Nejen obkreslovací karty

Už je to nějaký ten měsíc co jsem holkám koupila tyhle obkreslovací karty. Nelinka na tom s kreslením nebyla nikdy tak dobře, aby hrozilo, že doma budou ležet ladem a líbilo se mi, že jsou „zvířátkové“, protože tehdy roční Julinka se začínala učit zvuky všech zvířátek, která jsme doma našli. Nenapadlo mě tu o nich moc psát, ale nedávno jsem Vám ukázala naše hraní s lepidlem a tam na ně padlo pár dotazů. Shodou okolností ještě ten samý večer se na internetu rozjela diskuze, že takovéhle kartičky jsou k ničemu, protože dětem ubírají na vlastní fantazii a kreativitě. Já si dovolím nesouhlasit a proto je tu dnes tenhle článek.

Jakmile jsem s něčím opravdu spokojená, jsem připravena si to bránit zuby nehty :-D. Vše má své pro a proti a možná je pravda někde mezi. Obkreslovací karty mohou dětem ubírat fantazii, záleží ale na Vás jak si s nimi budete hrát. Já v těchhle kartách vidím obrovský potenciál v rozvoji jemné motoriky, soustředěnosti a v neposlední řadě i uspokojení Nely, která si pokaždé vybarví zvíře úplně jinak.
Ani já nekupuju knížky, kde je postup „jak nakreslit kočičku krok za krokem“. Na to si přijde dítě samo a v těch úplný význam nevidím. V těchhle kartičkách ale ano :-).
Ty naše už jsou za ty měsíce dost „zpankované“, protože je Nela ani trochu nešetří, kreslí přes ně fixami, když se snaží vytvořit obrys na tabuli, ale funkci to nic neubírá. Ještě nikdy nevydržela Nela se s něčím tak dlouho „kreslit“ jako při hraní s tímhle barevným balíčkem.

 

 

Obkreslovací karty jsou z dílny Nakladatelství Svojtka a mají jich více druhů. Karty jsou z pevného kartonu a je jich v balíčku dvanáct. Jsou dostatečně velké, takže je zvládne používat už i nejmenší uživatel jako třeba Julinka …pokud jí samozřejmě vypomůžu :-).
Od tří let jsem Nele dávala vždy voskovky nebo fixy, prostě něco kde není třeba extra tlačit a obrázek bude vyvedený.

 

Poznávačka. To nám přišlo až trochu strašidelné :-D. Hned jak jsme balíček prvně vybalili, viděla Nela jen zadní strany kartiček a okamžitě podle obrysu poznala úplně všechna zvířata. Zdá se to snadné, ale já Vám přísahám, že ani já ani manžel jsme to nepoznali :-D. Dnes už oba víme, která zvířata tam jsou, ale třeba medvěda doteď nechápu, jak mohla Nela poznat. Mrskala to jedno za druhým, jak kdyby to přeci bylo jasné!

 

Julinka se často dívá, případně okusuje oblíbenou kartu s tučňákem, Nelinka si obkresluje a následně vybarvuje a já buď vypomáhám přítomností nebo si klidu udělám práci, kterou dělám ráda bez dětí.

 

Omalovánky pro Julču

Tenhle úryvek jste mohli vidět v článku o hraní s lepidlem.
Nadpis je tak trochu zavádějící, ale chtěla jsem tím naznačit, že s lepidlem můžete vyrobit ty nejjednodušší omalovánky i pro ty nejmenší. Holky o vybarvování zatím moc nestojí. Neprojevily až takový zájem a nutit je nechci, takže třeba Nela ve třech letech a třech měsících ještě nedovede vybarvovat úplně dobře omalovánky. Nemyslím, že je důvod se stresovat, přijde doma kdy jí to začne bavit, a pak to asi půjde jedna dvě. Zatím jí to ale nebaví, do každé omalovánky hodí velký klikyhák a mastí za jinou zábavou. Ono vlastně jakékoli kreslení. Krom sluníčka a koleček toho moc nevytvoří a nějakého hlavonožce? Tak to je zatím sci-fi. Nechci ale dospět do fáze, že bych jí „učila“ jak se kreslí postava a cokoli jiného. Věřím, že na to přijde. Tanec, písničky, básničky, stavebnice a výchova Julinky, to ji zatím naplno zaměstnává.
Řekly jsme si ale, že Julince vyrobíme omalovánky a hle. Nela je vybarvila ještě dřív, než se Juli probudila a stihla je zkusit.

Co k tomu:

 • šablona na obkreslení – pokud umíte kreslit i bez ní, jen body pro Vás 🙂
 • tekuté lepidlo
 • pastelky a papír

Jak na to:

 • lepidlem jsem nakreslila – já vlastně obkreslila – siluetu myšky
 • počkaly jsme až lepidlo hezky zaschne
 • a Nelu najednou začalo vybarvování zajímat
 • iluze si nedělám, bylo to hlavně proto, že věděla, že obrázek je pro Julču a cizí přeci „chutná líp“. Kdybych jí řekla, že jí vyrobíme obrázek k vybarvení, tak po mě tu voskovku hodí a půjde si hledat svačinu 😀
 • nicméně mám radost, protože se hezky snažila a zvládla vydržet u vybarvování malé myšky
 • díky lepidlu jste bez stresu z přetahování – což se očividně líbilo Nele, i když ona už by měla zvládnout nepřetahovat i bez hranic z lepidla
 • Takže místo fotek s Julinkou tady je znova marod Nela a její snadné vybarvování – doufám, že jsem jí tím ve vybarvování neudělala krok zpět a nebude to příště vyžadovat znovu, snad ne. Julinka nám u té sbírky obrázků alespoň hezky zanotovala ukázala, které zvířátko „jak dělá“.

S jehlou a nití

Pokud máte v rodině milovníky zvěře, můžete kartičky využít i jinak. Třeba jako my. Společně jsem s Nelinkou vyráběla přáníčko a ona od té doby nejen obkresluje, ale taky „obtečkovává“ :-D.

 

Co k tomu:

 • přáníčkový základ – pokud nemáte tak vyrobíte přehnutím silnějšího papíru
 • hedvábný papír, aby byla rybka vícevrstvá
 • jehlu a bavlnku
 • lepidlo
 • něco na předdělání dírek – šídlo, jehlu, špendlík…

 

 

Jak na to:

 • šablonu jsme přiložily k hedvábnému papíru, který jsme podlepily čtvrtkou
 • pomocí šídla jsme předdělaly dírky pro následné vyšívání – je dobré dělat na měkké podložce – př.kartonový papír nebo speciální podložka
 • obrys rybky jsem obšila bavlnkou
 • rybičku jsme vystřihly
 • vystřihlou rybku jsme pak nalepily na papír s motivem vodních vln
 • celé to nalepily na přáníčkový základ
 • a dopsaly jsme text pomocí samolepicí abecedy 🙂
 • Nelinka na závěr pastelovýma fixama pomalovala tělo rybičky, nalepila oko a hvězdičky
 • hotovo a může se darovat!

Slibovaný odkaz na karty pro zájemce ZDE

Nejsou a nejsou! Nejsou to neužitečné a fantazii zabíjející karty :-D. Alespoň u nás určitě ne, protože já vidím jak se Nela u tvoření baví, jak si s nimi vyhraje a rozhodně to není ono „tupé obkreslování tužkou“ jak bylo zmíněno v oné diskuzi 🙂

Krásný den a brzy zase ahoj.
MUDr. Michala Knězková

All posts

7 Comments

 • Deer-Meadow 10.8.2016 at 9:37

  Skvělý tip, my máme už jedny, kde jich je více na jednom archu. Tyhle kovbojovi koupím, myslím, že budou lepší 🙂

  • Míša 10.8.2016 at 18:15

   Děkuju za komentář :-). Jsou opravdu super, strasne sympaticka je ta jejich velikost a jak jsou pevne, ze i mala rucka si s tim hezky poradi 🙂

 • Lucie Kučerová 10.8.2016 at 10:04

  Mám knihu se šablonkami z levných knih, zatím to synovi moc nejde. Uvnitř jsou k obkreslení a venkovní obtahovací jsou fajn i na hru se stíny. https://www.levneknihy.cz/kreslim-farmu-sablony-pro-deti/145473

  • Míša 10.8.2016 at 18:17

   Luci moc dekuju za tip 🙂 Hezky vecer 🙂

 • saui.dj 10.8.2016 at 11:25

  Máte skvělé nápady, mám 13ti měsíční holčičku a každá rada za aktivity pro takhkle malé pracanty jsem moc ráda. Děkuju. Šárka

  • Míša 10.8.2016 at 18:17

   Šarko tak to mame holky skoro stejne stare, tak snad Vam jeste nejakou inspiraci prineseme :-). Hezky vecer a dekuji za komentar

 • Unknown 10.8.2016 at 19:47

  Míši, super 🙂 Neměla byste tip na dobře uchopitelné pastelové fixy? Díky! michala

 • Leave a Reply

  Vítejte u nás na blogu!

  Mé jméno je Míša a jsem dětská lékařka. Především jsem ale mámou 4 dětí. Blog je o všem co mě naplňuje, co máme rádi, co nám dává smysl. Tedy o prevenci, zdraví, cestování a o našem životě. Doufám, že se Vám tu s námi bude líbit.

  Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

  Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

  Internet je plný informací, které ale mají skutečnou váhu? Co mám dělat? Povíme si vše od porodnice, prvních horeček a průjmů, přes otázky o očkování až po syndrom náhlého úmrtí a nácvik resuscitace kojence. Doma už vás nic nezaskočí! Nově i ON-LINE!

  Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

  Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

  Úspěšný projekt První pomoc dítěti už běží třetím rokem! Často si říkáte Co mám dělat? Přijďte a tenhle myšlenkový kolotoč dostane řád a vy pocit jistoty, že v případě nutnosti skutečně pomůžete! Nově i ON-LINE!

  Už potřetí MAMAblogem roku! Děkujeme!

  Kam za námi

  Nejnovější příspěvky

  MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

  MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

  Děkujeme, že jste se zatoulali až k nám. Narazili jste na blog mladé lékařky a především mámy, který je o lásce k dětem, zdraví, hraní, cestování, Project Life, vzpomínkách a všem smysluplném co nás baví a naplňuje. Doufáme, že se vám bude líbit.

  ×