DEN 23: Není ovoce jako ovoce

11.12.2016 in Tipy, Vánoce - 144 Comments
 Už nejednou jsem tady psala, že se snažíme holkám extra nedávat sladké. Bábovky, bublaniny a vlastně spoustu sladkého si doma upečeme, a to ony vědí, že co si spolu upečeme, to si taky sníme. Nejsem žádný krutoš, ale stejně zastávám názor, že čokoládu a lepivá lízátka dítě nepotřebuje, stejně jako nepotřebuje pribiňáky a lipánky, když má rádo bílý jogurt. Takže si doma jednak pečeme a pak kupujeme sušené ovoce. Už několik z vás se mě na něj ptalo. Které kupujeme, kde a jestli holkám nějaké chutná víc nebo míň. Tak je to jasné, mlsný jazyk mají taky, ale krom těch hodně tvrdých kusů, jako třeba některé mochyně, snědí vše. Tento týden jsme zkusily zase další, o kterém jsem dřív neslyšela a část ochutnávky tu mám i pro vás.

Dostala jsem možnost zkusit „cokoli“ od firmy Janova pec a záleží jen na mně, co si vyberu. Rovnou říkám, že o tomhle e-shopu jsem dřív nikdy neslyšela a tak než jsem kývla, podívala jsem se, zda to vůbec budu chtít holkám dát. A už tady mě napadlo, že vám napíšu článek, proč i u sušeného ovoce přemýšlím, zda ano nebo ne. Nicméně přijala jsem nabídku, dostala jsem poukázku na nákup a vzala dobroty nejen nám, ale to stejné i vám. Za svým výběrem si stojím a snad dnes odpovím všem, kteří se ptají na to, které ovoce kupovat a které ne. Všeobecně.

Především je dobré vědět, že ne každé sušené ovoce je výhra. Záleží nejen na postupu zpracování, ale i na dalších přidaných složkách. Nemyslete si, nejsem žádný hnidopich, do bábovek a štoly jsem taky dávala klasika rozinky z Alberta, ale pokud vím, že mé holky toho ovoce do sebe naládují vážně kotel, protože jej jedí denně, je to pro mě důvod, abych vybírala důkladněji. Stejně tak budu řešit vodu, která teče z kohoutku, když holky vlastně nic jiného nepijí.

Sušené ovoce bych podle druhu zpracování rozdělila na dvě velké kategorie. Jedna je sympatická svým výsledkem i cenou, druhá už je atraktivní méně, ale má význam se podívat blíž a pak se rozhodnout, jestli se nevyplatí nějakou korunu připlatit.

Sušené ovoce SÍŘENÉ

To je ta na oko sympatická skupina. Proč? Protože výsledek je levný, seženete jej na každém kroku a je velice často doslazovaný, takže chutnat bude každému a je to doslova sladký cumel.

Výroba: Co už je sympatické míň je výroba těchhle kousků ovoce. Síření je proces, kdy se do ovoce přidává Oxid siřičitý, který najdete na obalech s ovocem pod značkou E220. Teď asi k otázce, proč se ovoce síří. Je to látka, která slouží jako konzervační činidlo. Díky ní uniká z ovoce méně přírodního barviva, takže i výsledné ovoce je tmavé a barevnější než ovoce nesířené. Hlavním důvodem je ale ekonomičnost. Posbírané ovoce není třeba třídit. I ovoce, které je napadeno mikroorganismy se použije, protože síření jejich procesy zastaví. Krom toho, že se nemusí ovoce třídit, má výrobce jistotu, že vše co vypěstuje, to může využít k sušení a nedostane se kvůli špatné úrodě do špatné situace.

Samotný oxid siřičitý: Podle všeho není zdraví nebezpečný a není označován jako karcinogen (není dostatek studií k průkazu vlivu na organizmus), proto se tedy k síření smí používat. Pokud se ale jeho koncentrace v těle zvyšuje, způsobuje bolesti žaludku, průjmy, bolesti hlavy a u astmatiků vyvolává bouřlivější reakce

Pokud doma sušené ovoce používáte hojně, mrkněte na obaly, zda mezi složením najdete ono E220, některé obaly na sobě mají přímo napsáno označení „sířené“. Nemyslím, že je třeba šířit paniku, pokud takové ovoce máte, jen zvážit kolik ho doma sníte a protože my s ním nahrazujeme bonbony a čokošky, máme doma vážně pořádnou zásobu :-D.

NESÍŘENÉ sušené ovoce

Sušit se dá ovoce dvojím způsobem. Můžete jen sušit teplem (což je metoda u které se využívá dál siření) nebo se dá ovoce sušit mrazem (lyofilizovat). Pokud se ovoce vymrazí, označuje se ovoce jako lyofilizované. Ten termín nejspíš znát budete. Je to způsob, který používá například Mixit u sušeného ovoce, které holky jedí už dlouho a z blogu jej určitě znáte.

Sušení horkem: je klasická a známá metoda, kterou možná někteří sušíte doma. Nepřidáváte do něj žádné chemikálie, nesíříte a ovoce si vysušíte na sluníčku, v troubě nebo ve speciálních sušičkách. Na začátku je šťavnaté ovoce a po jisté době se z něj odpaří téměř veškerá voda a ze šťavnatých kousků získáte kousky sušené. Odpařením vody se v ovoci koncentrují přírodní cukry a výsledek chutná sladší než původní ovoce, nicméně není nikterak doslazené. Stejně, pro maminy na dietě tohle není „nutričně schválené mlsání“ – mnoho cukru ;-).

Lyofilizace – proces, který můžete znát jako vakuové sušení,vymrazení či sušení mrazem. Je to maličko složitější cesta k výsledku, protože je několikastupňová. Na samém začátku je ovoce vystaveno „mrazivému šoku“. V druhém korku je ovoce vystaveno působení „sušárny“, ve které je podtlak. To znamená, že voda, která je nyní v ovoci zmrzlá se mění z ledu rovnou v páru. Díky tomu si ovoce zachová jak svoji strukturu, tak i ovocnou vůni. A je to tak. Kdo z vás si už někdy otevřel pytlík s ovocem sušeným mrazem, ta aromatická ťafka po otevření je jak otevření dveří do cukrárny :-D.
Na rozdíl od ovoce, které se vystaví teplu, neodchází z ovoce sušeného mrazem ani minerály a vitamíny, takže je výživově mnohem bohatší, než ovoce sušené teplem. O tom sířeném nemluvě.Výsledné ovoce si zachovává tvar a strukturu jako ovoce na samém začátku procesu, nádherně vodní, má reálnou barvu bez přidání barviva, vůně, chuť i barva jsou srovnatelné s čerstvými kousky a jde o čistě přírodní produkt, do kterého není nic přidáno.

Jeho mínus? Trvanlivost – většina má cca 3 měsíce. Je třeba jej uchovávat v šeru, v uzavíratelném obale, protože na vzduchu rychle nasakuje vlhkost a nebude již tak křupavé. Výrobci tohle všechno ale vědí, takže většina lyo ovoce, které jsme doma měli, bylo zabaleno do neprůhledných obalů a měla dobré opakovatelné uzavírání. 

Když jsem lyo ovoce našla v e-shopu Janova pec, bylo rozhodnuto a za poukaz jsem objednala tohle sušené ovoce, které jsem vzala dvakrát a máte ho dnes v soutěži spolu balíčkem Pečeného müsli, které u nás s radostí pojídá táta :-). Takže na zkoušku si někdo hezky pošmákne.

Pokud vás to zajímalo a pochopili jste, co jsem tím chtěla říct, tak je vám asi jasné, že co se zdraví týče:

Žebříček sušeného ovoce od nejlepšího:

1. lyofilizované – zachování veškerých živin, aroma i struktury a nepřidání žádných dalších látek
2. teplem sušené nesířené ovoce – kde sice přijdeme o část minerálů a vitamínů, ale stále máte produkt bez přidaných látek

3. teplem sušené sířené ovoce – které je připraveno o části minerálů a vitamínů, navíc jsou do něj přidány chemikálie a je často zbytečně doslazované cukrem (aby zlepšilo chuť po síření)

Holky dostanou nějaký ten pytlíček pod Jedličku, aby věděly, že mají zase skříň plnou zásob, plus mají po částech rozdělené pytlíčky v adventním kalendáři, kam jsem je samozřejmě vázala do celofánu, aby nenavlhly než se k nim postupně propracují. Pečené müsli zatím vyjídá táta, ale Nelinka se nenechává ujít zábavu na zadních stranách krabiček ani přesto, že je na ni ještě malá :-D. Díte vždycky vycejtí dětskou zábavu, a tak si aspoň něco čmárne a pak to spolu vyřešíme „podle pravidel“. 🙂

Pokud ovoce neznáte nebo naopak znáte a kupujete lyo, můžete si od nás dnes vyhrát tenhle balíček sušeného lyo ovoce a pak balení pečeného müsli. Ovoce sušené mrazem už prodává i drogerie a třeba v DMku jej seženu, když se zpozdí naše klasická objednávka. Výrobců jej vyrábí dost, a tak příště mrkněte, zda nemáte po ruce i nějakou tu nesířenou variantu nebo si nasušte doma teplem :-).

Líbil by se ti balíček z Janovy pece? Může být tvůj.

1. LYO banán
2. LYO jahoda
3. LYO švestka
4.Pečené müsli švestky s mákem
 1. Buď nebo se staň fanouškem naší FB stránky MK-Life
 2. Do soboty 17.12. napiš komentář pod tento článek nebo na FB, Jaké tradice na Vánoce dodržujete? (nezapomeň na sebe nechat kontakt!)
 3. pokud navíc budeš sdílet veřejně článek i na FB, zařadíme Tě do slosování hned 2x
 4. NOVINKA – pokud nás sleduješ na instagramu (mk_life.cz) zařadíme tě do slosování gratis ještě jednou!

V tuto chvíli je ještě aktivní 

Soutěž o Nutribullet 600 GOLD z 20.okýnka (do 17.12.)

Soutěž o Žirafu Sophii a Milníkové kartičky od NANA Party z 21.okýnka (do 17.12.)

Soutěž o 2 knihy z Nakladatelství Svojtka a oblečení za 500Kč na Mimulo.cz z 22.okýnka (do 17.12.)

Ježíšek
MUDr. Michala Knězková

All posts

144 Comments

 • Ivka 12.12.2016 at 3:07

  Zatiaľ si tie naše tradície len postupne hľadáme. Stálicou je malý vianočný stromček z odrezkov, vďaka ktorému máme doma vôňu ihličia, kvôli ktorej nemusel umrieť ďalší strom. Tohto roku asi pridáme púšťanie orechových škrupiniek so sviečkami po vode.
  Sledujem aj na FB a IG

  igrigelova@gmail.com

 • Michal V. 12.12.2016 at 5:41

  U nás zatím nic moc speciálního neprobíhá, od příštího roku se chystáme malinko přidávat… 🙂
  FB Naďa Výmolová
  nadavymolova@seznam.cz

 • Renata Šablaturová 12.12.2016 at 6:30

  Krájíme jablka, pouštíme svíčky 🙂
  renata.sablaturova@gmail.com

 • U lesa 12.12.2016 at 7:06

  Zdravím, Míšo, u nás krájíme jablka, pouštíme ořechy se svíčkou na vodě, zapalujeme prskavky a chodíme před večeří na procházku vyhlížet Ježíška 🙂 Ráda bych přidala ještě odlévání olova. Přeji krásný předvánoční čas. Vendy
  vendulinina@centrum.cz

 • Veronika Vecerkova 12.12.2016 at 7:14

  Ty jo super prehled, 🙂 tradice? Cockova polevka a penize na stole at je jich pristi rok dostatek, nevstavani od stolu a rozkrajujeme jablicko.. A to je asi vse, lodicky nepoustime, olovo nelijeme.. Verousekvecerkova@gmail.com

 • Iva Zahradníková 12.12.2016 at 7:20

  U nás se krájí jablíčko, pouštíme lodičku z oříšku, dáváme šupinku z kapra pod talíř.
  ivazahradnikova13@gmail.com

 • Eva Dozbabová 12.12.2016 at 7:23

  U nás teprve ladíme, určitě ale šupina pod talířkem, rozkrojíme jablíčko pustíme lodicky a pujdeme dat jablicka zviratkum na strom ven do lesa 🙂 eva.dozbabova@gmail.com IG: Evulineek

 • Irena Durdilová 12.12.2016 at 7:31

  Míšo díky za super článek, také jsem u nás začala kupovat sušené ovoce a díky tvojí inspiraci to co nabízí Mixit. A moc nám chutná. Takže jsem ráda, že je to to "nejzdravější"- Také nejsem zastáncem čokolád, lízátek apod. To na úvod. No a vánoční zvyky, u nás uvidíme, jaké Vánoce vlastně budou, protože malá má 16 m. Ale co jsme dodržovali i bez ní bylo položit si šupinku pod talíř, doma u rodičů jsme vždy krájeli jablíčka a dodržovali to, že se nemá vstávat od stolu. irena.durdilova@seznam.cz

 • Alena Králová 12.12.2016 at 7:34

  Miluji ovoce susene mrazem! Je to zakovy prima pufik. Prvne jsem ho objevila prave u Mixitu a tak mi doufam do vanoc prijde ta mega o jednavka, co mam. Janovu Pec zbam z reklamy, ale zatim jsem nezkousela, ale rada bych ochutnala banan nebo jahodu :-). A ta strategie bez bonbonu a hodne ovoce, se mi moc libi, jen nevim, jestli to budu moc nekdy doma aplikovat.

 • Markéta Waas 12.12.2016 at 7:36

  Tak koukam,ze jablicka vedou 🙂 taky delame i s basnickou a skorapky na svicky jsou taky nachystane 🙂
  (marketa.waas@gmail.com)

  • Míša 12.12.2016 at 7:52

   Market, prozradis básničku? 🙂

 • Vendula Janků 12.12.2016 at 7:37

  Držíme půst aby jsme viděli zlaté prasátko,dáváme šupinu pod talíř,nevstáváme od večeře.zpíváme koledy a krájíme jablíčka 🙂
  kutrovavendula@seznam.cz

 • Adéla V. 12.12.2016 at 7:39

  Tradice jsme prozatim moc neresili, ale letos uz bych chtela aspon krajeni jablicka a pousteni lodek…na olovo si zatim netroufam…mozna vosk, to by mohlo Ellu zaujmout..
  adela.prsalova@gmail.com …jsem i na ig 😉

 • Petra Kocourkova 12.12.2016 at 7:45

  Unás se krájí jablko. Jinak my sušíme doma. Sušičkou vlastní přebytky. Pak je schovávám u sousedů, aby se dočkalo zimy. A pak se na něj vrhnou. Tyto pytlíčky máme rádi na výlet misto sladkostí. A nej by se nám líbil balíček švestek.
  Pkocourkova@gmail.com

 • Anonymní 12.12.2016 at 7:50

  Naší vánoční nebo teda spíš štědrodenní tradice je krmení lesní zvěře. Když jsem byla malá, tak mě s bratrem brával dědeček myslivec. Pak, když dědeček zemřel, jsme chodili se strýcem a jeho dětma a letos se k nám poprvé přidá i naše prtě. Jinak klasika štědrovečerní večeře, koledy, stromeček a půlnoční mše.
  marieskopikova@seznam.cz

 • Jana Zdvihalová 12.12.2016 at 7:55

  Janova pec je skvělá, mají i výborné müsli. Naše děti taktéž nejsou konzumenti sladkostí, takže sušené ovoce kupuji ve velkém, samozřejmě nesířené, ono to šířené a slazené chutná stejně divně 🙂 z klasických vánočních tradic jako jsou cukroví, jablíčka a svíčky, máme tu svoji – na Štědrý den dopoledne chodíme do Bio oko na pásmo starých pohádek. Sleduji na instagramu a fb, jana.zdvihalova()email.cz

 • Bienvenue chez nous 12.12.2016 at 7:58

  my dáváme jen šupinku pod talíř, ale letos už bych chtěla i něco přidat, tak uvidíme, co vymyslíme 🙂 Bára Mintělová (bara.krejci@gmail.com, sleduji i na instagramu jako bara_bienvenue)

 • Katka Roslerova 12.12.2016 at 8:01

  My máme pod talířem šupinu, neodcházíme od stolu a pouštíme lodičky ze skořápek.
  Katerina.roslerova@seznam.cz

 • Martina 12.12.2016 at 8:02

  Dobrý den, tradice u nás nedodržujeme, jen poslední roky dáváme pod talíř šupinu. Děkuji za další zajímavý odkaz na e-shop. Martina, makaface@seznam.cz

 • Anonymní 12.12.2016 at 8:05

  U nas se z tech tradic trochu upustilo,ale ted s malymi detmi chci opet zacit naplno. Urcite jablicka,skorapky,supina pod talirem…

  Sedlackova.eva11@gmail.com

 • Aneta Sajdok 12.12.2016 at 8:10

  Davame na stul talir na vic, pod ubrus seno, krajime jabka. a.saj@centrum.cz

 • Kateřina Vítů 12.12.2016 at 8:13

  Krájíme jablíčka, pouštíme svíčky z oříšků ve vodě, šupinu z kapra do peněženky a celý štědrý den nepapáme a čekáme na zlatý prasátko 🙂
  Kateřina Vítů (katerinavitu@centrum.cz)

 • Anonymní 12.12.2016 at 8:13

  Posloucháme koledy, pod talíře při večeři dáme šupinku z kapra, po večeři rozkrojíme jablíčko.
  sedlackova.kveta@gmail.com
  (fb Květa Sedláčková)

 • Anonymní 12.12.2016 at 8:16

  U nás moc tradic nedodržujeme, snad jen procházka do lesa, kde dáváme pár dobrot zvířátkům a pak večer zpíváme koledy 🙂
  Eva Auerbachová
  Eva.Auerbachova@seznam.cz

 • bojko 12.12.2016 at 8:20

  Janovu pec znam, Mikulas nam nadelil jahody a pecene musli. Ale top su u nas susene maliny, tak dufam,ze janova pec rozsiro ponuku i o toto ovocie.
  Tradiciekladika: tanier navyse, pod obrus peniaze, supinka z kapra ktora potom potutuje do penazenky,krajame jablcko, pustame lodicky v skrupinkach od orechov, neodchadzanw od stola a davame si z medu krizik na celo…
  AndreA awdwa@post.sk

 • bojko 12.12.2016 at 8:20

  Janovu pec znam, Mikulas nam nadelil jahody a pecene musli. Ale top su u nas susene maliny, tak dufam,ze janova pec rozsiro ponuku i o toto ovocie.
  Tradiciekladika: tanier navyse, pod obrus peniaze, supinka z kapra ktora potom potutuje do penazenky,krajame jablcko, pustame lodicky v skrupinkach od orechov, neodchadzanw od stola a davame si z medu krizik na celo…
  AndreA awdwa@post.sk

 • Luciiiii 12.12.2016 at 8:22

  Ozdobíme stromek a víc časem… 🙂 Lucie.dolezalova84@gmail.com

 • Michaela Kratochvílová 12.12.2016 at 8:27

  My těch tradic zatím moc nemáme,s postupem času bych chtěla nějaké přidat. Ale dáváme si šupinu a peníze pod talíř,k rajime jablko.
  MK.Michaela@seznam.cz

 • ervulenka 12.12.2016 at 8:27

  sleduji jako eva richterová
  tradice moc nedodrzujeme, zdobime stromecek, peceme cukrovi, jime veceri az vyjde prvni hvezda, ale jablko nekrajime ani nelijeme olovo
  ervulenka@seznam.cz

 • Anonymní 12.12.2016 at 8:28

  Mnam krásný článek:-) U nás se tradičně pouští lodičky z ořechů. hankafb@centrum.cz (FB: Hanka Šafářová Chmelinová)

 • ervulenka 12.12.2016 at 8:28

  instagram eva richterova
  ervulenka@seznam.cz

 • Radka H. 12.12.2016 at 8:29

  Pro nás jsou to tradice, ale nevím zda obecně. Vaříme rybí polívku, máme kapra se salátem, Vánoční oplatky s medem. S kamarády jsme si zavedli vzájemnou návštěvu na Štědrý den – tento rok jsou na řadě oni 🙂 Máme prskavky, když jsou šupiny, tak je dáváme pod talíř a navštěvujeme rodinu. Vánoce mám teď už spojené hlavně s návštěvou rodiny a přátel no a co jsou v rodině děti(nejdřív neteř, pak synovec, naše první dcera a teď už i ta nejmenší druhá dcera :)) tak s jejich radosti s dárků 🙂
  r.harabisova(zavinac)gmail.com
  Sleduji i na Instagramu(RaduliH).

 • Zupkova Karla 12.12.2016 at 8:34

  Teda super článek, lyo ovoce jsem nikdy neměla, tak určitě vyzkouším. Na Vánoce zpíváme koledy u stromečku, krájíme jablíčko, lijeme olovo a věštíme z hrnečků na další rok. Kdysi jsme i házeli papuče, ale jsme už se sestrou obě vdané, tak už nemusíme 😉 kaja.zupkova@seznam.cz, na fb Karla Zupková.

 • Martina Tománková 12.12.2016 at 8:34

  Diky za dalsi tipy na zdrave mlsani, urcite se hodi! My letos jeste budeme travit Vanoce u nasich a tam vzdycky hlavne zpivame koledy predtim, nez si rozbalime darky. Muj manzel tomu nechtel verit, ze zpiva i muj bracha a tatka a ja s mamkou hrajeme na fletnicku a ze pokud se neprida, tak zadne darky nedostane 🙂 Takze kdyz to loni poprve na Stedry den zazil, tak z toho byl uplne hotovy 🙂 A tuhle tradici ja hodlam zavest i u nas doma! ms.tomankova@gmail.com

 • Zupkova Karla 12.12.2016 at 8:34

  Teda super článek, lyo ovoce jsem nikdy neměla, tak určitě vyzkouším. Na Vánoce zpíváme koledy u stromečku, krájíme jablíčko, lijeme olovo a věštíme z hrnečků na další rok. Kdysi jsme i házeli papuče, ale jsme už se sestrou obě vdané, tak už nemusíme 😉 kaja.zupkova@seznam.cz, na fb Karla Zupková.

 • Anonymní 12.12.2016 at 8:38

  No moc jich nemáme, ale pár se najde – věnec, stromeček a dárky jsou základ… Potom kapr a šupina pod talířem, která následně putuje do peněženky nebo kasičky. Taky krájíme jablko. Jeden rok jsme měli olovo, ale to se moc nechytilo… 🙂
  Markéta
  Fialova.Marketka@seznam.cz
  Insta marketka10

 • Kateřina Šikýřová 12.12.2016 at 8:38

  Krájíme jablko,pouštíme lodičky,lijeme olovo a políbíme se pod jmelím. 🙂
  katka.sikyrova@gmail.com
  na FB sdílím jako Katka KaTka
  na instagramu sleduji jako Kettr

 • Anonymní 12.12.2016 at 8:38

  Děkujeme za soutěž! 🙂 U nás krájíme jablíčka, pouštíme svíčky ve skořápkách po vodě,omotáváme stůl mašlí, místo olova lijeme do studené vody zkaramelizovaný cukr. Než jsem se vdala, házela jsem střevícem. Sdílím na facebooku jako Luci Es. Lucie Skřejpková (email:lucius.shine@seznam.cz)

 • Bara Zilova 12.12.2016 at 8:41

  My zdobime stromecek pro zviratka,poustime lodicky,krajime jablicka.davame supinky..
  Baraz@seznam.cz

 • Monika Vágnerová 12.12.2016 at 8:51

  Zatim zadne tradice moc nedrzime (ano zdobime stromecek, mame advent.venec a kalendar detem a k jidlu klasiku) Az budou holky o fous vetsi, tak urcite neco pridame. Libi se mi zdobit stromecrk pro zviratka, krajet jablka ci poustet lodicky.

 • Bohumila Filgasová 12.12.2016 at 9:06

  Taková ta klasika..Adventní věnec,pečení cukroví,stromeček,tradiční kapr se salátem,šupinky pod talířkem, prostřeno pro náhodného hosta…občas krájení jablíček.. fbonytka@gmail.com

 • Anonymní 12.12.2016 at 9:10

  tradice mame podobny asi jako vsude – zdobeni stromecku na Stedry den dopol, u toho Pysna princezna, vecer pak svicky, skorapkovy lodicky, jablicka, véča, dárky 🙂 Lucka luuuca@seznam.cz

 • Anonymní 12.12.2016 at 9:18

  vyzdoba, stromecek, svicky, koledy, kapr….supinky pod talir, nejime maso pres den, krajime jablko, poustime svicky
  fb: lucie lesprix
  competluc@gmail.com

 • Martina Šlapáková 12.12.2016 at 9:21

  Pohadky v tv když počasí dovolí tak malá procházka.Zdobím stromek v noci 23.12 a k večeři kapr 🙂 Pro děti jiná ryba.

 • Anonymní 12.12.2016 at 9:26

  Jako malá jsem měla ráda, že Štědrý den probíhal každý rokcve stejném rytmu.. i když jsem třeba nesnášela kubu k obědu 🙂 Obchazeli jsme babičky, pak návštěva hřbitova. Hrozně ráda jsem jako malá stavěla s dědou typicky stary špejlovy betlem – ktery se mi mimochodem nedaří sehnat.. No a přítel ten tradice moc není.. zavání to pro něj asi stereotypem.. ale věřím že pár zvyku společně postupně zavedeme 🙂
  midnigt@seznam.cz
  FB Andrea Dosoudilova

 • Hana Jacková 12.12.2016 at 9:26

  Tradice moc nedodrzujeme, peceme pernicky, zdobime stromecek a davame si darky :)mozna letos zkusime poustet skorapky
  hanapotmesilova@gmail.com

 • Ka 12.12.2016 at 9:49

  Chodíme ke krmelci krmit zvířátka, pouštíme koledy, rozkrajujeme jablka a pouštíme lodičky. k.petruzelova@seznam.cz

 • Anonymní 12.12.2016 at 9:53

  Pečeme cukroví, zdobime stromeček, děláme adventní věnec a adventní kalendář a k štědrovečerní večeři máme kapra a salát. Taky zpívané koledy. Lucie Cvetlerová lucily@seznam.cz

 • Anonymní 12.12.2016 at 9:58

  Ahoj Miso, skvělý článek, který se moc hodí, moc jsem o ovoci nevěděla Takže kupují to nezdravé, ale napravím. Výhra by moc potěšila. A tradice? U nas se zatím žádné nedělají, ale bude letos nebo příští rok už začneme, jako malá jsem to take měla rada:-) sdílím na FB – Tera bezinka a mejl Tkonvalinova@email cz … Tereza

 • Sam 12.12.2016 at 10:41

  Protože jsem už starší rodič, máme tradic fůru: na Štědrý den jsou u nás dveře dopoledne otevřené každému 🙂 dopoledne je to u nás návštěvní kolotoč … chodí kamarádi i s dětma, některé jejich děti už i samostatně … nevaří se, pojídá se jen vánočka, cukroví, chlebíčky … na smluvenou hodinu dorazí rodina a ten kdo je pozvaný k večeři …. od večeře se nevstává, krájí se jablíčko .. po večeři se pouští svíčky a s Tomíkem jdeme vyhlížet Ježíška 🙂 pak nastává rozbalování dárků, kochání se, povídání .. občas ani nestihneme večerní pohádku 🙂

 • Nikola Vasickova 12.12.2016 at 10:59

  Janovu prc mame taky moc radi.
  Co se tyce vanocnich tradic,tak mezi ne patri urcite cukrovi,bramborovy salat,pohadky,zvoneni u stromecku.
  N.i.k.y.s@seznam.cz

 • Pepe Peťula 12.12.2016 at 11:25

  Bohužel zatím žádné,ráda se teda v komentářích inspiruji 🙂
  kopasova.petra@seznam.cz

 • Jitka Křížková 12.12.2016 at 11:29

  Děkujeme za další tipy na zdravé mlsání.
  Z tradic dodržujeme jen některé, ty co se nám nejvíc líbí 🙂 pečeme cukroví, to co máme rádi, nemusí ho bát hned 20 druhů, pouštíme lodičky, zdobíme domeček, zapínáme světýlka, adventní věnec z jehličí, aby to krásně vonělo po Vánocích. zapalujeme víc svíčky, zdobíme společně stromeček, snažíme se na Štědrý den nejíst, abychom viděli prasátko. taky vyhlížíme Ježíška na procházce, schováváme šupinku z kapříka apod. A taky jsem si říkala, že každý rok si vyrobíme alespoň jednu pěknou ozdobu na stromeček, a až budou děti velké bude stromeček ozdobený jen těmito ozdobami 🙂 K tmu jsme teda ještě letos koupili andílka a hvězdičku od chlapečka s autismem a jsou moooc krásné. a chtěla bych zkusit i lití olova a příští rok třeba i vlastní adventní kalendář (i s úkoly). A nejlepší na vánocích je, že se setkáváme všichni, celá rodina, na tose těším. Jitka (smallion@seznam.cz)

 • Eva Dudíková 12.12.2016 at 11:45

  Z tradic pečeme cukroví, zdobime stromeček a davame si dárky a koukáme na pohadky:) sdílím na fb Eva Dudíková. chs.mandarins@gmail.com

 • Pavlína Mníšová 12.12.2016 at 12:03

  Vůně cukroví linoucí se z trouby u nás rozhodně nesmí chybět. Na Štědrý den zdobíme stromeček a snídáme vánočku. Na oběd nesmí chybět hrachová kaše s kostičkami opečeného chleba a žádné mlsání cukroví :). Večer máme rybku bez kostí a tatínkův bramborový salát a přes den stihneme ještě obejít rodiče a popřát jim krásný den a bohatého Ježíška 🙂

 • Míša 12.12.2016 at 12:28

  Inst. sleduji – MishaTosha, na FCB sdílím..

  Díky. Michaela@tosovska.eu

  U nás se pouští skořápové lodičky, rozkrajuje jablko, jmelí…to vždy. Někdy olovo…

 • Jitka 12.12.2016 at 12:38

  My se líbáme pod jmelím, chodíme na procházku, vyhlížíme první hvězdičku, posloucháme koledy, nevstáváme od spolu, společně se modlíme, šupinky od kapra si dáváme a hlavně se máme rádi 😉 🙂
  kontakt: jitkajochmanova@seznam.cz
  sleduji vše a všude 😉 a moc ráda 🙂

 • Lenka Pejšová 12.12.2016 at 12:46

  my si zatím tradice hledáme, zatím jen zapálit svíčku na hřbitově a šupina pod talíř. len.srb@post.cz

 • Renata Pavlíková 12.12.2016 at 12:51

  Dáváme penízky pod talířek, krájíme jablíčko 😉 PavlikovaRenata@seznam.cz

 • Petra Pětíková 12.12.2016 at 12:54

  Super článek Míšo! Sušené ovoce doma jíme hodně, ale nikdy jsem na složení pořádně nekoukala. Od teď už určitě budu. Zaujaly mě ty sušené švestky, vypadají jako čerstvé a úplně jinak než jsem u sušených zvyklá 🙂 A taky už díky tvým článkům čekám na první zásilku z mixitu, tak jsem na ní hodně zvědavá. Jinak u nás se krájí jablíčko, máme prostřeno pro jednoho navíc, dáváme šupiny a drobné pod talíř a letos to kvůli malé asi ještě rozšíříme o pouštění lodiček 🙂 A také chodíme dopoledne na hřbitov zapálit svíčku manželově mamince.
  petulane@seznam.cz

 • Eliška Hrubá 12.12.2016 at 12:55

  tradice určo nějaký držíme ale asi nevyjmenuju všechny..:( zpíváme koledy u stromečku,pouštíme si lodičky ze skořápek ořechů,dáváme si pod talíř šupinku z kapra,jdeme ozdobit do lesa stromeček pro zvířátka…a už mě ted víc nenapadá 🙂
  hruba.eliskaa@seznam.cz
  sdílím i na fb jako Kelishka Potramtaná 🙂

 • Jitka Elicerová 12.12.2016 at 12:58

  My krájíme jablko a dáváme šupinu pod talíř, někdy zpíváme koledy 🙂
  fb Jitka Elicerová, elicerovajitka@gmail.com

 • Anonymní 12.12.2016 at 13:06

  Děkuji za shrnutí v tomhle článku. Bylo to pro mne velmi zajimave. A k tradicím. ..my si je teprve začneme vytvářet. Ale setkání s přáteli venku v poledne u punče je naše už dlohodoba klasika. A večer to se teprve ukáže. Dcera je ještě mala.
  Andrea endyna@seznam.cz

 • Anonymní 12.12.2016 at 13:06

  Krajime jablicko, davama si supinku pod talir a poustime lodicky 🙂
  Uz se tesim.

  k.hubickova@seznam.cz
  FB Kateřina Michlová

 • Veronika Patočková 12.12.2016 at 13:15

  Když seženeme šupinku, dáváme pod talířek :o) jinak zatím nic..ale začneme jich dodržovat víc kvůli malému.
  veronika.sleglova@seznam.cz

 • Jana V. 12.12.2016 at 13:18

  Zdobíme stromeček, pečeme cukroví, dáváme šupinu pod talíř a rozkrajujeme jablíčko…jana.vitovcova@gmail.com

 • Andrea 12.12.2016 at 13:23

  Letos poprvé jsme s kamarádkami pekli (i s dětma) cukroví. Stromeček nám v noci na Štědrý den ozdobí andílci. K obědu je polévka. Pak rozkrojení jablka, mince pod talíř, šupina, zpívaní koled u stromečku, zapálení prskavek …

  Andrea (hudeckova.a@gmail.com)

 • Anonymní 12.12.2016 at 13:29

  U nás jsme si udělali tradici, že každý rok o adventu si vybereme nějakou akci (nadaci) a obdarujeme vysněným dárkem nějaké méně šťastné dítko:)
  sport-girl@seznam.cz

 • Mirka Škampová 12.12.2016 at 13:41

  U nás jsou to jen samé banality – stromeček, cukroví, rozkrojíme jablíčko, pustíme svíčky ve skořápce od ořechů po vodě….
  miuka12@seznam.cz

 • cichulak 12.12.2016 at 13:45

  My zatím jen stromeček, cukroví, večeře, dárečky:) Myslím, že to zatím pro 14ti měsíční dcerku stačí, je to ještě taková neřízená střela:D Příští rok už hodlám na tradicích přidat a popracovat, tak snad to klapne:)
  Sdílím i na FB
  Na instagramu sleduji jako cichulak – Lenka F.
  Lenka Fořtová
  lenka.cicha@email.cz

 • Verča 12.12.2016 at 13:47

  U nás jsme na tom s tradicemi hodně špatně 🙁 Pravidelně se jenom sejdeme celá rodina a máme klid a pohodu. Až bude syn starší, tak něco musíme vymyslet 🙂 Nikie@seznam.cz

 • Anonymní 12.12.2016 at 14:20

  U nás doma se dodržovala taková klasika: šupina pod talířem, rozkrojené jablíčko, koledy a nevstávalo se od stolu. Letos budeme s dcerou a manželem u jeho rodiny, tak pro mě bude překvapením, co vše dodržují 🙂 verca.dolezalova@seznam.cz

 • lucie 12.12.2016 at 14:28

  krájíme jablíčka, pouštíme svíčky ve skořápce, hážeme papučí, lijeme olovo, zpíváme koledy.. takže asi klasika. a neděláme to kvůli dětem 🙂 děláme to tak prostě odjakživa 🙂
  lucie
  eiben@post.cz

 • Jarmila N. 12.12.2016 at 14:30

  Nez jsme meli dite, tak buhvi jake tradice nebyli…den dopredu salat a rybi polevka, na stedry den zdobeni stromku, zadny obed, k veceri veprovy a kureci rizek, obalovana vinna a obaleny kapr. Prvni svatek chodime k mym rodicum na obed.
  Se synem je to stejne, jen se pridalo spolecne ranni zdobeni stromku a vecerni zvonecek. Vloni jsme byli dopoledne na zivem betlemu, letos chceme zas.
  Nejake vetsi tradice treba s vekem syna pribudou.

  Jarmila Novackova, tacek01@seznam.cz, sleduji i na insta

 • Anonymní 12.12.2016 at 14:51

  Šupina pod talíř, krájení jablíčka. palmicka.maya@seznam.cz

 • Markéta Kuzebauchová 12.12.2016 at 16:00

  Jelikož bydlíme v novém domečku, tak zatím žádné tradice nemáme…vše si budeme nově vytvářet a těšíme se na to :-). Tradičně jen zdobíme stromeček na Štědrý den ráno, máme puštěné pohádky a s mamkou připravujeme večeři. Uvidíme jak to bude letos 🙂 (Marketa.Musilova@seznam.cz, FB Markét Kuzebauchová)

 • Martina Slancová 12.12.2016 at 16:44

  O Štědrém večeru se hezky ustrojíme, společně sedneme ke stolu, kde už je nachystán salát, řízky a rybka a poté co všichni usednou už může od stolu odcházet jen hlava rodiny, dále prostíráme jeden talíř navíc pro ty, co už mezi námi nejsou, dáváme si pod talíř šupinu z ryby, aby se nás příští rok držely peníze, rozkrajujeme jablíčko, po večeři si ještě dáváme houbového kubu. Potom, co umyjeme nádobí můžeme teprve jít ke stromečku. Potom už jenom rozbalujeme, zkoušíme a koukáme při tom na pohádky. 🙂
  FB: Martina Slancová e-mail: slancova.m@seznam.cz

 • Anonymní 12.12.2016 at 17:19

  Tak u nás zatím jen zpíváme koledy a rozkrajujeme jablíčka 🙂 Ale časem snad nějaké zvyky přibudou.
  FB Velecká Andrea

 • Lenka Horáková 12.12.2016 at 17:43

  U nás se tradice postupem času mění, když byly děti malé, zpívali jsme všichni koledy, házeli pantoflem, krájeli jablíčka a pouštěli lodičky. Jak děti rostly tradice se měnily, poslední dobou jsme začali lít olovo, zůstaly koledy a krájení jablíček. Teď je pro nás nejdůležitější, že se o Štědrém večeru všichni (i s maminkami – 82 a 81 let) sejdeme a užíváme si vzájemné společnosti.

 • Anonymní 12.12.2016 at 18:11

  Šupinu do peněženky, peníze pod talíř, pouštění skořápek, zpívání koled….tradic je hodně a mění se podle toho, jak děti rostou. Helena.xxxxx@seznam.cz (Helena Kotrchová)

 • Martina S 12.12.2016 at 20:03

  Dobrý večer, zvyky máme následující – adventní věnec se svíčkami, ryba k jídlu večer. Sledování večerní pohádky, pohodové setkání s nejbližší rodinou. A s malou budou přibývat další 🙂
  Sleduji Vás na instagramu. Díky a hezký zbytek večera Martinna Sivalová

 • Jana Radová 12.12.2016 at 20:07

  Ahoj Miši, tak u nás rozkrajujeme jablka, pak dávám šupinu pod talířky, když prostírám a na stůl ještě dávám suchý chleba a peníze a nějaké větvičku z jehličnanem. To je asi tak vše. Jo a vlastně ještě chystám a prostírám jedno místa u stolu navíc, jako pro nenadálou návštěvu. pospisilovaja@seznam.cz

 • Dagmar Salakova 12.12.2016 at 20:19

  Pouštění skořápek, rozkrájení jablíčka a zdobení stromečku, dárky.. 🙂 důležitější je být všichni pohromadě 🙂

 • Vik R 12.12.2016 at 20:43

  Vsetko musi byt pri veceri na stole, aby sa uz nevstavalo. Vianocne oplatky potrene medom a cesnakom, rezanie jablcka. A hlavne pohoda. viktoria133@Hotmail.com

 • Aneta Samcová 12.12.2016 at 21:02

  Já statečně držím půst:)S holkama krajíme jablka,zdobíme stromeček,večer zvoní zvoneček(příchod ,ježiška,)…
  anet.samcova@gmail.com

 • Martina K 12.12.2016 at 21:08

  Pousteni lodicek ze skorapek, rozriznuti jablka, supina pod talirem a od stolu muze vstat jen hospodynka.
  kornoutek@centrum.cz

 • Maska 12.12.2016 at 22:58

  Tento rok sa zideme cela rodina, postime cely den az do zapadu slnka, na obed sa ide pre vodu do studnicky, ktorá sa dá do lavora s ihlicim a mincami a nasledujúce dni sa v nej umyvame, veceriame po zapade slnka, pod stolom mame slamu, na stole prestrete pre nahodneho okoloiduceho, rezeme jablko, cesnak s domácim chlebom, oplatka s medom, hrachova polievka, kapustnica, slivcanka, hubcanka, pirohy s makom a lekvarom, ryba so salatom, z kazdeho jedla sa odobera aj pre domáce zvieratá, od stola sa neodchadza, len pani domaca moze nosit jedlo na stol… maska.halama@gmail.com

 • Lucie Nováková 12.12.2016 at 23:14

  My dáváme šupinku pod talíř, krájíme jablíčko, pouštíme lodičky ze skořápek a každý rok jezdíme den před Štědrým dnem na zahradu a zdobíme stromeček pro ptáčky….luciecb@seznam.cz

 • Anna Krabsová 13.12.2016 at 6:11

  Teda to je 'chutny' článok, úplne sa mi začali zbiehať sliny. Dávne vianočné tradiície nemáme, skôr sme si začali vytvárať vlastné. Napr. 24. dopoledne vždy ideme s deťmi niekam von – miňule roky to boli botanická, zologická, les….. pre mňa to je občas taky psychický stres 😀 pretože sa desím že nč nestihnem, ale už si zvykám 😉
  anna.krabsova@gmail.com

 • Ivana Šarmírova 13.12.2016 at 6:50

  Mixit poznám a Janovu pec tu zatial nie. Cize zase niečo nové od Teba 😉 U Nás sú tradíciami krájanie jablká,oplatky z medom a orechami,stromček staviame deň pred štedrým dňom inak ostatné asi taká klasika. ivra.sarmirova@gmail.com

 • Míša L. 13.12.2016 at 6:57

  U nas doma se tradice nikdy moc nedrzely, ale s detmi se budeme snazit nejake najit a zkombinovat i se zvyky tatinka (FR). michaela.larruchon@centrum.cz

 • Romikka 13.12.2016 at 7:59

  Dodržujeme toho hodně a málo zároveň.. přijdou mi obyčejné- protože jsou samozřejmostí pro nás… na první adventní neděli světýlka do oken, věnec taky.. na štedrý den bez masa.. až klobása a uzené v polévce.. na stole hojnosti a každý v domě štipku ochutná včetně pejsků 😉 od stola vstává jen kuchař, připíjilé si před večeří a přejeme hezké svátky s každým u stolu.. našla bych asi spoustu drobností kvůli kterým jsou to jednoduše vánoce

  Romana.mytnikova@centrum.cz

 • Učitelka Hanička 13.12.2016 at 7:59

  Janovu pec znám, občas si tam kupuji musli, nej je pro mě to čokoládové s oříšky. Lijeme olovo a pouštíme lodičky. o.k.hanicka@seznan.cz

 • Zdenka Hrubcikova 13.12.2016 at 8:16

  rozkrojené jablíčko musí být 🙂 zdeniada@seznam.cz

 • Miška Fettersová 13.12.2016 at 9:37

  Od rána nejíme maso, aby jsme viděli zlaté prasátko. Jdeme odpoledne vyhlížet Ježíška a nakrmit zvířátka do lesa. Šupinku pod talíř,aby se nás drželi penízky, nevstávat od stolu. Rozkrajujeme jablíčko, pouštíme skořápky se svíčkou. Letos chceme zkusit lití olova. A před svatbou, když jsem bydlela u rodičů jsem házela bačkorou kam ukáže špička, jestli domů nebo ke dveřím -půjdu pryč. Přeji hezké a poklidné svátky Roušarová
  sdílím, m.fettersova@seznam.cz

 • Petra.PT 13.12.2016 at 10:02

  Zdobíme stromeček, pečeme cukroví, večeříme kapra, pouštíme svíčky-lodičky, krájíme jablíčko, lijeme olovo a ještě možná další, které si teď nevzpomenu 🙂 (Petra Sunshine / petra.pt@centrum.cz)

 • Anonymní 13.12.2016 at 10:31

  Zatim se jeste v tradicich hledame, ale zatim krajime jablicko, cesnek na stole pro zdravi a penizky aby jsme byli bohati 😀 a nevstame od stolu. A jeste si davame medovy krizek na celo.
  taniciatko@seznam.cz

 • Markéta Beránková 13.12.2016 at 14:35

  Trháme Barborku a máme jí ve váze. Jinak na štědrý den jich moc nemáme. Kapr a salát k obědu bramboračka. Jestli se tomuhle dá říkat tradice:-) market.berankova@gmail.com

 • Soňa Mašková 13.12.2016 at 14:55

  Díky moc za tipy! Jinak na Vánoce jdeme na procházku, pouštíme si koledy, pouštíme si svíčky po vodě a obecně se snažíme odpočívat a užít si ten sváteční den.
  sonka.maskova@seznam.cz

 • Anonymní 13.12.2016 at 18:39

  My dodržujeme nevstávání od stolu (někdy pravda dost náročné…), rozkrajování jablka a krmení zvířátek s procházkou. v.z@email.cz

 • Veruberu 13.12.2016 at 19:39

  Supiny pod talir, krajeni jablicka, rozlousknuti orechu, nevstavani od stolu, koledy, Jezisek no proste vse co k Vanocum patri ☘️

  mikuskovav@gmail.com

  Ps: sfileno i na fb

 • Martina Hepnerová 13.12.2016 at 20:21

  Díky za zajímavý článek. Musím se přiznat, že o ovoci sušeném mrazem slyším snad poprvé:) U nás nosíme nadílku zvířátkům do krmelce:-) fejlkova@seznam.cz

 • Anonymní 13.12.2016 at 20:32

  Schováváme pod štědrovečerní talíř šupinku kapříka a pak ji uložíme do peněženky.Snídáme vánočku, obědváme kyselici.Od štědrovečerního stolu se nesmí vstávat.S prckem toho určitě ještě přibude. :)Romča Malinová(malinovaRomca@seznam.cz)

 • Eva 13.12.2016 at 21:09

  U nás zpíváme koledy a nosíme zvířátkům do lesa něco dobrého.
  ev.ru@seznam.cz (FB Eva Macháčová, IG mea7mea)

 • Anonymní 13.12.2016 at 21:59

  My na vánoce držíme půst, abychom viděli zlaté prasátko, potom chystáme k večeři talíř pro pocestného, dáváme pod talíře šupinu a na stůl si dáváme peněženky, aby se nás penízky celý rok držely. (zuzkrm@seznam.cz)

 • libie 13.12.2016 at 22:46

  Krájení jablka, šupina pod talíř a pak do peněženky, zapálení svíčky na hřbitově, já držím půst. smyckova.lib@gmail.com (FB Libka Ve Smyčce)

 • Unknown 13.12.2016 at 23:15

  Hezky vecer,super clanek musim rict a na Vanoce vzdy chodime na prochazku ven,nasat stedrovecerni naladu,slavnostne se nastrojime,nevstavame od vecere a u stromecku zpivame koledy.
  zanetahrdlickova@seznam.cz

 • Libuška Křížová 14.12.2016 at 8:38

  Tradice asi moc nedržíme. Uděláme vánoční úklid, koupíme živou jedličku, ta vůně, která provoní celý byt je úžasná 🙂 Uděláme bramborový salát a řízky, cukroví, vánoční výzdoba, díváme se na krásné české pohádky. To je asi vše, ale vyloženě tradice nedržíme. Ale pomalu začneme nějaké přidávat. Máme malou dcerku, tak aby byli Vánoce se vším všudy..takové Vánoce jako byli kdysi. Se všemi krásnými tradicemi. Sleduji a SDÍLÍM na fb jako libuska.krizova, na IG jako marcrazy.marcrazy a mailík je marcrazy@centrum.cz

 • Vilma 14.12.2016 at 9:15

  Pouštíme lodičky a nosíme zvířátkům dobroty do lesa. A krájíme jablíčko…. Pěkné Vánoce! Willhell@seznam.cz (fb Vilma Hnátíková)

 • Romana 14.12.2016 at 10:11

  My tradice zrovna moc nedodržujeme, dcera je ještě malá. Ale samozřejmostí je šupina pod talířem a nevstávání od štědrovečerní večeře. Možná letos přidáme pouštění lodiček, věřím, že časem přibude více :).
  Email: ducky123@seznam.cz

 • Anonymní 14.12.2016 at 19:04

  Letos jsem se rozhodla, že zavedeme tradici zdobení stromečku v lese pro zvířátka a už se moc těším! Karolína karolina.kucharova@email.cz

 • Anonymní 14.12.2016 at 19:47

  Zatím si tradice spíš hledáme a utváříme, ale tak klasika večeře, stromeček, dárky. Domácí vánočka k snídani, čočková polívka k obědu, to musí být. Jinak v době adventu se projít vánoční Prahou – za Jezulátkem, Staromák, Karlův most a tak.
  (lenka.sim@centrum.cz)

 • asmeena 14.12.2016 at 21:27

  U nás tradičně pouštíme lodičky ze skořápek. Líbí se mi, když ta malá děcka očička sledují plamínky a pak se je snaží sfouknout 🙂 (Verča Sembolová – kontakt FB)

 • Michaela 14.12.2016 at 21:31

  Ahoj, my tradiční moc nejsme 🙂 dodržujeme vlastne jen nevstávání od stolu :-)) chci ale zavést nase vlastní tradice – podivat se rano na manzeluv/tatinkuv vánoční minifotbalek, odpo se jit společně projit, vecer vyhlížet a zazpívat jeziskovi koledy a během svátků se podivat na zvířátka 🙂

  Instagram sleduji
  FB Michaela Moravcová
  Michaela_moravcova@centrum.cz

 • Anonymní 15.12.2016 at 7:32

  U nás v rodině vždy máme adventní kalendář, adventní odpočítávací svíčku po dnech, advemtní věnec. Pak vždy dáváme šupiny pod talíř u štědrovečerní večeře. Cukroví se u nás nejí až většinou právě po večeři. K obědu ve štědrý den nejíne maso, jen čočku a na stromeček věšíme zlaté prasátko. Uvidíme, zda časem s rustem deti pridame dalsi tradice. J3ště jsem zapomněla, vždy chodíme i pro betlemske světlo. andrea.salvetova@hotmail.com na fb Andrea Ajca Salvetova

 • Ziii 15.12.2016 at 7:32

  Jak děti rostou,tak postupně tradice přidáváme,už máme za sebou pouštění skorapek, budou určitě i jablíčka a možná si hodíme poprvé backorou. A jinak tradiční pro nás je dopolední loutkové představení s písničkami o tom,jak přišel na svět Ježíšek. Přitom rovnou nakrmime ryby a kachny v rybníce a po procházce je pak chuť na oběd hned větší. Ziz.ala@seznam.cz

 • Anonymní 15.12.2016 at 12:30

  Tradice bych chtěla zavést,ale bohužel není v mých silách. Netravime Ježíška doma, tak snad do budoucna. FB:Michaela Škodová
  Misa.skodova@email.cz

 • Petra Šebestová 15.12.2016 at 13:27

  My moc tradice nedodržujeme.. třeba někdy budeme s dětma 😉 Snad jediná taková naše tradice je zapálení svíčky na adventním věnečku – ten nesmí chybět 🙂 petra.sebestova1@gmail.com sdílím na FB jako Vojtěch Petra Šebestovi, instagram Sebestovi

 • Anna Blažková 15.12.2016 at 17:28

  Super článek, jinak tradice no hlavně musí být kapr a bramborový salát a rybí polévka. Chodíme na půlnoční mši. Jinak poučtíme lodičky s ořechových skořábek, krájíme jablíčko, jo a pod talířek si dáváme šupinku pro štěstí. annie.blazkova@gmail.com

 • Ina 15.12.2016 at 22:44

  Dodnes si doma schovavame supinku z kapra a tim to asi skoncilo :)) ale ted s malym ditetem to zas bude jine, az povyroste, tak budeme poustet skorapky na vode, rozkrajovat jalbko atd., takova ta klasika. ina.bay@post.cz (FB: Ina Ba)

 • Dida 16.12.2016 at 0:11

  Líbání pod jmelím,šupinka z kapra,krmení zvířátek, pouštění lodiček, krájení jablíčka.
  dita.brezinova@seznam.cz

 • Adéla B. 16.12.2016 at 0:12

  Tak tyto balíčky už jsme vyzkoušeli, holky dostaly jahody od Mikuláše a zmizely hned večer :). Co se týká tradic, tak moc jich nemáme, ráda bych něco přidala – uvažuji o ověšení nějakého stromečku s dobrotami pro zvířátka. Jinak kromě tradiční večeře chodíme na mši, dáváme šupinku a peníz pod každý talíř. V rybí polévce je hozena jedna mandle, která nosí tomu, kdo ji najde štěstí. Adéla Bachová, adelap@atlas.cz

 • Petra Hladká 16.12.2016 at 19:12

  My si tradice teprve tvoříme, starší dceři je 2,5 takže až letos to bude ONO:) Budeme mít klasiku – kapr, br. salát, kapří polévka (máme to rádi), dopoledne půjdeme do lesa dát něco zvířátkům (tady využijeme tvůj tip na krmítka pro ptáčky z pomerančů), a budeme pouštět lodičky ze skořápek od ořechů, no a taky zpívat koledy:). Moc se na to letos těším, určitě to bude dokonalé! hladkpe@gmail.com

 • Anonymní 16.12.2016 at 20:10

  Čekáme na zlaté prasátko, jdeme se podívat na hřbitov, na oběd je čočková polévka, zpíváme koledy, pod talíř dáváme šupinku. ja.net.ka@seznam.cz, fb Jana Štěpánková

 • Anonymní 16.12.2016 at 21:12

  Koledy, pohádky v tv, odpolední procházka, šupiny pod talířem, nevstávání od stolu, pouštění lodiček… další jistě přijdou, jak dcera poroste :). Email: romik@dvorakovic.cz

 • Anonymní 17.12.2016 at 10:12

  Chodime krmit zviratka do lesa, poustime lodicky, supinky pod talirky,…
  Hana Ondriková fb, hana.ondrikovs@email.cz

 • Anonymní 17.12.2016 at 10:45

  Do peněženky si dávám šupinu, krájíme jablíčko, zpíváme koledy…
  Katka Štosková
  horakkatka@gmail.com

 • Denisa Vašourková 17.12.2016 at 11:28

  Vecerime kapra, do penezenky si davam supinku, kterou najdeme pod talirem, poustime plovouci svicky a letos chceme jit krmit zviratka:)

 • Anonymní 17.12.2016 at 12:48

  Chodime na prochazku na Prazsky hrad,koupime si trdelnik a k veceri samozrejme rybi polevka, kapr a bramborovy salat. zuzankat@seznam.cz fb Zuzana Zuntova Tymlova

 • Libor a Petra 17.12.2016 at 17:37

  Pečení cukroví, sledování pohádek, kapr a bramborový salát, penízky na stole 🙂
  petra.spacilova@gmail.com
  Insta petraspl

 • Iva 17.12.2016 at 18:03

  Také s tradicemi teprve začínáme, ale plánuji zavést nechání dárečků – balíčků žrádla pro zvířátka v nedalekém lese. Ať taky z toho obdarovávání zvířátka něco mají 🙂 Iva iva.kanarkova@seznam.cz, i sleduji Instagram…

 • Martina Novackova 17.12.2016 at 18:08

  Dokud jsem bydlela u rodičů, chodili jsme s taťkou dopoledne na Štědrý den krmit zvěř do lesa. V posledních letech jsme to jen o den či dva posunuli,ale chodíme stále 🙂
  beelzebub@centrum.cz
  share and follow

 • Pavla Válková 17.12.2016 at 18:45

  Chodíme krmit zvěr do lesa (zdobíme jim stromek) a na Štědrý den pouštíme lodičky a scházíme se s manželovou rodinou. Pavla Konečná na FB, pavla.valkova@post.cz

 • Anonymní 17.12.2016 at 18:46

  jee, to bych si moc prala vyhrat. my mame dvouletou dcerku, co letos poprve vanoce vnima a je to strasne prima, tak se snazime udelat si tradice spolecne, nove. na stedry den se chodime projit, rozkrajujeme jablicko, poustime lodicky z orisku. a hlavne hodne zpivame koledy- uz od listopadu 🙂
  zuzana srumova

  fb: zuzana srumova
  zu.srumova@gmail.com
  instagram: lenka.scholleova

 • Anonymní 17.12.2016 at 19:22

  Hodně zajimavěk tip na Janovu pec, už jsem o nich slyšela, ale nezkusila nic. A vánoce? Ráno pro betlemske světlo, nazdobit stromeček, odpoledne na dětskou půlnoční a po ni děti do vany a máma k plotně. Večeře při které jíme nejdříve oplatky s medem a pak kapra a salát, hodujeme, a po jídle umýt ruce a u toho vždy zazvoní Ježíšek 🙂 Terka terinaj@seznam.cz

  Instagram : terezie.tes

 • Renáta Vyk 17.12.2016 at 19:44

  Před večeří obvazujeme stůl provazem, aby rodina držela pospolu, u večeře nikdo od stolu nesmí vstát, takže máme přichystáno vše po ruce a během večeře máme pár klasických zvyků – nabízíme si vánoční oplatky, foukáme svíčku, louskáme oříšky a krájíme jablíčka. 🙂 renwas@seznam.cz

 • Anet 17.12.2016 at 20:14

  U nás doma jen krajime jablíčko, ale pamatuji si, že babička nám dělala medový křížek na čelo. Anet (patikova.aneta@seznam.cz – koukáme na FB i IG)

 • Petuleee 17.12.2016 at 20:24

  Zdobíme stromeček, krájíme jablíčka, poustime lodicky.
  instagram p.hlavackova, petra.hlavackova@email.cz

 • Anonymní 17.12.2016 at 21:09

  U nás krajime jablíčko, pouštíme skořápky a máme pod talířem penizku. T+E (radim73a@seznam.cz, FB: Joel Te, IG: Teri.emmi)

 • Anonymní 17.12.2016 at 22:57

  My zatím žádné tradice nemáme, ale asi bych uz mela zacit, klukum budou dva, tak asi pristi rok bude cas. Marketa Huffkova huffymm@gmail.com

 • Marketa Botankova 18.12.2016 at 17:34

  lodičky/krájení jablka/oplatky
  sleduju i na instagramu marketa.botankova@seznam.cz

 • Leave a Reply

  Vítejte u nás na blogu!

  Mé jméno je Míša a jsem dětská lékařka. Především jsem ale mámou 4 dětí. Blog je o všem co mě naplňuje, co máme rádi, co nám dává smysl. Tedy o prevenci, zdraví, cestování a o našem životě. Doufám, že se Vám tu s námi bude líbit.

  Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

  Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

  Internet je plný informací, které ale mají skutečnou váhu? Co mám dělat? Povíme si vše od porodnice, prvních horeček a průjmů, přes otázky o očkování až po syndrom náhlého úmrtí a nácvik resuscitace kojence. Doma už vás nic nezaskočí! Nově i ON-LINE!

  Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

  Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

  Úspěšný projekt První pomoc dítěti už běží třetím rokem! Často si říkáte Co mám dělat? Přijďte a tenhle myšlenkový kolotoč dostane řád a vy pocit jistoty, že v případě nutnosti skutečně pomůžete! Nově i ON-LINE!

  Už potřetí MAMAblogem roku! Děkujeme!

  Kam za námi

  Nejnovější příspěvky

  MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

  MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

  Děkujeme, že jste se zatoulali až k nám. Narazili jste na blog mladé lékařky a především mámy, který je o lásce k dětem, zdraví, hraní, cestování, Project Life, vzpomínkách a všem smysluplném co nás baví a naplňuje. Doufáme, že se vám bude líbit.

  ×