Děti a STRACH | Když se děti bojí…

19.5.2017 in Emoce, Knihovna - 117 Comments

Z posledně zmiňovaného nakladatelství je tu další kousek. Není o nic míň kvalitní a je o dětském strachu. Jak se s ním vypořádat? Má cenu s ním bojovat a překonávat? A když, tak jak na to, když mám doma malého předškoláka. Tyhle všechny otázky mi zodpověděla tahle knížka od Martiny Špinákové, která je nádherně ilustrovaná a zase je to z těch, kde je více obrázků než textu a děti ji zvládnou klidně celou na jeden zátah :-). Tak příjemné prohlížení a pojďme se podívat strachu na stoličku. V závěru článku pak nechybí krásná soutěž, tak hurá :-).

Strach je emocí, která patří ke každému dítěti a v rámci psychomotorického vývoje je přirozený a potřebný. Nezakazujte se dětem bát, nepoužívejte věty typu „vždyť jsi velký kluk, buď nebojsa, velké holky nebrečí“. Nechte se děti bát, ale podporujte je v boji a překonávání strachu.

Pokud si děti svými strachy projdou, většinou je to posílí. Strach v jisté míře je zdravý, žene nás ku předu, rozvíjí nás a při překonání nás posílí. V průběhu vývoje potká děti několik strachů, které si musí odžít. U některých dětí se promítnou v chování výrazně, u jiných si všimneme jen při bedlivém pozorování.

Strach z cizích lidí 

přichází u dětí okolo 8.měsíce. Mají na něj plný nárok, je obdobím, ze kterého dítko „vyroste“. Může ho vyvolat i návštěva tety nebo babičky, kterou dítě nějaký týden nevidělo. Zase tady nepomůžou rady „vždyť je to jen babička“. Respektujme tohle období, počítejme s ním a babičky na ně připravme :-).

Separační úzkost nebo-li strach z odloučení

Většina dětí má dvě období, kdy jsou daleko více fixované na maminku nebo osobu, se kterou jsou nejčastěji. První známky takového chování potkáme u dětí mezi rokem a půlrokem. Druhým vrcholem je pak doba okolo dvou až tří let, kdy děti špatně snáší odloučení od jednoho z rodičů. I tohle je pouze období, které si děti odžijí a úzkost pomine. U někoho je výrazná, u jiných jen málo patrná, ale v každém případě ji respektujme.

 

Strach z vlastní fantazie

Po třetím roce života se některé děti začínají výrazněji bát a na vině je fantazie. Strach z jakéhosi nadpřirozena. Strach, že z pod postele vyleze bubák, že v noci přijde upír, kostlivec nebo něco dalšího. Děti může začít děsit tma, kdy ve stínech poznávají ony bubáky.

Je dobré si uvědomit, že děti v předškolním věku žijí hlavně fantazií. Proto je lepší nevolit racionální vysvětlování, kdy se snažíme dítěti dokázat, že upíři prostě neexistují. Zaručeně pomáhá vplout do tohoto světa a ukázat dětem, že každý bubák se bojí sebemenšího světýlka, že na upíry zabere zaříkávadlo nebo třeba nějaká kouzelná říkanka. A jestli chcete další berličku, může to být třeba právě tahle knížka.

Posledním vývojovým strachem je ten z konečné – ze smrti

Nejčastěji se děti začnou bát první o druhé, konkrétně o maminku. Až extrémní úzkost může způsobit představa a uvědomění, že i maminka jednou zemře. Vývojově padá tento strach do období okolo čtvrtého a pátého roku života dítěte.

 

Knížka není vysvětlením a definováním strachů, ale ukáže dětem, že něčeho se bojí každý z nás. Díky tomu, že je plná obrázků a textu je méně, umožňuje zase více o situacích povídat, dává prostor i dětem. Přiblíží a pokusí se předat vše o strachu s nadhledem a udělat z něj „obyčejného smrtelníka“.

 

Na začátku knížky je takovýhle přehled, který slouží jako moc fajn úvod k dalším příběhům. Celá kniha je pak doplněna jakousi „vodovkovou ilustrací“, která se k divnému brachu – strachu – skvěle hodí.

 

Publikace dětem pomůže i v takovém ohledu, že dokáží své strachy pojmenovat. V roce 2015 získala tahle kniha ocenění Nejkrásnější kniha a já nemůžu než souhlasit. Navíc má obrovskou myšlenku a učí děti i rodiče navzájem mluvit, přemýšlet a hledat řešení.

 

 

Knihu jsem nefotila celou, takže v příběhu nenajdete úplnou pointu, ale pro přehled a na první nakouknutí vám dá nejdůležitější informace.

 

 

Nejen děti se v knize bojí. Nejdřív se venku bojí děti, na straně druhé se o ně bojí i rodiče, kteří se strachovali, když byly děti venku.
Strach má prostě velké oči, ale nikdo ho nikdy neviděl. Někdy nás zachrání, někdy je protivný, pořád je za námi a ani baterka nepomůže. Někdy je zbytečný, někdy se bojíme moc a vůbec nevíme proč nebo čeho.

 

 

Barko, spíš? Barka spí a Vojta ne. Vojta má strach a jeho fantazie se rozjede na plné obrátky. Je tam, Strach, který se schoval pod postel a tiše si tam šustí.

 

 

Ještě že ty maminky máme, protože ony jsou našimi hrdinkami. Ony a jejich baterky :-). Vojty strach maminka odhalila…

 

 

… myšku z bytu vyhnala ven a ještě udělala ze tmy dobráka, který myšce pomůže. Každý příběh v knížce vždy skončí vyřešením a dává prostor k povídání si s dětmi.

 

 

A jak se Vojta ráno probudí, má radost, že je strach pryč. Tma zmizela, stíny jsou pryč a on už se nemusí bát. Do toho ale v postýlce pláče Barka. Zapomněla napsat úkol a teď se bojí jít do školy… a protože má Barka maminku, vyřeší její strachy notýsek od maminky, kam si bude úkoly značit, aby na ně příště nezapomněla. Tady moc doufám, že nebudu maminky a la „Jakto, že si zapomněla na ten úkol, na co myslíš?“

 

 

A i když Barce notýsek pomůže, její kamarád Filip je i s notýskem bezradný a bojí se. Jeho tatínek míří do cizí země, kde je válka a Filip se bojí, že se mu už tatínek nevrátí… Takových příběhů tu několik najdete a zase moc moc tleskám Nakladatelství cesta domů, odkud tahle kniha pochází a věnuje se dalšímu užitečnému tématu.
V závěru knihy jsou zase přehledné situace v menších obrázcích. Jedna stránka je pak o překonávání strachu. U nás dobře funguje odkazování na knížky. Například když je někdo doma naštvaný nebo smutný, případně když Nela leze na vysokou prolézačku a není si jistá, v tyhle chvíle se odkazujeme na Ferdu a jeho mouchy.
Lítají u nás doma pořád, holky si je pamatují, stejně jako jsou v Emušákově. Pokud nevíte o čem mluvím, doporučuji si přečíst recenzi na krásnou edukativní sadu Ferda a jeho mouchy, o kterou si tu dnes navíc i zahrajeme :-).

 

 

Doufám, že máte radost a můj díky směřuji na SCIO, kterému děkuji za věnování celé jedné sady do soutěže pro vás. Nám se Ferda a kniha moc líbí, vážně je používáme hodně často a to nejen doma při úklidu, ale i návštěvách doktora nebo hřiště.

 

 

Knížku Divný brach strach najdete TADY na stránkách nakladatelství Cesta domů a koupí jakékoli knihy z tohoto nakladatelství, přispějete této neziskovce na smysluplnou a tolik potřebnou činnost.
A protože chci tenhle seriál o dětských emocích co nejvíce podpořit, přidávám se dnes právě SCIO balík s Ferdou a jeho mouchama :-).

Chceš vyhrát Ferdu a jeho mouchy?

1/ buď nebo se staň fanouškem naší FB stránky MK-Life

2/ Do neděle 28.5. napiš komentář pod tento článek nebo na FB,

(nezapomeň na sebe nechat kontakt!)

 

3/ pokud navíc budeš sdílet veřejně článek i na FB, zařadíme Tě do slosování hned 2x

4/ Pokud najdeš minutu času a líbí se ti tu, pošli hlas do ankety Mamablog roku. Hlasovat můžete pro MK Life blog TADY

MUDr. Michala Knězková

All posts

117 Comments

 • Anonymní 20.5.2017 at 6:16

  Díky za další skvělý typ. Oba moji kloučci svoje strachy mají a zkoušíme je překonávat. Říkám jim, že je normální mít strach, že ho má každý i já, dáváme si příklady… Děkuji, že jste otevřela toto téma. Každý den hlasuji pro tento blog, je za ním vidět spostu práce. dolez.m@centrum.cz

 • Anonymní 20.5.2017 at 8:16

  Moc se mi Vás seriál o pocitech líbí. Ferdu a jeho mouchy už mám v seznamu dárků pro děti k Vánocům. Dcerka navíc miluje žáby, takže se jí bude moc líbit. (lucily@seznam.cz, Lucie Cvetlerová) sdílím na FB

 • Marcela Urbanová 20.5.2017 at 8:16

  Tech knizek je tolik, co by bylo dobre mit doma 🙂 dekuji za dalsi hezky tip marcelaxurbanova@gmail.com

 • Anonymní 20.5.2017 at 8:35

  Nakladatelstvi jsem neznala,super tip,urcite vyberu i jine knizky 🙂 Sarka (saui.dj@seznam.cz)

 • Anonymní 20.5.2017 at 8:44

  Paradni tip na dalsi zajimavou knizku!dekuji moc a preji krasny den,Tatana tatana.navrkalova@gmail.com

 • Kateřina Bednářová 20.5.2017 at 8:47

  Děkuji za tip a posílám hlas! kacii.karesova@gmail. com

 • Anonymní 20.5.2017 at 8:49

  Děkuji za knižní tip.Hlasuji pro vás všemi deseti:-) hankafb@centrum.cz (FB: Hanka Šafářová Chmelinová)

 • Anonymní 20.5.2017 at 8:50

  Ferda a mouchy vypadá jako perfektní knížka. Když si o ní psala prvně, říkala jsem si, že by se kolikrát hodila i mně 🙂 Zastavit se a dát svým pocitům jména někdy pomůže udržet si od nich i trochu odstupu.
  Na mamablog ti posílám hlas každý den 🙂 Tvůj blog má jedinou srovnatelnou konkurenci a to je Madamme Coquette. Ale tady se cítím tak nějak víc "doma" a líbí se mi, jak u všeho zveřejňuješ podrobné informace a je to tu jedna inspirace vedle druhé.
  midnigt@seznam.cz

 • Aneta Samcová 20.5.2017 at 8:54

  Míši,také děkuji za tip,Ema je velký asociál:)Nevím,možná je to ve 4letech tak trochu normálne,no ,bojujeme, s ní každý den,knížku se chystáme koupit,snad nám pomůže:)
  aneta.samcova@gmail.com

 • Michaela Kratochvílová 20.5.2017 at 8:56

  Ferda a mouchy se mi moc líbí a určitě ji podridime a děkujeme za další skvělé tipy na knížky 😉
  MK.Michaela@seznam.cz

 • Katka Roslerova 20.5.2017 at 8:58

  Díky za další knižní tip!Syn je hodně citlivý, tak by se taková knížka určitě hodila.
  katerin.roslerova@seznam.cz

 • Miso diky, tohle tema je u nas aktualni a mam zase o cem premyslet. Knizka je bezvadna i takhle na pokuk. Davam na wishlist.

 • Katka Roslerova 20.5.2017 at 9:00

  Díky za další knižní tip!Syn je hodně citlivý, tak by se taková knížka hodila.
  Katerina.roslerova@seznam.cz

 • Unknown 20.5.2017 at 9:12

  Děkuji za skvělé tipy. Váš blog jsem objevila teprve nedávno, ale líbí se mi každým článkem víc a víc 😉 a samozřejmě také hlasujeme 😊(dita.marova@gmail.com)

 • Klára Dobrovodová 20.5.2017 at 9:23

  Tento seriál mě hodně zajímá, je hodně poučný. Moc ráda sleduju i tenhle blog a hlasuju pokaždé, když to jde. K.dobrovodova@seznam.cz a sdílím, ať si všimne co nejvíc lidí.

 • Radka H. 20.5.2017 at 9:30

  Díky za další inspiraci.
  r.harabisova(zavinac)gmail.com

 • Anonymní 20.5.2017 at 9:43

  Děkuji za inspiraci na knížku a brzy jí doplním do naší knihovny.Fanouškem vašich stránek jsem už dlouho.
  Aknel6(zavinác)atlas.cz

 • Anonymní 20.5.2017 at 9:48

  Vypadá to zajímavé,jak priběh tak ilustrace �� tak se také zapojíme a zkusíme štěstí ��Mirka (tami.sara@seznam.cz)

 • Lucie Nováková 20.5.2017 at 9:55

  Super tip, dcera je velmi citlivá a fixována na mě, každé období strachu velmi prožívá a její strach ze smrti (konkrétně o mě) je až extrémní a dotýká se celé rodiny, takže děkuji za inspiraci….luciecb@seznam.cz

 • Monika Vágnerová 20.5.2017 at 10:01

  🙂 miluji knihy a 3leta dcera to podedila. Diky za dalsi skvely tip!
  vagnerovamonikaz@seznam.cz

 • Luciiiii 20.5.2017 at 10:09

  Díky za tip na knížku, ráda si tu čtu 🙂 Lucie.dolezalova84@gmail.com

 • Anonymní 20.5.2017 at 10:45

  Strach, to je velké téma. Hlavně když se snažíte dětem vysvětlit strach a strach (že ne vždy je na škodu ).
  Super tip
  Pěkný víkend Jitka
  Jitkahrncirikova@seznam.cz

 • Anonymní 20.5.2017 at 10:47

  Janina.net@seznam.cz moje tři děti by knížka určitě potěšila

 • Hanka K. 20.5.2017 at 10:51

  Díky za zajímavý tip na knihu, už jsem jich podle Vás pár nakoupila a mají úspěch! haanyy@seznam.cz

 • Anonymní 20.5.2017 at 11:05

  Hlasováno, sdíleno na FB, máte moc hezký blog, přeji všechno dobré! Veronika Tomanová
  veronika.szostkova@seznam.cz

 • Anonymní 20.5.2017 at 11:10

  Na trhu je takových krásných knih. Člověk,aby měl doma pokoj jako knihovnu:-) Ta kniha o strachu se mi opravdu líbí, ilustrace příbeh nápad.. Je dobré vědět, že se bojí něčeho každý, děti pak můžou mít vlastne ještě větší, že je to něco neznámého co prožívají jen sami dendak37@seznam.cz sdílím

 • Anonymní 20.5.2017 at 11:17

  I u nas uz nadeslo obdobi, kdy se maly zacina bat. Vysvetlujeme, povidame si, ujistuji ho o tom, ze se mi muze s kazdym strachem a trapenim sverit a ze udelam vse, abych jej ochranila. Serial o emocich se mi moc libi, tesim na kazdy dil. Super tipy na zvladani emoci v podobe her, knizek.. Diky za nej 😉 Han Ka hanka.pl@seznam.cz

 • Věra Srbová 20.5.2017 at 11:25

  Díky moc Míšo, za tolik inspirace kterou nám tu dáváš ať k dárkům nebo k řešení běžných životních situací!!! verka.srbova@seznam.cz na FB jako Věrka Srbová

 • Anonymní 20.5.2017 at 11:40

  Skvělý tip. Moc se mi líbí ilustrace, které téma strach podtrhují. Děkuji za inspiraci! Eva.Auerbachova@seznam.cz

 • Eva Krasulová 20.5.2017 at 11:54

  Moc děkuji za další perfektní článek 🙂 Kniha vypadá krásně, já znám s problematikou strachu ještě jednu fajn knížku Vlk a tma 🙂 evca.svetlikova@gmail.com

 • Anonymní 20.5.2017 at 11:59

  Velmi pekny clanek a kniha mne opravdu zaujala, tak ji asi brzy poridime:) a sada Ferdy by byla fajn vyhrou:) p-rose@seznam.cz

 • Adela Vejvodova 20.5.2017 at 12:09

  Díky za tip na knížku, jinak pro vás hlasuji každý den 🙂

  vejvodova.adela_seznam.cz

 • Anonymní 20.5.2017 at 12:13

  Opet skvela kniha dle Vaseho popisu, nejak se nam zacina ta nase knihovnicka s Vami plnit:-) sdilim a dekuji FB Debbie Debbiova, debbie@post cz

 • Lenka Pejšová 20.5.2017 at 12:16

  Díky za hezký článek. Dcera se bojí hodně věcí, tak by knížka mohla pomoci to překonat. len.srb@post.cz

 • Michaela 20.5.2017 at 12:22

  Zajímavý tip na knížku, dekuju. Porad si rikam, jestli nas 4letak neni na takovy knížky maly a jestli je pochopí 🤔 Zkusim vyzkoušet, dekuju.
  Jinak hlasuju pravidelne 😉
  Míša (Michaela_moravcova@centrum.cz)

 • Anonymní 20.5.2017 at 12:32

  Díky za knižní tip. A za celý váš blog, nevím, kam dřív kouknout. 🙂 Mějte se krásně! Šárka Šafaříková sa.kol@seznam.cz

 • Anonymní 20.5.2017 at 13:35

  Díky za tip na další krásnou knížku, syn se zrovna začal bát větru, tak přemýšlím, jak mu s tím pomoci. Děkuji!
  linhartova.marie@gmail.com

 • Aneta Sajdok 20.5.2017 at 14:05

  Kniha vypada zajimave. Dik za tip. A.saj@centrum.cz

 • Anonymní 20.5.2017 at 14:17

  Děkuji za další knižní tip (jen tak dál 🙂 Strachy jsou i u nás hlavně s nimi bojujeme u pohádek… Jana jane123@centrum.cz

 • Renata Ševčíková 20.5.2017 at 14:30

  Těch krásných knih je tolik, že kdyby bylo na mě, asi jsme zavalení 😀 na fb sdíleno 😉 PavlikovaRenata@seznam.cz

 • Petra Miková 20.5.2017 at 14:34

  Děkujeme za články! pet.mikova@gmail.com

 • Anonymní 20.5.2017 at 15:19

  Tak tuhle jsem neznala, malý je poslední dobou hodně bázlivý, tak to celkem řeším… Ferdu chci taky pořídit… Dana (kristova@post.cz)

 • Míša 20.5.2017 at 16:20

  Misha88@seznam.cz
  Emusaky k nam..:D
  Na FCB sdilim, INST sleduji.Diky.

 • MrBublinka9 20.5.2017 at 16:23

  já mám tři holčičky a ferda je nejoblíbenější naše knížka.. proč se ale hlásím do soutěže? pokud vyhraju věnuju ho našemu SPC která mím holkám co jsou "jiné" neskutečně pomáhá.. 🙂 MrBublinka9@seznam.cz

 • Anonymní 20.5.2017 at 18:08

  Opět moc hezký článek. Srb.lucie@seznam.cz

 • Vera K 20.5.2017 at 18:26

  Dobry den, knihu si moc preji uz 2 roky. Dekuji za Vas blog. Takovy mi chybel. Je velmi inspirujici a pomaha mi pri me praci na sobe a jak pracovat s detmi. Uz hlasuji po nekolikate a mrzi me, ze jsem jeste nevyhrala😊. v.kostkova@volny.cz

 • Anonymní 20.5.2017 at 18:32

  Děkujeme za krásný článek, určitě se bude hodit i do budoucna. 🙂 Sdílím na FB jako Luci Es. 🙂 Lucie Skřejpková (lucius.shine@seznam.cz)

 • Jitka 20.5.2017 at 18:52

  Díky za další doporučení na zajímavou knihu, která obohatí naši domácí knihovničku 😘
  Sledujeme a fandíme všude 😉
  kontakt: jitkajochmanova@seznam.cz

 • Žaneta Amélie Bašistová 20.5.2017 at 19:32

  Knizky,hry,pohyb.aktivity a obleceni.Za to asi a dcerkama utracime nejvice :-).Ferdu a Emusakov by se nam moooc libil.Stejne by k nam tedy asi casem zavital,ale kdyby se na nas usmalo stesticko a vyhrali bychom ho,bylo by to super….Plnim vsechny 4 body.Krasnou dobrou noc.Zaneta+Bella+Nancy zanys@seznam.cz

 • Zuzana Besedová 20.5.2017 at 19:54

  Tuto knížku máme na Wish listu už déle tak snad se štěstí usmeje 🙂
  Besedova.zuzana@gmail.com

 • Lucie Patková 20.5.2017 at 20:04

  Dalsi perfektni tip do knihovny! Za chvilku ty krasne knizky ani nebudeme mit kam davat 🙂 Lucka (luciepatkova@seznam.cz)

 • Anonymní 20.5.2017 at 20:09

  Děkujeme za skvele clanky, jsou cennou inspiraci pro nás maminky! Piackova@centrum.cz

 • Bohdana Rihova 20.5.2017 at 20:51

  Děkuji za další krasny tip pro naše děti!!tttrable@gmail.com

 • Anonymní 20.5.2017 at 20:53

  Dekuji za skvele tipy, vzdy si rikam wau, to je presne to co potrebujem 😀 bmishalka@seznam.cz

 • Anonymní 20.5.2017 at 21:22

  Opět super. Vaše články čtu opravdu velice ráda. Člověk se nejen něco dozví, ale i pobaví 🙂 A navíc může vyhrát něco parádního pro prcka. Bomba! 🙂
  Petra295@seznam.cz

 • Zupkova Karla 20.5.2017 at 21:59

  Děkuji za další super článek! Kniha vypadá krásně. O Ferdovi a Emušácích uvažuji delší dobu. Tak zkusím aspoň štěstí v soutěži 🙂 kaja.zupkova@seznam.cz

 • Anonymní 21.5.2017 at 1:15

  Kniha je moc krásná, díky za další skvělý článek a za soutěž �� lenka.hermanova@email.cz

 • Eva Švecová 21.5.2017 at 7:03

  Knížky jsou moc zajímavé, v záplavě nabídky na trhu mám jen malou šanci sama najít kvalitní titul. Třeba tip na pěknou encyklopedií o lidském těle pro děti?
  Hlas určitě pošlu 🙂
  Avka@seznam.cz

 • Sylvie 21.5.2017 at 8:07

  Dobrý den, chystala sem se koupit Ferdu jako dárek k narozeninám pro starší dceru. Tak ještě počkáme, třeba se na nás taky jednou usměje štěstí. Zdravíme. Sylvie sdohnalikova@gmail.com

 • Unknown 21.5.2017 at 11:09

  Ahoj Miso, diky za dalsi super tip na knizku. Vypada moc pekne a nas Vojtik, tak jako ten z knizky, s ni strach urcite zvladne. Sdilime☺ barborka.s@centrum.cz

 • Jana Patočková 21.5.2017 at 11:15

  Míšo, díky za další tip na krásnou knížku. Asi budeme muset pořídit novou knihovničku, aby se nám všechny knížky vešly. Jana, patockova.jana@gmail.com

 • Hana Dlouhá 21.5.2017 at 18:17

  Super tipy…Děti a emoce je moje moc oblíbená rubrika 🙂
  Hana
  hana.dlouha125@seznam.cz

 • Anonymní 21.5.2017 at 18:20

  Určitě to bude skvělá a zajímavá knížka!!!Dceři i mě by se líbila
  Štěpka
  stepankapac@seznam.cz

 • Petra 21.5.2017 at 18:21

  Tyhle články s praktickými tipy mám nejradši. U Vás, Míšo, jsou takové téměř všechny. Tleskám a děkuji.
  Petra
  cllowie@gmail.com
  Ig: cllowie
  Fb: Petra Kundeliusová

 • Džejn 21.5.2017 at 20:05

  Z nakladatelství už něco málo doma máme a postupně dokupuji, co je zrovna aktuální. Knihy o dětských emocích se hodí vždy, někdy je třeba pomoct dětem pojmenovat jejich pocity. Sleduji na instagramu, jana.zdvihalova()email.cz

 • Anonymní 21.5.2017 at 20:26

  Další dobrý tip na knížku. Díky za něj! A mouchy by se i nám určitě líbily. v.z@email.cz

 • Mirjanka 21.5.2017 at 21:01

  U nás by ji bylo tak potřeba. Naše čtyřleťačka neustále bojuje s nějakými svými strachy. Díky.mirka.matuskova@email.cz

 • Eva Florianová 21.5.2017 at 21:06

  Vypadá velmi zajímavé. Byla by super pro mého bojacneho synka…a nejen pro něj…
  eva.vrkocova@centrum.cz

 • Alice G. 21.5.2017 at 21:26

  Zase další skvělý tip na knížku. Knížka Ferda a jeho mouchy mě zaujala již ve Vašem dřívějším článku. Nám by určitě udělala velikou radost 😉
  alice.gazarova@seznam.cz

 • Kaca 21.5.2017 at 21:39

  Z těchto článků o emocích jsem naprosto nadšená! Obě knihy jistě pořídím…děkuji moc! katvald@centrum.cz Ferdovi by se u nás jistě moc líbilo 🙂

 • Petra 22.5.2017 at 6:57

  Super zajímavá knížka, navíc začíná být aktuální 🙂 petra.hlavackova@email.cz

 • Unknown 22.5.2017 at 7:02

  Dobré ránko do MK Life,knížku bych věnovala mé dcerce, která je bojovnicí už od narození. Pomohla by nám vyjadřovat její momentální pocity a nálady, s řečí máme trochu problémy, tak by Emušáci udělaly velkou radost malé čtenářce ANIČCE.
  ajanovska@seznam.cz

 • Veronika Kubištová 22.5.2017 at 7:30

  Dobrý den,
  díky za tipy. Po Emušácích pokukuji, tak třeba se na nás usměje štěstí. V.Belikova@seznam.cz

 • Kateřina Ottmarová 22.5.2017 at 8:12

  Moc pěkný tip.. zaujal hhranolkakatka@seznam.cz

 • Zuzana 22.5.2017 at 8:50

  Sdíleno, odhlasováno (jako každý den) a po knížce Ferda a jeho mouchy už pokukuji fakt hooodně dlouho, chtěla jsem ji dovézt teď z veletrhu Svět knihy, ale bohužel tam nebyla 🙁 Díky. (zuzvil@centrum.cz)

 • Anonymní 22.5.2017 at 9:51

  Další z krásných tipů…děkujeme Lendy123@email.cz

 • Anonymní 22.5.2017 at 9:55

  Knížku mám a jako dětský terapeut často používám… Ferdu bych rovněž využila pro řadu svých klientů… díky. lucie.kotkova@volny.cz

 • Anonymní 22.5.2017 at 10:12

  Krásná kniha, neznala jsem, určitě využijeme,díky za typ.
  Sdílím Iveta Daniel
  medif@email.cz

 • Anonymní 22.5.2017 at 10:26

  Brach strach už k nám putuje kurýrem …
  díky za skvělý "seriál"
  (FB marie.z.ortova) zelenkovam@centrum.cz

 • Marianna Jančurová 22.5.2017 at 10:30

  Aj ja ďakujem za tip, náš drobec má práve tri a pol roka a naozaj úžasnú fantáziu. Stretávame sa s mnohými jeho "strachmi" z vlastnej fantázie.
  maryennn@gmail.com

 • Pepe Peťula 22.5.2017 at 10:33

  Opet uzasny tip na knizku.Divny strach brach cetl starsi ted v 8letech..na Fredyho si brousim zoubky.Mame totiz s komunikaci a strachem problemy,uvazuji o detskem psychologovi,vznikaji nam z toho zdrav.problemy 🙁 .Tyto tipy mi tak pomahaji,aby to s mladsim nebylo podobne.Dekuji 🙂

 • Anonymní 22.5.2017 at 11:32

  velice zajímavé téma knihy, ráda si ji s dětmi prohlédnu
  vera.simunkova@centrum.cz

 • Anonymní 22.5.2017 at 11:52

  An tuhle knížku už jsem narazila na blogu (ted nevím přesne název) happy mum a zaujala mě. Ale zatím jsem si ji ani v knihovně nepůjčila, vždy na to zapomenu, takže pokud by byla doma, bylo by to super, i já se mám co o emocích učit. Terka terinaj@seznam.cz

 • Učitelka Hanča 22.5.2017 at 13:16

  S emocemi to neni jednoduche a nase spolecnost neni moc zvykla s nimi pracovat, tak je na case to naucit nase deti a s knizkou by to bylo fajn 😉 o.k.hanicka@seznam.cz

 • Anonymní 22.5.2017 at 14:18

  Další krásná knížka pro vnoučky 😉 Michel.ova@seznam.cz

 • Anonymní 22.5.2017 at 14:19

  Klukům by se určitě líbila. M.sevcik@centrum.cz

 • Anonymní 22.5.2017 at 15:00

  Ta knížka je super, náš neohrožený hrdina se sice zatím ničeho nebojí…o to víc se ale bojím já, toho až to začne 🙂
  fb Eva Kovaříková
  kovarikovi.eva@seznam.cz

 • Michaela Hofericová 22.5.2017 at 17:58

  Míšo, moc díky za další tip… Píšu na seznam. Zrovna pracujeme se vztekem, u pětiletýho syna se najednou objevilo období, kdy jde snadno do vzteku, pocitu křivdy atd… Knížka o Emušácích by se hodila a v knihovně jí nemají, což nechápu…
  michaela.kankkova@centrum.cz

 • Anonymní 22.5.2017 at 18:41

  Líbí se mi tvůj nápad, shrnout knížky a pomůcky o emocích. Strachová knížka vypadá moc dobře a určitě si ji minimálně půjčíme. S emušáky mám dobrou zkušenost i v dětské terapii, teď je chci zkusit jako pomůcku pro autisty…co to udělá. (A i když jsou "emo" pondělky fajn já osobně postrádám "papírové" pátky. Snad na ně taky ještě dojde… 🙂 Kristee

 • Anonymní 22.5.2017 at 20:07

  Moc děkuji za tip. Knížka vypadá pěkně a určitě ji pořídíme :o) i.maradova@seznam.cz

 • Anonymní 22.5.2017 at 20:13

  V poslednom case sme uz nakupili tolko knih na vas podnet:)…ale nelutujeme, vsetky kvalitne! sales.merino@gmail.com

 • Klarka 22.5.2017 at 21:14

  Krasny clanek na opomijene tema. Diky za nej i za tip na dalsi krasnou knizku.
  yeemanjaa@gmail.com
  fb Claire De Lune

 • Anonymní 23.5.2017 at 3:50

  Miso, děkuji za Vaše tipy a rady. U nás strach asi malinko je, díky Vám i něco více vím, jak detem se Strachem pomocí…. ale musím přiznat, že já sama bojují se strachem a velmi často me provází… Tkonvalinova@email.cz , FB – Tera Bezinka mějte se moc hezky, Tereza

 • Veru M 23.5.2017 at 10:08

  Tohle je super. Už mám uloženo, že ji pořídím, ale proč nezkusit štěstí?

  veronikamachurova@gmail.com

 • Veronika Trpišovská 23.5.2017 at 10:09

  Knížku o strachu určitě pořídíme, bojujeme s tím hodně 😮 děkujeme za tip, avionka@gmail.com

 • Anonymní 23.5.2017 at 12:36

  Díky za tip. Zkusime i stesti… Pavlína
  K.pavluska@centrum.cz

 • Renata Cvancigerová 23.5.2017 at 20:12

  piste a inspirujte nadalej. dakujem
  chrrenka@gmail.com

 • Anonymní 23.5.2017 at 20:15

  Díky za tip! Ferda a jeho mouchy se mi moc líbí, ale synovi byly teprve 2. Jak knížku zvládá Juli? Děkuji chrustova.katerina@seznam.cz

 • Alena Nohejlová 24.5.2017 at 7:32

  Děkujeme za super tip na knihu.

  Nohelova@post.cz

 • Petra Sísová 24.5.2017 at 9:48

  Děkuji za inspiraci. Přesně to je kniha pro mou skoro 4letou dceru.Takze pokud nebudu mít štěstí tu,určitě koupíme k narozeninám.pekny den
  ppnovot@gmail.com

 • Janka 24.5.2017 at 11:37

  Kniha o strachu je dobrý tip, ďakujeme. pasjanka@gmail.com

 • Anonymní 24.5.2017 at 11:40

  Sdílím a děkuji za tip na pěknou knížku
  andrea.petrov@seznam.cz

 • Iveta Ptackova 24.5.2017 at 18:09

  Moc děkuji za další skvělý tip na dárek. Sdílím na FB. iveta-ptackova@seznam.cz

 • Splendidka 24.5.2017 at 18:12

  Děkuji za krásnou soutěž a sdílím :-). splendidka@yahoo.de

 • Petra Černá 24.5.2017 at 19:03

  Supr tip. Děkuji. Moc rádi čteme. Zkusíme štěstí v soutěži. petra.cerna@volny.cz

 • iva cyrány 24.5.2017 at 20:26

  Děkuji za moc přínosný seriál o dětských emocich!! ivuska.v@atlas.cz

 • Anonymní 24.5.2017 at 20:33

  Další úžasný tip na knížku. Děkuji za něj! lenkal673@seznam.cz

 • Renáta Vyk 25.5.2017 at 7:33

  Další parádní článek a skvělý tip na knížku :-), děkuji za inspiraci 🙂 renwas@seznam.cz

 • Anonymní 25.5.2017 at 9:11

  Pěkný tip na knihu i dárek. pavla.zizalova@gmail.com

 • Anet 25.5.2017 at 20:13

  Míšo, opět velmi čtivý příspěvek. Naše malá teď hodně používá slovo – bojí, bojí. Vždycky přemýšlím, jestli "ví", proč to říká, protože to používá na různé věci, události. Děkuji za tip a soutěž – sledujeme Tě, kde se dá 🙂 Anet

 • Anonymní 26.5.2017 at 7:34

  Míšo, díky moc za další podrobnou reportáž o knížce…. Váš blog jsem objevila před vánocemi, díky soutěžím a dárečkům a dnes už patří k blogu, kdy se pravidelně těším, co pro nás připravíte za další článek. Váš blog je jediný, který čtu pravidelně a jsem za to moc ráda 🙂 Iva Heringová, hering.iva@post.cz

 • Dida 26.5.2017 at 8:14

  Žabáka jsme používaly na kroužku, ale bez knih. Ty jsem viděla až u sousedovic dětí.dita.brezinova@seznam.cz

 • Anonymní 26.5.2017 at 20:11

  Díky za tip na další zajímavou knížku. Celý seriál o emocích je hodně zajímavý a líbí se mi, jak jste to téma pojala. Držím palce v anketě MAMAblog a posílám hlas. Díky, Barbora (barbora.folkova@seznam.cz)

 • Anonymní 26.5.2017 at 20:34

  Ahoj Míšo, děkuji za tip na krásnou knížku. Přidávám ji na seznam, co chci pro kluky pořídit do knihovny. Na toto téma se mi moc líbí také "Nebojím se tmy" od nakladatelství Albatros. Magda (magda.havla@centrum.cz)

 • Nikol Horáková 30.5.2017 at 7:57

  Moc hezky zpracovaná knížka, určitě by mi pomohla lépe vysvětlit malému věci ohledně pocitů. slunicko1321@seznam.cz + budu i sdílet

 • Leave a Reply

  Vítejte u nás na blogu!

  Mé jméno je Míša a jsem dětská lékařka. Především jsem ale mámou 4 dětí. Blog je o všem co mě naplňuje, co máme rádi, co nám dává smysl. Tedy o prevenci, zdraví, cestování a o našem životě. Doufám, že se Vám tu s námi bude líbit.

  Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

  Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

  Internet je plný informací, které ale mají skutečnou váhu? Co mám dělat? Povíme si vše od porodnice, prvních horeček a průjmů, přes otázky o očkování až po syndrom náhlého úmrtí a nácvik resuscitace kojence. Doma už vás nic nezaskočí! Nově i ON-LINE!

  Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

  Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

  Úspěšný projekt První pomoc dítěti už běží třetím rokem! Často si říkáte Co mám dělat? Přijďte a tenhle myšlenkový kolotoč dostane řád a vy pocit jistoty, že v případě nutnosti skutečně pomůžete! Nově i ON-LINE!

  Už potřetí MAMAblogem roku! Děkujeme!

  Kam za námi

  Nejnovější příspěvky

  MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

  MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

  Děkujeme, že jste se zatoulali až k nám. Narazili jste na blog mladé lékařky a především mámy, který je o lásce k dětem, zdraví, hraní, cestování, Project Life, vzpomínkách a všem smysluplném co nás baví a naplňuje. Doufáme, že se vám bude líbit.

  ×