Nevím jak jste na tom se čtením vy, ale já se za poslední roky poměrně naučila poslouchat mluvené slovo. Když jedu z kurzů domu a mám před sebou několik hodin ve vlaku, je víc než pohodlné zavřít oči a vypnout. Postupem času jsme doma začali poslouchat všichni, jen se ten repertoár trochu musel přizpůsobit dětem 😀
Dětem číst nebo poslouchat?
Nadpis se ptá dost nekompromisně, ale nemusí být jen jedno nebo druhé. V tramvaji jsem jednou seděla vedle maminek, které dost nekompromisně označily poslech pohádek na CD jako variantu pro líné matky, které nechtěj dětem číst a já jsem už tehdy (vnitřně a zcela potichu 😀 ) nesouhlasila.
Čteme s holkama pořád ve stejném množství i tempu. Mluvené slovo je ale výborná varianta na polední odpočinek. Obě holky chodí po obědě spát, ale Nelinka už ne vždy usne. I tak je ale zvyklá hodinu a půl ležet v posteli a poslední měsíc u toho poslouchá pohádky.
Celkově tohle holky nadchlo a proto tenhle článek 🙂 . Velké plus vidím i v tom, že děti se naučí utlumit veškeré smysl a soustředit se jen na poslech. Chvilku to trvalo Julince, které na jaře budou teprve tři, ale pozornost už udrží i ona. Hodí se to především v autě, kdy jedeme třeba přes celou republiku na kurzy a holky jsou díky tomu vážně hodné.
Od písniček k poslechu pohádek
Začali jsme doma postupně. Na začátku stály jen české dětské písničky, které se holky poslechem naučily nazpaměť. U těch je fajn, že když jim nevěnují zrovna pozornost, vždy „do děje“ naskočí, protože do písnčky to těžké není. U pohádek už ujede děj a je snadné se pak v pohádce ztratit.
Na začátek mi přišlo nejsnazší sáhnout po krátkých pohádkách. Takových, které mají do deseti minut, a kde když ujede děj, snadno se zapojí holky u další pohádky. To se pak ukázalo jako omyl, ale k tomu později 🙂 .
Krátké pohádky na začátek
Domů tedy přišly dva první exepláře. Na Dětském festivalu Mini jsem koupila audiopohádky Sedmikráska. Autorem je Eduard Petiška a jsou moc příjemně namluvené. Na CD jsou známé i méně známé pohádky a jejich délka je většinou okolo 10 minut.
Na vystřídání pak máme tuhle oranžovou záležitost, kterou jsem objednala přes internet. 33 nejkrásnějších pohádek pro unavené rodiče. CD obsahuje ty nejznámější pohádky jako je ta o Karkulce, Popelce, Sněhurce, Smolíčkovi a vůbec všechno co asi i vaše děti znají.
Upřímně ale přiznávám, že tyhle krátké pohádky byl začátečnický omyl. Jsou úžasné, ale moje teorie byla úplně mimo. Holky samy začaly sahat po pohádkách, které jsou dlouhé a já brzy pochopila proč. Je pro ně snazší poslouchat delší příběh, než po každých deseti minutách vynulovat paměť a znovu se soustředit na novou pohádku.
33 nejkrásnějších pohádek pro unavené rodiče seženete tady – klik.
A tak máme tyhle hlavně do auta a pro Nelinku, které nedělá soustředění potíž. Kolikrát si holky vyberou společně delší příběhy, ale jakmile Julinka po obědě usne, Nelinka mě přijde poprosit, zda bych jí to nevyměnila právě za tyhle kratší.
Delší povídání překvapilo
Pro Julii jsou snazší a nejoblíbenější právě tyhle následující. Klasika Povídání o pejskovi a kočičce je úplně bezchybné. Holky z něj samy pochopily vtipy, smějí se už u první pohádky, kdy sebou zvířátka vytřou podlahu, a pak se pověsí na šňůru.
Povídání o pejskovi a kočičce seženete tady – klik.
Pořád jde o jednotlivé příběhy, které jsou od sebe dějově oddělené, ale vždy jde o pejska a kočičku, takže se jen mění jednotlivé situace, které pejsek a kočička prožívají. Tahle klasika baví holky momentáně úplně nejvíc a Nelinka už je schopná nám velké úryvky odvyprávět slovo od slova.
Je to hrozně legrační, protože u toho používá výrazy, které jsme u ní jinak neslyšeli a její slovní zásoba tím výrazně vzrostla 🙂 .
Mezi druhé delší povídání na CD patří Nelinka a strom zázraků. Na blogu jste možná četli článek, kde jsem vám představila tuhle knihu. K ní jsme tehdy dostali i CD a holky ho mají taky moc rády. Je to hodně dané tím, že už znají knihu a jepro ně snadné se tak do příběhu dostat.
CD Nelinka a strom zázraků seženete tady – klik.
A tak se u nás poslouchá 🙂 . Nemyslím si, že na úkor čtení a mám z audioknih moc dobrý pocit. Posloucháme na cestě autem, hraje nám v pokojíčku vždy na polední spaní a pouštíme holkám pohádky podle jejich nálady i večer nasnutí.
Večery vypadají tak, že si společně přečteme v postýlce pohádku. Nikdy ale nesedíme u dětí a nečteme dokud neusnou (scifi 😀 ). Po pohádce mají holky většinou tak 15 až 20 minut čas, kdy si spolu chtějí povídat, a pak na nás samy zavolají, že už chtějí pohádky. V tu chvíli se v pokojíčku všechno uklidní a holky si poslouchají vybranou audiopohádku.
Jak jste na tom vy? Poslouchá se u vás něco, máte na to jiný názor nebo mi doporučíte nějaké hezké CD na poslech? Mejte krásný den. Já vám mávám z kraje Rumcajze a zdravím od snídaně z Jičínského náměstí 🙂 .
22 Comments
Já audioknihy zbožňuju. Nejraději mám čtení, ale to teď s dětmi skoro nestíhám. Audioknihy můžu poslouchat při procházce s kočárkem (teď už vlastně skoro nejezdíme), při práci doma, když mladší usne a starší je ve školce,v autě… Poslouchala bych pořád.
Starší bude mít 4 a poslouchá ráda, když má náladu, taky jsem jí pohádky pouštěla k usínání po obědě, už dávno totiž nechce spávat, a poslech jí někdy uspal. Vždycky měla ráda Byla jednou koťata, teď poslední dva měsíce zbožňuje Káťu a Škubánka. Od malička chtěla Krtečkova dobrodružství, protože znala knížky.
Mladší dceru (bude mít 2) baví jen písničky 😀.
Děkuji za další článek, také jsme začaly s klasickými dětskými písničkami, potom krátké pohádky a máme i pohádky včelích medvídků. Pohádky pouštíme před spaním a během dne zpíváme písničky. Ale aktuálně jsou top logopedické písničky. To teď pouštíme i u spaní a já si celý den zpívám jak se nám velmi povedla povidla 😀😊
Ahoj Míšo, mám na to stejný názor. U nas se čte během dne, večer po koupání čteme pohádku na dobrou noc a pak jdou kluci do posteli a hned poustime pohádku na CD a ta hraje, dokud neusnou. Máme většinu CD z lidlu za krásných 49 korun 😃 a posloucháme Budulinka, Boba a Bobka, Katku a Skubanka, Brouka pytlíka. A co je teda mimo Lidl kluci maj moc rádi, je Dědečku, vypravej 👍🏻
U nás se poslouchá především v autě, holky dostaly od Ježíška krásně namluvenou Karkulku a o neposlušných kůzlátkách. Do auta se vždy moc těší 🙂 mimo to si půjčujete CD v knihovně. Moc krásný je Kocourek Modroočko a čtyřletou Natálku baví i Hurvínek. Chystám se pořídit nějaké nové CD, protože zlého vlka, kozu a karkulku už znají i holky nazpaměť a manžel to asi brzy prohodí oknem 😀
U nás vede O zvědavém štěňátku. Mareček (5 let) nám v autě povyprávěl slovo od slova i s intonací celý 1 příběh (cca 12 min). Prý umí jen 4 z 5 🙂 Krásně ho namluvila Libuška Šafránková. Druhý je Kocourek Modroočko, výborné obsazení – Dejdar, Bílá, Schmitzer, Eben, Havelka,… Včetně hitovek, které zpíváme i my rodiče 🙂 .Hudbu a texty písní napsal Marek Eben. Dále: Medvídek Pú (M. Eben), Ferda Mravenec, Kosí bratři, Rákosníček, Malá čarodějnice a Pejsek a Kočička.
Naší kluci nejsou schopni usínat spolu,protože dělají pořád nějaké skopiciny. Mladší spí s náma v ložnici a pohádky mu povídám. Momentálně je nej Budulinek a Karkulka. Staršímu synovi čteme nejen pohádky. Vyžaduje už i náročnější témata- třeba o vesmíru nebo o pravěku. A po čtení následují pohádky na cd. Oblíbená je Žofka,Malý princ, Pohádky od svetlusky a v autě vítězí pisnickove cd Autopohadky od Chinaski.
Já hlasuju určitě ve prosěch audioknih! Čtení je skvělé a nezastupitelné, ale audioknihy jsou jedním z nej vynálezů pro rodiče, tím jsem si jistá 🙂 U nás v současnosti nejvíc letí Mach a Šebestová. A pro nejstaršího, osmiletého, už to jsou dobrodružné příběhy jako Robin Hood a podobně. Nechybí ale ani klasika jako třeba panem Högerem namluvení Broučci. Zkrátka, audioknihy bych vyvažovala zlatem 😉
Noc děkuji za pěkné tipy. Máme podobně staré holčičky a v současné době vede Vítejte v pekle!,moc pěkně namluvené známými hlasy, třeba i vám by se mohlo líbit😉
Já mluvené slovo miluju. Sama jsem se ho naposlouchala opravdu dost. Moje top je třeba rozhlasová hra Mistr a Markétka…no, ale to dětem teda nepouštím 🙂 Na cesty je to pro nás naprostá nutnost. Nejvíc teď u nás jede Kocourek Modroočko, Ferda Mravenec, Bratři Lví srdce, Děti z Bullerbinu, Zahrada nebo třeba záznam představení divadla Minor Perníková chaloupka. Mikuláš už je zas trochu dál a jeho oblíbené jsou Stínadla se bouří nebo Tajemný hrad v Karpatech.
…jo Pejska a kočičku máme taky moc rádi, ale v té původní verzi od Karla Högera Václava Vydru fakt nemusím…
Pořád se snažím synovi audio pohádky podsouvat, protože mi to přijde jako dobrý nápad na polední klid. Ale ačkoliv miluje čtení k audiu zatím cestu nenašel. Tak třeba k tomu ještě časem dojdeme.
Zdravím Vás do svého rodného města :-). Audiopohádky jsme zatím s holkama moc nevyzkoušeli. Máme zatím jedno CD, o Krtečkovi a to je nějak nechytlo. Možná klasické pohádky by byly lepší, asi časem yzkoušíme, jako zpestření :-).
Jinak já jako malá milovala pohádky z gramofonu. Pamatuju si, že u babičky jsem měla jednu oblíbenou desku, pohádka na ní se jmenovala Krůpěj medu pro Verunku.
Dobrý večer Míšo, děkuji za krásný článek. Souhlasím s Vámi, že jako zpestření ke čtení pohádek je audiokniha fajn. Cipísek má 13 měsíců, tak knížky zatím jen prohlížíme… ale chtěla jsem se zeptat, kdy jste začala (v kterém věku) u čtení před spaním u Nelči? Julinka se pak asi přidala 😉 děkuji, mějte se krásně, Martina
Ja jako mala mluvene slovo milovala. U babicky jsme meli mikese a pohadky od erbena a hlavne Hurvinka. A toho jsem pak uz poslouchala furt vlastne az doted:) mam rada rozhlasove hry i knihy. Ted zrovna poslouchame alchymistu na spani. Terezce zatim poustim radio junior nebo prave hurvinkovu cernou hodinku kde se hodne zpiva. Do budoucna urcite planuju rozsirit repertoar.
My využíváme po večerním čtení internetové Pigy rádio – můžete poslouchat pohádky celý den. Má snadno ovladatelnou aplikaci.
Mám starší děti, ale uplně zbožňují pohrátky na CD. Manžel už to teda v autě nechce slyšet, ale dětmi jsou velmi oblíbené.
My máme s manzelem retro sbírku mc kazet,tak kluci začali poslouchat originál broučky, kremilka a vochomurku,malou čarodějnici, maxipsa fika,kocoura Mikeše a hodně klasických pohádek namluvenych skvělými herci,z cd jim pouštím detske pisnicky,písničky od Svěráka a starší miluje ještě Ivana Mládka 🙂 a dedecku vypravej
Dcerka je ještě malá, ale když jsem au-pairovala v Anglii tak holčička poslouchala Medvídka Paddingtona a koukala jsem, že to vyšlo i v češtině. Anglická verze je boží, česká úplně nevím, dle ukázek to znělo dobře.
U nás jako u Vás :-)… vždy před spaním přečteme pohádku společně, to si užijeme i to tulení a mazlení, pak se dotulíme a následuje audiopohádka. U nás nejvíc vede Hurvínek (malý má 4,5 roku), máme asi 3 CD, ale nejoblíbenější Jak Hurvínek s Máničkou čekali na Ježíška, donesla nám ho loni Barborka a od té doby ještě neomrzela. To pak zůstávám i v posteli a poslouchám taky, je to klasika mého dětství 🙂 (pozn. Já ho poslouchala asi ve 12 a milovala ho <3)
Dobrý večer, doporučuji CD František Nepil Dětem. Syn je na něj ještě malý,ale pohádky i převyprávění jsou bezkonkurenční, a já při nich vzpomínám na dětství. Moje nejmilejší je Pět báječných strýčků. Pěkné dny s knihou i audio knihou.
U nás funguje obojí. Večer se nejdřív přečte pohádka, pak se pouští audio, u které holky terpve usínají. Přes den někdy pustíme pohádku, někdy chtějí písničky. A rozhodně máme pohotovostní balení připravené vždy na delší cestu autem. Tam je to sebeobrana, starší dcera (necelých 6) je schopná produkovat takové množství hluku, že je to až o život. Při pohádce zavírá pusu a poslouchá. A mladší dcera (necelé tři) obvykle usne.
Hodně pohádek máme z Lidlu, něco z levných knih, něco z různých knihkupectví. Hodně oblíbená jsou povídání s Hurvínkem, mladší má teď nejoblíbenější Pejska a kočičku.
…a ještě jsem zapomněla zmínit jednu oblíbenou a podle mně skvělou poslouchací záležitost. To jsou CD z řady Nebojte se klasiky, kdy každé CD přibližuje tvorbu jednoho skladatele vážné hudby. Moc hezky a poutavě seznamuje nejmenší děti s operou. U nás mají úspěch!
Krasny clanek…my mame 10 mesicu a uz od zacatku roku poustim malemu pisnicky z Lotrando a Zubejda. Maly se u nich rytmicky pohybuje, mava rukou na rozloucenou. Ma dokonce sve oblibene. Ja sama jsem vyrostla na teto pohadce a nasi nam ji pousteli jeste na kazetaku behem dne a vecer mi moje mamka cetla pred spanim. Urcite jde nakombinovat mluvene slovo a cteni pohadek. Kazde vam a diteti da neco ze sebe, co to druhe nema.