Knihovnička předškoláka | Praha HA HA!

19.4.2018 in Hraní, Knihovna - 4 Comments

Tenhe týden vypadá, že se opravdu vyvede a mně začínají chodit první zprávy s prosbou o tipy kam v Praze 🙂 . Přiznám se, že my se většinu času snažíme o pravý opak a míříme ven, i tak pár tipů u nás ve výetnické části menu najdete 🙂 . Co by ale mohlo pomoct, pokud nemáte dítka úplně malá? Knížky, které je s Prahou jakoukoli formou seznámí 🙂 . Jedna už na je na blogu dobu delší, druhá je tu dnes.

Praha Ha Ha!

Velkoformátové leporelo Praha Ha Ha! je poměrně novou knihou, která se zpracováním zdá být pro děti nejmenší, ale líbí se aktuálně hlavně naší pětileté Nele. Přinesl jí o Velikonocích zajíček a její komiksová forma je pro nás dost nová.

Trhy a labutě na Náplavce

Leporelo seznamuje děti s nejznámějšími místy v Praze (ne nutně těmi nej). Pevné leporelo odolá i malým dětem, kteří si tu budou hledat, poznávat, rozlišovat, všímat nebo zkoumat. Mé holky na ní baví hlavně to, že ta místa znají, mají k nim i nějakou tu vzpomínku a hlavně už rozumí žertům, které v knize jsou 🙂 .

Začíná se výpravou na Náplavku. Nás velké baví hlavně hlášky, které jsou občas poměrně aktuální … „Ha, ha, na hradě visí trenky“ 😀 .

Procházku na Náplavku mám na blogu i s tipem na hru: Den podle nejmenších

Historické centrum matičky Prahy

Pokud pojedete na výlet a děti už jsou chůze-schopné, je moc hezký okruh přes Hradčany na Petřín a pak dolů na Újezd, kde můžete zavítat třeba na Výstavu Hudba a pohádka, kterou najdete na blogu 🙂 . Karlův most by neměl při představení Prahy chybět. Jen v reálu na něm bude o mnoho víc lidí a prodejců 😀 .

Výstavu v Českém muzeu hudby najdete tady: Hudba a pohádka

Dětmi oblíbená zahrada

Co ale poznáte všichni a rozhodně už i vaše děti, to je pražská ZOO. V knize pro ní moc typického není, ale pro Prahu je to s dětmi asi nejčastější program, který tady vybíráte. Pokud můžu poradit, vyberte si (pokud to jen jde) všední den. Je to neskutečné, jak prázdá a krásná ta zahrada totiž je, když v ní nejdete v zástupu 🙂 .

Pražská ZOO, otvíračka a nebo třeba možnost adopce zvířátka najdete tady: www.zoopraha.cz

Kdo nejel metrem, nebyl v Praze

A pokud jste to ještě nevěděli, tak do ZOO se dá jet i atraktivněji. Tak jako jela opice Žofka z pohádek Káťa a Škubánek – lodí! Doporučuju tuhle možnost využít.

Od prosince 2017 nahrazuje zřícenou Trojskou lávku. Cestující přepravuje zdarma. Výlet přes Stromovku si tak můžete zpříjemnit plavbou, je to velký zážitek pro děti i dospělé!

Metro je boží nápad a v moc dětských knížkách se neukázalo. A právě tohle bývá vzpomínka, kterou si děti pamatují, spolu se zmrzlinou 😀 , kterou jste jim koupili. Nějaký Karlův most si matko zastrč hluboko 😀 .

POZOR, pokud máte dítko do 3 let věku, můžete s ním jezdit po celé Praze MHDčkem zdarma. Stačí vám k tomu doklad dítěte (jeho OP nebo třeba pas 🙂 ) a dítě pochopitelně s sebou 😀

I v Práglu se najde kus lesa

Aby nebyla kniha jen šedá, zastavěná a přeplněná, veme vás i na zelenější místa. Na ty dojde nejspíš tehdy, kdy v Praze nebudete na jeden den. Divoká Šárka je krásné místo, kam vás doveze tramvaj i přesto, že je tam téměř divočina 🙂 .

Na piknik, koupačku, pouštění draka, těhu focení mezi sakurama nebo prostě jen na procházku či vyjížďku na odrážedlech 🙂 .

Na jaře směr Petřín, v zimě na svářo na Staromák

Na předposlední dvoustraně na vás autoři vytáhnou klasiku „Lááááska je lááááskáááá… ať žije Petřííín!“ Ten je za hezkého počasí dost často atakován všemi 😀 , takže zase doporučuju, obětujte den dovolené a do Prahy se vydejte v den všední 🙂 .

V hezkých měsících se tam děti projedou na koni, zajdete do Zrcadlového bludiště, můžete si vyhlídnout program místní Štefanikovi Hvězdárny, vyšplháte na vršek Petřínské rozhledny 🙂 nebo se můžete vydat do Petřínského podzemí.

Nejznámější odkaz pana Karla

A kdo jiný by měl zakončit knihu než sám Karel 🙂 ? Karlův most v zimních mesících, kde ale prim hraje Vltava 🙂 . Takhle teda řeku těžko zahlídnete, ale zase je v knížce pojatá vtipně a děti v ní najdou hned několik příběhů 🙂 .

A že jste místní? My už taky a knížka i nás vytáhne do uliček, kterým se jinak běžně vyhýbáme 🙂 . Máme ale tu velkou výhodu, že si můžeme vybrat dny, kdy je krásně a Praha je volná. Na víkendy pak utečeme tam, odkud knám jezdíte vy 🙂 .

Leporelo Praha Ha Ha! najdete na e-shopu zde – klik.

Pokud hledáte knihu, která dětem Prahu představí, můžete ještě prolistovat leporelovou kámošku Praha pro malé vypravěče, která je ale havně o hledání a příbězích 🙂 .

Nafocenou knížku Praha pro malé vypravěče najdete tady – klik.

A než se s vámi dnes rozloučím, tak posílám ještě mapu všech našich výletů a návštěv po Praze, které stály za článek 🙂 . Zeleně najdete výlety do přírody nebo právě té zeleně 🙂 . Modře je pak převážně kultura se zábavou (když nepřeje počasí 🙂 ). Stačí se snadno prokliknout skrz mapu do dalšího článku.

MUDr. Michala Knězková

All posts

4 Comments

 • Pavla 19.4.2018 at 13:13

  Super Miso, mam hodne rada Prahu (holka z Valasska, ale trvale ted v Olomouci) a uz se tesim, az dorazime s nasima holka. Navic si me inspirovala teme operetkama, dcera miluje cervenou karkulku, tak snad se mi podari koupit na podzim listy a vyrazime. S manzel planujem vylet pouze mapy na geocaching.com, takze i podle ni jsme prosli ruznyma koutama prahy (keska pod petrinem a hlidali ji bezdomovci, tak jsme pokecali, dali jim ciga, ted by jim muselq stacit svacina.) Prokopske udoli je fakt krasne a super jsou hrbitovy, ticho a jen matky s kocarama 😀 Jinak ted v cervnu jedem do zoo dvur kralove, diky za tip a snad se holkam takovy datek k narozkam nude libit, dam pak vedet ( 1 a 3 roky).

 • Katka 19.4.2018 at 22:18

  Pro malé vypravěče jsem měla v plánu půjčit teď v knihovně, tak mrknu i po te druhé, ať Prahu trochu předdtavím dětem než tam vyrazíme. Díky za typ 😉

 • Zuzana 23.4.2018 at 11:08

  Dobrý den Míši, není náhodou doprava po Praze díky MHD zdarma až do 6 let? Nikoliv do 3, jak píšete v článku. Děkuji.

  • Míša 23.4.2018 at 13:04

   Dobrý den Zuzi,

   to ano 🙂 . Do tří let s ním jste ale zdarma i vy jako maminka nebo jakýkoli doprovod 🙂 . Jinak děti do 6 let jsou zdarma úplně :-). Pak do 10 let jsou take zdarma, ale už musí prokázat svůj věk nějak. To samé pak děti do 15 let, pokud mají průkazku PID 🙂 . Jako rodiče nebo doprovod to je jen do těch 3 let.
   https://pid.cz/tarifni-pojmy/deti-v-pid/

   Krásný den 🙂
   Míša

  Leave a Reply

  Vítejte u nás na blogu!

  Mé jméno je Míša a jsem dětská lékařka. Především jsem ale mámou 4 dětí. Blog je o všem co mě naplňuje, co máme rádi, co nám dává smysl. Tedy o prevenci, zdraví, cestování a o našem životě. Doufám, že se Vám tu s námi bude líbit.

  Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

  Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

  Internet je plný informací, které ale mají skutečnou váhu? Co mám dělat? Povíme si vše od porodnice, prvních horeček a průjmů, přes otázky o očkování až po syndrom náhlého úmrtí a nácvik resuscitace kojence. Doma už vás nic nezaskočí! Nově i ON-LINE!

  Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

  Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

  Úspěšný projekt První pomoc dítěti už běží třetím rokem! Často si říkáte Co mám dělat? Přijďte a tenhle myšlenkový kolotoč dostane řád a vy pocit jistoty, že v případě nutnosti skutečně pomůžete! Nově i ON-LINE!

  Už potřetí MAMAblogem roku! Děkujeme!

  Kam za námi

  Nejnovější příspěvky

  MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

  MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

  Děkujeme, že jste se zatoulali až k nám. Narazili jste na blog mladé lékařky a především mámy, který je o lásce k dětem, zdraví, hraní, cestování, Project Life, vzpomínkách a všem smysluplném co nás baví a naplňuje. Doufáme, že se vám bude líbit.

  ×