Rozlučka s Moranou a jarní hry

3.4.2017 in Hraní, Tipy, Venkovní - 2 Comments
Jaro už tu je sice delší dobu, ale zima odešla až teď. Teda alespoň pro nás. Měli jste jako děti nějaké tradice náležící k jaru? Asi každý má nějaké ty velikonoční, nám zůstalo pár i těch jarním a jedním z nich je pálení Morany. Víc jak deset let jsem ji chodila házet do potoka jako malá, zaryla se mi do paměti stejně jako údolí poseté Děvětsilem, kterým se procházelo k vodě. Letos prvně jsme Moranu představily holkám a bude z toho naše tradice, kterou si přivítáme jaro? Jak? Ohněm a buřtíkama :-D.
Her a jarním malůvek je hodně. My si s holkama vybarvily papírové ptáčky, snědly mrkvový muffin, ukázaly si vrbu, ze které pak znají až výslednou pomlázku a vyrobily jsme si vlastní malou Moranu, kterou jsme v podvečer zatopily pod buřtíkama.

Morana a vynášení smrti

Morana je považována za slovanskou bohyni smrti. A právě vynášení smrti se považuje za vítání jara a patří k západoslovanským lidovým zvykům. Dětem se Morana prezentuje jako zástupkyně zimy, kterou vhození do tekoucí vody, případně spálení, donutí definitivně odejít, aby mohlo v plné síle nastoupit jaro.

Takže poslední březnová neděle byla tvůrčí a rozlučková. Vybarvily jsme pár ptáčků, kterými jsme venku ozdobily keříky a u ptáčků se ten den nekončilo. Moc hezká jarní hra, která zároveň děti něco naučí je poznávání a třídění ptáčků. 

Kdo doma máte přes zimu za oknem krmítko, určitě už děti znají pár ptáčků, kteří se tu s námi zdrží přes zimu, kterým pomáháme nějakým tím zrníčkem v budce a tyhle ptáčky zná i Nelinka. Nějakou tu sovu nebo labuť a kačeny už pozná i dvouletá Juli :-).

STAHUJ TADY

Přezimující ptáčci 
1.řada: Sova pálená, Sýkora modřinka, Datel černý,
2. řada: Labuť, Kachna, Strakapoud velký, Dlask tlustozobý

 

Udělala jsem i doma holkám malé kartičky a zamíchala do nich ptáky, které u nás na krmítku v zimě nepotkáme. ( Ne že by k nám labutě z Vltavy doletěly na krmítko 😀 ). Nejdřív je Nelinka třídila na potkáme a nepotkáme, ale teď už ví, že jedni jsou přezimující, protože si u nás i přes zimu zvládnou najít nějakou tu dobrotu a druhá skupina na krmítku není, protože jsou to ptáčci tažní, kterým bude líp někde jinde.

Pokud se vám tohle hraní líbí, kartičky si můžete stáhnout a doma vytisknout. Zrovna jaro úplně vybízí na tyhle hry. Je parádní, když pak Nelinka sama upozorní, že už je nějaký ptáček zpět a je to další důkaz toho, že jaro je zpátky a za chvilku tu bude téhle drobotiny všude plno. Na nějaké ptačí stopy a podobné, na to jsou holky hodně malé, ale krmítkové ptáky, ty už si užijí, když zrovna neveme naše krmítko útokem pražský holub :-D.

STAHUJ TADY

Tažní / stěhovaví ptáci
1.řada: Kukačka obecná, Špaček obecný, Jiřička
2.řada: Skřivan polní, Kos černý, Husa, Čáp bílý

 

 No a jak motivovat děti k výrobě té Morany? U nás to jde raz dva. Stačilo vybalování nákupu, když Nela rozbalila tašky a ucítila je. První letošní buřty! 😀 Julinka si zažila svojí premiéru. Jak už víte, holkám se snažíme dávat jídlo trochu jiného rázu než párky a jim podobné, takže taková klasická „čuňačina“, to je jejich. Teď už i Julči. Morana, čarodky a léto na chalupě, to je každoroční pravidelná buřtovaná.

 

 

Holky nasbíraly větývky, konečně už jsou pomocné v tom, že poznají co je živé a co suché, takže jsme prvně mohli s tátou jen připravit občerstvení a podpálit „vatru“. Už jste se na to letos vrhli? Tehdy nás počasí ještě nerozmazlilo teplotami nad 15 stupňů, takže jsme v podvečer stáli u ohýnku jak houmlesáčci u sudu a hřáli si promrzlé ruce :-D.

 

 

A protože poslední březnový víkend patřil Julince, naší oslavenkyni, vhodila si do ohně Moranu, zamávala s námi zimě a ještě si nechala alespoň trochu popřát ke svým druhým narozeninám. Byla od Nely naočkovaná počítáním a ukazováním, že na všechny naše otázky ten den odpovídala „Da“ …rozuměj dva. Což nám vzápětí ukazovala na prstech. No, buřta ale stejně dostala jen jednoho :-D.

 

 

Oslavu narozenin budou mít holky společnou, ale stejně nám to nedalo a Nelinka za nás všechny předala umaštěné Julče první narozeninová dárek a mastného hubana na (koukám) nos. Obě teď mají období puzzlí, takže i pro Nelinku mám připravenou dávku puzzlí k narozeninám.

 

 

Julinky TOP všech puzzlí jsou momentálně tyhle. Vypadají jako ty podlahové, jsou mega, ale lehké na skládání určitě nejsou. Julinka sama zatím složí jen rybičku, krokodýla a želvu z balíčku zatím ne a jsem za to ráda. Zas jí to motivuje se snažit a zkoušet, co ruce a hlava dovolí.

Nevím jestli tuhle značku znáte, já jsem z ní unesená podobně jako z DJECO hraček. Puzzle jsou tvrdé kartonové, určitě o nich pak napíšu ještě po oslavě narozenin, budou se vám líbit. Jde o značku AVENUE MANDARINE a v podstatě sortimentem DJECO skládačkám konkurují. Vzhledem ani materiálem nepokulhávají a cenu mají konkurující. Navíc se mi hodně líbí jejich sady „Le Petit Prince“. Neokoukaná značka, krásné puzzle, ideální na dárek a jak říkám, čekaj i pro Nelu :-).

No a jak poznám, že byl den víc jak úspěšný? Na Julince hned :-D. Cesta tramvají ji dala zabrat a to už nejezdí v kočáru. V kočáru by asi hnípla v první zatáčce, tady v tramce až zhruba za třetí :-). Ale nedala jsem se. Znáte to taky? Nenechat usnout jinak nebude spát doma, takže Julííí podívej venku na ty hasiče, Julčooo, Julííí…sakra! 😀

 

Mějte krásné jaro, užívejte si všeho zeleného a všem alergikům přeju, ať se to jaro dá dobře snést a líbí se vám v nejhorším alespoň přes okno. 🙂
Krásný den
MUDr. Michala Knězková

All posts

2 Comments

 • Alenis - Dětský blog 6.4.2017 at 8:57

  Krásně jste si to užili.

 • Míša 11.4.2017 at 19:17

  Ali bylo to moc prima, konečně začínají dny, které se dají trávit už celé venku :-). Hezký večer

 • Leave a Reply

  Vítejte u nás na blogu!

  Mé jméno je Míša a jsem dětská lékařka. Především jsem ale mámou 4 dětí. Blog je o všem co mě naplňuje, co máme rádi, co nám dává smysl. Tedy o prevenci, zdraví, cestování a o našem životě. Doufám, že se Vám tu s námi bude líbit.

  Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

  Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

  Internet je plný informací, které ale mají skutečnou váhu? Co mám dělat? Povíme si vše od porodnice, prvních horeček a průjmů, přes otázky o očkování až po syndrom náhlého úmrtí a nácvik resuscitace kojence. Doma už vás nic nezaskočí! Nově i ON-LINE!

  Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

  Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

  Úspěšný projekt První pomoc dítěti už běží třetím rokem! Často si říkáte Co mám dělat? Přijďte a tenhle myšlenkový kolotoč dostane řád a vy pocit jistoty, že v případě nutnosti skutečně pomůžete! Nově i ON-LINE!

  Už potřetí MAMAblogem roku! Děkujeme!

  Kam za námi

  Nejnovější příspěvky

  MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

  MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

  Děkujeme, že jste se zatoulali až k nám. Narazili jste na blog mladé lékařky a především mámy, který je o lásce k dětem, zdraví, hraní, cestování, Project Life, vzpomínkách a všem smysluplném co nás baví a naplňuje. Doufáme, že se vám bude líbit.

  ×