Dětská literatura je na nejrůznější zvířenu hodně pestrá. Už první „slůvka“ dítěte jsou vlastně ze světa zvířat a „jak dělá…“ je první slovní zábava dětí kolem jednoho roku věku. Zprvu se dětem nabízí všude hlavně zvířata ilustrovaná, animovaná a vlastně ne taková, jaké pak uvidí v přírodě nebo ZOO. Holky tyhle knihy sice rády měly, ale stejně je pak fascinoval obyčejný atlas zvířat nebo třeba večerníčky, které vlastně vůbec kreslené nejsou. Máte to doma podobné? Tak se pojďte podívat, co holky baví z řad večerníčků, tip na autentickou zvěř a ukážeme vám zase další z Albi knih Kouzelného čtení.
Mezi hračky
Na dovolenou k moři jsme s sebou letos vezli zvířátka. Koupila jsem je před létem na Feedo a krom lachtana, který zatoužil zůstat na mořském dně, jsme je přivezli zpět a holky si s nimi hrají i doma. Obzvlášť když skládají puzzle světa nebo si hrají na vodníky. Určitě znáte zvířátka Schleich (viz foto), která jsou ale dost drahá, i když krásná. Ale aby mi je holky hodily do moře, to by mi pak bylo líto 😀 . Máme tedy tyhle 🙂 – KLIK.
V budoucnu plánuju koupit holkám ještě:
Významná místa světa – báječně se propojí s knihama a cestováním
Domácí zvířata – všeobecně je mají holky rády a rády jezdíme v ČR po farmách
Mláďata ze ZOO – budou se hodit na přiřazování k „rodičům“
V edici je pak i obloha, oceán, Galapágy, evoluce člověka, žraloci, psi , koně, hudební nástroje… Je toho mraky a beru to jako rozumnou cenu za tolik zvířátek.
Do knihovny
Další díl k Albi tužce: Svět zvířat
Právě si společně prohlídneme knihu, kterou Albi zařadilo do kategorie pro děti od 5 let a to zcela oprávněně. Občas mi totiž přijde, že tahle kniha je těžká i pro třicátníka 😀 . Pokud ale knihu dostane do ruky dítě dvouleté, nevyužije sice potenciál knihy, ale rozhodně si tam své najde. Důkazem je i naše Julie. Tak můžeme?
Začni tím, že se dotkneš tužkou tlačítka pro zapnutí. Tohle spustí tužka vždy, když ji velkým modrým tlačítkem zapnete. Ikonu pro zapnutí najdete v levém dolním rohu knihy spolu s ikonami pro regulaci zvuku. Při pravém dolním okraji jsou pak další symboly.
IKONY důležité pro čtení
Otevřená kniha – Chceš vědět jak se jednotlivá zvířata jmenují? Jednoduše se jich dotkni. Můžeš zkusit i některé rostliny a stromy.
Žárovka – Chceš se dovědět více informací a nějaké zajímavosti? Dotkni se toho co tě zajímá.
Notička – Chceš slyšet jaké zvuky zvířata vydávají? Neváhej a dotkni se jich tužkou.
Kostka s jednou tečkou – Zahraj si jednoduchý kvíz. (Najdi Kunu lesní, najdi Buk lesní, najdi Kapraď rozloženou, najdi Lišku obecnou, najdi Troudnatec kopytovitý).
Kostka se dvěma tečkami – Zahraj si středně těžký kvíz.
Kostka se třemi tečkami – Zahraj si kvíz nejvyšší úrovně.
Prázdný čtvereček – Slouží k ukončení či pozastavení hry
pozn.: Kniha je moc hezky rozdělena. Najdete v ní různé ekosystémy, zvířata ze všech koutů světa, a když se bude vám i dětem líbit, zaručuju vám, že se toho společně spoustu naučíte. Pokud projdete knihu celou, tužka na vás 900 x promluví či zaskřehotá řečí zvířecí 🙂 .
Režim otevřená kniha (pojmenování)
První ikonou vpravo dole je otevřená kniha. V tomhle režimu vám bude tužka pojmenovávat zvířata. Vždy se dovíte rodové i druhové jméno zvířete. Na následující dvojstraně se dostaneme do prostředí mokřad a pokud přiložíte tužku všude kam se dá, dovíte se od tužky následující. Sami vidíte, že toho není málo. Mrkněte ale, že většinu malých dětí tenhle režim úplně nezaujme, protože je v něm příliš složitých výrazů. Čtyřletou už ale baví.
Užovka (rodové jm.) obojková (druhové jm.)
Volavka popelavá, Bobr evropský, Lyska černá, Kapr obecný, Štika obecná, Okoun říční, Čolek obecný, Potápník velký, Škeble rybniční, Šídlo královské, Labuť velká, Kachna divoká, Užovka obojková, Ondatra pyžmová, Skokan zelený, Čáp bílý, Motýlice obecná, Ledňáček říční, Leknín bílý, Kosatec žlutý, Růžkatec ostnitý, Rákos obecný, Olše lepkavá, Šmel okoličnatý
Režim žárovka (zajímavosti)
Otečme teď stranu (hurá do hor) a přepněme si na další režim. V režimu otevřené knihy by nám tužka zase všechny pojmenovala. V režimu žárovky na nás začne sypat zajímavosti, a to doslova. Pro vaši představu vypíšu jen pár zvířat. Uvidíte, že k jednomu zvířeti je informací hodně, takže z nich může čerpat i školák nebo rodič.
Medvěd hnědý je naše největší šelma, u nás se medvědi vyskytují jen vzácně, a to hlavně v Beskydech. Dovedou ulovit i větší savce, ale spíše se živí bezobratlými, různými plody, kořínky a mršinami. Také rádi vybírají med lesním včelám z dutin. Medvědi útočí na člověka jen velmi zřídka, hlavně pokud se cítí v nebezpečí, jsou zranění nebo když má samice u sebe mláďata.
Kozorožce můžeme spatřit v alpách. Kozorožci mají obrovské rohy, které můžou měřit i víc než 120 cm. Rohy zvířata nikdy neshazují. Vyrůstají z kůže jako nehty nebo vlasy u člověka. Parohy, například u jelena, jsou na rozdíl od rohů kostěného základu. Kozorožec je i vzhledem ke své hmotnosti (samec okolo 140 kg) velmi hbité zvíře. Díky této vlastnosti se může bez problému pohybovat po skalách.
Zmije obecná je náš jediný jedovatý had. Poznáme ji podle svislé zorničky, jakou mají například kočky, trojúhelníkovité hlavy a klikaté čáry na zádech. Zmije v nebezpečí raději uteče, jen v nejkrajnějším případě dokáže kousnout. Její jed není nijak silný, větší nebezpečí hrozí dětem nebo starým lidem. Zmije jsou v České republice kriticky ohroženým druhem.
Všechny tyhle informace budete potřebovat, když budete procházet kvízy, takže tady první z našich Albi knih, kde se pro kvízy MUSÍTE něco naučit. V ostatních knihách jste hledali postavy, hledali předměty na základě barev a třeba umístění (vedle, vpravo, pod…). Tady to je jinak a potřebujete ke kvízu informace, které se tu naučíte. Nejde tedy zapnout knihu a rovnou hrát hry jako to bylo u předešlých knih.
Režim notička
A tady je část, která nadchne nejmenší. Je to blízké tomu co už se někdy učily s rozdílem, že tady je zvuků vážně mraky a děti se snaží je nejen napodobovat, ale díky jednomu z kvízů i hravou formou hádají „kdo jak dělá“.
Jdeme na kvízy
Nejzábavnější část celé knihy je u holek v kvízech. Nelu baví všechny, i když jsou na ni ještě dost těžké. Julinku zaujme hlavně ten druhý. Máte knihu doma? Co baví vás? Nutno říct, že kvíz se v rámci jedné strany hodně mění. Nejsou otázky v kvízech stejné, takže se vyplatí projet si stejný kvíz na straně klidně třikrát, protože otázky jsou jiné a jinak seřazené. Jdeme na ně.
kvíz lehké úrovně – pojmenuj
Budete hledat zvířátka podle toho, co jste se naučili v režimu otevřené knihy. Až tedy s dětmi projdete stránku v tomto režimu, můžete si vždy dát kvíz lehké úrovně, který se označuje symbolem kostky s jednou tečkou.
najdi Ara hyacintového
najdi Krokodýla orinockého
najdi Kolibříka zeleného
najdi Nosála červeného
najdi Monsteru rozkočnou
Opět v knihách funguje čtení textu. Kdykoli děti přiloží tužku k „povídání“, tužka celý text přečte. To mě docela překvapilo, že Nelu zajímá a často vidím, že to poslouchá. U jiných knih od Albi to totiž nedělá, ani u Perníkové chajdy.
kvíz středně těžký – zvuky
Kvíz na poznávání zvuků je dokonalý a je s ním legrace. Moje holky přepínají mezi notičkou (ta vás zvuky naučí) a kostkou s dvěma tečkami (ta vás ze zvuků vyzkouší) pořád. Ač si to děti vůbec neuvědomují, používají spoustu mnemotechnických pomůcek a vážně jim to funguje a pamatuje.
Nelinky oblíbenkyní je želva. Víte jak dělá suchozemská želva? „Jeee mami, to je jak když smrkám“ 😀 takže tak. A dětmi oblíbený chyták na rodiče v ZOO „mami jak dělá zebra“ …hmm, zebra nedělá nijak 😀 Tak dělá a Nela vždy „mamíí, to je jak sanitka“. A takových hlášek a vychytávek mají celou knihu.
kvíz nejvyšší úrovně – znalosti
Ikonu kostky se třemi tečkami si přepínáte s ikonou žárovky. Žárovka do vás nahustí informace a v kostce třípuntíkaté si pak znalosti ověříte. Tenhle kvíz hrajeme s dětmi jen spolu. Přesněji řečeno s Nelou. Dost ale pomáhám já a ani tak vše správně nedáváme. To až časem. Pro představu několik otázek z kvízu a také jejich odpovědi. Vidíte, že to není úplně pohoda prst v nose 😀 . Kvízové otázky se váží k následující fotce 🙂
Najdi zvíře, které je velmi chytré, umí plavat a je to savec. Delfín skákavý
Najdi zvíře, které má na konci ploutví trny. Perutýn ohnivý
Najdi zvíře,které má na konci ploutve trn s jedem,kterým může zaútočit na nepřítele. Trnucha modroskvrnná
Najdi zvíře, které může velmi rychle měnit svou barvu. Talířovka svítivá
Najdi zvíře, které má na svoji obranu ostny po celém těle. Ježovka obecná
Najdi zvíře, které má dvě lastury. Zéva velká
Najdi zvíře, které odolné proti žahání sasanek, a proto se v nich často skrývá. Klaun očkatý
Najdi zvíře, které tráví většinu svého života přichycené ocasem k rostlině. Klaun očkatý
Najdi zvíře, které vylézá na břeh, aby tam nakladlo až 150 vajec. Kareta pravá
Najdi rybu, která je dravá a má plnou hubu ostrých zubů. Muréna obecná
Najdi zvíře, které může dosáhnout délky až 30 metrů a patří tak mezi největší zvířata na zemi. Plejtvák mišok
suma sumárum
Je to mazec 😀 . Takový je asi závěr. Já mám ale radost, že ji v knihovně máme, i přesto, že její potenciál asi úplně využijeme až později. Budeme si ji brát do ZOO, kde si můžeme u většiny zvířat ukázat jak dělá a něco si krátce říct tak, že to děti bude bavit.
Malé děti využijí dva režimy – NOTU, kde se naučí zvuky zvířat a bude je to bavit. A pak KOSTKU S 1 tečkou, kde si tyhle znalosti ověří. Poznáte společně fůru nových zvířátek, ale taky rostlin, protože ty do ekosystémů patří také a kniha na ně nezapomíná.
Pokud ale chcete vědět jak se zachová buk v režimu notičky (tedy jak dělá?), uslyšíte vždy mišmaš zvuky celého prostředí, ve kterém se nacházíte.
Tenhle opravdový svět zvířat holky moc baví. Stejně jako je baví opravdové hrané pohádky, takže když jsme nemocné, sjíždíme Princeznu ze mlejna nebo třeba Libušku a její Tři oříšky pro Popelku. Je to svět velkých, v dětských očích ten opravdový a jsou jím fascinované. I proto jsem zkusili střídat klasické večerníčky a pouštíme si už dlouho i ty jiné. Pokud neznáte, tak tady naše večerníčkovky 🙂
Večerníčky s poznávačkou
Vydrýsek alias Rybísek
O čem zpívá řeka. Je to moc krásný večerníček, který baví holky snad tak dlouho jak klasika Krtek. O životě vydrýska, kterému Nelinka roztomilá říká Rybísek, protože si nikdy nevzpomene jak je to správně 😀 . Ten nás baví moc a zrovna dnes měly holky ráno díl, kde vydrýsek zabloudil na farmu mezi kačeny.
Pruhovaní kamarádi
Tenhle večerníček není úplně známý a je to škoda. Pokud jste s dětmi neviděli, doporučujeme. Záběry jsou krásné, čuníci ještě víc, jen mi tady trochu pokulhává pan vypravěč. Asi jsem rozmazlená z Vydrýska.
Méďové
Posledním tipem je určitě Honzík a Eliška ze seriálu Méďové. Ti jsou legrační, pohádky veselé, vtipné a vždy tam potkáte spoustu dalších zvířátek. Kdo nezná, zase doporučujeme, máme rády 🙂
Máte další tipy na podobné hry, večerníčky nebo jinou zábavu? Klidně i výlet na nějakou milou farmu, cokoli 🙂 Budu ráda za vaše tipy. Krásný víkend a nezapomeňte dnes a zítra zaskočit na to správné místo.
Holky byly vydřené z prostředí základní školy 😀 , ale že se tam přemnožily babičky a dědové, toho si všimly samy. Tak smutná převaha jich byla. Tak nezapomeňte.
8 Comments
Super článek! Naše malá (2,5r) taky miluje zvířátka. Albi tužku plánujem zřejmě k třetím narozeninám tak určitě časem pořídíme i zvířátka. Jinak já doporučuju ještě večerníček Madla a ťap 🙂 Myslím, že je od stejných tvůrců, je to o pejskovi a mláděti rysa.
U nas z večerníčků kromě Krtka jeste frčí Krysaci. Musím přiznat, ze bavi i me. Vypravěč Bolek Polivka je geniální. Naše malá dostane k druhým narozeninám cely vecernicek na DVD a plysoveho Edu- laboratorní krysu z Prahy. Všechny myšky jsou u ted u nas Eda 😊. Jinak moc děkuji za tipy na krasne hračky a hry pro deti. Všechny poctivě ukládám a příští rok budem pořizovat, určitě Albi tužku a zvířátka jsou taky super. Na stránkách feeda me zaujala různá stadia vývoje rostlin, brouku atd.
Mila Miso, dekujeme za tipy na Albi tuzku, uz ceka ve skrini na Ježucha. Nabizim tip na vecernicek Krkonosska pohadka, syn miluje asi od 1,5, nikdy se neomrzi, sleduje uz ne denne, ale tydne ano (jsou mu 3). Hlavne jak Krakonos dela „Bumbac“ holi a Trautenberk vola „Krucajselement“:-)
Tak nase Nelca 4,5roku miluje figurky zviratek a Schleich je ma fakt uzasne,takze postupne prikupujeme a Jezisek mozna prinese i chlev pro nase stado kravicek.Sofca 7 roku moc tem zviratkum neda,ale pohadky v telce to muze.Od 5ti let i ty hrane a oblibeny ma serial (i kdyz to neni pohadka) Bylo nas pet. (Verca S.)
Nevím, jestli jste tam už nebyli, ale my naposledy navštívili Zoopark Radonice.
Svět zvířat teď plánuji pořídit Maxovi k druhým narozeninám. Máme doma ukázku této knížky a moc se mu líbila. Ty pohádky ho moc neberou 🙂
Krásná knížka, zaujala mě v hračkářství, a říkala jsem si, co to je, ta elektronická tužka, neměla jsem právě čas to tam studovat. Jé, zvířátka od Safari Ltd. chceme dát synkovi (1, 5) do adventního kalendáře, jen už několik dní vybírám, kterou, nebo spíš které tuby pořídíme 🙂 Díky za tip na Feedo, nevěděla jsem, že je tam také mají. Jen škoda, že nemají i kambrium, z toho byl muž unesený, prý až nebudu vědět, co mu dát za dárek … 😀
Moje malá má teď dva a půl a úplně nejradši má Zlatovlásku. Strašně ji fascinují ty krásné písničky 🙂
A zvířátka máme rádi taky. Králíky z králíkárny vozíme v kočárku po dvoře a kozy v každé zoo jsou nejoblíbenější atrakcí 🙂