4. den | Včelař Josífek v Krkonoších

3.12.2019 in Hraní, Knihovna - 159 Comments

Včelař Josífek – knížka, kterou jsem měla v plánu schovat až po Jedličku, no jak už je vám asi jasné, zase to nevyšlo 😀 . Knihy jsou asi jediné, co dáváme holkám přes rok pravidelně bez nějakého extra důvodu. Nečekám na svátky ani narozeniny. Když se hodí a bude bavit, rozečteme ji hned 🙂 . Naší poslední, která se s námi vyvezla do Krkonoš je Včelař Josífek.

Včelař Josífek – ze samoty do včelaření

Kdo tu nejste poprvé a naší virtuální knihovničku na blogu už jste si prošel, víte, že včelkám tady věnuju dokonce svůj vlastní včelí „šuplíček“, kde krom několika krásných knížek najdete i včelí výlety nebo třeba tip na zdravější domácí mlsání. Takže Josífku, vítej ve „včelím šuplíku“.

Josífek je krásnou, roztomilou, ale chytrou knížkou, která malým čtenářům (cca od 4 let) ukáže nejen milý příběh, ale i svět včelaření se všemi těmi pojmy, které ke včelařství patří 🙂 .

Na začátku příběhu stojí Josífek, který ještě není včelařem. Je smutný, cítí se opuštěný a tohle končí dnem, kdy se mu za chaloupkou usídlí roj včel. Jaké to je se o někoho starat? Jak naplní váš život radostí přítomnost „někoho“ dalšího a jak se s novou rolí Josífek popral? Už teď určitě víte – stal se z opuštěného Josífka Včelař Josífek 🙂 .

Milý příběh i spousta pojmů ze světa včelaření

Tahle milá knížka vyšla v letošním roce v nakladatelství Labyrint, odkud jistě znáte i časopis Raketa. Ten si s holkama bereme do batůžku na každou další cestu a ta stejná čísla čteme už několik let. Vracíme se k nim, protože zprvu byly některé texty a úkoly těžší, takže jsme je přeskakovali a dnes už do nich obě „dorostly“ a moc krásně se čtou i nám velkým 🙂 .

Pro co já mám slabost velkou, to jsou originální ilustrace. Asi proto mě baví každé nové číslo časopisu Raketa a i Včelař Josífek je prostě božan 🙂 . Autorkou knížky je ilustrátorka Simona Čechová. Je to talentovaná slovenská ilustrátorka a také včelařka. Včelař Josífek je její první autorská kniha. Se včelami vyrůstala a řemeslu se přiučila od svého otce, který se učil od svého otce a ten zase od svého 🙂 .

Příběh, ilustrace a ta vůně papíru!

Nerada bych vám tady odvyprávěla celý příběh, protože ten je nejlepší právě ve spojení s ilustracemi, Josífkem a otáčením stránek, které se pro mě osobně nikdy nevyrovná čtení knih na čtečkách. Asi proto stále tahám na dovolenou 4 kg v knihách 😀 . Včelaře Josífka jsme si s holkama dovezli do Krkonoš, kde neslibovali nic moc počasí a náš horský víkend mohl skončit nevýletně 🙂 .

 Děkuju za krásné reakce na třetí písmenkové adventní okýnko, které krásně doplní i dnešní písmenkový hábit holek 🙂 . A abych si ušetřila čas odepisováním na šatičky s písmenky, na které jste se hodně ptali i na instagramu, hodím odkaz přímo sem (a mám je na sebe i já – povedená kolekce pro děti i mámy) 🙂 A pokud na instagramu jste, určitě se pojďme potkat i tam. Každý týden se tam blíž podíváme na nějaké téma z první pomoci dětem a prevence a právě teď „jedeme na alergiích“.

Písmenkové šatičky jsou od slovenské značky Mile a u nás je seženete například na Proprcky.cz

4. adventní okýnko: Včelař Josífek do vaší knihovničky

Pokud se vám knížka líbí, téma včeliček je vám blízké a chtěli byste si knihovničku rozšířit o tuhle krasavici, můžu vám dnes jeden výtisk od nakladatelství Labyrint věnovat. Mé dvě velké včelařky jí daly zelenou a rozhodně doporučují 🙂 .

PRAVIDLA SOUTĚŽE:

1. Pro účast v soutěžích je nutné odebírat novinky na blogu emailem. Odběr si snadno přihlásíte na blogu dole v zápatí, kde vyplníte email do políčka tabulky o zasílání novinek 🙂 Odběr zkontroluji dle vyplněného emailu.

2. Odpověz na otázku zde na blogu nebo na facebooku: Jaká knížka je u vás za letošní rok „top strop“ 🙂 ?

3. Pokud sleduješ náš Facebook MK life / mom of 2 & our life a okomentuješ nám tam tento článek „soutěžím na blogu“, zařadíme tvé jméno do losování ještě jednou.

4. Pokud budeš soutěž sdílet na Facebooku, zařadíme Tě do slosování opět ještě jednou. Šance vyhrát je tak vyšší.

Soutěž končí na první adventní neděli 7.12.2019 v 20 hodin,  výherce vyhlásíme na blogu v tomto článku.

MUDr. Michala Knězková

All posts

159 Comments

 • Raduš Šmitalová 3.12.2019 at 12:33

  U nas jsou to jednoznacne Jaro,Leto,Podzim, Zima. Pro dvouletaka jako kdyz stvorene. Cetli jsme si v nich hodiny… 🙂

 • Zuzka Pataky 3.12.2019 at 12:37

  Topka je teď rozhodně Eda Neposeda. Tuto knihu vyhrála dcerka za první místo v běhu a od prvního okamžiku u ní vede.

 • Lenka Scholleová 3.12.2019 at 13:27

  Mám hroznou radost, že se blog zase rozjíždí ve velkém! Hrozně ráda si tyhle články čtu, a klobouk dolů teda, jaká z Nelinky vyrostla dáma a jaké má dlouhé vlasy!! Tu by už naše Dorotka považovala za hotovou Lociku 🙂
  U nás jednoznačně vede Žvanda a Melivo od Ester Staré, už několik let. Nejdřív ji milovala starší dcera, teď ji miluje pořád, ale zároveň ji začala milovat mladší dcera, a není den, kdy bychom nad ní neseděly. A pak samozřejmě Jaro, Léto, Podzim, Zima a Noc od Rotraut Susanne Bernerové, to je u nás také stálice už pět let…

  • Aneta Mladějovská 3.12.2019 at 17:54

   U nás letos bodoval Panáček, pecka, švestka poleno a zase panáček. A to jsem si ho půjčila původně z knihovny pro sebe 🙂 Jinak už čtyři roky čteme dokolečka furt Bernerovou, přes dva roky Emu Naopak (tu má dítě konstantně na WC) a Emu ve školce. Jo a srdcovkou a objevem byly knížky od Marianne Dubuc, hlavně Lev a ptáček, zatím bohužel jen z knihovny, budeme muset dokoupit

  • Tereza 5.12.2019 at 23:09

   Hodně půjčujeme z knihovny, ale stálice doma jsou Rok v lese a Městečko Mamoko 😊

 • Marcyr 3.12.2019 at 14:16

  Nedávno jsem přečetla Tiché roky od A. Mornštajnové, ty se mi líbily opravdu moc. A pro děti? Pro syna mám pod stromek nachystánu knihu
  „Průzkumník Žárovka“ od Pavly Etrychové, miluje jeho prosvětlovací stránky, které vycházejí v časopisu Puntík. Tak snad to do Štědrého dne vydržím ☺️

 • Lucie 3.12.2019 at 14:36

  U nas vede Rok v lese!

 • Eliška 3.12.2019 at 14:43

  Za nás rozhodně O zvědavém štěňátku. 🙂 Dokonce první příběh o štěňátku a sluníčku musím vyprávět každý den před spaním.

  • Tereza Vykydalova 4.12.2019 at 23:23

   Letos asi u starší dcery knizky z edice Řekni mi. A u mladší vše s prasatkem Peppou 😀

 • Lucie Kostolanská 3.12.2019 at 14:58

  Slovenská knížka Lili a Momo od Kataríny Macurové 😊

  • Romana 3.12.2019 at 20:11

   Pejsek a kočička

 • Tereza 3.12.2019 at 15:03

  Za mě znovu vydaná Holčička a déšť, ale syn by asi vytáhl některou z encyklopedií, které vyšly ve spolupráci s Albertem (za body).

 • Michaela K. 3.12.2019 at 15:07

  U nás se pořád dokola před spaním čte Medovníček (taky o včelkách), Ferda mravenec, kocour Mikeš a Kmotra liška. Celý rok pořád stejne knížky a to jich máme plnou knihovnu, ale tyhle jsou prostě top :))

 • Jana 3.12.2019 at 15:14

  Těžko vybírat jednu knížku, ale tento rok jsme nejčastěji četli asi Flandila 🙂 a proto už mám koupené i pokračování 🙂

 • Adriana 3.12.2019 at 15:17

  Knížky jsou taky naše oblíbená zábava. Už teď mám zaplnenou celou komodu a dětem je rozdělím k Mikuláši a na Vánoce. Top je momentálně Gerda, už teď čekáme na kuryra, až nám doručí druhý díl. 😊

 • Lenka 3.12.2019 at 15:19

  U nás knížky čteme hodně. Letos dceru nejvíce bavila Gerda. Pod stromečkem na ní bude čekat její pokračování a synovi se nejvíc líbil Kostík. Uvidíme jaké knížky budou top příští rok.

 • Lucie 3.12.2019 at 15:21

  U nás pořád vede série Jaro, Léto, Podzim a Zima. Dcera má ráda i Lucku, Jednu a Martínka.

  • Paja K. 3.12.2019 at 19:09

   Stelinka miluje Jaro,Leto,Podzim,Noc (Zima bude od Jezucha) a nejcasteji slysim z loznice mamiii,jeeetooo čít!😀akorat ja uz mam z „jeta“ osypky😂😂😂

 • Petra Kocourková 3.12.2019 at 15:30

  Za nás letošní top knižka Edo, ty neposedo. Povedené, prohlíženi, mohou si vyprávět nebo hledat.

 • Šárka 3.12.2019 at 15:32

  U nás jsou nejoblíbenější obrázkové příběhy Jaro, Léto, Podzim, Zima a Noc od Rotraut Susanne Bernerove. Máme od loňských Vánoc a pořád u nás frčí.

 • Dana 3.12.2019 at 15:35

  Knihy hodně půjčujeme z knihovny. Letos jsem pořídila Skřítky, doufám, že na ně brzy přijde doba.

 • Michala 3.12.2019 at 15:36

  Tady jsme doma od Olivera Jefferse

 • Zuzana 3.12.2019 at 15:42

  Letos to s jednoznačnou převahou vyhrál Ferda mravenec – vytáhli jsme ho zase z půdy ještě po nás a našich rodičích. Učíme se s Ferdou i abecedu, mimochodem 😉

 • Markéta Michálková 3.12.2019 at 15:45

  U nás letos asi Včelí medvídci od Kahouna.

 • Marie Zikmundová 3.12.2019 at 15:51

  U nás asi pořád vede jaro,léto,podzim,zima.. často půjčuju knížky v knihovně na vyzkoušení, ale zatím nic nebavilo tak jako tato čtveřice 🙂

 • Hana Procházková 3.12.2019 at 15:56

  Míšo, nedávno jsem objevila knihy od Petra Horáčka a zamilovala se. A velice pridanou hodnoutou je fakt, že jsou v češtině, angličtině a v němčině. Vhodné od malých jazykářů po větší. Krásné jednoduche pribehy a milé jednoduche ilustrace.

 • Lucie F. 3.12.2019 at 15:59

  U nas je to rozhodne nova Gerda ❤️❤️❤️

 • Hana Misery Charvátová 3.12.2019 at 16:03

  Pro mě top dětské knížky jsou „bárovky“ od Veroniky Válkové, ale tedy ty ještě pro Sofii (3,5) nejsou, kupuju je zatím pro sebe a děti je pak „zdědí“ 😀 Jinak Sofia má top knížek víc, v poslední době ji hodně bavil Rok v lese a úplně nejvíc top jsou knížky/sešity s aktivitama, to je prostě teď úplně nejvíc! 😁

 • Michaela G 3.12.2019 at 16:06

  U nás letos frčí nejvíc Krtek a zahrádka

 • Zdenka 3.12.2019 at 16:06

  Poslední dobou asi Myšák jménem Julian 🙂

  • VerčaS 3.12.2019 at 21:27

   My milujeme Trampoty pana Flíčka a Andělíčci z Telče od Martiny Lancingerové. Letos už je s námi četla 14 měsíční dcera a pokaždé s příchodem do ložnice už volala haf 🙂( je to o pejskovi 🙂)

 • Radka H 3.12.2019 at 16:14

  Nové díly Hello Ruby a Gerda2.

 • Zuzana 3.12.2019 at 16:17

  U nás letos frčí knížka Skřítci a i mě se moc líbí, pokaždé najdeme něco čeho jsme si předtím nevšimli.

 • Tereza H. 3.12.2019 at 16:17

  U malého (1,5r) vedou pohyblivá leporela s dopravními prostředky, u dcery (5,5let) Kocour modroocko. 🙂 jinak se u nás čte skoro každý dne před spaním.

  • Veronika Budínská 3.12.2019 at 18:12

   Letos jsou u nás hitem 2 knihy.. Zombikovy narozky a Sněhová královna 😊

 • Irena Durdilová 3.12.2019 at 16:18

  U nás frčí každý večer kniha jiná, obě holčičky knihy milují. A já také:-). Co ale vede u mladší dcery (2roky) je minipedie od Svojtky Ve školce a pak Kostík.

 • Martina H. 3.12.2019 at 16:36

  Letos nejvíc bodovala Ladova abeceda půjčená z knihovny. Za ten měsíc se jí dcera naučila skoro celou, takže jí koupím určitě i novou domů nastálo.

 • Kateřina 3.12.2019 at 17:08

  Letos je to Edo, ty neposedo!, pak Rok v lese a Bernerové Jaro Léto Podzim a Zima. A teď nově od Usbourne My day.

 • Zuzana Kudrnova 3.12.2019 at 17:10

  U nás je top strop klasika O pejskovi a kocicce. Ale ma moc rad i knizecky z edice Mikroliska:Pohadka o Opusteneti, O panackovi, Nezbedny semafor, Na dlouhou trat a Spadl Franta blízko školy. A dalsi. A pro ted je zamilovany do Zamku prince Bordelníčka :-).

 • El 3.12.2019 at 17:27

  Ilustrovaný Harry Potter…

 • Eva Hruba 3.12.2019 at 17:32

  Jsem i na fb, ale tady mi stale email nenabiha nevim proc.
  U nas se cte hodne, ja knizky miluju. Mladsi tuhle ne a ne usnout po o. Tak jsem to vzdala sla balit na vylet. A on si zustal v poteli cist, 2,5r cca 30min sam s knihami v posteli.
  Takze u nas je cely oblibeny stoh knih! Rok v lese, mam te rada jsou vrcholek.

 • Adéla Ž 3.12.2019 at 17:35

  U nás vede kniha Co jsem měla už ráda i já jako malá- Disney Dobrou noc a potom Astrid Desbordes na každý den 🙂

 • Zdena 3.12.2019 at 17:37

  O lakomém křečkovi, kniha plná českých přirovnání s vtipnými příběhy a krásnými ilustracemi, moc nás doma baví. 🙂

 • Jana 3.12.2019 at 17:47

  U nás knížky Kouzelné čtení 😊

 • Jana Ko 3.12.2019 at 17:50

  Dobrý den, nejvíce u nás vedou encyklopedie hlavně Donosarium a Animalium

 • Karolina 3.12.2019 at 18:04

  U nas asi Dedecku,vypravej a Harry Pottrer…

 • Květa 3.12.2019 at 18:19

  U nás frčí Gerda, Gruffalo, různé encyklopedie. Chtěla bych pořídit knihu Anna a Anička.

 • Martina Opletalová 3.12.2019 at 18:24

  Dcerka mezi druhým a třetím rokem nejvíc chtěla číst Červenou karkulku v okénkové verzi od Svojtky, pak klasika Křemílek a Vochomůrka, Maková panenka, dále série o Kamilce z Levných knih, Papuchalk Petr od Petra Horáčka a teď začínají hodně frčet dinosauři a obecně zvířata, takže vybíráme, co dál. A z loňska přetrvává Rok ve školce, ten milujeme obě 🙂 Čteme dost podle nálady a chuti, teď jsme zase začali s Čekání na Vánoce od Andrey Popprové. U nás prostě nejde vybrat jedna kniha! 🙂

 • Pavlína 3.12.2019 at 18:28

  Dvakrát sedm pohádek od Hrubína a Obejmi mě, prosím.

 • Martina 3.12.2019 at 18:53

  Rok ve školce, „pokračování“ knížky rok v lese 😉

 • Andrea 3.12.2019 at 18:57

  Jednoznačně Gerda 😊.

  • Iva Bidmonova 6.12.2019 at 19:59

   Dobry vecer. Pred casem byla nejoblibenejsi pohadkou naseho dvouletaka Jak stenatko dostalo chut na med. Ted chce vecer prohlizet Obejmi me prosim nebo cist pohadky z adventniho kalendare (velka kniha a uvnitr 24 Disney knizecek)

 • Lena Pol Nová 3.12.2019 at 19:04

  U nás zatim vedou obrázková leporela s říkaly od Josefa Lady a látkové knížky Taf Toys. Už ale skupuju všemožné knížky a těším se, až z nich malej bude mít rozum 🙂

 • Barbora Liskayová 3.12.2019 at 19:22

  U nás musíme byť zásobení knižkami o ľudskom tele 🙂 Pomáha aj knižnica.

 • Petra Bemová 3.12.2019 at 19:32

  My už jsme celí natěšení na druhý díl Gerdy 😍

 • Marie Formánková 3.12.2019 at 19:35

  U nás frčí 2×7 pohádek Františka Hrubína a pak okénková Princeznin zámek.

 • Katka 3.12.2019 at 19:38

  Pěkný večer, u nás se knížky dost střídají. Teď zrovna přišel čas na Louskáčka, O čertovi od P. Čecha a Čekání na Vánoce s Luckou, Jendou a Martínkem. Ale takové stálice po celý rok jsou u nás ty oboustranné knížky ilustrované V. Králem -Kůzlátka, Vejce na Vandru/Tři prasátka. Na Vánoce čeká Budulínek/Kulihrášek 🙂

 • Vendula 3.12.2019 at 19:42

  U nás letos vedou příbéhy o mašinkách a Jitřenka

 • Andrea Daňková 3.12.2019 at 19:47

  Pohádky na dobrou noc😊

 • Jana Habaskova 3.12.2019 at 19:49

  Tak u nas klasika Pejsek s Kocickou, ale teď se tedy těšíme na Vánoce s Jendou, Luckou a Martinkem

 • Petra 3.12.2019 at 19:53

  Nejoblíbenější jsou všechny knížky o bagrech a kniha mám tě ráda.

 • Markéta P. 3.12.2019 at 19:54

  U nás je večerní tradicí „A pak se to stalo…“ Některé pasáže už holky znají zpaměti 🙂

  • Helena 3.12.2019 at 20:55

   Jakakoliv okynkovka 😉

 • Lucie Košťálková 3.12.2019 at 19:55

  Edo, ty neposedo a pokud pro dospělé, tak mě dostala Hana od Aleny Mornštajnové ☺️

 • Kateřina 3.12.2019 at 20:06

  Krtek a zahrádka už zná syn téměř zpaměti a O autech od Jiřího Kahouna otevíráme také často.

 • Romana 3.12.2019 at 20:12

  Pejsek a kočička

 • PetraD 3.12.2019 at 20:16

  Právě jsme dočetli „Jde sem lesem“ a právě začínáme „Zákeřné keře“. Parádní knížky.

 • diona.ea 3.12.2019 at 20:22

  U nás stará knížka Pohádky a obrázky – Vladimír Sutějev. Náhodou jsem na netu objevila obrázek schovaných zvířátek pod hříbkem a vzpomněla si na tuto knížku. Mojí mamce dalo sice práci knížku najít, ale kouzlo má nejen pro mě, ale i pro dceru a synovi se snad za nějaký rok bude líbit taky.

 • Iva Sedláčková 3.12.2019 at 20:32

  U nás se hodně líbí Kostík a Myšák jménem Julian 🙂

 • Eva 3.12.2019 at 20:32

  U nás od loňských Vánoc jedeme téměř denně Jaro, Léto, Podzim, Zima a Noc od Rotraut Susanne Bernerové. Ale syn miluje knížky obecně, tak teď před spaním čteme Mami čti mi od Svojtky 🙂

 • Nikola 3.12.2019 at 20:33

  Naší letošní topkou se stala kniha skřitci.. ale celkově milujeme knížky z knihozemě 🙂

 • Karolina 3.12.2019 at 20:38

  U nás vede Gerda, čteme ji každý den. Takže dárek k Jeziskovi je jasný, určitě nám přibyde nové vydání Gerdy

 • Pavla 3.12.2019 at 20:41

  Já neumím vybrat ani jednu ani několik, chodíme do knihovny a louskáme jednu za druhou 😀 ale hodně kluky zaujala Jezevec Chrujda dobývá vesmír, je hodně vtipná a krásně ilustrovaná, tu jsme četli snad týden v kuse několikrát denně 😀 (než jsem naznala, že mu to už stačí :-D)
  teď právě čteme V Dlouhonosech zlobí čerti a výborně se bavíme, takže taky můžu doporučit..

 • Eva Mezerová 3.12.2019 at 20:42

  Synovi budou teprve 2 roky, takze cely letosni rok jsme stravili nad obrazkovymi knizkami Jaro, Leto, Podzim, Zima a musim rict, ze se mu moc libi 🙂 pak jsme v knihovne objevili i jednu moc peknou knizku o zviratkach, ktera maji nejake bebino. Soucasti jsoui naplasti, ktere muzete porad dokola lepit jednotlivym zviratkum na jejich zraneni. Jmenuje se: Pofoukame, zalepime! A syn si s ni moc rad hral, dokonce pak lepil naplasti i na svoje mazliky do postylky 🙂

 • Lenka 3.12.2019 at 20:46

  Jaro,Leto,Podzim, Zima

 • Martina 3.12.2019 at 20:49

  Z novinek v naší knihovničce je to určitě Moře potkalo oblohu, Skřítci a Rok v lese;) a nejnovější Gerda, kde mě ale zklamal příběh, byť ilustrace jsou nádherné.

 • Markéta Němčanská 3.12.2019 at 20:50

  U nás letos vede Pipi dlouhá punčocha 😊

 • Jolana 3.12.2019 at 20:51

  Teď frcime na Line babičce.

 • Barbora Vaňková 3.12.2019 at 20:56

  Zatim jen leporela a minipedie se zviratky.

 • Barbora Vaňková 3.12.2019 at 20:57

  Zatim jen leporela a minipedie o zvířátkách.

 • Helena 3.12.2019 at 20:59

  U nás Poněkud otravný slon, museli jsme číst pořád dokola 🙂

 • Daniela Mašková 3.12.2019 at 21:00

  Za celý rok by to byla Víš co má v plíně myš? která nám pomohla s odplenkováním 😀 jinak se to různě střídá, dcera má taky v oblibě Starohradské pohádky které si dovezla z výletu a vyžaduje čtení „bubáků“ před spaním

 • Martina Boučková 3.12.2019 at 21:00

  100% u nas Jaro,Leto,Podzim, Zima. pro mladsiho i starsiho synka, miluji ty knizky 🙂

 • Zuzana 3.12.2019 at 21:01

  Za nás určitě Pošťák Myšák doručuje🐀📨 Nádherné precizní a hlavně vtipné ilustrace, baví nás všechny 👨‍👩‍👦‍👦.

 • Simona 3.12.2019 at 21:06

  Začátek roku jsme absolvovali s Mimi a Lízou a od léta jedeme dokola personalizovanou Červenou Karkulku od Modrého slona a Čapka – O pejskovi a kočičce 🙂 A sem tam teda musíme vytáhnout Prase Peppu

 • Monika 3.12.2019 at 21:16

  Český rok Josefa Lady

 • Vendul 3.12.2019 at 21:18

  U nás vede rok v lese a už 3 roky Jaro, léto, podzim, zima 😉

 • Martina Ipoltová 3.12.2019 at 21:23

  U nás frčí všechny minipedie od Svojtky, dcera v nich listuje a listuje 😊

 • Lucie Buriánková 3.12.2019 at 21:38

  Mám odrostlejšího už (skoro) chlapa. U nás tedy momentálně jsou top knihy o programování a knihy o hrách (Roblox, Minecraft). V předškolním věku to byla kniha o letectví – zejména kapitoly zaměřené na motory. Neustále jsem mu musela vyprávět, jak to vše funguje 🙂

 • Marcela 3.12.2019 at 21:39

  U nás teď zrovna Harry Potter a pak Budhovy pohadky, Bleska a Veska a příběhy o Else 🙂

 • Míša 3.12.2019 at 21:41

  Líbila se nám Hravá anatomie, opakovaně čteme i Justýnku a asistenčního jednorožce. Pod stromkem nás čeká Gerda 🙂

 • Jana 3.12.2019 at 22:20

  D.o.m.e.k, D.e.s.i.g.n a pod stromeckem bude Z.ah.r.ad.a🙂

 • Jitka Šteflová 3.12.2019 at 22:22

  Dvouapůlletou baví Rok v lese, okýnkovky od Svojtky (Úžasní broučci, V džungli), ale úplně nejraději má teď čtení pohádek a příběhů, které kdysi vyšly ve sbírkách od Blesku 😀

 • Ivana 3.12.2019 at 22:30

  Knižky milujeme, pravidelne nosím domov zásoby z knižnice, takže vybrať jedinú top knižku za rok ani nejde. Aktuálne vedú asi Jitřenka a jej bráška Filípek, dávnejšie to bola slovenská séria o Terke (v češtine vychádza ako Conni) a Barborka ( v češtine Kamilka).

 • Lenka 3.12.2019 at 22:31

  U nas jsou TOP Skritci 🙂

 • Miriam Vavrova 3.12.2019 at 22:33

  Tento rok u nas vedou okenkove knizky od Svojtky a pak vecernickove pohadky – Kremilek a Vochomurka, Rakosnicek, Maxipes Fik

 • Míša 3.12.2019 at 22:53

  Letos asi zatím topku nemáme. Chodíme do knihovny, tak se u nás moc knížky nezdrží. Ale starší má rád loňskou vánoční Obejmi mě prosím. Nejvíc se ovsem těším, až si vybalí mladší pod stromečkem Jedlička se narodila. Série s Tukoni je prostě něco nádherného

 • Lenka Bůžková 3.12.2019 at 23:06

  posledni dobou Eda neposeda nebo Kudy tudy za zviraty

  • Andrea D. 5.12.2019 at 15:33

   My jsme dlouhou dobu četli Husu Lízu a pak pohádku o Lojzíkovi, ty byly u nás nejoblíbenější. Teď bezkonkurenčně vede Blesk Mcqueen, druhá část.

 • Markéta K. 3.12.2019 at 23:31

  U nás je těch TOPu hned několik…vždycky totiž čteme tak 5 knížek stále dokola. V srpnu jsem rodila,takže asi tak 3 mesice před tím jsme neustále doma četli „maminka má miminko“ od svojtky. Z té samé edice máme i knížku o školce, což u nás je také žhavé téma,jelikož dcera tam v lednu nastupuje. Takže jen co e precetlo mmiminko,nastoupila školka. 🙂 dalším bestsellerem je Hello Kitty má narozeniny… No,co bych k tomu řekla… vzhledem k tomu,že ji umí slovo od slova nazpaměť, asi se jí líbí i tohle A já už jsem jen ráda, že si ji prevypravi sama (přesně slovo od slova jak je to tam napsane) A nemusím to číst:-) a poslední týden mi pořád nosi „Krtek a….(rozdily/barvy/V zoo..)“.

 • Andrea Gajdošová 3.12.2019 at 23:44

  U nás vedie Jar, Leto, Jeseň, Zima, Rok v lese, Rok v carovnej krajine a Rok v škôlke.

 • Iva 3.12.2019 at 23:49

  Knih precteme hodně, ale vecer pred spanim se deti casto chtějí vracet ke klasicke nádherně versovane Rencove Pernikove chaloupce a velky hit byla i Koza Nenazrana od P. Horáčka.
  Mimochodem diky za knizni tipy ostatním maminkam 🙂

 • Ivona 4.12.2019 at 0:02

  U mladšího v současné době vede knížka „Jak to chodí na světě“ od Svojtky a v těsném závěsu jsou různé knihy z edice Minipedie. Starší už víc jak rok vyžaduje před spaním číst Pipi, z novějších knížek nás pak mile zaujala kniha „Koho sežere vlk“. 🙂

 • Eva 4.12.2019 at 0:43

  Top dětská knížka je pro mě je Gerda, pro dceru tím byla individualizovaná knížka od originálních knih, z té byla úplně hotová.

 • Kateřina Spurná 4.12.2019 at 6:31

  U nas ted frci Pribehy pavouka Čendy a taky Čapír a Čipulák:-) … komentuji i na fb

 • Marcela 4.12.2019 at 6:56

  U nás to je Martínkova čítanka.

 • Milada 4.12.2019 at 8:05

  Kniha Pohádková babička od E. Petišky

 • Hana Dlouhá 4.12.2019 at 8:10

  u nás vyhrává Gerda, Ivanka, Matějova akrobacie a Příběh ukrytý v notách Šípková Růženka

 • Míša Č. 4.12.2019 at 8:38

  Navždy spolu je nádherná, obrázky i textem.

 • Soňa W. 4.12.2019 at 9:05

  My jsme si oblibili Prirucku pro zacinajici humoristy. Clovek se tak trochu vrati do mladi 😀

 • Mária Kučerová 4.12.2019 at 9:28

  Polámal se mraveneček a Koblížek.

 • Katka K. 4.12.2019 at 10:08

  Kluci se konecne naladili na notu spolecneho cteni pohadek pred spanim a vedou u nich pohadky se skritkem Medovnickem. A ted naposledy zabodoval i Pohadkovy dedecek. Knizka, kterou mi jako male cetla i moje maminka :).

 • Katka 4.12.2019 at 10:35

  Cokoliv od pana Kahouna je proste bozi. Nejlepsi je Co se zda medvedum.

 • Michaela 4.12.2019 at 11:14

  Dcera nedavno zacala chodit do skolky tak u nas ted vede Rok ve skolce;)

 • Petra W.. 4.12.2019 at 12:09

  U nás jednoznačně vede knížky z nakladatelství Svojtka Veršované pohádky (mám dojem, že jsem je pořídila na základě vašeho článku na blogu). Je naprosto skvělá a Emma ji zná již zpaměti, takže se ve čtení pohádky střídáme 🙂 I když v prvním okénku adventního kalendáře dostala knížku s vánočními pohádky, tak to teď střídáme.

 • Petra 4.12.2019 at 13:46

  Těch knížek je. Některé z knihovny, některé vlastníme. Hodně je baví Čapek a pak Justýnka a její asistenční jednorožec, Mikulášovi patálie a třeťátko miluje knížky o krtečkovi a zvířátkách obecně

 • Jana 4.12.2019 at 14:00

  U nás se ted holky chtějí nejvíc vracet ke klasickým pohádkám a pak je baví nějaké ty okýnkové svojtkoviny.

 • Splendidka 4.12.2019 at 19:17

  Gerda, příběh velryby

 • Adéla B. 4.12.2019 at 19:23

  U nás vede Rok v lese🦡🦝🐺🌲 a Rok ve školce 👧👧🏼👦🏼👦🏻

 • Zuzka 4.12.2019 at 20:01

  U nás letos vedlo Montessori první čísla a samozřejmě Stroje na statku od Svojtka, vecer zase Fankova dobrodružství a z básnicek Život v lese. Začínají ale u nás být v kurzu dinosauři, tak uvidím co přijde pod stromečkem…

 • alžběta 4.12.2019 at 20:43

  Letos už dcerka chodí do knihovny, čteme tedy víc různorodě a už mi nenosí tak často ke čtení stále ty stejné knížky dokolečka. Ale HRAVOUKA je jedna z těch knížek, které ji neomrzí 🙂

 • Lenka 4.12.2019 at 21:20

  Dobrý večer, u nás stále vede Rok v lese.

 • Marie Gregorová 4.12.2019 at 21:35

  U nás je oblíbená Gerda a Ema ve školce 🙂

 • Lenka K. 4.12.2019 at 21:36

  Pro tříletou je nejlepší Pejsek a kočička a Myšák jménem Julian. Sedmiletá v knihovně objevila sérii fantasy Talismany, ale bohužel ji už neprodávají a v knihovnách chybí některá čísla, nám konkrétně díl 11. -13. Asi si budu muset poslední část příběhu vymyslet.

 • Michaela Hanáková 4.12.2019 at 23:30

  U nás bylo překvapení kniha Kronika města Kocourkova, fakt velká sranda 🙂

 • Tereza 5.12.2019 at 10:11

  Přemýšlím..ale vyloženě jedna mě nenapadá. Teď hltají Vánoce pro kočku, přes rok Mapy, O človíčkovi a spoustu dalších..

 • Guna 5.12.2019 at 11:42

  U nás je to „Čekání na Vánoce s Luckou, Jendou a Martinkem “ od Andrey Popprove a to bez ohledu na roční období 😀 a pak ještě Mise: zachran planetu.

 • Helena K. 5.12.2019 at 14:36

  V tuto adventní dobu je u nás top knížka Ježíšek od Hany Skalove, mladší dcera si letos hodně oblíbila knížku Flandil ve školce. No a mě letos dostala kniha Hana.

 • Kača M. 5.12.2019 at 14:59

  Dcerka miluje Louskáčka, hlavně teď na vánoce. Ale frčí u nás i Popelka

 • Karolína Dvořáčková 5.12.2019 at 15:08

  U nás letos nejvíce frčí Rok v lese, ve školce a na farmě. Pod stromečkem k tomu přibude ještě Rok na trzích. A teď momentálně čtu dětem Pipi Dlouhou punčochu a taky se jim moc líbí 🍀

 • Pavla K. 5.12.2019 at 15:10

  Tak u holek a tatínka rozhodně vede Neil Gaiman – Naštestí (ne)máme mléko. To fakt sedí a napjatě poslouchají. A je od něj i super Odd a mrazoví obři, krásné ilustrace i krásný příběh. Jinak manžel včelaří a ta starší (4 roky) už má svoji kuklu a pomáhá mu.

 • Lenka Mášová 5.12.2019 at 15:43

  U syna vedou pohadky jakekoli, a dcera miluje kocourka klubka

 • Erika 5.12.2019 at 17:15

  Syn (2roky) má nejradši encyklopedii Larousse o dinosaurech, usíná u ní a vstává s ní :). A velké plus jsou silné a odolné stránky, takže ji prohlížíme i s mladším, osmi měsíčnim miminkem 🙂

 • Erika 5.12.2019 at 17:18

  Syn (2 roky) má nejradši encyklopedii Larousse o dinosaurech. Usíná i vstává s ní :). A hlavně stránky jsou dost odolné i vůči osmi měsíčnímu miminku 🙂

 • Věra 5.12.2019 at 21:01

  U nás se nejvíc čte O čertovy, Obejmi mě prosím a Červená Karkulka

 • Viktorie 5.12.2019 at 21:21

  Z obrázkových knížek to je například Velká knížka ZVÍŘATA pro malé vypravěče nebo velmi obsáhlá Prohlížej si – hledej – směj se. Z knížek s textem Dobrodružství pavouka Čendy, Gruffalo, Skřítek Rozekvítek, Čekání na Vánoce a další o A. Popprové. A Doprava od Albi/Kouzelné čtení.

 • Zuzana Tillerová 5.12.2019 at 21:38

  U nás jednoznačně knihy od Kazdy, aktuálně nová Kdopak tu běžel a během roku to byla Víš, kde jsou děti stromů. A už se těším, až holky dorostou do knih pro starší, protože ty mají taky úžasné 🙂

 • Veronika Hamplová 5.12.2019 at 22:02

  U nás teď frčí Pejsek a kočička… Elinka vezme jakoukoliv knížku a „čte“ z ní pohádky o pejskovi a kočičce 🙂

 • Karla 5.12.2019 at 22:38

  Ahoj, u nás poslední dobou nejvíce vede Velryba Gréta. A klukům se moc líbila knížka V bříšku, když čekali na narození brášky.

 • Magdaléna 5.12.2019 at 22:49

  Holky letos najdou pod stromečkem: Příběh ukrytý v notách: Šípková Růženka, předchozí díl Čtvero ročních období měl velký úspěch, takže si myslím, že princezna na tom bude ještě líp.. 🙂

 • Jana D. 5.12.2019 at 22:56

  U nás letos Mimi a Líza – i mě se líbí úžasné ilustrace, a Skřítci jsou také hodně oblíbení:-)

 • Pavlína 5.12.2019 at 22:59

  Vzhledem k tomu, že jeden syn začal chodit do školky a druhý se na to intenzivně připravuje 😉, letos jsme nejvíc četli Rok ve školce. 😀

 • Bohdana Pejchalová 6.12.2019 at 2:32

  hmm..knihy milujeme fsichni a dost se to strida, kazdy chce nejakou jinou..ale spalicek versu a pohadek a pak hledej krtka snesou fsici a porad dokola, uz mi leze krkem;)

 • Zuzana 6.12.2019 at 8:59

  Já tak ráda čtu každý váš článek, díky moc Míšo, jste opravdu skvělá! U nás pořád opakovaně frčí knížky od polských autorů jako je Rok ve školce, Rok v lese a teď nově (máme slovenské vydání) Rok v čarovnej krajině. Z těch tzv. „čtecích“ je to Ema a kouzelná kniha, no a posledním oblíbených přírůstkem je Dívka, která chtěla zachránit knížky (nádherné ilustrace i text).

  • Veronika Vilímová 6.12.2019 at 12:01

   U nás letos u nejstarší vede série Káji Maříka, kterou podědila po mě. S druhou dcerou čteme stále dokola Veršované pohádky (děkuji za tip 🙂 ) – už je znám zpaměti, ale přemluvit ji k jiné knížce se mi moc nedaří… A nejmladší miluje edici Šup do pohádky, škoda jen, že už se nedají sehnat všechny čtyři díly, chybí nám Šípková Růženka a ty ostatní dostávají dost zabrat.

 • Zuzka 6.12.2019 at 12:15

  U nás o zvědavém štěňátku, krtek a další knížky od Svojtky a Albi..

 • Zuzka H. 6.12.2019 at 12:16

  U nás o zvědavém štěňátku, krtek a další knížky od Svojtky a Albi..

 • Adéla Bendová 6.12.2019 at 12:58

  U nás vede Ptáček a Lev od Marianne Dubuc.

 • Lucie 6.12.2019 at 13:21

  U nás edice Jaro, Léto, Podzim, Zima a okenkove od svojtky. Dcera, 2 roky, je má moc rada.

 • Barbora H. 6.12.2019 at 13:38

  Dcerka je v prvni tride a zamilovala si Stare recke baje a povesti. Synator frci na minipediich od Svojtky a miminu je to zatim burt.

 • Veronika Šulcová 6.12.2019 at 14:44

  Už loni byla TOP knížka Rok v lese, nádherné kresby.

 • Lucie 6.12.2019 at 18:14

  starší dcera teď žádnou vyloženě oblíbenou knížku asi nemá, ona to střídá každý týden – ale nejvíce asi teď čteme sérii knížek Kamilka, velrybu Gerdu, komiks Anča a Pepík, Pejska a kočičku…a taky Rok v lese, ten už se drží hodně dlouho…mladší roční syn teď rád prohlíží Jaro, Léto, Podzim, Zima a jiné obrázkové knihy

 • Hanka Houšková 6.12.2019 at 18:25

  U nás je taková stálice u obou dětí kniha Chaloupka na vršku, a to klasická i komiksová verze. Otevřeme ji prakticky denně, a to už minimálně 2.rok. Letos jsme objevili Krkonošskou pohádku a mě teda moc překvapilo, jak děti zaujala, nečekala jsem to.

 • Martina 6.12.2019 at 21:43

  Nedávno jsme si z knihovny donesli Skřítky a ti teda jsou!;-) A když malá nastupovala do školky, top u nás byl Flandil… Ale čteme toho s dětmi hromadu.. Nicméně stálice jsou – Pipi dlouhá punčocha, Rok v Lese, Mašinka Tomáš (už z ní mám trochu i tiky;-), Pejsek a kočička, Draka je lepší pozdravit, Kmotra liška…

 • Veronika 7.12.2019 at 0:02

  U nas je to Zajicek Ušáček

 • Martina Křížová 7.12.2019 at 23:00

  Dobrý den,
  u nás letos frčí Nenažraná koza od Petra Horáčka. Děti ji milují a já též, jako asi každou knížku od něho:)

 • Martina 8.12.2019 at 17:55

  Těžko vybrat jen 1 ale určitě do top 10 patří Povídání o pejskovi a kočičce, Příběhy včelích medvídků, Mimi a Líza a knížky o Kamilce.

 • LuciRei 8.12.2019 at 21:36

  No musím to tady pořádně pročíst! Knížky taky kupuju ráda a ve velkým, letos čteme celý rok příběhy s Luckou, Honzou a Martinem, takže Čekání na Vánoce, předtím Pavoučí prázdniny a ještě předtím Jaro je tu. Potom se mi moc líbila knížka Jde sem lesem.

 • Katka Röslerová 17.12.2019 at 9:56

  Díky za opět krásný tip na knížku 🙂 U nás se dost točí Jaro, Léto, Podzim, Zima, Noc, Rok v lese (Ježíšek přinese Rok ve školce) a taky Ema naopak a Ema ve školce 🙂

 • Leave a Reply

  Vítejte u nás na blogu!

  Mé jméno je Míša a jsem dětská lékařka. Především jsem ale mámou 4 dětí. Blog je o všem co mě naplňuje, co máme rádi, co nám dává smysl. Tedy o prevenci, zdraví, cestování a o našem životě. Doufám, že se Vám tu s námi bude líbit.

  Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

  Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

  Internet je plný informací, které ale mají skutečnou váhu? Co mám dělat? Povíme si vše od porodnice, prvních horeček a průjmů, přes otázky o očkování až po syndrom náhlého úmrtí a nácvik resuscitace kojence. Doma už vás nic nezaskočí! Nově i ON-LINE!

  Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

  Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

  Úspěšný projekt První pomoc dítěti už běží třetím rokem! Často si říkáte Co mám dělat? Přijďte a tenhle myšlenkový kolotoč dostane řád a vy pocit jistoty, že v případě nutnosti skutečně pomůžete! Nově i ON-LINE!

  Už potřetí MAMAblogem roku! Děkujeme!

  Kam za námi

  Nejnovější příspěvky

  MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

  MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

  Děkujeme, že jste se zatoulali až k nám. Narazili jste na blog mladé lékařky a především mámy, který je o lásce k dětem, zdraví, hraní, cestování, Project Life, vzpomínkách a všem smysluplném co nás baví a naplňuje. Doufáme, že se vám bude líbit.

  ×