okýnková Svojtkovina | Co jsou to bacily?

11.4.2018 in Hraní, Knihovna - 37 Comments

Dlouho už se chystám zapojit sem nové Svojtkoviny, které věřím, že se zalíbí, jen na ně přes to jarní počasí nebylo úplně moc času. Pokud se někam bude blog ubírat přes jarní a letní měsíce, bude to určitě cestování, tipy na výlety, občas nějaký ten mudr pudr článek a právě knihy. Víc toho asi stíhat nebudu, i když rozhodně se těšte i na narozeniny holek a nějaké ty dárečky. Hlavním hřebem pro ně budou šlapací kola, která konečně máme úspěšně schovaná a pár dalších drobností. Dnes se tu ale koukneme na novou knížku.

Co jsou to bacily? Novinka u Svojtků

Z Nakladatelství Svojtka vyšla další krásná okýnková encyklopedie. Bude zajímat asi hlavně děti školkové, protože tam se těch infekcí rozjede halda už v září. Co to ta infekce je, kdo za ní může a jak si ji mám představit 🙂 ?

Co to ty bacily vlastně jsou?

Nenásilnou formou, jasně a stručně knížka představí mikroskopické neřády, kvůli kterým si nemůžeme jít hrát s kamarády do školky a maminka kvůli nim nemůže do práce. Jsou tak maličcí, že je ani nejde bacit zpátky, takže dokud si nepořídíte mikroskop, můžete si je leda představovat nebo kouknout do téhle knihy 🙂

Knihu je možné sehnat přímo u nakladatelství – TADY klik.

Co jsou to bacily

Hned v úvodu knížky vám vysvětlí, že existuje nějaká bakterie a nějaký vir, které se od sebe liší. Moc do hloubky se ale šťourat nebudete, tak přesně dostačující info pro školkové děti 🙂 . Měly už vaše děti to štěstí a potkaly neštovice? Tak se v knize určitě poznají 🙂 . My je marně sháníme, snažíme se a nikde nic, tak je k nám nasměrujte, až se s nimi potkáte 🙂 .

Jak se dostanou třeba ke mně?

Po tom, co si tyhle malé syčáky představíte, přečtete si, jak je možné, že se vlastně dostanou až k vám. Tahle dvoustrana mě moc těší, protože si teď holky v metru vybavují každičké okýnko a snad alespoň na nějakou chvíli nebudou v MHD pokládat obličej na tyče či skla 😀 .

Krom rozšíření obzoru tak okýnka zopakují i takové ty všeobecné zásady jako je mytí rukou, neolizování prstů, ruce před pusou, když se kýchá nebo třeba kašle.

Knížka se řadí k encyklopediím Podívej se pod okýnko. Má milý formát akorátní pro dětské ruce, stránky jsou pevné leporelové a stejně tak jsou bytelná i okýnka 🙂 . Doporučuji je dětem napoprvé všechna předotevřít, protože z tiskárny vyjdou hodně důkladně zavřená 🙂 .

A co když toho bacila nechci?

Jojo, bojovníci to my jsme a tělo je chytřejší než si vůbec myslíme. Už jen naše kůže, chloupky, strup, který vznikne na odřeném koleni nebo slzy, kterými se brání oko, jsou nejlepší bojovníci první linie, která se stará, aby se k nám ty malé potvory nedostaly. A  když už se dostanou, nevzdáváme se dál a vůbec tou nejpřirozenější a správnou reakcí je pak TEPLOTA. Je obranným mechanizmem, kterým se bráníme.

Na tohle téma si na blogu můžete přečíst i něco víc 🙂 . Dětem ale postačí tenhle bazál z okýnkové knížky 🙂 .
Teplota a jak na ni – zkusme to alternativnětady klik

Kde ho najdu, když budu hledat?

Kde mají ti uličníci domov, baciliště nebo kde spí? Všude. Asi nejvíc děti pobaví opět a zase „hnědá hláška“ bakterie u psího lejna „Máme rádi hlínu a nejradši máme hovínka!“ A že tohle téma fascinuje i vaše děti? Nic neobvyklého, to období přijde asi všude a u nás je úspěšně překonáno 😀 .

Z dob exkrementové masírky tu ale zbyly na blogu stopy, takže jestli se vám bude hodit, najdete tu užitečné recenze knížek Nočníkovek 🙂 .

Co je to hovínko z Nakladatelství Svojtka
Vombat Jirka z Mladé fronty
Malý nočník, malá hovínka z Nakladatelství Svojtka
nebo Víš co má v plínce myš?

A co když ho už nechci?

A tady máme první kontroverzní stránku, u které si umím představit, že se třeba nezalíbí všem. Na jedné z očkovacích diskuzí jsem viděla odkaz na dětskou knihu, ve které byla zmínka o očkování. Diskuze to byla vášnivá a já si chvilkama říkala, zda nebude končit žalobou na nakladatelství 😀 .

Víte moc dobře, že nejsem žádným propagátorem očkování, ale jako takové prostě je a taky bude. Ač vaše děti být očkované nemusí, stejně jednou přijde čas na vysvětlení, proč třeba právě ono nejede na školu v přírodě, výlet či lyžák. Vždy to jde dětem vysvětlit a obhájit si právě váš názor. Je to myslím lepší, když se řekne na rovinu než raději takovou knihu dětem nepustit do knihovny 🙂 .

Krom očkování se pak na stejné stránce přeskočí na antibiotika, když už si tělíčko neporadí s bojem úplně samo a hezky si ukážete, odkud se ty léky vlastně berou. Listy, kořínky, semínka,…

Pevně věřím, že vy i vaše děti už víte, že jakmile najdeme na nečem byť jen kousíček plísně, vyhazujeme celý kus a neřešíme situaci nožíkem a vykrajováním 🙁 .

Plíseň je podle knížky docela sympaťačka, ale to je asi tak celé 😀 . Kdo bude chtít, může tady dětem rozšířit obzory i na kladnou stranu a dát plusové body třeba za Penicilin 🙂 . Přiznám se, že co mi tu v knížce chybí jsou naopak bakterie hodné. Že máme takové, které nám pomáhají, chrání (PČR 😀 ) a brání naše tělo.

Jak na bacily vyzrát?

Poslední stránka už totiž kouká jen na prevenci a boj s neřádem. Takže znovu opáčko jako je mytí rukou mýdlem, zase se dostanete na zoubky, budete pořádně převařovat a uskladňovat jídlo nebo třeba uklízet po svém pejskovi 🙂 .

A když už si děti začnou vysnívat ta svá budoucí povolání, tak tahle knížka je nasměruje na dráhu vědců a badatelů, kteří nás svým průlomovým objevem třeba jednou všech těch neřádů elegantně zbaví 🙂 .

Knihu je možné sehnat přímo u nakladatelství – TADY klik.

A jak mít knížku u sebe v knihovně? Hraj o ni!

Děkuji Nakladatelství Svojtka, že mi knížku věnovalo do soutěže a já ji tak budu moct dnes rozdat. Pokud si o ni budete chtít zahrát, najdete ji dnes na našem Facebooku, kde si o ní zahrajeme 🙂 . Většina soutěží je vždy tu, tak dnes dopřejeme větší šanci všem, kteří jste s námi i na na MK life / mom of 2 & our life

PODMÍNKY SOUTĚŽE:

1. Sleduj náš Facebook MK life / mom of 2 & our life a okomentuj soutěž o tuto knihu zde – klik

2. Odpověz na otázku: Kdy jsou vaše děti zvyklé mýt si ruce?  🙂 .

3. Pokud budeš soutěž sdílet veřejně na Facebooku, zařadíme Tě do slosování ještě jednou. Šance vyhrát je tak vyšší.

Soutěž končí v neděli 15.4.2018 ve 12:00,  výherce vyhlásíme na blogu zde pod článkem a na Facebooku.

MUDr. Michala Knězková

All posts

37 Comments

 • Jana 11.4.2018 at 6:58

  Deti si myji ruce skoro porad…manzel je na to pes a deti uz jsou tak naucene, ze rikaji: ciste ruce jsou zaklad… 🙂 kdyz prijdeme z venku, pred jidlem, po jidle, pred pripravou jidla, po wc…mam pocit, ze u umyvadla travi vetsinu casu a porad je to strasne bavi 😂

 • Michaela Novotna 11.4.2018 at 8:11

  Snazime se prcka ucit umyt si ruce pokazde, kdyz prijde z venku a samozrejme pred a po jidle 😊

 • Maia Soukupová 11.4.2018 at 8:13

  Deti si umyvaji ruce kdyz prijdeme zvenku, po jidle a kdy maji ruce spinave.

 • Irena Durdilová 11.4.2018 at 8:47

  U nás platí před jídlem, po záchodě, když se přijde z venku a to dezinfekčním mýdlem, máme rádi Sanytol.

 • Verča S 11.4.2018 at 8:49

  Je děkuji moc za tip, už máme doma Co se děje v lidském těle, teď aktuálně jsme pořizovali Odkud přicházejí deti. Ale myslím, ze bacily určitě pořídíme, zvlášť když v pondělí jsem silela, ze po celém dni na hřišti a v MHD, si muže začít cucat prsty. Podotýkám, ze mu jsou 4 roky a je to v celku inteligentní chlapeček 🙈😀

 • Petra M 11.4.2018 at 9:04

  Naše děti si myjí ruce po záchodě, před jídlem, když přijdeme domů z venku a když si je ušpiní – při jídle, hře, výtvarce. Jak jsem se ale dozvěděla, tak některé děti ve školce si po záchodě ruce neumývají 🙁

 • Jana 11.4.2018 at 9:36

  Naše čuňátka by si nejradši myla ruce v úterý a na Vánoce, tak knížku budu muset pořídit. Jinak myjeme před jídlem, po záchodě a po příchodu domů odkudkoliv.

 • Petra 11.4.2018 at 9:37

  Pred jidlem a po jidle, po prichodu z venku. Zatim nocnikujeme, tak ruce po wc jeste nezavedeny:-o

 • Helena Pandulova 11.4.2018 at 9:41

  Naše dětičky si myjí ručičky pokaždé když přijdeme z venku ( to jsme jak čuňátka) po záchodě a večer před spinkáním ❤😉❤

 • Jitka 11.4.2018 at 9:51

  Zatím mám témě4 tříleťačku a myjem si ruce samozřejmě po záchodě, když přijdeme z venku, většinou i před jídlem. Často i p jídle protpže ráda jí rukama a většinpu ke upatlaná 😀 A jinak jen pokud se od něčeho zašpiní a je to potřeba. Knížky od svojtky milujem takže další do sbírky by se hodila! Sdílím i na facebooku jako Jituš Ka. 🙂

 • Pepe Peťula 11.4.2018 at 10:07

  Starší hlavně po wc a mladší by nejraději pořád,každý drobek je důvod k umytí 😀

 • Katka 11.4.2018 at 10:16

  Kdy prijdeme z venku, kdyz jdou z wc, venku kdyz si chteji dat svacinu a ty ruce uz nevypadaji zrovna nejlip, kdyz dorazime ze skolky 😊 nekdy je do te koupelny musim honit a jindy je to pohoda. Kazdopadne tatinek je oba naucil, jak si spravne ruce myt a oba to dle nej pekne delaji 😉.
  Knizka vypada suprove. Okynkove jsou krasne.

 • Dáša Kovalova 11.4.2018 at 10:21

  Malý se nejrychleji naučil jít se umyt po jídle. Kdyz přijdeme z venku, musím ho do koupelny skoro dotlacit😂

 • Marzb 11.4.2018 at 11:26

  Zatím mycí rutina probíhá dle potřeby, ale 100% před jídlem, po jídle a když se přijde z venku. Až malá začne chodit na záchod, tak i poté… Naštěsí to nebere jako nutné zlo, ale užívá si to 🙂

 • Lucie 11.4.2018 at 12:20

  Krásný den, dcera si myje ruce po WC, před jidlem a když přijdeme z venku. Pak dále dle potřeby. Knížku určitě podřídíme, má ráda všelijaké příšerky a pořád je kreslí a říká jim bacily☺tak věřím, že se jí zalíbí.

 • Lucie Skřejpková 11.4.2018 at 12:38

  Děkujeme za soutěž! 🙂 Zrovna jsme nemocní, tak by se nám taková kniha hodila.
  Syn (2 roky) je zvyklý mýt si ruce před a po jídle, po použití wc, když přijde z venku, a když má ruce špinavé.
  Miluje to cachtání, už se mu dokonce podařilo vytopit koupelnu. 😀

 • Gabi 11.4.2018 at 13:10

  Já se snažím holky naučit umývat ruce před jídlem, po záchodě, když přijdou z venku, doma pokud sáhnou do špíny (prach, hlína…), vždycky po hlazení zvířátek (včetně želv a chameleona,nejen těch chlupatých), když mi sáhnou v kuchyni na syrové maso (to je ženu okamžitě) a nejvíc, když je doma někdo nemocný,to pak nasadíme i desinfekci. Bohužel často je musím nutit, i když jindy se myjí klidně hodinu, většinou když to není moc potřeba.

 • Lenka 11.4.2018 at 14:08

  Nasi kluci si myji ruce, kdyz prijdou z venku, pred jidlem, po jidle, po zachode, malovani a jakemkoliv jinem zaspineni.

 • lucie 11.4.2018 at 14:55

  po příchodu z venku a po záchodě, před jídlem podle potřeby, po hrátkách s barvama, lepidlem…atd.

 • Eliška 11.4.2018 at 15:30

  My zatim myjeme ruce malemu, kdyz prijdeme z venku, pred jidlem a kdyz jsou spinave.

 • Štěpka 11.4.2018 at 15:39

  Taky se snažím vytvorit návyk Kde se ruce umyvaji pred a po jídle a po návštěvě jak přátel tak záchodu …

 • Guna 11.4.2018 at 20:15

  To je krásná kniha! Okenkovky jsou u nás v kurzu, tak ráda zkusím štěstí 🙂 dětem učíme umývat ruce, ale s pravidelností je to horší. Naštěstí Kristianek nemá rád špinavé ruce, tak je chodí umývat sám často.

 • Romana 11.4.2018 at 20:26

  Snažíme se zavést umývání ručiček, když přijdeme z venku, po jídle jelikož jíme rádi rukama:) A kdykoli je třeba, ale nic se nemá přehánět 😀 A knížka vypadá jako vždy suprově! 🙂

 • Andrea 11.4.2018 at 21:02

  Před a po jídle, po příchodu z venku, po wc,..😀 .

 • Petra 11.4.2018 at 22:49

  Snažíme se po záchodě, když přijdeme z venku a před jídlem. Ale ne vždy to vyjde 🙂

 • Venduli 11.4.2018 at 23:06

  Vždy, když dojdeme z venku domu, po pouziti wc, ale před jídlem zapomínám 😉

 • D-žejn 12.4.2018 at 0:19

  Příklady táhnou, mytí rukou obě děti odkoukaly od nás, aniž bychom to do nich museli nějak tlačit. Myjí si po příchodu z venku, před a po jídle, po WC a kdykoliv během dne, kdy je to potřeba. Vzhledem k tomu, že oba nesnáší ulepené ruce, tak je to vlastně pořád 😀

 • Lenka debbie 12.4.2018 at 4:06

  Myti rukou je u nas veda, aby to byla i zabava, stoji nam na umyvadle 4pumpicky s mydlemn jedno ruzoven druhe peni, treti nadherne voni a ctvrte v neodolatelne doze. Holky si vzdy vyberou, ktere je to nejlepsi pri prichodu z venku, pred jidlem i po nem, po Wc a nekdy i jen tak:-) Sdilim Fb debbie debbiova

 • Helena K. 12.4.2018 at 7:28

  Holky si myji ruce při příchodu z venku, po WC, většinou před a po jídle a když je během dne potřeba 🙂 Knížka vypadá suprově, malá si často strká prsty do pusy, tak by třeba obrázky pomohly.

 • Martina Machková 12.4.2018 at 11:13

  Tak teď nevím, jestli mi můj osmiměsíční synek předčasně odpinkl odpověď nebo ji jen smazal… 🙂 Osmiletý syn se myje při, před nebo po obvyklých výkonech, ale někdy si zapomene omýt ruce po WC (ale spíš než že je to lump je asi zapomnětlivý a má toho „moc“). No a toho zatím nejmladšího myju sama, když je potřeba, a zatím si to moc užívá. Knížka se mi moc líbí, ale je pravda, že mi tam taky chybí aspoň poznámka o prospěšných bakteriích. Každopádně díky za tip! Stejně tak mám napsanou v plánovacím diářku i pohádkovou vesničku 🙂

 • Helena 12.4.2018 at 22:07

  Po WC, před jídlem a po příchodě domů z venku. A nebo když se sama zašpíní…Terezka skoro 3 roky 😀

 • Jana K. 13.4.2018 at 9:12

  Dobrý den Míšo, zkusím štěstí.. Syna učíme s manželem mýt si ruce před jídlem, po jídle a když přijde z venku a pak když je potřeba.. Mějte se sluníčkově

 • Lenka 13.4.2018 at 14:40

  Dobrý den, do koupelny umývat ruce honíme při příchodu domů z venku, po záchodě a vždy, když jsou špinavé…

 • Věrka 13.4.2018 at 14:49

  Super knížka 🙂 Děkuju za typ Míšo! Moje holky si myjí ruce snad nonstop:-D Samozřejmě po WC, když přijdeme z venku i před a po jídle:-)

 • Helena Kotrchová 13.4.2018 at 21:08

  Po prichodu domu, po wc a po skonceni modelovani a malovani 😉

 • Kamila 14.4.2018 at 23:07

  Dcera si myje ruce pokaždé, když přijde z venku, po WC a při činnosti, kdy si ruce znečistí. Je na to celkem zvyklá, je ale stále třeba to kontrolovat. Kamila

 • Veronika Závodná 16.4.2018 at 7:48

  Elinka (téměř 2 roky) miluje režim a pravidelnost a brzy vse okoukává. Takže někdy (až moc) 🙂 vyžaduje umýt ruce pokaždé, když to vidí z nás, žadoní o to, aby mohla ručky taky strčit pod proud vody a zmáčknout si dávku mýdla 🙂 Jinak umýváme vždy po příchodu domů zvenku, před jídlem a několikrát přes den.- kvůli zvířátkům.

 • Leave a Reply

  Vítejte u nás na blogu!

  Mé jméno je Míša a jsem dětská lékařka. Především jsem ale mámou 4 dětí. Blog je o všem co mě naplňuje, co máme rádi, co nám dává smysl. Tedy o prevenci, zdraví, cestování a o našem životě. Doufám, že se Vám tu s námi bude líbit.

  Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

  Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

  Internet je plný informací, které ale mají skutečnou váhu? Co mám dělat? Povíme si vše od porodnice, prvních horeček a průjmů, přes otázky o očkování až po syndrom náhlého úmrtí a nácvik resuscitace kojence. Doma už vás nic nezaskočí! Nově i ON-LINE!

  Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

  Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

  Úspěšný projekt První pomoc dítěti už běží třetím rokem! Často si říkáte Co mám dělat? Přijďte a tenhle myšlenkový kolotoč dostane řád a vy pocit jistoty, že v případě nutnosti skutečně pomůžete! Nově i ON-LINE!

  Už potřetí MAMAblogem roku! Děkujeme!

  Kam za námi

  Nejnovější příspěvky

  MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

  MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

  Děkujeme, že jste se zatoulali až k nám. Narazili jste na blog mladé lékařky a především mámy, který je o lásce k dětem, zdraví, hraní, cestování, Project Life, vzpomínkách a všem smysluplném co nás baví a naplňuje. Doufáme, že se vám bude líbit.

  ×