favorit tříleťandy | Doprava v knihovničce

13.9.2018 in Hraní, Knihovna - 3 Comments

Tak už zítra začínají ty slavné Dny Marianne, které jsem sice nikdy nevyužila 😀 , ale dobře vím, že je tam fajnová sleva do kamenných obchůdků Albi. Je to dobrá příležitost jak ušetřit dost peněz na nákupu elektronické tužky nebo knížek, tak proto dnes ještě poslední Albi-TIP 🙂 . Julinčina nejoblíbenější kniha letošního léta – DOPRAVA.

Základní ovládání knihy tužkou

Celá kniha se opět ovládá pomocí ikonek, které najdete při spodním okraji stránky 🙂 . Není třeba se bát, že je systém složity. Julinka pochopila všechny režimy ve dvou letech, kdy měla svoji první knížku 🙂 . V knížce o dopravě najdete tyto ikony:

otevřená kniha – dozvíš se základní názvy a informace
žárovka – Chceš se dozvědět více, chceš si poslechnout zvuky a dialogy? Dotkni se tužkou toho, co tě zajímá.
symbol „play“ (trojúhelníček) – budeš moct kdekoli v knize objevovat zvuky nebo si poslechnout co kdo říká
kostka s 1/2 tečkami: Chceš si Tvé znalosti procvičit? Kvízy jsou rozděleny na 2 kategorie podle obtížnosti. Vždy dostaneš 5 úkolů a po skončení kvízu se dozvíš svůj výsledek.
kruh z šipek – slouží k opakování zvukové stopy
symbol „stop“ čtvereček – zastaví přehrávání nebo kvízu

Doprava z Kouzelného čtení

Na tuhle knížku jsem slyšela chválu docela dlouho, ale nikdy mě nenapadlo jí prolistovat, protože mi celé téma přišlo tak nějak klučičí. Holky přeci bude víc zajímat příroda, lidské tělo, číslice a písmena …a ejhle 😀 . Julinčin favorit letošního léta je právě doprava a já jsem zase chytřejší a příště nebudu rozhodovat tak holko-klukovsky 🙂 .

Tahle kniha je první ze série Kozelné čtení, kde jsem byla úplně marná 😀 . Jednak je tu strašně nových informací, o kterých jsem neměla páru, druhak jsou tu stránky, které vyloženě testují vaší paměť. Krásným příkladem je hned strana první.

Pamatovák na dopravním hřišti

Dopravní hřiště je první lokalita, která vás paměťově pěkně prověří 🙂 . V režimu „otevřená kniha“ si totiž projedete všechny postavičky na hřišti a tužka vám řekne jejich jména. To si máte samozřejmě zapamatovat, protože v kvízech si vás tužka pěkně prověří 🙂 .

Pokud kliknete na „režim žárovky“, z tužky uslyšíte dopravní rozumy. Chcete příklady? Pokud kliknete na… uslyšíte…

Přechod: Přechod pro chodce slouží k tomu, aby lidé mohli bezpečně přejít silnici. Když máš možnost, vždy přecházej po přechodu, ale nezapomeň na opatrnost a rozhlédni se! Víš, jak se správně rozhlednout? Podívej se nejprve doleva, pak doprava a pak zase doleva. Během přecházení ale stále kontroluj, zda nejede auto. Asi víš, že přechodu pro chodce se také říká ZEBRA. To kvůli bílým pruhům, které najdeš na srsti tohoto lichokopytníka.

Jako naprosto suprové tady hodnotím na každé stránce „režim notičky“. Písničky jsou v téhle knize povedené, hodně chytlavé a často fakt poučné, takže když jdeme po silnici a holky začnou zpívat, vypadáme jak fanatičtí šprti obcházející dopravní hřišťata 😀 .

Hurá do městského povozu

Jakmile nastudujete dopravní hřiště, hurá do provozu 🙂 . Dopravu ve městě pozná úplně každý. Je to jedna z lehčích stránek, kde jsem se ještě chytala i já 😀 . Autobusy, tramvaje, auta, trolejbusy, zametací vůz, osobní auta, ale i kabriolet, dvoupatrový autobus či vůz poštovní 🙂 .

Kdo bydlí ve městě, všechna auto dobře pozná. V „režimu žárovky“ se pak o nich dovíte více a pokud si troufnete, můžete se pustit do kvízu 🙂 .

kvíz lehký„režim kostky s 1 tečkou“
Najdi dopravní značku označující parkoviště s parkovacím automatem.
Najdi uličníka, který přebíhá křižovatku tam, kde se to nesmí.
Najdi pana Starého.
Najdi tyčové sběrače.
Najdi dopravní značku „přikázaný směr jízdy přímo.

Když je třeba pomoci

Otočíme stránku a jdeme na tragedii za tragédií. Stáli jste s dětmi někdy na dálnici v koloně, letěl kolem vás nemocniční vrtulník nebo jsem zastavili před přechodem, i když byla zelená, protože jela kolem sanitka? Tahle dvoustrana se holkám líbí moc. Nebezpečí, nehody, vypjaté situace. Něco lákavého na tom je nejen v očích dětí, takže tady se můžete dostat ke špetce toho knižního vzrůša 😀

„Přečtete si“ jak se hasí oheň, kolik se vejde vody do cisteren hasičů, jaká záchranná plavidla používají záchranáři 🙂 , proč má policista tu svítivě žlutou uniformu, jak vyvázla z nehody paní Máchová, jak dopadla resuscitace pana Máchy, co se stane s nabouraným autem, které už nejde opravit, a kolik unese lidí plus proč a kdy lítá zdravotnický vrtulník? Víte kdo je patron leteckých záchranářů?

Chytlavá „Zebra ležící“

Nevím jestli zná naše paní učitelka tuhle knihu, ale rozhodně zná písničku, která se na vás spustí, když přiložíte tužku na „režim notičky 🙂 . Nelinka totiž přišla ze školky a tuhle písničku si zpívala ještě dřív, než jsme doma knihu měli 🙂 .

Když chci přejít ulici, najdu zebru ležící, na cestu se maluje, přechod se tak jmenuje. 
Rozhlédnu se vlevo vpravo a když auto nejede, přebehnu a volám bravo, nikdo líp to nesvede.
Když chci přejít ulici, najdu zebru ležící, na cestu se maluje, přechod se tak jmenuje. 

Aktuální dovolenková z letiště

Pro nás aktuální a hodně čtenou stránkou před dovolenou bylo letiště 🙂 . Jak to chodí na letišti, koho tu potkáte, co se děje s kufry, kde a proč se chodí bezpečnostními rámy, jak vypadá letadlo na průřezu a kde jsou uložena všechny zavazadla cestujících? Pokud létáte často, můžete si zkusit rovnou kvíz 🙂

zahraj si těžší kvíz„režim kostky se 2 tečkami“
Najdi auto, které převáží letecký petrolej a letecký benzín.
Najdi toho, kdo zasahuje, když na letišti dojde k letecké nehodě.
Najdi pracovníka, který kontroluje povrch stojánky a hledí na to, aby letadlo správně zaparkovalo.
Ukaž kdo v letadle usnul a na očích má speciální černé klapky.
Ukaž toho, kdo se bojí létat.

Pořádná dřina na stavbě

A pak přijdou dvě dvoustrany, které jsou pro mě totální sci-fi a holky by toho asi věděly víc než já 😀 . Tady bych si musela projít nejdív oba učící režimy (otevřenou knihu i žárovku) a pozorně poslouchat, abych něco věděla 🙂 . Maminky chlapečků tady mají jistě veliký náskok 😀 . Mou oblíbenou záležitostí je tady zase akorát tak písnička (ta se stavbou nesouvisí) 😀 .

Na stavbě potkáte silniční válec, čelní nakladač s velkou lžící, buldozer, pásový bagr (znám leda opar 😀 ), pevný dampr, čelní nakladač s bouracím kladivem, autodomíchávač, autojeřáb, nákladní auta, kanalizační trubky …no prostě je toho dost a ještě víc 🙂 . A když už to zvládnete pojmenovat, dost se toho ještě dozvíte 😀 .

Kdo by raději něco blíž přírodě, je tu farma!

Zas si ale nemyslete, že farma bude zvěř bez strojů. Kniha o dopravě vám zaručí ruch a stroje na každé stránce, takže zemědělská dřina je tu v plné parádě 🙂 . Když si ale dáte „režim žárovky“ dovíte se dost informací nejen k dopravě na farmě, ale i k zvířátkům 🙂 .

Vysokozvižný nakladač s drapákovými vidlemi, traktor s míchacím krmným strojem, šlapací traktor s vlečkou, pan a paní Pšenicovi, traktor Zetor, traktor s pluhem…no však víte 😀 Dřina!

Na knížce se mi moc líbí, že se nemusí projít od začátku až do konce, ale podle nálady. Letíme k moři? Projdeme letiště. Jedeme na Farmu Blaník? Mrkneme jak to tam chodí. Stala se dnes na dálnici nehoda a my stáli v koloně? Šup na stránku s havárkama. Rozkopali vám ulici a mění plynové potrubí? Hurá na městské ruchání. Jedete na výlet vláčkem? Pojďte mrknout na vlakáč 🙂 .

Poslední lokací, kterou si Kouzelné čtení připravilo je svět na vodě 🙂 . Hodně novinek, hodně zábavy a zase další informace, které se děti hravě doví, když budeme nemocní nebo třeba budou venku lítat trakaře.

Knihy čteme nejčastěji společně, takže je fajn, že nasosávám info s dětma a stíháme si o tom i povídat. Teď se školkou a prací už toho bude asi míň a přednost dostanou knihy normální, ale třeba na cesty je to prostě top 🙂 . Knihu o dopravě máme s sebou i tady v Africe a přes polední klid, kdy se na slunko jít nedá a Nelinka třeba neusne, „čte“ si a je zase chytrá 😀 .

 

MUDr. Michala Knězková

All posts

3 Comments

 • Zuzana 13.9.2018 at 18:45

  Také používáme tyto chytré knížky s tužkou. Chtěla jsem i pro synovce, ale Albi prodejna je od nás daleko a nevyplatí se mi tam jet dvě hodiny a plná cena je dost. Stále vyhlížím nějakou slevu :)Loni jsem ji chytla v Globusu. Kdyby se vám to povedlo domluvit pro nákup přes internet určitě nebudu jediná, která vám bude velmi vděčná 😉
  Děkuji za tip na další knihu 🙂

 • Eva Smyčková 13.9.2018 at 20:40

  Mame doma a dneska jsme taky na ni ujiždeli… je opravdu super

 • Veru 20.9.2018 at 8:42

  Taky jsem myslela, že DOPRAVA bude spíš pro kluky a pro trochu starší, ale jak tak koukám, pořídíme to mé dvouleté (a čtvrt) k Vánocům! Díky za tip! 😉 ALBI tužku určitě zařadím do tipů na dárky pro dvouleťáky na mém blogu http://darkoblog.cz , protože my s ní máme jen tu nej zkušenost (díky ní jsme zvládli celodenní putování autem do Chorvatska). 🙂

 • Leave a Reply

  Vítejte u nás na blogu!

  Mé jméno je Míša a jsem dětská lékařka. Především jsem ale mámou 4 dětí. Blog je o všem co mě naplňuje, co máme rádi, co nám dává smysl. Tedy o prevenci, zdraví, cestování a o našem životě. Doufám, že se Vám tu s námi bude líbit.

  Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

  Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

  Internet je plný informací, které ale mají skutečnou váhu? Co mám dělat? Povíme si vše od porodnice, prvních horeček a průjmů, přes otázky o očkování až po syndrom náhlého úmrtí a nácvik resuscitace kojence. Doma už vás nic nezaskočí! Nově i ON-LINE!

  Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

  Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

  Úspěšný projekt První pomoc dítěti už běží třetím rokem! Často si říkáte Co mám dělat? Přijďte a tenhle myšlenkový kolotoč dostane řád a vy pocit jistoty, že v případě nutnosti skutečně pomůžete! Nově i ON-LINE!

  Už potřetí MAMAblogem roku! Děkujeme!

  Kam za námi

  Nejnovější příspěvky

  MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

  MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

  Děkujeme, že jste se zatoulali až k nám. Narazili jste na blog mladé lékařky a především mámy, který je o lásce k dětem, zdraví, hraní, cestování, Project Life, vzpomínkách a všem smysluplném co nás baví a naplňuje. Doufáme, že se vám bude líbit.

  ×