Přihazujem pod Jedličku.. a ploooč?

13.7.2016 in Knihovna - 3 Comments
Proč? Tohle období u nás už nějakou chvíli vládne a jak jsem myslela, že časem bude slábnout až zmizí, zatím to jen sílí :-D. V salvě „ploč?“ dosáhneme výměny až 25 otázek a odpovědí a téměř vždy skončím zahnaná do kouta :-D. Přesně proto jsou tyhle knížky dokonalé a já vzala další z řady „První otázky a odpovědi“. A že Vánoce jsou za dlouho? To vůbec nevadí. Na vše kolem počasí se už Nelinka ptá teď, ale já si ji knížku hezky nastudovala, takže já budu chytrá už dneska :-D.

Podle názvu knihy by se mohlo zdát, že v knížce bude hlavně pršet, ale není tomu tak. Kniha je z nakladatelství Svojtka&Co. (což Vám muselo být jasné, protože na první pohled už se tyhle knížky poznají), je okénková a najdete v ní otázky a odpovědi týkající se každičkého počasí. Několik stránek jsem pro představu vyfotila a řadím jako druhou podjedličkovou inspiraci. Tahle bude s visačkou „Nelinka“.

 

O tom, že počasí nás baví jsem se zmiňovala dříve a protože se Nela pořád ptá a ptá, doma jsem si vyrobily vlastní dešťový mrak a kochaly se deštěm i pod střechou. Pokud chcete vědět jak na to, návod a celé psaní k téhle hře najdete tadyZase prší…dneska i u nás doma!

 

 

Okénkové knížky musím bedlivě střežit. Máme štěstí, že ani jedna z holek nikdy knížky netrhaly, ale okýnka jsou pro Julči ruce velikou výzvou. Miluje překvapení pod okýnkem, ale jakmile ho chci zachovat v dobrém stavu, prohlížíme společně. Každé okýnko je hezky uzpůsobené otevírání, takže vždy stačí, když všechna okýnka v knížkách předotevřu a i Juli už pak zvládá číst bez následků.

 

Ukázka několika okýnek a ať ve Vás nehlodá, jaká je na otázku odpověď … 😀

 

 

… tady je :-). Po přečtení si člověk vždycky řekne „ajooo“, ale vymysli to, když se dítě ve vteřině zeptá a čeká na „rozum dospělého“ :-D.

 

Srandy a překvapení počasí musí zaujmout každé dítě. U nás je to asi tím, že holky jsou moc rády venku, takže se Nela denně ptá „A je venku klásně?“ Touhle otázkou už myslí za roh a vlastně se tím ptá, zda půjdeme ven :-). Když venku začne pršet, když začne foukat, když začne být najednou horko …vždycky to jako mámy řešíme a tak není divu, že počasí děti tolik zajímá. Jim to ovlivňuje program ještě víc než nám. Nelinka miluje být venku po dešti. Jednak se prima skáče v kalužích a zadruhé je skvělý písek, ze kterého drží vše co uhňácá :-).
Na duhu už jsme měly taky párkrát štěstí, ale dřív to bylo spíš prohlížení. Dnes už je to zas a znovu PLOČ? Takže tahle dvoustrana je skvost :-D. Mám nastudováno a budu chytrá tak, že mi i dítě bude rozumět.
To je u mě častý problém. Když se Nela zeptá na své desáté proč a já vím co říct, další problém nastává v tom, jak jí to říct, aby rozuměla, zachovat informace a nevypadat že o tom vím míň než ona :-D.

 

A díky téhle odpovědi a hezkému obrázku už všichni budete vědět Proč :-).

 

 

Hahááá a jestli si myslíte, že si na dětská proč vystačíte s chytrou a dětsky odbornou knihou, jste na omylu :-D. Studium nestudium, nakonec vás dítě stejně dostane :-D. Tahle duha tu byla minulý týden a já lovila z nohavic co se dalo.
A víte vy, co je na konci? 🙂

 

Aktuální stránka pro letošní léto, jsem v poctivém procesu otevírání a zavírání okýnek. Nutno podotknout, že tyhle knížky mají báječné ilustrace. Celá řada knížek První otázky a odpovědi je kreslená tak, že zaujmou dítě i dospělého. Já pomalu vybírám, které odpovědi na Nelči proč ještě musím zakoupit :-).

 

 

To, že je Slunce hvězda (naštěstí) Nela ještě nevěděla, ale díky odpovědi už jí tuhle „novinu“ můžu i ve třech letech sdělit, …

 

 

…protože budu vědět, že ačkoli tím spustím lavinu „ploč“, nějak slušně se s tím popasuju :-).

 

Stránka zavánějící podzimem nechybí. Vítr byl u nás problém asi před rokem, kdy Nelča ani nechtěla být venku, protože „mami chouká, chouká, chouká“  nikdo jí nedokázal pomoct. S tím toho člověk vážně moc nenadělá. Naštěstí si pak našla svou vlastní únikovou cestu, nasadila kapucu nebo čepici a rázem byla v bezpečí. Dětský rozum :-).

 

 

Loňský podzim už jsme si tedy užili i s větrem a vyrazili na první drakiádu. Na té letošní drakiádě už to bude salva „proč“ a jelikož berem s sebou na draky i tátu, tuhle větrnou dvoustranu dám za úkol jemu a já budu sledovat potícího se tátu u Nelinky s drakem, hezky z lavičky s kafíčkem v ruce.

 

Ještě najdete v knížce dvoustranu věnovanou bouřím, hromům a bleskům a pak tuhle zimní. Počasí od A do Z :-). Knížky vždy vybírám hodně dlouho, protože holky jsou obě knihomilky a máme jich doma fůru, takže jsem moc ráda, že přišla domů zrovna tahle a využijeme ji všichni.

 

Zatím se zimní otázky týkají spíš vyráběné zmrzliny a postávání u mrazáku, ale ono to léto zas tak uteče, že na programu dne bude i ten sníh. Ale dokud tu není, jdeme užívat k vodě :-).
Knížku Odkud přichází déšť jsem pořídila ZDE, kde najdete i celou edici knížek První otázky a odpovědi. Tak krásné otevírání a zavírání 🙂
Líbila? Mně moc. Doporučujeme a já házím na hromádku do „podjedličkové skříně“. První dva dárečky jsou doma a já včera objednala další tři. Držte palce ať je vše ucházející nebo lepší a třeba budu mít v září doma splněno a bude se celý advent relaxovat, čichat skořice a já prvně letos upíjet svařáček :-). Po pěti letech nekojím, netěhotním a moooc se na to těším.

 

MUDr. Michala Knězková

All posts

3 Comments

 • VERONIKA (MIAUK) 13.7.2016 at 16:43

  Jéva, ta vypadá parádně! Píšu si na seznam:-))) Ještě na ni máme čas. My teď frčíme na látkových knížečkách:D

  • Míša 13.7.2016 at 16:46

   Veru a víte že jste vyhrála balíček v týdnu soutěži? Mám pro vás stále balení bepanthenu s gymnastickým míčem 🙂 Napište Prosím adresu

 • Michaela Hofericová 16.7.2016 at 18:00

  Taky máme tyhle knížky od Svojtky rádi a nejspíš jí pořídím taky pod jehličí… Zatím u nás vede tahle http://www.svojtka.cz/shop/kniha/3263-pod-vej-se-pod-obr-zek-a-ot-zky-a-odpovr-di.html, na dovolenou beru dopravní prostředky. Ještě máme tuhle https://www.levneucebnice.cz/p/podivej-se-do-sveho-tela/?gclid=CjwKEAjwtqe8BRCs-9DdpMOilBoSJAAyqWz_GwOx1eg9ZuvC6PrtPkThd5fhNyE3XwGq5TCMZyfVzxoCDlLw_wcB ale zatím jsme jí jen projeli a pomohla nám, když jsme šli na vyšetření mandlí…

 • Leave a Reply

  Vítejte u nás na blogu!

  Mé jméno je Míša a jsem dětská lékařka. Především jsem ale mámou 4 dětí. Blog je o všem co mě naplňuje, co máme rádi, co nám dává smysl. Tedy o prevenci, zdraví, cestování a o našem životě. Doufám, že se Vám tu s námi bude líbit.

  Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

  Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

  Internet je plný informací, které ale mají skutečnou váhu? Co mám dělat? Povíme si vše od porodnice, prvních horeček a průjmů, přes otázky o očkování až po syndrom náhlého úmrtí a nácvik resuscitace kojence. Doma už vás nic nezaskočí! Nově i ON-LINE!

  Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

  Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

  Úspěšný projekt První pomoc dítěti už běží třetím rokem! Často si říkáte Co mám dělat? Přijďte a tenhle myšlenkový kolotoč dostane řád a vy pocit jistoty, že v případě nutnosti skutečně pomůžete! Nově i ON-LINE!

  Už potřetí MAMAblogem roku! Děkujeme!

  Kam za námi

  Nejnovější příspěvky

  MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

  MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

  Děkujeme, že jste se zatoulali až k nám. Narazili jste na blog mladé lékařky a především mámy, který je o lásce k dětem, zdraví, hraní, cestování, Project Life, vzpomínkách a všem smysluplném co nás baví a naplňuje. Doufáme, že se vám bude líbit.

  ×