Nedávno jsem vám představila Malého hvezdáře. Hru, na které jsem se velkou měrou podílela a dnes tu mám další kousek, se kterým jsem se díky blogu a své profesi mohla vyhrát. Z dílny Momenteeczech se na svět dostal další krásný diář a je určen všem budoucím maminkám. Pokud jste tedy nastávající maminka, určitě sem pošlete partnera, protože tenhle diář se moc povedl a Ježíškovi by mohl dosti ulehčit.
Nedatovaný diář pro všechny nastávající maminky, pro těhotné kamarádky nebo maminky miminek, které si chtějí uchovat vzpomínky na celé své těhotenství pěkně hezky v jednom.
Těhotenský diář momenteeczech
Kdo ještě neslyšel o Míše Jonášové, je to krásná maminka malého Maxíčka, která se o svůj život dělí s obrovským množstvím podobně laděných dam, a to na svém instagramovém účtu @michaela_jonas. Právě ona je takovým ambasadorem a spoluautorem tohohle diáře.
„The holy bible of your baby“ je název zaječího deníku, který vůbec nerozlišuje, jestli se vyklube na svět malá princezna nebo princ. Vzhled diáře si můžete vyladit samy, a to snadno pomocí barevných koleček (vazby). Takže jasně, růžovou i mentolovou tam mají 😀 .
Diář je to pořádně nadupaný. Není datovaný, protože ženy netěhulí všechny naráz, no ne? Na každý trimestr máte děličem oddělený prostor. Trimestry začínají úvodním slovem, upozornění nač nezapomenout, dává ale i prostor pro vlastní poznámky.
Trimestry den za dnem
První trimestr si tak projdete den za dnem. Na každý týden máte jednu dvoustranu, kde svůj den můžete rozplánovat po hodinách. To využijí hlavně ty z těhulek, které nejsou od začátku mateřské na neschopence a jejich náplň dne je po většinu těhotenství beze změny. Práce, studium, sport, návštěvy lékaře a poraden nebo třeba kafe s kamarádkou.
Na konci každého trimestru je takové to suma sumárum. Nechybí prostor pro nalepení snímku z ultrazvuku, fotka vás a vašeho pupíku, na který budete jednou s úsměvem vzpomínat, i když si to třeba v osmém měsíci už nemyslíte 😀 .
tip: Nezapomeňte si psát i pocity budoucích tatínků (obzvlášť trefné připomínky, které mají neustále), co se důležitého stalo a samy si vypište, co byste chtěla uchovat.
Trimestry jsou odděleny oddělovači z pevnějšího papíru a jsou vážně vymazlené. Aspoň já si to rozhodně myslím. Celý diář se prolíná v bílé, mentolové a pudrově růžové barvě, takže je to takový miminkovský top, který mi trochu hýbe biologickou hodinou 😀 (to slyší rád hlavně náš táta 😀 ).
Jakmile přelistujete diářem za týdenní stalking vašich trimestrálních dnů, zaměří se diář na vás. Jo, je to takový trochu udržovač, který nebude sledovat jen miminko, ale taky jeho budoucí maminku.
Jak tovšechno roste
V kapitole „Náš pokrok“ si budete zaznamenávat váhu a délku miminka, kterou se budete dovídat na jednotlivých kontrolách. Současně s tím ale budete moct zapisovat i váhu svoji a obvod těhotenského bříška v centimetrech. Na jedné dvoustraně tak vzniká hezký přehled průběhu celého těhotenství.
Jestli byste se rády vrátily po miminku „do původního stavu“ co se fyzických proporcí týče, doporučuju nezanedbat měření a vážení před těhotenstvím, v jeho průběhu a také po porodu. Hezky uvidíte co s vámi to malé plůdě dělá a až vám v pubertě třískne dveřma před nosem, že jste hrozná matka, pač nemůže být venku do devíti, můžete se asertivně ohnat právě těmihle údaji 😀 ..a kdo je na tom hůř!
Nejez za dva, jez 2x zdravěji
Vaše proporce jsou zaznamnané, ale tím hlídání nekončí. V diáři vám Míša Jonášová poradí vše ohledně stravy. Veškeré tipy jak se stravovat, co a kolik pít a co je vhodné či nebo nevhodné jíst.
Dočtete se v čem se raději omezit, čeho si dopřát, a pokud jste se na instagramový profil Míši podívaly, rozhodně usoudíte stejně jako já, že vůbec nebude marný se jejíma radama řídit 😀 .
Míša ukázala kousek ze svého těhotenství, takže jako příklad máte první stranu vyplněnou a zbytek bude jen a jen na vás, kamarádce, sestře nebo partnerce, pokud k tomuhle článku zabloudil budoucí táta 🙂
Na každý týden těhotenství tam máte přesně takové tabulky. Díky tomu, že je systém vazby vyndavací a zastamdací, můžete si diář uzpůsobit podle sebe. Nemusíte například nosit vše najednou, ale třeba jen jeden konkrétní trimestr. Přeskládat nebo seskládat se dá libovolně a v tom je kouzlo všech diářů Momenteeczech.
Levnější nákupy
Protože těhotné ženy si zaslouží hýčkání, čekají v diáři i slevové poukazy.
Vůbec celou svou výbavu a plány si můžete sepsat do seznamů. Na jednom místě tak budete mít pohromadě, co už jste si vybraly, nad čím váháte nebo třeba co vám ještě pro váš poklad chybí.
Do diáře je vložený kompletní seznam výbavičky, co se hodí, co je zbytečné. Co do kočárku, autosedačky, na co nezapomenout k přebalování nebo třeba nač myslet s ohledem na spokojené spinkání miminka.
A je to tady! 😀 Pak to prostě přijde. Krom toho, že si projdete, užijete a naplánujete celé těhotenství, připraví vás diář tak trochu i na porod samotný. Minimálně vám ukáže, nač je dobré myslet, nad čím se zamyslet.
Porod ve vlastní režii
Slyšela jste už o porodním plánu? Jde o takový seznam přání k porodu. Co byste rády, aby u porodu bylo tak či onak nebo co byste u porodu vyloženě nechtěla. V porodním plánu si můžete zvolit jak si porod představujete, to celé sepsat a odevzdat v porodnici, do které vás budou k porodu přijímat. Porodní plán v diáři vám pomůže utřídit myšlenky a trochu o tom celém prostě popřemýšlet.
Nicméně je důležité vědět, že porodní plán není nezbytnost ani vaše povinnost, je to čistě na vás, zda se svěříte jen do péče porodníka nebo to budete chtít mít trochu více v režii vy sama.
Mé preventivní mudrování
V diáři budete mít ale nejednu praktickou připomínku, radu nebo zásadu, jak se chovat když. Dětská lékařka (a tady si trochu přihřeju polívčičku), protože tou jsem já 😀 sepsala do diáře veškeré praktické informace, které novopečená maminka po porodu uvítá.
Zajímá vás co se s miminkem po porodu děje, jaká vyšetření se provádí, podle čeho vybírat lékaře pro své miminko? To všechno jsem do diáře sepsala stručně, ale zcela srozumitelně.
Nenechám vás ve štychu ale ani po příchodu domů. Některé maminky ocení, že v diáři je základní první pomoc u dítěte v případě, že se vám miminko přehřeje, bude dusit, olízne či sní něco, co nemělo. Poradím vám, zda a kdy je třeba pořizovat monitor dechu.
A tady pozor. Většina rodičů si myslí, že riziko Syndromu náhlého úmrtí kojence jejich miminko neohrozí, pokud mají doma monitor dechu. Je třeba si uvědomit, že monitor dechu je jen informační jednotka, která vám ohlásí, že s miminkem je něco špatně a nedýchá.
Pokud vy jako rodiče nebudete umět miminko zresuscitovat, ani monitor dechu takovou situaci nezachrání. Právě proto máte i kompletní postup v případě nutnosti kardio-pulmonální resuscitace, v diáři vysvětlen.
Na závěr mé MUDrovské povídačky pak přehled povinných a nepovinných očkování. Zde si dovolím pozvání. Pokud někdo z rodičů uvítá podrobnější diskuzi na tohle téma, pořádám každý měsíc semináře první pomoci speciálně zaměřené na dětí, takže vás na nich ráda uvidím.
tip: Vybrat si můžete ten pro těhotné, kde projdeme vše od porodu do jednoho roku včetně vývoje a očkování nebo druhý kurz, kde jde už o klasickou první pomoc.
Můj první rok
Poslední část tohohle miminkovského momenteeczeku je věnována prvnímu roku miminka. Ten nemůže začít jinak než porodem, takže si zaznamenáte ten velký den D.
Pokračovat už můžete kocháním se miminkem a občasným doplněním diáře. První fotky, váha, délka, barva očí nebo vlasů. Nechybí ani kolonka pro zaznamenání krevní skupiny dítka (tu najdete v propouštěcí zprávě z většiny porodnic).
Jakmile se miminko narodí, nejste jen vy, kdo pro něj bude rodinou, takže honem sehnat aktuální fotky babiček a dědečků, ať máte všichni jednou krásnou vzpomínku.
Diář končí prvníma narozeninama. Že je ještě v bříšku a přijde vám tohle období prvního krůčku a slova jako na hony vzdálené? Nenechte se mýlit. Uteče to jako voda a budete moc rádi, že si celé těhotenství a zážitky z něj můžete díky téhle „bibli“ znovu prožít.
pro vlastní myšlenky
Jako bonus jsou do zaječího deníčku vložené listy, prostor pro vás samotné. Neorganizovaný prostor na všechny nápady, myšlenky nebo třeba obavy. Piště a čmárejte, jak je libo.
A poslední tip na závěr? Každý kdo tohohle krasavce bude mít, sledujte instagram a Facebookové stránky Momenteeczech, protože právě pro vás chystají velkou devítiměsíční soutěž o hromadu cen v hodnotě několika tisíců korun.
Mějte se krásně a nezapomeňte si vybrat diář pro další rok. Já budu moc ráda, když mi tady napíšte, jestli vůbec nějaké diáře používáte nebo kam si píšete nač nezapomenout 🙂
3 Comments
Ten je boží, já chci být asi těhotná 😀
Už se moc těším až mi přijde :-). Sice jsem teprve ve fázi snažení, ale nemohla jsem si ho nechat vyprodat. Děkuji Míšo za krásné představení diáře, přeji hezký den a posílám pozdravy holčičkám 🙂
Tak ten je krásný škoda že nebyl dříve 🙁 Kluci už jsou odrostlý a malá má 7 měsíců.Prosim pěkně co takhle diář pro maminky dětí větších??nebo neutrální prostě pro maminky……