mám tu pro ně tenhle peckovní atlas světa.

Atlas světa pro děti

Atlas jsem vybrala na eshopu podle pár fotek a chvály, kterou jsem na něj slyšela. Všichni známe designovou knihu Mapy. Už jsem vám ale zmínila, že kniha Mapy z nakladatelství Host je překrásná, ale její potenciál využije až školák. Tahle dnešní kniha je pro všechny zvídavé děti, které se o svět a mapy zajímají už ve věku předškolním a dostaala ho i má Nelinka.

Čím je tak speciální? Jednak je strašně krásně ilustrovaný. Textu není málo, ale ani moc. Je psaný tak, že ho čtyrleťák pobere a hlavně 🙂 je obrovský! Finta spočívá v tom, že každou stranu si můžete ještě rozevřít na vážně velikou mapu daného kontinentu.

Otevři a rozevři

Jakmile si stránku rozevřete, leží před vámi mapa části světa. Na ní je pomocí obrázků znázorněno vše typické. Okolo mapy pak najdete další zajímavosti. Papír není úplně klasický, je trochu tvrdší, takže předpokládám, že rozevírání map u nás přežije a já se strašně těším, že se u nás kniha chytne.

Co na mapě ještě najdete jsou tyhle malé sešitky. Přečtete si ze tří sešitů něco o typické kultuře a architekruře. O lidech anebo třeba o místní fauně a flóře.

Zase je ta forma dost hravá a nebude děti nikdo zatěžovat obr podrobností. Když si ale chytne knihu dítko školní, rozhodně v ní najde spoustu informací. Takže tohle bude naše první encyklopedie světa. A až jednou narazím na dokonalý globus, přibude nám domů právě k téhle knize 🙂 . Nemáte tip?

Už se těšíte na sněhová iglů? Zimy v Praze jim extra nepřejí, ale já se moc těším, že s holkama vyrazíme někam na víkend do hor a letos ho určitě pokoříme. Je nás na to stavění už totiž pět 🙂 .

Sourozenci atlasovce

Tahle krásná kniha je nejen cenově hodně příznivá, ale hlavně má další dva super bráchy. Krom atlasu světa vyšel ze stejného nakladatelství B4U Publishing i brácha Atlas zvířat pro děti a třetí do party přibyl ještě Atlas vesmíru pro děti. Vše v podobném duchu a přesně pro věk dětí, který tu většinou všechny máme. Tak trochu mi připomíná vychytaností mé oblíbené Svojtkoviny 🙂 .

Tak co na něj říkáte? Snažila jsem se zase nafotit vše co kniha nabízí, abyste měli vážně obrázek o tom, jaká kniha je. Z jedné stránky se tohle prostě nepozná, takže se omlouvám, že je ten dnešní článek zase o chlupa delší 😀 .

Od té doby, co jsme doma přivítali eeBoo pexeso Děti z celého světa, jedeme si ten svět dost často. Pak dovolená na africkém kontinentu a k tomu zaměstnání našeho táty.

Holky téma zajímá, dokonce se víc zajímají o obyvatele než zvířenu a já se moc těším, až si ji Nela otevře a budeme listovat a cestovat prstem po papíře.

Tak do Asie my můžeme

Do Asie se s dětma asi jen tak nepodíváme, ale moc mě zaujaly vaše komentáře z jednoho z článků a zmiňovaný výlet rodinky do ZOO za medvíkem pandou 😀 . Děti si někdy vysní cestu za zvířátkem a třeba právě vy si za ní vyjedete do té Asie 😀 . Tak šťastnou cestu a nezapomeňte mapu!

Co kde roste, co tam žije, co pěstují a vaří si k jídlu. 🙂 To jídlo je u nás hodně propírané, protože holky jsou jedlice a třeba na rýži by mohly být obě nonstop. Obzvlášť když uvařím „pipinu“ 😀 Rozuměj kuře na paprice. Takže do Asie my prej jako klidně jooo 😀

Polární oblasti jsou v knize takové suma sumárum z té naší celé planety a je to moc hezky zpracované. Zase je první přehled toho nej a po rozevření..

Tučňáka na severu nehledej

už nikdo nikdy nesplete pól, na kterém můžete potkat toho tučňáka 😀 . Prostě obrázky vedou, já to říkám pořád. Ani číst nemusíte umět, stačí to prostě vidět. Teda ne že by to bez toho čtení stačilo, ale jednou vidět je jako 10x přečíst. 🙂

Atlas světa pro děti je tak i pro vás dnes prvním dárečkem. Koho chytil za oko, můžete si o něj na konci dnešního článku zahrát 🙂 .

Dávej bacha na druhou soutěž

Vy už víte, že já ráda dělám z výher balíčky, takže než se do toho světa pustíte a vypravíte děti na cestu, bylo by fajn mít jistotu, že se vám tam o sebe budou dobře starat. Trochu nápomocná by tak mohla být edukace v podobě hry Dávej bacha 🙂 . Je to sourozenec hry Nešťourej se v nose a je to hra z nové generace her 4bambini.

Zpracování i pravidla hry jsou úplně stejné jako u předchozí hry, o kterou tady v adventu stále ještě soutěžíme. Opět hra dětem nabídne třicet situací, ke kterým budete hledat správnou odpověď. Ilustrace jsou prostě božský a hlavně se u nich posmějete i vy s tátou 😀 .

Nevím jestli jste si toho všimli, ale hra zanechává úplně jasnou stopu e-shopu Agátin svět. Grafik téhle hry totiž „pomaloval“ i Agáty web a mně se úsměvný styl zpracování moc líbí.

Všechny karty jsou na pevném kartonu, takže se nemusíte bát o hratelnost jako u klasických karet. Ke třiceti kartám vybalíte z balení 5 tvrdších destiček, na kterých jsou správné odpovědi k situacím. Děti si mají k dané kartě vždy odpověď najít na kartě a dvojici spojit.

Naše anarchi-pravidla

My hráli od začátku hru zase trochu po svém. Holkám bylo v době koupě 2,5 a 4,5 roku, takže jsme pravidla trochu ulehčili a víc si o hře povídáme, stejně jako u dílu Nešťourej se v nose. Před holky vyložíme vždy jen jednu kartu s odpověďmi a k tomu příslušných 6 karet.

Postupně si vylosují jednu situaci, o které se pak bavíme. Zase doporučuju využívat otevřených otázek. Holky telefony nemají a v nejbližší budoucnosti je ani neplánují, ale záměrně jsem vám vyfotila otázku, která se hodí i dětem starším. Tenhle díl hry z edice 4bambini je určen i dětem o chlup větším a hra je zasazena do dnešní moderní doby 🙂 .

Doba si žádá modernizaci

I s Nelou už bychom ale mohli něco podobného probrat. Přiznám se ale, že spíš jsme tuhle část ještě přeskočili s tím, že mobil zatím nemá a ani vlastně netuší, že aplikace existují, natož že si je nějak instalujeme my 😀 .

Silvestr za rohem

Co je ale za rohem je Silvestr a nápady na rachejtle, petardy a prskavky už k vám od dětí možná chodí. Julinka si dokonce pamatuje na rok, kdy jsme ji (tehdy 18 měsíců) probudili a koukali se na světýlka. Letos už se ptá i na detaily typu kdo je dělá, proč a proč je neděláme my. Kdy bude, odkud a jak? 😀 Takže tady už se to hodilo.

Prostě Dávej bacha. U všech kartiček je ta ostražitost na místě a super je, že děti si ty základy projdou takhle zábavnou formou. Do školek předškolákům úplně ideál. Karty baví, vymýšlení lumpáren ještě víc, ale stejně si z toho všichni ten správný závěr odnesou 🙂

Pokud se vám hra líbí, můžete si o ni zahrát právě dnes. Dokonce vám dáme zase vybrat a já jsem moc zvědavá, kolik z vás se přikloní ke knize a kdo by si raději doma zahrál tuhle hru 🙂

To nevymyslíš

A počkejte jaká bude legrace poslouchat děti, až se jich zeptáte „Proč se mi nelíbí, že si hrají právě tady?“. Dospělák by si řekl, že ani nejde vymyslet jiný důvod než je spojení s autem … 😀 no, děti myslí jinak 😀 .

Esemesky, telefony, ale i zvěř nebo třeba šikana. Na blogu už mám dost článků na neobvyklá témata jako je Děti a smrt, smutek, strach, emoce a tohle je další téma, které ač se zdá že sem nepatří, zařadím ho právě k nim.

Je to část výchovy, která je důležitá a v tomhle věku se dá s dětmi bavit o všem. Ještě vás vnímají, ještě nejsme „trapnej fotr“ (snad ani nebudem 😀 ) a ještě se nestydí. Takže využijte tyhle milé hry na seznámení s tématy, o kterých se doma třeba tak běžně nebavíte.

Pravidla na později

Kdo by jel rád podle pravidel, zanechám je tady na blogu. Asi i pro sebe, až je jednou ztratíme a holky se rozhodnou, že už nechtějí naše anarchi-pravidla hry 😀 . I pro mě je blog občas takový debilníček, abych udržela všechny informace pod jednou střechou. Tady najdu vážně vše.

tip: Kdykoli si vzpomenete, že jste tady něco četli a nevíte kde, hoďte si to nahoře do lupy. Mám tu na blogu vpravo nahoře lupu, stačí zadat klíčové slovo a vyjednou vám všechny články, kde je použité 🙂 . Já sama to tu používám, když mi píšete maily, že něco nemůžete najít.

Pro malé milovníky map

A ať to tu není dnes jen představení k soutěžím, mám jeden tip. Taky milují vaše děti letáky? Nám přišel další od Lékařů bez hranic a v něm chodí tahle krásná mapa světa. A protože my ještě knihu o světě nevytáhli, přinese ji Ježíšek, ukájíme Nely dotazy letákem:-D .

Spousta hraček se dá totiž parádně využít, takže bereme k ruce Lego Duplo, saháme po pexesu Děti z celého světa a cestujeme po mapě. Kde kdo žije, co má rád nebo čím je jiný než já?

vylož to na stůl

Je strašně zajímavé, že jakmile to před děti vyskládáte, začnou si sami všímat detailů, které by si jinak nespojily. Že „nahoře“ (na severu) jsou všichni nabalení jak medvědi. Že v jižní Americe po sobě rádi čmáraj a nosí zvláštní hadry nebo že u zeber jsou lidi černý 🙂 . Je to strašně milý.

A pak jsou tu ty vtipnější hlášky jako jééé indián, to bude Indie 😀 .

Cestujte, hrajte si a nebojte se pořizovat atlasy nebo glóbusy s tím, že to je pro „děti inťouše“ 😀 . Není. Moc je to baví a když jim pomůžete a uděláte zábavu trochu interaktivní, strašně se začnou ptát, sami vymýšlet a poznávat zase něco víc než jen těch našich 90 metrů na Vinohradech, kde si spolu žijeme 🙂

Dvě ceny, dvy výherci – co si vybereš?

Atlas světa pro děti je dalším přírůstkem do knihovniček, který najdete spolu s dalšími atlasy na e-shopu Agátin svět. Ze stejného místa pak vzešla nová generace her 4bambini 🙂 Nezapomeň nám napsat, o co soutěžíš.

PODMÍNKY SOUTĚŽE:

1. Pro účast v soutěžích je nutné odebírat novinky na blogu emailem. Odběr si snadno přihlásíte na úvodní straně blogu úplně dole v patičce, kde vyplníte email k novinkám. Blog vám pak pošle zprávu, kdykoli se tady objeví nový článek (letos už to prý bude fungovat – tvrdil IT 😀 ) 🙂 Odběr zkontroluji dle vyplněného emailu.

2. Odpověz na otázku zde na blogu nebo na facebooku: Každý víme, že děti musíme učit, aby nikdy s nikým cizím nikam neodcházely a nic si od nich nebraly. Mluvili jste o tom už ale v reálu s dětmi? Vědí to? Co vám odpoví děti, když se jich zeptáte jestli by si od úplně cizího pána vzali raději bonbón nebo čokoládu? 🙂 Pokud jste tohle doma nikdy neřešili, vemte si soutěžní otázku jako dobrovolný domácí úkol 🙂 .

3. Pokud sleduješ náš Facebook MK life / mom of 2 & our life a okomentuješ nám tam tento článek “soutěžím na blogu”, zařadíme tvé jméno do losování ještě jednou.

4. Pokud budeš soutěž sdílet na Facebooku ne ve stories na Instagramu, zařadíme Tě do slosování opět ještě jednou. Šance vyhrát je tak vyšší.

Soutěž končí 3. adventní neděli 13.12.2020 ve 12:00 hodin. Výherce vyhlásíme zde na blogu u článku.

MUDr. Michala Knězková

All posts

141 Comments

 • Monika M. 10.12.2020 at 20:32

  Snažím se to dcerkám pořád opakovat, tak doufám, že by s nikým nikam nešly. Ale doufám, že taková situace nikdy nenastane…

 • Lucie Košťálková 10.12.2020 at 20:41

  Naše holky o tom ví, ale bohužel si nejsem jistá, jak by se v reálu zachovaly (6 a 3 roky)
  Líbil by se mi atlas ☺️

 • Hana 10.12.2020 at 20:43

  No řešíme to často v konečném důsledku by určitě s někým šla, je strašně přátelská. Domluvili jsme se, že než v dítěti vyvolávat strach s lidí adt je úkolem dospělých prostě ty děti ochránit.

 • Jana 10.12.2020 at 20:46

  Mluvíme o tom poměrně často, ale je vidět, že je třeba to často opakovat a dávat za příklad různé a konkrétní situace. Třeba i takovou, jako je v otázce:)

 • Eva Mezerová 10.12.2020 at 20:50

  Zrovna dneska jsem se o tom synovi zminila, zrovna se naskytla situace, ale asi mu to budu postupne davkovat, jak bude potreba. Jen tak asi na nej nejde vybalit: “Nebav se s cizimi a nic si od nich neber!” 🙂 pres tu hru by to asi bylo fajn, nejspis si ji pujcime v knihovne. Ale vic by me (a doufam, ze brzy i deti) potesila ta kniha. Ja cestovani a poznavani novych mist, lidi, zvyku, jidel,…miluju, tak se tesim, az se o tom vsem budeme moct bavit i s nasema klukama.

 • Jana 10.12.2020 at 20:55

  Tak tohle už jsme řešily asi před rokem. Úplně na začátku by si dcera vzala cokoli od kohokoli, později sladkost v žádném případě, ale na Lego jsem ji nachytala. 🙂 V pěti letech už jí to bylo jasné, ale stejně ji sem tam ještě zkouším…

 • Anet 10.12.2020 at 20:58

  Přiznám se, že toto téma jsem s dcerou ještě vůbec neřešila. Bydlíme na malé vesnici, kde se všichni navzájem známe, takže toto téma jsem nepovažovala za nezbytné. Proto bych si vybrala hru Dávej bacha.

 • Věra 10.12.2020 at 21:00

  Naše děti jsou velmi malé a hodně stydlivé. Pořád mama, tata. Mají problém být i se svou babičkou. Anechtějí si od ní nic vzít. Toto téma jsme ještě neřešili.

 • Cizi lide 10.12.2020 at 21:00

  Zatim se syn odmita bavit s kymkoliv cizim, natoz aby s nekym sel. Ale i tak se uz snazim mu rikat, ze musi davat pozor.
  Kniha i hra vypadaji perfektne a urcite na ne casem dojde.

 • Eva J. 10.12.2020 at 21:01

  S detmi jsme uz o tom mluvili, ze by se s cizimi lidmi nemeli mluvit, nic si od nich brat. Ale je pravda, ze do detailu jsme o tom nemluvili. Beru si to jako domaci ukol.
  A vybrala bych si hru Davej bacha.

 • Radka 10.12.2020 at 21:03

  Starší trošku zaváhala a pak, že nic, aby ji někam neodvezl. Mladší se asi opičila a řekla, že taky nic.

 • Petra Vychodilova 10.12.2020 at 21:06

  První odpověď a jaký bonbon nebo čokoládu? Trošku jsme to již probíraly, ale větší diskuze bude při nástupu do školy

 • Lucka 10.12.2020 at 21:09

  Popravdě jsme tohle téma ještě úplně detailně ne probírali, my tady naštěstí (v tomto případě) máme děti, které nejsou zrovna společenské, v tom smyslu, že jsou prostě nejradši s námi doma nebo na zahradě a cizí lidi nebo i třeba naše známé (pokud nepočítám rodinu) úplně nepotřebují k životu, takže jsem celkem klidná. Ale určitě to se starším synem v nejbližší době proberu🤗

 • Romana 10.12.2020 at 21:09

  Dobry vecer,
  Julince k dnesnimu svatku vse nej 💐
  Starsimu synovi je 3,5 roku myslim, ze jsme parkrat toto tema nakousli.Ale budem se na to muset vic zamerit.
  Hry jsou supr obe a je tezke si vybrat. Syn je hodne knizkovej takze soutezim o Atlas sveta pro deti.
  Vsechny clanky jsou moc uzitecne.Diky za ne 😀

 • Jitka Š.J. 10.12.2020 at 21:17

  Ještě jsme neprobírali, musíme napravit, trochu mě uspalo to, že jsme se přestěhovali na vesnici, kde se všichni známe, ale v dnešní době je třeba to probrat pro všechny případy

 • Helena 10.12.2020 at 21:17

  Mluvili nekolikrat, vi a ja jen trnu a pevne doufam,aby k zomu v realu vubec nedoslo.

  • Tereza V. 13.12.2020 at 1:04

   S dcerami 2 a 5 let uz o tom mluvime, ale jista si nejsem, jak by se zachovaly. I kdyz rikaji, ze by si nevzaly. Soutezim o hru Dej bacha.

 • Katka 10.12.2020 at 21:18

  Řekli by, že by si nevzali nic, jen aby realita nebyla úplně jiná..
  Líbil by se mi pro děti Atlas světa

 • ☺️ 10.12.2020 at 21:21

  Dceři jsou teprve 2 roky,tak jsme toto tema zatím ještě neprobirali. Nicméně hry Dávej bacha a Nestourej se v nose už mám napsaný má seznamu,ze je rozhodne musíme mít. A ten atlas vypadá taky skvěle. Dekuji za super tipy na dárky

 • Inka 10.12.2020 at 21:26

  Hm, tak už bychom toto téma měli také doma probrat. Doteď jsem spoléhala na stydlivost dcery, která před cizími lidmi v podstatě prchá pryč, ale znáte to…co kdyby zrovna… no píšu si DÚ 😁. A ta knížka vypadá skvěle, máme doma tento atlas zvířat a ten milujeme 🙂. Kdybychom tak ještě měli místo, kam ty knihy dávat 🤔 no nic, vyhodim asi nějaký oblečení 😂

 • Simona 10.12.2020 at 21:28

  Dcera je ještě dost malá, takže toto téma nechávám na později, ale už jsem ji párkrát důrazně říkala, že nesmí s nikým nikdy nikam chodit. Je pravda, že toto téma bude u nás v budoucnu často probírané.
  Soutěžím o Dávej bacha

 • áďa 10.12.2020 at 21:29

  Soutěžím o Dávej bacha. Moje malá prvňačka moc dobře ví, že si od nikoho nic nemá brát ani nikomu otvírat apod. Mladší bráška to jistě časem taky pobere, protože vše řešíme i před (s) ním a je to vnímavý chlapeček.

 • Věra 10.12.2020 at 21:30

  Už jsem holkám vysvětlovala, že si nesmí brát nic od cizích lidí a nikam s nimi nechodit. Pětiletá dcera už si trošku uvědomuje riziko, mladší úplně ne. Měla bych jim to zase jednou připomenout.
  Líbila by se mi hra Dávej bacha

 • J 10.12.2020 at 21:31

  Zajimava otazka- uz jsem to s dceru probirala, ale opakovani matka moudrosti🙂

 • Adéla B. 10.12.2020 at 21:35

  Zatím jsme neprobirali. Malá má 2,5 roku. Je teď ve fázi, kdy se všech cizích přirozeně bojí. Ale hru chci určitě domů pořídit. Atlas už máme, takže už teď nám vykládá, že do Austrálie se nedá dojet autem apod. 🙂

 • Štěňata 10.12.2020 at 21:43

  Mluvím dnes a denně, obzvlášť po zhlédnutí videa na FB, kdy děti po max dvou minutách odcházely s cizím pánem, co měl psa na vodítku, podívat se na štěňátka. Ale moje sangvinická skoro šestiletá si prostě pokecá s kýmkoli, nikdy se nestyděla, takže žiju v hrůze, že hrách na stěnu házím. Správnou odpověď na otázku zná, ale pochybuju, že by se v dané situaci zachovala, jak má. P.S. atlas 🙂

 • Petra 10.12.2020 at 21:48

  Syn naštěstí nejí bonbony a čokoládu uznává jen jeden druh. Většinou všem říká: To já nejím. Jinak jsme s ním mluvili a je dost opatrný od malička. Doufám, že mu to vydrží a hlavně že se s nikým takhle zlým nesetká.

 • Verča 10.12.2020 at 22:26

  S dcerou jsme to uz resili, od nikoho ciziho by si asi nic nevzala. Horsi je to s “tetami”, ktere zna treba ze skolky. Tam by si vzala cokoliv, i kdyz je pravda, ze by se sla zeptat, zda muze..

 • Anna Hrabinová 10.12.2020 at 23:11

  Mluvila jsem o tom s dcerkou, ale kdyby jí někdo nabídl jakékoliv sladkosti, mám silné tušení, že by na jakékoliv promluvy zapomněla :-/ Soutěžím tedy o hru Dávej bacha 🙂

 • Moni 10.12.2020 at 23:16

  Ty jo, občas se o tom se starším bavíme (5.5), ale bojím se, že by odpověděl, že by si něco vybral:(. Na tu hru hsem už koukala, chtěla ji objednat, ale na ag.svet nebyla skladem, tak ji asi dostane k narozeninám. Zatím mám děti vždy na dohled, ale člověk nikdy neví. Doufám, že ta situace, kdy by dětem nabízel někdo cizí něco u nás nenastane:(…
  Vybrala bych hru v případě výhry🥰😍
  (Na FB mám stejně jméno, ale jiný mail)

 • Lenka 10.12.2020 at 23:21

  Ano, na tohle téma už jsem s dětmi mluvila. Doufám, že si z toho něco vzali. Jinak by si vybrali určitě bonbo, čokoládu nemůžou.

 • Romana W. 10.12.2020 at 23:27

  My o tom doma ještě nemluvili, protože syn je na mluvení ještě malý 😀 ale určitě na to brzy přijde. Moc by se mi líbila právě hra Dávej bacha. Tip na tu prvotinu mám zapsaný už z lonského kalendáře, myslím tedy, že byla v adventních článcích?

 • 10 10.12.2020 at 23:38

  Kluci jsou hodně přátelští a baví se téměř s každým. Je jim jedno, jestli je to bezdomovec, cizí pán nebo paní v obchodě, prodavačka… Takže si často povídáme o tom, s kým je dobré si povídat a že si od žádného hodného pána/,paní nesmí vzít ani bonbón ani čokoládu, i když se bojím, že by si vzali cokoli 😒 I přesto bych si v případě výhry vybrala Atlas světa pro děti 😉

 • Jana H. 10.12.2020 at 23:42

  Zatím mám pocit, že je mám pořád pod dohledem, ale je pravda, že tato situace je otázkou chvílinky. Beru si jako dobrovolný domácí úkol.

 • Jana 10.12.2020 at 23:55

  Zatím jsme toto přímo neřešili, protože dcera nikam nechodí sama, ještě je moc maličká. Ale učíme ji, že musí jít vždycky s mámou, tátou nebo babičkou a dědou. Když jí někdo cizí nyní něco nabízí, tak slušně odmítáme. Stejně tak, že cizí psi a kočky se nehladí, i když to majitel dovolí.
  Toto téma je však hodně důležité, takže se připravuji, že až bude trošičku starší, pořádně to probereme. Budeme si hodně vykládat, ukazovat příklady a modelové situace. A od určitého věku je samozřejmost navštěvování sebeobrany pro děti.
  Na otázku jestli by si radši vzala bonbon nebo čokoládu, pak doufám, že odpoví – „Ani jedno. Od cizích lidí si nic neberu.“

 • Květa 11.12.2020 at 5:39

  Ráda bych vyhrála hru Dávej bacha. Dcera ví, že si nic od nikoho cizího nemá brát. Tyto situace probírá e často.

 • Renata 11.12.2020 at 6:00

  Tak klukům to vykládám poměrně často…ovšem odpověď bývá ve stylu: hmmmm 🙂 Budu muset toto téma zase osvěžit a vybrala bych si hru 😉

 • Helenajav 11.12.2020 at 6:28

  S dětmi o nebezpečích ve světě mluvíme (s mírou). Se starším kvůli jeho extrémní otevřenosti a kamarádské povaze daleko víc, než zatím s mladší dcerou.

 • Ivana 11.12.2020 at 7:14

  Dobré ráno, tak jsem se zeptala syna a říkal: Mami, nevzal 🙂ten mi udělal radost.

 • Dana 11.12.2020 at 7:20

  Zatím jsme nic neprobírali, dítě má 5 měsíců 🙂 Líbil by se mi atlas, zatím pro neteř… Knižní dárky dostávám i dávám moc ráda.

 • Lenka 11.12.2020 at 7:31

  Temer 6 syn se pri polozeni otazky na me zamracil a rika dulezite: vubec nic bych si nevzal.
  A u nas by mela vetsi uspech tedy kniha🙂

 • Kača M 11.12.2020 at 7:47

  Už jsem o tom párkrát mluvila,ale bojím se,že ne dost důkladně. Jsem si na 90% jistá,že by dcerka bohuzel šla pro bonbón úplně bez problému. Ok, domácí úkol beru! Už jsem o tom stejně s ní chtěla mluvit několikrát 🙏

 • Martina 11.12.2020 at 7:56

  S dcerkou jsem se o tom bavila vícekrát, je takový společenský člověk, který se nebojí oslovit i dospělého. Díky za připomenutí na to se zeptám. Dcerka má radši hry tato by jí určitě zaujala.

 • Hella 11.12.2020 at 8:06

  U nás se ještě nechodí, natož aby se mluvilo, ale zamýšlím už od raného věku tyhle (dle mého) základy do synovi mysli vstepovat.
  Volila bych hru a atlas si nechám jako tip na dárek do budoucna, děkuji. 🙂

 • Bubator 11.12.2020 at 9:06

  Jeste jsme to s dcerou, 3 roky, neprobiraly ale uz je asi nejvyssi cas, vse ji zajima a nasava informace jak houba, tak toho budeme muset vyuzit. Diky za pripomenuti.

 • Soutez 11.12.2020 at 9:14

  Dcerky vedi, co maji delat, kdyby jim nekdo cizi neco nabízel.

 • Lenka 11.12.2020 at 9:29

  Mluvili jsme o tom zatim jen zlehka, ale myslim, ze je cas to vytahnout znovu.

 • KP 11.12.2020 at 9:50

  Ano, toto téma u nás probírame často.

 • Vendula 11.12.2020 at 10:02

  Doma jsme o tom mluvily s dcerkou 6 let její odpověd na to byla že by si bonbon nevzala že by nikam nešla. Myslím si že jsem dcerku dobře poučila

 • Nikol Červinková 11.12.2020 at 10:05

  Je pravda, ze jsem to ještě se synem neřešila. Budu to muset co nejdřív napravit.

 • Verča S 11.12.2020 at 10:53

  Říkáme si o tom často, u nás spíš nez o sladkostech mluvime o tom, že by ho mohl někdo lákat na lego, auta. Ondra mi pořad říká, ze by nešel, ze řekne , ze toho ma doma dost. Snad by to bylo takhle v reálu. Snažím se mu o často opakovat, že bez jeho vědomí bych pro něj neposlala nikoho cizího. Zatím bez nás nikam nechodí, ale ten čas se pomalu blíźí.

 • Eva 11.12.2020 at 10:54

  Atlas sveta. Pekny advent vsem

 • Guna 11.12.2020 at 11:20

  Krásná kniha! Jakékoliv mapy a atlasy s manželem milujeme, tak doufáme, že děti budou po nás 🙂 Zatím jsme bonbóny a cizí lidí moc neřešili, protože jsme v malém městě a děti chodí do lesní školky, navíc syn je extrémně stydlivý. Ale ráno u snídaně jsem se je zeptala ze zvědavosti, co by dělali, kdyby cizí lidé jím nabízeli bonbóny a řekli, že mají jít s nimi. Tak syn (5 let) říkal, že by se strašně styděl a bonbon by nevzal a nikam by nešel. A dcerka (4 roky) že by poděkovala. Tak jsem jen nahodila téma, že na světě jsou různé lidí, a že pokud je to někdo, koho neznají, že odejít s ním by mohlo být nebezpečné. Ale pokud třeba jdeme na procházku spolu a jsme u toho my rodiče a někdo nabízí sladkost, tak to můžou vzít a poděkovat:)

 • Jana 11.12.2020 at 13:13

  Starsi syn ma 3,5 a pry bonbon…sice za mnou vzdycky prijde, jestli si neco muze dat, ale nejspis budeme muset jeste zapracovat na te duverivosti… 😉

 • Katka 11.12.2020 at 13:19

  Zkusila jsem se zeptat a prý by si nic nevzali. Tak snad by to tak bylo i v reálu 🙂

 • Veronika Mlejnkova 11.12.2020 at 14:06

  Na tohle téma mluvime do a často, kazde pondělí spolu koukáme na Déčko na Agenta v kapse a pak si o tom povídáme a přesto mi na tu otázku řekl, že by si vzal čokoládu 😀 Ale jsou ku teprve 4 roky, takže to na něj byla asi ještě moc zaludná otázka 🙂 z výher by se nám určitě líbila hra Dávej bacha 🙂

 • Lenka 11.12.2020 at 14:12

  Synovi je 2,5 roků, takže ještě ne. Cizích lidí se bojí.

 • Jana 11.12.2020 at 14:23

  Nejkrásnější glóbus, na který jsem narazila je tento! Láska na první pohled!
  https://www.mapynazed.cz/globusy/globus-gold-classic-30-cm-national-geographic/

 • Jana 11.12.2020 at 14:26

  Nejkrásnější glóbus je i v českém jazyce! Láska na první pohled:-)
  https://www.mall.cz/mapy-globy/nationalgeographic-globus-gold-classic-30-cm-ngs-v-ceskem-jazyce-100002792252

 • Mária Kučerová 11.12.2020 at 14:37

  Moje dcera ví, že nemá otevírat aniž se zeptá kdo je. Taky Ví, že si nemá nic brát. ALe toto v praxi nacvičené nemáme, tak jestli by to zvládla nevím, ale doufám, že jo. Teď ví, že má odpovědět, že nic nechce.

 • AnetS 11.12.2020 at 15:05

  Samozřejmě vysvětlovali jsme si různé situace ,vědí co by měly neměly ,a na tyhle situace ani nechci upřímně myslet.

 • Romana 11.12.2020 at 16:12

  Mluvili, ale jak moc vědí, to je otázka. Dcery (4 roky) se hned jak přijde od babičky musím zeptat.

 • Marie Zikmundová 11.12.2020 at 16:16

  Syn 3,5 – ještě jsme o tom pořádně nemluvili. Myslím si, že jsem mu už párkrát řekla že s cizimi lidmi nesmí nikam jít ani si od nich nic brát, ale zatím to moc nevnímal.. hra by se hodila.. no a vzal by si prý čokoládu 🤦 musíme na tom zpracovat, díky za připomenutí!

 • Adéla 11.12.2020 at 16:19

  Zatím jsem tuto otázku nepokládala a děkuji za připomenutí, už na ní nastává ten pravý čas.

 • Kris 11.12.2020 at 17:04

  Zatim mluvime jen o tom, co delat, kdyby se ztratily

  • Kris 13.12.2020 at 7:26

   A soutezim o hru Davej bacha

 • Kristyna 11.12.2020 at 17:49

  Řešili jsme. Začalo to u pohádek jako Červená Karkulka, O Budulínkovi apod.a hezky jsme to pak převedli do reálného světa. Snad si z toho dcera něco odnese.

 • Zdenka 11.12.2020 at 19:00

  S dětmi o těchto věcech mluvíme často. Syn (skoro 9) říká, že by si nic nevzal a to je pravda, protože je to asi jediné dítě na světě, co nejí sladkosti. Za to u dcery (4 roky), tam by to dopadlo špatně :-(. Ale ještě nikam nechodí sama, tak mám ještě pár let na výcvik :-).
  Jen tak pro info – vůbec mi nechodí upozornění na email na nové články.

  • Zdenka 14.12.2020 at 13:42

   a soutěžím o Atlas světa pro děti

 • Karolina Jedličková 11.12.2020 at 19:06

  Dcera chodi uz sama domu ze skoly a vi ze se s nikym bavit nema. Myslim si ze bombon by si nevzala.

 • Lenka F. 11.12.2020 at 19:28

  Se starší dcerou jsem už o tom mluvila a toto téma probírali i ve školce, takže odpověď zná, ještě jsem ji před odpovědí přezkoušela 😀 Mladší ještě nejsou dva, ta má ještě čas:)
  Soutěžím o hru Dávej bacha (knihu už doma totiž máme)

 • Cizí lidé 11.12.2020 at 19:37

  S dětmi jsme to probírali již dříve, ale nyní jsem se schválně zeptala co by dělaly, kdyby je někdo cizí lákal pryč.
  Syn: Já bych mu řekl, že je koronavirus a s nikým cizím se nesmím přibližovat a nikam chodit 😀 A na otázku, jestli by si vzal bonbón nebo čokoládu, tak prý nic 🙂

 • Lenka K. 11.12.2020 at 19:50

  Ano, už jsme o tom mluvili několikrát, starší dceři je 8 let, tak by bylo na pováženou, kdybychom to neřešili. Dost nám v tom pomáhá pořad na ČT „Agent v kapse“, kde děti řeší různé situace, kdy se dostanou do potíží – je to hezky vysvětleno, dcera na to ráda kouká, pak si o tom povídáme… A samotnou by mě nenapadlo, jaké situace různé situace by mohly vzniknout… A soutěžíme o Atlas světa pro děti.

 • Zdena 11.12.2020 at 20:02

  Rozhodne bavíme a od cizích nic nebrat.

 • Veru 11.12.2020 at 20:12

  Tohle téma jsme zatím s mým tříleťákem nikdy před tím neprobírali a asi už bychom měli, tak jsem se zkusila zeptat. Syn se dlouze zamyslel. Tak dlouze, že už se mi začínala prsa dmout pýchou nad tím, že to sám od sebe prokoukl. Ta má šikovná hlavička…
  Ukázalo se, že otázka je hodna dlouhého promýšlení, protože si mlsoun zkrátka nemohl vybrat… ;o)
  Díky za typ na důležité téma k hovoru.

 • Anzet 11.12.2020 at 21:34

  Možná jsme to zatím jen nakousli, děti jsou vždy se mnou, ale zítra se jich schválně zkusím zeptat, co by odpověděly. Obávám se, že by poděkovaly, to jim vštěpuji nejčastěji 😁😁😁

  Jo a atlas máme, je super a stále využívaný.

 • Lucka B. 11.12.2020 at 21:54

  Syn už je velký (14 let), toto téma je už tedy za námi. Ale hodně o různých nástrahách života mluvíme s dětmi v práci (pracuji v preventivní soc. službě určené právě pro děti od 6 let). Jelikož se jedná o děti ulice, tak se velice často dostaneme k hodně drsným tématům. A soutěžím právě o hru Dávej bacha, kt. využijeme všichni. Já v klubu a kolegyně by jí uvítala do své komunikační bedny.

 • Míša 11.12.2020 at 21:56

  Mluvili, tak doufám, že by odmítli, ale ještě to na ně zítra zkusím… Atlas už máme,tak bychom brali hru…. Díky

 • Hana Gottwaldova 11.12.2020 at 22:10

  Snazim se to dceri vysvetlovat, ale je pravda, ze uz delsi dobu jsme to neresily, tak to oprasime! Diky za pripomenuti

 • KatkaS 11.12.2020 at 22:48

  Teprve o tom budeme mluvit.

 • Eva 11.12.2020 at 22:48

  Řešili, dcera na to měla odpověď že přece jsou i hodní lidi, ze ne všichni jsou zlí… Chce to s dětmi hodně do hloubky rozebírat… vybrali bychom hru

 • Pavla 11.12.2020 at 23:07

  Vybrala bych Dávej bacha, nejsem si jistá jak moc dobře mám rizikové situace podchycené. Bavíme se o lecčems, ale zrovna teda s dobrotama od cizích bych u mladšího nejspíš narazila vzhledem k tomu jak je mlsný 😀 ale tak zatím mě mívá za zadkem a do budoucna to snad vylepšíme 😀

 • Viki 11.12.2020 at 23:27

  Bavime sa o tom, ale takuto skusobnu otazku chytak som este dcere nedavala. Dakujem za typ a teda sutazim o hru.

 • Jaja 11.12.2020 at 23:58

  Urcite by si vzal oboje a obavam se, ze i po vysvetleni, ze to nesmi delat. Je jeste malicky, zatim ho nespoustim z oci a tato edukace nas teprve ceka. Soutezim o Davej bacha.

 • Hanka S. 12.12.2020 at 0:20

  Mluvit jsem se o tomto tématu snažila, ale zdálo se mi, že jsem nebyla pochopena… popravdě musím přiznat, že by u nás nejspíš zazněla odpověď, že obojí…:(
  Vše je krásně ilustrované, ale hra by se nám asi teď hodila víc:)

 • Katka 12.12.2020 at 6:58

  Pěkný den, soutěžíme o hru Dávej bacha a pravdou je, že jsme tohle téma s dětmi zatím moc neřešili. Takže máme domácí úkol 👍

 • Pavla K. 12.12.2020 at 10:22

  Bavili, ale myslím, že by si klidně vzala. Starší je strasne duveriva. Pozor, teď jsem se jí zeptala a odpověděla nic 😀 tak mě málem spadla brada.

 • Eliška Gřešková 12.12.2020 at 10:24

  Krásný den Míšo, s mým šestiletým synem jsem toto téma probírala a u něj vím, že by si jen tak něco nevzal. Nemá důvěru k cizím lidem , dokud je víc nepozná. Nicméně toto téma musím ještě probrat s mou skoro 4 letou dcerou, která si vždy vzala od kohokoliv něco. Povahově je jiná, než syn, takže s ní bude víc práce, ale je to třeba. Hru dávej bacha máme a synovi se moc líbí, když si můžeme o těchto věcech povídat. Pokaždé ho kartičky zajímají o něco víc.

 • Alžběta 12.12.2020 at 10:59

  Zkoušela jsem to a pry by si nic nevzal. Rada bych tomu verila 😇 Radsi bych vyhrala knihu. Syn je hodne zvidavy.

 • Monika M. 12.12.2020 at 13:06

  Líbí se mi hra.
  6 letá by si nic nevzala, protože by to mohlo být osahané 🙂 řešíme totiž velké alergie na jidlo a věcné mytí rukou apod.

 • . 12.12.2020 at 13:57

  Syn to vi, ale stejne by se nechal na neco nalakat, hlavne na psa. Miluje cokoladu, jedina utecha je, ze kdyz jsem s nim nekde ja. Tak porad kouka aby na me videl. Takze by snad nikam nesel, horsi je pak kdyz s nekym jinym

 • Zuzan 12.12.2020 at 14:38

  My už jeden atlas máme, i když tenhle se mi líbí více 🙂 Ale nic podobného té hře ještě ne. Už jsem si ji tu kdysi u vás vyhlídla a pořád na ni mám zálusk. Takže nám by se líbila ta hra 🙂 Naše 4 letá by si podle mě nic nevzala, aspoň v teorii určitě, v praxi nevím 🙂 Ta mladší nejspíš jo, tu ještě dovzděláme ! 🙂

 • Marie V. 12.12.2020 at 15:57

  Hra je skvělá, pomohla by. 3leta by se určitě nechala utáhnout na sladké. Jednou jsem viděla video se stenatkem a tam snad každé dítě by s dotyčným odešlo 🙁 u nás asi také. I když třeba 6leta ví, že nemá.

 • Pavlína M. 12.12.2020 at 16:44

  Zatím jsme se o tom bavili jen okrajově, protože bydlíme na vesnici a děti ještě nikam sami nechodí, takže si je hlídáme.
  Těžké rozhodování mezi atlasem a hrou 🙂 Ale asi kdyžtak zkusíme hru Dávej bacha 🙂

 • Katka 12.12.2020 at 17:18

  Zatím tak velkého kluka nemáme, aby mohl odpovídat, ale za chvilku to nastane. Atlas světa vypadá super, ten bychom si přáli 😉

 • Martina Boučková 12.12.2020 at 17:31

  Libise mi moc hra ,ano deti vedi ze od cizich nic nesmi vzit a chodit nikam, Rmarci@seznam.cz

 • Camique 12.12.2020 at 18:31

  Dceri to rikam porad, ze nemuze za nikym cizim, jinak ji ukradne. Verim, ze by nesla.

 • Iva 12.12.2020 at 18:39

  Syn je na toto ještě malý, takže jsme to zatím nerozebirali. Počítám, že tak za půl roku by už něco chápat mohl. Rádi bychom soutěžili o hru Dávej bacha 🙂

 • Lenka 12.12.2020 at 19:15

  hru máme, i druhý díl, a je skvělá. takže řešíme tyhle věci dost často a opakovaně – i při klasických pohádkách (budulínek, kůzlátka…) i právě pomocí těhle her. holky dobře vědí, ale jak by to bylo v reálu, to si nechci ani představit. bohužel jsou naše holky citlivky a i když se snažím téma pojmout co nejcitlivěji, tak se pokaždé vyděsí, že na ně určitě někde někdo číhá nebo někdo čeká za dveřmi, aby na ně zvonil a pak mám pocit, že jsem měla radši mlčet 😀
  moc ráda bych tedy knihu, abychom trochu změnily téma 🙂

 • Vlasta 12.12.2020 at 19:56

  Mluvili a ještě budeme mluvit. Upřímně doufám, že by si opravdu nic nevzal a s nikým nešel… Toť mě opravdu moc děsí…

 • Lenka Tailorka 12.12.2020 at 20:13

  od malička dětem vtloukám do hlavy, že od cizích lidí si nesmí nic brát, nikam s nimi chodit, ale nejsem si 100% jistá, že by to opravdu dodržely, protože kdyby přišel někdo cizí s pejskem, tak by šly za ním zákaz nezákaz….potěšil by Atlas…

 • Lucie K. 12.12.2020 at 20:35

  Dcera je na to zatím moc malá, takže zatím neřešili.

 • Marie Formánková 12.12.2020 at 20:45

  Vzhledem k tomu, že byl manžel policista, tak mají naše děti pár podobných přednášek už za sebou.😄

 • Daniela 12.12.2020 at 20:50

  Ještě jsme o tom nemluvili, díky za tip. Potěšila by nás hra Dávej bacha.

 • HankaJo 12.12.2020 at 21:00

  My tak jednou za mesis probirame, co mám delat když… když maminka omdli ve vane, když zjistím ze někde v bytě hoří když mi cizi pan něco nabídne… a holky celkem už odpovědi zvládají. Ale když starší měla adi 2,5 roku tak na otázku zda si od pana vybere bonbon nebo cokoladu odpovídala cokoladu a nedala si vymluvit, ze to tak být nemá 😂
  Hra s kartickami by se nám dosti hodila👍

 • Paja 12.12.2020 at 21:02

  Stelinka je takova ticha myska,ktera malokdy s nekym cizim mluvi,takze si myslim,ze by bonbony neuspely,ale samozrejme se o tom bavime,vi,ze ne,ale kdo vi,jak by byla realita…:/
  PS-tudiz by se hodila hra Davej bacha:)

 • Jana 12.12.2020 at 21:05

  Dcera má teprve dva roky, takže jsme s ní zatím o takovém tématu nemluvili.

 • Eliska 12.12.2020 at 21:33

  Dekuji za pripomenuti duleziteho tematu, uz jsme o nem dlouho doma nemluvili. Myslim, ze sestilety by si nevzal nic, je takovy rozumny, ale na ctyrleteho by asi nalakani fungovalo. Beru tedy tento ukol jako must-do v brzke dobe.

 • Alena Havrdová 12.12.2020 at 21:44

  Zatím jsme toto téma moc neřešili, děkujeme za tip.

 • Marie 12.12.2020 at 21:54

  S dětmi se to snažím probírat postupně, vždy to spojit s nějakou konkrétní situací, o které čteme nebo se s ní setkáme. Když jsme to téma nakousli poprvé, syn řekl, že by si od cizího člověka nic nevzal. Pak jsem se ale zeptala jinak – cizí člověk mu řekne, že hledá obchod, jestli by šel s ním a ukázal mu ho? A řekl, že ano. Takže se snažíme probírat různé situace, které mohou nastat. Doufám ale, že se to nikdy nestane.

 • Michaela K. 12.12.2020 at 22:06

  Synovi uz jsem to rikala nekolikrat, ze s cizimi nesmi nikam chodit ani si od nich nic brat. Ale tezko rict, jak by se zachoval v reálu. No určitě si toto tema zase připomeneme 🙂 libila by se nam hra Dávej bacha.

 • Jana 12.12.2020 at 22:12

  Už jsme o tom s dětmi mluvili, ale jak by to dopadlo v reálu, těžko říct.

 • Kathys 12.12.2020 at 22:45

  S dcerkou (3,5 roku) jsme téma probírali, přesto mám pořád velký strach. Děkuji za připomenutí, vše zase probereme. V reálu jsme se s tím naštěstí zatím nesetkali.

 • Martina 12.12.2020 at 22:57

  Zatím jsme nemluvili, dceři je 2,5, ale určitě ji to brzy musím vysvětlit. Nevím popravdě, zda by s nikým neodešla. Líbí se mi hra Dávej bacha 😊

 • Andrea Pazderská 12.12.2020 at 23:33

  Ano, mluvili a mluvíme. Čím je dcerka starší, tím více se ptá a rozumí, jak moc je důležité od cizích lidí nic nebrat, nikam nejít apod. Snad nás tato situace nikdy nepotká.

 • Nikola F. 13.12.2020 at 5:51

  Mluvili a nesčetněkrát…, milují i Agenta v kapse (kde se dozvědí, co a jak), ale ruku do ohně, že by se zachovali správně dát nemůžu. Líbil by se atlas.

 • Iveta 13.12.2020 at 6:42

  Mluvili a šestileťák se pak bál chodit domů sám s bráchou.
  Soutěžíme o hru.

 • Kristýna 13.12.2020 at 8:17

  Se syny jsem o tom mluvila, ale nejsem si jistá, jestli by opravdu obstáli…určitě do budoucna ještě několikrát zopakujeme. Zatím jsou malincí, tak si je střežím jako poklad 🙂 potěšil by Atlas, máme doma malého zoologa 😀

 • Gabi 13.12.2020 at 8:48

  Naše dcery se bojí mluvit i se známými a vybudovat si u nich důvěru trvá často dlouho. ale určitě i ví,že od cizích lidí se nic nebere, alespoň ta starší.

 • Petra 13.12.2020 at 9:20

  Nevezmou a s nikym nikam nepujdou. Tak snad to tak bude v realu…
  Vybrala bych si hru Davej bacha

 • Cizí lidi 13.12.2020 at 9:22

  Dceři jsou 2 roky, zatím se cizích lidí boji sama od sebe a občas se nechce na cizího ani podívat, natož k němu jít. Ale samozřejmě nás toto téma v budoucnu čeká…

 • Lucie 13.12.2020 at 10:03

  My se o tomto tématu s 4-letou dcerou již bavili, ovšem jaký to mělo efekt sama nevím….ale určitě není špatný nápad to zase v nějakém rozhovoru ověřit :-)…
  My bychom využili asi více hru, ale potěšil by samozřejmě i atlas 🙂

 • Ivča 13.12.2020 at 10:16