čas pro mámu | Designblok 2017

Včerejší večer jsem se konečně dostala ven. Po dvou týdnech nudlání doma, kdy se střídá viroza u Nely i Julči jsem dostala propušťák 🙂 . A protože jsem dostala vstupenku na letošní Designblok v Holešovicích, vyrazila jsem. Pro všechny, kteří jste tam nikdy nebyli (jako já až do této doby) nebo to máte daleko, ale nakouknout chcete. Vzala jsem s sebou místo holek foťák 🙂 . Poslední čas na mateřský si chci pořádně užít děti, zároveň už ale zase víc vkročit mezi lidi, aby to pak nebyl takový skok. Tak mé první vyvětrání i s fotodokumentací už teď. 🙂

designblok 2017

Designblok 2017

Celá ta veliká událost, týden designu, se odehrává na Výstavišti v Holešovicích. Ano, zase ta Praha. Až do pondělka máte možnost omrknout ty nestylovější, nejvybranější a často taky nejdražší 😀 kousky, které naše umělecká scéna nabízí. Velké množství vystavovatelů navíc znáte díky Dětskému festivalu mini.

web Designbloku 2017
vstupenky na DB
doprovodný program

Však víte, že já nejsem přímo pražák, takže jsem se jako náplava dostala do hlavního města až se studiem medicíny 🙂 a do té doby jsem znala Výstaviště jen díky jeho požáru. Jezdíme kolem, když jdeme s holkama do Stromovky, ale přiznám se, že interiér jsem dosud neznala.

Je to famózní prostor, takže pro mě to celé byla spíš společenská událost než že bych šla hledat „co musím doma mít“ (za tohle byl táta moc rád 😀 ).

Žiješ srdcem – Loono.cz

Proč jsem se ale na celou událost tolik těšila nebylo poznání stylových, udržitelných, moderní, designových (a vůbec všech těch moderních přívlastků) věcí. Moc jsem se těšila na novou doprovodnou výstavu neziskovky Loono.

Jejich projekt #prsakoule aneb #sahamsinanekazdymesic jsem na blogu už představila. Není tomu ale tak dlouho, co se rozjela nová kampaň Žiješ srdcem, která má za úkol šířit osvětu v prevenci kardiovaskulárních onemocnění.

Rozuměj tedy onemocnění srdce a cév. V rámci kampaně pořádá Loono workshopy ve školách, firmách nebo akcích a jejich cílem je proškolit 15 000 lidí. Hlavní motivem pro výstavu Žiješ srdcem se stal anatomický tvar srdce. Děl je hned 12 a ztvárnili je umělci a ilustrátoři z módní nebo třeba šperkařské branže.

Všechna díla budou vydražena 30.11.2017 v DSC Gallery a výtěžek půjde na další provoz této kampaně.

Mým favoritem nebylo jen jedno dílo, takže jsem si jich pár vyfotila a můžete se tak na výstavu podívat spolu se mnou.

U každého projektu je sepsaná i hlavní myšlenka díla, za což jsem moc ráda. Baví mě si číst cestu k samotnému výsledku a snad nikdy bych se netrefila do příběhu, který za dílem stojí. Za tohle veliký dík. Je to pro mě víc, než kdybych se koukla na několikery tikající hodiny na bílém podkladě 🙂 a nic k tomu.

Maxim Velčovský má na Designbloku více stop své práce, a tak krom cukrárny a kolotoče s ikonickým sezením Vitra můžete vidět (případně vydražit) i tenhle skleněný kousek, ke kterému jsem vám vyfotila i ten příběh.

A kdo by stál o lidské srdce v celé své kráse, Anatomický ústav 1.lékařské fakulty, který je i mou rodnou fakultou 🙂 jej zapůjčil. Krom srdce našeho tu uvidíte i hovězí a to je teprve zážitek 🙂 .

Tahle část článku je z mého pohledu nejpodstatnější, nejužitečnější a moc doufám, že alespoň sem jste dočetli 🙂 . Zbytek už bude jen kochačka, někdy nad scifi-kousky.

Máte firmu, pořádáte akce nebo jste na pozici kde hledáte zábavu na eventy nebo teambuildingy?

Doporučuju přizvat Loonu s nějakým workshopem. A je jedno, zda to bude #prsakoule projekt, kde vám naučí samovyšetření prsu či varlat v prevenci rakoviny nebo právě #zijessrdcem. Mám moc ráda tyhle smysluplné akce a věřím, že po jejich absolvování budete nadšení 🙂 .

tip: V pondělí v 11 hodin pořádá Loono na Designbloku workshop Žiješ srdcem 

Výstaviště Holešovice

Aaaa jdeme se kochat. Tady už se vám nebudu nějak zvlášť rozepisovat, protože jde stejně hlavně o pohled a každý máme ten vkus jiný, no ne? Snažila jsem se vybrat to, co mi přišlo nejzajímavější nebo nejbližší.

První, pivní excelent symhony

Chachá, tohle byla vážně legrace. První pivní Excelent symphony. Spojení lahví od piva a klasické hudby bylo hodně povedené. Nebyla chvíle, kdy by tam někdo nehrál s mobilem v ruce, aby si celou událost nahrál 😀 . Ve třech řadách jsou vyrovnané pivní lahve, každá má v sobě jinou hladinu vody. Stačí pak vzít do ruky dřevěné ukazovátko a sám si zahrát třeba Ódu na radost 🙂 .

Jen teda chudák ti vystavovatelé, kteří mají prostor hned vedle 😀 .

Nejepičtější křeslo alba – židle TON

TON židle určitě znáte, Asi v nich ne každý seděl, ale ten pojem je prostě Pojem. V rámci Designbloku probíhá i soutěž mezi jednotlivými vystavovateli a TON je můj žhavý favorit na cenu Nejlepší instalace výrobce. A ta barva křesla Alba 🙂 no ach.

Děti na Designbloku

Kdo byste měl „to štěstí“, že byste na Designblok bral děti, je tam pro ně připraven i speciální prostor. Upřímně si ale myslím, že si to celé mnohem víc užijete bez dětí a naopak děti si víc užijí mimo „na hlídání“. Dětský festival to není, na nic jim extra nedovolíte sahat a je to časově docela náročné.

Kdo ale s dětmi přijde, dostanete se společně až do nebe 🙂 . Zas žádná klasika kolotočářská, ale mezi halami jsou krom nafukovací hory taky obláčkové „labutě“ 🙂

Nesspresso trip

Pokud se budete chtít na Designbloku občerstvit a dát si kafe, bude to Nesspresso. Co mě tentokrát zaujalo víc než jejich káva a stylové kavárničky, to byla kávová chodba. Pod vámi zrcadlo a všude kolem káva. Já kafe miluju, ale co mám na ní nejradši je ta vůně! Tu si v chodbě šlo užít báječně.

Geometrie od kutulu

Ani jsem netušila, že na tomhle týdnu designu bude. Kutulu koník nám jezdí po bytě už víc jak rok a na výstavišti si můžete omrknout novou stavebnici, která je báječná. Nejen svým vzhledem, ale i praktičností. Jako krásný příklad je třeba osvojení si pojmů jako je celek, polovina nebo čtvrtiny, které z téhle stavebnice postavíte a zrovna v době mé návštěvy to děti praktikovaly s velkou radostí. Tuhle českou značku už jistě znáte z Dětského festivalu mini 🙂 .

Festival Mini bude v Praze v OD Kotva na Náměstí republiky už první prosincový víkend.

mekáčový úlet

Takže 😀 . Nejsem odbornice na design. Já prostě jen řeknu jestli se mi to líbí nebo ne. A to většinou posuzuju dle toho, zda bych byla ochotna si to domů vzít či nikoli 😀 . Tohle je ale mezi výstavou ten největší úlet. Téma celého Designbloku je letos JÍDLO. I tak ale doufám, že to tam jen nějaká Kaňka čunčová (pozn. to je z Emanuela, holky tak říkají namísto „ty si prase“ 😀 ) zapomněla.

jedinečné porigami

Ooooch tady jsem byla omámená. Já nějak světlo miluju a taková „prkotina“ a taková efekt. Nádherné porigami výřezy v barevných čtvrtkách. Expozice byla moc šikovně postavená, protože měli seskládané tyhle veliké sklenice dokola a uvnitř světlo, takže to lákalo pro potěchu oka každého kdo šel zrovna kolem.

Krom různých katedrál a domů byly mězi motivy i nádherné stromy. Nebo třeba tihle ježečci, ze kterých se pak dá doma vyrobit moc hezká lampička do pokojíčku dětí. Stačí vložit do sklenice porigami motiv a dovnitř dát LED diodku a máte nádherné a bezpečné světýlko.

Tak kdo hledá originální dárek, který navíc není nikterak finančně náročný, tohle se mi moc líbilo. Pozvánky, přání, moc milé a kreativní.

poetická a přírodní móda MIK

Tak tohle huňaté dílo byl jeden z „oblékacího vrcholu“ mé návštěvy. Pochopitelné módních značek s udržitelnou módou tu bylo více, ale tohle je materiálem i barvou prosté „moje“. Autorkou kolekce je Jana Mikešová v jejíž kolekci jsou dominantní především volné střihy a čisté linie.

Moc by mě zajímalo jestli někdo z vás třeba tyhle módní značky, které se na Designbloku ukazují znáte a třeba i máte rády. Pro mě je to na mateřské dost neprobádaný svět, ale až vysvleču pečovatelskou garderóbu, bude se mi tenhle směr moc líbit.

…i když tedy ne v té černé barvě, kterou mají všichni pořád tak rádi 🙂 .

nová česká značka Toy planet

Další dětské kousky. Ty jsem si dala za povinnost vyfotit, protože to by vás mohlo zajímat. TYOplanet si dalo za cíl vytvořit dětem prostředí, ve kterém si stvoří vlastní barevnou planetu a díky novým kouskům budou zažívat nové zážitky. Kousky, které byly na výstavě jsou krásné, nicméně ta cena bude pro většinu mamin trochu mimo mísu. Své zákazníky si ale jistě najde. Ať už malé nebo velké 🙂 .

šmrncovní ptačí garsonky

Vidím prvně, ale líbí se mi moc. My teda stejně zase budeme vyrábět kokosové, dýňové nebo šiškové, ale přiznám se že mít tohle na balkóně, chodila bych si v zimě s kafem sednout na parapet 🙂 a strašně bych si to užila (a teda bylo by nutný ten parapet udělat 😀 ).

Nová jízda – T3 Coupé

Super! Kdo by řekl, že dopravní podnik může přijít s něčím, co bude na Designbloku hitem? Na svezení touhle tramkou se stála fronta a bylo to fakt originální.

Ke svezení byla třeba jízdenka, kterou vám slečny rozdaly, tu jste cvakli hezky v retro stylu a dostaly pak brýle, které vás vzaly do 3D světa.

kolekce friendly paper

Novinkové „přátelské papíry“, přesněji kartonoví fešáci nejen do dětského pokoje. Lze libovolně pomalovat, upravit k obrazu svému a zároveň využít prostor, který nabízí. Místo takové tabule si to umím představit hezky, obávala jsem se ale, že s tím budou holky hodně rychle hotové.

Omyl. Mile mě překvapilo jak pevné to ve skutečnosti je, takže komu se tento styl líbí a děti jsou kreativci, rozhodně to zvládne i nálet rebelů. Obdobně mile mě překvapila natahovací autíčka Závoďáci 2, které byly jednak krásné, jednak fungovaly na zajímavém magnetickém pohonu.

Re pello – odrážedla nové generace

Pokud jste byli na posledním Dětském festivalu mini, tak Re pello možná znáte. Na jejich odrážedla tam zasedlo mnoho dětí a jsou jiná, zajímavá a jistě oblíbená. Na Designblok však Re pello dovezlo novotu, a to šlapací kolo. V prodeji ještě není, protože je to horká novinka, ale přibližně za rok by být mělo.

Kolo bude pro děti od 3 cca do 7 let. Jeho váha je necelých 7 kg, což na kus dřeva je moc milé číslo. Kdo už hledáte šlapací kola pro děti, určitě víte, že se pohybujeme  většiny kol na 10 kg.

Šperkovnice Fain wood

Upřímně, tohle hladí moji rozmazlenou duši 🙂 . Taková šperkovnice je prostě kouskem, který v ložnici vystavíte a dělá radost víc než šperk v šuplíku. Potíž je však v tom, že já ty šperky extra nestřídám a nějak by tam (tuším) začaly holky strkat legáčky nebo svoje korále 😀 . Ale tohle mi jde přesně na slinu 🙂 .

Ceny jsou u šperkovnic různé dle velikosti. (velká šperkovnice třeba 3950 Kč, set všech tří pak 7950 Kč takže tak 🙂 ).

makronky Brokis

Oooo móda makronek už našla i světelný design, takže jsou tady tahle světla. Zajímavý nápad, moc hezké provedení, cena… no, jsme na Designbloku a do pokojíčku dětí to nebude 🙂 Byly ale moc hezké a zastavil se u nich nejeden fotoaparát, včetně mého.

Jedinečná a opravdová – Lípa

Další moje srdcovka. Po Kutulu, Pirigami nebo třeba šperkovnic je Lipa store další moje oblíbenost. Znala jsem je už delší dobu a konečně viděla v reálu. A že máte pocit, že design dnešní doby je čistota a jemné linie? Lípa vám dokáže, že přírodní borčus je prostě krásný i neuspořádaný 🙂 .

Expozice byla moc krásná, tradiční a slečna u něj moc milá. Lípa je českou značkou, která spojuje tradiční řemeslo a moderní design. Daří se jim to geniálně a já už se musím zajít podívat do kamenného obchodu v Praze.

Lípa je obchodem, který má i vlastní dětský sortiment. Ten ale bohužel na Designbloku nebyl, takže až se k němu dostanu na prodejně, určitě ho nafotím. Bude se líbit a ceny jsou hezké 🙂 .

Pokud přemýšlíte nad Vánocemi pro maminky nebo kamarádky, tady si namícháte krásné balíčky. Z drobností se dá složit moc prima dárek a já o něm začínám uvažovat.

finská Iittala na designbloku

Další kdo přijel bez dětského zboží, i když o něm dobře vím 🙂 je Arki. Na Designblok přijel obchod s finským porcelánem (jo, téma jídlo přeci). Už víte, že jej doma sbírám, a protože už je to nějaký čas a pomalu se to skládá, věřím, že si s Iittalou letos prostřu své první rodinné Vánoce.

Kdo máte skandinávii a vůbec Finsko rád, doporučuju zajít se podívat na výstavu v překrásné Galerii Mánes. Echoes – finský design v průběhu 100 let je zároveň doprovodným programem celého Designbloku.

Výstava končí 30.10.2017 a vstup na ni je zdarma. Tu zvládnete krásně i s dětma 🙂 .

I když Designblok nepovažuju primárně za prodejní výstavu, ale o to ukázat se, dají se tam samozřejmě nakoupit i samé krásy. Někteří z vystavovatelů si připravili i speciální akce po dobu tohohle designové týdne.

Pokud to tedy máte do Prahy daleko, ale na něco máte zálusk, mrkněte k nim na weby. Já vím, že třeba právě na Iittalu je sleva 20% (kod: Designblok) po dobu všech veletržních dnů.

Výstava je rozdělená do tří navazujících prostorů. Arki je v pravém křídle nazvané Superstudio. Jim za hlavou pak zahrajete onu Ódu na radost na pivní lahve Excelent 😀 . V této části je schovaná v prvním patře právě výstava Žiješ srdcem! Takový nenápadný, nijak extra dobře označený balkónek.

Z dětského zboží přijeli do Prahy jen Mumínci na porcelánu. Dává to ale smysl, když tématem má být Jídlo. Dětský sortiment bude komplet na Mini v Kotvě. Co jsem moc nepochopila je pak koupelnové studio, které je přímo proti Iittale. S tématem nesouvisející a samotné místo…no kdo byl, prosím není to nějaký chyták jako byl ten mekáč? 😀

Achjo, zas je z toho článek ve stylu Frankie Dlouhán 😀 , a to jsem slíbila kochačku. Tak případně jen proleťte fotky. Mně to nějako nedá sem jen našoupat fotky a „hele dívej“ 🙂 . Tak snad to aspoň zabaví noční holky u kojení 😀 Jste tu?

A tady pomoc prosím! Kdo jste na Designbloku byl a pamatujete si tuto expozici? Krásné tašky, květináče, kabelky a vše z papíru. Moc hezky uspořádané místo, ale bylo tam pořád plno, takže jsem okukovala z dálky a ani se nepodívala, kdo s tím do Holešek dorazil. Edituju to tu hned jak to zjistím 🙂

hotelový porcelán G.Benedikt

Tohle je sice kousek porcelánu pro hotely, ale ta barevnost se mi líbila a zaujala, že by se barvy mohly líbit vám. Tak že si dali tu práci a seřadili nám to tak fotogenicky, je to tu 😀 .

nevynechej ani patro

Jak už jsem psala, balkóny jsou dost opomíjené a je to škoda. Podobně tomu tak bylo na Dětském festivalu mini, kde spousta z vás zjistila až z mého fotoreportu, že měla Balabenka dvě patra.

Vylezte si na balkóky, projděte výstavu, dejte si tam kafe nebo nakupte drobnosti. Mezi nimi například časopisy Raketa nebo knihy od Baobabu 🙂 .

Právě na balkóně, kde máte výhled na prostřední halu s kolotočem, „nebeskými labutěmi“ a nafukovací trampoškou, se pořádá v rámci doprovodného programu workshop sladké architektury 🙂 .

Byl to krásný večer. Designblok má otevřeno až do 21 hodin, takže já v klidu dala dětem večeři a vyrazila do Holešovic na večer.

Doprovodné programy

Dvě hodiny na projití stačily, zbytek jsem se pozastavila ještě u Reflexu, kde se pořádala diskuze na téma Design současných politických kampaní a bylo to vážně jen pro odvážné a otrlé posluchače 😀 . Programů, které by se vám ale mohly líbit je víc, tak pokud plánujete návštěvu, mrkněte na program a zkuste se trefit časově do svých favoritů 🙂 .

Mějte se krásně a doufám, že se budete těšit na další články z takového dojezdu mé mateřské, které jsem nazvala „čas pro mámu“ 🙂 . Budou to akce, wokrshopy, zážitky a taky se zkusím něco naučit a naskočit zas do nějaké společnosti. Ať se do té práce nastupuje líp a s chutí.

Mějte krásný víkend. My razíme za babičkou, takže vááálenííí 🙂

Míša

MUDr. Michala Knězková

All posts

6 Comments

 • Magda 28.10.2017 at 9:44

  Míšo, ty papírové nádhernosti jsou od uashmama.sk!;)

  • Míša 28.10.2017 at 10:17

   Jeeeee Magdi moc děkuji 💜. Já už to nebyla schopná dohledat. Byla jste nebo znáte už dýl? 😊

 • Hana Dlouhá 28.10.2017 at 10:06

  bomba 🙂

 • Martina 29.10.2017 at 22:46

  Krásné. Tak jsem neodolala Iittale, aspoň mám nějaký ten dárek vyřešený:) Příjemné zjištění, že na hrnky s Mumínky byla též sleva 20%. S knížkou o Mumíncích to bude pod stromečkem pěkně ladit:)

  • Míša 29.10.2017 at 22:53

   Jééé mám radost, že tu mám Iittalovou fanynku 🙂 je to krása a už jeden kousek dokáže stvořit závisláka, že? Mám nesmírnou radost, že k sobě vždy vše z kolekce skvěle padne a ladí, takže není potřeba dlouze přemýšlet co a jak. Co z Iittaly je váš favorit? 🙂 Mumínci jsou boží. Knížky máme přečtené a holky mají jejich skleničky 🙂

   • Martina 30.10.2017 at 23:13

    Vybrala jsem hrnečky z kolekce Taika. Je to dárek, snad se bude líbit. Vypadá to vše moc krásně, ale chtělo by to vidět na živo. Tak třeba za rok na Designbloku, že bych taky jednou zajela do velkoměsta:-)

  Leave a Reply

  Vítejte u nás na blogu!

  Mé jméno je Míša a jsem dětská lékařka. Především jsem ale mámou 4 dětí. Blog je o všem co mě naplňuje, co máme rádi, co nám dává smysl. Tedy o prevenci, zdraví, cestování a o našem životě. Doufám, že se Vám tu s námi bude líbit.

  Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

  Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

  Internet je plný informací, které ale mají skutečnou váhu? Co mám dělat? Povíme si vše od porodnice, prvních horeček a průjmů, přes otázky o očkování až po syndrom náhlého úmrtí a nácvik resuscitace kojence. Doma už vás nic nezaskočí! Nově i ON-LINE!

  Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

  Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

  Úspěšný projekt První pomoc dítěti už běží třetím rokem! Často si říkáte Co mám dělat? Přijďte a tenhle myšlenkový kolotoč dostane řád a vy pocit jistoty, že v případě nutnosti skutečně pomůžete! Nově i ON-LINE!

  Už potřetí MAMAblogem roku! Děkujeme!

  Kam za námi

  Nejnovější příspěvky

  MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

  MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

  Děkujeme, že jste se zatoulali až k nám. Narazili jste na blog mladé lékařky a především mámy, který je o lásce k dětem, zdraví, hraní, cestování, Project Life, vzpomínkách a všem smysluplném co nás baví a naplňuje. Doufáme, že se vám bude líbit.

  ×