Jak najít toho pravého pediatra

Posledních pár dní jsem strávila přípravou článků, které vznikly na přání portálu prodeti.cz, se kterým budu na tomto projektu spolupracovat. Rozhodla jsem se, že díly budu dávat i sem na náš blog, protože spousta z Vás si v nich možná ráda počte. Občas tu tedy přibude článek zaměřený na pediatrickou péči od narození Vašeho dítka až po odevzdání dokumentace praktickému lékaři pro dospělé. V každé kapitole se dočtete, co můžete na které kontrole očekávat, na co se zaměřit, co by Vás mohlo překvapit a o čem přemýšlet. Budu snažit psát objektivní informace a vycházet budu s tím, co znám „od nás“.


Dnešní, první díl, bude malinko atypický, protože jako jediný se bude týkat doby, ve které ještě své maličké nedržíte v náruči. Shánění toho Vašeho pediatra. Nač dát při výběru pozor, na co se optat a zda se s lékařem setkat již před porodem…

Vybrat praktického lékaře pro děti a dorost je situace, které je vhodné věnovat pozornost. To právě s ním se budete vídat (zejména v prvním roce života Vašeho děťátka) velice často a je vskutku důležité, abyste se mezi Vámi vytvořila vzájemná důvěra a respekt. Na co při výběru zaměřit, co Vám může pomoci najít toho pravého lékaře pro Vaše nově příchozí miminko?
  • Někomu by se mohlo zdát, že mezi pediatry dnes máme poměrně velký výběr. V prvé řadě bych však tento výběr zúžila na okolí Vašeho bydliště. Pochopíte velice brzy, že je více než praktické mít dětského lékaře „po ruce“. V prvním roce se uvidíte často, v případě trápení Vašich miminek ještě častěji a krátký dojezdový čas velice uvítáte.
  • Pokud máte ve svém okolí větší výběr, doporučuji dát i na osobní doporučení maminek z okolí. Je pravda, že názory maminek jsou subjektivní, nicméně můžete se tak dovědět i důležité informace, doporučení a usnadnit si další kroky ve výběru. Samozřejmě ani osobní zkušenost jiných maminek ještě není zárukou, že si s lékařem sednete, zvyšuje to však vzájemné šance.
  • Zjistěte si, zda Vámi vybraný lékař přijímá nové pacienty. Čím dál častěji se stává, že má ordinace již naplněnou kapacitu a bylo by nemilé se toto dovědět krátce před porodem. Zjišťujte tedy tyto informace včas.
  • Smlouvy s pojišťovnou – narozením Vaše děťátka je mu ze zákona přisouzena stejná zdravotní pojišťovna, kterou máte vy jako maminka. Většina dětských lékařů má smlouvy s běžnými zdravotními pojišťovnami, nicméně není to vždy pravidlem, proto se nezapomeňte informovat i o smlouvě s tou Vaší. Zdravotní pojišťovnu můžete změnit 1x do roka. Pokud byste chtěli tuto pojišťovnu dítěti změnit, můžete tak učinit:
    • do konce března daného roku a členem nové pojišťovny budete od 1.července.
    • Pokud to od března do července nestihnete, máte druhou možnost od července do konce září – nově zvolená pojišťovna pak bude platná od ledna následujícího roku. 

 

 

  • Svého lékaře navštivte ještě před porodem. Nic Vám nedá víc než osobní setkání s lékařem. Pokud Vám lékař řekne, že bohužel nemá na setkání před porodem čas, i to již napoví, že bude buď velice vytížený nebo nemá o takový kontakt zájem a je na místě zvážit, zda takového lékaře chcete.
  • Ptejte se! Zeptej se na vše co Vás k chodu ordinace zajímá.
    • Poskytne Vám kontakt přes telefon i mimo ordinační hodiny?
    • Komunikuje se svými pacienty prostřednictvím e-mailu?
    • Zve si lékař své pacienty na konkrétní čas?
    • Je striktně oddělena pracovní doba pro nemocné děti a pro poradnu zdravých dětí?
    • Obzvlášť pokud již víte, že budete chtít atypický očkovací kalendář nebo dokonce nebudete chtít dítko očkovat vůbec, sdělte tuto informaci lékaři a vyslechněte pozorně jeho reakci. Je velmi důležité, aby mezi Vámi a lékařem byl pozitivní vztah a byla by škoda dojít na neshody a potíže v době, kdy dojde na očkování. Zeptejte se a zjistěte předem, zda najdete společnou cestu,
    • Pokud jste se rozhodla pro ambulantní porod či porod domácí, zjistěte si, zda Vaše dítě lékař do péče přijme. Ne vždy se stává, že lékař přijme do péče miminko, které nebylo alespoň 72 hodin v porodnici
    • Jakékoli jiné, ne zrovna běžné postupy v léčbě – pokud si nepřejete děti vystavovat ATB terapii, chcete léčbu homeopatickou… na vše se ptejte. Velice si usnadníte budoucí léta a věřte, že pokud najdete lékaře, se kterým se budete v názorech shodovat nebo alespoň respektovat, dáte šanci na vznik vztahu založenému na důvěře což v nejedné situaci oceníte.
    • Vybavení ordinace – pokud Vám záleží, aby byl Váš lékař ruku v ruce s pokrokem, můžete se zeptat i na vybavenost ordinace. Zda například budete na zjištění CRP či podezření na streptokokovou infekci čekat na výsledky z laboratoře anebo Vám je schopný lékař tato vyšetření udělat na místě s výsledkem do pár minut.
Pokud máte z prostředí i z lékaře dobrý dojem a jste spokojeni s návštěvou, stačí si vzít na lékaře kontakt, který vložíte do své těhotenské průkazky. Je to důležité pro nemocniční pediatry, kteří budou Vaše narozené miminko předávat do časné péče dětskému lékaři.
Další kontakt s Vaším praktickým lékařem pro děti a dorost budete mít až po porodu, kdy by měla do 48 hodin po propuštění z porodnice následovat první kontrola a tzv.časné převzetí dítěte do péče pediatra. O tom už ale jindy.
Hezký den!
MUDr. Michala Knězková

All posts

8 Comments

  • Učitelka Hanička 29.6.2016 at 7:26

    Tento seriál bude pro mě určitě zajímavý. Obzvláště se těším na něco o očkování, i když nás už to asi trochu mine, protože to řešíme v současné chvíli.. Díky za něj 😉 (Obzvláště mě zajímá očkování "hexy" ve schématu 2+1 místo 3+1 a názor na prevenar – zda do něj jít, či ne..) Hezký den.

    • Míša 3.7.2016 at 10:36

      Hani jsem moc ráda, že bude seriál užitečný a najde si tu své čtenáře :-). Pokud byste chtěla nějak pomoci či poradit, klidně mi napište e-mail, protože na očkování se bohužel opravdu dostaneme až v době, kdy už u Vás nebude úplně aktuální. Ráda Vám svůj názor nápíši :-).

  • Hihi, padla na me z te nasi fotky nostalgie, nicmene tenhle ckanek je fakt na svem miste a od te nejpovolanejsi. Budu sirit dal, mezi kamosky tehule 🙂

    • Míša 3.7.2016 at 10:36

      Veru za sdílení moc díky díky 🙂

  • Unknown 30.6.2016 at 6:15

    Rada bych si vybrala toho nejlepsiho, ale v nasi oblasti je pretlak, takze jsme radi, ze mame vubec nejakeho. Nejsem uplne spokojena, ale tim ze zatim nebyl zadny problem, tak to neresim.

    • Míša 3.7.2016 at 10:37

      Tohle úplně chápu. Pediatrů je bohužel nedostatek a na některých místech si člověk vybrat nemůže. Já sama bych upřednostnila tu vzdálenost před ostatními body, protože když je třeba, vždy je důležitý čas, za jaký se k lékaři dostanete.

  • proprepiaf 30.6.2016 at 10:18

    Díky ti za krásný článek a těším se na další. Ještě že tě máme!

    • Míša 3.7.2016 at 10:37

      Dani moc děkuju za krásný komentář, věřím, že seriál bude k užitku a třeba mi tu budou čtenářky postupně těhotnět a využijí v budoucnu :-D. Krásnou neděli

    Leave a Reply

    Vítejte u nás na blogu!

    Mé jméno je Míša a jsem dětská lékařka. Především jsem ale mámou 4 dětí. Blog je o všem co mě naplňuje, co máme rádi, co nám dává smysl. Tedy o prevenci, zdraví, cestování a o našem životě. Doufám, že se Vám tu s námi bude líbit.

    Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

    Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

    Internet je plný informací, které ale mají skutečnou váhu? Co mám dělat? Povíme si vše od porodnice, prvních horeček a průjmů, přes otázky o očkování až po syndrom náhlého úmrtí a nácvik resuscitace kojence. Doma už vás nic nezaskočí! Nově i ON-LINE!

    Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

    Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

    Úspěšný projekt První pomoc dítěti už běží třetím rokem! Často si říkáte Co mám dělat? Přijďte a tenhle myšlenkový kolotoč dostane řád a vy pocit jistoty, že v případě nutnosti skutečně pomůžete! Nově i ON-LINE!

    Už potřetí MAMAblogem roku! Děkujeme!

    Kam za námi

    Nejnovější příspěvky

    MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

    MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

    Děkujeme, že jste se zatoulali až k nám. Narazili jste na blog mladé lékařky a především mámy, který je o lásce k dětem, zdraví, hraní, cestování, Project Life, vzpomínkách a všem smysluplném co nás baví a naplňuje. Doufáme, že se vám bude líbit.

    ×