loučení s vozíčkem | Rehabilitace jógou

Už je to půl roku, co Julinka vstala z vozíčku a na blogu proběhly články k zánětu kyčlí u dětí. Od té doby mi přišlo 11 emailů, že článek pomohl včas zachytit zánět i u vašich dětí. Číslo to není nijak závratné, ale já vím, že pro všech 11 rodin to byla úleva a taky o mnoho míň práce s léčbou a následnou rehabilitací 🙂 .

Parainfekční koxitida | Když dítě kulhá – k přečtení tady

Po měsíci v sedě, dva měsíce rehabilitace

A tak bych se tady dnes zastavila ještě u jednoho zádrhelu, se kterým jsme nepočítali. Vstaň a choď – tohle u nás nebylo zrovna bez pozíží a dva měsíce trvalo, než se Julince vrátila chůze do normálu. Co pomáhalo a zda je třeba se vůbec rehabilitací zabývat?

Patologický vzorec chůze – ten my vyženeme!

Že bude nějaký den trvat, než nožky po měsíce v sedu a lehu naberou sílu, s tím jsme počítali. Když se ale chůze neupravovala dva týdny, znejistěla jsem a začala to řešit intezivněji. Julinka chodila jak včelka 🙂 – zadek měla vystrčený a při chůzi rotovala při každém kroku celý tělem.

Na první pohled se za ní otáčeli lidi i děti na ulici a vypadala u toho, jako by byla vážněji nemocná, i když už podle výsledků byla úplně v pořádku.

Začali jsme proto řešit rehabilitace, ukázali se paní fyzioterapeutce a co dva týdny jezdili na cvičení, při kterém jí vždy prokřupali (odblokovali) bederní páteř. Ve výsledcích bylo vše v pořádku, takže šlo o to, aby cvičila, nohy nezatěžovala skoky, ale doporučené nám bylo kolo a protahovací cviky ve smyslu jógy a jí podobných aktivit.

V tuhle chvíli přišel na řadu Nelinky dárek od Ježíška, který jí tam nechal jen pár dní před tím, než se Julinka na vozík usadila. Já byla v devátém měsíci s raViolkou a tehdy jsme ještě netušili, jak podrobně budeme tuhle knížku znát 🙂 .

S klidným srdcem proto vím, že jí můžu doporučit úplně všem dětem, se kterými se doma budete chtít hýbat, je totiž skvělá 🙂 .

Když pomáhá celá rodina

Aby se Julče vrátila souhra všech svalů a kloubů zase do normálu, bylo třeba cvičit ne jen na nožky, ale také pravidelně protahovat páteř, kde si v krajních polohách Juli stěžovala na bolest 🙁 .

Pokud vaše děti koxitidu prodělají, s velkou pravděpodobností po ní vyskočí a budou brzy fit. Kdyby ale ne, berte tohle jako příklad, že při troše snahy se to zase do pořádku srovná 🙂 .

Holky v tom byly spolu 🙂 . Nelinka předčítala z knihy, nenechala si ujít žádný cvik a já byla strašně ráda, že byl s námi doma Tom, který mohl Julču vozit na rehabilitace i přes to COVID-ové období. Já bych totiž táhla děti tři, a to už od šestinedělí a po špitálech, kam v Praze s novorozencem přes všechna ta opatření prostě nechcete.

Nejtvrdší dohled nad pravidelným cvičením měla raViolka 😀 . A že jí to šlo!

Jóga pro děti s hravou angličtinou

Knížka Jóga pro děti s hravou angličtinou byla křtěná na Dětském festivalu mini, kde si jí Ježíšek vyhlédl. Je plná obrázků, do kterých se dá i malovat a cviky tu máte popsané nejen v jazyce našem, ale i v tom anglickém 🙂 .

Autorkou knihy je Tereza Dědková, který vede akademii Little Bubbles. Kdo jste byl na společném pikniku nebo drakiádě, „cvičení s bublinkama“ si určitě pamatujete. I to pro mě byla velká záruka, že knížka bude kvalitní, protože Terka krom své akademie vede i školení pro Českou Asociaci dětské jógy.

Podle obrázků pak zvládají děti cvičit samy, aniž byste museli číst kam která noha dosáhne, která ruka ji chytí a co se protáhne 🙂 .

Tři, dva, jedna…dělej, fooooť!

To zpracování je opravdu dětské a ze všech knížek o józe, které máme a jsou pro děti, tahle je nejsrozumitelnější a je v ní toho nejvíc. Znáte motýla? Ten je fakt pro rychlého fotografa 😀 .

Takže mami, 3,2,1….

dělééééj 😀 😀 😀 .

Když se do toho dáte s dětmi, garantuju vám, že se budete náramně bavit všichni. Já ze sebe měla občas dost 😀 a to se mi ty měsíce jógy v prvním trimestru ještě zdály užitečné. No, je čas si zase na ten režim najet 🙂 .

Hravě cvičící letní tábor

Minulé léto holky zakončily na táboře s dětskou jógou a na základě naše letoška a všem rehabilitacím jsme se pro něj rozhodli bez váhání zase. Týden tak holky chodily cvičit přímo do školky, kterou Little Bubbles otevřelo a kam můžete dát děti a mít jistotu, že jsou v respektujícím prostředí. Nástup do školky je dle mého jedním z nejdůležitějších mezníků v životě.

Holky chodily každý den plné dojmů, ukazovaly cviky, u kterých radostně hlásaly, že je dobře znají z knížky a já měla radost, že krom smysluplného programu tam i dobře jedí. Však víte, že já tohle řeším tak trochu víc než ostatní 😀 .

Školka je hezky prostorná – asi jsem větší prostory neviděla, my máme nahamcané děti – 20 kousků v jedné třídě a představa houpacího prkna je tam sci-fi. Takže holky surfovaly na vlnách, hledaly tu svojí vlnu a já byla ráda, že jsem pro ně v pátek přišla dřív a kus programu tak mohla vidět 🙂 .

Polední klid se odpočívalo válením v polštářích nebo tvořením a…

…přece nesměly chybět ty bublinky :-).

Takže hledáte-li školku, nedostali jste se do té vaší nebo nejste spokojení, doporučuju se na tuhle karlínskou zajít podívat. Státní bohužel není, takže školkovné nějakou korunu spolkne, ale mít víc variant a najít místo, kde bude dětem hezky a vy je tam necháte s fajn pocitem, je rozhodně k nezaplacení.

A my už s menší frekvencí, protože nožky jsou už v pořádku, cvičíme dál a doufáme, že se tahle příhoda zapíše do paměti, ale nebude se víckrát opakovat 🙂 .

Tak co Juli, jdeme na motýla? 😀 😀 😀

MUDr. Michala Knězková

All posts

No Comments

Leave a Reply

Vítejte u nás na blogu!

Mé jméno je Míša a jsem dětská lékařka. Především jsem ale mámou 4 dětí. Blog je o všem co mě naplňuje, co máme rádi, co nám dává smysl. Tedy o prevenci, zdraví, cestování a o našem životě. Doufám, že se Vám tu s námi bude líbit.

Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

Internet je plný informací, které ale mají skutečnou váhu? Co mám dělat? Povíme si vše od porodnice, prvních horeček a průjmů, přes otázky o očkování až po syndrom náhlého úmrtí a nácvik resuscitace kojence. Doma už vás nic nezaskočí! Nově i ON-LINE!

Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

Úspěšný projekt První pomoc dítěti už běží třetím rokem! Často si říkáte Co mám dělat? Přijďte a tenhle myšlenkový kolotoč dostane řád a vy pocit jistoty, že v případě nutnosti skutečně pomůžete! Nově i ON-LINE!

Už potřetí MAMAblogem roku! Děkujeme!

Kam za námi

Nejnovější příspěvky

MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

Děkujeme, že jste se zatoulali až k nám. Narazili jste na blog mladé lékařky a především mámy, který je o lásce k dětem, zdraví, hraní, cestování, Project Life, vzpomínkách a všem smysluplném co nás baví a naplňuje. Doufáme, že se vám bude líbit.

×