Rysí stezka bosou nohou

Při letošních toulkách Českosaským Švýcarskem jsme našli krásné místo, o které bych dnes ráda podělila. Není to míso, kde lišky dávají dobrou noc, věřím dokonce, že už většina z Vás byla kousíček od něj. Tím místem je Hřensko. Mezní louka, kde krom klasické procházky skalami najdete i tenhle nový zážitkový areál – Rysí stezku. Projdete si ji s námi?
Rysí stezku najdete na Mezní louce, která je častým místem vstupu mezi skály známého Hřenska. Na rozdíl od skal ale na téhle stezce nebudete marní ani s kočárky a ještě ji v pohodě přejdete i bosky. Zážitkový areál je krásný a voní novotou, i když už tu stojí od loňského roku.

Nejen kvůli Rysí stezce moc doporučím tuhle lokalitu…s dětmi krásná dovolená.
 Naučný se mu navíc neříká náhodou. Pokud ho projdete celý, narazíte na 20 zastávek, kde se na každé dovíte něco nového a užitečného.
Mezní Louka už není jen vstupem do známých skal!
Tip na tenhle výlet jsem našla ještě před odjezdem na dovču, takže jsem věděla, že ho projede i kočárek – terén můžete vidět na fotce. Občas se projedete po dřevěných lávkách, občas drandíte po vyjeté cestičce. Nečekejte žádný luxus a asfaltky, jsme přeci jen v lese. Pár kořenů nám cestu zamotalo, ale žádné drámo :-).
My jsme si prošli trasu červenou, tu zmáknete i s kočárem 🙂
 Hned v úvodu stezky je fůra stanovišť, kde si děti odklopí dřevěné cedule a najdou tam ukryté dřeviny a jejich názvy. Vše je vázané k okolí a často je cedule přímo u konkrétního stromu či keře. Holky jsou na nějakou poznávačku malé, ale s radostí se Nela nechala o všem vyprávět a vše si přečíst.
Místní dřeviny se Vám představí na hezkých dřevěných kůlech.
 Druhým poznávacím místem byly kůly s „vyšupovačkou“. Tohle zase bavilo Julču. Ceduli si pošupovala zleva doprava a na jedné straně byl obrázek zvířete, které se v okolí vyskytuje, na druhé pak o koho jde. Na téhle lávce jsme strávili nemalou chvíli :-).
Vyšupovací a zašupovací zvířena.
 U každého sloupku je navíc do „podlahy“ vyrytá stopička, kterou dané zvíře zanechá. To se líbilo hodně i nám velkým. Nela už pochopila systém stop, takže se dokázala dívat a sledovat u každého zvířete i jeho stopy.
Do dřevěného chodníčku jsou krásně udělané stopy příslušných zvířat.
Okruh má jen asi 1,5 km, takže ho zvládnou i děti. Vysvětluje problematiku péče o zdejší lesy, druhovou pestrost i historickým vývoj. Moc hezký je například altán, který má každou stěnu vyrobenou z jiného kusu dřeva. Je postaven ze stromů, ze kterých je zdejší les a krásně vidíte jak se jednotlivé dřeviny liší ve struktuře, pevnosti ale i vůni.
Stezku ujdou i nejmenší, jen chvíli po probuzení se Juli (16m) vezla jinak to celé „prošla“ sama.
Na tomhle stanovišti máte za úkol lanem propojit obrázek živočicha s jeho potravou. Věděli jste třeba, že jezevci se krmí šneky? :-). To se moc líbilo i Julče, která má teď období skřeků a zvířecích zvuků. Umí jich hodně, ale tady byla chudák trochu marná :-D. Musím jí zasvětit i mezi lesní zvířenu, protože nám na jezevce štěkala, na jelena ržála jako kůň a na veverku mňoukala :-D.
Zkusíte si pospojovat lesní zvěř s potravou, která jim nejvíc šmakuje :-).
Ani na téhle stezce nechybí oblíbený dřevěný dendrofon, najdete tu maketu stromové dutiny, lanovou lávku, lýkožroutí prolézačku a mnoho dalšího…
Z téhle klády si holky udělaly prolézačku, ale je to místo, kde si můžete potěžkat lesní tvory. Za kovové držáky můžete zkusit zatáhnout a pokud se vám to podaří, můžete si otěžkat lesní tvory jako třeba i rysa nebo jelena :-). Podaří se vám to? My jelena neuzvedli :-D.
Už jste někdy zkusili zvednou rysa nebo jelena? Tady to můžete zkusit.
Stezka bosou nohou. Není převeliká, ale jelikož jsme v tomhle krásném dni byly na stezce téměř sami, byla jen naše a zůstali jsem tady asi hodinu. Holky si hrály s kamínky, byly nadšené, že po týdnu dešťů a chladu je hezky a běhají bosé. 
Stezka bosou nohou. Naše dlouhé zastavení.
Opět si vyzkoušely, jaké to je, když chodí v lese zvířátka. Bosky chodí doma všude, na hřištích taky, ale v lese byly bosé vlastně prvně, Nejen v hotové stezce se probíhaly a obzvlášť Julča si ty časy mimo kočár hodně užívá. Kdyby nepotřebovala přes den ještě spaní, ani bychom ho netáhli.
Písek, štěerk, kameny, šiky i balvany…je tu vše včetně bahna (jelikož nebylo dlouho od deště).
Na stezce bosou nohou najdete vše od nejmenších kamínků, štěrku, přes šišky a písek až po velké balvany. 
Juli, zdatná bosonožka :-).
 Julinka vlastně ještě nikdy boty neměla, doposud nosí jen capáčky, takže je zvyklá na terén, ale nesmírně ji rozčilovalo, že kusy šišek zůstávají na plosce nohy a byla u toho neskutečně vtipná :-D. I když možná to byla spíš zvědavost „co to tam zas je“ než že by jí to vadilo :-).
Nezapomeň prozkoumat co že to tam zase zůstalo :-D.
Jak to máte vy? Zouváte někde děti nebo je raději držíte v botkách? Jsem docela ráda, že už jsme prošli období seznamování s třískami a nějakou nutnou péčí o nohy a ani jednu z holek to od zouvání nedradilo. Juli je ještě malá, ale Nela už je ve věku kdy si domyslí, že když bude mít boty, nebudou žádné třísky. Přesto je ale nejradši bosá.
Táta pronesl, že při tomhle pohledu ho bolí nohy 😀
Hodně rychle jsem upustila od představy, že na výkrmnu dojdeme na konci stezky. Holky se tu tak ubytovaly, ze jsme zablokovaly stezku pro sebe a užívaly konečně i sluníčka. Slunce sice bylo, i přesto ale nebylo víc než 20 stupňů. Na výlety ideál a hlavně jsme byli vděční, že konečně přestalo pršet.
Odložte batohy, protože tady se prý zůstává.
Další zastávka za bosou stezkou se mi líbila moc. Parádně využitý pařez. Pařez i s legendou. Vlajky, které na fotce vidíte jsou milníky „co jsem zažil“ Na skleněném „stolku“ si totiž můžete přečíst historii stromu. Kdy se narodil, co prožil a jednotlivé milníky máte označeny praporky.
Co strom prožil? Letokruhy s legendou Vám odvypráví jeho příběh.
Mají děti rády puzzle. Nela ano, takže další zásek :-D. Velké lesní puzzle s obrázky místních živočichů. Jsou vážně obr a docela těžké na otáčení, takže pomohl táta a nakonec jsme toho „mami pťák“ složili :-).
Lesní puzzle nám chvilku dali zabrat, ale podařilo se.
Takže až se budete chtít s rodinou vydat na „lodičky do Hřenska“, nezapomeňte že pár metrů od parkoviště je tohle krásné místo. Pokud nemáte kočárky, můžete toho projít mnohem víc. My jsme si ji rozdělili a zbytek si dojdeme třeba na podzim nebo příští léto, když bude Julinka zdatný chodec.
„Mami máme pťáka“ …a mohlo se jít dál.
Na závěr naší prochajdy bylo stanoviště „stínové“. Obrysy ptactva, které v těchto končinách můžete zahlédnout. My zjistili, že nás by čáp pobral pod křídla všechny čtyři a v klídečku bychom mohli ještě do party přihazovat :-D.
Po dlouhé době nás tu máte zase všechny.
Pokud máte i vy nějaký hezký tip na výlet, dávejte tipy, my je totiž strašně rádi využijeme.

Mějte se krásně, díky za návštěvu a zase brzy na přečtenou!

MUDr. Michala Knězková

All posts

8 Comments

  • Anonymní 11.8.2016 at 11:54

    Krásný tip, díky! A k otázce, naše děti, skoro 6 a 6 a 4 chodí rády bosky. Zatím ale třísky nebyly, jen žihadla. A to je, naštěstí neodradilo.
    A k výletu, kousek od Špindlerova mlýna je Moravská bouda. Skvělé místo i na přespání. A hned u ní je stezka o zvířatech, je nová, cca 1,5 km dlouhá se 14 zvířaty. Za nás doporučuji. A u Moravské pak je Anče, Kuba, Trautenberk, hajný a Krakonoš. Krásné dřevěné sochy s výrazem.
    http://www.krnap.cz/aktuality/tz-jelen-i-liska-nyni-potesi-turisty-nad-spindlerovym-mlynem/
    Bára

    • Míša 11.8.2016 at 11:56

      Baru moc děkuji za odpověď a super tipy. Už je ukládám, ani jeden neznám 🙂 Děkuji moc a hezký den

    • Miso to je super, strasne se mi to libi, urcite tam naplanujeme vylet. Sice dalava, ale to nas neodradi :). A my jsme bosochodci, vsak vis 🙂

  • Anonymní 25.8.2016 at 11:52

    Díky za tip! Jsme z Děčína, takže, když jsem si včera večer přečetla článek, bylo rozhodnuto, kam dnes dopoledne s kamarádkou a dětmi vyrazíme 🙂 Jáchym i Madla (19m) si to užili a celé taky prošli bosy 🙂
    Katka

    • Míša 3.3.2017 at 22:34

      Kati doufam, že se libilo 🙂 Děkuji za koment

  • veronika tobi 18.10.2016 at 20:41

    Nadhernej vylet! Dnes jsme za vydatneho mrholeni absolvovali s dcerkou 19m a i pres dest jsme nadseni!navic jsme cely okruh zakoncili s pulkosem hub;-))) moc diky za tip!:-)

    • Míša 3.3.2017 at 22:34

      Veru moc děkuju za komentář 🙂 Jsem moc rada, že se líbilo. my letos zase zajedeme 🙂

  • Jana N. 14.4.2017 at 19:02

    Diky za tip na vylet,chtela bych se zeptat znate v teto lokalite CS nejake fajn ubytovani?Dekuji

  • Leave a Reply

    Vítejte u nás na blogu!

    Mé jméno je Míša a jsem dětská lékařka. Především jsem ale mámou 4 dětí. Blog je o všem co mě naplňuje, co máme rádi, co nám dává smysl. Tedy o prevenci, zdraví, cestování a o našem životě. Doufám, že se Vám tu s námi bude líbit.

    Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

    Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

    Internet je plný informací, které ale mají skutečnou váhu? Co mám dělat? Povíme si vše od porodnice, prvních horeček a průjmů, přes otázky o očkování až po syndrom náhlého úmrtí a nácvik resuscitace kojence. Doma už vás nic nezaskočí! Nově i ON-LINE!

    Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

    Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

    Úspěšný projekt První pomoc dítěti už běží třetím rokem! Často si říkáte Co mám dělat? Přijďte a tenhle myšlenkový kolotoč dostane řád a vy pocit jistoty, že v případě nutnosti skutečně pomůžete! Nově i ON-LINE!

    Už potřetí MAMAblogem roku! Děkujeme!

    Kam za námi

    Nejnovější příspěvky

    MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

    MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

    Děkujeme, že jste se zatoulali až k nám. Narazili jste na blog mladé lékařky a především mámy, který je o lásce k dětem, zdraví, hraní, cestování, Project Life, vzpomínkách a všem smysluplném co nás baví a naplňuje. Doufáme, že se vám bude líbit.

    ×