#vypestujsisvojihavet | Jak dobře si ty ruce myješ?

téměř dva roky se i malé dětské ruce setkávají s dezinfekcí a co si budeme povídat, na mnoha dětských ručkách bývá její efekt znát. A to hlavně tam, kde nemůžete vybrat svou / šetrnou, ale používají děti školkovou či školní. Ruce Nelinky byly ze školy vysušené, často popraskané, a to s kůží nikdy problémy neměla.

Využila jsem tedy dnů, kdy jsme byli všichni doma, protože na nás skočil moribundus a když bylo holkám lépe, šly jsme zase hrát. Vzpomněla jsem si na hodiny mikrobiologie a na jednoduchý pokus, který jde udělat i v domácích podmínkách.

Napadlo mě, že holky tohle bude bavit a já si alespoň ověřím, jak dobře si myjí ruce, když nás to COVID tak poctivě učí a hlavně! jak si umí ty ruce dezinfikovat, když už to ve škole tolikrát dělají. Má to vůbec u prvňáka smysl a nepáchá to víc škody než užitku?

Pěstujeme vlastní bakterie

Bakterie, něco tak malého, že nejsou oku patrné. Tak proč bychom je pěstovali, když vidět nebudou? Pokud jim vytvoříme dobré prostředí, do kterého bakterie přeneseme, bude se mít tahle rodina takové podmínky k množení, že se nám ve vhodném prostředí za týden sama ukáže. Ano, bude vidět lidským okem a my krásně uvidíme, co vyrostlo ze špíny na našich rukou 🙂 .

A co teprve, když si ruce umyjeme?
Vyroste tam něco?
A co když sáhneme po ještě důkladnější očistě a ruce dokonce vydezinfikujeme?
Dezinfekce bakterie a viry ničí, bude tam tedy moct něco vyrůst?

Na tohle všechno jsme si chtěli odpovědět. Tak jdeme hledat odpovědi 🙂 .

Co k pokusu potřebujeme?

1. PETRIHO MISKY S ŽIVNOU PŮDOU

Tady máme možnosti hned dvě. Buď seženete Petriho misky již plné, tedy včetně živné půdy, což je těžší, ale dá se. Nebo si můžete objednat jen Petriho misky a živnou půdu si vytvořit sami 🙂 . S dětmi školního věku už to bude hezké vaření, pro malé děti to připravíte předem vy.

Výroba vlastní živné půdy:

Pokud se rozhodnete pro delší variantu, budete k výrobě potřebovat: destilovanou vodu, hovězí bujón, cukr, práškovou želatinu a sůl.

1. V prvé řadě dobře vydezinfikujte kuchyňskou linku, abyste si nekontaminovali výtvor bakteriemi, které nepochází z rukou – ty tam nechceme 🙂 .
2. Krom kuchyňské plochy vydezinfikujte i samotné Petriho misky, které jste si koupili. Právě do nich budete výsledný „vývar“ lít 🙂
3. Ohřejte si cca 250ml vývaru, do kterého přidáte 2 lžičky cukru, špetku soli a 2 sáčky práškové želatiny.
4. Celý „lektvar“ přivedete k varu a 1-2 minuty povaříte.
5. Výtvor nalijte do Petriho misek, abyste vyplnili jejich dno. Není to nijak velké množství, postačí nám výška cca 5 mm.
6. Teď necháme ztuhnout v zavřené misce.
7. Jakmile vám výtvor ztuhnul, otočte misky i s víčkem vzhůru nohama (víčkem dolu). Tím docílíme toho, že nebude na živnou půdu kapat voda, která se uvnitř sráží.

Máme připraveno. No, sami vidíte, že nákup misek i živnou půdou usnadní dost práce 😀 . ALE zase se shání hůř, protože se většinou prodávají po 100 či 500 kusech. Dost výjimečně se mi podařilo sehnat misek 20, takže my dělali variantu kratší.

2. NEUMYTÉ RUCE

Netřeba chodit daleko 😀 . Stačí běžné ruce za běžných činností. Nemusíte ruce nikde hnojit, nikde se šťourat ani se snažit je enormně ušpinit 🙂 . Alespoň děti uvidí, co máme na rukou běžně, když zasedneme k jídlu, aniž bychom si ruce umyli.

3. MÝDLO

Pokus můžete dělat jen na dva otisky: „ruce špinavé“ a „ruce vydezinfikované. My si mezi to ještě vmezeřili „ruce umyté vodou“ a také „ruce umyté mýdlem“, abychom viděli, jak velký efekt které mytí má.

Tady si můžete spočítat, že jeden člen rodiny tedy potřeboval 4 misky. Zkoušeli jsme 4, takže padlo 16 misek s živnou půdou 🙂 .

4. DEZINFEKCE

Dezinfekci můžete vybrat libovolnou, můžete dokonce udělat i srovnání různých dezinfekcí. My si vybrali pro pokus dezinfekci Sterillium, kterou vyrábí firma Hartmann. Speciální gel na ruce používáme jí už víc jak rok, nové kabelkové balení je víc než praktické a hlavně mám ke Sterilliu maximální důvěru.

Proč? Dezinfekční gel Sterillium ničí za 15 vteřin 99.9% bakterií i virů.
Znám Sterillium z nemocnice, kde se užívá k dezinfekci ve velkém.

Mně osobně voní, ne jako jiné dezinfekce.
Nelepí, nevysouší ruce!!! a nedráždí, což máme potvrzené a je to proti školní dezinfekci velký rozdíl. 

Bakterie! Neviditelné, ale my je světu ukážeme!

Takže nachystané propriety máme a můžeme začít 🙂 . Připravte si Petriho misky a popište si je. My si popsali jménem a k tomu přidali stav čistoty rukou: neumyto, vodou, mýdlem a dezinfekcí.

Jako první jsme otiskli ruku neumytou, tak jak funguje během klasického dne 🙂 . Po otisknutí hned zavíčkováváme a otáčíme zase misku víčkem dolu 🙂 .

V živné půdě je otisk hezky vidět, tak si všechny holky prohlídly a nevěřily, že v tak čisté misce „poleze bakterie a bude vidět“ 😀 .

Úplně stejně jsme zopakovali pokus s rukou opláchnou vodou, rukou umytou mýdlem a na závěr přišla dezinfekce, která by měla bakterie úplně vyhubit. Což jsme si vysvětlovali, že je důvod, proč si musí ve škole tak dezinfikovat ruce.

Je ale to provádění dezinfekce dětmi dobré?

Umí si dcera v 1. třídě správně ruce dezinfikovat?

Holkám jsem do rukou dala dezinfekci já, abych si byla jistá, že jí mají dostatečné množství a chyba byla jasně odhalitelná, že je na straně „mytí“.

Do „práce s ní“ jsem už ale nemluvila a jen se dívala. Pohyby fajn, snažily se tak, jak se má, ale už tady jsem viděla, že rozhodně bude v misce za týden co pozorovat 😀 .

Pak už jen otisknout a máme hotovo. Teď budeme týden čekat.

To nejdůležitější: Domluvit jim a popřát štěstí

Jojo, abych nezapomněla! Je potřeba ještě pořádné zaříkávadlo, které ale neznám, protože to Violka šeptala 😀 .

A taky popřát baterkám spokojené množení 😀 .

Po týdnu čekání jsou tady!

Máme výsledky 🙂 . Taková hloupost a jak to holky fascinovalo a zkoumaly misku vedle misky.

Porovnávaly kdo má na rukou větší osazenstvo a zaujalo je, že každý si nosíme bakterie jiné barvy. Někdo jen žluté a bílé kolonie bakterií, jiný tam měl i růžovou nebo červenou 🙂 .

No fujtajxl! Tohle mám na ruce?

No, možná jim pár dní vydrželo podstatně lepší mytí rukou 😀 a nenapadlo by je zapomenout na umytí rukou před jídlem.

Nejbohatší byly „nánosy“ na otisku ruky neumyté, což je přirozené a měli jsme to tak samozřejmě všichni 🙂 . Takhle miska vám tedy doma ukáže všem, že neviditelné bakterie skutečně existují a ve velkém pomnožení jsou okem patrné 🙂 .

Chuťovka 😀

Když se ale zadíváme dál, měl by mít výskyt bakterií sestupnou tendenci, protože jsme ruce postupně myli. A to se nám potvrdilo.

Mytí vodou bylo lepší než ničím, ale horší než mytí mýdlem.
Mytí mýdlem bylo ale horší než použití dezinfekce.

Bohužel ale ani dezinfekce nefunguje dobře, když se používá nesprávně. A to se nám u holek potvrdilo. Pro jejich radost měl ale špatně vydezinfikované ruce i Tom 😀 .

Cože????? To není možnýýýýý

Šok v jejich očích vyvolal až pohled na poslední Petriho misku. A řeknu vám, že jsem si oddychla 😀 . Asi by bylo trapný, kdybych si jako lékařka neuměla dobře vydezinfikovat ruce. Ale i tak jsem čekala, že se tam někde nějaký malý ostrůvek bakterií ukáže 🙂 .

Co? Jak je to možný?

Nic. Takhle by měla v ideálním případě vypadat Petriho miska po dezinfekci rukou. Já použila též dezinfekční gel Sterillium jako holky. Takže jsme si znovu šly ukázat, jak dezinfekci na rukou správně použít.

Škoda jen, že ve škole je univerzální pro všechny a není k ručkám šetrnější :-/ .

Pokusům a mytí rukou zdar

Takhle jednoduše 🙂 . Tak doufám, že se vám pokus líbil. Můžete si ho udělat v jakékoli míře. Můžete otisknout na živnou půdu kus záchodového prkýnka, dětmi umytý hrneček, klíče, které dítko neustále strká do pusy,… 😀 . Fantazii se meze nekladou. Když už týden marodíme, něco nám to může dát.

A věk dětí? Doporučuju od předškolního věku, ale i s mladšími se dá. Už jen na efekt kvality mytí jejich ruček by se jim to mohlo líbit 🙂 .

UKONČENO: Tématicky bakteriální dáreček

A kdo dočetl až sem, zaslouží si překvapení. Sestavila jsem balíček, který bych někomu z vás moc ráda poslala. Obsahuje:

1. dezinfekční gely Sterillium

A rovnou ve velké i kabelkové verzi. Já sama jsem takový balíček obdržela od firmy Hartmann, takže jsem se rovnou domluvila i pro jeden do soutěže a děkuji tak za možnost tuhle soutěž uspořádat.

2. Co je to bakterie?

Dezinfekční balíček si doplníme knížkou z dílny nakladatelství Svojtka, která je s okýnky a rozhodně zaujme batolecí, školkové a předškolní raubíře. A jak se nám tématicky hodí 😀 .

PODMÍNKY SOUTĚŽE:

1. Pro účast v soutěžích je nutné odebírat novinky na blogu emailem. Odběr si snadno přihlásíte na úvodní straně blogu úplně dole v patičce, kde vyplníte email k novinkám. Blog vám pak pošle zprávu, kdykoli se tady objeví nový článek 🙂 Odběr zkontroluji dle vyplněného emailu.

2. Odpověz na otázku zde na blogu nebo na facebooku: O čem si chcete letos na blogu počíst?

3. Pokud sleduješ náš Facebook MK life / mom of 2 & our life a okomentuješ nám tam tento článek, zařadíme tvé jméno do losování ještě jednou.

4. Pokud budeš soutěž sdílet na Facebooku nebo ve stories na Instagramu, zařadíme Tě do slosování opět ještě jednou. Šance vyhrát je tak vyšší.

Soutěž končí v neděli 17. 4. 2022 ve 12:00 hodin. Výherce vyhlásíme zde na blogu u článku.

GRATULUJEME ANDREJKA TERASOVÁ

MUDr. Michala Knězková

All posts

46 Comments

 • Jarmila N 2.4.2022 at 20:10

  Těším se na článek z vaší cesty 😉 a celkově na výletní tipy. Taky bych uvítala doporučení na knihy/hračky holek – mám prvňáka a je náročné už vybírat (on by chtěl jen lego). A jeden tip na článek – tzv.screen time dětí – kolik času by děti měli trávit u elektroniky, co je zdravé, jak bojovat s „ale kubík taky kouká na tv celý den a má už mobil…“.

  • Monika K. 2.4.2022 at 21:10

   Určitě více cestování, ať už po Česku nebo v zahraničí, vždycky se ráda inspiruji. A tyto hrací typy taky rádi doma zkoušíme 🙂

  • Magda 2.4.2022 at 21:40

   Tenhle pokus se chystáme zrealizovat
   A těším se na článek z cest. Už jen ty fotky z cest jsou nádherné. A chtěla bych nějaké tipy jak to mají holky doma. Čeká nás nástup do školy, tak téma škola je u nás hodně aktuální. A téma miminko je taky fajn k počtení

 • Lenka 2.4.2022 at 20:18

  Tesim se na pocteni zivota se ctyrmi detmi:-)

 • Barča M. 2.4.2022 at 20:32

  Mě se moc líbí Vaše tipy na výlety, a to I v ČR.
  Výchova, hry, hračky pro rozvoj, apod. u malých dětí- Batolat., Jak to máte Vy, co je pro Vás ve výchově důležité, co naopak neřešíte.
  P.S.dekuju za Vaše články 😊

 • Zuzana Tillerová 2.4.2022 at 20:50

  Já jsem hodně na ty vztahy, jak řešit situace mezi sourozenci, mám taky tři holky, takže se ráda inspiruji 🙂 A rozhodně o tom, jak to pokračuje s domečkem! Výlety také hltám 😉

 • Markéta 2.4.2022 at 21:07

  Ráda bych si přečetla článek na téma: “ a co když to bude kluk…?“ aneb holka není kluk. Jinak gratuluji ke krásné velké rodině 😍

 • Peta 2.4.2022 at 21:40

  Suprovy clanek!!! Vase napady, Miso, jsou naprosto bozi 🙂 budu se moc tesit na Vase cestovatelske zazitky 😉 Problematika emoci, strachu u deti, tipy na knizky pro skolaky,… moc mavam z dalavy 🤗

 • Monika 2.4.2022 at 21:51

  Nejlepší jsou články z vašich cest nebo výletů. Často nás inspirují :).

 • Zuzana Kudrnová 2.4.2022 at 21:54

  Určitě by se mi líbil článek o vaší současné cestě. A pak tipy pro prvňáčky včetně výběru aktovky/ batohu do školy. A jak jste vlastně školu vybírali. Nebo zda šly holky prostě do spádovky. Děkuji.

 • Zuzana 2.4.2022 at 23:01

  Těším se na tipy na výlety a ubytování a zdravotní témata 😉 děkuji za vaši činnost 🌹

 • Iv 3.4.2022 at 0:17

  Ráda bych si přečetla „něco“ o plánování 4. miminka a jestli je rozdíl 3 a 4 děti 🤗 (ale to teď už předbíhám 😁🤷‍♀️)

 • Diana Fidlerová 3.4.2022 at 7:41

  Tohle je skvělý nápad, myslím, že i spoustu dospělých by potřebovalo si tento pokus udělat 😁 my jsme ještě v kojeneckém období, takže lovím informace ze starých článků ohledně výběru různých věcí, začínala jsem článkem, co si sbalit do porodnice😁 takže by se mi líbil článek na podobné téma a pak výletní/dovolenkové články jsou super👍

 • Jana 3.4.2022 at 9:53

  Mám ráda vaše tipy na výlety. Ale hlavně se těším na váš život v šesti 😊

 • Monika 3.4.2022 at 10:00

  Rozhodně článek o vaší nynější cestě. O „přípravě“ na dalšího sourozence, jak vše zvládáte.

 • Katka 3.4.2022 at 10:20

  Moc je baví vase cestování, stavba domečku i tipy na zdravé stravování.

 • Lenka 3.4.2022 at 10:50

  Určitě nápady na výlety, knížky a články podobne tomuto, proste učení se prozitkem a vlastní zkušenosti. A moc rada bych si početla i takové běžné rezimove chvilky, jak do doma zvladate s takovou pohodou, lehkosti a úsměvem, libi se mi, jak je celá rodina pohodova, nějaké rady osvědčené, případně i zlepšovaky jak navnadit děti k jídlu díky krásne připravene svacine

 • Veronika Mlejnková 3.4.2022 at 11:00

  Ráda bych si přečetla recenze na nějaké hračky a hry nebo cokoli co potřebuje prvňáček. A dále tipy na výlety po Čechách.

 • Jindra 3.4.2022 at 13:29

  Baví mě tipy. Na výlety, knihy, hry i třeba boty. Je toho opravdu hodně a je příjemné, když se dozvím bližší informace a i zdánlivé drobnosti, které mi pomáhají se rozhodnout.

 • Lenka 3.4.2022 at 14:04

  Mně se vždy líbí články z vašich cest, mám ráda vaše praktické tipy, spoustu věcí neznám a názorové s vámi souzním.

 • Martina 3.4.2022 at 14:48

  Dobrý den, Míšo,
  mám ráda Váš blog a ráda se inspiruji. O čem si chci ještě počíst? O tom jak a čím obzvláštnit každodenní rutinu. Jak pro maminky na mateřské,ta i pro děti😊
  Děkuji a přeji krásný den. M.

 • Lucie 3.4.2022 at 15:50

  Já bych moc ráda články z Vašich cest, samozřejmě rodinné články (o miminku, zájmy holek, oslavy, hraní atd…). Moc mě bavily i Vaše knižní tipy, ty bych taky ráda zpět. Ale vlastně vše, co napíšete, je moc zajímavé 😊

 • Martina 3.4.2022 at 20:27

  Dobrý den Míšo,
  ráda bych si početla o tom jak a čím obzvláštnit každodenní rutinu. A to jak u maminek na mateřské, tak i u dětí.
  Děkuji Vám a přeji krásný den.M.

 • Jana 4.4.2022 at 9:45

  Dobrý den,
  baví mě všechny Vaše články a vždy mě potěší nový příspěvek. Mám už obě děti školní, tak si ráda počtu o výletech a tipy na cesty.
  Hezký den, J.

 • Milena 4.4.2022 at 17:18

  Mám moc ráda Vaše cestovatelské i hrací tipy. Co mě opravdu už dlouho zajímá a stydím se zeptat je, jak se Vám podařilo zhubnout po třetím porodu. Kdy jíte, co jíte, co nejíte, jak cvičíte. Mně ta kila dolů nejdou a rady maminek, které mají jedno dítě a ještě jim nebylo třicet, už na mě nefungují. A Vy na loňských fotografiích ze Sardinie i Rakouska vypadáte opravdu skvěle.
  Děkuji

 • Martina Nováčková 6.4.2022 at 14:38

  Díky za tenhle článek. Mě se moc líbí tipy na tyto domácí pokusy, takže jen víc 😉💚

 • Michaela 6.4.2022 at 15:27

  Vždy jsem se u vás inspirovala knížkami, takže pokud by byly nějaké tipy, rada uvítám. Teď nám zrovna včera začaly neštovice, takže budu hledat tipy, jak děti zabavit doma 😂

 • Maki 6.4.2022 at 17:02

  Vás život, klidně i zkušenosti se školou, 1.tridou, knižní tipy a samozřejmě výlety a domeček.

 • Helena K. 6.4.2022 at 17:26

  Děkuji za krásný tip, zkusím s dětmi také vyzkoušet. Mám moc ráda vaše články o výletech a ubytování, moc ráda si přečtu vaše zážitky ze současné dovolené. Jinak by mě také potěšily tipy na zajímavé knížky a dárečky.
  Přeji vám krásnou a vydařenou dovolenou.

 • Gabi 6.4.2022 at 19:22

  Tohle je super, moc jsem to chtěla doma taky vyzkoušet, ale sehnat misky… Tohle bylo na vysoké aspoň zajímavé cvičení 😉
  Cestování a tipy na dárky. Vlastně skoro cokoliv 😃

 • Monika 7.4.2022 at 21:57

  Miso, rada ctu recenze knizek, tipy na hracky, obleceni, boty, vylety, stripky z cestovani a hlavne se rada poucim o zdravi a pohledu na nej od detske doktorky a mamy zaroven 😉

 • Eva 11.4.2022 at 18:07

  Já už si knížečku na Vaše doporučení pořídila. Zatím čeká na svou příležitost, protože jedenáctiměsíční miminko ještě neprojevilo ten patřičný zápal pro věc. 🤣 Ale věděla bych, koho obdarovat. 😎
  Moc se těším na všechny Vaše články, ale nejvíc mě teď baví tipy na výlety a na hračky. 🥰

 • Bára 16.4.2022 at 0:44

  Poprosím Vás o víc medicínských článků, ty jsou nejlepší

 • Helena 16.4.2022 at 7:16

  Dobrý den,
  nejvíc by mě zajímalo, jak to zvládáte se 3, brzy 4 dětmi. Já mám 2 a úplně to stačí. Nechystáte nějaké tipy?

 • Radka K. 16.4.2022 at 9:02

  aktivity s dětmi

 • Martina 16.4.2022 at 9:39

  Ráda bych četla další tipy na výlety.

 • Pavla Stejskalová 16.4.2022 at 11:37

  Za mě letos jednoznačně cestovatelské tipy po ČR.

 • Zuzka Lajsová 16.4.2022 at 16:54

  Líbí se mi knižní tipy, uvítala bych další doporučení pro dvouleťáčka. Plus nějaká doporučení na jídla pro něj by taky byla fajn.

 • Ema 16.4.2022 at 17:17

  Letos bych Míšo uvítala další články ke stavbě domu. Teda jestli se bude něco dít…

 • Simona 16.4.2022 at 21:19

  Líbí se mi medicínské články jako je třeba tenhle. Takové, kde člověk rovnou i dostane inspiraci na aktivitu s dětmi, to je nejlepší!

 • Andrejka Terasová 17.4.2022 at 0:23

  Miluju vase lekarske clanky. Podavate informaxe ctivou formou, takze se rada zactu.

 • Pavla 17.4.2022 at 4:21

  Dobrý den, Míšo,
  baví mě vše, o čem píšete. Nejvíc se ale těším na stavební články, protože nás taky čeká stavba :))) a tak se nechám inspirovat.

 • Anežka 17.4.2022 at 6:11

  Nejradši mám články s tipy na dovolenou a ubytování, tak doufám, že jich přibyde!
  A děkuji za soutěž 🙂

 • Iveta Nývltová 17.4.2022 at 7:28

  Kdybych si mohla vybrat, ráda bych si početla víc o medicínských tématech. Sleduji víc takových informačních kanálů, ale Vy to podáváte nejlíp – pochopitelně a čtivě.

 • Petra 17.4.2022 at 10:49

  Ahoj Míšo, krásný článek a fotky. Přečtu si ráda víc o tipech, kam jít na výlet.
  Užijte si dovolenou!

 • Stýblová Zdeňka 17.4.2022 at 11:38

  Dětské knihy a hračky máme nejraději. Děkuji za tak krásný blog a šanci na výhru.

 • Leave a Reply

  Vítejte u nás na blogu!

  Mé jméno je Míša a jsem dětská lékařka. Především jsem ale mámou 4 dětí. Blog je o všem co mě naplňuje, co máme rádi, co nám dává smysl. Tedy o prevenci, zdraví, cestování a o našem životě. Doufám, že se Vám tu s námi bude líbit.

  Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

  Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

  Internet je plný informací, které ale mají skutečnou váhu? Co mám dělat? Povíme si vše od porodnice, prvních horeček a průjmů, přes otázky o očkování až po syndrom náhlého úmrtí a nácvik resuscitace kojence. Doma už vás nic nezaskočí! Nově i ON-LINE!

  Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

  Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

  Úspěšný projekt První pomoc dítěti už běží třetím rokem! Často si říkáte Co mám dělat? Přijďte a tenhle myšlenkový kolotoč dostane řád a vy pocit jistoty, že v případě nutnosti skutečně pomůžete! Nově i ON-LINE!

  Už potřetí MAMAblogem roku! Děkujeme!

  Kam za námi

  Nejnovější příspěvky

  MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

  MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

  Děkujeme, že jste se zatoulali až k nám. Narazili jste na blog mladé lékařky a především mámy, který je o lásce k dětem, zdraví, hraní, cestování, Project Life, vzpomínkách a všem smysluplném co nás baví a naplňuje. Doufáme, že se vám bude líbit.

  ×