České muzeum hudby | Hudba a POHÁDKA

Po několika dnech na druhé straně republiky jsme se vrátili domů, abych zase nasedla na rychlík směr Uherské Hradiště, kde jsem měla včera a taky dnes kurzy první pomci pro maminky s dětma 🙂 . A ani se neptejte kolik se mi tady nahromadilo fotek a taky článků. Chcete je? Já moc doufám, že ano, takže tady budeme dnes a v příštím týdnu jezdit po výletech, po kultuře a pozveme vás do knihovničky, ze které zase rozdáme nějaký ten dárek vám 🙂 .

Dnes ale hurá na kulturu. S holkama jsme vyrazily minulý týden před odjezdem na hory a moc se nám dopoledne v Praze vydařilo.

Tramvají až k muzeu

dlouho jsem s holkama plánovala pohádkovou výstavu než z muzea hudby zmizí a stálo to zato! Mezi Újezdem a Malostranským náměstím je překrásné malé muzeum, které stojí za pozornost.

České muzeum hudby

Poprvé jsem tu byla na Muzejní noci, když jsme ještě neměli holky, ale až teď jsem měla čas si ho užít. Liduprázdné. Ta mateřská je prostě boží věc. Jestli budete mít v Praze volné dopoledne, nebude tu žádný nátřask, vše si krásně projdete a když to stihnete do 14.10.2018, užijete si pohádkovou expozici Hudba a pohádka, na kterou vás dnes vezmeme.

Dětská výstava nejen pro děti: Hudba a pohádka

Hravá výstava zaujme rodiny s dětmi i ty, kteří si rádi na své dětství zavzpomínají. Zajímá vás, co se stane, když se klasickou českou pohádkou inspiruje hudební skladatel, knižní ilustrátor nebo třeba loutkař 🙂 ?

Na cestě od pece hloupého Honzy přes tajuplný les, vodní říši, peklo až do královského zámku. Při humorném putování z pohádky do pohádky potkají Rusalku, Čerta a Káču, Krysaře, Červenou karkulku, čaroděje, trpaslíky i obry, draky a vodníky.

Holkám se líbila výstava moc. Měli jsme ji celou jen pro sebe, a to jsme dorazili na desátou hodinu ve všední den. Julinka by se nejraději ustrojila do každého pohádkového kostýmu, takže využila vše co se dalo 🙂

Ve světě plném příběhů zazní klasická „vážná“ hudba, filmové písničky i šlágry a připomenete si pohádkové hity. Žádné animáky, žádné youtube hity 😀 , ale ta naše tradiční krása, která hodí do dětství především nás velké.

Sluchátka na každém rohu

Výstava je rozdělená do několika částí. V každé si děti mohou prohlédnout pohádku, poslechnout písničky nebo se jinak zapojit do příběhu. Nelince se nejvíc líbily Svěrákovy minioperky, na které jdeme shodou okolností i do Národního divadla a blíží se to blíží 🙂 .

Na každém rohu jsou sluchátka, takže holky moc bavilo je nasazovat a poslouchat, co za překvapení bude hrát tady. A tady nebo třeba támhle 🙂 . Letos bych jim chtěla nějaká sluchátka pořídit, protože už víc cestujeme a moc si oblíbily mluvené slovo, které ale ve vlaku, busu nebo letadle prostě nepustíme.

Tak jestli máte tip na dětská sluchátka, která myslí i na ochranu oušek, budu ráda 🙂 .

Chodíte do loutkových divadel? Jestli ano, určitě si děti nakouknou s radostí do okýnek, kde si loutky mohou hezky prohlédnout.

Upřímně ale… 😀 Julinka byla tak hrr ze všech těch sluchátek a poslouchání písniček, že jsem jí nedokázala zdržet a povídat si, takže jsem rezignovala, výstavu si důkladněji prošla já sama a holkám četla a povídala jen nač se ptaly.

Poslechnout, prohlédnout, zazpívat, převlíknout, pohrát si, poválet se 🙂 .

Na výstavu jsem narazila úplnou náhodou, tak věřím, že alespoň několik z vás si stihne ještě udělat výlet. Třeba až nebude počasí přát. To je pak Praha pod střechou moc fajn. Možná z toho důvodu to tu na blogu zaplním trochu i nápadem kam pod tu střechu vyrazit.

Hodně z vás mi totiž psalo, že se teď ven s dětmi bojíte, nechodíte, a tak se to třeba bude líbit 🙂 .

To ne, mami je tu peklo!

Kde jsme se ale s holkama zastavily na delší čas, to bylo v PEKLE 😀 . Od mikulášské a posledních čertů tohle téma naši rodinu neopustilo 🙂 . Holky si doma strkají za kalhoty můj kožíšek z kabátu, běhají s ním po bytě a hry na čerty nemají konce.

Pekelný kotel a čerti tak nezklamaly a dvě malé čarodějky tam nalítly, jako by do toho pekla samy chtěly 😀 . Každého teď strkají do pytle a do pekla, střídají se, která z nich bude dnes Dorota a trochu se bojím, že jim to vydrží celý rok a plynuje přejdeme do mikulášské 2018 😀 .

Do pekla se projde blikající rudou chodbičkou, ale nemějte strach, není to žádná děsivá podívaná. Pustíte si tu nějaké zvuky, na obrazovce se sluchátky pustíte naši oblíbenou „S čerty nejsou žerty“ a žádné strachy ani pláč nebudou.

Za sklem si prohlédnete pohádkové knihy, ilustrace a rozhodně vám tady dají inspirace na další pohádky. Ani jsem netušila, kolik známých pohádek jsme vlastně vůbec nečetli. A to přeci čteme pohádky už tři roky v kuse.

Takže pro mě osobně je výstava námětem i na další knížky a návštěvu knihovny. První na řadě bude Čert a Káča, když už mají holky to pekelné období.

Vítej, princezno!

Od čertů se přesunete do další části výstavy, kde byla doma Nelinka. Je to část princeznovská. V nádherně vytapetované chodbičce jsou na obrazech princezny z nejrůznějších pohádek a ke každé jsou přidaná sluchátka pro poslech.

Neznaly jsme všechny princezny, takže zase máme mezery, které si můžeme doplnit 🙂 .

No a to nejsladší na závěr. Za princeznovskou chodbou si mohou děti vypůjčit nějaký ten kostým. Nelinka zůstala poslouchat písničky, ale Julinka by se navlékla nejraději do všeho.

Tak hlavu vzhůru princezno, padá ti korunka! 😀 Ano, takovou starost měla Juli, když jsem jí řekla, že už je čas šaty dát dolů. Netřeba ale zmiňovat, že už jsme prošvihly oběd a já pomalu začala popohánět holky odchodu, protože obě ještě chodí v poledne spát a nás čekala cesta domů.

Je mi líto Juli, princezna to nebude

No 😀 . Pak ale našla Julinka ještě čertovský hábit, takže ok, poslední a jdeme. Nejsem si úplně jistá, jak to tu vypadá o víkendu, ale prostory nejsou nijak veliké a když nebudete vše číst a pečlivě prohlížet, za hodinu výstavu stihnete.

Holky tam pobíhaly hodiny dvě, ale bylo to hodně ovlivněno tím, že jsme byly na výstavě jen my tři.

Před vstupem je pak vedle pokladny malý koutek, kde jsme si daly „předoběd“ a ještě se vypravily do prvního patra na výstavu hudebních nástrojů. O té ale někdy příště 🙂 . Není dětská, ale je hodně poslechová, takže díky sluchátkům děti baví.

Jestli se vám výstava líbí a nemáte to zrovna daleko, přidám zase několik praktických informací, ať je máte hezky na jednom místě 🙂 .

Praktické info k výstavě Hudba a pohádka

webová stránka výstavytady – klik
adresa – České muzeum hudby, Karmelitská 2/4, Praha 1
trvání výstavy – prodlouženo do 14.10.2018
otevírací doba – denně 10 až 18 hodin – úterý zavřeno
vstupné – děti do 6 let zdarma, dospělý 120 Kč

Mějte krásný den a v příštím týdnu tady spolu pojedeme na druhý konec republiky, dáme nějaký ten výlet, a taky si zasoutěžíme. A na to se moc těším, protože vím jak se vám bude soutěž líbit 🙂 . A dnes už ahoj, protože já mám před sebou tři dvouhodinové kurzy první pomoci. Mávám z Uherského Hradiště.

A pokud plánujete cestu do Prahy, mrkněte co tu ještě máme fajnového a co s holkama můžeme doporučit třeba v dalším článku 🙂 . Stačí si kliknout v mapě na „vlaječku“ a prokliknout se do příslušného článku.

Červené domečky značí články s recenzemi na ubytování. Modré hvězdy jsou výlety za zábavou jako je třeba tahle výstavaí a hvězdy zelené jsou výlety za přírodou, která se dá v Praze najít taky.

MUDr. Michala Knězková

All posts

25 Comments

 • J. Malcová 2.3.2018 at 8:30

  Vy máte lístky na Miniopery do Národního? Tak to Vám tiše závidíme:-) Já je vždycky propásnu, pořád to hlídám a hlídám a najednou jsou pryč. Tak ta naše mladší je asi neuvidí (starší byla před pár lety a zcela nadšená). Krásně si to užijte:-). Dekuji za skvělý tip na výlet po Praze. Využijeme:-)

  • Míša 5.3.2018 at 9:04

   Dobrý den 🙂

   Byl to asi zázrak, ale já je prvně dala vyhledat a hned mi to ukázalo lístky k prodeji, 4 jsem vzala a vůbec netušila, že třeba může být problém je sehnat 😀 . Včera jsem holkám objednala CD Minioperky od Svěráka, aby si písničky trochu mohly naposlouchat a už se těším, že si tam budou prozpěvovat. Je to sice až od 18 hodin, ale věřím, že i Julinka to dobře zvládne.

   Moc děkujeme a věřím, že se na lístky taky usměje znovu štěstí.

 • Martina 2.3.2018 at 8:40

  Míšo, super. My byli na výstavě před týdnem v neděli odpoledne a také tam bylo poloprázdno. Navíc jsme tam v pokladně zjistili, že je možné si koupit rodinnou vstupenku do všech objektů Národního muzea (a těch je v současnosti celkem sedm) pro neomezený počet vstupů nana jeden rok za 900,- Kč (a na půl roku za 500,- Kč). To je paráda, už jsem pár dní poté vyrazila s holkama i do Náprstkova muzea na Indiány. Tam tedy byly v pátek dopoledne dvě školy a školka, ale moc jsme si to užily, doporučujeme. Teď plánujeme zopakovat si Archu Noemovu, přidat Světlo a stín… Mimo NM pak je super i Národní zemědělské muzeum, které tuším také nabízí kromě prima interaktivních výstav dlouhodobé vstupné. V té zimě teď si muzea dost užíváme, našim holkám je 1,5 a skoro 4 roky 🙂

  • Míša 5.3.2018 at 9:07

   Milá Marti,

   moc děkuju za komentář. O permanentce vím a zvažujeme ji, ale holky jsou všude zadarmo ještě a většinou s nimi jdu jen já, tak si pořád říkám, zda to využijeme.

   Chodíme takhle vlastně jen přes zimu a třeba podzim, když je hodně ošklivo, jinak raději Prahu opouštíme. Pořád mi to ale hlodá v hlavě, takže možná podlehnu 😀 . Uvidíme. Náprstkovo muzeum známe, pracuje v něm naše paní sousedka a chystáme se také. Jen čekám na dobu, kdy nebude Nelinka ve školce, aby si to mohla užít s námi a víkendy nám
   zatím ne a ne vyjít volno.

   Moc děkujeme za tipy, Zemědělské muzeum už mám tááák dlouho v seznamu a ne a ne se tam dostat 😀 .

   • Martina 12.3.2018 at 12:03

    Míšo, třeba se tam potkáme 🙂 Nejlepší by bylo domluvit se a jít hromadně, že jsem tak smělá 🙂 Já se tam pořád ne a ne vypravit, když jsem to naplánovala na minulý víkend, tak jsem se roznemohla a zase z toho nic nebylo…. Přeji krásný den 😉 M.

 • Jana 2.3.2018 at 8:52

  Díky za tip, to vypadá moc dobře. Našim holkám (jsou věkově podobně jako Nela a Juli) slibujeme výlet do Prahy už nějaký ten pátek, obě se totiž strašně moc chtějí projet metrem :-D. Ale protože Prahu máme 100 km, tak to není jen tak, jet jen na procházku :-D. Tak přemýšlím, s čím tu slíbenou jízdu metrem spojit :-). Zatím mě napadlo zrcadlové bludiště na Petříně, ale tohle muzeum bychom taky mohli zkusit :-).

  • Míša 5.3.2018 at 9:09

   Milá Jani,

   tak to si to určitě hezky vymyslíte a užijete. Pokud chcete Petřín, tak to určitě spojte, protože České muzeum hudby je jen jedna zastávka tramvají od Újezdu, kde vyjíždí lanovka na Petřín 🙂 . Petřín je místo moc hezké, byli jsme několikrát, ale bludiště na nás stále ještě čeká. Tak děkuji za připomenutí, taky se tam na jaře asi vydáme 🙂 .

 • Iveta B. 2.3.2018 at 9:24

  Míšo, muzeum hudby jsme navštívili 17/11, tak jako Noemovu archu, kdy je vstupné zdarma. V muzeu hudby jsme byli asi 3 hodinky, lidí tak 10 max včetně nás, nahoře už bylo lidí více, ale tak do 20. Nahoře byli jen studenti a důchodci – všichni velmi milí i dětem vysvětlovali nástroje, na které se ptaly.
  Výstava je perfektní, moc se nám líbila.
  Iveta

  • Míša 5.3.2018 at 9:11

   Milá Ivet,

   děkuju za komentář a jsem ráda, že jste měli také to štěstí si užít kulturu v Praze bez tlačenic. Mám bohužel zkušenost, že vše pro děti je vždy buď na malém prostoru nebo měli tak dobrou propagaci, že jsou tam všichni 😀 .

   Výstava nahoře se holkám líbila, ale prošly jsme ji v cukuletu. Což se dá pochopit, protože už je vážně muzejní. Dobře, že je tam ta poslechová možnost 🙂 .

   Máváme a přejeme hezký den

 • Iveta B. 2.3.2018 at 9:25

  Dala bys prosím odkaz na ty svěrákovy miniopery? Google nepomohl. Starší syn Svěráka miluje, naprosto nadšený byl z koncertu v O2 aréně. Díky !

 • Gisela 2.3.2018 at 10:52

  Tak to je nádherný tip, díky za něj. Určitě tam děti vezmu. Gis

  • Míša 5.3.2018 at 9:23

   Ahoj Gis,

   a zrovna Ty jsi mě napadla, že budeš výstavu znát 🙂 . Je milá a myslím, že se líbí nejen dětem, ale i rodičům a prarodičům, takže když se nejde zrovna o víkendu ve špičce, tak je to fakt hezké a jsem ráda, že to prodloužili až do podzima, protože je to tam takové zastrčené. Ten prostor je ale úchvatný. Tam bych mohla sedět i bez výstavy 😀 . Jen děti by to asi zbořily.

 • Petra Hečová 2.3.2018 at 13:49

  Super tip, škoda, že je Praha tak daleko… Na podobné výstavě jsme byli před rokem a půl v Jičíně.

  • Míša 5.3.2018 at 9:24

   Ahoj Peti,

   jak to máte do Prahy daleko? Jedině si v létě nebo na jaře naplánovat výlet a udělat si tady hezký den. Jde to, i když paradoxně my víc utíkáme z Prahy pryč 🙂 . Na kulturu je to tu ale skvělé. V Jičíně jsem byla v únoru na kurzech a strašně mile mě překvapilo, jak malebné je to město. Líbilo se mi tam moc.

 • Michaela Hofericová 2.3.2018 at 20:12

  Díky za tip, chystáme se žluťákem do Prahy, až poleví všechny chřipky a další bacily… Jinal sluchátka nám donesl ježíšek od Hamy, růžový a modrý, kupovali jsme na Alze asi za 300,-. U nás to byla už nutnost kvůli albi tužce, při cestování si chce jet každej tu svojí a rušili se a chystáme se letos i letadlem, tak jsme je objednali. Jsou super, i když jim tužka jede na nejvyšší hlasitost, sluchátka to ztlumí a di uší pustí jen tolik decibelů, co mají… A slyší i nás, co jim říkáme. I když občas dělají, že neslyší. 😀

  • santé 3.3.2018 at 8:54

   My mame Gogen maxislechy s vymenitelnyma samilepkama Maxipsa Fika. Jsou taky omezena, navic polootevrena, takze kdyz dcera prepiskne hlasitost, slysim to a ona me taky slysi…

   Deti spici pres den tuze zavidim. Starsi prestala ve 22m, mladsi v 16m :-() 😀

   Muzeum vypada skvele, urcite se tam vypravime, diky!

  • Míša 5.3.2018 at 9:28

   Ahoj Miško,

   moc děkuju za tip, jdu to hned zkoumat. i kvůli té Albi tužce je to moc dobrý nápad, protože v létě nás čeká letadlo a 4,5 hodiny času, což bych Nelince vzala tužku asi taky. Letíme na noc tam i zpět, ale ona v letadle nechce spát a jen výjimečně se jí to podaří, takže to řešíme čtením a nějakou pohádkou, když Julinka na mě spí 😀 . Tak sluchátko a tužka jsou super nápad. 🙂

 • Verča S 2.3.2018 at 21:33

  Míšo děkuji za další tip na výlet a hlavně za mapu výletů, už vidím že se v létě budu na ni určitě inspirovat.

  • Míša 5.3.2018 at 9:26

   Ahoj Veru jak se mate?

   Doufám, že práce Tě nesemlela a máš na sebe i rodinu pořád času kolik chceš. Je jasné, že na to PL už ho bude rozhodně míň viď. Děkuju moc, jsem ráda, že jsem tu mapu nějak zvládla spatlat, protože jsem jí tu chtěla už víc než rok a pořád ne a ne najít takovou, aby byla dobře ovladatelná a dalo se do ní pořád zapisovat další a další výlety.

   Máváme a doufám, že jste zdraví a žíváte zimy.

   Míša a holky

 • Andrea D. 7.3.2018 at 13:10

  Můžu se zeptat, jestli je někde v muzeu možné po dobu návštěvy uskladnit kočárek?

  • Míša 7.3.2018 at 13:14

   Milá Andy,

   díky za dotaz. Ano je k dispozici hlídaná šatna, která je bezplatná a maminky tam nechávaly kočárky 🙂 .

   Máváme všechny tři 🙂

 • Dita 15.3.2018 at 21:00

  Dobrý večer,

  dokončuji ošetřovačku, a tak poslední den využijeme zítra na tuto návštěvu. Pak už zase bude jen v práci…a víkendy jsme pořád pryč. Tak se moc těším! Děkuji za tip. zdraví Dita

 • Petra Jones 15.3.2018 at 22:17

  Dobrý večer Míšo,
  moc děkuju za skvělý tip na výlet. Dnes jsme výstavu navštívili a byli tam sami 🙂 Naše 22 měsíční dcera nevěděla kam dřív, tak že předpokládám, že se ji to líbilo 🙂 a já si ve finále přišla také na své.
  Blog píšete krásně a nejednou jste mi dala tip na skvělý nákup knížky, hračky, či pomocnou radu – článek o laryngitidě.
  Děkuju moc.
  Petra

 • Gabi 25.10.2018 at 16:44

  Moc děkujeme za tip. Myslela jsem, že jsme ji propásli, ale pokud dobře čtu, je prodloužená do půlky ledna. Navíc tento víkend by mělo být vstupné zdarma, takže se už moc těšíme. Snad nebude nával…

 • Leave a Reply

  Vítejte u nás na blogu!

  Mé jméno je Míša a jsem dětská lékařka. Především jsem ale mámou 4 dětí. Blog je o všem co mě naplňuje, co máme rádi, co nám dává smysl. Tedy o prevenci, zdraví, cestování a o našem životě. Doufám, že se Vám tu s námi bude líbit.

  Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

  Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

  Internet je plný informací, které ale mají skutečnou váhu? Co mám dělat? Povíme si vše od porodnice, prvních horeček a průjmů, přes otázky o očkování až po syndrom náhlého úmrtí a nácvik resuscitace kojence. Doma už vás nic nezaskočí! Nově i ON-LINE!

  Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

  Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

  Úspěšný projekt První pomoc dítěti už běží třetím rokem! Často si říkáte Co mám dělat? Přijďte a tenhle myšlenkový kolotoč dostane řád a vy pocit jistoty, že v případě nutnosti skutečně pomůžete! Nově i ON-LINE!

  Už potřetí MAMAblogem roku! Děkujeme!

  Kam za námi

  Nejnovější příspěvky

  MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

  MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

  Děkujeme, že jste se zatoulali až k nám. Narazili jste na blog mladé lékařky a především mámy, který je o lásce k dětem, zdraví, hraní, cestování, Project Life, vzpomínkách a všem smysluplném co nás baví a naplňuje. Doufáme, že se vám bude líbit.

  ×