Pozdrav z Afriky a moře poprvé

Konečně! Celé léto se na ni těšíme a jediné z čeho jsem měla obavy – let – zvládly holky na jedničku. Dovolená je tady a my si ji můžeme užít na plný pecky. Pokud se to podaří a chytím večer signála, tenhle článek se pokusím nahrát na blog zase rovnou z Afriky :-). Jak se líbilo vašim dětem moře?
Já se obávala horka, nabalila opalováky a místo toho jsem měla nabalit víc mikin a trik s dlouhým rukávem. Alespoň tak se nám Afrika představila v prvních dnech. Přijeli jsme do bouřek a první tři dny tu denně pršelo. Tohle prostě nenaplánuješ. Nicméně my přijeli za mořem a tím slaným vlhkým vzduchem, takže jde se „na písek“.
Nebudeme zavřené na pokoji, když není zrovna nejhůř, takže hned první den jsme se rozhodli holkám moře ukázat. Každé ráno se vypravíme v půl sedmé na snídani a po nacpání pupíků si holky pobalí své drobné plastové saky paky, které jsou univerzální jak pro písek tak pro vodu a nestály ani stovku :-D. Zbytek bereme my velký a může se ven.
Moře v celé své kráse. Nelinka zírala, asi přemýšlela, že ten rybník je fakt jako ooobrovský 😀 a Juli byla celá paf z pláže. Pískoviště bez hranic, cože? Zasedla do písku a netrvalo dlouho, přidala se k ní i Nelinka.
Jedině tady máme totální pohodu. Holky se plácají na místě, staví co jim písek a nářadí povolí a já si můžu v klídku přečíst pár stran z knížky. Mimochodem děkuji za tip. Nejvíc z vás zmiňovalo Malý pražský erotikon, takže ten se mnou odcestoval přes hranice a blížím se do poloviny knihy a stále mě baví ji číst :-). Díky moc.

Chvíli čtu, chvíli si plácáme a čekáme až se moře uklidní, až bude teplo a my budeme moct do plavek. Zní to hrozně, ale je podzim a pro holky je tady vlastně moc fajn. Teploty nejdou pod 27 stupňů, ale rána už jsou chladná, takže kdo zvažuje moře mimo sezónu, počítejte lépe než já a více dlouhého oblečení s sebou.

Je tu. První potykání s mořem přišlo třetí den naší výpravy. Nelinka je dáma opatrná, takže ta to brala nesmělými krůčky, ale v moři se naprosto našla.
Nesnese teda vodu v puse, protože „maminko já nechci vlnu do pusy“ zní každý den, když se balíme k moři :-D. V moři ale vaří, loví klacky a sbírá mušličky, plácne s sebou nedaleko od kraje a tam si spokojeně hoví. 
S Juli je to trochu těžší a to jsem upřímně vůbec nečekala, i když napadnout mě to mělo. Julinka předevčírem oslavila svých 18 měsíců a je to živel. Je to drak, kterého milují všichni domorodí čišníci v restaraci a volají „Džůlíja“ hned jak příjdeme :-D. Na tobogánech jezdí jako drak, na dětském už úplně sama, že jen dole chytáme její tělo odpadávající z koryta :-D.
Moře, s tím ale kamarádka není. Je ještě brzy soudit, třeba si zvykne, ale moře je pro ní „moře nejistoty“. Začala chodit před 5 měsíci a každá vlna, která se opře do jejích malých nožek, rozkýve jejím tělem a ona balancuje, aby se na kejtičkách udržela.Vydrží to chvíli a začne volat mamamama a šplhá se mi na zátylek.
Dopoledne u vody jsou tedy hlavně pro Nelinku, Juli si máčí na břehu nožičky, plácá do bábovek a taky se rozhodla, že všechen písek z pláže odklidí do moře, takže si myslím, že tady ten další týden v klídečku přežijeme a erotikon mi bude možná krátký :-D.
A co děláme na pláži nejradši, to by vám Juli řekla zćela jasně! Mňam! Jooo, jídlo metla vinohradských dam. To s sebou musíme mít vždy a zásoby z kufru nám mizí před očima. Naštěstí se tu najde nějaké to ovoce, které jim s sebou vždy ukořistím a neřeším zda se to smí nebo ne. All inclusive jsme kupoali kvůli dětem, aby měly po celý den k dispozici vodu a jídlo, takže s sebou holkám vždy beru něco na zubiska. Julinka jak zmerčí tuhle misku, sedí u ní dokud v ní něco je.
Když už jsem u toho jídla, tak nejoblíbenější část dne je holek snídaně. V zájmu nás všech, jsem jim nabalila z domova dost mléčné kaše, ke které od domorodců budu potřebovat jenom teplou vodu, kdyby tu náhodou nebylo nic moc pro holky. Nela ta se vždy nějak nají, ale stejně si nejraději dává tu naší kaší. A já jsem vlastně spokojenější, protože je to pro ni hodnotnější než kdyby do sebe cpala denně rohlík s marmoškou.
Rána si tedy holky pošmáknou na kaší a pokud budete s dětmi cestovat a netušíte jaké budou podmínky na místě, doporučuju s sebou sušené ovoce. My si kupujeme od Mixitu velké tubusy ovoce a pak jsme zkusily prvně i tyhle menší, aby byla úspora místa v kufrech. Holky ho mají přes den na mlsačku a ráno si ho sypou do kaše.
Vedro sice není, ale osvědčil se nám stejně nejlíp meloun, protože ho holky zbožňují a navíc je to ovoce, které mělo kůru a nemyli ho domorodci ve své vlastní vodě. Z té by si holky koledovaly leda tak o průjem, takže několik ran jednou mouchou nebo jak to má být :-D. A jak se Juli pustí do sváči, netrvá to dlouho a je tu i má druhá borůvka (holky ve vodě slušně fialoví). Tak hezky do dna holky.
Osušky, zase ony. Znovu a zase je doporučuju úplně všem. My je máme z e-shopu Ondálek, kam jsme vyhráli poukaz na nákup produktů Lodger, ale seženete je kdekoli. Tyhle osušky jsou oboustranné, v kufru nezaberou žádné místo, mají otvory pro ruce a zaručuju vám, že hřejí líp než naše velká a chlupatá frotéčka. 🙂 Rychle to uschne a prostě tohle byl nej kauf.

A aby tenhle článek nebyl jenom kecací, mám pro vás krom ručníků ještě jeden parádní tip. Před cestou jsem kolkám nakoupila nějaké knížky, časopisy a hry, které vezeme s sebou. Holkám je dávám postupně, takže o nich budu i postupně psát, ale když se zrovna nemáchají v moři či bazénu, tak jsme vytáhli první hru. A je DOKONALÁ. 
Pokud máte doma dítko 0-5 let, tak zaručuji, že lepší pexeso než je tohle jste neměli. Neslouží nám zdaleka jen jako pexeso, baví i Juli, která nemá o pexesu ani potuchu.
Zase je to od firmy Djeco, zase je to pevný karton a v ruce pomačkat nedokážete. Jednotlivé kartičky jsou hodně velké, takže se dobře dětskou rukou sbírají a ten design.
Rozhodně už doma nehodlám stříhat pexesa. Ano, pokud zas holky někde dostanou a  samozřejmě budou žadonit tak asi nevydržím, ale konečně mám pocit, že stačí mít doma jen jedno.
 Vezla jsem ho zabalené, takže mě překvapilo víc než mile, když ho holky vybalily.
To jsem toho zase na vás navalila že? Ale nebojte, už se mi tu po poledním spánku budí obě holky, takže balím erotikon, jdu namazat děti a šupem ven :-).
Mějte se krásně a brzy zase na přečtenou.
Míša, Neli a Džůlíja
MUDr. Michala Knězková

All posts

No Comments

Leave a Reply

Vítejte u nás na blogu!

Mé jméno je Míša a jsem dětská lékařka. Především jsem ale mámou 4 dětí. Blog je o všem co mě naplňuje, co máme rádi, co nám dává smysl. Tedy o prevenci, zdraví, cestování a o našem životě. Doufám, že se Vám tu s námi bude líbit.

Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

Internet je plný informací, které ale mají skutečnou váhu? Co mám dělat? Povíme si vše od porodnice, prvních horeček a průjmů, přes otázky o očkování až po syndrom náhlého úmrtí a nácvik resuscitace kojence. Doma už vás nic nezaskočí! Nově i ON-LINE!

Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

Úspěšný projekt První pomoc dítěti už běží třetím rokem! Často si říkáte Co mám dělat? Přijďte a tenhle myšlenkový kolotoč dostane řád a vy pocit jistoty, že v případě nutnosti skutečně pomůžete! Nově i ON-LINE!

Už potřetí MAMAblogem roku! Děkujeme!

Kam za námi

Nejnovější příspěvky

MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

Děkujeme, že jste se zatoulali až k nám. Narazili jste na blog mladé lékařky a především mámy, který je o lásce k dětem, zdraví, hraní, cestování, Project Life, vzpomínkách a všem smysluplném co nás baví a naplňuje. Doufáme, že se vám bude líbit.

×