Začalo pondělí, a to už i Nela frčí směr školka. My tady doma uzavíráme sázky, jestli přitáhne nudli už ve středu nebo vydrží do pátku, ale extra šancí nám po Africe nedávám 😀 . A protože není doma, můžu tady vesele napsat článek ke knize, která už čeká v podjedličkové skřínce na letošní nadílku. Je to tak. Skončilo těšení se na moře a začalo to vánoční. Nechci být jak Kaufland, kde už asi hrají koledy, ale třeba se vám bude nějaká ta inspirace hodit a budete si moct psát seznamy pro vaše rarášky. Má první kniha, kterou dostane Nelinka je mou srdcovkou. Jooo coby lékařce se zase zalíbila další Svojtkovina. Okýnková encyklopedie o lidském těle je tu a my si ji spolu prolistujeme.
Z Nakladatelství Svojtka & Co. vyšla celá edice knih Otázky a odpovědi. Tyhle knihy jsou sice okýnkové, ale už to nejsou ty knihy pro nejmenší předškoláčky. Je v nich totiž opravdu fůra informací, kde už se snažíme dětem něco vysvětlit a čekáme, že to od nás poberou :-D.
Strany jsou tu rozděleny podle otázek a tahle okýnkovka o lidském těle začíná dvoustranou s názvem KDY?. Jednak vám knížka pomůže zodpovědět dětské otázky, jednak se děti naučí mnoho nového. Nepochybně se ale dovíte dost nového i vy sami, protože mně na tuhle knihu nestačilo ani studium medicíny 😀 .
U všech předškoláků a čerstvých školáků je populární diskuze o chrupu. Už i Nelinka se začala ptát, kdy jí vyrostou zuby a už byl čas ji říct, že tyhle zuby nevyrostou. Tyhle zoubky už se budou jen kývat, vypadnou a teprve pak narostou ty druhé 🙂 . Klasické noty na buben nás čekají většinu s nástupem na základní školu.
Po první KDY? stránce následují odpovědi na otázku KDE?. Nevím jak vám, ale mě se zase moc líbí ilustrace těchhle knih a taky to, že se stále zachovala „leporelová struktura“ knihy. Stránky jsou tvrdé a předškoláci je nijak neponičí.
Zase jen nezapomeňte otevřít okýnka jako první, protože na první otevření, které jde hůř, nejsou ty malé prstíky zrovna šikovné.
Kam chodí doktoři, když se u nich stůně, odkud vznikají myšlenky nebo třeba kde máme ty kosti. To vše si přečtete s dětmi pod okýnky téhle Svojtkoviny. Obdivuji autory, že dokáží tak skromným výrazivem vysvětlit vše. Detailně, ale jednoduše, takže dítě pochopí a vy vypadáte velice vzdělaně :-D.
Tohle okýnko už Nela bude znát. Dlouho se ale nedokázala popasovat s tím, že jsem vlastně paní doktorka. Ve školce už se bavili o povoláních a ne a ne. Já jsem přeci maminky, paní doktorka je jinde, to je ta co nás prohlíží a očkuje přeci 😀 . Teď už ale chápe a dokáže k jedné osobě přidat rolí víc. Za to Julie v tom má ještě slušnej borčus 😀 .
Když jsem v knize viděla čápa, zhrozila jsem se, že je to další kniha, kde otevřu okýnko a tam bude vrána a čáp a povídačky o holčičkách a malých chlapcích 😀 .
Uuuff, nekoná se. Nenajdete tu celý miminčí vývoj, ale hezky a pravdivě vyobrazenou těhotnou maminku a plod v bříšku. Tuhle knížku si budu s Nelčou číst moc ráda. Baví mě, když se pak ptá a hledá a zkoumá 🙂 . Můj svět!
Kdy, Kde máme za sebou, před námi jsou odpovědi na otázku JAK? Snažila jsem se vám vyfotit všechny strany knihy, i když okýnek spolu otevíráme jen několik. Představu si ale určitě dokážete udělat. Kdyby vás z téhle edice zaujala ještě kniha jiná, mám tady na blogu již nafocenou knihu Otázky a odpovědi ze světa zvířat (aneb víte co dělají krávy v noci? 😀 ).
Ne každý je od přírody plánovač, ale já ano, takže si tady už dělám tabulku a sepisuju, co asi tak přinese Ježíšek a čím zaplníme prostor pod jedličkou letos. Určitě to budou zase knihy. Jsou u nás nejoblíbenější hračkou, vrací se k nim holky pořád a já jásám, že už v nich začíná výt trochu víc textu než jen obrázků 🙂 .
Krom knížek vyberu zas nějaký měkký dárek, protože i takové tam přeci patří 😀 . Nejsou nejoblíbenější, ale od té doby, co je Nela ve školce, je těch hadrů třeba víc a víc. Juli je na tohle zatím dost nenáročná, a taky má ještě dost velkou zásobu po Nele. Po ostatním se zatím rozhlížím, hledám něco milého, ale zase bych ráda, abychom dodrželi pravidlo maximálně pěti dárků.
O moc víc holky doposud nebyly schopné vnímat. Je pak škoda, když už při rozbalování trhají papíry, ale tu radost nedokáží podělit, takže hromada dárků u nás nemá význam a není třeba. Beztak jsou pak další Ježíšci u babiček a ve školce… no pardon, úplně jsem se zasnila a zase se (stejně jako každý rok) moc a moc těším.
Ale zpět ke knize. Jakmile si otočíte na stranu další, máme tady odpovědi na otázky PROČ? Proč pláčeme, proč jsme při nemocích bledí, proč si máme mýt ruce nebo třeba proč někteří lidé nosí brýle a jiní ne?
Okolo miminek se to u nás točí neustále. Julinka je ve věku, kdy k nám přibyla právě ona, když byla Nela stejně stará. Nela měla tuhle miminčí potřebu ukojenou živým miminkem, a to Julince nějako chybí.
Zastavuje se venku nad každým miminkem, fascinovaně hledá, když uslyší pláč miminka a doma krmí, vaří, uspává a chová. Tak u tohohle okýnka bude Juli dávat pozor a poslouchat jak nejlíp umí, protože přes miminka ji prostě dostanete. A proč pijí miminka jen mléko? Takhle hezky a stručně to vysvětlují překladatelé téhle okýnkovky.
Tohle okýnko jsem sem dala proto, abychom si všichni hezky zazívali 😀 . Proč zíváme? Taky to na vás funguje? A to si vemte, že já zívám kdykoli to čtu, pak když jsem to fotila a teď znovu, když vám tu o něm píšu 😀 . Uuuhhááá, teda asi bych měla jít zalehnout, jinak do té školky ráno bude budit Nela mě a ne naopak. Ještě chvíli ale vydržím, alespoň než dopíšu posledních pár stran v knize.
Všechny okýnkovky jsou moc fajnové na cesty a dovči. Děti je neprolistují během pár minut, ale už jen samotným otevíráním a zavíráním okýnek jim nějaký čas zaberou 🙂 .
Další v pořadí je totiž odpověď na otázku CO? Co za úkol má injekce, co dělají naše svaly, co je pot, co jsou pihy, co jsou krční mandle nebo třeba co způsobí, že krkáme, kýcháme a kašleme?
Jestli se vám edice líbí, časem nafotím ještě nějaké, protože postupně chci tuhle naši sbírku rozšířit o další kousky 🙂 . Na e-shopu už se dá sehnat díl o vesmíru, vědě, času, jídle, dinosaurech nebo třeba vědě. Témata už trochu náročná, takže ideál dle mého od tří let výš.
Mistra světa krkání asi potkat nemusím, ale děti budou rozhodně jiného názoru než já, tím jsem si dost jistá, i když ve většině článků vypadají jako dvě křehké víly 😀 .
Nejsem si jistá, jestli je úplně rozumné dětem vysvětlovat, že krkat budou díky hltání, protože jakmile tohle přečteme, začne u nás u stolu závod. Nevím proč to děti tak moc přitahuje. My jim přeci příkladem nejdeme 😀
A blížíme se ke konci. Po všech otázkách následují otázky a odpovědi, na které si spolu s dětmi budeme odpovídat ANO nebo NE?
Klasická sladkostní zkouška na všechny děti je i tady 😀 .
Jestli jsou všechny sladkosti špatné? Tak určitě ne. Nemyslím, že jsou děti, které budou tvrdit, že ano 😀 . Moje holky teda mezi ně nepatří. Jsem ráda, že knihy dnes vedou děti tou hezkou cestou a dost často zmiňují právě zdravý styl života.
Otisky prstů budou bavit všechny a jestli si spolu s dětmi odpoledne nějaké natisknete na papír, nabude to celé čtení dalšího rozměru.
Mám v plánu letos udělat nějaká ta přáníčka zase pro kamarády a rodinu a ty pomocí otisků prstů jsou originální a moc hezké 🙂 .
Znáte někoho, kdo si dosáhne jazykem na nos? Já ano :-). Moje mamka to umí a pamatuju si, že to byla atrakce pro nás snad celé naše dětství 🙂 . Já si teda neolíznu loket, ani špičku nosu, tak tímhle bavit děti nemůžu, ale určitě si něco najdeme 😀 .
A jestli to nepůjde ani vám nesmutněte, není to zrovna obvyklá dovednost. Třeba zrovna vy budete krkat hlasitěji než ty motorky 😀 .
Cítím, že čtení téhle knihy bude vážně legrace. Julince určitě vyberu taky nějakou s okýnky, jen ještě nevím kterou, protože je jich zase nemálo, po kterých bych ráda sáhla.
Poslední stranou knihy jsou odpovědi na otázku KDO? A závěr knihy pak kontrolní kvíz, kde si ověříte, jak moc jste dávali pozor 🙂 . Hmmm, asi se bude při odpovídání listovat knihou 😀 .
Vidíte toho tmavého muže ve žlutém tílku? Tím se vám snaží dát autoři malou nápovědu v otázce nejrychlejšího muže planety :-). Jsem zvědavá, jak dlouho bude tahle odpověď pravdivá, když náš oblíbenec letos ukončil kariéru.
Usain Bolt. Tuhle odpověď bude Nela vědět, i když to jméno vyslovit nedokáže :-D. Už jsme ho totiž několikrát četli v plzeňské ZOO, kde si na tabuli měříte, jak rychle běžíte a můžete se srovnat s gepardem a Boltem 🙂 .
Knihu Co se skrývá v lidském těle najdete TADY – klik!
Vyčerpávající foto-recenze je za námi a já doufám, že třeba někomu pomůže se rozhodnout, zda tahle kniha má význam nebo nemá, aby si zasloužila místo v knihovně vašich dětí. Spolu s lékařským kufříkem to bude moc hezký dárek pod letošní Jedličkou 🙂 .
No Comments