nejen dětský batoh | Do čeho si balíme na výlety?

Ahoj u batůžkového článku. Otázky na batohy, do kterých balíme na běžné výlety, dostávám už víc jak rok. A protože přišlo období, kdy jsme všichni s batohem spokojení a máme je všichni vyzkoušené, jsem tu s článkem 🙂 . Zase jej berte jen jako inspiraci. Na trhu je batohů neuvěřitelné množství, tak zkusím popsat i dle čeho jsme vybírali a třeba se trefíme do noty právě i vám.

Naše nároky a kritéria na batůžky

Nejen k dětským batůžkům jsme měli výhrady a nutná kritéria, které bylo nezbytné splnit, aby se u nás daný kousek zabydlel. U holek jsme ale zvažovali i fakt, že poměrně rychle rostou. Musí jim tedy batůžek nějaký čas vydržet, zároveň ale nesmí být extra velký, protože by ho naplněný stejně neunesly.

Co pro nás bylo při výběru důležité?

Velikost a váha batůžku
Možnost zapnout přes hruď a u Nelinky už i přes bedra – hrudní a bederní pás
Snadno ovladatelné přezky
– holky musí zvládnout batoh samy zapnout, rozepnout i „obléct“
Dostatečný počet kapes, aby vše nebylo „v jedné díře“
Ramenní popruhy batohu, aby byly nastavitelné a polstrované
Promyšlený zádový systém – zpocená záda na výletě nechcete!
V neposlední řadě to byla i cena a pro holky pak vzhled 🙂 .
Má batůžek bonus navíc? (často píšťalky, podsedáčky, pláštěnky a jiné) Jen dobře.

Po vážně pečlivém hledání jsme zhodnotili, že vsadíme na dvě značky dětských batohů – BOLL nebo Deuter. Závěrečný výběr jsme pak nechali na holkách, které jsme nasměrovali právě k těmto batohům.

POZOR: V e-shopech i u výrobce často najdete rozdělení batůžků podle věku. Berte toto rozdělení orientačně. Julinka spadala věkově do měnších batůžků a na základě takového dělení bychom vzali batoh zbytečně malý. Batůžek vybírejte dle výšky postavy, ne dle věku!

Nelinka (čerstvých 6 let): Batoh BOLL Sioux 15 l

A jdeme na konkrétní batohy. Nelinka si z daných značek vybrala čistě podle vzhledu. Vyzkoušeli jsme, že jsou přezky dostatečně „měkké“, takže zvládne hrudní i bederní pás sama zapnout. Batoh má objem 15 litrů.

Ve srovnání s původním decathloňáckým, jí mnohem lépe sedí tento BOLL. Původní batoh měl sice litrů jen 10, ale paradoxně byl na zádech mnohem větší a Nelince neseděl.

Nelinky batoh BOLL Sioux 15 l najdete tady – klik

Batůžek o objemu 15 litrů váží 480 g a je určený dětem, které jsou vysoké minimálně 120 cm. Takže i když je batoh v kategorii pro děti od 6 do 10 let, tak pokud má váš sedmileťák 110 cm, vyzkoušejte jej a případně vyberte batoh menší.

Batoh má dvě hlavní kapsy. První a největší kapsa je dostatečně prostorná, vejde se do ní svačina, pláštěnka, náhradní oblečení a ještě oblíbená hračka. Součástí větší kapsy je ještě síťovaná kapsa na zip, kam my dáváme Nelince například Kinedryl, který sem tam zapomeneme a zachraňuje nás její náhradní 🙂 .

Na stranách batohu jsou další dvě síťové kapsy, kam si holky strhají lahve s pitím, někdy i hračku, která jde do lesa s nimi a výlet pozoruje z pohodlíčka 😀 .

Popruhy a pásy na batůžku

Ramenní popruhy si libovolně naštělujete, jsou polstrované, takže pohodlné i při větším naplnění batůžku a co se mi na nich líbí moc, jsou prošité reflexním páskem. Na sluníčku a večer při osvitu krásně září 🙂 . Není tedy třeba na batoh zlášť dodávat další reflexní značky.

Krom ramenních popruhů můžete snadno nastavovat i hrudní i bederní pás. Nelinky batoh už je poměrně velký, proto je dobře, že má možnost zapnout pás na bedrech i hrudi a rozloží tak váhu batohu rovnoměrně na celá záda 🙂 . Ona sama zjistila, že se jí tak batůžek nosí líp a na výletech si podle potřeby sama zapíná i pás bederní.

Zajímá vás jak jsme vybírali sluneční brýle? Tak kuk sem – klik

Záda zpocená nebudou

Zádový systém je u batohů BOLL super a zpocená záda na výletě nepotkáte. Ne ta, která ponesou tenhle batůžek 🙂 . Holky s nimi ušly už minimálně 20 km, někdy i s větším převýšením a batoh i záda suchá.

Co se týče bonusů navíc, tak pláštěnku ani píšťalku u nich nenajdete, takže případně dokoupit a k batůžku přidat 🙂 . Nelinky to byla ale láska na první pohled, i když já měla dojem, že všichni odejdeme domů s Deuter batohem na zádech 🙂 .

Julinky (čerstvě 4 roky): Batoh Deuter Waldfuchs 10 l

A hurá k Julince. I ta se nechala zlákat vzhledem, takže se přehrabovala v batůžcích a vybrala 10 litrů velký batoh značky Deuter. Jeho váha nás mile překvapila, protože prázdný neváží víc než 370 g. Splňuje všechna naše kritérie a dokonce má i jeden z bonusů navíc.

Zádový systém i ramenní popruhy jsou skvělé. Snadno se s batůžkem manipuluje, takže i tříleťák dost snadno rozepne i zapne hlavní kapsu, batůžek si nandá a zároveň zapne i rozepne hrudní pásek. Co u batůžku nenajdete je bederní pás, ale vzhledem k velikosti batohu to ještě není nezbytné 🙂 .

Julinky batoh Deuter Waldfuchs 10 l najdete tady – klik

Moc se mi líbí, jak oba vybrané batohy na zádech sedí. Pokrývají krásně celou jejich délku, nikde nic nezavazí a končí ještě nad kostrčí holek. I to je důkaz, že jsme vybrali velikost dobře, batoh nezasahuje k zadečku a nepřekáží ani při sedu. Stejně jako u Nelinky, i Julča má v batohu dvě postranní kapsy ze síťoviny, kam si strká lahev s vodou, svačinu, kterou chce mít při ruce nebo třeba hračku, kterou se rozhodne zrovna vyvenčit 🙂 .

S batohem se nám povedlo už nejednou zmoknout a nikdy nebyl jediný problém. Ten byl v batohu jen v tu chvíli, kdy do něj Julinka dala lahvičku, kterou nezavřela 😀 . Od té doby máme pravidlo, že lahev patří do síťovky na boku batohu. Ve chvíli kdy cokoli poteče, vylije se ven a ne do věcí. A lahve jsou vždy po ruce a nutí nás víc pít.

A závěrečný bonus Julinčina batůžku? Tím je podsedáček, který je uvnitř batohu. Běžně je zastrčený jako výstuž při zádech uvnitř batohu. Jde o karimatkový obdélník, který snadno z batohu vyndáte a nestane se, že bude dítě sedět na studené nebo od rosy mokré trávy 🙂 .

Mámin (18+ 😀 ): Batoh FERRINO Spark 23 l

A protože se ptáte, hodím vám sem i batohy naše. Já s sebou netahám nijak velký bágl. Mám černý batoh značky Ferrino, který je dostatečně prostorný a hlavně zádově neuvěřitelně pohodlný. Dokonce tam mám provokativně navíc i píšťalku, takže si do mě děti občas zaskočí fouknout 😀 .

Já v batohu nosím věci, které je třeba často vytahovat. Jsou to zásoby jako pití, malá svačina – nejčastěji oříšky, křížaly a další sušené ovoce. Vždy tam mám navíc i lékárničku a občas věci k foťáku. Ten ale do batohu nedávám nikdy. Proč? Protože jakmile dáte foťák do batohu, nikdy žádné fotky nedovezete 😀 (to dělá náš táta).

Krom bonusu v podobě píšťalky, mám na batohu i skvělý hrudní a bederní pás. Bederní v sobě má dokonce kapsu na zip, takže mám u sebe klíče nebo třeba drobné na zmrzku a nemusím batoh ze zad vůbec sundavat 🙂 . Posledním bonusem je pak pláštěnka, která je na dně batohu ve speciální kapse a pomocí přezek se připne na batoh a ten chrání proti velkému dešti.

Po Deuter batohu, který byl ale velkou krosnou, je tohle můj TOP batoh a jen tak se ho nevzdám. Černá jemná síťka může sloužit jako kapsa, ale je to zároveň i držák na helmu, kterou do toho můžete snadno připnout 🙂 .

Batoh Ferrino Spark 23 l najdete taky tady – klik
jak říkám, tenhle shop je přesně náš

Táty (věčně mlád 😀 ): Deuter AC Spheric 32 l

A kdo nosí ten největší batoh a co v něm má? To je pochopitelně táta. Dostal ho ode mě k narozeninám asi tři roky zpět a je to prostě držák. Batoh značky Deuter, který má objem 32 litrů a vejde se do něj vše, co potřebujeme 🙂 .

Což je? Ano 😀 jídlo především. Holky s sebou na výlety nosí každá svou lahvičku a svačinku, ale hlavní celodenní zásobu nese táta. Jakmile se holky své vypijí a sní, táta distributor dodá další proviant do dětských batohů, dolije jim novou vodu a pokračuje se 🙂 . Krom pití a jídla pak nosí i piknikovou deku, na které dáváme Julinku po obědě na výletech spát a my si na ní čas o d času rozvalíme šunky 😀 .

Kdo měl jednou na zádech batoh od Deuteru, ten mi dá asi za pravdu, že o něm na zádech nevíte. Je pohodlný, záda nejsou zpocená ani ve chvílích, kdy je batoh plně naložený a díky pásům se velice dobře nese 🙂 .

A i když se u batohu (krom pláštěnky) žádný bonus, jako je třeba píšťalka nebo podsedák, nenajde, tak prej ten největší bonus je holek spaní po obědě, kdy víc než podsedák táta oceňuje podhlavník 😀 . Jojo takhle to vypadá vždy. „Holky, pojďte si lehnout“ – a už táta chrápe na celý les a holky výtlem při počítání veverek 😀 .

Tátův batoh Deuter už je dnes starým modelem – najdete už novější a ještě lepší 🙂

Snad jsem vás informativně nevyčerpala. Snažila jsem se to dnes pojmout hlavně prakticky a přehledně. Všechny batohy jsou na několik let. Ten Nelinčin by mohl být klidně i jako školní a můj a táty, to je asi až do důchodu záležitost 😀 – i když jak tak počítám se zmenšováním, časem si pořídíme oba menší 🙂 . Mějte se moc krásně a klidně piště do komentářů, jaké máte nebo jste měli batohy a jak jste byli spokojení. Máte třeba i jiné krietrium výběru? Napiště ho sem a inspirujte zase další maminky 🙂 .

Krásnou výletní sezónu vám přejem.

Míša, holky i ON 🙂

MUDr. Michala Knězková

All posts

8 Comments

  • Petra 17.4.2019 at 20:10

    Jé, stejný Deuter jsme nakonec vybrali synovi k 3. narozeninám. Zatím čeká ve skříni, ale vidím, že jsme vybrali dobře. A já mám inspiraci na nový batoh pro sebe 🙂

  • Martina 17.4.2019 at 20:35

    Moc pěkný článek. Značku Deuter můžu také doporučit. Na dětském se mi líbí, že je z kvalitního materiálu, intenzivním používáním vůbec neutrpěl a po vyprání je zase jako nový.

  • Katka 17.4.2019 at 23:04

    Naše batůžčí rodina je jako reklama na Deuter 😉 S manželem máme oba krosnu (13 let, já jen 8let) i malý batoh (7let oba) a jsou v super stavu i po letech intenzivního používání. Jen je vlastně měněný zip u manželova malého Deutera, ale je to spíš kvůli zacházení a přetěžování batohu. Dcerka 3letá má taky Deutera a syn 18m jí ho bere, takže už taky potřebuje svůj 😉

  • Káča 23.4.2019 at 15:50

    Batohy a batůžky jsou moje vášeň! 🙂 Máme ten malý Deuter, stejný jako Vy, jen starší verzi a je krásný, materiál výborně drží i po vyprání, velikost ideální…ALE povolují se nám bohužel stále popruhy a hlavně Boll má NESROVNATELNĚ lepší zádový systém. Jejich batohy se sice rychleji „odrbou“ (vše podstatné drží jak má), ale jejich zádový systém a ramenní popruhy na rozdíl od dětského Deuteru padnou opravdu skvěle. Navíc má ten bederní popruh. Máme v rodině už 3x Bunny 6l, 1x Roo 12l (a chystáme se kupovat druhý), potom mám pro nejstaršího syna v zásobě Trapper 18l (až pojede třeba na první výlet i se spacákem) a ještě školní batoh Schollmate 18l. Naopak pro dospělé nedám dopustit právě na Deuter! Mám už pět let Trans Alpine 25 sl a je stále jako nový i po každodenním užívání, pak ACT Lite 50+10l a teď nově Aircontact Lite 40l. Nebojím se , že s nimi někam vyjedu a rozbijí se. Jsou prostě skvěle padnoucí a odolná jistota…

  • Verča R 29.4.2019 at 22:46

    Pořídila jsem teď dceři první batůžek. Moc se mi líbil ten váš Deuter, říkala jsem si, že nebudeme zbytečně kupovat malinkatý batůžek, ale věděla jsem, že přesky sama ještě neodepne (má něco málo přes dva roky). Nakonec jsme koupili Boll Bunny 6l a myslím, že jsme dobře udělali. Druhý batoh bude snad už ten Deuter, moc se mi líbí. Jinak my na delší výlety většinou nosime ještě Corazon Pandu, protože dcera ujde zatím jen pár kiláků. Tu má muž a já taky hodně fotím, takže nosím většinou Lowepro Photo Sport 200 AW. Chtěla jsem sportovní fotobatoh, ze kterého půjde foťák vyndat bez sundávání celého batohu ze zad. Tenhle je fakt skvělý, už ho mám pár let, Nějaké mouchy má (příliš nízký hrudní pás (pro chlapy), málo vypolstrované ramenní popruhy), ale lepší jsem nenašla. Je teda jen na foťák a jeden náhradní objektiv, ale má prostornou komoru na jídlo, oblečení, případně další fototechniku.

  • Katka 5.5.2019 at 16:08

    Naše batůžková anabáze: začínali jsme u LittleLife Active Grip (super mini batužek s držátkem pro rodiče – super třeba na odrážedle). Mladší občas nosí dodnes, je velikostí akorát na svačinku a kapesníky. Navíc nepřekáží, může s ním řádit i na průlezkách.
    S nástupem do školky jsme potřebovali něco většího. U starší dcery to byl 12l Deuther kids – dceři vyhovovalo množství kapsiček.
    U mladší nejprve zvítězil Boll Koalla (10l), přišel mi, že oproti Deutheru lépe seděl na zádech, ale zas neměl ty potřebné kapsičky na poklady. Bohužel ho dceři po třech měsících ukradli v šatně na kroužku. Nepochopím. Ježíšek následně přinesl větší model 12l Boll Roo. Ten už má i požadované kapsičky.
    Za mě má Boll pro děti určitě lepší ramenní popruhy. Má bederní pás. Určitě doporučuji dětem batůžky vyzkoušet.

  • zapínání 21.7.2020 at 12:48

    Jak prosím zvládala malá ve 4r to 2jité zapínání. Já se rozhoduji mezi Bollem roo a tímto Deuterem (vzhledově se mi líbí více). Neměla jsem je v ruce, u nás je bohužel nikde nemají, takže nemůžu porovnat či vyzkoušet – objednávka „naslepo. Trošku se právě bojím toho, že prťavec nebude trpělivý u toho zapínání, zip je přeci jen o dost rychlejší.

    • Míša 8.8.2020 at 22:46

      Urcite bych dnes volila zip, ale jen kvůli rychlosti, jinak to Julinka zvládala hezky.
      Míša

    Leave a Reply

    Vítejte u nás na blogu!

    Mé jméno je Míša a jsem dětská lékařka. Především jsem ale mámou 4 dětí. Blog je o všem co mě naplňuje, co máme rádi, co nám dává smysl. Tedy o prevenci, zdraví, cestování a o našem životě. Doufám, že se Vám tu s námi bude líbit.

    Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

    Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

    Internet je plný informací, které ale mají skutečnou váhu? Co mám dělat? Povíme si vše od porodnice, prvních horeček a průjmů, přes otázky o očkování až po syndrom náhlého úmrtí a nácvik resuscitace kojence. Doma už vás nic nezaskočí! Nově i ON-LINE!

    Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

    Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

    Úspěšný projekt První pomoc dítěti už běží třetím rokem! Často si říkáte Co mám dělat? Přijďte a tenhle myšlenkový kolotoč dostane řád a vy pocit jistoty, že v případě nutnosti skutečně pomůžete! Nově i ON-LINE!

    Už potřetí MAMAblogem roku! Děkujeme!

    Kam za námi

    Nejnovější příspěvky

    MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

    MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

    Děkujeme, že jste se zatoulali až k nám. Narazili jste na blog mladé lékařky a především mámy, který je o lásce k dětem, zdraví, hraní, cestování, Project Life, vzpomínkách a všem smysluplném co nás baví a naplňuje. Doufáme, že se vám bude líbit.

    ×