Soutěž: děti a cizí lidé | Proč vypadá jinak?

A zase zkusím vytáhnout něco trochu ožehavějšího. Po článku o očkování už se nebojím ničeho 😀 . Víte už, že když se mi povede najít něco hravého, co je ale s obrovskou myšlenkou na pozadí celé hry, chci ji. Od června máme doma další pexeso. Paradox je, že my s žádným pexesem vlastně to klasické „pexeso“ vůbec nehrajeme. Naopak, využíváme to „mezi řádky“, které je benefitem celé hry. A tak jsem před létem pořídila pexeso plné dětských tváří z mnoha koutů světa a jestli holky baví? Strašně moc.

Mohlo by se zdát, že jsme chtěli dát holkám cizineckou přípravku před doletem do Afriky, ale ani tomu tak úplně není. Už několik let pracuje náš táta s lidmi, kteří se do Čech dostávají z různých krajů, kde se zrovna nežije snadno. Má za úkol „postarat se“ o děti, kteří se sem dostávají bez rodičů a vzhledem k tomu, že za ním do práce občas přijdeme, holky vídají cizince dost pravidelně.

Když jsme prvně potkali klienta od táty, měli jsme tehdy jen Nelinku. Prohlížela si ho a doteď si pamatuju, jak ho táta požádal, jestli by Nele podal ruku 🙂 . Vůbec poprvé tehdy viděla opravdového černocha, který na ní koukal obrovskýma očima, smál se svými obrovskými rty a poprvé jsme si povídali o tom, že nejsme všichni stejní.

Jakmile se tedy eeBoo pexeso ukázalo na našem trhu, putovalo k nám. V průběhu léta jsme si ho několikrát prošli a ukazovali holkám, koho všeho nejspíš v Africe potkáme. Vím, že téma cizinců je dost ožehavé, ale obávám se, že se na něj dost zapomíná ve světě dětském a kolikrát dostane první informaci dítě až v metru od nadávajících spolucestujících. My to doma chytli za konec druhý a celý svět dětem ukázali už teď.

Internet je strašně fajn místo plné inspirace, ale bohužel i nenávisti. Nejvíc mě mrzí diskuze maminek, kde čtu jak odhlašují děti ze seminářů ve škole a hodin o náboženství nebo cizinecké tématice, ne-li hned islámu. Tak sprosté pak nejsou ani v diskuzích o očkování.

 Když jsme jeli autobusem do Liberce za našima, stála na zastávce maminka s chlapečkem, na kterého se usmál snědý muž. Klučina vypadal, že se bude na pána opakovaně uculovat, ale jakmile tohle viděla maminka, kluka chytla za ruku a popošla o pět metrů vedle 🙁 . Nela už by se mě teď ve 4 letech zeptala proč.

Nechci učit děti, že existují zlí lidé, chci je učit, že nemůžeme cizím lidem věřit. To ale není důvod proč se neusmát, nepozdravit nebo jim nepodat ruku.

A tak ho máme. S pexesem si hrajeme spíš aktivně, povídáme si o něm, hledáme rozdíly, zkoumáme kdo asi jak mluví, proč má na sobě kožich nebo šikmé oči. Holky na mě vždy volají „my chceme dětiii“

Julinka je na cokoli hlubšího ještě dost malá, ale už ve dvou letech pozná kdo je černoch, běloch nebo třeba ind. Pozná kdo má jak dlouhé vlasy, barvu očí, všimne si korálků nebo zvláštních ozdob, které my nenosíme. Na to všechno se děti ptají a já se přiznám, že většinu dotazů musím gůglit 😀 .

tip: Všimli jste si, že i LEGO Duplo má taky krásně namixované panáčky?

Zatím máme na lidi kolem nás velké štěstí. Pochopitelně holky v cizině víc hlídáme, víc jsme ostražití, ale kdybychom byli vůči jiným lidem odtažití, přijdeme o hodně. Děti mají všichni rádi, díky dětem se snadno navazují kontakty a když se nebojíte, dovíte se hodně.

Tohle byl náš pan plavčík u bazénu. Ani ne třicetiletý sympaťák, který pracoval každý den od 7 do 19 hod a domů to měl přes 3,5 hodiny dlouhou cestu. Takhle 23 dní v měsíci. Každý den ale holky přišel pozdravit, každý den se smál a holky se ještě pořád ptají, kdy za Hanym pojedou.

Když jsme si s pexesem hráli posledně, zkoušeli jsme si ho různě třídit. Někdy to děláme podle barvy vlasů, jindy podle pohlaví. Teď jsme zkoušeli najít něco „jiného“. Holky našli hodně dětí, které mají oči šikmé a dost intuitivně si všimly, že všichni mají taky černé vlasy.

Tip: Pozor pak venku. Očekávejte, že první týden si budou hodně všímat lidí a dětí kolem sebe a veškerými názory a konstatováním budou hlasitě upozorňovat široké okolí 😀 .

Báječnost, na kterou nezapoměl autor pexesa je na jeho zadní straně. U každého dítěte si můžete najít, odkud k vám do krabice přicestovalo. My se teda mrkli na naši šikmookou skupinku, a když vemete k ruce i mapu, můžete dětem ukázat, kde se tyhle děti nejvíc kumulují 🙂 .

Krom toho, že si povíte odkud jsou, můžete si s dětmi říct, jak bychom takového kluka nebo dívku mohli pozdravit. Jedna dovolená v zahraničí a děti rychle pochopí, že nemluvíte všichni stejnou řečí. A máte další zábavu na cesty letadlem.

Dvě hodiny na letišti v Praze a víte kolik cizinců kolem projde? Hmm ten je tmavý, ten mluví jinak než my, jak mu řeknu ahoj nebo co to má na hlavě?

Hučky jsou v pexesu vážně v módě, takže se na dotazy připravte. Samozřejmě můžete říct, že má čepičku, protože u nich se to tak nosí, tečka. Kdo ale chce, může se pustit do toho, proč se taková pokrývka hlavy jinde nosí a u nás třeba ne.

Jestli tohle hraní vemete s dětmi s gruntu, zaručuju vám, že se toho hodně naučíte nebo si oživíte vy sami 🙂 .

Dost „populární“ téma letošního léta byly i zahalované ženy. Ty jsme si s holkama ukázali před dovolenou, povídali si o tom, že tahle zahalená paní z Afghánistánu chodí v krásné růžové, ale my nejspíš uvidíme i paní, které budou celé v černém. Je vám asi jasné, že jakmile je děti spatří, dotazy půjdou směrem „A proč tam nemá obrázek? 🙂 „

Nechci aby se děti bály. Ani o sebe, ani o nás a už vůbec ne jiných lidí. Chci, aby z nich měli respekt, aby věděli kdo je cizí a kdo ne. Kdo je cizí, k tomu pak máme svá pravidla. Je už ale jedno jestli je ten cizí z vedlejšího baráku, je běloch s rezavými vlasy nebo je to paní v burkinách, která má naprosto boží holčičku, se kterou si chtějí ty mé dvě hrát.

Sledujete jak ke každé skupince z pexesa ladí i legáček? 😀 U nás teď pojmenovávání a hledání rozdílů na lidech frčí, takže při hraní s legem teď staví holky domky pro každého zvlášť a debatují nad tím, kterého si který vybrala.

A jak že je to s tím zdravením? To bude děti bavit moc. My si to tedy řekli jen dvakrát, není to, že hodlám děti naučit pozdravit v 24 jazycích, ale je to takové úsměvné, protože to vyjádření pozdravu si umí každé dítě představit.

Franciesalut (salů), Mexiko – Hóla (ola)/hallo (helou), Hawaialoha!, Bolívie –  Hóla (ola), Puerto RicoHóla (ola)/hallo (helou), Kanada hallo (helou), VietnamXin chào! (sin čchou), Myanmar, HaitiOi, IzraelShalom, Indienamaste, Iráksilaw (sló), Mongolskosain uu (sej-nú), Brazílieoi, Afghánistánsain uu (sej-nú), Norskohei (haj), USAhallo (helou), Čínalay ho, Ruskoprivjet, AlbánieTung (túng), Tanzániedžambo

A teď jsem napnutá jak kšandy, co na tohle pexeso řeknete vy 😀 . A protože holky vážně hodně moc baví, zkusila jsem paní Markétu, majitelku e-shopu Mamiee.cz požádat o jeden kus tohoto pexesa pro vás 🙂 . A máme štěstí a já ji za to moc děkuji. Takže komu padlo do noty, můžeme si zahrát, ale pozor, tentokrát JEN NA INSTAGRAMU 🙂 .

A víte vy proč? Protože vím, že na něm buď nejste nebo jste nás tam nenašli 😀 . A já chci, abyste tam byli. Jednou nám brzy vyrostou děti a bude dobrý s nima držet krok. Jojo, Instagram prý pofrčí 😀 .

A za druhé. Pamatujete, že jsem vám slíbila na blogu adventní kalendář, když nás v anketě MAMAblog roku 2017 dostanete do první pětky? Hmmm, jenže vy jste nám vyhlasovali letos místo první, a tak budou ty letošní Vánoce fakt velký a prozradím, že ten Instagram se prostě bude hodit 🙂 .

CHceš domů pexeso „I Never Forget a Face“?

Co když nemám Instagram? Tak jestli máš mobilní telefon, založ si ho. Je to děsně jednoduchý, nemusíš tam sdílet NIC a stačí se jen dívat nebo ho otevřít, když MK Life vyzve k možné výhře :-).

1. stáhni si aplikaci Instagram do mobilu (pro Android tady) a otevři ji
2. zaregistruj se přes e-mail nebo telefonní číslo
3. přihlas se (tady můžete kliknout na „přihlásit přes Facebook a vše to udělá za vás)
4. přes symbol lupy si najdi účet mk_life.cz a mamiee.cz, u nich klikni na Sledovat 🙂

POZOR, kdo nemá chytrý telefon, lze mít Instagram i v počítači, návod najdete snadno tady.

Podmínky soutěže

1. Sleduj náš IG: mk_life.cz a FB MK life / mom of 2 & our life

2. Sleduj IG: mamiee.cz

3. Do komentáře (tady) na IG mi napište, co vás na tomhle pexesu baví nejvíc?

Soutěž končí v neděli 15.10.2017,  výherce vyhlásím na našem FB i IG.

4. Pokud budeš tenhle článek sdílet na Facebooku, zařadíme Tě do slosování hned dvakrát (napiš na FB, zde pod článek nebo na IG „sdílím na FB“).

5. Pokud na IG označíš dva své přátelé, kterým bys pexeso věnovala, zařadíme Tě do soutěže ještě jednou.

 

MUDr. Michala Knězková

All posts

19 Comments

 • Jana 5.10.2017 at 16:52

  Pexeso se mi líbí moc 🙂 (že si možná i ten Instagram založím 😀 ) Naše holky mají první seznámení s „jinými“ dětmi za sebou naprosto přirozeně ve školce – v jedné třídě je malý Vietnamec a s mojí prostřední teď nastoupili dva černoušci (chlapeček a holčička).

 • Iveta Ptáčková 5.10.2017 at 17:14

  Úžasný nápad, jak dětem formou hry ukázat různorodost lidí. Sdílím na FB

 • Veronika 5.10.2017 at 17:31

  Libi se mi hlavne zpracovaní, mala by byla s tech oblicejicku u vytrzeni, mame doma stare pexeso s rodinou, ktere jsem vyrabeli pro babicku, a ona se od nej nemuze odtrhnout, tak toto by slavilo stejny uspech.

  Ins: Sivegama
  Fb: Veronica Orphan

 • Květa Hanáková 5.10.2017 at 18:44

  sdílím na FB

 • Markéta 5.10.2017 at 20:54

  Míšo, díky moc za krásný článek. Markéta

 • Markéta Jahodová 5.10.2017 at 21:16

  Dcera má období hraní si s panacky, panenkami, zvířátky.. Vozí je do školky, na hřiště, staví jim domečky a taky hrobecky. Z dalších prirustku by byla nadšená a zároveň by se něco naučila.
  Sdílím na FB.

 • Eva Vedralová 5.10.2017 at 22:28

  Děkuji za tip. Naopak, myslím, že téma pexesa je aktuální víc než kdy jindy…

 • Misa 5.10.2017 at 22:49

  Sdilim na FB…. A pexeso je…prostě celé super….
  Misa

 • mirus1311 5.10.2017 at 23:44

  Sdilim na FB, je to uzasne pexeso, drzim nam palce, bol by to nadherny darcek na vianoce ☺

 • Buroška 6.10.2017 at 7:18

  Hezký den Míšo, máte moc inspirující články a já se moc a moc těším až různé tipy vyzkouším s prckem, jen co povyroste 🙂 Martina
  PS: nejsem hnidopich, ale věřím, že chcete mít vše správně a tipťop a proto – pozdrav ve francouzštině salut se čte [saly] 🙂

 • Sabina 6.10.2017 at 9:12

  Diky za tip. Hledala jsem pexeso a koupila takove nudné. To me stve. Tohle se mi moc libi a synovi by se libilo take. V Ceske republice (krome Prahy) moc cizincu nemame a porad se jich tolik bojime. Jsem puvodem z Brna a diky cizincům,kteri v Brne zacali zit kvuli praci v mezinarodnich firmach,se Brno hodne rozvinulo ve smyslu nových kavaren,restauraci a akci. Myslim,ze cizi narody jsou vic zvykle se schazet venku,Cesi po praci zapadnou k televizi a to je skoda. Tim ale nechci rici,ze souhlasim s nekontrolovanym prilivem neomezeneho mnozstvi emigrantu. Ale pomoc potrebnym bychom meli poskytnout.

 • Bara M. 6.10.2017 at 9:19

  Krasny den, Miso. Moc krasny clanek a pexeso vypada take krasne. Moc se do diskuzi na toto tema nezapojuji, tak jen odpovim na otazku – jelikoz se snazim vest syna spise k toleranci a nevyvolavat u nej zbytecne strach z neznameho (bohuzel ne vsichni lide jsou hodni, ale zle lidi na prvni pohled podle barvy kuze, obleceni apod. nepozname), tak by toto pexeso bylo skvelou nenasilnou formou, jak ho s tou rozdilnosti seznamit. Navic vypada vizualne moc pekne 🙂 takze pokud nahodou nevyhrajeme :-D, asi ho stejne poridim 🙂 preji pekny den a dekuji za dalsi super tip 😉 na instagramu sleduji jako bara_bienvenue

 • Kateřina Vítů 6.10.2017 at 11:05

  Vzhledem k tomu, že žijeme v multikulturním světě je potřeba děti učit už odmalička, že lidi na světě jsou různí a mají své odlišnosti…. Tohle pexeso zdá se být dobrou pomůckou pro ukázání rozličnosti lidí 🙂

 • Veronika 6.10.2017 at 14:23

  Hezký den Míšo, moc rádi cestujeme, tak by bylo pexeso super na povídání o cestách minulých i budoucích.
  Veronika

 • Šárka A. 6.10.2017 at 14:31

  Pexeso ukazuje detem ruznorodost a pestrost lidi na nasi planete….take pomaha detem procvicovat visualni vnimani, coz je nesmirne dulezite pro pozdejsi cteni, psani ale i matematiku….je proste bomba 🖒😊

 • Barbora Kurková 6.10.2017 at 23:02

  Zdravím,
  krom toho, že je pexeso moc hezké, se mi na něm líbí to, že učí děti pochopit, že je každý jiný a že být odlišný (ne jen rasově) je normální. Vede děti k pochopení rozdílnosti a toho, že je vlastně každý jiný a originál a to je opravdu moc ůležité. Pořád tu přetrvává spousta předsudků a to i co se odlišnosti týče a tohle pexeso a hry jemu podobné by mohli pro budoucí generace tohle chování eliminovat 🙂

 • Daniela Váňová 7.10.2017 at 13:40

  O pexesu jsem teď slyšela úplně poprvé a moc mě to nadchlo. Mám syna 24m, takže teprve začíná rozlišovat, ale v létě nemohl spustit oči z cernosky v zoo. Přijde mi to super!!!
  Sdílím na fb

 • Tereza Vykydalová 11.10.2017 at 15:10

  Je skvělé, že se děti hned odmala naučí, že každý člověk může být jiný a dost možná se tím odbourají nějaké xenofobní názory, které by mohly v budoucnu vzniknout. Druhé bychom měli posuzovat podle jejich chování a povahy, nikoliv podle barvy pleti. A tohle pexeso k tomu může být fajn pomocníkem 🙂 Moc by mě bavilo hrát si s ním spolu s dcerkou.

 • Petra 24.10.2017 at 23:27

  Jee, tak to me moc mrzí, že jsem tuhle soutěž propásla! To vypadá nádherně! Nás tedy pexeso ještě nějakou dobu nečeká, ale téma (a zpracování! ) je tak super, že bych ho brala hned!
  Tip na knížku k tomuto tématu: Všichni jsme kamarádi od nakladatelství Ella a Max. (Bohužel mi nejde vložit odkaz.) Má tvrdé, „leporelové“, stránky, takže ti už mám pro malou (9m) nachystanou k Vánocům 🙂

  Hezký večer,

  Petra

 • Leave a Reply

  Vítejte u nás na blogu!

  Mé jméno je Míša a jsem dětská lékařka. Především jsem ale mámou 4 dětí. Blog je o všem co mě naplňuje, co máme rádi, co nám dává smysl. Tedy o prevenci, zdraví, cestování a o našem životě. Doufám, že se Vám tu s námi bude líbit.

  Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

  Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

  Internet je plný informací, které ale mají skutečnou váhu? Co mám dělat? Povíme si vše od porodnice, prvních horeček a průjmů, přes otázky o očkování až po syndrom náhlého úmrtí a nácvik resuscitace kojence. Doma už vás nic nezaskočí! Nově i ON-LINE!

  Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

  Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

  Úspěšný projekt První pomoc dítěti už běží třetím rokem! Často si říkáte Co mám dělat? Přijďte a tenhle myšlenkový kolotoč dostane řád a vy pocit jistoty, že v případě nutnosti skutečně pomůžete! Nově i ON-LINE!

  Už potřetí MAMAblogem roku! Děkujeme!

  Kam za námi

  Nejnovější příspěvky

  MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

  MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

  Děkujeme, že jste se zatoulali až k nám. Narazili jste na blog mladé lékařky a především mámy, který je o lásce k dětem, zdraví, hraní, cestování, Project Life, vzpomínkách a všem smysluplném co nás baví a naplňuje. Doufáme, že se vám bude líbit.

  ×