Za obratnými prstíky

Není to tak dlouho, co jsme byly s holkama na prohlídce u naší dětské lékařky. Nelinku čekala tříletá, Julču roční. Já byla samozřejmě ta nejpyšnější máma, protože se holky blejskly a zvládly vše, co se po nich chtělo. Ale ruku na srdce, i když vypadaly obě dvě nepřekonatelně, každá nejlíp víme, kde je slabina nebo místečko, na které se dá přidat. U nás je to určitě jemná motorika. Nela ráda zpívá, tančí, čte, leze do výšek, ale na nějaké to vybarvování a vyšívání ji zatím moc neužije :-). Zkusily jsme si doma pár her, které nejenže výborně zabavily holky, ale daly jim i špetku tréninku pro prstíky. Her je určitě fůra, tyhle jsou z naší poslední doby…


Brčko-šťoury


Navlékání a provlékání může mít hodně podob. Navlékat korálky u nás ale moc neprojde, jak kdyby Nelinka tušila, že je v tom nějaký vyšší záměr než jen ozdobení její hrudi :-D. Co má ale moc ráda jsou brčka, jakákoli a pak pečování o cokoli od Julinky až po krysu z IKEA. Zkusila jsem spojit její oblíbené „hračky“ a vzešla z toho hezká zábava.

Co k tomu:

 • uchošťourky (říká tomu vůbec někdo jinak?) 
 • barevná brčka (pokud chcete nabídnout víc než jen provlékání, brčka volte širší než je vatový konec uchošťoury, aby bylo možné i pro dítě protažení)
 • nůžky a něco k obarvení konců 

Jak na to:

 • brčka jsem rozstříhala
 • barvy jsem použila z našich zbytků. Nedávno jsme pozorovaly jak pijí kytičky a protože kytky odešly do věčných lovišť, použily jsme alespoň jejich vodu na další účely. Ve vodě bylo jen potravinářské barvivo, do něj jsme vymáchaly konce uchošťourek tak, aby se obarvily do barev našich brček. Jediný mix byl nutný u oranžové a růžové, ale podařilo se.
 • A pak už hurá na věc. Navlékáme, provlékáme a překvapivě tohle Nelinka vůbec nebere jako hraní s korálky. Nemusíte obarvit konce a hru použít jen k provlékání…Nelu bavilo právě i třídění podle barev.
 • Jediná potíž téhle hry byla naše drobotina Juli :-D. Tak nějak ji barevná brčka lákala a Nela to nesla velice těžce. A tak, než došlo na nejhorší, vymyslely jsme variaci, do které se mohla zapojit i třináctiměsíční Julinka.


Cedníkovka pro nejmenší

Co k tomu:

 • předchozí brčko-šťoury 😀 (nebo vemte samotná brčka, špejle,…cokoli podobného tvaru)
 • cedník nebo odkapávač IKEA, opět cokoli děrovaného …klidně vyrobte díry do krabice od bot,…

Jak na to:

 • doslova manufaktura…tak tomu bylo u nás. Nelča vytvářela z brček a uchošťour „brčko-šťoury“ a Juli je strkala skrz náš odkapávač. 
 • Spokojenost maximální, spolupráce a i Nela se nakonec přidala k prohazování…
 • no, mělo mi to dojít hned...hra končí v momentě, kdy Juli zjistí, že vlastně drží něco v ruce a každé něco přeci patří do pusy… GAME OVER, mámo! (A to by bylo, aby nebylo…Nela se musela okamžitě přidat)
 • ale tak já jim to přeju…Juli se včera vyklubal její první zoubek…ano v téměř 14ti měsících a to je pro ni dar nejkrásnější…větších milovnic jídla totiž neznám.

Když knížka pomáha

A hop do úplné současnosti. Tohle je totiž náš včerejší den. Nebyl už čas jít na hřiště (to bych totiž po 10 minutách musela zahlásit, že se jde domů a byla bych za největšího „kazipíska“, takže jsme to vzaly přes park a vytáhly z kočáru náhradní plán.
Asi už jsem zmiňovala, že je Nelinka hodně „knížková“. Máme jich tolik, že už zásadně vybíráme jen takové, které holkám mohou něco dát. A když je to dnes o těch prstíkách, nesmí chybět ani naše oblíbené Bublinky. Samolepkových sešitů existuje hodně, tyhle mi padly do oka hlavně svým ztvárněním a tím, že je jich víc dílů, každý ale trochu jiný. Zatím vozíme s sebou tyto dva (Hledej kam patřím a Hledej barvy), další v pořadí jsou různé velikosti bublinek.

Nevím zda to autor zamýšlel, ale největší trénink pro prstíky je už samotné odlepování bublinek :-D. Zprvu to byl drobet boj, ale poradila si i Nelinka. 
Podle barev měla lepit bublinky na určená místa
…a byla by schopná sedět a lepit asi celý den :-D.

Takže kdo má rád knížky nebo si rád vypráví, další z varinat pro jemnou motoriku.

Tady ještě náhled pár stránek,

které máme ještě před sebou.

Knížky a sešity se samolepkami pořídíte v každém knihkupectví, konkrétně tyto máme odsud (a cena je fakt symbolická 🙂 ):

Svojtku máme totiž blízko a od doby, co jsme se stala hrdou majitelkou dětí, je to naše nejoblíbenější nakladatelství. Pokud máte děti, tak stopro znáte, pokud ne tak časem jistě poznáte. Kdykoli jsem totiž hrábla v knihkupectví po dobré knížce, vždy to byl Svojtka.

Jdeme věšet prádlo

Když jsme u té jemné motoriky, vyhrábla jsem ještě z archivu pár fotek, z doby, kdy byla Juli šestinedělní miminko a z Nelči byla tehdy prvotřídní pečovatelka. Pomáhala se vším a už tehdy projevila zájem o pomoc skutečnou. Vyrobily jsme si věšák na prádlo a po každém vyprání si Nelinka ponožky věšela sama.

Co k tomu:

 • libovolná krabice – doporučuju hlubší, aby mohlo prádlo opravdu vidět
 • provázek
 • nůžky, kolíčky a občasné vyprání 😀

Jak na to:

 • Asi není třeba extra vypisovat. Doporučuju dle věku zvolit rozestupy šňůr. Nele byly dva roky, takže jsem volila větší mezery, aby se tam ty neohrabané tlapky trochu vešly
 • Provázky hodně natáhněte, jak se namočí od prádla, drobet se prověsí.

Takhle my si hrajeme! Pokud máte nějaký hezký tip, klidně se podělte prostřednictvím komentáře, rády zkusíme něco nového.

A pokud máte ještě minutku navíc, až do 1.6.2016 mi můžete dát hlas v soutěži zajímavých MAMAblogů. Hlasovat můžete až jednou denně a každičký jeden hlas je mým osobním úspěchem! 

Děkuji Vám!

HLASUJ ZDE!

kategorie Lifestyle: MK Life

MUDr. Michala Knězková

All posts

2 Comments

 • Proprepiaf 11.5.2016 at 17:34

  Máš to prostě promakaný a vymyšlený a vůbec jsi zásobárna inspirace a jsem moc ráda, že jsem na tě poznala a mám teď co po večerech číst 😀

  • Míša 11.5.2016 at 19:15

   Ty jsi tak zlata 🙂 Dekuju moc za hezký komentář :-*

  Leave a Reply

  Vítejte u nás na blogu!

  Mé jméno je Míša a jsem dětská lékařka. Především jsem ale mámou 4 dětí. Blog je o všem co mě naplňuje, co máme rádi, co nám dává smysl. Tedy o prevenci, zdraví, cestování a o našem životě. Doufám, že se Vám tu s námi bude líbit.

  Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

  Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

  Internet je plný informací, které ale mají skutečnou váhu? Co mám dělat? Povíme si vše od porodnice, prvních horeček a průjmů, přes otázky o očkování až po syndrom náhlého úmrtí a nácvik resuscitace kojence. Doma už vás nic nezaskočí! Nově i ON-LINE!

  Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

  Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

  Úspěšný projekt První pomoc dítěti už běží třetím rokem! Často si říkáte Co mám dělat? Přijďte a tenhle myšlenkový kolotoč dostane řád a vy pocit jistoty, že v případě nutnosti skutečně pomůžete! Nově i ON-LINE!

  Už potřetí MAMAblogem roku! Děkujeme!

  Kam za námi

  Nejnovější příspěvky

  MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

  MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

  Děkujeme, že jste se zatoulali až k nám. Narazili jste na blog mladé lékařky a především mámy, který je o lásce k dětem, zdraví, hraní, cestování, Project Life, vzpomínkách a všem smysluplném co nás baví a naplňuje. Doufáme, že se vám bude líbit.

  ×