Návštěva v šesti týdnech

Kdo by řekl, že těch šest neděl zvykání si, sbližování a společného soužití uteče tak rychle. Miminko už je u vás opravdu jako doma a i já sama na své šestinedělí poměrně ráda vzpomínám. Alespoň na to s Julinkou určitě, protože zvykání hlavně prospala. Co se ale očekává, že miminko v prvních šesti týdnech pozná, co dokáže, co se naučí a čím vás překvapí? Co zajímá nás lékaře a jak vypadá kontrola v šestinedělí?

Dovednosti nabyté v šestinedělí

Každé miminko má svou vlastní osu, po které se dá. Ať už jde o osu fyzického vývoje – výšky a váhy, nebo vývoj psychosociální – dovedností, skrze které s námi komunikuje a projevuje se. Není třeba se stresovat tím, že vaše miminko nestíhá sousedovic stejně starého syna nebo je naopak velice napřed. Snažíme se děti neškatulkovat, nicméně nějaké tabulky pro orientační vývoj být musí, aby se poznalo, když je vývin dítěte za velkými mezemi normy, a kdy je třeba zbystřit a sledovat vývoj bedlivěji. Proto se ani já nevyhnu tomu „kdy má umět to a to“. Na tabulky už se dnes tak striktně nehledí, jsou ale v jisté míře užitečné.
V šesti týdnech má miminko potřebu být nablízku své matky, navazuje již oční kontakt a na tlesknutí vedle ouška následuje reakce mrknutím.
V šesti týdnech se snaží miminko navazovat oční kontakt a krátkou chvilku ho již cíleně udrží.
Zatímco novorozenec ležel na zádech s otočenou hlavou k jedné straně a byly viditelné nekoordinované pohyby ruček i nohou, nyní je miminko na zádech schoulené a čím blíže je k věku 8 týdnů, tím více se ztrácí jednostranné držení hlavičky, krátkodobě se již snaží zvedat ruce i nohy nad podložku. V tomto zvedání končetin se snažíme miminko hodně podporovat – posiluje si tak břišní svaly.
S miminkem si snažíme aktivně hrát. Pokládáme ho často na bříško, ideálně bez plenky na pevnou a prostornou podložku. Již nestačí jen malý přebalovací pult. Na bříšku se šestitýdenní miminko snaží ještě vystrkovat zadeček, postupně si ale začne přesouvat těžiště do středu hrudníku a loktů, pánev klesne na podložku a miminko přizdvihává hlavičku. Na pasení koníků je ještě čas, nicméně se můžeme snažit miminko zabavit rachtítkem a motivovat ho ke zdvihnutí hlavičky a kontaktu s hračkou.
Proti měsíčnímu miminku se už dítě snaží tlačit pánev k podložce a přenášet těžiště na lokty a hrudník.
Miminko začíná uvolňovat pěstičky. Snažíme se ho v tom podporovat a pěstičky lehce rozevírat. Kolem osmého týdne si již s prstíky pohrává. V prvních týdnech života byly palečky sevřené uvnitř pěsti, nyní již palečky vystrkává ven a při sevřené pěsti je drží vně.
V případě jakékoli nespokojenosti se projeví pláčem, je-li dobře naladěné, vydává různé zvuky a brouká. Po šestém týdnu se většinou miminko za šestinedělní trápení odvděčí maminkám prvním cíleným úsměvem.
V šesti týdnech ještě miminka nemívají svůj zaběhlý a stálý režim, stále se ještě adaptuje na své okolí a nové podmínky pro život, záměrně nás nekontaktuje, ale již začíná navazovat kontakt právě očním spojením.

Kontrola pediatrem

Jako na každé kontrole miminko sestřička převáží, nyní už i přesně změří délku, změříme si obvod hlavičky, abychom sledovali narůstající velikost. Poté lékař vyšetří miminko od hlavy až k patě. Ač může kontrola u lékaře vypadat jen jako prohlídka fyzického stavu dítěte, není tomu tak. Všechny tyto aspekty vývoje se snažíme vnímat, vyzkoušet, případně se na ně doptat vás.
Na konci šestinedělí začínáme maminky postupně seznamovat se systémem očkování v České republice, zjišťujeme vzájemné názory na očkování a snažíme se najít cestu, kterou budeme společně respektovat a bude vyhovovat dítěti.
Vakcínu proti rotavirům lze podat od ukončeného 6.týdne
Prvním očkováním, které je určeno nejmenším dětem je očkování proti rotavirovým průjmům. Toto očkování je zcela dobrovolné a nespadá mezi povinná očkování očkovacího kalendáře. Očkuje se vakcínou Rotarix, která je určena pro perorální podání. Miminko ji tedy dostane do pusinky.
Rotavirový průjmem je virovým průjmovým onemocněním, se kterým se setká každé díte do pěti let věku. Malá miminka může ohrozit na životě rychle nastupující dehydratací, kdy je třeba rychle zasáhnout a miminku tekutiny dodat. Pokud očkování dětem dávat neplánujete, mějte prosím na mysli, že každé průjmy dítěte je třeba hlídat a miminko je musí zvládat „upít“. Pokud do dítěte nedokážete dostávat tekutiny při průjmech, je nutné miminko dopravit do lékařského zařízení.
Tvorba protilátek začíná již při styku se sliznicí dutiny ústní, takže není problém, když ji miminko netoleruje dobře a z pusinky ji vyplivne či vyblinká.
MUDr. Michala Knězková

All posts

No Comments

Leave a Reply

Vítejte u nás na blogu!

Mé jméno je Míša a jsem dětská lékařka. Především jsem ale mámou 4 dětí. Blog je o všem co mě naplňuje, co máme rádi, co nám dává smysl. Tedy o prevenci, zdraví, cestování a o našem životě. Doufám, že se Vám tu s námi bude líbit.

Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

Internet je plný informací, které ale mají skutečnou váhu? Co mám dělat? Povíme si vše od porodnice, prvních horeček a průjmů, přes otázky o očkování až po syndrom náhlého úmrtí a nácvik resuscitace kojence. Doma už vás nic nezaskočí! Nově i ON-LINE!

Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

Úspěšný projekt První pomoc dítěti už běží třetím rokem! Často si říkáte Co mám dělat? Přijďte a tenhle myšlenkový kolotoč dostane řád a vy pocit jistoty, že v případě nutnosti skutečně pomůžete! Nově i ON-LINE!

Už potřetí MAMAblogem roku! Děkujeme!

Kam za námi

Nejnovější příspěvky

MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

Děkujeme, že jste se zatoulali až k nám. Narazili jste na blog mladé lékařky a především mámy, který je o lásce k dětem, zdraví, hraní, cestování, Project Life, vzpomínkách a všem smysluplném co nás baví a naplňuje. Doufáme, že se vám bude líbit.

×