Nočníkofky 2 | Vombat Jirka… a jeho kostky

Jirka je borec! A krom toho, že umí na nočníku fakt zajímavý akrobatický kousky, je taky správnou odpovědí na soutěžní otázku u naší první nočníkofky. Jirka je vombat. A já jsem ráda, že vám spolu se strýčkem Googlíkem rozšiřujeme obzory. Většina z vás už tak ví, že Jirka nemá až tak obyčejná hovínka  a vítáme vás společně u druhé nočníkové knihy dětem.

Kniha Vombat Jirka vyšla relativně nedávno a na svědomí ji má Nakladatelství Mladí fronta. Možná už ji někdo z vás zahlédl a prolistoval v knihkupectví, kde číhala i na mě. Pokud ji dnes vidíte prvně, račte dál a můžeme si ji společně prolistovat.

Literatura to není tak „encyklopedická“, kdo hledá exkrementovou vzdělávačku, odkážu vás rovnou na první recenzi tohoto seriálu, na okýnkovou Svojtkovinu Co je to hovínko?

Tahle vtipná a mile ilustrovaní kniha má dětem pomoci, aby to vždy dopadlo na nočníku dobře. A protože motivace je hodně důležitá, pojala to vombatí maminka po svém a „odměňuje“ malého Jirku za nočníkové úspěchy. A co Jirka tuze rád?

Někdo z vás možná uplácí rozinkama, vombatí mamča pustí Jirku „za pár kostek“ na hrabání děr. To mají vombati totiž nejraději.

Nejsem si jistá jestli je ta vydíračka úplně vhodná nočníková metoda, ale holky ji v knize nikterak zvlášť nepostřehly. Tuhle nočníkovou beletrii si děti střihnou na nočníku a někomu pak vydrží děti alespoň chvíli posedět.

Sama si ale dobře vzpomínám na své státnice z pediatrie, kde pan profesor vyloženě lpěl na nočníkovém tématu a jediná správná odpověď byla „vyměšovat mají děti bez hraček a bez rozptylu“ :-D. Tak vám nevím. Dobře že je to na každém z nás.

Legrace začne po usazení Jirka na trůn. Zas si nejsem jistá, jak se s tím popasuje roční dítě, protože kniha působí jako krásný návod. Textu k počtení v ní moc nehledejte, ale vtipné obrázky ano. My si hned zkraje doma řekly, že Jirka je akrobat a my to zkoušet nebudeme…no a zatím to funguje.

Všeobecně tyhle nočníkové knížky moc hezky poslouží v období předškoláčků, kdy je to doma jedním z hlavních témat, ale jakmile to bude za námi, pošleme je zase dalším dětem, kde ještě udělají své užitečno.

A tak Jiřík stále trůní. Huňáček, který se nejraději válí nebo hrabe díry sedí na nočníku a navštěvují ho v průběhu knihy jeho milí kamarádí. Ti mu pochopitelně radí jak na to, aby se vše dotáhlo do zdárného konce. Klokan v plínách baví Julii ve velkém :-D.

Tuhle knihu psal jednoznačně rodič od dětí a kolikrát si říkám, jestli se neinspiroval tak trochu i tady u nás. Nelinka byla poslušný vysedávač, Juli ďábel neposedík. Vombat Jirka tak trochu zjůlovatěl a děti díky svým kouskům na nočníku pobaví.

Krom klokánka se potkáte v knize i s chytrou myškou Lízou. 

Přiznám se, že text téhle knihy se mi až tak nezamlouvá, ale já ho dětem prostě takhle nečtu. Nejdřív posadit Jiříka na nočník pod příslibem hrabošení, pak vyhrožování tasmánským čertem a Julie už by řvala, že se bojí čerta :-D. Takže my si knížku vyprávíme trochu po svém.

Ale co neplatí u nás, u jiných možná funguje, takže světe div se, Jirka pod představou ukouslého zadku pořádně zabral :-D.

Luplo, křuplo,… 😀 Výraz má podobný, jako když byla prvně úspěšná i Julča :-D.

A je tam. Důkaz místo slibu. Má je. Vombatí hovínka mají mít geometrický tvar a vůbec nejčastější jsou prý kostky. Joo, taková raritka, že se díky ní dostal vombat až do dětských knih.

Tenhle pohled známe všechny :-D. Prozkoumat výsledek, důkladně se pochválit, a pak důležitě odnést, spláchnout a umýt ruce :-D. U nás už k tomu byl vždy i vítězný taneček a radost, že se prostě daří.

Jak už to v dětských knihách bývá, i tady se dočkáme dobrého konce a Jirka se může jít zahrabat. Líbí, nelíbí?

Za mě veliké body za ilustrace. Tahle kniha Julču udržela sedět, i když pan profesor by nesouhlasil. Mínus body pro mě za text, který se dal vymyslet lépe.

I tak si ale zasluhuje druhé místo v našem nočníkovém seriálu a třeba někomu padne do noty. Já ji koupila klasika v Neoluxoru, ale tipla bych, že už ji najdete ve všech dětských knihách. Tahle naše už ale brzy poputuje za malou Stelinkou, kterou celá ta odplenkovací cesta teprve čeká.

Jak se vaše děti zbavovali plenek? Upláceli jste, přemlouvali nebo čekali na ně? My v podstatě u obou holek úplně počkali, až budou zralé. Nekonalo se žádné „náhlé sebrání plen“.

Nějaké finty a rady maminkám, které to čeká? Klidně piště do komentářů, ať tady najdou inspiraci i maminky, které mají tohle období teprve před sebou :-).

MUDr. Michala Knězková

All posts

3 Comments

 • Michaela Moravcová 29.8.2017 at 12:51

  Ahoj Miso, my u prvniho čekali, az to prijde samo a dočkali jsme se ve 2 letech a 2 mesicich. A jelikož uz byl připravený, byl během par dni (asi 5) zcela bez nehody, nádhera! Ted s mladším jsem cekala, ze to bude rychlejší, ve všem kopíruje brachu a i kdyz občas plinu sundat chtěl nebo uz se občas vycura/vykadi na zachod/do nocniku, porad se nedaří bez nehody a plinu chce. Jsou mu prave ty 2 r a 2 mesice, ale podle me prave jeste přípravený neni. A jelikož chci, aby na to prisel sam (a jsem lina neustale neco prat nebo čistit 😂), tak ma plínky porad, sundame jen, kdyz ma naladu a vsichni jsme spokojeni (mozna az na nasi peněženku 😅).
  Užívejte dovci a zatim ahoj, Míša

 • Jitka 29.8.2017 at 21:02

  Taky žádnou fintu poradit nemůžu. Nabízeli jsme nočník průběžně a prcek se chytnul sám ve 2letech a 2 měsících. Bylo to téměř ze dne na den. Uplácet ani slibovat nebylo třeba chtěl vše dělat sám.

 • Andrea S 31.8.2017 at 9:12

  Já musím říci, že u nás odplenkování proběhlo docela rychle. Začali jsme časovat a vždy se sám vyčůral….a najednou se začal příčit, že si nechce sednou a defakto přišel na to, že si sám má říkat a jde to 🙂 bez knížky, bez hraček….Jen stačila trocha důvěry v něj a nebát se 3 dny utřít nehody. Bylo to rychlé ale sem tam nehody jsou, když jsem moc pomalá 😀 Zvldánul celý proces ještě před druhými narozeninami defakto ve 22 měsících. Jen teda v noci už pleny neměl, ale po rotavirech a její nutnosti se nám to nedaří zatím odstranit. Tak snad se to brzy taky podaří,

 • Leave a Reply

  Vítejte u nás na blogu!

  Mé jméno je Míša a jsem dětská lékařka. Především jsem ale mámou 4 dětí. Blog je o všem co mě naplňuje, co máme rádi, co nám dává smysl. Tedy o prevenci, zdraví, cestování a o našem životě. Doufám, že se Vám tu s námi bude líbit.

  Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

  Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

  Internet je plný informací, které ale mají skutečnou váhu? Co mám dělat? Povíme si vše od porodnice, prvních horeček a průjmů, přes otázky o očkování až po syndrom náhlého úmrtí a nácvik resuscitace kojence. Doma už vás nic nezaskočí! Nově i ON-LINE!

  Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

  Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

  Úspěšný projekt První pomoc dítěti už běží třetím rokem! Často si říkáte Co mám dělat? Přijďte a tenhle myšlenkový kolotoč dostane řád a vy pocit jistoty, že v případě nutnosti skutečně pomůžete! Nově i ON-LINE!

  Už potřetí MAMAblogem roku! Děkujeme!

  Kam za námi

  Nejnovější příspěvky

  MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

  MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

  Děkujeme, že jste se zatoulali až k nám. Narazili jste na blog mladé lékařky a především mámy, který je o lásce k dětem, zdraví, hraní, cestování, Project Life, vzpomínkách a všem smysluplném co nás baví a naplňuje. Doufáme, že se vám bude líbit.

  ×