DEN 22: Všechno nejlepší, holčičko!

10.12.2016 in Hraní, Knihovna, Vánoce - 168 Comments

Tentokrát bych ráda začala přáním. Všechno nejlepší vám, Juliím, které jste včera oslavily svůj svátek a všechno nejlepší i vašim malým i větším Julinkám, které si doma hýčkáte. I ta naše malá čertice včera slavila svůj už druhý svátek a s ním na blogu nesmí chybět její inspirace. Po čem by sáhla a vlastně ona sáhla 😀 naše Džulda? Inspirace bude knižní, bude se zase soutěžit a ukážu i něco z hraček, které rozvíjí nejen motoriku, ale mají nějaké to plus navíc :-). Na jednoho z vás pak čeká balíček, ve kterém budou hned dvě krásné Svojtkoviny a taky poukaz, za který oháknete svá batolátka :-).

Desátý prosinec patří Juliím a v následujících letech to bude den, který bude jedním z dalších „bohatých“ dní v prosinci. Julinku obdaroval Mikuláš adventním kalendářem, takže od té doby každý den otevírá okýnko. Včera to byl svátek s dalšími dary a vše vyvrcholí čtyřiadvacítkou s veledary, aby šestadvacátého mohly naklusat babičky a dorazit vše další dárkovou peckou :-D. Ty děti se mááááj! 😀

No chtěla jsem tím jen říct, že Vánoce jsou takovou příležitostí, kdy si děti hodně lehce zvyknou na dárky. Asi proto se snažím nedělat ty menší události až tak dárkové. Adventní kalendář mají holky na každý den, ale nemají v něm klasické dárečky. Čas od času tam je nějaký dárek v podobě LEGO figurky nebo na ně čekají čluny do vany, ale jinak je to jen sušené ovoce a nějaký společný úkol nebo zážitek.

Tenhle styl kalendáře jsem zvolila proto, že před rokem byl kalendář bohatý a Nelinka si na dárky zvykla, že jí přišla naprostá automatika, že zase „bude dálek“ a Štědrý den tak v mých očích dost zanikl. Radost samozřejmě byla veliká, ale byla taková automatická, neměla to kouzlo, které jsem asi čekala a pro Nelču byl jen pokračováním celého kalendáře. A do toho dárkového období se vlezl ještě Julči svátek.

Kalendář je tedy jen o odpočítávání dnů do Ježíška a je spíš zážitkový, takže už dnešek byl pro holky „haló“. Opravdově se přálo, třáslo pravicí a Julinka po dlouhé době trhala papír. Myslím, že letos už se nebude opakovat loňská žranice pod Jedličkou a papír už bude odhazovat do koše namísto úst :-).

Julinčina další Svojtkovina – Sněhurka

Milovnice knih, takže bylo jasno. A protože to byl den jen Julinky, vybrala jsem pro ni knížku, kterou si vychutná právě ona. Na Nelinku už je to „nižší dívčí“. Zase jsem vybrala Svojtkovinu, tedy rozuměj knihu z Nakladatelství Svojtka, které máme úplný kousíček od domu a můžu si tam každou knihu nejprve osahat než ji objednám. Poměrně nově je na světě série dětských leporelových knih, které jsou z pevného kartonu a jsou pro děti interaktivní.
Já vybrala klasickou pohádku o Sněhurce, ale ani Karkulka a Popelka nejsou špatné. Jen je máme ve všech Špalíčkách, které si čteme, ale ta Sněhurka tam nějako chybí. Nová pohádka byla tak novým příběhem i pro Nelinku a Julča se zabavila na dlouhou chvíli právě „šoupátkama“, která celý příběh v knize rozhýbou.
Včerejšek byl venku téměř jarní, takže jsme Julinku dárkovou akcí překvapily na pískovišti a využili chvil, kdy už měla studené ruce a pokňourávala, že už chce domů nebo jíst :-D. Jojo, pak stačí jeden banán a získám nám další hodinu venku :-D.
Knížka je moc krásně malovaná, ale pro starší děti dvou let už bude asi nudná. Doporučila bych tak od roka a tihle drobci si s ní vyhrají až až :-). Je vážně pevná, takže ji neponičí ani knižní draci a na každé dvoustraně je vždy veršovaný příběh. Hodně pasáží z pohádek se tam samozřejmě vynechává, ale to už je na vás, jestli je budete chtít dětem vyprávět anebo je necháte zaujatě hoblovat šoupátka :-D.
Tady jsem vyfotila jednu z interaktivních částí knížky. Vždy je to otvor, který označují šipky a stačí si projít knihu jednou a z dětí budou profíci :-). Šipky Juli sice ještě nechápe, ale jakmile vidí díru, lupne tam ukazovák a vždy ten příběh zvládne dát do pohybu. Tady je na obrázku zrovna okamžik, kdy princ probere Sběhurku polibkem a ona se probouzí, aby mu ho pořádně oplatila :-).
Líbí? Nám ano a vyšly na světlo české akorát, protože nám z nich Julinka brzy odroste. Máme doma ale samé knihy „pro starší“, protože jsme je postupně pořídili tak, aby je mohla číst i Nelinka, takže jsem ráda, že Julinka má už taky svou část knihovny. 

Do stejné edice patří ještě tyhle dvě. Jednak jsou to ty klasické pohádky, ale pak je ještě celá řada interaktivním knížek stejného typu, které jsou „Jak to žije,…“. Děti můžou nahlídnout a rozpohybovat park nebo třeba ZOO. A tady trošku napovím, že není těžké, aby měl jeden z vás hodně brzy knížky doma :-). Psssst.

Jak to žije v parku najdeš TADY.

Interaktivní Svojtkovina – Popelka

A abych ještě víc navnadila, tady jsem další z nich nafotila pro vás. Ne každý má možnost do knížek nahlídnout, protože ne každý bydlí vedle knihkupectví nebo má takové dítko, které by knihkupectví otočilo vzhůru knížkama, takže jen uvařte kafíčko a knížku si tu můžete prolistovat s námi. Vrhneme se na Popelku, taková předehra pro tu klasickou Štědrovečerní :-).
Knížka je v naprosto stejném duchu jako Sněhurka, takže tvrdé desky, na každé straně nějaká interkativní dírečka 🙂 a verš.
Julinka rychle přivykla dírkám a pak měla problém odhalit takováto vyšupovátka. Takže nejen strkání prstíků do otvorů vytrénuje prstíky nejmenších. Vyšoupnutím se tak pohnete v příběhu zase kousek dál a je fakt dobré, když ten příběh znáte, protože knížky ho stran textu neodvypráví.
Myslím, že je to po okýnkových knížkách od Svojtky zase další řada, která dětem nabízí víc než jen prohlížení obrázků a otáčení stránek. Navíc si Julinka díky rozpohybování příběhu hodně rychle osvojila i příběhové části samotné pohádky.
Tady třeba rozjela své „pááá kopí kopí“ (paní kope a kope 🙂 ), takže ne ne Juli, to Popelka nekope do prince, ale podává mu nožku k obutí :-D.

Senzorické kostky Vilac

Druhá moc hezká a rychle zabydlená hračka u nás jsou tyhle dřevěné interaktivní kostky od mé oblíbené značky Vilac. Už jste na blogu mohli vidět dřevěné puzzle stejné značky a nyní jsme z obchůdku Chytrá opička objednali i tyhle. Proč? Tak miluju hračky dřevěné, jsou věčné. Doma máme kostiček dost, ale žádné vlastně nic neumí. Umíme s nimi leda my 😀 a to musí stačit.
Tyhle kostičky obsahují každá nějakou skrytou radůstku. V každé kostičce je nějaký poklad, který buď chrastí (každá jinak), něco se v ní kutálí nebo v nich je něco pro šikovné prstíky. Krom toho všeho jsou ještě líbivě pomalované a mají různé tvary a barvy.
Tohle všechno, aniž bychom si uvědomovali, to všechno děti rozvíjí a ne jen v jednom směru. Takže už kvůli tomu jsme do rodiny přivítali tyhle (poslední! 😀 ) senzorické kostičky.
Na fotce jsou některá tajemství kostiček vidět a kde ne, tak je vždy uvnitř náplň, která po zatřesení různě chrastí. Po Djeco hračkách je Vilac mým druhým největším favoritem, kde vždy narazíme na dobré kousky. Ještě mám v zásobě jeden Djeco dáreček, který si holky rozbalí pod stromečkem, tak jestli stihnu, nafotím vám ho sem taky :-). A jestli dám přednost cpaní se cukrovím, slibuju, že ho nafotím po Vánocích.
To byl Julinky svátek. Knížka o Sněhurce a Vilac interaktivní kostičky. Narozeniny holky slaví spolu, protože jsou od sebe jen 14 dní, když nepočítám ty dva roky, takže svátek je vždy jediný důvod k tomu, aby dostala dárek jen jedna z holčiček. Musím říct, že se Nelinka vůbec neptala, proč ona nedostane nic a Juli ano a já tím byla vážně mile překvapená, protože Nelči proč je u nás stále na denním pořádku.
Slíbila jsem ale soutěž, tak tady máte dárečky, které by dnes vybrala nadšená oslavenkyně Julinka a moc doufám, že udělají radost.

K jednomu z vás poputuje překrásný balíček, složený hned ze tří výher.

1. a 2. část

Popelka – Nakladatelství Svojtka
Jak to žije v parku – Nakladatelství Svojtka

3. část

Poukaz na nákup v hodnotě 500Kč
Poukaz na nákup je platný do e-shopu s pěkným dětským oblečením Mimulo a já moc děkuji, že mi ho pro vás darovali. Rohodně tomu svému batoleti něco vyberete. Můj tip je jednoznačně na krásné gatě, které Julinka moc ráda nosí na domácí hraní 🙂
1/ buď nebo se staň fanouškem naší FB stránky MK-Life
2/ Do soboty 17.12. napiš komentář pod tento článek nebo na FB,
Jak vypadá Váš Štědrý den? 🙂
(nezapomeň na sebe nechat kontakt!)
3/ pokud navíc budeš sdílet veřejně článek i na FB, zařadíme Tě do slosování hned 2x

4/ NOVINKA – pokud nás sleduješ na instagramu (mk_life.cz) zařadíme tě do slosování gratis ještě jednou!

V tuto chvíli je ještě aktivní

Soutěž o Nutribullet 600 GOLD z 20.okýnka (do 17.12.)

Soutěž o Žirafu Sophii a Milníkové kartičky od NANA Party z 21.okýnka (do 17.12.)

Ježíšek
MUDr. Michala Knězková

All posts

168 Comments

 • Lucie Kučerová 11.12.2016 at 0:34

  Ráda čtu tipy na krásné knížky. Dnes nás čeká oslava synových narozenin, takže taky prosinec plný dárků. 🙂 Štědrý den, je u nás postupně jiný a jiný. Stromeček máme z předešlého dne, většinou dolaďuji úklid, chystám prostředí a hrajeme si. Po obědě chci vždy do kostela, ale byly děti zdravé jen jednou. Dříve jsme šli k našim, teď se snažíme v klidu doma nachystat v 16h chystám večeři a letos půjdou děti s manželem pozdravit prababi a naše. Dorazí a po večeři nachystáme na plech pouštění skořápek a manžel odběhne nachystat dárky pod stromeček a pak pustíme lodičky. Zazvoníme a jde se podívat na stromeček. U dárků se čeká, až vybalí ostatní. Pak dorazí rodiče manžela od švagra a rozbalí si dárky a popovídají si. Pak pomalu klid a spánek. luciekucerov@gmail.com

 • Hana Jacková 11.12.2016 at 0:36

  Stedry den zatim jen planujeme, loni byl malymu rok a kus, tak to bylo trochu nejisty, nejak si ani nevsimnul darku pod stromeckem, letos uz se tesi, zrovna dneska uz jsme zdobili stromecek :D. Snesla jsem ho z pudy a uz nebylo cesty zpet 🙂 aspon si ho uzijeme 😉
  hanapotmesilova@gmail.com

 • Anet 11.12.2016 at 2:03

  prvně Juli vše nej…. moc se mi líbí ty kostky, na ty ještě kouknu 😉
  Jinak náš Štědrý den bude zase jiný. Mladší dcera už není to mimi, tak bude veselo.
  Ráno na holky bude čekat ozdobený stromeček se vzkazem od Ježíška…. poté pohádky, cukroví, baštění (zase to prasátko neuvidíme 🙁 ), procházka, nicnedělání a ve 14 hod. odešlu tatínka se starší do kina na vánoční pohádku a mezitím vše nachystám. Kolem 17hod. večeře, poté nedočkavé čekání v pokojíčku na Ježíška, dárečky….. hraní si, kochání se,…. tento den bez vany a spát se všemi dárky 🙂
  Anet (patikova.aneta@seznam.cz + koukáme na FB i IG)

 • Anonymní 11.12.2016 at 5:52

  Krásné tipy na knížky díky:-) O štědrém dni si dáme horký čaj a vánočku,otevřeme další okénko kalendáře pak buď přečteme nebo mrkneme na nějakou pohádku.Během dne dodelavame jídlo k večeři zajdeme na procházku,v podstatě spíš běžný den.K večeru se navecerime a pak rozbalujeme dárečky.Poustime pak lodičky a povídáme čteme…….hankafb@centrum.cz (FB:Hanka Šafářová Chmelinová)

 • Michaela 11.12.2016 at 6:17

  Ahoj Miso, dodatecne Julince vse nej 🙂
  U nas se rano vyrazíme podivat se na tatinka, kt si půjde na chvilku zahrát kratky přátelsky vánoční fotbálek, během dne uz se bude futrovat vanocka a cukroví, ja dodelam jídlo a cekam, ze kolem páté to vypukne, at si deti užijí dárky co nejdyl. Večeře bude s nasima stravnikama docela legrační a asi velmi rychla, pokud budeme chtit dodržet, ze nikdo nevstane od stolu 😀 a pak půjdem do pokoje vyhlížet Ježíška a pri te příležitosti ho budeme lákat zpěvem koled 🙂 a pak uz jen darecky a byt spolu x-)

  Instagram sleduji
  FB Michaela Moravcová
  michaela_moravcova@centrum.cz

 • Renata Šablaturová 11.12.2016 at 6:46

  My budeme vzhledem k probíhající rekonstrukci u nás doma trávit Štědrý večer poprvé a snad i naposled u babičky, snad to ve zdraví všichni prezijeme 🙂
  renata.sablaturova@gmail.com

 • Michal V. 11.12.2016 at 6:47

  Vyrážíme ven na procházku, cestou zpět zkontrolovat velký betlém na náměstí, pak nějaké poslední zdobení doma a odpoledne procházka s tatínkem a na mě čeká příprava večeře… No a večer čekáme na terase, až zazvoní zvoneček 🙂
  FB Naďa Výmolová
  nadavymolova@seznam.cz

 • Anonymní 11.12.2016 at 8:18

  Pro nás to bude první rok s prckem, takže nemám tušení, jak celý ten Štědrý den vlastně bude probíhat. Ale určitě bych ráda nějakou dlouhou odpolední prochazku a třeba i návštěvu hřbitova (tam jsem vždy chodila s dědou a babičkou já když jsem byla malá).
  midnigt@seznam.cz
  FB Andrea Dosoudilova

 • Anonymní 11.12.2016 at 8:19

  Snažím se, aby Štedrý den byl takový pohodový, takže žádné lítání s hadrem a postávání v kuchyni, kromě kapra by mělo být vše hotové 🙂 Stromeček budeme zdobit večer 23. jak holky usnou, takže 24. dopoledne se budeme moct jít projít a nazdobit stromeček zvířátkům 🙂 Po vyspání holek se chystáme ke stolu, abychom stihli v pohodě a v klidu sníst všechny chody a zbylo nám dost času na stromeček,… Po večeři se jdeme projít nebo pouštíme lodičky a čekáme na zazvonění zvonečku 🙂 Kristína (Tinka333@seznam.cz)

 • Anonymní 11.12.2016 at 8:19

  Další supr inspirace na dárky. Ještě, že už mám nakoupeno a zařekla jsem se, že už dost :). Druhým rokem budeme ve svém, takže zatím nemáme štědrý den moc zajetý, ale asi to bude dopoledne o procházce se psy a návštěvě jedné babičky. A odpoledne pak hurá do kuchyně na chystání večeře. Malá bude mít dva roky tak se těším, že už si trošku víc užije rozbalování dárků. Martina, makaface@seznam.cz

 • Adela Vejvodova 11.12.2016 at 8:38

  Cela rodina trávíme svátky na chalupě, ráno se zahajuje vánočkou, které peče mamka. Pak válení u pohádek, zpívání koled u klavíru. Procházka, chystaní večeře a Ježíšek 🙂
  vejvodova.adela@seznam.cz

 • Maťka Andelová 11.12.2016 at 8:46

  Náš Štedrý den bude po prvýkrát iný. Ráno sa zobudime k ozdobenému stromčeku. Cez deň chystáme prechádzku do lesa a do centra. Kŕmenie vtáčikov. Tešíme sa na rozprávky, zdobenie vianočného stolu a úžasnú večeru. Už teraz je to pre nás magické 🙂

  matka.andelova@gmail.com

 • Monika Vágnerová 11.12.2016 at 8:49

  Vetsinou obed u mych rodicu a vecere u manzelovych. Ted mame novorozenou dceru, tak ti bude asi jinak a asi vsichni dohromady si uzijeme vanocni den :)vagnerovamonikaz@seznam.cz

 • Ngoc Ha Leová 11.12.2016 at 8:50

  Ahoj Miso,
  Loni jsme slavili Vanoce jeste jako tzv. Kinder vajicko, neboli 2v1.. Marinka se narodila v lednu, tak to budou jeji prvni Vanoce. Letos to budou netradicni. Jedeme s prarodicema z obou stran do Budapeste, do lazni a vychutnat si tamejsi kouzelnou Vanocni atmosferu. Moc se tesime 🙂

  Jinak moc dekuji za tip na knizky! Nase Marinka miluje knihy. Je takovej zkoumajici studujici tip 🙂 i kdybychom u vas v soutezi neuspeli, tak poridime naky knizky tak ci tak. Hlavne ty zviratkovy. A kostky jsou taky parada! Uz mame doma jednu sadu, ale tuhle Vasi bychom k ni mohli dodat. Mari miluje detaili, ruzny kulicky a cinkani.

  Vanoce se blizi! Tak si moc uzijte predvanocni cas a hlavne hodne pohody!!

  Ha
  Leova.Ngoc.Ha()seznam.cz
  Sdilim na fb i insta

 • Zupkova Karla 11.12.2016 at 8:50

  Ahoj, knížky i kostky vypadají super! Taky máme doma od Svojtky pár okýnkových a všechny malý miluje:-) Na štědrý den si dáme ráno Vánočku, koukneme na pohádku a půjdeme na procházku. Babička i teta jsou Evy, takže oslavíme svátky a odpoledne začneme chystat večeři a budeme se těšit na Ježíška 🙂 po něm přijede ještě sestra s dětmi, takže bude veselo 🙂 Syn má 2,5 roku, takže letos se strašně těšíme všichni 🙂 kaja.zupkova@seznam.cz, na fb Karla Zupková

 • Nikola Vasickova 11.12.2016 at 8:51

  Stedry den travime spolecne s moji rodinou,takze se nas sejde opravdu hodne.Od rana se chysta jidlo na veceri,do toho se uzobava cukrovi a sledujeme pohadky.K veceri usedame v 5 a pote jdeme ke stromecku rozbalovat darky.
  N.i.k.y.s@seznam.cz

 • Martina Šlapáková 11.12.2016 at 8:55

  Ani nevím jak to letis bude. Hlavni je že máme tatinka doma a nemusí na službu. Pak také záleží jaké bude počasí 🙂 Ještě to nemám poradne promyšlené. 🙂

 • Radka H. 11.12.2016 at 9:01

  Ráno snídáme vánočku, kterou upečeme večer dopředu. Dopoledne dochystáme rybu, salát apod. a pak si už jen užíváme vánoční pohodu. S kamarády jsme si před dvěma lety zavedli tradici, že se navštěvujeme. První rok byli oni u nás, loni jsme byli u nich a teď se zase sejdeme u nás 🙂 Naše holky si hezky pohrají a uteče jim aspoň čekání na Ježíška a rodiče pokecají a něco dobrého i popijí a pak je veselé smažení řízků 🙂 Jen tento rok bude změna, protože nás bude o jednoho člena víc 🙂 No a večer klasika – proběhne večeře a pak Ježíšek a užívání si té radosti v dětských očích….
  r.harabisova(zavinac)gmail.com
  Sleduji i na Instagramu(RaduliH).

 • Anonymní 11.12.2016 at 9:01

  Stromecek zdobim v noci,takze rano deti pusiny dokoran kde se tam vzal..snazim se mit vsechno pripravene a tu atmosferu si v klidu uzivat.Vzdyt nez se otocime tak je vecer,darky rozbalene,deti spinkaji a je po vsem :-(.Al uska,helca.helik@seznam.cz

 • Eva Dozbabová 11.12.2016 at 9:01

  My budeme poprvé letos sami jako rodinka tak se tesime, 4ano si nazdobime stromeček nachystame kaprika sníme si ho asi dříve aby si to malá užila po večeři půjdeme na procházku dát nějaký jablíčka na stromeček zvířátkům a pak se půjdeme kouknout domu jestli už přišel Ježíšek. Eva.dozbabova@gmail.com IG:Evulineek

 • Anonymní 11.12.2016 at 9:05

  Tyhle knizky mam tak rada! Mame ty hybaci z cyklu minipedie i popelku. Ale planuju ji porizovat na vanoce jako darek takze i tak by se hodila:-) letos nas prvne ceka stedry den u nas doma, mam vanoce fakt rada, jako setkavani, cukrovi a pohadky.. Nechci zbytecne darku ale spis si hrat, koukat na pohadky. Bude a nami i moje segra takze se strasne tesim!!! Klara Drdova, klarkaa.k@seznam.cz

 • Hana Dlouhá 11.12.2016 at 9:10

  U nás to bude v tomhle složení novinka, tak se necháme překvapit, jaké to bude 🙂
  Hana a Magdalenka
  hana.dlouha125@seznam.cz

 • Aneta Sajdok 11.12.2016 at 9:11

  My jdeme vzdy dopoledne na hrbitovy a pak nakrmit kaceny nebo danky. Mezitim se jeste dovaruje a kouka na vanocni filmy. Pak uz klasika: prvni hvezda, vecere, darky. Az bude syn vetsi pujdem zas na pulnocni. A.saj@centrum.cz

 • Anonymní 11.12.2016 at 9:12

  diky za tip na knizku pro mrnousky!!
  na stedry den poprve s malou jsem zvedava 😉 moc toho neocekavame a ani nezavalujeme darky, bude zuzlat papiry 😉
  hlavne aby jsme jej zvladli ve zdravi 😉
  fb:lucie lesprix
  competluc@gmail.com

 • Anonymní 11.12.2016 at 9:13

  Štědrý den jsme dosud slavili s manželem sami nebo s rodiči. Ale ten letošní je pro nás zatím velkou neznámou, protože ho s naší malou holčičkou budeme slavit prvně 🙂 Prvně taky máme stromeček, dosud jsme před Štědrým dnem vyráželi na procházku do lesa pro spadlou "vánoční větev", aby nám provoněla byt, kupovat celý stromeček jen pro nás dva nám přišlo škoda. Co dál, zatím nevím, ale chtěla bych, aby malá zažila "vůni Vánoc", světýlka, a hlavně pohodu a klid. Tak snad se povede 😀 lenocka7@seznam.cz

 • Alice G. 11.12.2016 at 9:14

  Ráno vyrážíme pro Beltlémské světlo na náměstí společně se strejdou a tchánem, kde se vidíme s druhým strejdou a dědou. Pak se u nás všichni sejdeme společně ještě s babičkou. Poté už jsme doma sami a čekáme na Ježíška, pouštíme lodičky, krájíme jablíčka a ochutnáváme cukroví a tunu bramborového salátu. A pak klasicky večeře a mrkneme pod stromeček, jestli nám tam Ježíšek něco nechal. Až Nelinka jde spát, padneme s manželem k nějaké Vánoční pohádce a nabíráme sílu, protože nás ještě čeká třídenní příbuzenský maraton plný dárků 😉
  alice.gazarova@seznam.cz
  IG: AG_Alice

 • Petra Hečová 11.12.2016 at 9:15

  Knížky máme s Emmou moc rády, výhra by nás zaručeně potěšila, v nakladatelství Svojtka také moc ráda nakupuji (i díky vašim inspiracím). Jsem na letošní štědrý den sama zvědavá, budou to třetí Vánoce s Emmou (právě slaví 2 roky), takže určitě to bude stát za to. Už teď, když vidí venku rozsvícené stromečky má obrovskou radost, tak se těším až objeví ten náš :)Petra hecpet@post.cz IG: petra.hecova

 • Markéta Waas 11.12.2016 at 9:15

  Opět krásný tip na knížky, ty se nikdy neomrzí. U nás chceme oslavit štedrý den sami jen my čtyři. S holkama budeme asi dopoledne něco vánočního ještě tvořit, pak když vyjde počasí, tak dáme nějakou zdravotní procházku a kolem 17h to začneme chystat – večeře, večerní outfity a taťkovi instrukce, jak se má s ježíškem u toho stromku domluvit 🙂
  (marketa.waas@gmail.com)

 • Sam 11.12.2016 at 9:16

  Štědrý den se s věkem dětí mění …a bohužel do něj zasahuje i smrt v rodině …. takže se mění i složení u stolu, místa kam se půjde na vánoční svátky na návštěvu … u nás je v těchto letech opět nádherný – Štědrý den si s naším posledníčkem vychutnáváme … snaží se s námi věřit na Ježíška /i když ve škole slyší něco jiného/, u stolu se sejde celá rodina – sestra, naši, velké děti i s partnery … takže bod stromkem je naježeno velmi bohatě 🙂 aby se dárky nenápadně nastěhovali pod stromek, chodíme Ježíška vyhlížet … jak já se těším 🙂 a proč hraju u tuhle výhru? Máme v rodině maličká dvojčata, takže dárek by se hodil 🙂

 • Anonymní 11.12.2016 at 9:18

  U nás se po snídani sní obsah posledního okénka adventního kalendáře, pak se jde ven na procházku. Po návratu z procházky nějaký malý oběd, po něm odpočinek a případně sledování pohádky. Pak se dolaďuje brzká večeře (polévka hrášková nebo kachní kaldoun, obalovaný kapr a bramborový salát, k tomu křen s jablíčkem), převlékáme se do hezkého oblečení a češeme (mám dvě dlouhovlasé holčičky). Před pátou se večeří, pak děti vyhlížejí Ježíška a když ho slyší zazvonit na zvoneček, přicházejí ke stromečku rozbalovat dárky. Obvykle zvládnete ještě jednu pohádku, a pak se jdou děti umýt a spát.
  sedlackova.kveta@gmail.com
  (fb Květa Sedláčková)

 • Veronika Fischerová 11.12.2016 at 9:31

  Zatim jsme kazdy rok travili Stedry den u mych rodicu a se vsemi mymi sohrozenci. Celkem nas bylo u stromecku 8, k tomu 3 psi a kocka. Letos poprve budeme s manzelem a detmi travit Stedry den doma, takze zatim vubec nevime, jak bude probihat. Mame v planu dojit si pro betlemske svetlo, k veceri rybu a salat, prskavky, vyhlizeni Jeziska a k tomu vsemu spoustu pohadek.
  Verca.fischer@gmail.com
  Insta verca.fischerka

 • Vendula Janků 11.12.2016 at 9:32

  Ráno koukám na pohádky pak jdeme na procházku zanést zvířátkům do krmelce jak se vrátíme já začnu vařit a tatínek s dcerkou si hrají a vyčkávají 🙂 Kolem 17 hod máme večeři a po večeří příjde Ježíšek a zbytek večera si užíváme vánoční atmosfery 🙂
  kutrovavendula@seznam.cz

 • Michaela Kratochvílová 11.12.2016 at 9:35

  Zrovna včera jsem balila dárečky a Sněhurka bude pod stromečkem taky 🙂
  My budem letos druhé vánoce ve třech,loni byl ještě dvouměsíční miminko,tak uvidíme jaké to bude letos 🙂 tatínek bude připravovat štědrovečerní večeři, budeme koukat na pohádky, půjdeme na vánoční prochazku s pejskem a budeme se těšit na Ježíška:)

 • Aneta Švábová 11.12.2016 at 9:37

  No tak my měli jako malí interaktivní perníkovou chaloupku a ta byla. Ale je dost VŠ rozkladu a nejde mi poskládat… A jak vypadá nás štědrý den? Sjede se nás dost moji a na střídačku ob rok někdo z manzelovi Ch rodičů, prarodiče moji, taky točí i koho jsou a většinou nás tu je ca 10dospelych a naše dvě děti. Jdem do lesa odnést nadílku zvířátkům, posloucháme koledy, těšíme se na zvonecek. Já na dám to trouby, na pánve a gril ty kvanta připraveného jídla, každá něco připravíme předem a najme se u sváteční tabule všichni najednou a když Ježíšek donese dárky tak se pak rozbalte a basti cukrovicko a když děti úlohou, dáme si svatá ek, vínko, bouli a povídáme si. Ještě že ty nové pěkně pohádky jdou pustit zpětně. Málokdy se sejdem takhle všichni a tak ji ozelime a vypravíme. Další hromadná sešlost je až v létě kdy mám já i děti narozeniny během jednoho týdne… 😉 Ježíšku prosim, nějaká ta výhra by nebyla? 😁 madlovaanet@gmail.com

 • Aneta Bartošová 11.12.2016 at 9:41

  Letos se sejde celá rodina, protože náš prcek oslaví svoje (sice druhé), ale první pořádné Vánoce, takže u toho musíme být všichni 🙂 (bartosova.anet@gmail.com)

 • Jarmila N. 11.12.2016 at 9:48

  Rano tata se synem pripravi a ozdobi stromecek, ja mezi tim obalim vse na vecer a necham v lednici. Pak vyrazime na namesti podivat se na zivy betlem, ale hlavne se projit. Obed jsme vetsinou vynechavali a zobalo se tak poruznu, letos kvuli malemu neco vymyslim. Odpoledne je jako kazde jine. Kolem pate usmazim rizky, salat a rybi polevka jsou pripraveny z predchoziho dne. Najime se a pak kluci uklidi nadobi a tata ma nejtezsi ukol – na chvili zabavit maleho abych dala pod stromek darky a mohla zazvonit. Vloni si maly rozbalil jeden darek a zbytek ho nezajimal. Pak si chvilku s novym hral a slo se spinkat jako obvykle.
  Jsem zvedava jak se to s vekem bude menit a prizpusobovat.

  Jarmila Novackova, tacek01@seznam.cz

 • Míša 11.12.2016 at 9:49

  Sdílí na FB, sleduji na Ins. (MishaTosha)

  Díky

  Štedrý den bude u nás letos konečně jen v kruhu rodinném, nechám solo všechny babičky a tetičky a užijem si to jen spolu, byl tenhle krok už potřeba.

 • Zdenka Hrubcikova 11.12.2016 at 10:01

  strávený s rodiči manžela ,já bohužel nemám:( a s prababičkou která také zustala sama..snažime se byt společně a naše malá dcerka nam to vzdy udělá štastné a vesele 🙂
  Zdeniada@seznam.cz

 • Veruberu 11.12.2016 at 10:04

  No tak to je prekrasna vyhra Miso!
  To by byl splneny sen pro nasi holcicku! Hlavne ta knizka, knizecky miluje!!!
  ☘️☘️☘️🙏

  Jinak letos bude nas prvni opravdovy Jezisek, jelikoz minuly rok byla jeste moc malinka! Takze se na nej uz moc tesime 😍

  Sdilim i na fb

  mikuskovav@gmail.com

 • Ramakeli ramakeli 11.12.2016 at 10:13

  pro nás je důležité, že jsme všichni pohromadě a jinak trávíme štědrý den jako tady všichni ostatní, procházka, večeře, čtení pohádek, televiz.pohádky.

 • DaCha 11.12.2016 at 10:14

  Dobrý den, ty knížky vypadají opravdu pěkně, máme jak to žije v knihkupectví, ale jak píšete, je dobře se na ně podívat předem. U nás si štědrý den teprve vytváříme do nějaké tradičnější podoby, syn má teprve dva roky, takže jsou to naše třetí Vánoce s ním a teď teprve začne vnímat, že jsou. Určitě nám Ježíšek s andělíčky přinese stromeček, zkusíme promítnout na zeď zlaté prasátko, jinak ráno pohádka, kolem poledne procházka, jak bude tma večeře, pak dárečky, ještě pohádka. Mezitím se chceme ještě skočit podívat na jesličky… Je toho hodně, co si plánujeme, tak uvidíme, jak to stihneme. Dana kristova@post.cz

 • Michaela Hofericová 11.12.2016 at 10:23

  Máme podobnou hejblátkovou o pandě a baví je oba moc. Pak už jsem nikde jinou neviděla, tak moc děkuju za tip!
  Štědrý den byl vždycky ve znamení zdobení stromečku (ježíšek nám ho nosí v noci neozdobený, abychom si užili společné zdobení), obědu u babi a dědy a procházky s ovocem pro zvířátka, kterým taky ozdobíme stromek někde v přírodě. Letos asi poprosíme ježíška o stromek den předem a na štědrý den dopoledne zajdeme do zoo a doneseme něco dobrého zvířátkům v zoo. michaela.kankova@centrum.cz sdílím a sleduji na instagramu.

 • Renata Kasíková 11.12.2016 at 10:24

  Štědrý den je pro mě odjakživa veselý den s celou rodinou, babičkami, dědečky.. a i když mi mamka vtloukala do hlavy, ať si jednou, až budu mít děti, uděláme klidný den spolu a nejdu v jejich šlépějích, tak když se narodil náš Kryštůfek, bylo jasno. Stojím celý den až do večera v kuchyni, nestihnu ani jednu tradiční pohádku, uhnaná jsem večer stejně jako bývala mamka :-)) ale za to, že bude mít Kryštůfek jednou ve třiceti stejně krásné vzpomínky jako mám teď já, mi to stojí!! Takže letos bude mít téměř 2 roky, bude nás deset a Kryštůfek bude mít kromě babiček, dědečků a tetiček u sebe na Štědrý den i prababičku a já už se moooc těším! A Julince dodatečně všechno nej k svátku!! renata.kasikova@centrum.cz instagram – kasitchka

 • Katka Roslerova 11.12.2016 at 10:26

  Opět krásné tipy, já už mám několik knih nakoupených do zásoby 🙂 Vánoce u nás jsou teď dost podle možností dětí. Dopoledne chodíme na procházku se známými, nakrmíme kachny a labutě. Doma si dame polévku, děti jdou spát. Pak už celkem klasika s pohádkami, večeří a dárky. 🙂
  Katerina.roslerova@seznam.cz

 • Jana Radová 11.12.2016 at 10:27

  U nás je Štědrý den, plný cukroví, pohádek, pak večeře a rozbalování dárku a veselí 🙂 Letos to bude poprvé i s Juli, tak jsem mooco zvědavá, jak to bude prožívat až uvidí nazdobený stromek a dárečky 🙂 Jinak dodatečně Miši Julince vše nej :-* pospisilovaja@seznam.cz

 • Barbora Jastrzembská 11.12.2016 at 10:45

  Náš Štědrý den,co máme dcerku se trošku změnil a možná se ještě změní,jelikož roste a tradice se přidávají,loni byla 4m miminko a letos už bude 16m slečna.Ráno posnídáme vánočku a kakao,shledneme nějakou pohádku,dcerka si schrupne.Odpoledne půjdeme na procházkua nakrmit zvířátka v parku.
  Kolem 18 zasedneme k večeři.Už se těším na jiskru v očích dcerky.SDÍLÍM I NA FB
  Barajastrzembska@gmail.com

 • Anonymní 11.12.2016 at 11:02

  Ježíšek k nám chodí, když se myje nádobí po klasické večeři 😉 helena.xxxxx@seznam.cz (Helena Kotrchová)

 • Lenka 11.12.2016 at 11:02

  Po smrti maminho priatela (ktory prave 23.12.2016 bol hospitalizovany a bola mu diagnostikovana rakovina) sa mamka rozhodla ze nechce byt doma. Toho roku davame prednost hotelu v Tatrach. O vsetko sa postaraju oni, takze rano prechadzka, chutny obed, program pre deti, stedra vecera a Terkine rozbalovanie darcekov, veelmi sa tesim, bude s inymi detmi a my budeme riesit len nas 4roch. Inak chofievame poobede k svokre, pripravujeme stvol, jedlo, najeme sa, rozbalime darceky a vraciame sa domov. Urcite chcem zaviest tradicie ako rozrezavanie jablcka, plavanie skrupinky… Mne sa ako dietatu pacilo liatie olova do vody. LENKA Lpravdova@gmail.com

 • Anonymní 11.12.2016 at 11:38

  Hezky den, letos budeme travit stedry den u rodicu, moc se tesime, budeme vsichni spolu to je pro nas dulezite:-)sarka (saui.dj@seznam.cz)

 • Jitka Křížková 11.12.2016 at 11:53

  My jsme první společné Vánoce a Štědrý den oslavili tak nějak ve spěchu. S manželem jsme byli zvyklí, že musí být všude čisto a hromady cukroví a jídla a tak. Takže jsme lítali, já jsem byla čerstvě těhotná a prožívala celodenní nevolnosti a tak to nebylo moc o klidu a společném koukání na pohádky. Další rok s malou to bylo už lepší, ale pořád ještě to nebylo ono. A tak mám pocit, že teprve loni, kdy jsem opět byla čerstvě těhotná a měla opět celodenní nevolnosti a opravdu jsem nic nestihla, byly ty Vánoce klidné. Štědrý den byl krásný, přestože jsem nestihla umýt okna a napéct haldy cukroví. Malá si užila dárečky, pohádky a tu atmosféru okolo a my jsme byli rádi, že jsme se konečně v tom všem každodenním shonu zastavili a byli konečně spolu. A protože letos tu mám 5 měsíční miminko, tak to také nebudu přehánět, uděláme si štědrý den po svém. Jen bych ráda zachovala nějaké tradice, proto jsme už pouštěli lodičky a určitě to ještě do štědrého dne párkrát zopakujeme. Taky bude určitě kapřík se salátem, vonět bude purpura, a na adventním věnci budou zapálené všechny svíčky. Budeme koukat na pohádky a společně ozdobíme stromeček. Cukroví bude, ale jen pár kousků a hlavně perníčky, které malá miluje. Uděláme si krásné a pohodové Vánoce, už se moc těším 🙂
  Jitka (smallion@seznam.cz)

 • Anonymní 11.12.2016 at 12:01

  Aaach krasne tipy na knížky, že tedy nevím, zda se na nějakou nepodivam, ale ty kostky jsou boží!! … u nas Štědrý den … letos to bude jinaci, mozna deti půjdou s tátou ven a nachystam dárečky pod stromek, naaranzuji cukrovicko, obalíme a nachystame rybicku, nabastime se a hurá na dárečky, děti budou napnute a natesene:-) sdílím na FB -Tera bezinka, Tkonvalinova@email.cz Tereza

 • Martina S 11.12.2016 at 12:12

  Letos budeme mít poprvé Vánoce ve 3 plus kocourek. Moc se na to těším. V plánu je nejprve rozsvícení stromečku :), poté budeme mít jídlo. Šup s nádobím do myčky. Pak zazvoní ježíšek. Moc se těším na ty světýlka v dětských očích, které to zažijí poprvé. Martina Sivalová – sleduji na Instagramu. Mějte se a hezký den.

 • Anna 11.12.2016 at 12:19

  Na Štědrý den chodíme dopoledne na hřbitov zapálit svíčku za babičky a dědečky, kteří tu s námi už nejsou. Zkoukneme nějakou pohádku, nejlépe s kakaem a cukrovím, nachystáme rybu na večer, rozkrojíme jablíčko, nachystáme šupiny pod talíř a pak už to může vypuknout. 😉
  anna.michlova@seznam.cz

 • Renata Pavlíková 11.12.2016 at 12:21

  u nás je jsou to hlavně pohádky, jídlo a pohoda. Po večeři pak setkání s přáteli 😉 PavlikovaRenata@seznam.cz

 • Anonymní 11.12.2016 at 12:21

  Teda tento clanek se tak krasne cetl a hlavne my mame letos taky takovej adventni kalendar s legem :). A ted k otazce :). Nas stedry den probiha tak ze vstaneme nasnidame se a ja zacnu chystat brambor.salat a varit hribkovou polivku. Vetsinou dopoledne prijede babicka s dedeckem co mame deti chcou byt soucasti naseho stedreho dne. Jsou tu pres poledne dame si cukrovivko a jedou domu. Ja odpoledne vetsinou kluky vyzenu na prochazku a obaluji a smazim kaprika. jak se vrati jdeme se vsichni okoupat pekne se obleceme a jdeme ke stolu. Po jidle jdeme do chodby a cekame na jeziska a az zazvoni zvonecek jdeme ke stromecku a to uz je pak jen trhani papiru a jasani co tam vsechno je 🙂 cim jsou ty deti vetsi tim je vetsi radost a ty prozitky. A letos to bude opet posunuto o level dal pac jsou vetsi a moc se na to tesim :). A jeste perlicka od toho co bydlime na domecku tak jsem bud tehotna nebo kojim 😀 az letos nic 😀 tak se kazdy v uvozovkach desi co bude pac vsichni vi ze tu holcicku chci 😀 Lenka Adamcová-Kovaříková, l.marjanka@seznam.cz

 • Petra Kocourkova 11.12.2016 at 12:22

  Štědrý den se asi moc naplánovat nedá. dvě děti, dva velí psy, kteří musí být u všeho. Plán je nastrojit stromek, dívat se na pohádky, zase se dívat na pohádky a k tomu musíme jít ven vyvenčit psy, uvařit večeři a asi stokrát odpovědět kolik má ježíšek roků, co jí, nachystat mu také večeři.a nakonec napjatě poslouchat jestli ježíšek přišel a něco donesl pod stromek. Tip na knížky je super a nemyslím že je jen pro 2 leté a pak se začnou nudit, naopak myslím si že je to taky bude bavit a nebo s tím budou hrát menším divadlo.
  pkocourkova@gmail.com

 • SpaceSusi 11.12.2016 at 12:24

  Náš Štědrý den, od té doby co máme Sandru, vypadá tak, že se polovinu dne "poflakujeme" a povalujeme v pyžamech, kašleme na nějaké přípravy, protože salát je připravený z předchozího dne. Po obědě se jdeme společně projít a do večera prostě jen koukáme na pohádky…prostě pohoda 🙂
  spacesusi.blog@gmail.com

 • Anonymní 11.12.2016 at 12:28

  Štědrý večer si doma dělám e oden dřív a opravdový Štedrý večer trávíme na střídačku různě po rodině, s hromadou lidí, dárků a jídla. Letos ještě ani nevím, jak to přesně celé bude, podle nálady 🙂
  Knížky jsou i pro větší, dcera má 2 a třičtvrtě a tak nějak se vrátila k jednodušším knížkám a tyto máme z knihovny už pěkně dlouho a bude asi trochuprblém je vrátit!
  Díky lucie
  eiben@post.cz

 • Markéta Beránková 11.12.2016 at 12:54

  Dekujeme za přání pro Julinku . Včera jsme taky slavili dostala knížku od Svojtka v knihovně. Štědrý večer u nás je ráno se koukáme na pohádky k obědu je bramboračka a pal jde tatínek na vycházku z holkama a ja nádobím stromek a začnu chystat večeři. Kdo se vrátí obývák je už zamcenej. Všichni se slavnostne obleče a čekáme az jezisek zazvoní. A pak klasika večeře, koledy a darky. Potom odjíždíme l našim kde se všichni sourozenci a starej děda sejdeme a máme další nedelovani u stromečku. market. berankova@ gmail.com

 • Věra Srbová 11.12.2016 at 13:04

  Miso,vse nejlepší Julince:-) miluji takové darky,protoze baví i mě si s nimi hrat:-) u nás Štědrý den probíhá ve znamení dodelavek jídla pak tak kolem 4 vyrazíme na procházku s pejsky a v 6 začínáme veceret:-) a pak už je obří radost z dárečků 🙂 verka.srbova@seznam.cz

 • Veronika Ševčíková 11.12.2016 at 13:29

  Plánujeme navařit a ozdobit stromek už 23., proto budeme na Štědrý den s dvouletou dcerou obdivovat a zachraňovat stromeček, budeme se cpát, koukat na pohádky, vyrazíme na procházku na zvířátka. Večer zapálíme na balkoně prskavky a buď muž nebo já potají naskládáme pod stromeček dárky. Rychlá véča a zkoumání toho, co Ježíšek přinesl. Prostě pohodový den!
  FB Veronika Šulcová
  1veronika.sevcikova@gmail.com

 • misheel 11.12.2016 at 14:13

  Štědrý den budeme letos trávit stejně jako vloni s mojí rodinou. Odpoledne půjdeme na procházku na hřbitov kde zapálíme svíčky, potom se půjdeme podívat na betlém do kostela a pak už se budeme těšit ze Štědrovečerní večeře a dárků pod stromečkem 🙂
  misheel@seznam.cz

 • Ka 11.12.2016 at 14:24

  Ráno navšítíme rodinu, odpoledne jde manžel s dcerou ke krmelci a já chystám večeri, po večeri krájíme jablka, pouštíme lodičky, hrají koledy. Pak jdeme ke stromečku a rozbalíme dárky. Navečer navštívíme babičku s dědečkem žijící nad námi a rozbalujeme dárky u nich, sledujeme pohádky, jíme cukroví a povídáme si. k.petruzelova@seznam.cz

 • Anonymní 11.12.2016 at 14:51

  K snídani máme vánočku od babičky, pak poslední přípravy pod stromeček, malý oběd, procházka a večeře – samozřejmě kapr se salátem. Dceři jsou letos 2 roky, tak už to bude vnímat, takže budeme zpívat koledy, rozkrájíme jablíčko, dáme si cukrovi, a pak přijde Ježíšek a my budeme rozbalovat dárky.

 • Klára Hošáková 11.12.2016 at 15:34

  Krásnou adventní neděli 🙂 po náročném víkendu,sedím u kavičky a pročítám vaše nové články-jsou jako vždy skvělé oddychové čtení,navíc plné super tipů 😉 Na štědrý den ráno obdivujeme stromeček,který nám ježíšek přes noc nachystal,pak koukáme na pohádky,snídáme domácí vánočku,obědváme nudličkovou polívku,odpoledne jdeme na procházku,abych vyhládli,vyvětrali se a o to více se těšili na dárečky 😉 poté chystáme večeři,po večeri u nás zvoní ježíšek a rozbalujeme dárečky..u toho nám hrají koledy a stůl zdobí cukroví. Letos je dcerka o něco větší,tak bychom vyzkoušeli nějaké zvyky,jako pouštění lodiček a rozkrajování jablička.. 🙂
  (krutovaklara@gmail.com)
  (ig: klarus_h)

 • Bienvenue chez nous 11.12.2016 at 15:53

  Vse nejlepsi 🙂 ty kostky vypadaji moc pekne, kouknu po nich 🙂 u nas bude stedry den doma, bude u nas babicka a doufam, ze bude hlavne klidny, pohodovy a kouzelny 🙂 Bara Mintelova (bara.krejci@gmail.com, sleduji i instagram bara_bienvenue)

 • Anonymní 11.12.2016 at 16:02

  Přejeme Julince všechno nejlepší! U nás je klasický štědrý den, jen po obede chodíme obdarovat i zvířátka do lesa (mrkev, ořechy atd. ) Provetrame se a den tak rychleji uteče. vendulmarkova@seznam.cz

 • Markéta Fialová 11.12.2016 at 16:29

  Mamka ráno namaže chlebíčky (pokud vstanu včas, tak jí pomůžu ;)), které pak celý den jíme a koukáme u toho na pohádky. Podle pohádek si rozvrhneme v kolik budeme večeřet. Pak se všechny hodíme do gala a jdeme na večeři, kde klasicky máme kapra a salát. Pak zazvoní zvoneček a jdeme ke stromečku kde si rozbalujeme dárečky a koukáme na pohádky :). Pak se ještě dojíme a přežrané jdeme spát :D.
  Markéta
  Fialova.marketka@seznam.cz
  Insta marketka10

 • mala_janka 11.12.2016 at 16:51

  Hezký podvečer, udělal mi radost příspěvek o knížkách od Svojtky. Jedna taková (pohyblivá Červená Karkulka) bude pod stromečkem taky. Myslím, že Vánoční den bude trošku hektický, Anička bude mít 2 roky, takže to chceme hezky naplánovat a provést, aby měla překvapení. Ale stihnout to nám dá asi zabrat 🙂

 • faia 11.12.2016 at 17:01

  Pro nas bude Stedry den premiera, vloni syn jeste moc nevnimal, letos si darky uz opravdu uzije, k tomu nam pribyla dcerka, tak uvi co jak zvladneme. Dopo chci pect kubu, po obede spanek, pak chlapi vychazka, ja aranzovani darku a priprava lososa (stromecek a salat snad budou z predesleho dne). Vecere asi v 17 a pak uz jen darky a pohadky a darky a spat;-) Hezky vecer, Petra Fai (petrafai@gmail.com)

 • Aneta Samcová 11.12.2016 at 17:55

  U nás se Stedry den vetsinou odviji podle toho,u kterych starych rodicu se kona vecere…,zatim ho prozivame jako valeci den u pohadek,povidanim si,…,ja dodelavam uz jenom rybu…,vsechno ostatni se snazim mit predem hotovy:)

 • Tereza Staňková 11.12.2016 at 18:11

  Nádherné hračky,diky za zajímavé tipy. Náš Štědrý večer bude poprvé ve třech, tak se těšíme. Juniorka bude fascinována svetylkama! A jinak klasika. Vycházka, pohádky, večeře, půlnoční… Tereza (tere.stankova@gmail.com)

 • Martina K 11.12.2016 at 18:16

  Na Stedry den se moc tesim, syn uz bude vnimat cele to kouzlo vanoc a dcerka s nami hude v tento den poprve:) rano objevi deti stromecek, ktery vecer predem natajno ozdobime. Cely den bude pohodovy, pohadky, odpocinek. Vecer klasicka vecere…rybi polevka, kapr a bramborovy salat. Rozkrojeni jablicka a pak hura ke stromecku. A rozhodne budeme jeste poustet lodicky. Uz se na to vse moc tesim.
  kornoutek@centrum.cz

 • Anonymní 11.12.2016 at 18:31

  Starší dcera konečně začne trošku vnímat, co se děje, mladší s námi bude letos poprvé. Určitě ráno poprvé uvidí stromeček, v poledne půjdeme na štědrovečerního kubu k tchánům, potom na kafe k mým rodičům. Potom doma hrachová polévka, bramborový salát, kapr, rozkrojení jablíčka, ke stromečku. Těším se!!!!! polaskova-marketa@seznam.cz

 • Anonymní 11.12.2016 at 18:32

  Ráno vstaneme až vstaneme, nasnídáme se a jdeme ven na procházku a nakrmit zvířátka. Potom se malý naobědvá a jde spát, udělám přípravu na večeři, ozdobíme stromeček a večer už pak slavnostní večeře a dárky pod stromečkem:-), Petra, pedou@email.cz

 • Anonymní 11.12.2016 at 18:59

  Ráno sedíme u svítícho stromku, jíme vánočku a sledujeme pohádky. Dopoledne jezdíme k babičce, kde se sejdeme s manželovou rodinou, pokecáme, pojíme vánočku a cukroví a houbového kubu. Odpoledne se vracíme domů, nachystáme kapra (polívku a salát děláme den dopředu). Jeden smaží, druhý chystá štědrovečerní tabuli a vytáhne sváteční porcelán :-D. Poté dlouho jíme, rozkrojíme jablko a rozlouskneme ořech. Jdeme pouštět lodičky a poté už zvoní ježíšek a jde se ke stromku a rozbalují se dárky 🙂 Pavla Konečná na FB, pavla.valkova@post.cz

 • Anonymní 11.12.2016 at 19:22

  Na stedry den se uz moc tesime,zase to bude neco jineho nez loni.Sami jsme zvedavi jak bude s nasim prdolkou probihat.Nejakou predstavu ale mame, na snidani vanocku,na obed kyselici,odpoledne prochazka,usmazit ryby,vecere,darky,pohadky a cukrovi.Romča Malinová(malinovaRomca@seznam.cz)

 • Petra Francova 11.12.2016 at 19:26

  Koledy, vánočka, zelňačka, rybí polévka, ryba na víně, dárky, stromeček, Betlémské světlo, koledy, nadílka ….

  pp.artep_seznam.cz

 • Jitka 11.12.2016 at 20:10

  My trávíme celá rodina u mých rodičů 🙂 je to krása se sejít takhle všichni dohromady 🙂 dopoledne vaříme všichni společně, koukáme na pohádky a těšíme se na Ježíška, odpoledne jak vyjde první hvězdička, tak jdeme na procházku, aby mohl přiletět Ježíšek 😉 potom večeře, zvoneček a hurá pod stromečkem 😀 klasika 🙂
  kontakt: jitkajochmanova@seznam.cz
  Sleduji všude 😉

 • libie 11.12.2016 at 20:26

  Štědrý den trávíme už sami. Nemůžeme si to vynachválit, žádný stres, žádná televize, jen pohodička, zdobení stromečku, procházka přírodou, těšení se na večer.. smyckova.lib@gmail.com (FB – Libka Ve Smyčce)

 • Anonymní 11.12.2016 at 20:40

  Tak třeba předloni jsme na Štědrý den neplánovaně vyváželi jímku..tak to tedy už nemusím zažít. A když vše klape jak má, snažíme se děti v poklidu přivést nejdříve k večeři u prarodičů a posléze i u nás doma. + půlnoční, třeba i odpoledne 🙂 FB:Eva Tulisová, kamtam@centrum.cz,IG:evatulisova

 • Lenka Pejšová 11.12.2016 at 21:28

  Máme teprve druhé Vánoce ve třech a loni to malou ještě moc nebralo, tak se těšíme, že už se jí to letos bude líbit víc. Nejdřív zajdem navštívit babičku a na malou procházku, po obědě si malá doufám trochu dáchne, aby byla večer fit. Příprava večeře, večeře, dárky a být prostě spolu. len.srb@post.cz

 • bojko 11.12.2016 at 21:41

  Tento rok budeme travit vianoce uz vo stvorici tak som zvedava aj ja ake to u nas bude.Este ani nevieme kde na sviatky budeme, bud doma alebo na horach. Ale dufam, ze uz to bude kdekolvek budu pohodove, v miestnosti bude vonat zivy stromcek, vyprazany kapor, pocut detsky smiech a rozziarene svetielka nielen na stromceku ale aj v detskych ociach. ANDREA awdwa@post.sk

 • bojko 11.12.2016 at 21:41

  Tento rok budeme travit vianoce uz vo stvorici tak som zvedava aj ja ake to u nas bude.Este ani nevieme kde na sviatky budeme, bud doma alebo na horach. Ale dufam, ze uz to bude kdekolvek budu pohodove, v miestnosti bude vonat zivy stromcek, vyprazany kapor, pocut detsky smiech a rozziarene svetielka nielen na stromceku ale aj v detskych ociach. ANDREA awdwa@post.sk

 • Adéla V. 11.12.2016 at 21:46

  Juli přejeme vše nej! Snad dostala i nějakou dobrotu. 😉
  Vánoce jsou zatím každý rok jiné a nějaké rodinné "tradice" teprve ladíme. Zlaté prasátko nebude, ke snídani perníčky (jestli ještě budou), pak procházka a letos to vidím na něco mezi obědem a večeří, ať je dítě kolem osmé v pyžamu a taky ať si před spaním můžeme pohrát s dárky. 😉 Stromek ozdobíme asi tentoo týden, protože Štědrý den vždy uteče strašně rychle…
  Sleduji i na ig 😉 adela.prsalova@gmail.com

 • Vik R 11.12.2016 at 21:58

  Prechadzka, pohodicka…tento rok to bude mala uz prezivat s nami a hrozne sa tesime. viktoria133@hotmail.com

 • Eva 11.12.2016 at 22:03

  My jdeme dopoledne každoročně zanést zvířátkům do lesa na podzim nasbírané kaštany a žaludy, pak jdeme popřát babičce a dědečkovi, pak nějaká pohádka, večeře a pak už čekání na zvoneček 🙂 ev.ru@seznam.cz (FB Eva Macháčová, IG mea7mea)

 • Veronika Patočková 11.12.2016 at 22:42

  Pro nás bude tento štědrý den první který bude náš Patrik aspoň trochu vnímat. Loni měl ani ne měsíc. Přesnou představu ještě nemám, ale snad bude krásný :0)
  veronika.sleglova@seznam.cz

 • Lucie 12.12.2016 at 6:43

  U nás na štědrý den bude také premiéra, poprvé ve 4. Vloni jsme měli u stromečku 13 měsíční klučičí batole, letos tam bude dvouleťák a 10 měsíční holčička, takže očekávám změny. Určitě ale ráno bude překvapení, protože děti poprvé uvidí stromeček, který budeme s manželem zdobit až 23. večer. Dopoledne budou hry, pohádky a taky trochu chystání jídla v mém případě. Odpoledne procházka, možná i návštěva kostela a pak to vypukne! Večeře a ke stromečku! Plánujeme to už tak mezi 4-5, aby děti nebyly moc unavené a mohly si ještě pohrát s hračkami. lucie.zverinova21@gmail.com

 • Veronika Vecerkova 12.12.2016 at 7:16

  Rano posnidame vanocku s kakaem, nazdobime stromecek, pak jdeme na prochazku, udela se zeleninova polevka a poobedva se, pak jsou pphadky, vecere, darecky 🙂 verousekvecerkova@gmail.com

 • Irena Durdilová 12.12.2016 at 7:35

  O takhle krásný dárek si moc ráda zasoutěžím, knihy od Svojtka úplně miluju a doma máme Karkulku, která je prostě boží:-) Malá ji zbožňuje, pohyblivá okýnka to je její a když se i otáčí. Paráda. No náš Štědrý den bude ještě asi taková improvizace, zatím moc nevíme, co nás vlastně čeká. Ale určitě budeme trávit čas doma, čeká nás procházka, určitě kapr a bramborový salát a večer dárečky. Jen se nemůžeme s manželem shodnout, kdy vlastně ten Ježíšek nosí stromeček a jestli ho vůbec nosí on. Tak uvidíme. irena.durdilova@seznam.cz

 • Mishi Fufu 12.12.2016 at 7:50

  Doted to bylo o pohadkach v televizi a domaci pohodicce. Letos chci ale navstivit psi utulek a donest jidlo a deky. Dela to tak kamaradka a me se to moc libi. sitovova@seznam.cz. Na insta sleduju.

 • Kristýna Jeništová 12.12.2016 at 7:53

  Snídáme vždy vánočku a to i můj manžel, který klasicky přes rok sladké nejí. Pak co si, už od mala pamatuji, jezdime dopoledne na návštěvu k babičce, která nám napakuje rybí polévku a kapra. Děda je rybář. Chvíli posedíme s rodinou a na oběd se jede domu. Uděláme si menší oběd a pak odpočíváme nebo dobalujeme dárky. 🙂 letos už z toho bude mít malý rozum, takže balení dárků je o to obtížnější. 🙂 🙂 hodinu před večeři jdeme smažit kapra a péct lososa. Po večeři jdeme na balkon, kde si zapalujeme prskavky. Pak zazvoni Ježíšek na zvoneček a my se jdeme podívat, jestli už máme dárky pod stromečkem. 🙂 po rozbalováni dárků, klasika – pohadky, cukrový, pohoda. 🙂 mail: Kristyna.jenistova@gmail.com

 • Martina Tománková 12.12.2016 at 8:41

  My budeme letos Stedry den travit jeste u mych rodicu a tam to vzdy probiha tak, ze dopoledne jdu se svym byvalym skautskym oddilem zpivat s detma koledy do domova duchodcu, pak se dodelava, chysta a smazi a k tomu se sleduji pohadky. Pak si dame veceri, zpivame koledy, rozbalujeme darky a mlsame. No a pak klasika – Pelisky 🙂 Ale letos to bude poprve s prckem, tak to bude mit asi trochu jinou stavu, tak jsem sama zvedava! ms.tomankova@gmail.com

 • Kateřina Šikýřová 12.12.2016 at 8:44

  Ráno se vzbudíme,pohádky,návštěva babičky a rodičů,procházka v lese a krmení zvířátek,odpoledne doma,pohádky,vaření,štedrovecerní večeře a rozbalování dárků u stromečku.
  katka.sikyrova@gmail.com
  na FB sdílím jako Katka KaTka
  na instagramu sleduji jako Kettr

 • Bohumila Filgasová 12.12.2016 at 8:55

  Letos poprvé to bude syn všechno pořádně vnímat,takže se moc těšíme 🙂 ráno vstane a najde stromeček 🙂 pak bude dopoledne ve znamení pohádek a obdivování stromečku…po poledni chodíme každý rok na hřbitov zapálit svíčku a pak začneme chystat večeři 🙂 no a pak samozřejmě rozbalování dárečků,pohoda a klid 🙂 fbonytka@gmail.com

 • Kacka 12.12.2016 at 9:47

  My travime stedry vecer u rodicu,mame radi velkou spolecnost 😉
  k.kata@centrum.cz

 • Pepe Peťula 12.12.2016 at 11:23

  Tip na kostky je úžasný 🙂 Štědrý den se u nás nikdy nějak nehrotil,od rána pohádky,pak převléct do svátečního,večeře,dárky a zase pohádky 🙂 Od doby,kdy první syn vnímá,jsem bohužel tento den trávila v práci,takže pak to byl spíše zmatek..letos budeme s rodinou a ráda bych zavedla nějaké tradice 🙂
  kopasova.petra@seznam.cz

 • Anonymní 12.12.2016 at 11:34

  Slavnostní rodinná vánočková snídaně, pohádka Tři oříšky pro Popelku, k obědu kapustnica, po obědě procházka k výběhu zvířat místní farmy, výroba štědrovečerního svícnu, zpívání koled, příprava večeře, zvyky, večeře a pak už jen čekání na Ježíška:-) fb Jana Šaurová helsis@seznam.cz

 • Zuzana Černá 12.12.2016 at 12:00

  My ještě s nemáme ustálený vánoční program s dětmi – navíc zveme na večer manželovy rodiče a sestru, takže to bude hodně improvizace. Já budu asi relaxovat při vaření a kluky pošlu ven na procházku do lesní ZOO.
  Sleduji i instagram.
  zcernala@gmail.com

 • misa kozakova 12.12.2016 at 12:38

  Jelikoz strimecek stavime par dni pred stedrym dnem tak Rano koukame na pohadky pak jdeme letos s nasi 3,5 letou slecinkou a 4 mesicni princeznou se kouknout na zivy betlem a pro betlemske svetlo ktere se snazime urdzovat pres svatky 🙂 pak probehne nejake hrani kraceni si cas na cekani kdy uz pridje jezisek 😉 mezitim maminka pripravuje stedrovecerni tabuli obalujememe rybicky pred veceri se vyfesakujem u stolu poustime orechove lodicky rozlrajime jablicko a vecerime 🙂 pak pujde tatinek s princeznou ven pustit par prskavek a divat se jestli uz jezisek neleti a mezitim navhystam darecky 🙂 a konecne to prijde ta radost v detskych ocich a totalni rodeo u novych darecku 🙂 miluju vanoce hlavne kvuli detem 🙂

 • Anonymní 12.12.2016 at 12:55

  Nás čeká pohodový štědrý den. Ráno zdobení stromečku. V poledne setkání s přáteli u punče a večer klid, večeře a možná přijde i … Dcera se moc těší na stromeček a Já na její reakce.
  Andrea endyna@seznam.cz

 • Anonymní 12.12.2016 at 13:09

  Rano zsjitime, ze Jezisek uz prinesl stromeček. Snazime se nejist, ja jsem nervozni jak …., nestiham, pak se svatecne obleceni najime. Vetsinou zapomenu něco dodělat a tak mam tzreba k vecernim satum backory. Pak si dame dárečky, dite pobiha po byte a hleda, jestli uz Jezisek leti. Jako vždy ho nevidíme a najednou slyšíme zvonecek a darky jsou pod stromečkem. Pak cucime na pohádku 🙂
  k.hubickova@seznam.cz
  FB Kateřina Michlová

 • Jana V. 12.12.2016 at 13:17

  Ráno si pustíme nějaké pohádky, děláme bramborový salát, obalíme kapra, připravíme pár chlebíčků. Pak vaříme rybí polévku. Po obědě jdeme na vycházku nejlépe do lesa, někdy i pro betlémské světlo. A pak už čekáme a těšíme se na dárečky. jana.vitovcova@gmail.com

 • Andrea 12.12.2016 at 13:20

  Pohádky, procházka, večeře, prskavky, stromeček :). Jak na to myslím, tak už se táák těším :).

  Andrea (hudeckova.a@gmail.com)

 • cichulak 12.12.2016 at 13:31

  Letos to sice budou už druhé Vánoce ve třech, ale první, kdy je bude dcerka vnímat:) Minulý rok byla dvouměsíční mimino:D Takže já sama jsem zvědavá, jak to bude probíhat a jaký si to uděláme:) Stromeček chceme nazdobit už dříve, asi zrovna dneska:D a ostatní se uvidí podle nálady a podle počasí. Každopádně už teď je jistý, že stoprocentně proběhne štědrovečerní večeře a poté rozbalování dárečkůůůů;o)
  Sdílím i na FB;)
  Na instagramu sleduji jako cichulak – Lenka F.
  Lenka Fořtová
  lenka.cicha@email.cz

 • Dida 12.12.2016 at 14:05

  Jůlince přeji vše nejlepší. Svotkovy knížky milujeme, malá je miluje.Letos je na štědrý den u mě, tak si to doufám řádně užijeme. Určo dáme pohádku, půjdeme do lesa dát zvířátkům jídlo, klasická tradiční večeře a já plná očekávání, zda ji dárky nadchnou jako nadchly mě :-). Teda některé dám stranou, při nákupech přibyly i další, které nebyly plánované….a pak si budeme hrááááttt!

 • Lubica Kujovičová 12.12.2016 at 16:20

  Steddry den je v kruhi rodiny. Nasa rodinka plus babicka a deda. Dopoludnia pripravy vecere a niecoho lahsieho na obed potom prechadzka a pozrieme si v kostole betlem.poobede vyrazame na prchadzku von a potom klasika cakame na jeziska -hrame hry pozerame rozpravky, dokoncujeme veceru. Po veceri darceky a putujeme s koledou k prababicke kde sa zideme sirsia rodina a uzivame stedry vecer.
  Zdielam aj na fb Lubica Lulovicova Kujovicova a email-> lubicalulovicova@gmail.com

 • Lenka Horáková 12.12.2016 at 19:16

  Štědrý den si snažíme užívat, snídáme v posteli vánočku, pak jsme s pesanama a kočičkama (máme 4 šarpíky a dvě kočičky) na zahradě. Děti buď dorazí ze svých domovů nebo vstávají. Dáme ptáčkům, podíváme se na pohádku, jdeme na větvičky, které nesmí chybět na štědrovečerním stole. Na program se dostane i trochu toho úklidu a tvoření – kytička se svícnem na stůl, slavnostně prostřeme stůl…. přijedou babičky, povídáme, krájíme jablíčka, večeříme, rozdáváme dárky, lijeme olovo…Samozřejmě, že celý den ujídáme vánoční cukroví..

 • Anonymní 12.12.2016 at 21:28

  Štědrý den si krásně naplánuji (že v tolik a tolik máme být tam a tam a dělat to a to), ale nakonec jdou plány stranou a jsme prostě spolu a smějeme se a máme se rádi a užíváme si jeden druhého a všichni dohromady…nic nikam netlačíme, bez stresu…prostě krásný den a večer navíc s dárkama:-)
  Už se na to moc těším

  martina.svejdova zavinac centrum.cz

 • Veronika Trpišovská 12.12.2016 at 22:47

  Postupne zavadime nase vlastni tradice.Hlavne co se tyce jidla, protoze tatinek ma zobacek vybiravy, tak se mu snazime ulahodit 🙂 Jinak se snazime dodrzet pust a jdeme podvecer na msi a pokud to pocasi dovoli, tak jdeme pesky :)a svitime si betlemskym svetylkem.
  avionka@gmail.com

 • Míša L. 13.12.2016 at 7:00

  Pohodova snidane, prochazka na Svaty Kopecek a navsteva baziliky, pak se potkame s nejblizsi rodinou na hrbitove, kde zapalime svicky a odjizdime k mym rodicum, kde se divame na pohadky, zobeme dobrutky a chystame se na veceri a rozbalovani darecku. A nikdy nesmi chybet Tri orisky pro Popelku

 • MrBublinka9 13.12.2016 at 7:21

  Dobrý den..

  mno my každý rok 23 čekáme až usnou děti (máme tři holčičky) a pak zdobíme stromeček, manžel postaví stromeček a dá světýlka na to já nesmím šáhnout 😀 a vždy u toho běží pohádky s čerty nejsou žerty.. pak nazdobíme stromeček to už můžu i já 😀 a pak doladím vánoční věci.. ubrus (máme jen na štědrý den) atd. a šup spinkat.. ráno vstáváme dřív a sledujeme jak dětičky objeví stromeček co nám přinesl Ježíšek 😀 doufám že letos bez pláče 😀 protože dcera ještě v 6,5 nechápala že dárky nosí ježíšek až večer 😀 (máme těžkou VD) 😀 šmudlinka moje 🙂 pak jdeme jako rodina o patro výš (máme dvogenerační baráček) za babičkou kde také se objevil stromeček samozřejmě né tak hezký 😀 😀 a pak ani nevím, děti si užívají pohádky, hry a dědu s tátou a já s tchýní vařím 😀 ono to uteče jako voda.. a večer máme štědrovečerní večeři u nás dole, pak jdou děti s babičkou nahoru, kde si pouští svíčky-skořápky na vodě a vyhlíží ježíška 🙂 já zůstávám dole – musím přeci uklidit stůl a manžel nanosí dárky pod stromeček pak jdeme nahoru a čekáme na zvoneček 🙂 není nic krásnějšího než sledovat potom ty dětské očička..

 • Barča a Míra 13.12.2016 at 9:07

  Nééé, zase knížky 😀 dělám si srandu, protože tyhle mám už chvilku pro dceru vybrané :)Jenže k Vánocům už jich máme spoustu, že je musíme postupně rozdávat už před Vánoci, aby jich pod stromem neměla moc. Tak musím počkat, až bude zase nějaká příležitost.
  Jak u nás bude vypadat Štědrý den, to vlastně ještě nevím. Minulý rok to naše miminko prospalo, ale letos už bude řádit. Tak uvidíme, jak to proběhne.
  barcastiborova@seznam.cz

 • Jana Xena 13.12.2016 at 9:24

  S dvěmi holčičkami letos budeme slavit poprvé, takže jak to dopadne, je ve hvězdách 🙂 Dopoledne si budeme hrát, odpoledne vyrazíme na procházku. A po večeři, až přiletí Ježíšek, budeme střídavě hlídat, aby mladší nesnědla moc balícího papíru a plakat dojetím nad radostí starší.
  kasparovaj@centrum.cz

 • Učitelka Hanička 13.12.2016 at 10:14

  My máme den docela natřískaný. Páč tchýně má svátek. Takže malá oslava svátku. A kolotoč, aby se to všechno stihlo, večeře je u nás čtyřchodová, takže jen večeře u nás sežere hafo času 😀 o tom jak to u nás vypadá jsem napsala i článek..
  http://kamenurazu.blogspot.cz/2016/12/stedry-den-aneb-jak-to-probiha.html
  o.k.hanicka@seznam.cz

 • Anonymní 13.12.2016 at 10:24

  Knizky s prckem milujeme 🙂
  Rano snidane v pyzamu u pohadky, kolem obeda prochazka lesem s darecky/dobrutky pro zviratka. Večer se hodíme do gala a povecerime a zase nejaka pohadka na večer po rozbaleni darku.
  taniciatko@seznam.cz

 • Petra K. 13.12.2016 at 12:20

  Posnidame vanocku s bilou kavou u pohadek, na posledni chvili dobalujeme ( nekteri) darky, pripravujeme salat a kapra s polivkou, odpoledne dame prochazku. Kolem 17h vecere, potom darecky a pohadky :))) moc zdravim PK. Komankova.petra@gmail.com

 • Anonymní 13.12.2016 at 12:57

  Protože jsme lenošení, vychutnavame si pozdní vstávání i pozdější oběd. Odpolední spánek jsme využili k přípravě dárků, takže když se syn vzbudil po 4h skoro za tmy, čekal už rozsvícený stromek. Tak se zabavil dárky, než se nachystala večeře a po večeři si ještě chvilku pohrál, než šel spát. Letos už po obědě nespí a taky máme 3 měsíční miminko, takže i já jsem na štědrý den dost zvědavá…. kilianova.lucie@centrum.cz

 • Soňa Mašková 13.12.2016 at 18:01

  Letos budeme slavit už ve čtyřech, tak jsem zvědavá, jestli náš sedmiměsíční drak vše nerozcupuje dřív, než se k dárkům dostaneme my a jeho starší bráška. Jinak chceme určitě ven na procházku, zkusíme se podívat i na nějakou pohádku, zapálíme svíčky, uděláme si pěknou pohodovou atmosféru.
  sonka.maskova@seznam.cz

 • Martina Hepnerová 13.12.2016 at 20:13

  Letošní Vánoce chceme strávit na chalupě na horách. Snad bude sníh a děti si to užijí. Doteď jsme bývali u mých rodičů, což bylo s dětmi poněkud hektické ("nenápadné" stěhování dárků, pak zase přesun domů, mezitím pořád krotit děti, aby moc nezlobily…). Už se sama moc těším, až se skoro nad 2 týdny odstřihneme od každodenního shonu a povinností. fejlkova@seznam.cz

 • Anonymní 13.12.2016 at 20:14

  U nás se stalo tradicí, že vánoce slavíme se širší rodinou (sourozenci s rodinami a rodiče). Sejde se nás tak kolem 15 a společně trávíme svátky někde na chalupě v horách. Společnými silami připravíme večeři a zvládneme odpolední procházku, večeříme brzy ( to,aby si vše užili i nejmladší účastníci), na závěr se někteří vydáme na půlnoční. Katka kat.mat@seznam.cz

 • Anonymní 13.12.2016 at 22:13

  My jsme každý rok na štědrý den navštěvovali jednu babičku, druhou babičku a sestru s rodinou a samozřejmě nesměla chybět návštěva hřbitova a vzpomínka na nejbližší, kteří už s námi být nemůžou, ale loni, měla naše druhá dcera tři týdny, tak jsme zůstali doma a od loňského roku vypadají naše vánoce jinak. Ráno vstaneme, koukáme na pohádky a chystáme vše na večer. Odpoledne vyrazíme na procházku na hřbitov a když se vrátíme, začneme připravovat večeři, koupat se a chystat ke stromečku, tak abychom mohli kolem 17 hod zasednout společně ke stolu a po večeři se vydat ke stromečku rozbalit dárky. (zuzkrm@seznam.cz)

 • Anonymní 13.12.2016 at 23:48

  Dopoledne trávíme u babičky, odpoledne plánujeme procházku a přípravy na večeři a příchod Ježíška. S třemi malými dětmi se vše do detailu plánovat nedá :). Lenka.benesova@gmail.com

 • Libuška Křížová 14.12.2016 at 8:28

  Aby nám čekání na Ježíška trošku uteklo a neseděli jsme jen doma a necpali se dobrotami, tak dopoledne koukáme na pohádky a odpoledne se jdeme projít na náměstí se podívat na stromek 🙂 Venku nám hezky vytráví, já připravím řízky, salát, vykoupeme se a v 18h. povečeříme a jdeme se podívat co nám nechal v obýváku pod stromečkem Ježíšek. A protože je dcera malá, bude mít na Tři Krále 2 roky, tak do 20h. musíme být v pelechu a uspáváme 🙂 Sleduji a SDÍLÍM na fb jako libuska.krizova, na IG jako marcrazy.marcrazy a mailík je marcrazy@centrum.cz

 • Vilma 14.12.2016 at 9:14

  My dopoledne určite budeme pouštět lodičky a odpoledne určitě půjdeme ke krmelci dát zvířátkům něco dobrého…..Pak už jenom večeře a Ježíšek 🙂 fb Vilma Hnátíková – Willhell@seznam.cz

 • Míša P. 14.12.2016 at 13:34

  Na letošního 24. se moc těšíme, neboť dceři budou dva, tak už to rozbalování bude mít nějaký smysl:))Ale více než na dárečky se těším, co řekne na stromeček, světla a ty pohádky, které už budeme společně sledovat:) Svojtka je top, jelikož je taky nadšená čtenářka, objednala jsem jich hned několik a budu dávat asi postupně:) mipal@email.cz, sleduji i instagram(misapal)

 • Míša P. 14.12.2016 at 13:35

  Na letošního 24. se moc těšíme, neboť dceři budou dva, tak už to rozbalování bude mít nějaký smysl:))Ale více než na dárečky se těším, co řekne na stromeček, světla a ty pohádky, které už budeme společně sledovat:) Svojtka je top, jelikož je taky nadšená čtenářka, objednala jsem jich hned několik a budu dávat asi postupně:) mipal@email.cz, sleduji i instagram(misapal)

 • Anonymní 14.12.2016 at 19:53

  Svojtka je můj mor 😀 Nemáme sice za rohem ani nikde poblíž vydavatelství, ale zato vozí pravidelně nabídku knížek do školky. No, nikdy to nenecháme bez povšimnutí…
  Štědrý den u nás vypadá tak, že se nasnídáme domácí vánočky, doděláme poslední úklid, naobědváme se (držet hladovku nás neba ani za zlatý prase), procházka, večeře a už už je starší dcera zvědavá na Ježíška, jestli něco přinesl. A pak už jen lítá papír všude kolem. Mladší to ještě loni nechápala, alae letos asi bude totál chaos.
  (lenka.sim@centrum.cz)

 • Anonymní 14.12.2016 at 20:54

  My máme velkou rodinu a proto je kouzelný chaos a všude jsou lidi a teď pár let i děti takže ufff po 24.se těšíme na samotu;-) kristiana.pet@centrum.cz

 • asmeena 14.12.2016 at 21:33

  U nás se Štědrý den přizpůsobuje dětem.I když si něco naplánuju, tak mi to většinou nevyjde, takže raději neplánuju a nechám se překvapit co nám letos tento den přinese. Loni jsme se poprvé trhli od širší rodiny a Štědrý den slavili pouze já s manželem a holčičkama a až další den jdeme k manželově rodině a druhý svátek vánoční k mým rodičům. Jinak na Štědrý den večeříme kolem 17 hodiny (kapr u nás není moc v oblibě, takže máme řízky klasické a lososa) a to už je na holky možná i pozdě, protože jsou nedočkavé a těší se na dárečky. (Verča Sembolová – kontakt FB)

 • Anonymní 15.12.2016 at 7:21

  Letos budeme poprvé slavit doma s dítkem. Do teď jsme vždy byli u jednich nebo druhých prarodičů, ale letos už syn (16m) bude vše vnímat tak chceme slavit doma. Bude velká premiéra a babičky letos dorazí k nám. Stromeček budeme zdobit určite 23 večer až brouček usne. Den předem vždy dělám i bramborový salát. Pak už jen budeme chystat občerstvení, chutovky a užívat si. Dárky rozbalujeme vždy až po večeři po 18 hodiné. K večeři máme rybí polévku, kapra i vepřové a salát. Budeme letos náš systém hledat a doufám, že to vše zvládneme v klidu. První a druhý svátek potom budeme slavit u jednoch prarodičů, respektive u švagrovců. andrea.salvetova@hotmail.com na fb Andrea Ajca Salvetova

 • Ziii 15.12.2016 at 7:27

  Letošní Vánoce budou vzhledem ke smutné události v rodině pochmurné,ale děti samozřejmě nic nepoznaji. Takže snídaně,pohádky,procházka,dopolední koncert s loutkovym divadlem pro děti,okolo 17.hod.vecere a pak už jen nekonečné skubani papíru,protože o obsah ani tak moc nejde,že 😀 ziz.ala@seznam.cz

 • Petra Šebestová 15.12.2016 at 13:11

  Naše Vánoce jsou s dětmi už mnohem veselejší, člověk všechno dělá především pro radost těch nejmenších človíčků 🙂 Ráno na štědrý den dcerka objeví stromeček, který jsme den předtím večer zdobili, nachystá se snídaně, najíme se, já připravím salát, řízky, někdy chlebíčky. Mezitím si hraje manžel s dcerkou, letos už budou dvě 😀 Potom sníme výbornou manželovu zelňačku, kterou uvařil předchozí den. Po jídle se přichystáme a jdeme na procházku k prababičce dětí, kde už čekají první dárečky pod stromečkem. Na zpáteční cestě zapálíme svíčku dědečkovi na hřbitově a jdeme domů, nachystat se, najíst a očekávat doma příchod Ježíška 🙂 Po rozbalení posledního dárečku jdeme ještě navštívit babičku dětí a potom už plní dojmů domů a děti spát .. 🙂 Sdílím na FB jako Vojtěch Petra Šebestovi, instagram Sebestovi, petra.sebestova1@gmail.com

 • Petra Šebestová 15.12.2016 at 13:11

  Naše Vánoce jsou s dětmi už mnohem veselejší, člověk všechno dělá především pro radost těch nejmenších človíčků 🙂 Ráno na štědrý den dcerka objeví stromeček, který jsme den předtím večer zdobili, nachystá se snídaně, najíme se, já připravím salát, řízky, někdy chlebíčky. Mezitím si hraje manžel s dcerkou, letos už budou dvě 😀 Potom sníme výbornou manželovu zelňačku, kterou uvařil předchozí den. Po jídle se přichystáme a jdeme na procházku k prababičce dětí, kde už čekají první dárečky pod stromečkem. Na zpáteční cestě zapálíme svíčku dědečkovi na hřbitově a jdeme domů, nachystat se, najíst a očekávat doma příchod Ježíška 🙂 Po rozbalení posledního dárečku jdeme ještě navštívit babičku dětí a potom už plní dojmů domů a děti spát .. 🙂 Sdílím na FB jako Vojtěch Petra Šebestovi, instagram Sebestovi, petra.sebestova1@gmail.com

 • Ina 15.12.2016 at 22:53

  Letosni Vanoce asi budou narocne, ohlidat malou, aby nestrhala ze stromku vsechny ozdoby, popr. cely strom 😀 cely den se divame na pohadky, ozdobime strom, zabalime darecky a v pet je vecere – rybi polevka a kapr s bramborovym salatem, vse jak ma byt. vecer se jde na pulnocni. ina.bay@post.cz (FB: Ina Ba)

 • Adéla B. 16.12.2016 at 0:05

  Vánoce slavíme společně u našich ještě se sestrou a jejími dětmi, takže 6 dospělých a 4 děti, je poměrně veselo :). Den je docela klidný, jedeme popřát k svátku (máme v rodině 2 Evy), v podvečer jdeme na mši a pak se sejdeme u našich, kde máme klasickou štědrovečerní večeři. Ráda bych časem přes den zavedla nějakou hezkou procházku nebo jiný zvyk, ale zatím se nám to moc nedaří, mladší dcera odpoledne spí a zároveň nechceme děti moc "uhonit", aby večer déle vydrželi. Už se těším ;). Adéla Bachová, adelap@atlas.cz

 • Lenka Adoltová 16.12.2016 at 11:32

  Štědrý den se u nás ještě formuje 🙂 ráno po probuzení se scházíme u stromečku, který chystáme 23., až syn usne, poté společná snídaně a pohádky v televizi. Připravujeme čočkovou polévku. K obědu krupičná kaše, chvilku odpočinku, až se syn vzbudí, obalujeme kapra a řízky, chystáme stůl a ve tři jdeme na dětskou "půlnoční". Po návratu se dáme do gala, osmažíme kapry a řízky a může se servírovat. Nejdřív oplatek s medem, poté čočková polévka a salát s koprem/řízkem 🙂 kdo má ještě místo v břiše, může si dát ovoce či cukroví a čeká se, až zazvoní zvoneček. Jdeme ke stromečku, zpíváme koledy, rozbalujeme dárky, a pak už jen pohádky, hraní si s novými hračkami, cukroví, klid a pohoda 🙂 (adoltovalenka@gmail.com)

 • Anonymní 16.12.2016 at 14:17

  Náš Štědrý den vypadá rok od roku jinak. Letos má malý už 2 a čtvrt roku, tak to zase bude o něčem jiném. Ten letošní bude vypadat tak, že štědrovečerní večeři budeme mít spíš jako pozdní oběd, neboť večeříme u mých rodičů i s mou sestrou a jejím přítelem a dědeček musí bohužel na noční do práce, tak si musíme pospíšit, abychom stihli i dárky. K večeři bude klasika – rybí a hrachová polévka a kapr s bramborovým salátem a kdo bude chtít, může zapít pivkem, aby mu nebylo těžko 🙂 Jen doufám, že malému bude letos kapřík sedět víc než loni, kdy mi ho celého vyzvracel do postele. Po večeři uděláme tmu, rozsvítí se stromeček, zacinká zvoneček a jde se na věc 🙂 Jen doufám, že budou večer dávat zase Popelku s Libuškou Šafránkovou, protože bez této pohádky to není ono. Jsem zvědavá, jak se letos bude malý tvářit na dárečky, které bude mít rozdělené na etapy, aby si stihl pohrát se vším. Protože jakmile chytne do ruky to nářadí, tak bude opravovat a opravovat a nic jiného nebude mít šanci 😀
  A jinak děkuji za tip na ty kostky, aspoň mám inspiraci pro další dítko 🙂

  Martina.Bakova@email.cz

 • Petra Hladká 16.12.2016 at 19:22

  Náš letošní Štědrý den, bude vypadat asi takto: ráno se nasnídáme a v jako kterýkoliv jiný den vyrazíme ven. Tentokrát, ale půjdeme do lesa nadělit zvířátkům (ptáčkům zob, nějakou mrkev a jablíčka pro zajíčky). Pak malý oběd, asi jen čočková polévka, samozřejmě nejmladší dostane klasiku, zeleninku a mlíčko. Pak půjdou obě spinkat. Poté svačinka a malá procházka. Pak budou pouštět s tátou lodičky z oříšků a já budu chystat večeři (smažit kapříka). Najíme se a půjdeme se schovat do pokojíčku do patra a budeme čekat na Ježíška. No a pak můj šikovný muž půjde "vytáhnout" nastrojený stromeček z předchozího dne z garáže, kde bude schovaný a nadělí dárečky a pak budeme čekat na zvoneček:) hladkpe@gmail.com

 • Anonymní 16.12.2016 at 20:50

  Na Štědrý den chodíme dopoledne na hřbitov, poté máme na oběd čočkovou polévku, odpoledne si pouštíme pohádky, na večeři máme rybí polévku, kapra, potom se rozbalují dárky, jí cukroví. Pěkný den, ja.net.ka@seznam.cz, fb Jana Štěpánková

 • Romana 16.12.2016 at 21:21

  Ráno pohádky, procházka, k obědu krupicová kaše, pak opět procházka na dětskou "půlnoční mši", chystání večeře, salát připravujeme den předem, takže práce je jen se smažením kapra, nadílka od Ježíška a pohádka… jupííí, už se těšíme :). Email: ducky123@seznam.cz

 • Anonymní 17.12.2016 at 10:41

  Dopoledne si pustíme pohádky a nazdobíme u nich stromeček, po obědě se půjdeme projít a pak už se budeme těšit na večer a na dárky.
  Katka Štosková
  horakkatka@gmail.com

 • Denisa Vašourková 17.12.2016 at 11:22

  Dekuju za tip na krasne knizky a kosticky! 🙂 denisa.vasourkova@gmail.com

 • Anonymní 17.12.2016 at 12:51

  Jdeme se projit na Prazsky hrad, koukame na pohadky a vecer jime rybi polevku, kapra a bramborovy salat.zuzankat@ seznam.cz fb Zuzana Zuntova Tymlova

 • Libor a Petra 17.12.2016 at 17:35

  Koukáme cely den na pohádky, lehký oběd a slavnostní večeře, po které se rozbaluji dárky. Letos urcite přibyde ještě i prochazka.
  Petra.spacilova(at)gmail.com
  Insta petraspl

 • Martina Novackova 17.12.2016 at 18:06

  Letošní Štědrý den bude první ve třech, takže naprosto výjimečný 🙂 ale dopoledne stihneme kafíčko u babičky, pak procházka, večeře (asi na zemi, malý ještě nesedí :-D) a pak rozsvítíme stromeček a začne šustění balícího papíru 🙂
  beelzebub@centrum.cz
  share and follow

 • Iva 17.12.2016 at 18:08

  My taky ještě pilujeme a ladíme průběh Štědrého dne. Odpoledne po spánku dětí přijde část mojí rodiny a ani ještě nevím, jestli budeme rozbalovat dárjy před nebo po večeři. Ani nevím, jak naši 2 a 3/4 letou Johanku odlákáme. Na to se tak těším, na to kouzlo! Snad se to povede a bude překvapená! Zatím pořád tvrdí, že se na Vánoce moc těší, ale z loňska si na ně nemůže pamatovat, tak nevím, co má na mysli 😀 Iva iva.kanarkova@seznam.cz, sleduji i Instagram…

  • Iva 17.12.2016 at 18:08