Co čeká mimnko po porodu

Dnes jsem tu s druhou částí seriálu „Od narození“. V tom minulém, jsem popsala nač dát pozor při výběru toho správného pediatra a dnes, dnes už se zaměříme na čerstvě příchozí miminko. Miminko to nemá po příchodu na svět zrovna snadné. Krom toho, že se musí adaptovat na zcela jiné prostředí, kde první housle hraje vzduch a ne voda, čeká na něj hned několik procedur a vyšetření. Co se běžně provádí v porodnici a co můžete očekávat?

Jakmile se miminko narodí, přebírá ho od porodníka zkušený pediatr, případně zkušená sestra. Miminko je přeneseno na místo pro ošetření novorozence. Nejčastěji se jedná o inkubátor otevřeného typu, kde je miminku zajištěn dostatečný tepelný komfort.
Pokud se jedná o zdravého novorozence, v tuto chvíli už začal sám dýchat a vlivem zvyšování se kyslíku v jeho krevním oběhu, získává růžovou barvu.
Julinka v inkubátoru otevřeného typu s vyhřívanou podložkou
Zhodnocení poporodní adaptace

V prvních vteřinách života sleduje hned několik aspektů

 • barvu kůže
 • srdeční tepovou frekvenci
 • svalové napětí novorozence
 • dýchání
 • odpověď na podráždění

Z těchto pozorování vyvodí číselné ohodnocení, které se označuje jako Apgar skóre. To hodnotí poporodní adaptaci novorozence na nové podmínky. Každá položka se dá ohodnotit body 0-2, čísla se sečtou a tento odečet se provádí v 1.minutě, v 5.minutě a v minutě 10. Závěrečná podoba Apgar skóre jsou tedy tři číslice (1., 5., 10.minuta). Př. 9 – 10 – 10

Hodnocení:

 • 10-9 bodůzdravý adaptovaný novorozenec
 • 8-5 bodů – snížený počet bodů bývá příčinou protrahovaných porodů, novorozenec má pozvolnější adaptování a tyto změny bývají dočasné – může se jednat o akrocyanózu (namodralé končetiny), poruchy svalového napětí, novorozenec nemusí ihned dýchat – většinou je nízký počet bodů zjištěn v první minutě a další údaje z Apgar skóre jsou již v normě
 • pod 5 bodůnarušení životních funkcí, je třeba zásah lékařů – pomoc s rozdýchání aj.

 

Další ošetření na sále

Dalším úkolem pediatra je zajistit pupečník. Porodník se stará pouze provizorně, pediatr provede definitivní podvaz. Samotný pupečník není senzitivně inervován, novorozence tedy podvaz ani jiná manipulace nebolí.
Jsem ráda, že manžel fotil co se dalo a tady máte možnost vidět pupeční pahýl
V dalším momentě přebírá miminko setra, která provede vážení a měření:
 • zvážit – porodní hmotnost
 • změřit – porodní délka bývá údajem ne zcela přesným, snažíme se být šetrní a novorozenci po narození nohy příliš nenatahovat – první přesné údaje o délce novorozence pak dostane u svého praktického lékaře pro děti a dorost, který ho již bude moct důkladně změřit
 • označit – systém značení bývá typický pro danou porodnici. Miminko a matka jsou nejčastěji označeni stejnou číslicí. Novorozenec je opatřen nerozpojitelným plastovým náramkem, který by měl obsahovat informace nejen o dítěti, ale i jeho matce

 

Miminko je označeno nejen číslem, ale i vlastním nerozpojitelným plastovým náramkem
 
Kredeizace – preventivní ošetření, kterým se snažíme zamezit zánětu spojivek způsobeného gramnegativní bakterií Neisseria gonorrhoeae. U nás se provádí standardně vykapáním spojivkového vaku novorozence Opthalmo – Septonexem jako prevence novorozenecké konjunktivitidy. Následkem této konjunktivitidy by mohla být slepota.
Prevence gonokokové konnjuktivitidy – vykapání spojivkového vaku
Podání vitamínu K – je prevencí krvácivé nemoci novorozenců. Forma, jakou bude vitamín K dodán záleží na jednotlivých pracovištích a na přání rodičů. Vitamín by měl být podán do dvou hodin od porodu.
Očkování proti TBC se od listopadu roku 2010 neprovádí. Namísto toho je s rodiči vyplněn dotazník, který selektuje vysoce rizikové novorozence, které je třeba dále oočkovat v kalmetizačních centrech – do 6 týdnů věku dítěte.
Tímto je ukončeno první ošetření novorozence bezprostředně po porodu. Po dobu, kterou s miminkem v porodnicí strávíte, absolvuje novorozenec ještě další vyšetření.

Další vyšetření v porodnici

Novorozenecký screening
Laboratorní screening, je celoplošným vyšetřením, kterým se snažíme zjistit případná závažná onemocnění včas. Od 1.6.2016 se jedná o 18 dědičných metabolických poruch či vrozených onemocnění. Využívá se metoda suché kapky krve na speciální kartě. Odběr se provádí z patičky novorozence. Cílem tohoto screeningu je včasná diagnostika a případná rychle zahájená léčba.
 
Provádí se standardně v porodnici, pokud matka s novorozencem odchází z porodnice dříve, je třeba, aby toto vyšetření zajistila u svého praktického lékaře, který převezme novorozence do následné péče.
otisk patičky na speciální screeningovou katu – metoda suché kapky krve (U.S. Air Force photo)
 
První vyšetření ortopedem – kontrola kyčelních kloubů, na kterou budete odesláni i po odchodu z porodnice

Screeningové vyšetření sluchu – opět není třeba souhlasu rodičů, provádí se 2. až 3. den po porodu. Pokud by toto vyšetření nebylo zajištěno porodnicí, odešle Vás na něj praktický lékař pro děti a dorost do spádové ORL ordinace.

Toto je schématicky přehled toho, co na Vás a Vaše miminko čeká v porodnici. Ještě jedna poslední poznámka. Nezapomeňte, že příchod miminka je velkou událostí, a pokud již doma nějaké to dítko máte, rozhodně ho berte s sebou jak to půjde. Děti do porodnice patří, ať jsou jakkoli velké.

 

Krásný zbytek dne
MUDr. Michala Knězková

All posts

5 Comments

 • Unknown 20.7.2016 at 18:57

  Jen malá poznámka, pokud se jedná o fyziologický porod, ošetření novorozence provádí pouze dětská sestra. Pediatr se volá k operativním porodům (císařský řez, porod kleštěmi či zvonem) nebo v případě očekávané patologie či onemocnění matky.
  Jinak krásně sepsáno:-)

  • Míša 20.7.2016 at 19:03

   Dekuju za poznámku 🙂 Bude asi záležet i na nemocnici. Fakultní nemocnice často posilaji mladé doktory a i ja sama mela u obou porodu pediatra. Ale jinak ano muže vyšetřit i sestra. Doplnim to a dekuji 🙂

 • Anonymní 20.7.2016 at 23:41

  Ahoj Míšo, nedávno jsem narazila na tvůj blog a od té doby ho sleduji. Máš velmi zajímavé stránky, krásné holky a parádní fotky. Přiznám se, že mě taky hodně zaujalo, že jsi lékařka, přitom s celkem alternativními názory (např. pohled na obouvání dětí).
  Chtěla bych se tě zeptat, jaký je tvůj osobní názor na okamžité oddělování dítěte od matky. Proč je u nás stále takový problém provádět péči po porodu přímo na těle matky? Proč dítě nemůže být vyhříváno přirozeně tělesným teplem svojí matky, ale musí toto teplo zajišťovat uměle vyhřívaná podložka?
  Podle mě dítě po příchodu na svět nepotřebuje akutně změřit ani zvážit, otřít nebo umýt a zabalit do kokonu od cizích lidí s rukama v igelitových rukavicích.
  Upozorňuju, že nijak nenapadám schopnosti a znalosti pediatrů ani jim neberu zásluhy při řešení komplikovaných případů, kdy jde novorozencům o život. Nesouhlasím s nadměrnou rutinní péčí a se striktním oddělováním pediatrické a gynekologické péče o matku a dítě v českých porodnicích. Aby se u nás začal podporovat přirozený nepřetržitý kontakt matky s dítětem, musí chtít tuto změnu sami zdravotníci. Proto ti to píšu. Budu moc ráda za tvoji reakci. Katka

  • Míša 23.7.2016 at 11:21

   Ahoj Kaci, dekuju za komentar :-). Jsem rada, ze na blog zabrousis a doufam, ze se ti tu bude libit. Co se tyce mych alternativnich nazoru :-). Hodne mi pomaha to, ze jsem hrdou majitelkou vlastnich deti. Clovek tim ziska ke vzdelani jeste neco, co ho nikdo nenauci. Musim ale rici, ze barefoot se cim dal casteji siri i mezi pediatry a spousta lekaru jej jiz podporuje a jsem za to velmi rada. I pani doktorka obou mych dcer jde timto smerem a ja nebudu vyjimka.
   Okamzite oddelovani po porodu. Citim, ze presne vim, co mas na mysli a i ja osobne to tak mam. Nicmene ze strany zodpovednosti citim, ze je alespon minimalni vysetreni na porodnim sale nutne a je dobre, kdyz na tuto dobu ma v rukou miminko zdravotne vzdelana osoba. Nejde o umyti a cislovani atd, jde o pozorovani poporodni adaptace na nove podminky, ktera je velice dulezite a pozna se na ni nejvice potencialnich patologii.
   Horsi je to pro me v prijeti faktu, ze nektere porodnice mamince miminko jen ukazi a po dobu dvou hodin, kdy je matka po porodu v klidu a je pozorovana, tak tuto dobu u sebe miminko nema. Tady je duvod predevsim ten, ze u prvorodicek hrozily komplikace v podobe zaduseni ditete pri prikladani k prsu, kdy prvorodicka nemela zvladnutou techniku kojeni, díte dokaze dychat jen nosikem a jakmile nemelo prisun kysliku, matka to ani nemusela zpozorovat a byl problem na svete. Z preventivnich duvodu se to proste nedela, u vicerodicek uz jsou podminky trochu lepsi. Vse je o pristupu, o lidech a o podminkach, na kterych je matka schopna si trvat.
   Proto ja oaosobne neodsuzuji ani ambulantni porody. Naopak je to pro me priatelnejsi a zodpovednejsi, nez kdyby se dotycna maminka rozhodla rodit v domacim prostredi. Je treba myslet na to, ze takove miminko nemusi kazdy pediatr prijmout do pece a taky to, ze je treba svemu novorozenci zajistit laboratorni novorozenecky screening. Pokud je maminka zodpovedna, nebyva s tim problem.
   SNazim se vzit do maminek, je to pro me snazsi diky vlastnimu materstvi, nicmene ve me stale velkou cast zahrnuje odpovednost a vzdelani. Vse je o hledani kompromisu a proto je nesmirne dobre, ze si v CR muzeme zvolit sveho pediatra ted porodnici, ve ktere se rozhodneme rodit. Doufam, ze jsem odpovedela srozumitelne na otazku, na kterou jsi se ptala 🙂 Krasne leto 🙂

 • Alena 20.4.2022 at 15:46

  Dobrý den,
  moc děkuji za skvělý inspirativní blog 😊
  Rodila jsem dvakrát (2016, 2019) v Krnově a prvotní vyšetření probíhala v rámci bondingu u mě na břiše 😊 Až když jsem se já šla po dvou hodinách sprchovat, holky byly koupány, měřeny atd. Takže určitě záleží na porodnici, za mě to takto bylo skvělé.
  Krásný den,
  Alena

 • Leave a Reply

  Vítejte u nás na blogu!

  Mé jméno je Míša a jsem dětská lékařka. Především jsem ale mámou 4 dětí. Blog je o všem co mě naplňuje, co máme rádi, co nám dává smysl. Tedy o prevenci, zdraví, cestování a o našem životě. Doufám, že se Vám tu s námi bude líbit.

  Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

  Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

  Internet je plný informací, které ale mají skutečnou váhu? Co mám dělat? Povíme si vše od porodnice, prvních horeček a průjmů, přes otázky o očkování až po syndrom náhlého úmrtí a nácvik resuscitace kojence. Doma už vás nic nezaskočí! Nově i ON-LINE!

  Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

  Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

  Úspěšný projekt První pomoc dítěti už běží třetím rokem! Často si říkáte Co mám dělat? Přijďte a tenhle myšlenkový kolotoč dostane řád a vy pocit jistoty, že v případě nutnosti skutečně pomůžete! Nově i ON-LINE!

  Už potřetí MAMAblogem roku! Děkujeme!

  Kam za námi

  Nejnovější příspěvky

  MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

  MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

  Děkujeme, že jste se zatoulali až k nám. Narazili jste na blog mladé lékařky a především mámy, který je o lásce k dětem, zdraví, hraní, cestování, Project Life, vzpomínkách a všem smysluplném co nás baví a naplňuje. Doufáme, že se vám bude líbit.

  ×