MK tip: S dětmi za kulturou…

O Velikonocích jsme si doma řekli, že je čas na nějakou tu kulturu. Ne, že bychom ji vyhledávali málo, ale co se naše rodina rozrostla o dívčí duo, poklesla naše účast na kulturních akcích víc než jen přímou úměrou :-). Dnes, když hledáme kam jít za kulturou, musíme téměř vše uzpůsobit dětem. Naprosto nejlepší je, když najdeme akce, které jsou kulturou a určeny dětem současně. 
 

Přesně tak tomu bylo u výstavy Trnkova Zahrada 2, kterou jsme úspěšně „vygooglili“ a navštívili. A protože se mezi Vámi objevilo dost takových, kteří stojí o tipy na výlety, píšu pro Vás tyto řádky.

 

Pojďte mrknout na střípky z výstavy a na to, jak se líbila našim dětem.
Nutno podotknout, že slovo výstava není úplně na místě. Některé rodiče totiž přejde chuť na návštěvu, když si představí svou ratolest na „výstavě“. Nečekejte tedy obrazy na zdech, tohle je obrovské interaktivní dětské hřiště! Celá výstava je dělaná dětem a tvůrci rozhodně vědí jak na malé prcky.
Naši cestu za kulturou jsme započali drobet atypicky. V knihovně!

Trnkova zahrada 2 je totiž vytvořena podle jedné z nejznámějších a nejprodávanějších knih Jiřího Trnky, kterou malíř a filmař jednak sám ilustroval, ale i napsal. Rozhodně ji najdete i ve své knihovně a stojí zato! Parta kluků objeví cestou ze školy tajuplnou zahradu ukrytou za rezavou brankou. Za tou se seznámí s velkou spoustou tvorů a zažijí spolu nejednu legraci a dobrodružství.
Autorům výstavy se podařilo přenést člověka z psaného slova do audiovizuálního prostředí. Co je psané, zažijete, prožijete, pobavíte se a nostalgicky zavzpomínáte s knihou. A že se děti unaví a budou luxusně spát? To Vám mohu zaručit :-D.

Tak trochu rodinná záležitost:

Otec: (autor knihy Zahrada aj., malíř, filmař Jiří Trnka – věděli jste, že jako jeden z mála ilustrátorů na světě kreslil pravou i levou rukou? Mně by stačilo umět jednou z nich),
 
Syn: Jan Trnka absolvoval Vysokou školu uměleckoprůmyslovou a živí se jako malíř
 
Vnuk: Matyáš Trnka, student animace na FAMU, známý např. pro interaktivní komiks „Malý Alenáš“
Matyáš Trnka pro Hospodářské noviny (13.3.2015): Trnkova zahrada má připomenout 103.narozeniny dědy, Jiřího Trnky. „S tátou jsme si na začátku řekli, že neděláme repliku, ale vytváříme vlastní dimenzi, tedy Zahradu 2.“
Tož autoři projektu. 
A poslední zastávka před samotnou výstavou je úchvatný prostor, ve kterém ji v Praze najdete. Vlastně prvně jsem totiž navštívila podkroví Malostranské Besedy a říkám WOW. Nádhera. A teď si vemte, že do tohoto prostoru někdo dosadil multimediální dětské hřiště.

¨

Každé „stanoviště“, pokud to tak můžu nazvat, má i svůj parádní název. Chvilku mi trvalo se zorientovat, takže tady přidávám k fotkám i malou nápovědu pro Vás. Nelu bavilo snad úplně vše. Nutno podotknout, že jsme byli na výstavě ve všední den, takže jsme se vyhli velkým víkendovým tlačenicím. Obzvlášť pokud máte děti menší, je více prostoru a klid jen ku prospěchu. Nela si tak mohla zkusit vše na co měla náladu a chuť. Prstochod neboli bludiště pro malé dětské prstíky bylo snad vždy obsypané dětmi. Každý se snažil nacpat prstík kam šlo a hledat a hledat cestu…
Nooo a kde postavíte nějaký ten „domeček“, tam jsme jako doma. Doslova. Nela má období „domečkování“, vytváří je kde může a tenhle byl top. Zasekli jsme se tady na pěknou chvilku, protože je hned u dveří a ještě vystlán polštářema 😀 A protože většina dětí byla vážně akční, byli jsme v téhle malé „odpočívárně“ většinu času jen my :-).

 

Slonograf! Takové dětské kino, kde se milovníci večerníčků určitě najdou. Super bylo, že byl umístěn na konci místnosti, kdy už děti prošly spoustu „aktivit“, takže doslova odpadli na sedačky a nabíraly síly na cestu zpět k východu 😀 …to ještě netušily, že to stejně celé projdou ještě asi třikrát, protože odejít se nedá. A na to se připravte. Pravidelně se ozývaly hysterické scény dětí, které rodiče přesvědčovali, že právě teď je správný čas jít domů :-D.

 

 

Kočkodrom. Tak na tomhle místě bylo vážně živo! Děti lítaly kolem sudu, ve kterém je schovaný kocour. Po celý čas návštěvy uslyšíte volání „Kocouréééé“, ale zvyknete si. Myslím, že po hodině tam už jsem to ani nevnímala :-D. Děti tu za kocourem (promítaným na podlahu) běhají, jiné dokonce jezdí na velkých tříkolkách, které tu jsou volně k dispozici.

 

 

Trochu překvapení pro mě bylo, že je pro děti otevřené ještě horní patro podkroví. Po úzkých schodech se dalo vylézt do patra, kde se nacházelo Velrybárium. Projekce, u které bych vydržela já sama. Navíc skryta v patře, kde byl celkem klídek (na rozdíl od spodního patra, kde děti neustále honily kocoura :-D). Pro odvážlivce se dalo jít po schodech ještě o jedno patro výše, kde byla na zemi hromada polštářů a na strop se promítal Nebehled, nebo-li pozorujte rozkvetlou zahradu a koruny stromů z pohodlíčka v polštářích.

 

Dokonalý Štěkafon! Tohle se mi tuze líbilo a k mému překvapení i Nelince. Myslela jsem, že je na to ještě malá, ale zaujal. Na panelu mačkáte tlačítka a podle toho štěkají jednotliví psíci na plátně. Jukebox hadr :-D. To samé šlo i šlapáním a skákáním na podložce na zemi.

 

Aááá a tady vstupuje na scénu Julinka, která byla samozřejmě s námi :-D. Byla tak trochu oukropek, protože vypustit ji na zem mezi děti by bylo harakiri :-D. Takže jsme s ní procházela co šlo já a když už jsem ji vypustila do polštářů, objevila „něco“ a přilezla jak tryskomyš s hysterický řevem. Netrvalo dlouho a zjistili jsme, že kámen úrazu byl Trpaskop :-D. Asi se tak nějak obávala velkého trpaslíka a (viz. na fotce) je trochu vidět jak temnými kouty oblejzala místnost jen aby toho trpaslíka měla co nejdál :-D.

Nálada zlepšena. Ze stropu je zavěšena fůra lan a prolézaček, takže pro velké vyloženě ráj. S pomocí i Julinka vrněla blahem.

Přeci jen se mi v podkroví nefotilo zrovna úžasně, navíc jsem chránila svou nejmladší před trpaslíkem :-D, takže tohle zdaleka není vše. Suma sumárum pokud máte díte starší 3 let, tohle musíte vidět. Výstava je určena dětem cca 3-14 let, ale jak vidíte, dá se i s mladšími. Pokud bych měla jen mimino, tak si nějaký čas raději počkám, ale jakmile máte i starší, rozhodně kvuli miminu neseďte doma a vyražte!

 

Trocha praktického infa

I já nakonec našla kompromis, Juli uvázala ke krku a vyrazila s Nelinkou za tříkolkama na Kočkodrom!

Vyhraj volnou vstupenku na výstavu Trnkova Zahrada 2!

 
Pokud se Vám výstava líbí a myslíte, že bude i Vaši dětem, je tu možnost se na ni zdarma vypravit a to hned pro DVA z Vás. Sám autor výstavy, Matyáš Trnka, totiž věnoval pro dva mé čtenáře volné vstupenky a já věřím, že Vám udělají radost.

podmínky k zařazení do slosování volnou vstupenku

 1. buď fanouškem MK-life
 2. napiš do komentáře pod tento článek nebo pod fotku na FB, zda berete děti za kulturou nebo si ji raději odpouštíte 🙂
 3. a pokud budeš veřejně sdílet na FB tento článek, dostaneš do losování své jméno hned dvakrát
Ve středu 13.4. vylosujeme DVA z Vás, který získá zdarma vstup na výstavu Trnkova Zahrada 2.
Mějte krásný zbytek dne!

Emotikona smile

 

——————————————————————————————————————————–

 

Po týdnu jsme zase zpět a dnes si dva z Vás vybrala Julinka. V domnění, že se jedná o svačinu si vybrala dva nejchutnější lístečky!

GRATULUJEME

Monika Pestrová
Míša Drozdová

 

MUDr. Michala Knězková

All posts

14 Comments

 • Unknown 6.4.2016 at 7:01

  Vypadá to super! My s Kubíkem chodíme "za kulturou" často. Doporučuju Zemědělské a Technické muzeum 🙂

 • Monika Pestrová 6.4.2016 at 7:08

  Páni!! Tak o téhle výstavě jsem ještě neslyšela!! To musíme určitě vyzkoušet … Pro Marťu vymýšlíme programy hlavně na víkend, protože přes týden je ve školce a my v práci … Ale zrovna nedávno jsme byli na velikonoční výstavě v Chodovské tvrzi. Marťa miluje pohádky, tak chodí s babičkou také na různé divadelní pohádky. Tak uvidíme – třeba se na nás při losování usměje štěstí 😉

 • Jana B. 6.4.2016 at 7:19

  souhlasim, Zahrada je vazne super, jen vic, jen vic takovych interaktivnich vystav! akorat o vikendu to musi byt mazec, my byli pres tyden a "chytli" skolu, ale nastesti sli brzy pryc a bylo to cele jen pro nas! 😀

 • Petra B 6.4.2016 at 7:32

  Diky za tip. O této vystave jsem také navedela :-).

 • Unknown 6.4.2016 at 7:51

  Díky za tip. Tuhle výstavu jsem zaregistrovala a po tvém článku už vím, kam se příště vypravíme :-). Za kulturou chodíme rádi, ale vzhledem k věku dětí teď především tam, kde to je pro ně. Super byla třeba výstava Večerníčku nebo expozice Archa Noemova v Národním muzeu. 😉

 • Bara Zilova 6.4.2016 at 8:55

  úžasný nápad! zatím moc nechodíme ale rádi to změníme!

 • Míša Drozdová 6.4.2016 at 9:46

  Rádi objevujeme (tedy zatím s dcerou jen) něco nového, co obzvláštní běžný den s dětmi. Kde to není jen o dívání, ale o osahání, ohmatání si a vyzkoušení. Zpestření pro ně i pro nás. Naučíme se něco nového, vidět dětský radostný úsměv a spokojenost a to jde 🙂 Děkuju za báječný tip 🙂

 • Unknown 6.4.2016 at 15:30

  Zatím moc kulturu neobjevujeme (teda je otázka, co všechno se pod tím pojmem schovává 🙂 ), ale toto by se mi a hlavně synovi moc líbilo 🙂 To budem muset vyzkoušet 🙂 Díky za typ 🙂

  • Veronika 6.4.2016 at 15:32

   Koukám, že se mi tu jméno nezobrazilo 🙂 Tak pro účely "soutěžě" – Veronika Divišová 🙂

 • Anna Blažková 6.4.2016 at 16:28

  Mísi super výlet, jen škoda,že bydlíme tak daleko.

 • Adéla V. 6.4.2016 at 19:09

  Super tip! Za kulturou chodíme, ale dobrých nápadů na výlety a akce není nikdy dost 😉

 • Dagmar Mathonova 6.4.2016 at 23:38

  Hezký den, ano, navštěvujeme kulturní akce většinou s dětmi a to od jejich narození, interaktivní výstavy jsou velmi oblíbené, minulý rok jsme navštívili například výstavu Tima Burtona v Praze, nebo retrospektivu Františka Skály v Olomouci, také výstava Jiřího Šalamouna byla krásná, o projektu Zahrada 2 víme z rádia-stanice Vltava a chystáme se na ni, protože kniha je u nás velice oblíbená. Čteme ji opakovaně a moc na ní oceńuji humor napříč generacemi, baví pětiletou dceru, jedenáctiletého syna i mě, nejčastěji musíme číst pasáže o mouše, jak letěla do města a o divadle.

 • Petra Grof 7.4.2016 at 9:45

  Syna beru na každou akci, která je vhodná pro děti. Výstava vypadá moc zajímave.

 • Marketa Pavelkova 26.4.2017 at 12:52

  Chystáme se ta, už dlouho, po přečtení článku mě to nakoplo a příští týden vyrážíme:)

 • Leave a Reply

  Vítejte u nás na blogu!

  Mé jméno je Míša a jsem dětská lékařka. Především jsem ale mámou 4 dětí. Blog je o všem co mě naplňuje, co máme rádi, co nám dává smysl. Tedy o prevenci, zdraví, cestování a o našem životě. Doufám, že se Vám tu s námi bude líbit.

  Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

  Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

  Internet je plný informací, které ale mají skutečnou váhu? Co mám dělat? Povíme si vše od porodnice, prvních horeček a průjmů, přes otázky o očkování až po syndrom náhlého úmrtí a nácvik resuscitace kojence. Doma už vás nic nezaskočí! Nově i ON-LINE!

  Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

  Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

  Úspěšný projekt První pomoc dítěti už běží třetím rokem! Často si říkáte Co mám dělat? Přijďte a tenhle myšlenkový kolotoč dostane řád a vy pocit jistoty, že v případě nutnosti skutečně pomůžete! Nově i ON-LINE!

  Už potřetí MAMAblogem roku! Děkujeme!

  Kam za námi

  Nejnovější příspěvky

  MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

  MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

  Děkujeme, že jste se zatoulali až k nám. Narazili jste na blog mladé lékařky a především mámy, který je o lásce k dětem, zdraví, hraní, cestování, Project Life, vzpomínkách a všem smysluplném co nás baví a naplňuje. Doufáme, že se vám bude líbit.

  ×