Miminku se blíží šestý měsíc a vy čím dál víc přemýšlíte, zda zvládnete jídlo připravovat sama nebo máte raději sáhnout po již hotovém kupovaném příkrmu? Máte pocit, že nic než doma vařené jídlo vaše dítě jíst nemůže, protože skleničky nejsou tak zdravé jako bude jídlo vařené vámi?
Nebo máte už teď sevřený žaludek z toho, že si musíte číst příručky jak vařit plnohodnotný příkrm a nevíte, kde na něj najdete čas, když po večerech pracujete z domova? Nemějte obavy a nestresujte se předem. Vždy se dá najít rovnováha, kdy vy i vaše dítě budete spokojení, miminko bude prospívat a není třeba se stresovat, zda vařím nebo kupuji.
Ať se rozhodnete pro kteroukoli variantu, vždy na ní najdete pro a proti. Kamarádky vám poradí jinak, časopisy a diskuze na internetu ukážou další rady a pediatr celou situaci znovu zamotá. Nakonec jste to vy, kdo si musí vybrat 🙂 .
Vaření příkrmů doma
Pokud se rozhodnete, že budete dítěti vařit doma, je dobré mít na paměti, že strava dítěte musí být plnohodnotná a nejde jen a náhodné střídání kousků zeleniny. Měla byste se o vaření dětem zajímat a zjistit si důležité informace, jako třeba potřebu tuku v zeleninovém příkrmu nejmenších, kteří ještě nemají zavedené maso, aby se mohly správně vstřebávat vitamíny rozpustné v tucích (ADEK).
Určitě se ale všichni shodneme na tom, že pokud o složení jídla a výživové potřebě kojence už něco víte, není lepší cesta, než mu doma vařit z čerstvých potravin jídlo domácí. Pozor ale, že i tady se dá vařit z nevhodných potravin, pozor na to, že označení BIO nese svá rizika. Pokud pěstujete vlastní zeleninu nebo nakupujete na trzích, měla byste takovou zeleninu ihned spotřebovat a doma ji například vůbec neskladovat.
Plus příkrmů vařených doma
Vždy přesně víte, z čeho vaříte a znáte přesné složení příkrmu.
Cena u domácího příkrmu je jednoznačným kladem.
Jídlo vařené doma může být mnohem pestřejší.
Pokud máte alternativní stravování a vynecháváte z příkrmů například maso, kupované (zeleninové) skleničky nebudou po výživové stránce dítěti dostatečnou formou příkrmu.
Mínus příkrmů vařených doma
Zájem o tématiku a zjišťování informací, receptů, nákup vhodných potravin, tedy vaření doma zprvu zabere hlavně váš čas.
U podzimních a zimních dětí vám často nezbude moc možností, než nakupovat v supermarketu, takže na opravdu kvalitní suroviny pro vaření dojde až na jaře.
Pokud chcete dětem kvalitně a dlouhodobě vařit, mělo by vás vaření bavit.
Nutnost dodržování zásad správného vaření, mezi které patří nákup vhodných potravin, jejich správné skladování, vhodná tepelná úprava, ideálně příprava příkrmu v páře, kterou usnadňují parní hrnce.
Kupování příkrmů v obchodech
Na vaření nemáte čas ani chuť, bojíte se, že vaše dítě bude mít nedostatek živin, a tak raději necháváte vše na příkrmech, které se dají koupit? I takových maminek je spousta a určitě nemusíte mít pocit, že selháváte jako maminka. I příkrmy ve skleničkách totiž mají svá plus, která by pro vás měla převýšit jejich mínus.
Plus kupovaných příkrmů
Ušetříte čas. Čas, který můžete věnovat dítěti, čas který nebudete ve stresu, že má dítě v jídle málo cukrů, tuků, bílkovin nebo třeba vitamínů.
V době kdy budete s dětmi mimo domov, příkrmy velmi oceníte. Na cestování a dovolené je to skvělý pomocník a máte díky nim jistotu, že dítě bude jíst plnohodnotné jídlo, kdyby ho místní kuchyň na cestách neoslovila.
Kupované příkrmy jsou výborně dostupné. Nejen v potravinách, ale i drogeriích či lékárnách už seženete dětské jídlo. Vždy ale dbejte na správný výběr kupovaného příkrmu. Sledujte jeho složení, vyhýbejte se přidávaným sladidlům, jako je cukr, fruktóza a různé sirupy, dodržujte pokyny k přípravě a uskladňování po otevření, které uvádí výrobce.
I příkrmy, které kupujete, mají přísné normy, které musí plnit, a máte jistotu, že jsou dodržené normy například rtuti, dusičnanů nebo třeba olova.
Mínus kupovaných příkrmů
Cena. Za kupované příkrmy dáte několikanásobně vyšší cenu, než když uvaříte dítěti doma.
O složení příkrmu se dočtete na skleničce a nikdy nebude tak příznivé, jako když budete vařit doma. Kombinace a pestrost je tu navíc omezená. Přes zimní měsíce jsou sice pestřejší než domácí jídlo, po zbytek roku se to ale otočí a pestrost jídla kupovaného je chudší.
Děti, které jsou od prvních příkrmů čistě jen na kupovaném příkrmu, pak často bojují s přechodem na „domácí jídlo“. Je tedy mnohem těžší se skleniček zbavit a vídáme i dvouleté děti, které jedí příkrmy a odmítají klasické jídlo.
Poměr použitých surovin bývá úplně jiný než byste využili doma a do příkrmů jsou přidávány škroby, ale třeba i sůl a cukr, které při vaření určitě dáte stranou.
Kompromis aneb zlatá střední cesta
Já sama stála před rozhodnutím, zda svým dcerám jídlo vařit nebo si ušetřit čas, který s nimi pak budu moct být. Dopadlo to celé docela slušným kompromisem, ze kterého jsem neměla špatný pocit, měla dostatek času a nebyla závislá ani na jedné variantě. Po většinu roku jsem dětem příkrmy vařila doma na páře. Kdykoli jsme ale vyrazili na dovolenou či víkend z domu, brala jsem s sebou jídlo kupované. Nebyl pak problém děti „učit“ na domácí stravu, protože ji znaly a jídlo ze skleniček na cestách vždy dobře přijaly 🙂 .
I ve vaření doma jsem se často inspirovala kupovaným příkrmem a dívala se na složení skleniček a kombinace, které v nich jsou. Ještě dnes si pamatuju, jak jsem si na skleničkách zapsala kombinace a doma je pak zkusila sama vařit 😀 . Díky skleničkám tak měly holky například doma vařené jehněčí, ke kterému by se jinak nedostaly – o telecím nemluvě 🙂 .
Co mám ráda moc, to jsou německé „cucíky“ Freunde Freche. Jejich nezvyklé kombinace jsou skvělé. Pro Violku jsem objednala například ovocné kapsičky, ve kterých je quinoa, ovoce se špenátem, ovoce s řepou, ovoce s černou mrkví nebo třeba okurkou. Divočina, která díky zeleninové složce není tak sladká jako ty čistě ovocné kapsičky. Nejlevněji vyjdou v Německu, ale se slevou jsou u nás za stejnou cenu a to já pak vždy objednávám do zásoby na cca 3 měsíce.
Kdo byste chtěli využít, tak do 14.12.2020 platí 25% sleva v eshopu lepsislozeni.cz s kódem MKLIFE25 Starším dětem tam najdete za 74 Kč (po slevě) sekt na Silvestra, který je 100% ovoce a žádný cukr.
Ať už si vyberete vaření nebo kupování příkrmů, je tohle rozhodnutí čistě jen na vás. Stačí znát veškeré klady a zápory. Rozhodně nejde říct, že sousedovic Alena je lepší máma, protože všechno vaří a ještě ze zeleniny z vlastní zahrádky a vy se styďte, protože jste si v akci nakoupila „skleničky“:-) . Přeju vám všem hlavně spokojené děti a ať jim chutná 🙂 .
Adventní soutěž #8: Vařím chutně, barevně a zdravě pro 2 z vás
Do dnešního okýnka jsem vybrala dvě knížky, ze kterých já sama už mnohokrát čerpala a ze které je znát, že maminka Bára, autorka skvělých kuchařek Máma v kuchyni, je máma, která prostě ví jak na to. Plno krásných receptů, ze kterých si vybere i nejmlsnější jazýček 🙂 .
PODMÍNKY SOUTĚŽE:
1. Pro účast v soutěžích je nutné odebírat novinky na blogu emailem. Odběr si snadno přihlásíte na úvodní straně blogu úplně dole v patičce, kde vyplníte email k novinkám. Blog vám pak pošle zprávu, kdykoli se tady objeví nový článek (letos už to prý bude fungovat – tvrdil IT ) Odběr zkontroluji dle vyplněného emailu.
2. Odpověz na otázku zde na blogu nebo na facebooku: Jak děti bavilo poznávání skutečného jídla u vás? Jste tým pažraveček nebo nejedlík?
3. Pokud sleduješ náš Facebook MK life / mom of 2 & our life a okomentuješ nám tam tento článek “soutěžím na blogu”, zařadíme tvé jméno do losování ještě jednou.
4. Pokud budeš soutěž sdílet na Facebooku ne ve stories na Instagramu, zařadíme Tě do slosování opět ještě jednou. Šance vyhrát je tak vyšší.
Soutěž končí 3. adventní neděli 13.12.2020 ve 12:00 hodin. Výherce vyhlásíme zde na blogu u článku.
140 Comments
Starší dcera ji příšerně. Jedla špatně od první lžičky a manžel říká, že vlastně dělala scény už u kojení. Je jí 2,5roku a u většiny jídel bojujeme. Nejde asi o to, že by jí jídlo nechutnalo, ale ona na něj většinou nemá prostě čas a potřebovala by dělat milion jiných věcí. Jindy nás překvapí a dva dny jí jako vyměněna. Už vždy doufáme, že se něco zlomilo, ale zase to vrátí zpět.
Mladší syn začne s příkrmy po Novém roce, tak jsem zvědavá, jestli to bude lepší.
Syn jedl od malinka cokoli tak, že jsme nestíhali ho krmit, v necelém roce snědl celý velký půlkilový bílý jogurt. Zato dcera má s jídlem problém doteď. Jí po malých porcích a strašně dlouho.
Starší syn je spíš nejedlík. Kdykoli sní celé teplé jídlo, tak je z toho pomalu oslava. Mladší zatím vypadá, že sní cokoli a rád. Snad mu to vydrží 🙏
Do prvního syna jsem to poctivě tlačila od necelého půl roku, až na občasné výkyvy jedl pěkně. U druhého syna jsem zkoušela více dávat do ruky a nechat ho jíst samotného, rozjedl se ale až po roce. No a nejmladší dceři už se mi s příkrmy nechtělo dělat vůbec, tak ta dostávala do ruky nejvíc, mixované moc nechtěla. Ale ta je nejedlik dosud, rok a půl 😀
Dcerka jedla jak kdy. Nedá se vyloženě říct, že by byla jedlik. Ze začátku jídlo jen ochutnavala (jely jsme BLW). Postupně přišla jídlu na chuť a teď ve dvou letech jí, dá se říct, docela normálně.
Mám tři děti a každé se na normální jídlo tvářilo jinak. První zbodl se zájmem vše, co jsem uvařila. Když jsem na cestách z nouze dala skleničku, tak většinou šla do koše. Druhý snědl každý kus ovoce, který potkal, ale obědy ignoroval a nakrmit ho byl nadlidský úkon. Nejmladší zbodne na co přijde, klukům krade z talíře into, co by ještě neměla, ale nedá se to uhlídat.
Moje deti, anzto maji silne zrave geny z obou stran, proste nemely sanci byt nejedlici 😀
Prvni dcera zacla jist az v osmi mesicich, byla nonstop kojena a o jidlo zacla projevovat vetsi zajem az jak sedela, zkousela jsem drive, ale pak jsem tomu nechala volny prubeh. Nejvic mela rada polivku z repy a obilne kase. Ted ji je pet a s jidlem problem opravdu nikdy nemela,ba naopak. Jsem zvedava, co druha, zatim trimesicni..
U nás se jí všechno. Kluci baští ostošest. Roční syn ji všechno a pořád slyším jamy jamy jamy. Jen jeho stolování není nejvybranější. Nejprve z talířů vše vysype a pak jí. Štěstí je, když to skončí na stole, horší když to zamíří rovnou na zem.
u obou deti jsme vetsinou praktikovali blw. a oba cca do roka spis ochutnavaci-nejedlici a po roce zrouti.
DCera byla zpočátku dost nejedlík. Stačilo je mateřské mléko. Občas přijala příkrm ze skleničky, doma vařený nechtěla.
První miminko – syn- byl všežravec, většinou jsem vařila všechno doma a jen na výlety a k babičkám, jsme brali kupované příkrmy. Teď mám malou princeznu a ta nejí skoro nic, tak zkouším kupovat různé skleničky, kapsičky a když si dá aspoň půlku, jsem šťastná.
Rozhodně tým nejedlík, jídlo je veliké téma u nás dodnes…
My jsme tým mlíko😁. 1. kousek se vrhal na vše předložené, ale snědl toho pár lžiček/ kousků (pokud to bylo něco, co jsem se mu nebála dát do tlapky) a dožadoval to spláchnout mlíkem – tak cca do roka. Pak se rozjedl a byla chvíle, kdy snědl celé stehno z kuřete (jako tu “čtvrtku”) 😁🙈.
2. kousek má teď čerstvě 6 měsíců a je ve fázi ochutnávání😎. Zatím vše přijato👍.
Vařím teda doma. Vždy se mi to zatím vedlo dělat tak, že jsem vzala nějakou surovinu/y, co jsme měli i my ostatní. Tak uvidím jak to půjde teď (manžel je na home-office a má jinou představu o jídelníčku😁🙈). Bavit to dětmi zřejmě baví – ještě si teda nestěžovaly, že jídlo né. Takže by šlo zřejmě říct, že spíš tým pažraveček😉😎.
Mou poslední radostí je teď nadílka od Mikuláše. Ač ten starší měl v balíčku i čoko-kuličky a malou čokoládku, tak šel po banánech a jablíčkách. Tedy, ovoce už snědl a čokoláda tam zůstala👍.
U me oba synove neskutecni otesankove 🙂 ten druhy vidi v 5ti mesicich lzicku a klepe se radosti. Coz je moc fajn 🙂
U me oba synove neskutecni otesankove 🙂 ten druhy vidi v 5ti mesicich lzicku a klepe se radosti. Coz je moc fajn 🙂
Určitě nejedlik, dcera se rozjedla až v roce a půl. Do té doby byla živá na mliku 😁
Měla jsem štěstí,že obě děti byly jedlíci.A od první lžičky přijímaly vše s nadšením.Příkrmy jsem vařila doma.Dcera kupované odmítala a přiznám se,že i mi ty skleničky nevoněly.
Zatím čerpám inspiraci, příkrmy u nás začnou do měsíce. Dítě zatím olízlo hrušku a vypadalo to, že mu chutnalo 🙂
Z jedlíka se stal nejedlik. Prvni prikrmy jsme začínali se sklenickami, ale postupně jsme přešli na domácí prikrmy. Dcera prikrm snedla pomalu i s miskou. Pak se to nějak zlomilo a začala špatně jist. Nastetsi přišel další zlom a o hodně se to zlepšilo.
S jídlem je boj. Starší se chce nechat krmit ještě ve třech letech, mladší nevezme do úst nic, co by jí tam cpal někdo druhý. Krmí se prostě sama téměř od začátku. Že nám ale trvalo, než jsme její potřebu pochopili…
Dobry vecer,
pazravecek 🤣to je pekny nazev.Ze zacatku byly obe deti pazravecci.Starsi syn celkem ji i kdyz posledni dobou jak co a jak kdy jeden den to neji druhy jo.A mladsi dcera zacina a musim zatim rict ze ji jak kupovane tak i varene.
Zatím to máme půl na půl. Nejstarší dcera je od začátku hodně vybíravá, ledacos jí nechutná, ani maso moc jíst nechce. Druhá dcera moc ráda všechno ochutnává. Napřed na mě křičela HAM, potom OCHUTNAT 😀 Jsem zvědavá, jak na tom bude třetí dcera, ke konci ledna bude mít 6 měsíců, tak pak začneme.
Jako mimčo jedl syn vše a hodně (jen vynechána laktoza). S věkem najednou přišlo bezďůvodné odmítání, tohle a tamto nechce, při nástupu do školky jsem měla pocit, že nejí vůbec nic. Dnes 6 let, je dost vybíravý, ale někdy jí i za tři 🙂
Holky jsou tým žroutů, a to strašných! Obě si přidávají ve školce i dvakrát, ale jsou jídla, které prostě nechtějí za žádnou cenu, například jedna nejí pomazánky, kterých je ve školce dost.. Strašně mě baví vymýšlet jídla tak, aby to jedla celá rodina.
Dcera je od malička nejedlík, už i u kojení si jen tak pocucávala. To syn má k jídlu lepší vztah a už první příkrmy si vychutnával.
U nás bylo jídlo u dcery pro celou rodinu možnosti se od srdce zasmát, protože jsme jeli BLW a máme milion fotek, kde se patla v různém jídle a je nejspokojenější na světě 😀 do ničeho jsme netlacili, nenutili, nechali ji čas, ať si vše prozkoumá a sama přijde na to, která chuť ji zaujme a která ne. Dnes (necelé 4 roky) basti víceméně vše, i když toho většinou nesni moc, jídlo je radost, příležitost k poznávání a rozšiřování obzoru. No a u syna se na to pomalu chystáme, poučena z předchozí zkušenosti jsem dnes koupila pogumovany ubrus (otira se výrazně lip než penove puzzle :-D, očekávám minimálně čtyři pět měsíců jídla v leze na břiše) a až se posadi do zidlicky, nebude už tentokrat úklid země na mě, ale obstará ho nový čtyřnohý vsezravy vysavač 😀
U nás je to divoké 😁 starší syn začal skvěle 🙂 střídali jsme domácí i skleničky a šlo to hezky, teď nejí “skoro” nic a je to hrozná frfňa 😂
Mladší dcerka s příkrmy bojovala, byla strašně dlouho jen kojená, protože ač jsme zkoušeli vše, jíst nechtěla 😔 ale pak se to zlomilo a teď jí lépe než syn 🙂
Takže vařit u nás je opravdu adrenalin 😂
Mám dva syny a oba jsou docela jedlici, samozřejmě s růstem zoubků přišlo i období odmítání jídla, ale jinak jsem je k jídlu nemusela moc přemlouvat
První dítě bylo nejedlík,ať sem zkusila skleničku nebo domací.Pár lžiček a zamknutá pusa.Velmi dlouho mě to trápilo.Druhé to plně vynahrazuje,sní cokoliv a ještě chodí ujídat. 🙂
U nas jeden pazravecek, druhy nejedlik a treti zatim ochutnavac. Co neji jeden, ji zase druhy, tak se pekne doplnuji, stacil by jim jeden talir:-D Nejmensi spokojene objevuje nove chute.
Syn mi snedl vzdycky vsechno a pak se v roce a pul.neco zlomilo a zacal se sekat… ani nechtel ochutnat..az sem mu to.mazla s krikem kolem.pusy tak jee ono to.je dobryyy!! A nekdy mi dela to ze ji jen od tatinka.nebo dedu…a to ho nijak nikdy nenutim… je to malej loupeznik❤😊😊
Jedná dcera nejedlik a druhá byla tak něco mezi. Teď jsou obě vybíravé jazýčky.
Dcera je nejedlik a zel se ji to stale drzi…
Dcera ji u cizich vse, co ji padne do oka 😊, doma jak kdy. Ale da se rict, ze sni vicemene vse. Syn je zatim na UM, ale uz se pomalu chystame na prikrmy.
Já jsem vařila doma, ale na cesty také brala skleničky. Dcerka jedla moc pěkně, ačkoli to na ní nikdy nebylo vidět. A teď po osmi letech to mám znovu, zrovna mám za sebou první týden a velký úspěch to zatím nebyl 😀
Obě děti po kojení přijaly příkrmy bez potíží. Syn je ale konzerva, chce jen známá jídla, miluje rýži,
kuskus, knedlíky, je hodně přílohový. Dcerka pro změnu ochutná vše a naopak je spíše na maso.
Muj syn nastesti od zacatku jedl jakekoliv jidlo, ktere dostal. Vetsinou jsem mu varila v pare. Na cesty sklenicku nebo kapsicku bez problemu.
Obě děti přijímaly zavádění potravin dobře. První chutnaly více skleničky než mnou vařené, druhému obojí. Mám doma dvě pažravé žížaly, nechápu kde se to v nich ztrácí.
Syn jedl jako malý skoro vše, miloval hlavně skleničky s rybou. Jak postupně rostl, přestal mít o různorodost zájem. Momentálně je již několik let tým bramborová kaše – tu b jedl nejdraději k snídani, obědu i večeři 🙂
Obe dcery byly (jsou) velmi dobri jedlici. Byla vzdy radost na ne u jidla koukat. Dnes venovala nase 17 mesicni dcera manzelovi ten nejsladsi usmev, kdyz ji pridal jidlo u vecere 🤩 a obecne mame doma milovnice masa.
Prvni dcera je docela jedlik, samozrejme se objevuji veci, ktere ji moc nesmakuji, ale vesmes si na vsem pochutnava🙂 Jsem rada, ze velkou cast jejiho jidelnicku tvori ovoce a zelenina, nad kterou nikdy neohrne nos. Druha dcera je zatim stale jen kojena, takze jsem zvedava na fazi zavadeni prikrmu.
my máme děti jedlíky. Střídali jsme jídlo domácí s kupovaným. Jí všechno a bez problémů 🙂
S příkrmy jsme v plné míře začali před nedávnem, od necelého půl roku jsme zkoušeli malému zavádět zeleninu a ovoce formou blw, později ochutnával i maso atd. Teď kombinujeme blw s mačkanými příkrmy domácí výroby a baští většinou hezky, pokud není moc unavený nebo v novém prostředí. Pak vše prská na všechny strany :D. Každopádně u jídla nás hypnotizuje od začátku a ochutnává s chutí, jen to kupované mu nějak neleze.
My máme doma obojí, starší syn je strašně vybíravý, nechce jíst maso a ryby a tohle a támhleto 🙈 a mladší je zatím pravý opak, ten by jedl pořád a cokoliv 😃 tak snad mu to výdrží 🙏
My jsme tým pažravečků 😀 Kluci 3,5 a 1,5 sní téměř vše a neměli moc problém se zařazováním nových jídel, ovoce, zelenina, maso… 🙂 Od mala jim spíš vařím sama, ale nepohrdli ani skleničkou 🙂
Syn jako první byl pokusné zvířátko, kdy jsem jela podle příručky od pediatry víceméně na skleničkách, sem tam domácí jídlo. Spásl vše, zavádění čehokoliv bylo bez problémů, ve školce si přidává…. Dcera? První lžičky s mrkví jsem zkoušela snad měsíc, kojení vyhrávalo a z příkrmů přibíral jen pes. Bylo jedno, jestli je to kupované nebo doma vařené, snědla vždy max dvě lžičky a stávkovala, největší radost z příkrmů měl prostě pes 😀 každopádně vybíravost a „frňání“ v jídle jí zůstalo, preference sladkého taky (asociace s mateřským mlékem?)
Obě děti jsou od půl roku velice nadšení, zvídaví a zdatní jedlíci 😀
Syn jako malý snědl trochu od všeho, co jsem uvařila. Pak měl období tvarohových koláčů. A teď už zas jí téměř vše (krom omáček).
U nás jsou nejedlici :(, přitom já sama sním všechno a jim takřka pořád, tak tohle po mně bohužel nemají… A teď ještě právě roční dcera pořád nechce ani ty příkrmy, tak stále kojim a jsem zvědavá, kdy se podaří zavést i jiné jidlo
Obe dcery by mi mozna snedly krome jidla i talir s priborem, kdybych je nechala 😀 pres drobne vyjimky v dobe rustu zubu a nemoci je to nastesti stale drzi, a to i ve skolce
Bohužel nejedlik.. syn 3,5 let má problém s jídlem doteď. Je nedůvěřivý a jen tak neco neochotná.. začíná se ti trochu zlepšovat až díky školce 😕 u druhého teď s příkrmy začínáme a také mám v plánu kompromis (což jsem jela i u staršího syna).. snad to u druhého bude lepší, pokusím se u něj o větší samostatnost ..
Kluky bavilo ochutnávat a snědli téměř vše, co jsem jim uvařila. Jsou skvělými jedlíky i dnes a jsem ráda, že mi jídlo pochválí i jinými slovy, než „Ňam, ňam“ a místo toho říkají „Maminko, jseš kuchařka jednička“ 🙂
Máme doma dva kluky a přijde mi, že je to vždy o nějakém „období“. Na střídačku jí jeden krásně a všechno a druhý zase nemá nic rád, sedí hodinu u stolu. A když mám pocit, že se to lepší, začne to u druhého 🙈😁 ale jako miminka byli zlatíčka, jedli vše a jídlo si užívali 🙂
Starší syn ji s velkými výkyvy.. Jsou dny,kdy sni neuveritelne množství jídla,ovšem jen toho,které už ma odzkoušené,a pak jsou dny,kdy nesni skoro nic. Sníst hlavní jídlo mu trvá opravdu dlouho,klidně i hodinu. Příkrmy jedl jen domácí,skleničky plival. Mladšímu synovi bude ted deset měsíců, zrovna ma období,kdy ji docela pěkně skoro vse, ale jeden čas úplně odmítal doma vařené jídlo. A zatím ma tedy problém vzít si něco do ručičky a sam to sníst..
Obě moje děti jsou naštěstí žrouti a gurmánci. Dcera vidí bednu moštu a už mlaská. A syn je parťák nejen ke stolku, ale i k vařiči 😂.
Prave s prikrmy zaciname, ale zatim to je na dobre ceste. Snad bude dceri chutnat a s jidlem nebude problem.
Starší je nejedlík. Bylo to přesně tak jak píšete Míšo…přechod ze skleniček na domácí stravu nedal a problémy s jídlem má doteď (4 roky). Je teda polívkovej a z hlavních jídel jí pouze suché přílohy bez omáček, masa….ovoce a zeleninu naštěstí jí. Má problém s ochutnáváním čehokoliv (i sladkosti)…prostě to nechce zkusit…takže třeba zmrzlinu ve svých čtyřech letech zatím neměl a svůj narozeninový dort ochutnal letos poprvé. Nenutíme, jen nabízíme…ale někdy je to k uzoufání. S mladším jsem to dělala úplně stejně a jedlík je přímo ukázkový. Myslím, že je to hodně i o povaze dítěte…mladší pohodář, zvídálek, neposeda…nemá problém ochutnávat, sní vše. Tak snad se k němu bráška jednou přidá a pochutnají si spolu třeba na svíčkové. 😀
Čím jsou holky starší ,tím víc mne překvapují jaké mají odlišné chutě ,vařit tři různé jídla mne velmi nebaví ,tak se snaží po každé udělat jedna nebo druhá kompromis. K jedlíkům bych je zařadila jenom když jim něco moc chutná…,starší má velký problém sníst cizí jídlo ,odmalička papá většinu jídel jenom ode mne…
Nás vše teprve teď čeká. Syn měl 4mesice a s příkrmy začneme přesně od nového roku. A už teď se nemůžu dočkat na jeho reakce. Nicméně soudě podle jeho výrazu, když zbystří, že něco jíme, z něj bude pěkný jedlík 🙂
Nás vše teprve teď čeká. Syn měl 4měsíce a s příkrmy začneme přesně od nového roku. A už teď se nemůžu dočkat na jeho reakce. Nicméně soudě podle jeho výrazu, když zbystří, že něco jíme, z něj bude pěkný jedlík 🙂
Dcera (4 roky) byla hodně vybíravá a nejedlik, doteď toho spoustu nejí, naštěstí ze všech potřebných skupin potravin něco sní. Syn (8 měsíců) je opak. Jídlem se vysloveně cpe, sní toho neskutečně moc a téměř vše a ještě si u toho pomlaskava.
Obě jedly téměř vše a bwz větších problémů.
Jsme tým pažraveček! 😆😆✌️ Obě děti byly do prvního opravdového jídla úplně paff a vydrželo jim to oboum dodnes 😊
Zacatky byli super, dcera papala hodne a vsechno a myslim ze si spoustu jidel osvojila a jidelnicek ma pestry. A pokud se rozhodne ze ji neco nechutna tak s ni nehne ani stado volu. 😁
Můj 2 letý syn je pažravka, většinou sní vše a ještě si přidá. Často má obdobnou (nebo větší např. v případě domácího pribiňáka) porci jídla jako já.
U obou dětí jsem začala s příkrmy metodou BLW, kombinovala jsem s příkrmy na lžičku (u druhého trochu více – kvůli úspoře času)… není mi úplně sympatické „vykrmovat“ děti jen lžičkou, když kolikrát vidím, jak jen mechanicky otevírají pusu a ani neví, co jí🙈 u dcery jsem byla limitovaná potravinovými alergiemi, ale oba jedli hezky, syn ale od začátku bojkotoval ovoce a i některé druhy zeleniny, s tím bojujeme doteď (je mu 20m a radši si dá cokoli jiného než ovoce a syrovou zeleninu, zvlášť když mu rostou zuby).
Dvě děti, každé v jiném týmu 😊 syn jedl krásně, všechno, co jsem naservírovala, ať skleničku či domácí strava, všechno úplně bez problému. Proto, jsem byla pak zaskočená u dcery, která nejedla naopak nic. V podstatě do roka plně kojene dítě. Před narozením dcery, jsem nad příspěvky matek, co třeba do roka plne kojily, jsem jen nepochopeně kroutila hlavou, ale potom co jsem zažila s Terezkou už na to měníme názor. Každopádně s přechodem na “normální stravu” Terezka chytla slinu a teď ma z cele rodiny nejvic pozitivní vztah k jidlu. 😀
Holky jsou vsezravci, ale ta mladší musi novou věc (po dlouhé rozmluve) nejvíc ochutnat a az pak se na ni vrhne.
Nás to teprve čeká.
Na Štědrý den si s námi dá první lžičku mrkvicky místo kaprika, tak se necháme překvapit, jak mu bude chutnat..
Starší dcera prikrmy jedla krásně a všechny, po roce se to zlomilo a do dnes je jídlo tragédie. Je dost nejedlik… nechce většinu ovoce, zeleniny, hrůza. Mladší dcera začíná s příkrmy a zatím se po každém jídle sápe, tak doufám, že jí to vydrží.
Oba kluci mi nastesti jedi krasne, jen starsi je porad roztekany, ma milion starosti, porad mluvi a kazde jidlo mu trva hodinu 🙈 Snad to zase casem prejde. A mladsi by v roce a pul jedl nejradsi vsechno vcetne kari, segedinu apod. Pokud bych vyhrala, prvni knizku mam, tak ji klidne poslete nekomu jinemu 😉
Dcera ma sva oblíbena jidla a nechce zkusit nic noveho. Je spise masova. Syn je oproti ni odvaznejsi. Nejradeji ma ovoce.
Děti byly a jsou bohužel spíše nejedlíci.
Jsme tým zblajznu na co přijdu 🙂 trochu to dávám za vděk BLW, ta nám fungovala krásné u obou kluků, na kašičky mě neužilo a je taky ne..
Starší syn snědl, co se mu dalo, domácí, kupované, ty měl radši, teď už si vybírá, mladší dcera, nejedlík, na jídlo nemá čas, ideálně suchý rohlík za pochodu.
Starší dcera naprosty nejedlik, neji naprosto nic sladkeho cokolada nic, ovoce ne, buchty ne, ma rada jen zeleninu a maso..za to syn ten jidlo miluje a rozlisuje jen množsti ‚:D
Máme tři děťata, a kombinovali jsme vařené a kupované, někdy jsem nechápala z čeho žijou když nic nechtěly, holky teď jí bez problémů a skoro rok a půl starý syn by tak byl nejradši jen u prsa, taky je těžké do něj něco dostat, ale snad to bude jako u holek a taky se rozjí.
S jídlem dost bojujeme od začátku do teď. Takže jsme nejedlíci.
První dcera nejedla vůbec, každé jídlo byl horor až do jejích dvou a půl let. Byla jsem odhodlaná jí pouze vařit, studovala knížky, vyvářela příkrmy, nejedla nic. Ze zoufalství jsem zkusila kupovaný příkrm a stal se zázrak, dcera snědla půl skleničky. Na kupovaném jídle frčela až do dvou let a odolávala všem mým pokusům vpravit do ní cokoliv domácího. Prostřední dcera už jedla ochotněji, takže jsem zčásti vařila a zčásti kupovala skleničky. Poslední dcera jí ukázkově, dlouho jsme jí výhradně vařila a užívala si její spokojený výraz při krmení. Když jsme začali víc cestovat, přišly na řadu i kupované příkrmy, ale domácí kuchyně stále vede.
nastesti mame obe deti zrave jidlo vzdycky kolem roka, do roka vylucne kojeni, a pak s epostupne rozjedli., do ted jsme hodne sklenickovy (2a 5 let 🙂 )
Já začala vařit poté, co mi syn začal asi v 8 měsících odmítat ty mixované blafy (ani mě se nelíbí představa, že někdo vezme můj oběd, rozmixuje ho a smíchá to všechno dohromady). Přešli jsme na BLW, vše dostal na takové kousky, aby je dokázal vzít do ruky a bylo to skvělé rozhodnutí. Jedl a jí téměř vše. 🙂
Naše dcera je jedlík od mlíčka 🙂
U nás jsou oba kluci jedlíci. Sní naštěstí všechno, jedine na co musim dát občas pozor, je konzistence jídel. Nemají rádi když se jídlo tahá, jako například špenátová listy připravené v páře, nebo rozteklý sýr. Říkají tomu zizalaci a to je prý jen pro ptáčky :).
Obě děti jí zaplaťpánbůh všechno a hodně 😀
Moje děti, když byli malé, tak jedli nádherně. Spousta zeleninových i ovocných příkrmů. Bohužel postupem času mé děti zeleninu odmítají. Respektive syn nechce vůbec zeleninu vidět, ale aspoň miluje ovoce a dcera miluje syrovou zeleninu i ovoce. Snažím se zeleninu rozmixovat do smoothie, ale bohužel to tam i přesto cítí a to se snažím přebít jablíčky.
první dcera byla pazravec, snedla co dostala hned od začátku, což bylo skvělé, do dnes živě pamatuji, když asi 3 dny nejedla skrz růst zubů, jak jsem z toho nespala, byl to nezvyk a pro me mučení.. Druhá dcera začíná teď a katastrofa, úplný opak, nechce nic a ja uz mam ted nervy v kyblu🥺
Bavilo, žrout
U nas je to měsíc a půl co davame zeleninu a maso. První měsíc jedl krasne. Ted se to dost zhorsilo. Tak doufám že je to jen přechodné období.
My jsme na jídlo nijak nespěchali, přišlo to samo tak kolem roku, teď už máme jen pažravce 🙂 Ale v batolecím věku by je na to asi nikdo netipoval.
Syn rad ochutnal vse, ale bylo na nem videt, ze neco mu chutna a neco uz podruhe ani nechtel. Nikdy jsme ho k jidlu moc nenutili a ted ve 3 letech uz patri k pazravcum.
Do roka nejedlíci, pak všežravci 🙂
Bavilo naprosto vse,zbodne co jde 😂
U nás jedna malá pažravečková a jeden malý pažraveček 😀 Z pažravečka ovšem od dvou spíše nejedlík a vybíravka, ke střední cestě se vrací teprv postupně😉
Mame dve a jedno jsme museli do jidla nutit a delat skopiciny, aby otevrela pusu a druhy jedlo vsechno co videlo, coz bylo samozrejme lepsi 😉
Mám doma zastupce obou týmů. Syn zapřísáhlý nejedlík od narození, kojit se nechtěl, mléko nechtěl, prikrmy hrůza a jídlu nedá ani teď. Zato dcera zase sní, na co přijde. Staršímu říkáme jez, nerejpej se v tom, mladší zase už nejez a nehltej 😁😁
Příkrmy jim moc nechutnaly, teprve až když jedly kousky, tak snědli na co přišli.
Prvni syn snedl a do dneska sni snad uplne vsechno. Prikrmy jsem mu kupovala, ale postupne jsem se snazila varit i doma a kdyz mu chutnaly i ty moje pokrmy bez chuti, tak jsem jasala 🙂 Nevadil mu ani samotny bily jogurt, ani treba neochucene kase bez ovoce. Proste vsezravec.
Zato nas druhy syn je pravy opak 🙂 jedine, co sni a na co se tesi, je ovoce. Kasi mu taky musim prichucovat a nejvic bojujeme s maso-zeleninovymi prikrmy. At zkousim, co zkousim, tak se u toho porad jen “ksichti” 😃 a moc toho nesni. Tak snad se to zlepsi.
Ochutnavat jo bavilo ale dokud byla kojená, tak moc nejedla…
Syn byl nejdřív velký nejedlík. Hlavně mu nechutnalo to, co jsem uvařila já, a když to bylo oranžové. Kupované skleničky mě zachránily. Synova nejoblíbenější kombinace byla pastiňák-fenykl-kuře-kuskus. V 10 měsících mu zachutnaly kousky a od roka už sní všechno, co uvařím.
Bavilo a hlavně jedli vše, čím jsou větší, tím víc se v tom nimraji a vybírají ☺️
Jsme tym BLW ( baby led weaning), takze s jidlem nebyl problem.
Mám dvě děti. Starší syn snědl vse co dostal, mladší dcerka do dvou let nesnedla skoro nic a byla hodně kojena. Po druhém roce se začla cpát a ted ve skolce bývá ,,královna „
Steli byla od zacatku celkem jedlik,do roka teda uzobavala, pri zubech to bylo peklo a ted toho sni leckdy vic nez ja:D je minimum jidel,co neji a diky skolce i alespon ochutna,coz se ceni❤😍
Starší dcera jedla od cca 5,5 měsíce. Snažili jsme se naučit postupně vše, nebyla vybíravá, ale velký problém jsme měli s ochutnáním čehokoliv neznámého, např. jahodubze zahrádky u nabicky jsem jí musela rozmáčknout mezi zoubky, takto ochutnala, od té doby jí jedla a dost podobně s ostatními ovocem…
S malou princeznou budeme právě začínat s prvním jídlem, tak nám držte pěsti…
Já jsem šla cestou BLW, syn je stále ve fázi ochutnávání, ale vidím, že jsme na dobré cestě. Nejvíc mě na tom baví sledovat, jak se zlepšuje, i když ta cena úklidu je někdy veliká 🙂 Zatím vede MM, takže spíše tým nejedlík.
Naše prďolka po ochutnání prvního příkrmu, a to mrkve, byla velmi nadšená a dožadovala se ještě. 🙂 S jídlem nebyl problém, kromě brokolice jedla všechno. A vesele to pokračuje dál a já doufám, že to všechno ještě dlouho vydrží. Ráda ochutnává nová jídla. Jak vidno, jsme tým pažraveček. 🙂
Zpočátku to byl trochu boj, potom oba baštili vše a teď bojujeme s pětiletým 😀
dva starší jsou nejedlíci a nejmladší je vybíravý. jedlíka a všežravce bych chtěla zažít!
Tak u nás starší dcera jedla jak domácí vařenou stravu, tak skleničky (když nebyl čas, cestování), ale že by byla nějaký žrout, to se říct nedá. Mladší syn je jedlík zdatnější, také nemá problém s kupovaným příkrmem i domácím vařením, ale už od mala jí podstatně lépe.
Starší dcerka (3,5 roku) jí od malinka krásně. Jsou věci, které nemá ráda, ale aspoň sousto vždycky ochutná. Někdy se mi zdá, jestli nebaští až moc. Doufám, že tak krásně bude jíst i klučina, ten se zatím jen kojí (4 měsíce).
Jsem ráda, že náš syn byl jedlík co se týče zeleniny a těstovin. Maso muselo být na kaši, dlouho ho nechtěl kousat. Teď ve 2,5letech je občas vybíravý, ale jí 🙂
Starší dcera byla nejedlice, která chtěla jen prso, prso a prso… rozjedla se, až když ji bylo 2 a půl roku (do té doby krom prsa jedla jen ovocné přesnídávky a kaše, ostatní odmítala), teď jí ale moc hezky:) Mladší je teda větší jedlík, v únoru ji budou dva a ač také stále hodně kojena, tak jídlu dá taky dost 😀
Naše dvě dcery vždy dobře jedly, ať mlíko, pak i příkrmy, s kompletním odstavením v 1,5 roce nebyl nejmenší problém, jen se snižovali dávky na minimum. Ve školce začaly být trochu vybíravé, ale snědly skoro vše. Jen doma to je trochu horší, tam si dost vybírají, asi jsem moc měkká a vařím jen to, co bude mít u nich úspěch (když už tomu dám ten čas,ať to stojí za to. A nechci sama pak jíst stejné jídlo několik dní- manžel nejí maso, tak mi s tím nepomůže). Horší je, že jeden nejí maso, druhá zase maso ráda ale nerada sladké, třetí také jen bezmasé. A teď jak jsme na homeoffice nebo dálkové výuce a už opravdu nevím, co vařit… Kuchařka by mi pomohla…
U nas to bolo pol na pol, obcas jedla vsetko a potom boli zase obdobia, ze aj to, co predtym zjedla, tak zrazu nechutilo. A ma to tak aj ako predskolak. Teraz su najvacsi hit olivy a sushi.
Krásné ceny, mám pár oblíbených receptů z blogu a perníčky podle Báry peču už čtvrtým rokem:)
U nás oba jedlíci jedli moc hezky, zato teď je to u staršího problém…i co dříve jedl, nechce…jeden den mu něco chutná, druhý den tvrdí, že to už jíst nikdy nebude…
U nás problém s jídlem u holek nikdy nebyl a snědly snad vše. Jídlo jsem vařila. Starší příkrm neměla nikdy a mladší párkrát na dovolené.
Syn jedl vzdycky vse, hned od mala. Hlavne mu vonelo to co mel deda,poradnou ceskou kuchyni. Ted nechce jist skoro nic, neji zadny pomazanky, zacal si vymyslet ze nemuze neco jist protoze je to bile. Nekdy jsem stastna, ze sni aspon nekolik jablek, nebo schce suchy rohlik.
U nás to bylo od začátku jednoduché- hodně snědla jen z cizích krabiček, trochu věcí do ruky a že lžičky hen, když ji měla sama. SAMA! Takže co se množství týkalo, tak v puse neskončilo nic moc. Teď (3r)už ji celkem vše a celkem normálně 🙂
Naše holky snědly úplně všechno (až na fakt pár extrémů), když byly miminka. Jedly domácí jídlo, skleničky, maso, zeleninu, všechno. Až teď, když jsou větší, začínají trochu vybírat a vymýšlet, ale pořád jí, podle mě, vcelku dobře 🙂
Prvni dcera jedla a ji celkem hezky. Od mala jsem to do ni tlacila, musela snist predepsanou davku pro svuj vek. Byla jsem blbec, ale ted ji celkem rozumne. Na mladsi jsem netlacila, začala jsem davat prkrmy az v pul roce a ted ve 13 mesicich sni porad pul sklenicky a odpoledne nechce jist zadnou svacinu. Tak uvidime. Varit jsem chtela obema. U prvni mi to chvili vydrzelo, te druhe jsem uvarila jen jednou nebo dvakrat 🙂
máme obě dcery jedlíky – jsou po nás 🙂 máme velké štěstí, že milují ovoce a zeleninu, takže i když už jsou větší a nevyhneme se (teď v prosinci bohužel) dost častému přídělu sladkého od rodiny a okolí, vždycky mám pocit, že to dokážeme vyvážit dostatečným množstvím ovoce a zeleniny. zavádění příkrmů bylo taky ve znamení toho, že jsem byla zmatená jak blázen. poprvé, podruhé a teď mě (snad) bude čekat i potřetí, a pořád si přijdu jak vyjukaná prvorodička… 😀
Moje děti byly od narození nejedlíci, ale časem přišly jídlu na chuť a teď je musím krotit, aby nebyly za chvilku jako koule. Dcera jí za 2, syn je tedy větší „rýpal“, ale oba mohou sladkosti vždy a všude, to se snažím omezovat.
U syna to byla tragédie, kdyz si na to vzpomenu. Do roku a pul jedl jen mixovane jidlo a vůbec, ale vůbec nechtěl jist maso. Ted konečně tento rok ho zacal najednou jist (ve 4,5 letech), hura 🙂 Dcera jedla hned úplně krásně, nikdy teda nechtěla kupované skleničky a asi po mesici, začala jist normálně všechno co my. Ted ji byly dva roky a trochu se s tim jídlem poslední dobou horší, prestala jist ovoce, tak snad to je jen přechodné.
U nas rozhodne tym pazravcu! Tri synove a vsichni jedli jako miminka skvele a hodne. Ted uz si dva starsi vice vybiraji, ale nejmladsi (14 mesicu) je pazravec stale..Uprimne nevim, v cem budu jednou varit;) Ale porad podle me lepsi, nez mit nejedliky;)
U nás obě děti bastily celkem dobře a brzy se rozjedly. Jen syn kolem roku moc nepribyval, protože byl více nemocný.
U každého jinak☺️ Dcera nejedlik, jeden syn normál a jeden syn žroutík☺️
Moje děti a jídlo. Všechno začalo jejich tatínkem, který jim obou cca na 3 měsících chtěl vylepšit život. Dcerka Františka – 1. jídlo, které ochutnala – krém z medovníku. Syn Vilém – 1. jídlo, které ochutnal – šlehačka ve spreji. Takže já jsem tím pádem už od začátku nic moc kolem jídla nehrotila, nebyl pro to prostor. Děti jsem měla jedlíky, natahovali se po jídle už od toho cca 3. měsíce. Vždy mě se zájmem pozorovaly, když jsem jedla. Hodně jsem fungovala metodou blw, jídlo do tlapky. Což obnášelo velký nepořádek, ale zároveň se děti naučily jíst brzy samy. Zkoušela jsem vařit příkrmy, ale moc jsem se v tom nenašla, vlastně ani v té kašovité krmím tě stravě. Tak jsem dětem dávala jídlo, které jsem si vařila / chystala pro sebe a vždycky přiměřeně věku, co jsem měla pocit, že už můžou. Žádné tabulky a výživové hodnoty jsem nehlídala. Nějak mi to celé takto prošlo. ❤️
U nás nejdříve pažravky a teď nejedlíci
První dcerka jedla poctivě vše, co jsem jí připravila. Cuketové pyré, květákové pyré … a doteď jí krásně, vše, co ji připravíme. A syna první lžička teprve čeká, tak uvidíme 🙂
Obe dcery byly spis nejedlici, hlavne starsi. Takze prvni rok s prikrmy stal za to☹
Mladší dalo by se říct, že bavilo, starší ne 😀 u nás jednoznačně vedlo „prso“…každá do 2let. Mladší je i teď lepší strávník, starší toho strašně moc nejí. asi to má po mě 😀
Obe deti byly nastesti zrave, takze prechod na normalni jidlo byl bez problemu 🙂 Uff uff uff
My začali v 6 měsících skleničkami i vařeným doma, ale v té době dcera nic nechtěla. Nakonec byla cca do přelomu 9. a 10. plně kojena s tím, že si vzala občas něco do ruky. Začala jist kolem 10. měsíce a k mému překvapení, ale i radosti odmítala vše, co mělo „kasovitou“ formu, takže jsme najedli rovnou na kousky (tím jsme docela brzy mohla vařit pro obě najednou). Najeli jsme na obědy, ale ještě dlouho trvalo, než začala akceptovat na snídani a večeři něco jiného než MM. Nakonec kojena do 20. měsíců a ve 2 letech je znamenitý jedlik! Ale jako každé dítě má svá specifika, doteď nejí žádné ovocné presnidavky / kapsičky. Má ráda hlavně maso a vajicka. Odmítá brambory. Nemá ráda kaše 🙂
U nás od malička jelo jídlo ve velkém. Nikdy se nestalo, že by na talíři něco zbylo. Až poslední dobou začínají být vybíraví.
Prikrmy odmitali. Krmili jsme formou BLW a jedli a jedi s radosti vse.
Starší syn nebyl a doposud není dobrý strávník. Už od prvních příkrmů to byl „porod“ do něj něco dostat. Proto se do 7 měsíců pouze kojil. Zato ten druhý je naštěstí úplný opak. Pro něho je radost vařit.
Tak u nás jak kdy, ale obecně naše děti žádní velcí žroutíci nikdy nebyly. Zlepšovalo se to až s věkem a v okamziku, když mohly ujídat nám naše dospělácke jídlo 😅
2x nejedlik a teď by snědly i koně
Půl na půl, syn sní vše a několikrát si přidává a dcera jen ďobe a ochutnává (při zavádění příkrmů muselo být bohatě naředění MM, aby tomu dala vůbec šanci 😅)