CYKLOvýlet | Břeh Berounky s nejmenšími

Léto letí a složka v počítači se mi postupně plní výlety, které vám sem chci dát. Jenže aby vám k něčemu byly, měla bych je sem dát co možná nejdřív, že 🙂 ? Tak články s knihama počkají, začneme to tady plnit výletem, ať si můžete nějaký třeba projít i vy s rodinou. Dnes tu mám jeden terénem nenáročný, vhodný pro pěší, cyklo, odrážedlo, kočárko-chůzi. Takže vlastně pro všechny 🙂 .

Praktické info k výletu

Start: železniční stanice SRBSKO
Cíl: železniční stanice Beroun
Délka trasy: 7 km
Obtížnost výletu: velmi jednoduchý
Možnost občerstvení: na startu v Srbsku, ve třetině výletu v Kozle, v závěru před Berounem u koníčků
Mapa výletu pro velké rozlišení rozklikněte mapu 🙂

S holkama jsme letos začali jezdit na výlety na šlapacích kolech. Na jaře nasedly poprvé na městském asfaltu, na třetí nasednutí zkusily trochu jiný terén než jen asfalt a tentokrát jsme si vybrali první delší výlet. Hned ráno jsme vyjeli vlakem z Hlavního nádraží v Praze vlakem směr Beroun. Výstupní stanicí pro nás ale byla jedna stanice před Berounem – SRBSKO.

Jak jsme jeli na první CYKLOvýlet kuk tady: Sloní kameny | prvně mimo asfalt

Z Hlaváku do Srbska

Nevím na kolik jste informovaní, ale věděli jste, že s kolem se nesmí třeba do takových tramvají? Vůbec, ani do „speciálních“ částí tramvaje. Takže pokud jezdíte na výlety jako my (vlaky a busy na 90% ), vždy doporučuju jet alespoň o jednu tramvaj dříve, protože je šance, že vás řidič s koly nepustí. Nám se to však zatím nestalo, holky asi řidiče nějako obměkčí, ale kamarádům se to stává běžně.

Tip: Do vlaku si s sebou bereme vždy (už od loňska) malé A5 nálepkové sešity a mám s sebou malý tubus pěti pastelek, takže zpoždění Českých drah nás už nikterak netrápí 🙂 .

První větší výlet pro malé cyklisty

Ze Srbska do Berouna vás čeká krásný výlet, jeho výškový profil je hodně úsměvný, protože na téhle trase nenajdete nic jiného než rovinu. No dobře, asi jedno malinkaté krátké vystoupání tady bylo, ale to uvidíte později 🙂 .

KOLO ZNAČKY Early Rider, KTERÉ MÁ NELINKA, NAJDETE V ESHOPU CYKLOSPECIALITY.CZ

Terén výletu je hodně fajn, protože jedete neustále po zpevněné cestě, takže odrážedla, kočárky, motorky i kola budu super. Jen ty kolečkové brusle sem moc nedoporučím, hladký asfalt nehledejte 🙂 . Tohle byl náš první větší výlet, kdy jsme chtěli vidět, zda i tříletá Julinka trasu hezky zvládne, nebude remcat a zařadí se do cyklo-provozu mezi „velké cyklisty“.

RECENZI NA KOLO ZNAČKY WOOM, KTERÉ MÁME Z E-SHOPU CYKLOSPECIALITY.CZ, NAJDETE NA BLOGU ZDE – TADY KLIK

Obě holky tady prospěly na výbornou. Julinku jsme ještě jistili při rozjíždění, ale nebylo to třeba, spíš to měla psychicky jako svojí jistotu. To se ale povedlo během dvou dalších výletů úplně odbourat a teď už si vybírám kolo já pro sebe a začneme jezdit všichni společně.

Podél řeky je to jistota

A tady je! Slibované jediné převýšení, které vás na tomhle výletu čeká 😀 . Drastický kopec, kde je třeba využít tátovleku (matka fotí, pochopitelně 😀 ). Jde ale o takhle kratičký úsek, takže výlet zvládnete i s tříleťákem pěšky, když si na to necháte celý den.

Milovníkům hezké a tiché přírody se tady bude jistě líbit. Snad každé roční období tu bude malebné, nabídne něco jiného, ale pořád krásného. My vyjeli na úplném konci jara a ty vlčí máky všude kolem a Berounka po boku po celé trase, to se nám líbilo moc.

Tip: Chcete vidět, koho jsme potkali, co si holky chtěli odnést domů nebo jaká krásná krajina vás čeká? Pak stačí na násdledující šoupátkové fotce posunovat fotky směrem doleva.

Berounka_na_kole-67
Berounka_na_kole-27
Berounka_na_kole-31
Berounka_na_kole-35
Berounka_na_kole-15
Berounka_na_kole-25
Berounka_na_kole-18
Berounka_na_kole-17
previous arrow
next arrow
 

Podél Berounky není zrovna moc možností, kde se občerstvit, takže určitě nezapomeňte dostatek svého jídla i pití!

 Lez, prolézej nebo vyndej buřty

Výrazným bodem výletu jsou tyhle skály, kde za hezkého počasí uvidíte spoustu horolezců a mezi nimi i děti. Je to super místo, kde se zastavit právě na tu zmiňovanou svačinu a pokud půjdete výlet pěšky, je to na poobědní odpočinek úplně akorátní zastávka 🙂 .

Do jeskyně si děti s radostí vyšplhají, vy je s menší radostí budete tahat dolů 😀 a jsou tady i ohniště, kde si můžete s dětmi opéct buřty 🙂 . Holky o tom, že je s sebou máme, nevěděly a tady o ně škemraly, ale my se ještě zlomit nenechaly a na tomhle místě zůstaly bez buřtů 🙂 .

Kousíček dál po cestě, od téhle jeskyně, najdete maličké dětské hřiště. Prakticky nic na něm není, ale stejně nás holky donutily zastavit a znova si i tady sednout, dokud si neprolezou každou tyč 😀 .

Často se ptáte, jak řešíme spaní po obědě. Holek režim pořád dost hlídáme a po obědech si vždy dáváme pauzu. Julinka nám spí venku na dece a kdyby neusnula, tak si s ní kolem šesté večer už užijeme pěkné čoro moro 😀 .

 Nelinka už často neusne, ale když je náročný výlet a třeba jako dnes šlape na kole, je už s ní v těch šest večer taky pěkná „legrace“ 😀 . Však to uvidíte na konci článku 😀 .

Kolem Berounky byl výlet boží. Co to možná trochu kazilo byl Nelinčin úprk. Nějak se zapomněla, že jede (a to dost rychle) a ujela nám hodně daleko pryč. Ta rovina a super terén vás totiž nebrzdí a když jí táta doběhl (vypadal jak kardiak před záchvatem 😀 ), dostala chuděra pěknou čočku. Od té doby zastavuje u každé zatáčky, takže teď musíme najít nějakou rozumnou hranici.

Ono je to těžké. Snažili jsme se holkám vysvětlit, že se nebojíme toho, že ony něco vyvedou, ale že se může stát, že se ze zatáčky vyřítí cyklista, který nepojede na své straně nebo si jich jako malých prostě jen nevšimne a může se stát ošklivý úraz. U toho když navíc nebudeme, tak to může být celé horší a že se o ně prostě bojíme.

Jééé, my máme taky buřty?

To bylo radosti 🙂 . Když jsme dojeli do 2/3 cesty, potkali jsme u cesty hezké dřevěné odpočívadlo se stolem a lavičkou. U něj jsme vylezli nahoru do svahu na louku, kde byly místy i skály a s holkama si na místním ohništi rozdělali ohýnek a konečně upekly buřty, které byly překvapením výletu.

Jen teda venku 29°C a horko ohně, to nebyla úplně pohodička táborák 😀 .

Od ohniště už nás totiž čekalo město. Právě proto jsme buřtíky opekli tady, protože v tomhle bodě končí les a vyjíždíte už více mezi město. Přivítal nás Beroun, cíl naší cesty. Nebojte se, že se rázem ocitnete mezi auty. To ne, ale už tady klidně nějaké projet může, takže je fajn už děti směrovat k okraji a učit onu jízdu v provozu.

Finiš v Berouně

Rušný úsek plný aut je tu jen asi na 150 metrech, kde přejdete s dětmi hlavní silnici a stočíte svoji cestu pod malý viadukt. Tady jsme si dali poslední přestávku a s motivací dětského hřiště holky frčely jak o závod 😀 .

Odsud se po červené turistické značce dostanete bezpečně cestami bez provozu, takže tady už byl zase kídeček. Tahle červená vás dovede až k vlakovému nádraží, odkud si zase vláčkem pojedete směr domov 🙂 .

A abych nezapomněla, samozřejmě „mami počkej, ještě houknout“ 😀 . Takže jojo, pardón ještě ta ozvěna. Taky hulákáte pod každým viaduktem? U nás to je výletnická klasika.

Výlet se blížil pomalu ke konci, takže i šikovnost a pozornost holek byla na bodě nejnižším. Nebylo moc překvapením, že nám Nelča spadla z kola (když stála 😀 ) v době, kdy čekala až ji dojdeme a strhla si na ruce už zahojený velký strup.

Krve jak z vola, slz jak vody v potoce a zase se nám potvrdilo, že tu lékárničku s sebou nevozíme nadarmo. Vozíte ji s sebou taky? Určitě ji mějte 🙂 . Na blogu ji najdete a nezabere vám v batohu téměř žádné místo. Ošetříte si s ní jakoukoli laickou první pomoc a výlet může zase vesele pokračovat dál 🙂 .

Co s sebou v lékárničce na výletech? Kuk na blogu tady – klik.

Sláva nazdar výletu,…

Po červené jsme dorazili až úplně k nádraží a odsud jezdí vlak směr Praha každou chviličku. Kdo pojedete jinam, hlídejte si časy vlaků. Od toho jsme byli ušetření 🙂 .

Zatímco holky byly nadšené, že tady mají dětské hřiště přímo před nádražím, my byli nadšení z tóči! Mám dvě nejoblíbenější zmrzliny, a to citrón a pistácii. Aby se tyhle dvě sešly dohromady v točené verzi je dost sci-fi. Berou nám ji ale dopřál. Pistáciovo-citrónové orgie pro maminku, prosím 😀 .

Ve vlaku už přišla Nelinky euforická část dne a její nálada excitovala ze smíchu do pláče. To s ní dělá den kdy nespí po obědě a ještě je celý den neustále aktivní. Julča byla odpočatá, takže s ní to byla pohodička, ale Nelinka vždy stojí zato 😀 .

Milý a mladý pan štiplístek dokonce nechal holky, aby si samy označily jízdenky a tenhle cyklovýlet hodnotím jako jeden z těch doposud NEJ. Už máme samozřejmě i takový, který se nepovedl, ale ten by stejně nikoho neinspiroval, takže ten tady prostě zamlčím 😀 .

Mějte se krásně, výlet vyzkoušejte, i kdyby ne zrovna na kole, ale vytáhněte kočárek nebo malá odrážedla a hurá ven. Bude se vám tu určitě líbit. Jen pozor, okolí Berounky je klíště za klíštětem, tak se nezapomeňte prohlídnout a všechny černé potvory vyndat 🙂 .

A jestli se vám naše výlety líbí, mrkněte na mapu a třeba najdete výlet, který jsme už absolvovali a vy ho máte poblíž nebo v místa kam se chystáte na dovolenou 🙂 . Stačí se skrz mapu prokliknout dál do článku. Červené domečky vám filtrují články na baby-friendly ubytování, ty modré jsou výlety za zábavou a zelené vlaječky jsou výlety do námi oblíbené přírody 🙂 .

MUDr. Michala Knězková

All posts

5 Comments

 • Lucie Humlová 16.7.2018 at 21:08

  Tenhle výlet máme moc rádi, ale opačným směrem 😉… Autem do Berouna na nádraží, pěšo (kočárek + odrážedlo) do Srbska a tam za odměnu obídek v Hotelu u Berounky, je tam super venkovní posezení.. No a když je energie, tak pěšky zpátky a když ne, tak 1 stanici vláčkem do Berouna, většinou jsou průvodčí shovívaví, takže zdarma 😁

 • Petra 18.7.2018 at 13:54

  škoda, že to není blíž, vypadá to parádně

 • Elisabeta 30.8.2019 at 0:05

  Mohla bych se prosím zeptat ohledně Vašich kol? Holčičky mají jedna Woom, druhá Early Rider – pozorujete mezi těmito koly nějaký rozdíl? Momentálně se mezi nimi rozhoduji a nevím, čeho se chytit.

  • Míša 1.9.2019 at 22:11

   Dobrý den Eli,

   ano ano mámě obě 🙂 . Nele jsme pořizovali ER z toho důvodu, že jsme jí chtěli hodně usnadnit začátek. Od mala se s ní vleče hypotonie a vše jí šlo o něco huře, takže jí moc usnadnil začátek fakt, že netáhne těžké kolo. Sedla a jela hned. Bez jediného pomocného odražení.

   Kdybych dala na výběr jí, určitě by si vybrala WOOM, protože je barvený. Rozdíl v nich ale v užití nevidíme, takže bych je považovala opravdu za rovnocenný. ER nemá řetěz, ale pás, nicméně tam ani u malého WOOMu, co měla Julča, nevidíme rozdíl.

   Teď jsme to posunuli a Juli podědila Nelinky 16ku ER – jezdí snadno a hezky hned, takže ani přechod není moc znát. Naopak Nelince se z ER teď trochu hůř přecházelo na 20ku WOOM – je velký, má převod a taky širší držení na řidítkách. Srovnala to ale během jednoho dne a teď o víkendu jsme byli prvně na celý den a odpoledne už za jízdy sama přerazovala dle potřeby. Takže ani přechod mezi koly dítě moc nepozná 🙂 .Dnes bych asi oběma vzala WOOM, i když třeba mně se ER moooc líbí a je lehounký. To WOOM ale váhou je též parádní 🙂 .

   Hezký výběr přeji
   Míša

   • Elisabeta 2.9.2019 at 18:16

    Mockrát děkuji, Míšo, Váš rozbor mi moc pomohl 🙂

  Leave a Reply

  Vítejte u nás na blogu!

  Mé jméno je Míša a jsem dětská lékařka. Především jsem ale mámou 4 dětí. Blog je o všem co mě naplňuje, co máme rádi, co nám dává smysl. Tedy o prevenci, zdraví, cestování a o našem životě. Doufám, že se Vám tu s námi bude líbit.

  Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

  Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

  Internet je plný informací, které ale mají skutečnou váhu? Co mám dělat? Povíme si vše od porodnice, prvních horeček a průjmů, přes otázky o očkování až po syndrom náhlého úmrtí a nácvik resuscitace kojence. Doma už vás nic nezaskočí! Nově i ON-LINE!

  Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

  Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

  Úspěšný projekt První pomoc dítěti už běží třetím rokem! Často si říkáte Co mám dělat? Přijďte a tenhle myšlenkový kolotoč dostane řád a vy pocit jistoty, že v případě nutnosti skutečně pomůžete! Nově i ON-LINE!

  Už potřetí MAMAblogem roku! Děkujeme!

  Kam za námi

  Nejnovější příspěvky

  MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

  MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

  Děkujeme, že jste se zatoulali až k nám. Narazili jste na blog mladé lékařky a především mámy, který je o lásce k dětem, zdraví, hraní, cestování, Project Life, vzpomínkách a všem smysluplném co nás baví a naplňuje. Doufáme, že se vám bude líbit.

  ×