Včera na mě Radiožurnál často vykřikoval, že „právě dnes je den sdílení“. Den sdílení aut, a tak mně napadlo, že netřeba čekat, slíbený článek o naší trochu krizovce před odjezdem na dovču sepíšu hned dnes. V týdnu před odletem k moři jsem měla v Olomouci další tři kurzy první pomoci pro maminky. Spolu s tím jsme si naplánovali rodinnou dovču a od středy do neděle jsme plánovali odjet. Co se ale nestalo den před odjezdem, zjistili jsme, že naším autem není možné odjet. A teď co. Už mi bylo do breku, protože já sice kurzy stihla díky RegioJet vlaku, ale táta a holky? Zaplacená dovolená na 5 dní dvě stovky kilometrů daleko a s tím množstvím věcí dost scifi, že jedou vlakem. Nakonec to náš táta vyřešil, já mu moc děkuju a třeba to jednou zachrání nejednoho z vás, takže i takové „nedětské“ téma tu chci dnes napsat.
Zatímco já frčela učit maminky první pomc, táta našel novou možnost sdílení aut. Už nejednou jsme využili klasický car-sharing, kdy lidé sdílí svá vlastní auta. Vy si jen zapůjčíte a zaplatíte poplatek na daný čas a máte auto. Bohužel se nám ale stalo, že takhle půjčené auto nám kixlo na dálnici a my tři hodiny jezdili po servisech, takže tuhle volbu jsme zrušili. Bohužel totiž nikdy nevím, v jakém stavu daný člověk auto sdílí a naše zkušenost šťastná nebyla.
Druhá možnost je pak klasická půjčovna aut, která je často ale dost drahá a ještě je omezující, že si pro auto musíte zajet do půjčovny, tam vše vyřídit a pak teprve odjet. To táta sám se dvěma dětma moc zkoušet nechtěl.
Třetí varianta (CAR4WAY) zdála se být nejšťastnější a my za ni (po moc dobré zkušenosti) děkujeme a využijeme zase. Existuje totiž možnost car-sharingu, kde máte záruku nového servisovaného auta a auto si můžete vyzvednout na místě, které vám aplikace ukáže jako nejbližší. Auta totiž normálně parkují po republice (cca na 200 aut) a vy si přes appku jen auto „zamluvíte“ a vyzvednete. A to jsme udělali my. No a pač v tom vidím velký potenciál a celý nápad sdílení se mi moc líbí, ukážu vám jak to v reálu fungovalo.
Firma, která tohle sdílení aut provozuje se jmenuje CAR4WAY. Abyste mohli jejich auto po ČR využívat, je potřeba se u nich na stránce nebo v aplikaci nejprve registrovat. Tohle sdílení aut je fajn nejen tehdy, když své auto vůbec nemáte, ale třeba i ve chvíli, kdy potřebujete odvézt z IKEY těžký velký nábytek nebo pořádáte party, kam chcete odvézt více věcí. Půjčit si takhle můžete totiž i dodávku.
krok č.1: Registrace
Tenhle krok se dělá jen jednou jedinkrát a je nutný na samém začátku. Na webu CAR4WAY jsme vyplnili registrační formulář. Ptali se hlavně na naše údaje a bylo třeba vyfotit občanský a řidičský průkaz. Jakmile jsme registraci provedli, přišla mi odpověď o vyzvednutí karty.
krok č.2: Převzetí karty
Je na vás, zda si ji necháte zaslat poštou nebo si ji vyzvednete osobně. My už neměli čas, protože jsme druhý den ráno museli odjet, takže pro ni táta mastil cestou z práce. Za kartu se platí vratná kauce 2000 Kč. Jakmile tedy kartu vrátíte, vrátí vám celou částku zpět
pozn.: Karta je důležitá, protože díky ní si otevřete auto. V aplikaci si vyberete auto, které máte u domu nebo svého místa nejblíž a jakmile k němu přijdete, touhle kartou ho budete odemykat něž si uvnitř něj vemete klíče a doklady.
krok č.3: Chytrá aplikace a vyhledání auta
Rezervační systém aut najdete v chytré aplikaci, kterou si stáhnete buď pro OS Android nebo v APP Store. V ní si pak najdete na mapě auto, které máte nejblíže k místu, odkud ho vyhledáváte a pomocí aplikace si jej rezervujete. U každého auta vidíte nejen přesné místo, ale i stav nádrže. Zadáte čas zapůjčení od-do. Od času zadání se pak počítá platba.
pozn.: auto si tedy zvednete sami na ulici, nejezdíte k žádné půjčovně. V místě, kde si auto vyzvednete, do stejné lokality ho pak zase vracíte. Nemusí to být na stejné místo, zase nepředáváte nikomu konkrétnímu. Jen vrátíte a v aplikaci ukončíte vypůjčení.
krok č.4: Vyzvednutí auta
S kartou v ruce si pak dojedete k vozidlu, které jste si zvolili. My si vybrali auto, které jsme měli přímo za barákem, takže táta mohl v klidu vzít autosedačky a jít i s holkama. Úplně stejně, jako kdyby jsme šli do auta našeho.
pozn.: Společnost půjčuje auta úplně nová, servisovaná, takže máte poměrně dobrou záruku. Na výběr má několik druhů aut, nám to bylo docela jedno, jediná podmínka byla vejít se s dětmi a vším na dovču. Půjčit si můžete vozy: Škoda Fabia combi, Škoda Octavia combi, Škoda Rapid (měli jsme my), Škoda City GO (malé, spíš do uliček měst, ne na rodinnou dovču) a pak VW Caddy či transporter (tohle auto je přesně to, co odveze z IKEY dárky pod Jedličku). Vyzkoušet můžete i elektromobil.
K autu s kartou přijdete, přiložíte kartu ke krabičce, která je za předním sklem a takhle jednoduše si auto odemknete. V přihrádce vozu pak najdete jednak klíče a doklady, jednak CCS kartu. Díky téhle kartě na benzínkách tankujete, ale nic neplatíte. Je to celé vlastně takové bezhotovostní půjčení, protože na konci jízdy vám přijde faktura za vše naráz. Ani za benzín se tedy neplatí hned, až po skončení jízdy.
Za tenhle článek mi společnost neplatí. Využili jsme služeb, byli jsme moc spokojení a já byla ráda, že nám nepropadla dovolená, takže děkuju CAR4WAY. Auto jsme využívali od středy až do neděle a až po návratu z dovolené jsme řešili platbu.
Cena za zapůjčení a provoz
Hned na začátku jsme samozřejmě zkoumali, na kolik nás tohle celé vyjde. Při zapůjčení platíte jako vstupní poplatek onu vratnou kauci za elektronickou kartu (2000 Kč). Pak zaplatíte za čas a kilometry.
Čas – platí se už po půlhodinách. Začíná se platit od času, který nastavíte v rezervaci appky až do doby než rezervaci v appce ukončíte (ne do zaparkování auta). Jestli jste z Prahy, kde je aut nejvíce, vyplatí se tak třeba právě ta dodávka na stěhování, odvoz větších věcí apod. Minimální doba zapůjčení je 60min.
Kilometry – U každého vozu je cena jiná. Náš vůz Škoda Rapid stál 4,90 Kč na kilometr jízdy. Benzín – neplatíte na benzíně, dáváte CCS kartu a cena za spotřebu je započtena již v ceně za kilometr.
Kompletní ceník najdete tady na webu.
krok č.5: Vrácení auta
Auto vždy vracíte do stejné lokality, ze které jste si ho vypůjčili. Nemusí to být na stejné místo, ale například totožná část Prahy. Po ukončení rezervace přes appku vám dorazí souhrn ceny a později vám ještě dojde i klasická faktura.
Celé fungování bylo bez nejmenšího zádrhelu a já se vsadím, že lidí, kteří o téhle možnosti ví je úplné minimum. Veškeré sdílení se začíná přesouvat od typicky virtuáního světa i mezi živé :-). Nejen sdílení aut je fajn nápadem. Dnes už si můžete zapůjčit ohromné množství věcí, za které není potřeba utrácet peníze, když je využijete jen párkrát.
Sdílení věcí mezi lidmi ve vašem okolí – SharyGO
Pokud by vás to zajímalo ze strany druhé, i vy můžete nabídnout své věci a sdílet je s ostatními. Typické je to pro věci na sport, grilování nebo třeba jeden víkend strávený na Vtavě. Není vždy nutné si kupovat výbavu, kterou využijete jednou ročně, když jsou lidé, kteří ji mají a rádi sdílí. Je to takový oboustranně prospěšný obchod. Alespoň tedy z mého pohledu.
Jestli vás tahle myšlenka zajímá, určitě se podívejte třeba na web SharyGO. Je to místo, kde je neskutečné množství věcí ke sdílení. Jednak si je tam můžete půjčit, jednak můžete nabídnout ty své.
Abych nešla daleko od našeho tématu, mrkla jsem u nich na webu do dětské sekce. Vypůjčit si můžete třeba krosnu pro dítě. Teď nemyslím klasika šátek, ale vážně Deuter krosnu, která mě odrazovala vždy tím, že pod 8 tisíc ji neseženu. Na webu SharyGO ji nabízí majitel za 120 Kč na den, což mi na prodloužený víkend na horách bude stačit.
pozn.: Pokud budete nabízet své vlastní věci, sami si u nich nastavujete kauci, kterou dotyčný zaplatí, pokud zapůjčené věci poničí. Každého člověka, který si od vás chce něco vypůjčit také musíte nejprve schválit, takže je na vás, komu své věci půjčíte a komu ne 🙂 .
Když si vzpomenu, kolik jsme zaplatili za zapůjčení party stanu na naší posvatební party, je mi dost líto, že tehdy systémy sdílení ještě nebyly tak populární nebo jsem o nich prostě nevěděla. Takže až budete dělat oslavu, určitě doporučuju využít sdílení právě třeba přes SharyGO.
Pojďme si půjčovat a sdílet
Za ušetřené nebo právě vydělané peníze sdílením si tak můžeme ušetřit na něco pro sebe (hahaa, na něco dalšího pro naše malé rarachy 😀 ). No a já doufám, že i takováhle odbočka od typicky dětských recenzí to tu osvěží a třeba někdo spolu s námi dnes „objevil Ameriku“.
My co třeba nemáme své vlastní auto, protože pro nás pořád vyjde míň výhodně jej platit stojící před barákem než si ho občas půjčit, využijeme CAR4WAY sdílení i třeba jen na veliký nákup, protože už zaplatím jen za hodinu a těch pár kiláků, což se mi vyplatí.
A až budem plánovat oslavu Nelinčiných pátých narozek, nebudu už zbytečně platit půjčovnám 1200 Kč za party stan :-). V tom příštím roce chceme totiž udělat oslavu holkám už venku a jak víte, ten duben je takový Apríl, že si to úplně nechci riskovat pod širým nebem.
5 Comments
super 🙂 děkuji za info, čtu vas blog moc ráda a hezky rozšiřuje obzory 😉 jen tak dal! ať se daří 🙂
To je skvělý, děkuji moc za inspiraci z jiného (velmi praktickeho) soudku!
Hezký večer
Petra
Milá Míšo, jak jsem našla Váš blog, přestala jsem číst všechny ostatní. Nějak mě přestaly bavit. Děkuju za super tipy, protože o krosně na hory se bavíme pořád a nechce se mi dát za ni tolik peněz. O zapůjčení přes tohle sdílení se s manželem určitě domluvíte. Moc díky i za tyhle články, které zdánlivě ani o dětech nejsou. Vždyt náš život taky není jen 100% i nich. Mějte se hezky a ať se vám daří.
Perfektní článek, o téhle službě jsem nevěděla a vždy jsme řešili, kde si půjčit větší auto na nákup nábytku apod., jelikož do našeho osobáčku se větší kusy nevejdou…a druhý tip je taky bezva, zrovna totiž s manželem řešíme, kde seženeme gril na párty o víkendu a tohle je perfektní. Moc děkuji Míšo a zdravím Vás i holčičky :-).
Co se týče zapůjčení krosničky, můžu doporučit i Hudy 🙂